Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko – běžky

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.3.2023 14:52
Krásný nedělní den na hřebenech. Nechali jsme se vyvézt lanovkou na Lysou, odtamtud kolem Kotle na Vrbatovku, dál na Českou budku a kolem Pramene Labe na Labskou, zpátky zase kolem Kotle a lanovkou zpět. Nefoukalo, sluníčko bylo zastřené za oblaky, přes poledne i polojasno. Trasa uježděná od jiných běžkařů a skialpinistů, po ránu nebyl sníh nijak nepříjemně zmrzlý, ale držel, odpoledne samozřejmě měkčí, ale s tím jsme při jarních teplotách počítali. Sněhu je na hřebenech ještě dost.
Vloženo 18.3.2023 20:17
Mísečky-Vrbatovka-Labská-Martinovka-Petrovka-Kameny-Vysoké Kolo-Česká budka-Harrachovy kameny-Vrbatovka-Mísečky. Odpoledne firnovatý sníh, sněhu všude dost, zpátky do Míseček krásně jelo. Podstatnou část po mezi Labskou a Kolem jsem nesl lyže na batohu, nedrželo mi to a bylo by to jen trápení. Počasí parádní, výhledy, více lidí hlavně podél hranic, jinak žádné davy. Lepší pro toho, kdo je schopen bruslit.
Vloženo 18.3.2023 1:37
čtvrtek 16.3 - závodní tratě 5 a 7 km vč. příserku směr Špindl, přes stromečky i svážnicí ke střelnici - vše paráda a luxusní úprava. Krásné polyžování, tak snad to oteplení nezničí. Jel jsem skate, stopy na klasiku byly ovšem také parádní.
Vloženo 17.3.2023 18:30
Jinak trasa náročnější, opravdu možné jen za výborného počasí, jinak je jízda po hřebeni riziková
Vloženo 17.3.2023 18:28
Fantastická projížďka ze Špindlerovky přes Petrovku na Dívčí a Mužské kameny, potom nepříjemný sjezd na Černé sedlo (plno kamenů, asi lepší sundat lyže), což je ale jediný horší úsek. Dále stoupání přes Vysoké Kolo na Sněžné Jámy a sjezd přes Violík a Pramen Labe na Labskou s občerstvením. Závěrečná část přes Labskou louku a poté pro zpestření přes Harrachovy kameny na Vrbatovku k mohyla pohodová, výhledy celou dobu úžasné. Třešničkou na dortu je dlouhý sjezd od Vrbatovky na Mísečky, odkud je možné vrátit se do Špindlu buď po relativně strmé Vodovodní cestě, nebo úbočím Labského dolu s dalším malým stoupáním a poté pozvolným sjezdem (to jsem udělal já). Trasa celkem 26 km, sněhové podmínky ideální, sjízdné prakticky bez sundání běžek (až na zmíněný úsek od Mužských kamenů na Černé sedlo, i ten jsem ale s velkou dávkou opatrnosti zvládl sjet). Běžkařů nebylo mnoho, zkrátka skvělý výlet sněhovým rájem s panoramatem Krkonoš.
Vloženo 17.3.2023 16:57
My tam byli včera (čtvrtek), nakonec jsme se rozhodli jen pěšky bez běžek a byli jsme rádi. Ale bylo i spousta lidí na běžkách a šlo to. Mezi Lysou a Kotlem tvrdé a hrbolaté, dál o něco lepší.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.3.: Netušíte někdo, jak by to v sobotu mohlo vypadat na hřebenech? Rádi bychom vyjeli lanovkou na Lysou a pak na Vrbatovu boudu. Sněhu je určitě dost, ale po těch deštích to bude asi hodně zmrzlé? Díky.)
Vloženo 16.3.2023 9:34
Benecké tratě, Rovinka okolo Piráta na Mísečky a zpět k Bellevue. Benecké tratě pěkné, sjezd k Rovinka super, dál neupravené, ale na skate dobré, stopa nic moc. Od Rovinka k Bellevue v lese tenká vrstva ledu a na něm větvičky a na světlince vytálá místa až na asfalt, už nedoporučuju. Nahoře připadlo několik cm nového sněhu.
Vloženo 13.3.2023 11:28
Z Benecka jsem projel přes Janovu b. na H.Mísečky a zpátky přes třídomí. Všude sněhu dostatek na Benecku ráno čerstvě upravený nový sníh . Ráno bez lyžařů během dne přibývalo, ale jen minimálně. Na Míssečkách upraveno vše kromě 10tky. Na Benecku také až k rovince. Dále sjízdné ale bez úpravy. Jasné počasí až do večera. Na březen nezvykle kvalitní svezení

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 12.3.2023 12:23
Horní Mísečky perfektně upraveno.
Sněhu dostatek,určitě lyže č.1..
Z Míseček na Benecko částečně upraveno.Skol.
Vloženo 11.3.2023 21:05
V pátek do pozdního večera dost pršelo a pak zase opravdu hodně sněžilo. Na tratích byl tak trochu projetý okruh 5 a 7km, 10km okruh jsme 2x prošlápli. Hodně foukalo, teplota kolem -5°C, pocitově tak -8°C
12:35
12:39
12:49
12:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 5.3.2023 15:17
Dnes na tratích, 3x okruh 10km. Napadlo docela dost sněhu a stále posněhává. Teplota kolem -4°C. Na modrý swix ideální, jen trochu to lepilo. Stopy projeté rolbou včera. Nejlépe upraveny okruhy 5 a 7km. 10km ale také ušel.
12:32
12:45
13:02
13:13

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 4.3.2023 16:37
Mísečky tratě a pak okruh na Rovinku a zpět

Sníh je přemrzlý, díky závodům skvěle upravený okruh 5 a 7, ale před delší dobou projetá rolbou i 10. Stopa místy zmrzlá, dost jehličí. Mazal jsem Ice klister a modrý Swix a drželo to parádně. Dole u Rovinky už je vážně málo sněhu a ten je dost znečištěný listím. Ale stále je to i na áčkové lyže.Během dne jen trochu posněhávalo. Celkově hodnotím podmínky jako parádní.
14:10
14:40
14:49
14:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 2.3.2023 17:08
Benecko - Žalý - Rovinka - Janova hora - Mísečky - Třídomí - Rovinka - Benecko
Upravená stopa po celé trase. (Na Rovinkách stále informační cedule, že stopa se neupravuje)
Přes Janovu horu, na slunci ve spodní části mokrý sníh na slunci, mimo les rychle taje.
Na východním svahu ve stínu přes Třídomí super stopa.
Při sjezdu ze Žalého na Benecko v závěru rozrytá stopa od off-roadu a traktoru, který ho tahal ze škarpy.
Na Žalém chata, rozhledna otevřena od 10:00, borůvkový koláč a kafe, paráda. Díky za upravené stopy.
Vloženo 1.3.2023 13:36
Dnes ráno rolba upravovala, takže nyní už připraveno. Také vyjíždíme. Škoda jen, že tam šlapou turisté přímo po manšestru.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 28.2.: Dočkám se letos upravené trasy z Misecek přes Janovu horu na Rovinky a zpět přes Tridomi na Mísecky?)
Vloženo 27.2.2023 14:58
Závodní okruhy na Mísečkách liduprázdné, na klasiku upraveno, na skate už někdy dřív, takže se jede v 10 cm prašanu. Sněží celý den, občas vysvitne.
Vloženo 27.2.2023 11:43
Hned po ránu rolba perfektně upravila všechny okruhy na Benecku. Paráda, velké díky. Každopádně hned nějaký moula šlapal po manšestru na Žalý. Neměla jsem odvahu ho vyfotit.
Vloženo 26.2.2023 12:41
Spousta nového sněhu, ale co jsme si sami nejezdili, není. Úprava žádná. Ještě že tu máme 20 dětí na soustředění a kmitají tam a zpět. Prosíme o strojovou úpravu!!!
Vloženo 23.2.2023 9:22
Benecko zavodni okruhy - uz jedine beckove lyze. Vsude spadane jehlici. Na skate ok, klasika bida. Jel jsem smerem na Misecky, ale cca 3km za Rovinkou cesta rozjezdena od rolby.
Vloženo 20.2.2023 11:16
Vodovodní na Mísečky to je slušné, pochopitelně bez stop na klasiku. Dole občas trochu špína, ale i na lepší lyže. Masarykova silnice do 2. zatáčky velmi pěkné na skate (k odbočce na Medvědín), odtud neupraveno, místy hluboké šlápoty přímo v uježděném středu od arogantních pěšáků.... Napadlo několik cm nového sněhu. Zpět do Špindlu svážnicí, ta byla upravená, ale zase díry od arogantních pěšáků ve středu cesty.
Vloženo 13.2.2023 10:50
Benecko, okruh přes Mísečky a Janovu horu, stav ucházející, ale už je zahájen posyp, tam kde fouká (foukal) vítr začíná být víc jehliček. Ale ještě to jde.
Vloženo 11.2.2023 14:17
Mísečky - závodní tratě: Okruhy do 7 km nově upravené. Do nových stop ještě šlo dopoledne namazat na klasiku (stříbrný klistr + sádlo), ale odpoledne začalo regulérně mrholit (na stadionu bylo 0° C) a stopy začaly klouzat. Noc má být pod nulou, takže zítra dopoledne by to mohlo jít. Sněhu je stále dost, jen se BOŘÍ, i na upravených tratích se mi v prudších kopcích silně bořily hůlky. Lidí na sobotu víc, ale žádný dav.
Vloženo 10.2.2023 13:01
… z Míseček přes Janovu horu na Rovinka upraveno rolbou, jen to někdo rozjel skútrem…
Vloženo 10.2.2023 9:57
Benecko závodní tratě upraveno vzorně, dál upraveno rolbou okolo Piráta na Mísečky, dole trochu rozdupané, ale na skate pěkné. Upraveno i přes Janovu horu, jen to někdo projel skútrem, ale pěkné i se stopou na klasiku. Z Rovinka k Bellevue slušné, ikdyž trochu pošlapané... Jinak poděkování Benecku za úpravu jak závodních tratí, tak okruhu přes Mísečky. Velký okruh upravují cca. 1 x týdně. Závodní tratě tak 2-3x týdně.
Vloženo 8.2.2023 15:31
Okruh Mísečky - Rovinka:
Uspokojivé svezení. Závodní tratě opět čerstvě upravené, zbytek projetý od lyžařů. Povětšinou po straně použitelná stopa. Oproti neděli více projeté, takže by se to už asi dalo i bruslit. Náročnější je sjezd úbočím Janovy hory k Benecku. Jsou tam muldy z návějí a navíc tam (jako i jinde) několik lidí dupalo pěšky a při tom plužení přes muldy ty díry od bot nejsou příjemné.
Sněhu je dost i na Benecku a stále kvalitní - nenamrzá na leďák, dobrý na odraz i na plužení. Stále držel modrý (Swix V40), jen nad labským údolím kolem Piráta to trochu klouzalo. Na Mísečkách ve stínu v poledne −6° C.
Zdá se, že Rovinka i Pirát mají otevřeno (uvnitř jsem nebyl). Lidí málo - nevím, kam se letos poděli.
12:45
12:55
13:16
Vloženo 7.2.2023 17:44
Mísečky - Vrbatka - Violík - Labská bouda:
Cesta na Vrbatku a Labskou byla upravená, ale dnes ji projela rolba bez varhánků, takže trochu hroudy.
Ostatní cesty uspokojivé - je chladno a sníh je zhutnělý, takže pěšáci se jen občas boří, ale nedělají z cest hnůj. Navíc většinou respektují alespoň jednu lyžařskou stoupu. Klasickou výjimkou je cesta přes Šmídovu vyhlídku, tak je zdupaná fest. Mimo cesty se po pláních dá trochu jet, ale sníh není dostatečně tvrdý a občas se zařízne.
Sněhu je spousta a je zatím kvalitní. Vše držel modrý (Swix V40), jen v nižších polohách na slunci už trochu klouzal. Lidí je překvapivě velmi málo. Vrbatka i Labská otevřeny.
12:33
12:33
13:36
13:41
Vloženo 6.2.2023 15:06
Závodní tratě Mísečky - změny od včerejška:
1) vše nově upraveno, zmizely 2 stopy na klasiku - nyní jen jedna nebo žádná, tedy lepší na bruslení
2) nově upraven i 10 km okruh (bez stopy)
3) netradičně upraven i "turistický" úsek mezi otočkou 5 km a otočkou 7 km okruhu, nyní je z něj krásná modrá sjezdovka (viz foto)
Sníh stále krásný na modrý (Swix V40) lidí málo. Parkoviště na Mísečkách v poledne poloprázdné.
Vloženo 5.2.2023 20:42
Závodní tratě na Benecku upravené dnes, i sjezd na Rovinka a k Bellevue. Na Mísečky zatím nic, ale okolo Piráta to je nahoru na skate slušné. Stopy na klasiku moc nejsou..
Vloženo 5.2.2023 17:34
Mísečky – závodní tratě:
Do hor se vrátila zima! Je tu cca 0,5 m sněhu, z toho 0,25 m nového (mírně slehlý prašan). Přes den ve stínu kolem −7° C.
V neděli dopoledne byly závody, takže 7 km okruh (a tím pádem i 5 km) okruh je čerstvě upravený na klasiku (dvě stopy, mezi nimi pevný, ale užší pás, kde lze bruslit). 10 km okruh není upraven vůbec, v jeho východní části je stopa (viz foto). Cesta směrem na Benecko kolem Janovy hory je vyjetá od lyžařů (bohužel trochu i od pěšáků). Na bruslení prakticky nepoužitelná.
Dopoledne držel tvrdší modrý (Swix V30), odpoledne zejména na slunci pomohl klasický modrý (Swix V40). Vzhledem k nočnímu vyjasnění se tyto podmínky dají očekávat i zítra. Lidí celkem málo (na to, že je neděle a půl Prahy má prázdniny).
12:22
15:49
16:01
16:26
Vloženo 5.2.2023 11:43
Vítkovice a Roudnice.
Úprava proběhla někdy v týdnu čtvrtek. Bohužel vše zapadáno zafoukáno. Parkoviště neuklizená nevyhrnutá a přeplněná lufťákama.
Začíná se rozmáhat takový nešvar “zimní orba se psy”.
Ještě, že to tak často neupravujou.
Vloženo 4.2.2023 19:35
Moniko, měli jste tu sjezdovku normálně opatrně přejít, nemají žádné právo uzavřít veřejnou cestu, navíc tam vede lyžařská cesta, o které sami píší na webu, že je v provozu. Zeleně označeni. Na dotaz, jestli to znamená, že je to upravené odpověděli že ne. Takže to znamenal jen to, že napadl sníh. No chováni hrozné, hnus. Jediné na co dávejte pozor je pohyb rolby na připojeném ocelovém lanku, to tam může být po ukončení lyžování problém.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice malá, ale významem pro lyžaře rozhodně velká je oblast Centrálních Krkonoš. Jejím “hlavním místem” jsou Horní Mísečky. Závodníci zde vyhledávají zejména závodní běžecké tratě, které jako jedny z mála v ČR splňují mezinárodní standardy FIS. Z Míseček se dá vyrazit směrem na jih po bočním hřebeni na Benecko, kde se nacházejí další závodní tratě. Lyžaři - turisté z Míseček ale častěji vyrážejí opačným směrem nahoru na Labskou louku. Z Labské louky se dá přejet do sousední oblasti označené jako Západní Krkonoše směrem k Vosecké boudě nebo na Dvoračky. Hranici s oblasti Východní Krkonoše jsme pak vymezili na hřebeni Špindlerovkou a v údolí Špindlerovým Mlýnem - trasy na Mísečky a v údolí podél Labe řadíme ještě sem do centrálních Krkonoš, ale ze Svatého Petra na Pláně a dál už do východních Krkonoš - toto jsme změnili nedávno, takové členění nám přijde logičtější.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše