Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 3.10.2023 16:53
Ahoj. Děkuji za vzornou péči o Magistrálu. Krásný podzim a proto pravidelné kolo. V sobotu od Hájenky v Pekle Josefův Důl do kopce k Pařízkovu kříži. Zde bohužel v prostoru mezi panely vyplavený štěrk někde i do hloubky 0,5m . Na kole to není problém,ale začátek roku( první sníh to bude velmi nebezpečné! Děkuji nejen za sebe ale i za děti a vnoučata. Ahoj Petr
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2023 22:38
Pokud by měl někdo absťák a trval by na Jizerkách, tak by to ještě teoreticky šlo. Zaparkovat na Šámalce a dojít pěšky nad Kristiánov na Panelku, tam se přezout a poblnout si na panelce :-) já byl pěšky, ale asi bych to zkusil, kdybych věděl, jak to vypadá. Dá se nasadit kousek pod rozcestím (pod Sedlem Holubníku), pak je souvislá vrstva někam za Krop-Seffův kříž (cca 1 Km) s dvěma přerušeními a dále nevím, předpokládám takové 2 Km by tam mohli být.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2023 19:37
Byl jsem v Bedřichově, běžky jsem nenasazoval, protože nebylo kde. Jel jsem na kole z Maliníku k Bedřichovské nádrži, za ní pak úseky sněholedu a permafrost (pro běžky nesjízdné). Děkuji Honzovi 1949 za pravidelné zpravodajství a těším se opět za rok.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2023 14:00
Jak jsem psal včera, tak sjízdná je trasa Kasárenská, okolo tetřívků na Rozmezí, s tím, že je třeba dojít pěšky ke Kasárenské.Je třeba 6x přenášet na Kasárenské.Povrch je zmrzlý, občas jen ledovka a jinde poprašek sněhu na ledu..Dle Aladina i když je zima, tak to nevypadá na větší sněžení.
Po více než 100dnech na běžkách po Jizerkách jsem se rozhodl přejít na in line brusle a jiné sportovní aktivity, takže budu dávat příspěvky až v nové sezoně.I když letos sezona byla podstatně kratší než minulá a předminulá, tak vzhledem k dobré úpravě díky OPS jsme si běžkování užili.
Těším se na setkání s lyžníky v příští sezoně na Jizerkách nebo i s některými u Bersdorfer See, kam budu jezdit pravidelně na in line bruslení a koupání a kam i dosti lyžníků jezdí též trénovat.Trať je po zimě čistá bez kamínků a nečistot.
Mějte se hezky
11:46
11:54
11:56
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 5.4.2023 23:43
Honza 1949 si zasloužíl nejen poděkování, ale i vděčnost za podrobné, pravidelné, přitom spolehlivé a sympaticky poskytované informace z této oblasti.

(Odpověď na dotaz uživatele AlenaH. z 5.4.: Vzhledem k tomu, že končí sezóna, tak chci poděkovat Honzovi 1949 za všechna jeho zpravodajství a fotky. Na Jizerce jsem byla v této sezóně jeden týden a to na začátku března. Protože je to pro mne daleko, tak vítám každou zprávu a foto z této mé oblíbené oblasti. Díky němu máme přehled, jak to v dané oblasti každý den vypadá.
S Honzou 1949 jsem se potkala a jsem za to velmi ráda. Je to velmi sympatický člověk.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2023 17:02
Pardon, v predchozi zprave jsem spatne napsal o podminkach na Hornim Duktu misto Dolniho.
Omlouvam se a opravuju: sjizdny (s vyjimkou prvnich cca 900 m od stadionu a poslednich 100 m) je Dolny Dukt, bohuzel rozdupali ho pesaci a nejaka ctyrkolka nebo mensi auto. Horni Dukt je prakticky nesjizdny- s vyjimkou poslednich cca 300 m (na hore).
Jakuszyce a okolí
Vloženo 4.4.2023 16:55
(Odpověď na dotaz uživatele Rafa z 4.4.: Dobrý den , dá se ještě vyrazit na běžky o Velikonocích do Polska ( Jakuszyce a okolí ) ?
Děkuji za info.)

Ano, nebo zadna slava. Vicemene souvisla vrstva snehu (nebo spis ledu s popraskem) je jeste na Hornim Duktu (s vyjimkou prvnich cca 900m od stadionu a 100 poslednich), ceste k lomu, v horni casti Samolotu a kolem vrcholu Ciche Rownie. Obcas i tam leze hlina, sutry nebo trava, tento tyden se uz neupravuje a posledni upravu jeste pred navratem mrazu stihli rozdupat pesaci a Dolny Dukt taky ctyrkolka nebo mensi auto.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 3.4.2023 12:59
Na Smědavě -5°C, chvílemi i slunečno a teplo , jinak oblačno a studený vítr.Jel jsem jen trasu, která je ještě sjízdná a to po Soušské silnici, po Kasárenské na Knejpu , okolo tetřívků na Rozmezí, na Čihadla ke Knejpě a po Kasárenské zpět.
Silnice ke Kasárenské je již ledovka s přenášením,Kasárenská je podobně jako minulý týden s 6 vytátými úseky o trochu většími než minulý týden, okolo tetřívů bez přenášení až k Čihadlům a na Rozmezí pár slabších ůseků.
Přikládám pár fotek, kde tratě vypadají velmi hezky,ale po oblevě jsou zmrzlé, tvrdé a místy jen ledovka s 1-2mm čerstvého sněhu, který pomáhá při sjezdu na zledovatělém povrchu.Hezký je pohled i na hory z Frýdlantska.
Žádného lyžníka jsem dnes nepotkal.
Celkový dojem z lyžování byl nic moc,vzhledem ke špatnému povrchu, i když sluníčko mně potěšilo a pokud nenapadne dalších pár cm sněhu, tak asi i já ukončím sezonu a přejdu na jiné sportovní aktivity.
10:22
10:58
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.4.2023 12:05
V neděli 2.4. jsme vyrazili s dětskou běžkařskou přípravkou na Jizerku rozloučit se s letošní sezónou.
Z parkoviště jsme jeli k bunkru, dál to bylo bez sněhu, uhnuli jsme pěšky na hřeben na Knížecí cestu, tam to bylo o něco lepší. Narazili jsme na zasněžený úsek 500 m dlouhý a tam jsme se vyřádili - obratnost, překážky, štafety, zábava. Poměr lyže x chůze byl tak 2 : 1. Počasí bylo zimní - teplota pod nulou, mlha, vítr mírný, trocha chumelení, sníh zmrzlý, naštěstí s lehkým čerstvým popraškem.
Asi jsme byli poslední větší parta, která tu letos lyžovala, protože sněhu je již opravdu pomálu a lze tedy doporučit už jen pro opravdu zarputilé nadšence a přívržence běžkování stylem sundat-nandat-sundat-nandat :)
Tak snad zase příští rok!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.4.2023 14:50
Na Smedave v 10 rano 0C, mlha a vitr. Stopy dost tvrde, misty ciste led. Nicmene pomohl 0,5cm poprasek noveho snehu. Sel jsem Smedava, Kasarenska, Knajpa, Rozmezi a zpet. Potkal jsem 7 lidi, vic jak minulou nedeli, kdy naopak bylo vice snehu. Jako jeste to jde, ale par centimetru noveho snehu by se hodilo…
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.4.2023 14:23
Pro Petra - Knížecí cesta nevede na křižovatku u Smědavy
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 31.3.2023 21:28
Vyrazil jsem od Jizerky kolem pul sedme vecer. Pred Bunkrem prenaseni po asfaltu, Promenadni delsi vytate casti, stocil jsem to smerem na Knizeci cestu, rovnez nahoru prenaseni, ale Knizeci cesta jakz slusna takz az na rozcesti u Smedavy (se starymi bezkami kde neresim obcasne pretapavani), snih ale mizi pred ocima. Obavam se, ze pokud v nedeli nenasnezi, tak jsem byl pro tuto sezonu posledni bezkar, ktery tuto cestu projel. Je to skoda, nejake useky byly moc pekne, tvrde a rychle.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 31.3.2023 13:19
Naštěstí ani včerejší déšť ani poté velká bouřka neponičily Kasárenskou , jak jsme se obávali.
Na Smědavě +5°C, mlha, ale nepršelo.Jel jsem stejnou trať jako včera, ale Kasárenská jela podstatně lépe a rychleji než včera, protože přimrzla.Je tam celkem 5 vytátých míst, z toho jen na 25m na přenášení před Kejpou, ostatní menší jdou objet.
Ze Smědavy je silnice na hraně, ale poté Kasárenská, okolo tetřívků na Rozmezí již v pohodě.
Na parkovišti Smědava jen 2 auta, na trati jsem potkal jen 4 lyžníky
Tak pokud nebude hodně pršet na víkend, tak jezděte.
10:43
10:56
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 30.3.2023 13:29
Dnes jsem vyrazil dříve, protože Aladin i Klára hlásali déšť okolo 12.30 , což opravdu nastalo.
Na Smědavě v 10hod +5°C, trochu mlha, ale příjemně a celou trať mi vydrželo počasí bez deště.
Jel jsem po Kasárenské na Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a přes Čihadla a Knejpu po Kasárenské zpět.Silnice ze Smědvy ke Kasárenské šla ještě projet, ale je na hraně.Celá Kasárenská až na Rozmezí je v pohodě, místa, která jsme minulý týden přenášeli nebo obcházely mají tenkou vrstvu sněhu, takže to bylo dobré.Teď záleží co udělá déšť , který je hlášen postupně od dnešního odpoledne až do neděle.Doufám, že Kasárenská ještě vydrží.Pepu 1963 jsem opět včera minul o fous, dle fotek.
Tak jezděte.
10:35
11:22
11:22
11:56
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 30.3.2023 22:04
Včera na konec března slušné běžkování(13-17hod), díky ops za úpravu, dojel jsem z Bedřichova na Jizerku a zpět s jedním přenášením u Blatn. r.(Kristiánov a Nová Louka na hraně), bruslení.
Dnes ( 8-10.30hod.) od Blatn.r. ke kiosku na Promenádní a zpět, přenášení Kristiánov 150m, bruslení, ale moc to nejelo
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 30.3.2023 8:58
Včera jsem byl v Jakuszycích, jel jsem od železniční zastávky na Orle, pak na rozcestí pd Cichou Rowniou a pak dál na kamenolom Stanislaw. Pak zpět na rozcestí a pak po Dolnem Duktu Koňskiej Jamy zase za železniční zastávku. Bylo to fajn od zastávky na Orle, pak to trochu bylo horší, bylo tu mnohem více úseků, kde byly stopy vyfrézovány do hlíny, čili stopy nepoužitelné a muselo se prostředkem mezi nimi. Dále od zmíněného rozcestí na kamenolom naprosto v pohodě i s větší vrstvou sněhu. Dolny Dukt také v pohodě, takže jestli něco přežije víkendovou oblevu, tak leda tahle cesta z kamenolomu na rozcestí a Dolny Dukt Koňskiej Jamy. Ostatní bude už nejspíš nepoužitelné... Prostě by to chtělo ještě deset centimetrů nového sněhu a aby mrzlo alespoň v noci...
Jakuszyce a okolí
Vloženo 30.3.2023 8:36
Z Mariánské hory KO. Vypluhováno. Pěšky skoro až na MHB
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 30.3.2023 1:16
Tak dnes jsem vyjel po 8.00 ze stadionu k Nove louce, projete bez stop, jen manzestr, malo snehu do 5cm, obcas vetvicky, kaminky, hlina, ale sjizdne. Bohuzel smer Hrebinek jen mizerne vyjeta stopa lyzari uprostred ( daleko horsi nez i znicena strojova stopa), navic projeto autem (Lesy CR?) pokracoval dolu do Ferdinandova, coz me potesilo. Jelo se mizerne, obcas lezl i asfalt. Dale az na Cihadla stopa od lyzaru, hned velky flek asfatu, pred Mari jiz velmi slaba vrstva, ale vse jsem jeste projel, az na Cihadla nic moc, skoda, ze to rolba neprojela alespon na manzestr. Od Cihadel ke Kurovci nejlepsi kus, projeto rolbou, obcas ale uz leze asfalt. Na Kurovci otocka a zpet, krasny sjezd az na Kristianov, rolbou a obe stopy. Kristianov jsem po loukach projel, ale uz je 100m asfaltu, dale dobre k Blataku, tam nutne prenest 20m, Nova louka rovnez po loukach, jinak take 100m prenaseni, jde i prejit silnice. K Buku jizda, ale spatne, hlina. Od Buku dolu neupravenym protismerem, je to lepsi a pak az pred Maru, zavreno, i novy stanek s ceduli pro nemoc, Hrebinek i Knajpa zavreno. Koncil jsem po 14.30. Dost lidi, tak kolem 100, navic dve skoly 50 a 20 deti. Bylo to dost jarni a z Bedrichova zase konec, uvidime az utery ( podle toho co v pondeli nasnezi), ale duben uz asi nic. Zdravim Honzu 1948 a jsem rad, ze uz dnes napsal a nebral si k srdci toho blba (Zuno nebo jak?)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.3.2023 22:44
Bedřichov-Kristiánov-Čihadla a zpět. Do Kristiánova tenoučká vrstva občas prostřídaná hlínou nebo vètvičkami. "Zimní podmínky" začínají až na cca půli cesty od Kristiánova na Rozmezí s pěknou stopou i na klasiku. Pro niže položené části po očekáváném oteplení asi konečná. Na přenášení zatím pouze 2 cca 10m úseky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.3.2023 22:11
Dnes odpoledne ze Souše, Kůrovec, cesta pod Černým vrchem ke stoupání na Vlašák a zpět. Díky OPS za úpravu, kterou zvládli během noci při převozu rolby z Jizerky a zajeli i k Souši. Po sobotním lyžování s přenášením v dešti to byl balzám na běžkařskou duši. Někde už je opravdu minimální vrstva sněhu, takže raději Béčkové lyže. Pokud nebude hodně pršet, tak tady by to mohlo do víkendu vydržet.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 29.3.2023 20:35
Dneska odpoledne projeto klasikou prakticky všechno, co je upraveno. "Levou" část moc nedoporučuju, stopy 50% hlína, pořád nutno vystupovat. Na skate celkem tvrdý podklad a fajn svezení. Skvělé podmínky akorát na Samolotu a sjezdu ke stadionu, klidně na A lyže. Gorny dukt vůbec nejezdit, je to o lyže, naopak Dolny Dukt a Szklarska droga nejlepší podmínky, parádní stopy bez hlíny, klidně na A lyže. Na skate ale pomalé.
Jinak potvrzuju, na stadionu se zasněžuje...
Jakuszyce a okolí
Vloženo 29.3.2023 17:37
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Promenádní - u bunkru - Jezdecká cesta - Pod Černým vrchem - Hraniční - Promenádní cesta - Jizerka - Mořina - Údolí Jizery - Martinské údolí. Sice skoro celou cestu jsem píchal do asfaltu, protože sněhu je prostě málo, ale stopy upravené, málo lidí, počasí přijatelné - a nádherně jsem si to užil. Ani ten smažený sýr za 250,- Kč v chatě Pod Bukovcem mi to neotrávil 😎
10:33
11:37
11:37
11:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.3.2023 15:13
Hurá, opět zpět na upravený okruh Smědava-Hraniční-Promenádní-okolo Cimrmana-Jezdecká-cesta pod černým vrchem-Hraniční-Smědava.Na Smědavě okolo nuly, trochu větrno , ale potěšila cca 15cm nadílka sněhu na trati , výše uvedené, která byla již bez sněhu.Celá trasa ve velmi dobrém stavu, jen místy je třeba dávat pozor na místa, kde je vidět asfalt nebo kamínky, ale je jich málo.
Je jasné, že Kasárenská a na Rozmezí je lepší, protože tam byl i základ, ale i tento okruh potěšil mnoho lyžníků.Silnice z Bílého potoka na Smědavu již vypluhovaná a na parkovišti dosti místa.
Pokud nám déšť nezničí dnešní úpravu, tak to bude fajn.
Tak ještě jezděte.
12:18
12:18
13:04

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.3.2023 9:28
Takže ráno vyjely rolby na stejné úseky jako včera, než to zavál sníh.
Teplota ráno -2st . Předpověď pro odpoledne +2.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 28.3.2023 22:53
Stadion- Samolot- Rozcestí pod Cichou-Zwalisko a zpět na Samolot - okolí Samolotu - Rozcestí pod Cichou- Stadion.
Podvečer, po 16.30 -do setmění cca 19.30. Prašan. Sněhu se mi zdálo dost, lyže dvojkové. Modráč extra.
Úprava byla ale přes den nasněžilo, stopa prošlapaná, někde lepší jezdivá, někde se stopa propadala /např. na spojkách okolo Samolotu kde byla stopa jen prošlapána/.Páteřní trasy - viz můj popis trasy bez problémů. Skejtaři to podle mne měli těžší. Za mne spokojenost, krásné poježdění. Kdy člověk může lyžovat na prašánku v 19hod večer bez čelovky...
Pokud bude od rána 29.3. upraveno, nebude to mít chybu!

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Jakuszyce a okolí
Vloženo 28.3.2023 22:45
Dnes navecer Dolni dukt, Lom, Orle a zpet podel zeleznice na stadion. Pripadlo od rana dost a vsude snehu dost. Pokud rano upravi, zitra to bude take krasne jezdeni. Na stadionu dokonce zasnezuji dela 😀 a maji tam metrove hromady ...
17:13
17:13
17:49
17:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Jakuszyce a okolí
Vloženo 28.3.2023 22:39
Dnes v 10:15 z Bedřichova - N. louka - Hřebínek - Maří - Čihadla - Mariánskohorské boudy - Protrženka - Kasárenská - Knajpa - Rozmezí - Kristiánov - Bedřichov. Dopoledne krásný prašánek, jen to prošlapávání stopy od Pařízka přes Protrženku až na Kasárenskou mi dalo trochu zabrat. Stále jsem doufal, že pojede někdo proti, ale nedočkal jsem se. Na skluznici měkolik záseků, ale jinak krásný den. Bez přenášení. Pozor po výjezdu z lesa nad MH boudami. Zdá se, že je zde ve sjezdu dost sněhu, ale při připlužení to jde hned na asfalt. Při návratu odpoledne problematický Kristiánov a kousek přenášení u Blaťáku.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 28.3.2023 22:05
Z Mariánské hory na MH boudy a Kyselou vodou na Knajpu, Kasárenskou dolů na Hraniční a zpět. Všude ráj pro klasiky, snad všechny cesty prošláplé, většinou středem cesty. Na bruslení to stejně není, místy dost hlubočák. Ale tam kde bylo předtím vytáto, je slabá vrstvička, tam se píchá do země a po projetí občas stopa zčerná na asfalt, země je už moc ohřátá. Nikde jsem nesundával. Ale samozřejmě jen na kameňačkách. Z Mariánské jsem prošlapoval, pak na MH boudách potkal proti kolegu, takže paráda. Kasárenskou se jelo dolů doscela slušně. Pak stopa od skůtru mezi Promenádou a protrženkou (do Desné). Ještě zítra to bude podobné, pak se oteplí a vrátí se vytátá místa.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 28.3.2023 21:34
Potvrzuji, co píše Milan Jelínek - slušná stopa na klasiku od běžkařů všude, k večeru začala být již celkem pevná a rychlá (Hřebínek, Knajpa, Smědava, Jizerka, Bunkr ...).
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 28.3.2023 19:19
Na upravené trasy napadlo cca 5 až 10 cm prašanu. Dokud nezaprší bude fajn. O lyže jsem se nebál ale čas od času kamínek

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Jakuszyce a okolí

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa. Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory