Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 23.2.2020 21:38
K diskuzi jízdy vlevo na Benecku - na začátku okruhů, na stadionu, je infocedule s mapkou a tam je upozornění, že se tu jezdí vlevo. Takže ti, co vědí, tak jezdí a velká část, co o tom pochopitelně vědět nemůže, jezdí logicky vpravo. :-) Benecký chaos. Už jsem na to upozornila na fb - stránky "Benecko vzdušné lázně", kde dávají pravidelné info pro turisty, hlavně tedy hezké fotky sjezdovek + přijďte pobejt...tak akorát jednou napsali, že jsou tratě upravené a to je vše.
Vloženo 23.2.2020 21:19
David Krause - moc dekuju. Ono po dnešním lijáku je otázka zda se to vsechno finalne nesplachlo :(
Dotaz Vloženo 23.2.2020 18:32
Jenže na ceduli mezi pravidly pro běžkaře (někde na Benecku, přesně si místo už nepamatuju) je napsáno, že se tam jezdí vlevo.

Nejprve jsme se ovšem setkali s lidmi, kteří dodržování "levého" pravidla důrazně vyžadovali, teprve pak jsem viděla ceduli...
Každopádně děkuji za odpovědi.
Zodpovědět
Vloženo 23.2.2020 14:50
Všude, v Beskydech, Tatrách, Alpách, na Kavkaze....se jezdí vpravo. A předpokládám, že by toto pravidlo mělo platit k na Benecku.
Občas narážím na jedince, který jede vlevo a zdůvodňuje to tím, že jede z kopce a tedy má přednost. To je pozůstatek z dob komunistických, kdy rolba bylo sprosté slovo a úprava tratí sci-fi. Tehdy terénem často vedla opravdu jen jedna prošlápnutá stopa, ve které bylo brzdění z kopce problém a logicky ze stopy vystupoval stoupající běžkař. Dnes je všude na upravených tratích místa dost a proto platí pravidlo pravé ruky, tedy stopa na pravé straně trati má přednost.

(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 23.2.: Připojuji se k Horalce s dotazem, proč se na Benecku jezdí vlevo? A případně kam až toto pravidlo platí - tj. kde se přejíždí do pravé stopy?
Předem děkuji nějaké dobré duši za odpověď.)
Vloženo 23.2.2020 14:39
Benecko - P3, 70 Kč na den
Horní Mísečky - centrální parkoviště 300 Kč na den

Jinak vlevo se na Benecku jezdí proto, že závodní okruhy jsou jednosměrné a jezdí se po směru hodinových ručiček. Šipkami je to tam vyznačené, leč na hlavní cestě - “Václavák”, která je zároveň součástí závodních okruhů i turistickou trasou, se často jezdí vpravo, chybí tam jasné vyznačení.

(Odpověď na dotaz uživatele Lookin z 22.2.: Ahoj mohu se prosím zeptat kde se dá když budu chtít jet na Benecko nebo Horní mísečky - závodní okruhy dobře zaparkovat? Děkuju)
Vloženo 23.2.2020 14:33
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 23.2.: Připojuji se k Horalce s dotazem, proč se na Benecku jezdí vlevo? A případně kam až toto pravidlo platí - tj. kde se přejíždí do pravé stopy?
Předem děkuji nějaké dobré duši za odpověď.)

Pokud je upraven prostředek na skate, nebo je tam prostě dostatek místa, tak přednost má ten co jede ve stopě vpravo. Bez ohledu na to jestli do/z kopce, nebo po rovině. Pokud jsou stopy na obou stranách, tak bez debat, jedu vpravo. Občas někdo jede ve stopě v protisměru protože je třeba ta stopa lepší, lépe to v ní jede, ale musí dávat pozor a přednost.
Vloženo 23.2.2020 11:30
Ještě malý dovetek-na hory si má člověk jet odpocinout a načerpat sily,pokochat se krásnou přírodou a krajinou a ne řešit problémy s "jízdou v protismeru" -vzdyt se ani neshodneme v tom,který směr je správný😁jako řidička bych se klonila k jízde vpravo a to všude i na Benecku.Prosím,popřemýšlejme o tom .Pekny den všem ! horalka
Vloženo 22.2.2020 21:36
Dnešní sníh a počasí a úprava stop super !
Mohl by mi někdo vysvětlit smysl jízdy vlevo? děkuji,horalka
Vloženo 22.2.2020 19:04
Jako vždy tento rok katastrofa, upraveny jen ty závodní okruhy, ale od Rovinky dál nic......, Bruslit se dá.
Vloženo 22.2.2020 10:52
Dnes po 7 ráno pár závodních okruhů na Benecku - krásně upravené stopy na oba styly, sníh pěkný (asi by to bylo sneslo fialku, ale jel jsem sk8). Na několika místech je vyhrabán nepořádek včetně kamínů, ale lze si na to dát pozor. Krásné svezení.
Vloženo 19.2.2020 20:55
Dnes jsem tam byl, stopa kolem poledne byla ještě patrná, ale rychle zapadavala sněhem. Odpoledne tudíž vyježděné/rozjezdene pouze od běžkařů.
(Odpověď na dotaz uživatele David Krause z 18.2.: Vážně by mě zajímalo, kdo šíří fámu, že úpravu z Míseček přes Třídomí na Rovinka neumožňuje KRNAP (už jsem to tu zaznamenal aspoň 2x). Než budete šiřit nesmysly, tak se je ověřte.

Zároveň budu moc rád za zprávu od někoho, kdo dnes byl nebo zítra bude na Benecku na okruzích, jak to tam vypadá.

Skol!)
Vloženo 17.2.2020 9:55
Honza:: Jo, skiareál má mantru, že je tam málo sněhu pro průjezd rolby (Mísečky-Rovinka přes Labskou). Mikro terénní úpravy aby rolba mohla projet i na menším množství sněhu nejsou možné, protože KRNAP, takže se tam dál budeme trápit a někteří se i zraní...
Vloženo 16.2.2020 20:49
V sobotu jsem jel mimo jiné z Vosecké přes Mísečky, Rovinka, Benecko. Z Míseček jsem jel východní cestou přes Labskou, která by měla být upravovaná. Nebyla. Pouze ušlapané / uježděné ledové koryto. Po stopě ani stopa :) Stejně tak cesta z Rovinky po vrstevnici na Benecko. Takže problém evidentně není pouze s úpravou cesty přes Janovu horu.
Vloženo 14.2.2020 16:29
Přes noc napadalo 5-10 cm nového sněhu, od cca 12.hod zase hustě sněží. Skate: Hezké svezení po závodních okruzích (5 i 7 km), magistrálu k Medvědínu upraveno jen po sjezdovku, stejně tak cesta na Zlaté návrší. Pokud se na zítřek povede zapracovat, tak nás čeká moc pěkné svezení
Vloženo 13.2.2020 16:49
Dobrý den. :)
Dnešní okruhy na Benecku byly jedna velká paráda! Čerstvě upraveno. Dole na Rovinka je to jeden velký tankodrom, bohuzel. Jeli tam o víkendu lidé z KRNAPu, takže hrozné koleje...
Vloženo 9.2.2020 12:19
Benecko stadion: Václavák - sem tam kamínek, dá se objet
Benecko závodní okruhy: 70 % sníh, 30 % vyhrabané nečistoty, na kameňačkách sjízdné
cesta na Žalý: oraniště od pěšáků, stopa žádná
Sjezd na Rovinka: šutr skoro žádný, dá se jet
Rovinka - Pirát - Třídomí: sněhu dost, úprava žádná, koleje od auta. Tankodrom.
Třídomí - sjezdovka: projeto jen od lidí (na lyžích i pěších), tankodrom
sjezdovka - Mísečky: upraveno rolbou za sjezdovky, beze stop.
Mísečky 5 km okruh: upraveno, bez problémů
Mísečky 7 km okruh: upraveno dříve, ve sjezdu na Václavák šutry, třeba se vyhnout, lepší na práskačky
Mísečky 10 km okruh: RIP
Janovka - Rovinka: zákaz úpravy kvůli majitelce pozemku, oraniště, dole koleje od aut
Rovinka - Bellevue: oraniště od aut.

Kromě pětky na Mísečkách doporučuji práskačky. Tam ale zase nedoporučuji parkovat za 300,- a podporovat dalšího hornouherského velkopodnikatele, protože stačí, že byznys dalšího už sponzorujeme z daní.

Konec lyžování mezi Beneckem a Mísečkami.
Vloženo 9.2.2020 0:56
Mísečky-Vrbatova bouda-pramen Labe-Česká budka-Sněžné jámy a zpět. Cesta z Míseček luxusní, mraky lidí, prašan. Kolem Vrbatovky vyfoukané a
ledové dále, pak pěkné. Pramen Labe zafoukaný sněhem, žádné kameny kolem pramenu nejsou vidět. Z České budky na Jámy mnoho pěších Poláků a rozšlapaná cesta, sněhu dost. Kolem Jam pak zase vyfoukané ledové. Koňská cesta na Labskou snad sjízdná ale lepší bude jít tudy asi nahoru.
Vrbatovka zavírá v 16h, nic moc nabídka a mraky lidí. Na Jamách není žádná hospoda, pouze observatoř. Parkování na Horních Mísečkách 300,- za den (se skipasem zdarma)!
Dá se zaparkovat zdarma níže (volno i když nahoře se pořádaly "manévry") a dojít 15 minut pěšky nebo od hotelu Idol ski taxíkem pro až 7 lidí za 25Kč na osobu (tel. 775361402, www.hotelidol.com). Nebo na velkém spodním parkovišti a dojet ski busem, jezdí ale pouze parkrát za den. Jasno, na Jamách a Vrbatovce fučelo, jinak parádní den.
Vloženo 8.2.2020 17:16
Okruh Benecko ,Rovinka, Mísečky a zpět přez Janovu horu je jetelny misty kros místy lepší ale na tu letošní bídu paráda.Skol.
Vloženo 8.2.2020 10:45
(Odpověď na dotaz uživatele RICHARD z 7.2.: Hoj. Dotaz - nejspis na Zdenka. Trat od okruhu na Miseckach pres Janovu horu na Rovinku je cela neupravena (jen uslapla od bezkaru)?
Pokud ano, je vice informaci o budoucim stavu a uprave trate? Prece neni mozne, aby jeden chalupar tohle zablokoval.)
Je to možné, navíc se patřičné organizace bojí povolit rozšíření cesty směrem do lesa, protože KRNAP a ochrana přírody, 1,5 metru!
Vloženo 7.2.2020 12:50
Závodní okruhy od Stopy většinou upraveny, jen úsek dál k Benecku projetý pouze od běžkařú. Na odbočce k chatě Tereza je vyvěšena informace s omluvou, proč není upraveno: majitel jedné z přilehlých chalup si proti tomu podal stížnost. Pokud chtěl naštvat spoustu lidí, tak se mu to povedlo.
Vloženo 6.2.2020 12:10
(Odpověď na dotaz uživatele Veru z 6.2.: Jak je to prosím letos na Mísečkách s parkováním? Platí se, neplatí se...? Díky za info)

Platí se, pokud člověk má platný GOPASS se zaplaceným lyžováním na aktuální den je cena v rámci skipasu.
Vloženo 6.2.2020 7:10
Upozorňuju na lživé informace Skiareálu Špindl o úpravě běžeckých tratí (na jejich webu zde https://www.skiareal.cz/lyzovani/bezecke-trate) Na Vrbatovu boudu nic, svážnice do Labského dolu nic...
Vloženo 6.2.2020 0:09
Benecko (Bára)-okruhy-Rovinka-Pod Janovou horou-Mísečky-kolem Piráta-Rovinka-Benecko(Bellevue). Benecké okruhy projet rolbou na bruslení i strojová stopa na klasiku, trénovala zde mládež, dost lidí. Sjezd na Rovinku celkem "delikátní". Z Rovinky dále prošlápnutá střídavě jedno a dvojstopa až k okruhům na Mísečkách, dlouhý okruh je projetý rolbou na skate i s jednou stopou na klasiku (pěkné ale pozor ve sjezdech v zatáčkách občas rozryté, nikde nikdo), na Harrachovu skálu se bez sněžnic nedá, je tam tak 80cm prašanu.
Sjezd z Míseček k Labské a dále na Rovinku nerovný, frekventovaný, částečně i s pěšáky. Odtud k hotelu Bellevue pěkná projíždka na skate a dvě docela pěkné stopy na klasiku. Všude bylo sněhu dost i na jedničkové lyže. Pěkné. Ráno vánice a sněžení, odpoledne až polojasno.
Vloženo 5.2.2020 20:07
Rolbou projety jen závodní okruhy, od Rovinky dál nic. Sněhu dost, stopa od běžkařů jen Rovinka -Benecko po vrstevnici, směr Mísečky tak jen na bruslení z nouze. Ale na tu hrůzu před pár dny paráda.
Vloženo 4.2.2020 17:47
Šli jsme na průzkum z Benecka na Žalý a pak zpět přes Zadní Žalý. Po pondělním dešti, v noci a pak před den sněžilo (parkrát vykouklo sluníčko) a teplota pod nulou. Na Žalý se dá v pohodě na běžkách, neprotaženo ale zasněžíno a projeto od běžkařů, pěšáků i sáňkařů. Spodní cesta na Rovinku po silnici se asi dá podle stopy asi po kraji silnice ale je málo sněhu neboť projeto asi od zásobování. Lepší je horní cesta od běžkařských okruhů, které se zdají prošlápnuty. Podle informací se dá na Mísečky jak přes Labskou, tak pod Janovu horou, kde bylo v nejnižších místech málo sněhu, takže spíš na horší běžky. Nad Mísečkami na Zlaté návrší pak údajně už ani v pondělí nepršelo ale padal mokrý sníh, který je dobře udusaný a vhodný i na lepší běžky.
Vloženo 26.1.2020 13:08
Špindlerovka - Petrovka - Kameny - Sněžné Jámy - Mísečky. Skate možný od Spindlerovky až kousek nad Petrovka. Tvrdé udupane bez stopy a bez ledu. Poté se musí nést až na Snezne Jámy a odsud už je to paráda. Občas kouká nějaký ten kámen ale jede to a bruslit se dá. Občas částečně zárodek stopy ale spíše pouze udupane tvrdé. Bez ledu
Vloženo 26.1.2020 8:19
Dopoledne pred závodem jilemnická 50 projetý okruh 7,6 km závodu. Vzorně upraveno, snehu vsude dostatek. Odpoledne na cestě ke sjezdovkám na Medvědíne rovněž vzorně upraveno s jednou stopou na klasiku. Cesta na Vrbatovu boudu sjizdná rovná spiše na skate nahoře uz dost utažená. Sníh čerstvě přemrzlý , jelo to slušně. Celý den jasno bezvětří, dole inverzní oblačnost. Skol
Vloženo 22.1.2020 15:50
5km okruh na Mísečkách hezky upraveny, jen pozor okolo Labské, tam rolba místy vytáhla nahoru kaminky. I v lese občas trochu více větviček a jehličí. Nejhezčí svezení je magistralou směrem ke sjezdovce Medvědín
Vloženo 21.1.2020 15:55
Dnešní Horní Mísečky byly jedna velká paráda! Sníh krásný a pevný. Tratě upravené. 5/5
Vloženo 20.1.2020 8:35
V sobotu mizérie na Benecku, okruhy nefunkční. Sjízdná jen hlavní trasa od hotelu k Rovince, neupravená, cesta po silnici zpět ledová i na bruslení. V neděli něco napadlo a trochu vylepšilo dojem.
Mnohem lepší svezení ale bylo v neděli z Rezku ke Dvoračkám, kde bylo i více napadaného sněhu, nicméně také neupraveno.
Skol
Vloženo 19.1.2020 14:21
Na Mísečkách od nedělního rána napadlo 2-5cm prašanu. Ledová hora je tak docela slušně pokryta. Po sobotním závodu je velmi slušně upravený 5km okruh i se stopou, rolbou projetý je i 7km okruh, ale před delší dobou. 10km má prošláplou stopu dílem rozjetou od traktoru. Před prudkým stoupáním na 10km jsem na jednom místě zadrhnul o kamínek nebo kus dřeva. Lidí je málo, parkoviště plné tak ze ¾.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 18.1.2020 20:09
Horní Mísečky (1000m) - Vrbatova bouda (1400m) a zpět. Sněhu dost. Široká lesní cesta, uježděný sníh. Docela to šlo ale není tam žádná stopa. Dnes 1cm nového. Běžkaři + pěší + skialpinisti + sáňkaři dohromady.

Úseky od Vrbatovy boudy na západ a severozápad (hřebeny) podobné, jen sněhu méně (vyváté), občas ledová plotna.
Vloženo 18.1.2020 19:52
Dnes jsem se pohyboval celý den na stadionu na Mísečkách, tak přináším aktuální report. Veřejné závody, které pořádala VSK Humanita Praha se jezdili na různých okruzích, ale nejdelší z nich byly 3,3km FIS okruh (stromečky na střelnici, svážnice, sprintové kolo a pak cílový pytlík) - tento okruh je nyní velmi hezky upraven na skate - není to vůbec ledovaté, je tam něco jako firno-prašan, prostě krásné lyžování. Na klasiku je stopa pěkná, jen docela ledovatá.
Vloženo 16.1.2020 8:43
V sobotu 18.1. se budou na závodním 3km okruhu na Mísečkách (střelnice, svážnice, sprintové pytlíky) konat veřejné lyžařské závody, během konání závodu bude na okruhu a na stadionu přístup pro "běžné" lyžaře omezen. Rozpis závodu - http://www.b5h.cz/data/verejny-zavod_HORNI_MISECKY_18012020.pdf
Vloženo 14.1.2020 11:21
Manžestr na "trojce" ke Střelnici,Svážnice má i řízlou stopu pro klasiky,1 cm prašanu.Pěkné svezení,i když ne úplně rychlé.
Vloženo 12.1.2020 15:33
u Míseček bych ještě doplnil, že projela rolba na Vrbatku. Zde byla trať nejlepší. (nebylo tak uježděné-uhlazené jako na závodních tratích. I když tratě taky zatím velice obstojné). Bohužel Mísečky zase bez záznamů na bilestopy,cz. Jinak pětka už začíná být na tradičních dvou místech špatná.To dole od rozcestí pětky a sedmičky a pak zase za vlekem, který vede od přehrady.
Vloženo 12.1.2020 9:05
Na Svážnici super podmínky na skate,stopa pro klasiky dnes není.Závodní tratě jsou více mlatové a v klasické stopě je občas špína-jehličí ze stromů.
Vloženo 11.1.2020 21:11
Odpoledne to bylo hodně zmrzlé, z kopce to frčelo až moc. Upravené jsou okruhy 5 km a kratší. 7 a 10 km v tom zmrzlém sněhu ve sjezdech dost o ústa ( tankodrom a čouhající kameny). Ale i na té pětce to vypadlo, že sněhu není nijak moc, sem tam byly kamínky, trať hrbolatá.
Vloženo 11.1.2020 10:27
V nocu upraveno,na tvrdý manžestr a vyřízlou stopu napadlo 2cm prašanu.Bezva svezení jak na skate,tak i na klasiku,pozor na čokláře.
Vloženo 10.1.2020 17:29
Žalý: Vesměs bída, několik cm mokrého sněhu, místy louže, některé cesty už skoro nesjízdné, viz fotka, jinde je to lepší, ale na nějakou extázi to tady v oblasti není nikde.
Vloženo 8.1.2020 14:06
Dotaz pro "Luca" ze dne 5.1.:
Mam tomu rozumet tak, ze se Rovinka-Benecko nebude upravovat vubec nebo jenom docasne? Vy mate nejake detailnejsi info?
Dik...
Vloženo 6.1.2020 19:42
Nadherneee! Od hotelu Zaly upravena stopa.
Rovinka- Benecko se prý upravovat nebude. Skoda :(
Ale tim, ze byl napadany čerstvý snih, tak super!
Vloženo 3.1.2020 13:25
Pro Martina, to asi vadí někomu, kdo má pozemek u cesty přes Zákoutí. Jiná možnost není, těch lidí není tolik, podívej se do katastru. Že tam jezdí auta, když není sníh asi nevadí, ale když tam má občas projet rolba, tak je to asi špatně. To bude nějaká "aktivistka".
Vloženo 3.1.2020 9:55
Brzo ráno na Svážnici pro klasiky vyžehlená stopa(i nový manžestr) ke sjezdovkám jede moc pěkně,od sjezdovek k Labskemu dolu více jehličí.Ranní jasno(-6) se v devět změnilo na mlhu.
Vloženo 2.1.2020 19:55
Na Mísečkách je aktuálně upraveno cca 8 km tratí. Při živém rozhovoru do večerních Událostí ČT bylo vidět, že stopy na klasiku i prostor na bruslení jsou na stadionu v dobrém stavu. Zároveň šéf stadionu říkal, že s ohledem na horší sněhové podmínky se nedá upravovat každý den.

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše