Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 9 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
1 zpráva byla přesunuta do obecné diskuse
Vloženo 24.2.2021 22:07
Dneska 18-20 sous - Smedava - Knajpa - Kasarenska - Jezdecka - Kiosek - Promenadni a zpet na Sous. Na soussky zpet dost rozbity, skate nebezpecny. Mistma dost melky, jinde vyzehleny. Celkem rychly, snehu jeste dost
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 20:50
Trať Smědava-Knajpa-Žďárek-sedlo Holubníku-Sněžné věžičky-Rozmezí-Knajpa-Smědava.
Teploty vysoké přes 5 o , slunečno , malý opar.
Na Žďárek dobrá stopa,ale ze Žďárku na Sněžné věžičky a Rozmezí rozbité stopy , měkký sníh a je to jen procházka při hezkém počasí.Z Rozmezí opět perfektní stopy.
Okruh je na cca 2 hodiny a za hezkého počasí je to pěkná procházka.
Pár fotek pri ilustraci.
12:38
12:38
12:49
12:50
13:10
13:11
13:12
13:13

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 19:32
Dnes jsme s dětmi dali projížďku Bedrichov-Nova Louka-Hrebinek a zpět klasikou a bylo to moc fajn. Lidi tak akorát, ti rychlejší tolerovali pomalejší. A chceme říci “velké díky” OPS!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 18:52
Dnes okruh Protrženka - Knejpa - Krásná Máří - Točna - Knajpa - Hraniční - Rašeliniště - Mořina - Promenádní - Souš.
Stopa (na klasiku) výborná, z Desné k Protržené přehradě zmrzlá dál už měkká, ale držela. Ke Krásné Máří super, dál od ní směrem na Točnu už bída (byla dost u kraje, který byl vykousaný a odtával, takže místy to bylo jen po jedné noze, jinak dost jehličí a špína), takže jsem to na Točně otočila a jela zpět. Od Knajpy pomalejší kvůli sluníčku, ale to mně osobně strašně vyhovovalo. Okolo Rašelinišť stopa docela rozježděná a místy ledovka, ale pokud se to dnes upraví, bude dobrá. Promenádní skvělá (upravená, držela) a sjezd k Souši jakbysmet.
Namazala jsem ráno klasický červený skivo lepidlo a bylo to geniální, protože se cca po 15 km sjelo, takže úvodní kopec jsem tím vyběhla a pak mi to nahoře krásně jelo (nezadrhávalo).
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 17:26
Mořina, promenadni, kolem Jizery a po jezdecké zpět. Ráno ideální podmínky, nádherná stopa, zmrzlá a perfektně vyřízlá. K polednímu už tálo, ale stopa stále OK. Sněhu dost. Teplý vzduch a sluníčko. Moc diky OPS za noční úpravu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 15:10
Opět parádní, dnes dopoledne z Mořiny, Bedřichovu už se v tom teplu raději vyhýbám. Na to, jaké je teplo, stále skvělé tratě. Jizerská OPS letos opravdu odvádí naprosto profesionální skvělou práci! DÍKY!
Pro Ondřeje, se kterým jsme se možná dnes potkali - to co jsem včera napsal byla nadsázka. Vím, že se to musí umět, což ale spousta lidí neumí. Potkávám je stále, buď mají vrčáky a nejede jim to vůbec, nebo jim to podkluzuje a pak to zoufale opakovaně cestou patlají klistrem. Mám i novější hladký lyže, pokud je prašan, tak klasicky mažu. Ale než patlat na lyže klistr na mokrý firn, to raději vytáhnu svý muzeální nanogripy, které používám pouze a jenom v těchto podmínkách. SKOL :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 13:38
Vyrazil jsem v 7h z Jizerky - Mořiny, u bunkru vlevo nahoru po Jezdecké cestě, dál po Cestě pod Černým vrchem, Kasárenská, Knejpa, Na Žďárku, Krásná Máří .. Cca od křižovatky "U Tetřeví boudy" už je sníh špinavý, s jehličím a mokrý. Místy je to ok, ale na Točnu ani dál jsem už nedojel. Zpátky přes Knejpu, Kasárenskou, ke kiosku a Promenádní zpátky. Na zpátečí cestě už sníh vlhčí, ale docela to šlo. Moc prima svezení, ráno to jelo jak blesk. Díky za skvělou úpravu!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 23:36
Ano
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 24.2.: Dobrý den, nevíte, funguje parkoviště u Montanie? Díky za info, Martin)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 13:20
Výborný, především na hořením okruhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Marcela z 23.2.: Prosím jaký je současný stav úprav běžeckých tras v okolí Štěpánky a Pasek n Jizerou? Děkuji moc.)
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 24.2.2021 12:57
Okruh na 50 km ve výborné kondici během dopoledne. Díky!
Vzkaz pro Vaška: Majitelé hladkých lyží si nic zoufale nepatlají a předpokládám, že majitelem nanogripů jste hodně let:-). Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2021 7:59
Jezdím do Jizerek pravidelně už hodně let. Mohu tedy srovnávat. Úprava tratí je v tomto roce mnohem častější a tratě jsou udržovány v perfektním stavu. To v minulých letech bylo horší. Včera to bylo naprosto skvělé - kombinace dokonale upravených tratí, krásného počasí a méně lidí. Běhám klasiku, takže hodnotím stopy. Souš - Smědava (čerstvě upraveno) - Předěl - Smědava(starší ale dobré) - Knajpa - Souš (čerstvě upraveno). Moje nanogripy bez jakékoliv úpravy a mazání milují mokrý firn, jenom jsem na ně nachytal spoustu toho klistru - lepidla, co si tam klasici - majitelé hladkých lyží zoufale patlají.
Velké díky Jops!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2021 20:22
Když jsem si přečetl včerejší Bohoušův komentář o tom, jak je stopa na klasiku špatná, tak jsem váhal, zda vyrazit. Stálo to za to, stopa skvělá, místy ledovatější, místy přemrzlý jemný sníh, místy změklé, ale stopa téměř všude skvělá na trase mezi Bedřichovem a Jizerkou. Lidí akorát, snad jen více na Promenádní a tradičně mezi Bedřichovem a Novou Loukou. Špinavější jen kolem Krásné Máří, ale v normě. Celkově výborné, díky moc Jizerské OPS.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2021 19:56
Dnes nejspíš dali všichni přednost cyklistice, takže ve stopách bylo minimum lidí, ovšem úprava byla krásně přimrzlá a držela v top stavu až do pozdních odpoledních hodin. Jeli jsme Souš-Montanie - Protržená přehrada - nahoru na Knajpu a pak zadem na Smědavu a zpět po silnici na Souš. Trochu rozbitý byl jen úsek kolem Knajpy, jinak krásné pevné stopy i podklad na skate. K tomu sluníčko a minimum lidí - nádhera :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2021 17:58
Dnes skate z Rudolfova, Závory, Studené údolí (11 hod.), Nová louka. Krásně upravené a ještě přimrzlé.
11:11
12:20
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2021 23:08
Teplo moc v lese nevadí. Horší by byl déšť. Ale předpovědět na měsíc dopředu, že nezaprší nejde
(Odpověď na dotaz uživatele Jestyk99 z 20.2.: Podle předpovědi ma byt příští týden i přes 10 stupňů, jak to vidíte se sněhem? Myslíte ze to ještě do dubna vydrží nebo při takových teplotách zmizí za dva týdny?)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2021 19:57
Ano, je to povolené a všechny úseky jsou upravené na skate i klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Jenda z 23.2.: Ahoj všem, mám dotaz, zda je povolené v Jakuszicich bruslit, či jsou stopy pouze na klasiku. Diky za info.)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 23.2.2021 10:22
Upraven tréninkový okruh U Kříže. Podmínky zatím dobré. Vice na www.pencinska-magistrala.cz nebo na www.facebook.com/pencinskamagistrala
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 22.2.2021 17:19
Trasa Jiz50, start v 8 hod., +2, upraveno, ale vzhledem k oblevě na klasiku mizerná stopa, sníh, led, břečka, voda, ve stopě jehličí, šišky, písek ze sahary. Někde to trochu jelo, někde vůbec, celkově moc nee. Klistr KN44 to místy bral. Jinak zataženo, docela vítr, sluníčko asi 5 min. okolo Tetřevek , v cíli ve 12 hod také +2. Na bruslení výrazně lepší, ale také to asi moc nejelo. Tak snad něco připadne, aby to bylo zase veselejší.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2021 16:30
Malinik, Olivetská, Hřebínek, Točna, Kristiánov, - skvělý na skate, Nová louka měkké ,pak v lese OK. Po cestě prosvítá saharská sněhová vrstva - šmirgl na skuznici. Relativně hodně jehličí ve stopě v lesních úsecích. Hledám slečnu s červeným batohem, co říkala, že bychom se k sobě hodili na projižďky po horách. :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2021 16:18
Skate - Bedřichov, Nová Louka, Krisianov, Knajpa, Kůrovec, Smědava, Knajpa, Stolpich, Krásná Máří, Hřebínek, Olivetská hora, Nová louka, Bedrichov, Sněhu všude dost, dole vlhký, mezi Kůrocvem a Smědavou ledovaté, u Krásné Máří dost jehličí. Ale jinak pěkný pojezd.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2021 16:07
Polští kolegové si lépe poradili s vyříznutím stopy pro klasiku, takže krásné svezení "velký" okruh podél vlaku, nahoru k lomu a zadem na Orle a zpět. Díky mlze celý den úprava obstojně držela, zítra to bude asi horší.. Parkování celý den bez problému.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 22.2.2021 13:11
ÚŽASNÉ - za 600,- si můžete zajet virtuální Jizerskou 50 na trati, která má s Jizerskou 50 pramálo společného neboť vůbec není upravena jako na vlastní závod. Na několika desítkách míst je klasická stopa úplně zbytečně vynechána......
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2021 7:32
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 20.2.: Hloupy dotaz - v zavislosti na predpovedi pocasi - jaky je vas tip na vydrz snehu?)
Spíše bych počítal v řádu dnů než týdnů. Teda záleží na tom, jakou kvalitu sněhu a terénu akceptujete. Na A běžky to bude max pár dní a to navíc ne všude. Stačí aby přišel silnější vítr a stupy budou hrozně špinavý od jehličí. Už teď se to zhoršuje. Ve výše položených oblastech typu Promenádní, okolí Knajpy atd by to ještě týden mohlo jít.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2021 19:22
Pokud člověk jede autem, tak nikdo nic neřeší (nevím, jak to funguje ve vlaku?) i polévku v restauraci si koupí, akorát je nutno ji sníst v zádveří hotelu, stoly použít nešly.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 22.2.: Jak je to prosim s testy?)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 22.2.2021 7:41
Potvrzuju slova čecháčka. Já teda jel na base klister+Swix klister univerzál -3 až+10 a držel taky až na břečkovitá místa perfektně. Na trati vládla 3 roční období. Jaro, léto, zima. Nad pokličkou azuro a opalovačka, někde mlha, někde klasická zima. Nejhorší bylo střídání osvětlených míst se stínem v technických sjezdech. Hodil jsem tam slušnou šipku poté co jsem vlítnul z rychlého firnu do roztáté kaše. S časem 4:05 na 50km spokojenost. Dneska to bude určitě ještě na A lyže díky tomu že tam včera na většině trasy skoro netálo.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 21.2.2021 22:32
Z Václavikovy studánky po Knížecí přes Smědavu na Předěl okolo Paličníku zpátky okolo kiosku a po Knížecí.
Skate, LF10 a kromě pár zmrzlých míst ve stínu blízko Předělu to jelo parádně.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2021 21:36
Běh Piastow celou trasu téměř bezvadné stopy, občas na frekventovaných místech lehce vymleté, Swix KN44 držel skoro pořád, až na umydleném stoupáním k lomu už nefungoval ... jinak držel jak na ledu, tak na zmrzlém sněhu i na občasné "břečce" - musím ocenit, protože sníh byl opravdu velmi rozdílný každou chvilku. Parkování v Jakuszycich bez problémů a tratě výborné, ale ve směnárně mi paní říkala, že se má omezit možnost přijet z Čech, dnes zatím bez reálného problému.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 21.2.2021 19:52
Dnes z Václavíkovy studánky na promenádu, stopa téměř nebyla, tak jsem musel jet skejt na mých skinech 😄 Z promenády na Jizerku a podél silnice zpět na parkoviště. Podmínky velmi proměnlivé od zmrzlých úseků ve stínu po rozbředlé na slunci. Parkování i v 11 v pohodě😄
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2021 19:31
Dnes hodne rozdilne podminky - zacinal jsem ve dve Ze Souse - mlha a okolo 2stupnu. Tvrde a rychle. Na Smedave azuro a na Palicniku vedro jak v srpnu. Na slunci to rychle talo, ve stinu led. Pak od Bunkru po Promenadni zase mlha a teplota o 10 stupnu dolu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2021 18:09
Dnes krásně upravené stopy v oblasti Předělu a Paličníku se sluníčkem. Velké poděkování OPS.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2021 17:48
Na straně na Frýdlantsko super azuro celý den na rozdíl od Souše a Liberecka, kde byly mlhy.Stopy na Paličník a Tišinu do oběda zmrzlé, odpoledne kde bylo slunce, tak tály.Jinak super lyžování.
Uvidíme jak to bude v příštích dnech, když má být teplo, snad to vydrží.Byly roky, kdy jsme jezdili do května.
Pár fotek pohledy na Krkonoše a z Paličníku, který vždy potěší.
12:14
12:24
12:24
12:26
12:28
12:29
13:07

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2021 17:19
Většinou asfalt a pár zmrazků.
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 21.2.: Prosím, jak vypadá cest na Jizerku?
Myslím autem na parkoviště - led? sníh? ujetý sníh?
díky!)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2021 8:47
Skivo je samo o sobe k nicemu

Zkuste klistr swix nero kn44. Nebo bruslit...

(Odpověď na dotaz uživatele Kačka z 21.2.: Ahoj, čím prosím teď mažete na klasiku? Včera Souš - Smědava - Paličník - Jizerka, místy zmrzlé, místy roztálé na slunci. Měla jsem červené Skivo (více vrstev), ale jako by tam nebylo (podkluzovalo děsně) a z kopce to drhlo. Asi nějaký klistr? Děkuji!!)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2021 10:02
Překrásné počasí, bezvadně organizované parkování v Bedřichově, hodně lidí, tak trasa stadion, Pod Prezidentskou, okolo přehrady, Rozmezí, Knajpa, Smědava, Knajpa, Hřebínek, Bílá Kuchyně, Vládní a stadion.
Mráček se objevil na rozcestí Soušské silnice s Hraniční cestou - nádherné prostranství k zastavení a vzorné skupinky s odstupy.
Bohužel přiběhl "sportovec" od Smědavy, zastavil se uprostřed, provedl obrannou taktiku dromedára (odfrkl si) a na nabídku kapesníku prohodil, že u sportovců je to normální a pokračoval Hraniční cestou. Na trase nebyl jediný!
Prosím nekažme si to, když už musíme někde zanechat své exkrementy, tak na místě kde neublížíme sobě, ostatním ani přírodě.
Díky OPS za tratě a organizaci. A mi prosím buďme ohleduplní. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2021 23:28
Pokud chceme mit brzy magistralu zavrenou a byt nadale “best in Covid”, pokracujme u bufetu/okenek tak jako dnes: zadne rozestupy ve frontach, bezne nekolik lidi v druznem hovoru atd. Je to o nas!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2021 22:07
Dnes ze Souše na Smědavu, pak po Jizerské silnici na Jizerku, hraniční přechod Jizerka/Orle, zpět na Jizerku, po Jezdecké zpět na Souš. Bombastické počasí - slunečno. Přes noc to umrzlo, tak dopoledne stopy jely krásně. Později na sluníčku byli již rozteklejší a pomalejší, ve stínu se však držely rychlé po celý den. Krajina kolem Jizerky je kouzelná. Stejně tak nás okouzlila divoká Jizera na hraničním přechodu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2021 19:31
Ze Smědavy na Předěl a Písčiny a zpět je skoro rovinka nebo ze Smědavy po Kasárenské na Knajpu a dále na Žďárek a zpět-vhodné pro začátníky.
Honza
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 20.2.: Ahoj, poradil by někdo prosím rovinatý okruh cca 15 km? Něco ve stylu Jizerka Mořina-Promenádní-Smědava-Pod Černým vrchem-Jizerka Mořina. Rád bych opět vyvezl přítelkyni-začátečnici, ale ideálně jinam, než jsme byli minule. Nástup může být kdekoli, kde je parkoviště. Moc díky!)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2021 19:01
Pěnčínská magistrála - včera upraveno cca 4,5 km tratí nad Alšovicemi dnes 11 km tratí Alšovice - Skuhrov - Čížkovice - Maršovice. Více na www.pencinska-magistrala.cz
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Dotaz Vloženo 20.2.2021 15:17
Nejel dnes někdo Bieg Piastow? Trochu váhhám na zítra mezi červeným.klistrem 0až 12 nebo univerzál swix do +10.
Zodpovědět Jakuszyce a okolí
Vloženo 20.2.2021 15:03
Pro lyžaře, kteří nechtějí jen hltat km a projet se na lyžích jen turisticky ze Smědavy, tak doporučuji dnešní trasu a to Smědava po Jizerské silnici na Jizerku, odbočit na Jelení stráň, Pytlácké kameny a přes Zelený kámen zpět na Smědavu.Cesta z Jizerky je ujeta od skůtru a poté přes vrcholy jen stopa od lyžařů, ale vzhledem k oblevě je to sjízdné i pro méně zdatné lyžaře.Výhledy a pohledy stojí za to.
Přikládám páe fotek.Celý okruh zabere méně než 2 hodiny.
12:25
12:26
12:33
12:37
12:40
12:41
12:42
12:47
12:47
12:53
13:08

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2021 14:08
Velké díky jizerské ops za úpravu tratí jiz .50.Dnes jsem vyjel v 7h a bylo to famózní. K tomu parádní počasí a máza lyží od O.K. Sport u Bazénu.Jsou to profíci. I Vám kluci velké díky.Vyražte dokud je sněhu dost.SKOL!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2021 11:12
Dnes velká paráda, rychlá stopa. V 7 ráno skate ze Souše na Knajpu, Máří, Točna, Kristianov, Rozmezí, Mariánská, Protržená, Kůrovec, Jezdecká, Souš. Všude krásně upraveno, místy trochu rozbité stopy pro klasikáře. Jen těch lidí po 9. dál ...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 20.2.2021 17:06
Netušíte někdo odhadem do kolika se zítra bude dát zaparkovat na Jizerce ?
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2021 17:47
Skate Maliník-Olivetská hora-Krásná Máří-Knajpa-Hluboký potok-Studené údolí-Maliník. Celá trasa pěkně upravená, v nižších partiích sníh už měkký, ale kupodivu to docela jelo. Pocitově nejlepší úsek byla Máří. Lidí na to, že byl pátek, docela dost, parkoviště plné, nechci vidět, jak to bude vypadat o víkendu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2021 12:50
Už dneska tam najíždělo dost lidí, na víkend to bude ještě horší. Na slunci je to už měkké, takže si přijdou fakt hromady
Jakuszyce a okolí
Vloženo 19.2.2021 11:20
Dopolední skate z Maliníku přes Olivetskou na Knajpu a zpátky. V noci nemrzlo, takže to moc neztuhlo, ale jelo to pěkně (stopa mi přišla o něco pomalejší). Máří dnes parádně rychlá.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2021 23:25
Sněhu dost, bohužel mi došel olejík do mohéru a v Márovi mi u okýnka, kde to jen bzučelo, řekli, že mi nic neprodají, že mají zavřeno, milé. Takže mi to trochu zamrzalo v kožichu a místy jsem dost bzučel. Stopy na klasiku byly oproti běžné kvalitě spíše tak intuitivní, přimlouval bych se za jejich projetí, nechci remcat, protože ops má můj obdiv, ale podle mě to od 50 moc projeté nebylo (NLouka-Hřebínek-Čihadla). Z kopce jedou stopy i tak jak fretka, místy mi přišlo že mě to katapultuje až do protikopce. Dvě stopy ve sjezdech z Kristianova na Novou louku jsou při čelovkové jízdě adrenalínek, protože mi to svištělo až moc, tak jsem si chtěl přibrzdit a ejhle brzdící lyže se mi zabydlela do vedlejší stopy a co ani v grotesce nevymyslíš, stopy se začaly od sebe vzdalovat. Myslím, že by jedna stopa stačila, pokud člověk potřebuje předjet, tak to dá přes střed. Ale jinak je to stále paráda a díky za péči od ops.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2021 21:37
Třeba zrovna " osmička přes Předěl a Paličník rozhodně nemá prudší sjezd než je od Promenádní ke Smědavě a stopy tam bývají v mnohem lepším stavu než páteřní trasy. A ty výhledy!!!Pozor! Na skate úzký střed!
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 19.2.: Zdravím, poradil by někdo prosím pěkný rovinatý okruh cca 15 km? Něco ve stylu Jizerka Mořina-Promenádní-Smědava-Pod Černým vrchem-Jizerka Mořina. Rád bych opět vyvezl přítelkyni začátečnici, ale ideálně jinam, než jsme byli posledně.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 19.2.2021 20:21
Nevíte někdo prosím, od kolika otevíráo víkendu kiosek na Hřebínku? Díky za info.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2021 14:06
Ano bufet na Knajpě funguje, většinou po 10 hod, případně je mají samoobsluhu: čaj + sušenky.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 19.2.: Nevíte prosím někdo, jestli funguje bufet na Knajpě? Děkuji)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2021 11:12
(Odpověď na dotaz uživatele bobr z 18.2.: Chtěl bych se zeptat, co se pořádá tento víkend v Jakuszycích a zda-li budou přístupné trasy pro veřejnost?
Děkuji)
Je první startovní den Bieg Piastów. Letos je to stejně jako Jizerská 50 jen virtuální varianta bez vyloučení veřejnosti. Vzhledem k tomu že příští týden vše roztaje, se dá očekávát extrémní nával závodníků po celý víkend. Rozhodně bych volil jinou část Jizerek.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 19.2.2021 8:51
Zpráva pro Tomáše-já včera odjel Jizerskou 50 na perfektně fungujícím klisteru NERO KN44 -3 až +5.(pod ním zelený základový). Odraz byl naprosto luxusní až do cca 12:30. Pka se to semtam smeklo-. Do kopce nad Bunkrem jsem předjížděl i bruslaře. Dnes by měly být podmínky téměř shodné. Zajel jsem si traťák s menším úsilím než vloni kdy se jelo naostro.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2021 22:37
Dneska vecer super skate velke kolecko ze stadionu + kolecko pres Smedavu. Jelo to super rychle. Snehu jeste dost, ale dole uz mistama mekky. Nevim, jak to vydrzi ten pristi tyden...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2021 19:38
Zdravim. Dnes docela orisek s mazanim(alespon pro me). Cerveny klistr ani ve dvojite vrstve pekelne prokluzoval. Poradite nekdo mazu do dnesnich podminek? Diky. A diky ops za skvele upravenou magistralu
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2021 18:11
I přes nic moc počasí, stopy na klasiku dobré, od Václavíkovi studánky-Knajpa-Smědava-Promenádní na Jizerku a zpět.
Velké díky OPS za ´"dvě stopy" pro ty co tady neplní olympijské limity, třeba děti, starší ročníky a obyčejné rekreační běžkaře.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2021 14:50
Po včerejším vydatném dešti byly stopy dobře upravené na trati ze Smědavy po Promenádní na Mořinu a přes Jizerku zpět po Knížecí.
Teplota sice + 4, ale stopy ještě drží a klouže to na klasiku.Sned toto jarní počasí ještě vydrží, hlavně aby nepršelo.Oprati pondělí , kdy bylo -20 je to velký rozdíl.
12:47
13:01
13:04
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2021 13:17
V Bedřichově třeba P3 U Nisy.v týdnu to je za 120kc/noc a o víkendu tuším 200kc/noc.je to ale jen parking,žádná voda,el. Na stadion,kde začíná hodně tras,je to cca 1km.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 17.2.: Ahoj chystám se obytkou do oblasti, a proto mám dotaz, kam či jaké parkoviště využít v blízkosti běžecké stopy?
Děkuji)
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 18.2.2021 12:10
Ahoj Lyžníci,
dnes klasikou z Rudolfova, přes Závory a Kuběnku na Hřebínek a zpět. Milé překvapení, stopa začíná v Rudolfově hned u závory, krásně projeto. okruh kolem K. chaty horší, chtělo by to ještě jenu úpravu, pokud teploty dovolí. Nicméně stopa dobrá, sjezd z obou stran bez problémů i pro ty méně šikovné, ještě není ledový. Střed i na bruslení o.k. Z Hřebínku už ledovka ve stopě, prasátka. S mázou dnes neporadím, nepovedlo se mi. Dal jsem R 55 Red special -1 +2, k přehradě klouzal, tak jsem přidal fialový klistr, do kopce pěkné, ale z kopce mi párkrát zadrhnul, takže i tlama byla. Cestou zpět už trochu měkké. Počasí fajn, hezké dopoledne. Jen malá prosba na kolegy bruslaře. Přátelé, když to neumíte, začínejte třeba na Maliníku nebo z Bedřichova. Tam je trať široká a když se nedaří úzké V, tak to nevadí. Vím, kopec z Rudolfova je nepříjemný a na jeho vyjetí je již potřeba alespoň z poloviny umět styl a hlavně nějaké to fyzično. Je to smutný pohled, když se tam trápíte a zároveň rozjíždíte obě stopy. Vás to v tom kopci nebaví, klasikům kazíte radost a OPSce práci. Neplatí pro borce, na které je radost se koukat! Jinak pěkné lyžování Všem, Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 18.2.2021 21:37
ještě dotaz, jak vypadá silnice z Tanvaldu na souš?
Díky, v.
Zodpovědět Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Dotaz Vloženo 18.2.2021 21:22
zdravím, nevíte někdo jak to vypadá ze Souše na Paličník? Stopy, sníh?
Děkuji, Veronika
Zodpovědět Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Dotaz Vloženo 18.2.2021 20:20
Prosím o radu, do kdy je reálné o víkendu zaparkovat na Jizerce? Park. Mořina. Moc děkuji
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2021 14:27
Je na čase, aby OPS na tratích dělala jen jednu stopu pro klasiky. Většinou to stačí. Ti co jedou klasiku v mírném chodeckém tempu stopu stejně nepotřebují...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 18.2.2021 12:45
Ahoj,nevite jestli bude v patek projet okruh jiz50? a jestli jo,jestli vyrazi rano nebo az po predpovidanem snezeni/desti?
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2021 22:52
Dnes kolem rozhledny Štěpánka krásné poježdění, čerstvě upraveno, pevný podklad s prašanem.
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 16.2.2021 21:40
Davide, pokusím se poradit, i když jsem tam dnes nebyla, ale tu oblast dobře znám. Dnes se tam určitě teploty nad nulu nedostaly, takže tratě nijak neutrpěly (Byli jsme odpoledne na běžkách ve 300 m.n.m. a bylo -1, tady je to mnohem vyšší nadmořská výška). Ale pokud bych tam jela já, tak dám určitě přednost čtvrtku, zítra tam bude asi dost hnusně, podle předpovědí (sleduju víc modelů) tam bude nejspíš padat vlhký sníh v takovém počasí tam bývá i mlha, ale je šance, že by tam mohla proběhnout po sněžení večer úprava, letos tam upravují dost často, ráno ve čtvrtek to lehce přimrzne a bude to super.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 16.2.: Nevíte někdo, jak dnešní teploty poznamenaly tratě v okolí Hvězdy (rozhledny Štěpánka)? Má cenu se tam zítra přes den vypravit?)
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 16.2.2021 21:21
Po obědě virtuální J50, velmi dobré stopy, pěkně to stoupalo s VR45 + VX43. Bohužel krásně mi to jelo dokud byl ve stopě sníh(měl jsem tam prach na nový sníh), jakmile to bylo umydlený, tak to vůbec nejelo z kopce, jak kdyby byl na lyžích písek. Ale i tak paráda, trošku posilovna 🙂 Hlavně ať se navyplní předpověď počasí.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2021 11:24
Zdar Lyžníci,
dnes ráno z Maliníku přes NL, Kristiánov, Bílé buky a Olivetskou skejtem. Krásně upraveno, co jsem si všiml tak na klasiku také. Podklad tvrdý, takže bez boření a jelo se pěkně. Okruh kolem Kuběnkovy chaty už lehce zapadaný, ale stopa se vytušit dala. Lidí málo, okolo desáté začalo drobně sněžit, a krásných -6. Přeji hezké lyžování, Skol.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2021 15:43
Urcite. Snehu je tam dost a takovy teplo neni - min. tyden to vydrzi. Byl jsem tam v pondeli v 9 vecer a zitra jedu zase (z Bedrichova)... Co se tyce dostupnosti tak mozna lepsi Sous nebo Jizerka - zalezi, odkud jedete...

(Odpověď na dotaz uživatele Kaya z 17.2.: Ahoj, chci se zeptat zda jste někdo nebyl včera, dnes na běžkách v okolí horské chaty Smědava, Bílý potok ... počasí už příliš nepřeje, nicméně běžky bych si ještě chtěl užít, tak zda má smysl jet zítra na Smědavu ... díky všem, kteří mi poradí ...)
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 16.2.2021 10:55
Min. týden upravené stopy na klasiku i skate, nyní už jen vyjeté od lidí, Bohužel, v nich také chodí pěšáci.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucka z 16.2.: Nevíte někdo prosím, jak to tento týden vypadá v Turnově na Výšince? V lednu tam byla vyjetá stopa, byla po oblevě a následném sněžení v minulém týdnu obnovena? Díky moc!)
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 16.2.2021 8:58
Blahořečím dni, kdy jsem se před sedmi lety rozhodla pořídit sobě a své rodině ke sjezdovým lyžím i běžky. Letos je to nádherný běžkový mejdan, a tak, navzdory všem idiotským vládním zákazům, si zimu neskutečně užíváme. A nemusí se jezdit ani nikam do hor, dneska to mezi Držkovem a Zásadou bylo naprosto luxusní! Širokánská magistrála, skvělá úprava, slunce, bezvětří, výhledy....
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 15.2.2021 18:51
Dnes naprostá dokonalost, skatem jsme projeli většinu tras kolem Bedřichova, včetně Kuběnkovy chaty a Červené ruky, vše špičkově upravené a rychlé. Moc děkujeme za tak skvělou úpravu i na pondělí. Výhledy od Královky na bílé Krkonoše, Český ráj a Ještěd jsou prostě nádherné. Každodenní běžky jsme v posledních dnech obohatili o brusle. Je to nádherný zimní sen. Jen pohled na předpověď je smutný, nechci se z toho snu probudit...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2021 16:24
Smedava-Promenadni-Morina-Pod Cernym vrchem -Smedava ,tento okruh nove upraven ,trochu tupejsi-pro klasiku stopa vymazlená.
Smedava-Machackuv rybnik-Predel-Pisciny-Palicnik-Predel-Smedava.A tento okruh super rychly!
Tak vyrazte,ma se kazit pocasi.Diky OPS,čuskiskol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2021 16:20
Po velmi studené noci , slunečno a teplota přes poledne vystoupala k -5.Perfektně upravené stopy díky OPS.
Dnes jsem zajel i na Sněžné věžičky, které mne vždy potěší.Heké výhledy na Krkonoše a Jizeru .
Přikládám pár fotek pro potěšení.
12:46
13:03
13:23
13:32
13:32
13:34
13:35
13:56
13:56
13:57

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2021 15:16
Velká poklona OPS - dnes ráno perfektní tratě a ještě k tomu nám objednali sluníčko :-). Děkujeme!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2021 15:23
V Jakuzsycích jsme byli autem a na hranicích ani noha - natož nějaké kontroly. Vlaku jsem si nevšimnul, že by tam z čr jezdil, možná končí v Harrachově? Jinak sníh a úprava OK, akorát lidí na trase Jakuszyce - Orle mraky, což je o víkendu klasika. Jinde to ale bylo úplně v pohodě.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 15.2.2021 18:51
skvele pojezdeni na Pencinske magistrale! Stopy na planich mezi kopaninou a Dalešicemi občas místy zafoukané, ale jinak super na skate i klasiku. A kdyz vyjde pocasi, tak je to i s kochačkou na Ještěd, Ralsko, Český ráj a Krkonoše.... posílám príspěvek na úpravu tratí (informace o upravach jsou na www.pencinska-magistrala.cz :)
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Dotaz Vloženo 15.2.2021 14:02
Ahoj, teď půjdou teploty asi nahoru, ale pokud bude zase pěkně mrznout a něco připadne, šlo by prosím upravit nástup z Oldřichova v Hájích? :) Díky moc! Třeba z NMPS jsme si to parádně užili nedávno!!!
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2021 12:52
V Liberci další místo kam se dá na běžky: Osadní výbory Růžodol I a Františkov pro vás připravily 3 kilometry běžkařských tratí kolem libereckého letiště❗ Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se na tom podíleli 👍👍
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 14.2.2021 22:19
Valentínsky sviatok na snehu ♥
Parkovisko Hrabětice u kapličky - Královka - Valešovka - Blatný rybník - Nová Louka - Hrebínek - Točňa - Bíle buky - Kristiánov - Pod Kristiánovem - Hlboký potok - Kamenice priehrada - Stará hutná cesta - Parkovisko Hrabětice u kapličky.

Ideálne podmienky na bežkovanie. Teplo ☀ a krásna stopa... Eldorado 🤩 užil som si to.

Jedine čo nevyšlo, že som mal lyže s tuleními pásmi a i tak ma obiehali bežkári. Ako to robíte, že ste skoro raz tak rýchli? 🤔
Ja bledomodrá bunda a čierne rifle 😜
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2021 20:00
vystup v harrachově a dojed do polska na lyžích
(Odpověď na dotaz uživatele Jarek z 14.2.: Zdravím, má někdo zkušenost s tím jestli někdo kontroluje hraniční přechody? Chci dojet do Jakuszyc vlakem a na běžkách zpátky do Bedřichova..Nechci do karantény, zajímá mě jestli někdo hlídá hranice nebo u vlaku. Děkuju)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.2.2021 19:18
Dnes v 10:30 nastup z Hrabetic
A stalo to za to, pocasi naprosto uzasne, trat parada, na klasiku luxus, w40 extra drzel a jel
Jen divny pocit v takovem pocasi se pomalu bat ticha, prijemne, ale jet magistralu v den svatku bezkovani v Jizerkach a mrtvo, smutne
Snad to bylo takto naposledy, byt mi davy nechybely
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2021 17:52
Dnes nejlepší počasí po 14 dnech, azuro , nefoukalo a teplota byla příjemná okolo -7o.
Hory prázdné jen pár lyžařů asi se ostatní zalekli omezení, i když např. přístupová silnice na Smědavu byla uzavřena dle dopravních značek jen do 9hod.Parkoviště zaplněné jen z 30%, jako by nebyl víkend.
Stopy díky OPS i mimo trať závodu upravené a perfektní.
Jel jsem ze Smědavy po silnici k Pešákovně na Mořinu, k bunkru a po Knížecí zpět a potkal jsem jen pár lyžařů.Hezké pohledy na Krkonoše vždy potěší.
Pro ty, kteří nevyjeli ,přikládám pár fotek z trasy .Bohužel takových super dnů je jen letos málo.
12:22
12:24
12:30
12:32
12:37
12:37
12:44
12:48
12:56
12:56
13:25
13:27
13:27

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2021 9:42
Když je dneska J50, říkal jsem si, že se půjdu sklouznout do Vesce. No, nebyl to dobrý nápad. Kouká tam všude dost sutru, takže na jednickove lyze určitě ne. Já to raději po chvíli zabalil, protože takovou hrůzu jsem při současné snehove nadilce vůbec nečekal a dvojky zůstaly doma.
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 16.2.2021 23:43
Most je stržený už snad od léta, ale je tam provizorní mostek vlevo od původního mostu z české strany, po kterém se dá přejít. Na polské straně úprava stopy už od mostu k Orle, i když už pár dní stará. Takže není problém se dostat do polské části Jizerek touto stopou.
Ad vlak: jezdí směr z Tanvaldu do Sklářské Poreby a zpět. Akorát nesmí převážet lidi přes hranice. Takže zjednodušeně funguje v Polsku pro Poláky a v ČR pro Čechy.
(Odpověď na dotaz uživatele Kačka z 16.2.: Ahoj, nevíte, jak to vypadá s mostkem Orle - Jizerka? V neděli 14.2. tam ještě stál, ale dnes vidím v mapách (mapy.cz) značku se zákazem a popiskem "most stržen". Díky moc!)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 15.2.2021 12:54
Kryštofovo údolí: Sobota 13.2., 9.00 hod. opět obnoveny stopy skútrem a stopařem v plném rozsahu
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 13.2.2021 22:59
3 stopy budou všude na trati Jiz50, ale po skončení závodu má vyjet rolba a bruslení umožnit - dle https://www.jizerskaops.cz/zimni-info/aktualni-uprava-stop-1/zitra-se-jede-zavod-jizerska-50-ale-upraveny-budou-i-dalsi-trasy-313cs.html

(Odpověď na dotaz uživatele DanD z 13.2.: Nevíte, jestli se bude na neděli upravovat na 3 stopy v celé délce Jiz50, nebo v odlehlejsich pasážích bude středový pás a půjde odpoledne vzít i skaty, díky.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2021 19:07
https://bilestopy.cz/map/area/jizerske-hory

případně teď nově i přímo na mapy.cz na zimní mapě

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 13.2.: Ahoj, kam se z internetu ztratila mapka běžkařských tratí s barevným označením který den byl ten daný
úsek upraven rolbou. Loni to šlo v pohodě najít na "pogda kamery Jakuszyce" Děkuji)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 13.2.2021 18:48
Mapky upravených tratí Pěnčínské magistrály
11.2. 23:46
15:26
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 13.2.2021 18:45
Dnes upraveno rolbou Huntířov - Skuhrov - Maršovice - Dalešice - Pulečný - Klíčnov - Kopanina. Druhou rolbou upraveny tratě Alšovice - Bzí. Ve čtvrtek upraveno Alšovice - Skuhrov - Čížkovice. Parkování Skuhrov U Kříže (50 aut), Krásná u hřbitova (20 aut)
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 13.2.2021 17:09
Chcel by som pozdraviť pána rolbára a poďakovať za jeho prácu, ktorý dnes ráno od Nového Mesta nahoru krásne všetko uhladil a prikladám foto, aby videl, čo sa s jehou prácou stalo po necelých 2 hodinách. Niekoľko ľudí šlapalo nahoru uplne v pohode po prostred mančestru. A U Kyselky šlapalo proti mne asi 15 ľudí pokope i so psom - ľudia absolútne nič nerešpektujú. Je tam u nastupu cedule "Prosíme, neničte lyžařskou stopu". Načo tam je? Ciet po lese milion, oni idú práve tade kde sa bežkuje, toto nepochopím.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2021 14:23
Dnes bylo tepleji jen -8 o ale kupodivu velmi málo lyžařů na sobotu na trati Smědava-Promenádní Mořina a zpět po Knížecí.Stopy bezvadné a začínalo se vyjasňovat.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2021 7:05
Tak bud klasika po hlavni ceste na Orle. Anebo vylozene stadion, pokud jsou deti male a bavi ke krouzit - to same se da delat v Harrachove...

(Odpověď na dotaz uživatele Petra M z 15.2.: Dobry den, doporucite mi prosim okruh vhodny pro deti, bez prudkych sjezdu. Moc diky)
Jakuszyce a okolí
Dotaz Vloženo 13.2.2021 16:34
Zdravím, nebyl jste někdo prosím na trase Krojčenk - Horní Maxov? Je to tam upravené? Dá se zaparkovat přímo v areálu Krojčenk? Je to tam odhrnuté? Díky moc za jakékoliv info.
Zodpovědět Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 14.2.2021 10:48
Vesec je špatný celou sezónu, jestli to je rolbařem, nevím, každopádně úprava katastrofální. Opěvné příspěvky sem musí vkládat jedině nesoudný provozovatel. Na jedničkové lyže letos ani jednou, v nejlepší kondici dvojkové, nejčastěji kameňačky. Lepší kdekoli jinde šlapat po louce.
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 13.2.2021 9:26
Nejrelevantnejsi prispevek z OU tady:https://www.lucany.cz/m/aktuality/aktuality/milovniky-bezeckeho-lyzovani-zve-mesto-lucany-nad-nisou-na-nove-najete-bezecke-trate-364cs.html

(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 12.2.: Zdravím, nevíte prosím, jak to vypadá na trase Krojčenk - Horní Maxov? Nemůžu najít nikde žádné aktuální informace. Předpokládám, že sněhu tam bude dost, ale jak třeba často probíhá úprava? Dá se zaparkovat přímo v areálu Krojčenk? Je to tam odhrnuté? Díky moc za jakékoliv info.)
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 13.2.2021 8:59
Jizera se po provizorním, ale pevném mostu dá krásně přejít. Někteří to jedou i na běžkách!
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 13.2.: Nevíte prosím, zda lze přejít nyní v mrazech Jizeru mezi Orle a Jizerkou, v místě rekonstrukce hraničního mostu? Díky)
Jakuszyce a okolí

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa. Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory