Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí – běžky

Do společné oblasti jsme spojili Ještědský hřeben a níže položené běžecké areály v Liberci, Jablonci nad Nisou a jejich okolí. V roce 2009 se na Ještědu a v libereckém Vesci konalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Na Ještědu probíhaly sice jen soutěže ve skocích na lyžích, ale po Ještědském hřebeni se dá jezdit i na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.1.2022 20:48
Kozákov na běžky úplně dobrý není, občas tam nahoře projedou takové malé tréninkové kolečko, ale nic moc délka. Včera jsem tam byla odpoledne na lyžích a určitě to ale projeto není. Z blízkého okolí ale můžu doporučit Lomnici nad Popelkou, od skokanských můstků se dá dojet na k rozhledně Tábor, ale musí být dostatek sněhu jako bylo vloni, to se tam upravovalo rolbou. Ještě se taky dá jezdit kolem Maršovic (nad Malou Skálou), taky jsme tam vloni občas byli. Posílám odkaz: https://bezecke-trate-huntirov.webnode.cz/, tam dokonce už upravují!
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 20.1.: Dobrý den, prosím Vás, neznáte to někdo kolem Kozákova na běžky?)

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 9.3.2021 14:29
Jezdi na hladkých a nebudeš toto muset řešit - jak si namažeš máš šanci , že tě rychlejc chytí kontrola na skútru - na hladkých si víc užiješ Jizerek,ale i přesto Tě chytnou - Skol
(Odpověď na dotaz uživatele Mates z 8.3.: Bylo to dnes na tuhé vosky? Nebo po úpravě rolbou převažoval stále starý firn? Díky!)
Vloženo 23.2.2021 10:22
Upraven tréninkový okruh U Kříže. Podmínky zatím dobré. Vice na www.pencinska-magistrala.cz nebo na www.facebook.com/pencinskamagistrala
Vloženo 20.2.2021 19:01
Pěnčínská magistrála - včera upraveno cca 4,5 km tratí nad Alšovicemi dnes 11 km tratí Alšovice - Skuhrov - Čížkovice - Maršovice. Více na www.pencinska-magistrala.cz
Vloženo 17.2.2021 15:43
Urcite. Snehu je tam dost a takovy teplo neni - min. tyden to vydrzi. Byl jsem tam v pondeli v 9 vecer a zitra jedu zase (z Bedrichova)... Co se tyce dostupnosti tak mozna lepsi Sous nebo Jizerka - zalezi, odkud jedete...

(Odpověď na dotaz uživatele Kaya z 17.2.: Ahoj, chci se zeptat zda jste někdo nebyl včera, dnes na běžkách v okolí horské chaty Smědava, Bílý potok ... počasí už příliš nepřeje, nicméně běžky bych si ještě chtěl užít, tak zda má smysl jet zítra na Smědavu ... díky všem, kteří mi poradí ...)
Vloženo 16.2.2021 10:55
Min. týden upravené stopy na klasiku i skate, nyní už jen vyjeté od lidí, Bohužel, v nich také chodí pěšáci.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucka z 16.2.: Nevíte někdo prosím, jak to tento týden vypadá v Turnově na Výšince? V lednu tam byla vyjetá stopa, byla po oblevě a následném sněžení v minulém týdnu obnovena? Díky moc!)
Vloženo 16.2.2021 8:58
Blahořečím dni, kdy jsem se před sedmi lety rozhodla pořídit sobě a své rodině ke sjezdovým lyžím i běžky. Letos je to nádherný běžkový mejdan, a tak, navzdory všem idiotským vládním zákazům, si zimu neskutečně užíváme. A nemusí se jezdit ani nikam do hor, dneska to mezi Držkovem a Zásadou bylo naprosto luxusní! Širokánská magistrála, skvělá úprava, slunce, bezvětří, výhledy....
Vloženo 15.2.2021 18:51
skvele pojezdeni na Pencinske magistrale! Stopy na planich mezi kopaninou a Dalešicemi občas místy zafoukané, ale jinak super na skate i klasiku. A kdyz vyjde pocasi, tak je to i s kochačkou na Ještěd, Ralsko, Český ráj a Krkonoše.... posílám príspěvek na úpravu tratí (informace o upravach jsou na www.pencinska-magistrala.cz :)
Vloženo 15.2.2021 12:52
V Liberci další místo kam se dá na běžky: Osadní výbory Růžodol I a Františkov pro vás připravily 3 kilometry běžkařských tratí kolem libereckého letiště❗ Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se na tom podíleli 👍👍
Vloženo 14.2.2021 9:42
Když je dneska J50, říkal jsem si, že se půjdu sklouznout do Vesce. No, nebyl to dobrý nápad. Kouká tam všude dost sutru, takže na jednickove lyze určitě ne. Já to raději po chvíli zabalil, protože takovou hrůzu jsem při současné snehove nadilce vůbec nečekal a dvojky zůstaly doma.
Vloženo 15.2.2021 12:54
Kryštofovo údolí: Sobota 13.2., 9.00 hod. opět obnoveny stopy skútrem a stopařem v plném rozsahu
Vloženo 13.2.2021 18:48
Mapky upravených tratí Pěnčínské magistrály
Vloženo 13.2.2021 18:45
Dnes upraveno rolbou Huntířov - Skuhrov - Maršovice - Dalešice - Pulečný - Klíčnov - Kopanina. Druhou rolbou upraveny tratě Alšovice - Bzí. Ve čtvrtek upraveno Alšovice - Skuhrov - Čížkovice. Parkování Skuhrov U Kříže (50 aut), Krásná u hřbitova (20 aut)
Vloženo 14.2.2021 10:48
Vesec je špatný celou sezónu, jestli to je rolbařem, nevím, každopádně úprava katastrofální. Opěvné příspěvky sem musí vkládat jedině nesoudný provozovatel. Na jedničkové lyže letos ani jednou, v nejlepší kondici dvojkové, nejčastěji kameňačky. Lepší kdekoli jinde šlapat po louce.
Vloženo 10.2.2021 10:21
Vyrazit nejlépe z parkoviště před areálem (konec ulice Ke sportovnímu areálu) nebo zajet až dovnitř k hlavní budově.

(Odpověď na dotaz uživatele Daniel z 10.2.: V tom Vesci úprava prosím začíná kde? Neznám to tady... Děkuji.)
Vloženo 13.2.2021 9:26
Nejrelevantnejsi prispevek z OU tady:https://www.lucany.cz/m/aktuality/aktuality/milovniky-bezeckeho-lyzovani-zve-mesto-lucany-nad-nisou-na-nove-najete-bezecke-trate-364cs.html

(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 12.2.: Zdravím, nevíte prosím, jak to vypadá na trase Krojčenk - Horní Maxov? Nemůžu najít nikde žádné aktuální informace. Předpokládám, že sněhu tam bude dost, ale jak třeba často probíhá úprava? Dá se zaparkovat přímo v areálu Krojčenk? Je to tam odhrnuté? Díky moc za jakékoliv info.)
Vloženo 10.2.2021 10:22
Vratislavice opět skvěle upravené pro klasiku i skate.
Vloženo 9.2.2021 7:47
Ve vesci opět upraveno.
Vloženo 8.2.2021 14:35
Okruhy ve Vratislavicích jen pro klasicku, místy i trochu trávy.
Vloženo 7.2.2021 14:55
Vratislavice znovu na sněhu, ač je ho jen tolik, aby zakryl trávu. Stopa na klasiku moc není, lépe bruslení. Skútr upravuje celý den.
Vloženo 4.2.2021 20:23
Nejlépe Vratislavice:
https://mapy.cz/s/jazepokuhe - ale sníh už zítra asi nebude. Bude nutné jet nahoru do Bedřichova.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel Šulek z 4.2.: Ahoj všem - moc prosím - kde v okolí Liberce lze najít běžkařskou dráhu pro začátečníky? Budeme ubytovaní v oblasti Mimoně.

Díky!)
Vloženo 3.2.2021 10:37
Koblihson: Není zač. Ono se těch závodů zase tolik lidí neúčastní. Jen tak mimochodem, kolik divadel, fotbalových nebo hokejových klubů má parkoviště, kam by se vešla auta návštěvníků?
Vloženo 5.2.2021 13:17
S dětmi jsme byli taky na stopách mezi Výpřeží a Kryštofovým údolím. Nebývají tam takové davy jako v Jizerkách. Ale tam to asi deštěm taky dostalo zabrat. aktuální info bývají zde: https://www.krystofovoudoli.eu/turisticke-informace/informace-sluzby/bezecke-trasy/
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel Šulek z 4.2.: Díky moc, Rafe. Budu až do neděle, tak uvidíme, co počasí přinese.)
Vloženo 1.2.2021 16:32
Martin: Díky za odpověď. Jen mi nešlo do hlavy, když se sjede více lidí třeba na ty závody, kam se vejde více aut.
Vloženo 1.2.2021 11:44
Koblihson: Neber si to osobně, ale mohl by jsi napsat, co je pro tebe pořádné parkoviště? A vidíš na něj v Břízkách nějaký prostor? Abych ti odpověděl, parkoviště je třeba u Kauflandu ve Mšeně, do stopy u sádek to je méně než kilometr, v posledních dnech můžeš nasadit lyže asi po 300 metrech. Když jsou závody, bývá vypluhované a odemčené hřiště.
Vloženo 31.1.2021 16:46
Dnes jsme se chtěli vyhnout davům lidí, tak jsme vyrazili do Jablonce. Proběhli jsem si klasikou okruh v běžeckém areálu Břízky a doběhli jsme do Jindřichova - stopy krásně upravené. Stopy jsou snad protažené až do Hrabětic, ale tam jsme se dnes nedostali, tak příště. Na to, že tu je běžecký areál, tak jsme tu neobjevili žádné pořádné parkoviště. Chci se zeptat, kdo to tu zná, kde se dá poblíž pořádně zaparkovat? Kde lidi parkujou, když tu jsou např. závody?
Vloženo 31.1.2021 18:47
Turnov (Vrchhůra) - v zadní části blíže k vleku je okruh znova projetý skůtrem + malé kolečko navíc. Ve zbylé části jsou tratě uježděné lyžaři. Na skate to je místy vlnité, ale v pohodě. U klasiky už relativně často leze z nově vyřezané stopy hlína a zelí (nebo co to tam rostlo).
Vloženo 31.1.2021 0:30
Vratislavice - výborná stopa i pás na bruslení, skútr jezdil i během dne.
Vloženo 30.1.2021 13:33
Sobota ráno - projeto Alšovice - Čížkovice - Krásná - část Maršovic. Dále je jsou projety tratě Alšovice - Malý Huntířov - Bzí. Upraveno 20 km. Druhá rolba vyjela po 12 hodině a bude upravovat Huntířov - Skuhrov - Maršovice - Dalešice - Pulečný.
Vloženo 29.1.2021 9:27
Vesec - včera opět upraveno.

O oblasti

Do společné oblasti jsme spojili Ještědský hřeben a níže položené běžecké areály v Liberci, Jablonci nad Nisou a jejich okolí. V roce 2009 se na Ještědu a v libereckém Vesci konalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Na Ještědu probíhaly sice jen soutěže ve skocích na lyžích, ale po Ještědském hřebeni se dá jezdit i na běžkách. Dějištěm běžeckých závodů byl nově vybudovaný areál Vesec. Dalším známým lyžařským místem je biatlonový a lyžařský areál Břízky v Jablonci.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory