Jizerské hory - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Bedřichov a Jizerská magistrála
Soušská silnice byla v horních partiích již o minulém víkendu prohrnutá a průjezdná na kole, alespoň to tak vypadá z tehdejší reportáže v ČT (myslím z pátku 6.5.) - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/222411000140506/cast/910628/. Dle tehdejšího odhadu měla být silnice otevřena i pro auta od zítřka, tedy pátku 13. Jinak děkovačky Honzovi jsem přesunul do obecné diskuze - https://www.kamzasnehem.cz/diskuze. Jak jsou většinou zadány jako dotazy, tak zde by po čase samy zmizely
Bedřichov a Jizerská magistrála
Jak jsem psal dříve, tak sněhu každý den ubývá , dají se jezdit stále tratě o kterých jsem psal tento týden.Dnes jsem jel po Kasárenské na Knejpu , okolo tetřívků na Čihadla a Rozmezí.Potkal jsem na Kasárenské 5 lyžníků a více kolařů, kteří tlačili kolo na sněhu. Letošní sezonu dnešním dnem ukončím a budu se věnovat in line bruslení u Berzdorferského jezera než nám napadne nový sníh. Letošní sezona byla dosti dobrá a dlouhá.Jezdil jsem 5 měsíců jen s výpadkem 4 dnů v lednu, kdy nebyl sníh.Je to stejné jako minulou sezonu, kdy jsem sice jezdil do 12.5., ale zase vypadlo 14 v prosinci, kdy nebyl sníh.V minulosti nám napadl sníh i v říjnu a mohli jsme 14 dnů lyžovat než roztál. Tak uvidíme jak to bude s novou sezonou.Určitě bude za chvilku maximálně za 7 měsíců, což se dá vydržet. Tak... více
Bedřichov a Jizerská magistrála
Stále pěkné počasí a sněhu ubývá.Na Smědavě 10°C a jasno, během dne mráčky.Jak již bylo napsáno, tak je ještě pár úseků bez většího přenášení vhodné i pro děti , pokud chcete využít poslední lyžování.Doporučuji Smědavu, odkud je nejbližší přístup na tratě. Jel jsem různé tratě a nejlepší jsou:cesta pod Černým vrchem 1/2 trati od Hraniční, Promenádní asi 1/2 trati od kiosku, cesta od jezírka Černá Smědá směr kiosek asi 3/4 cesty bez problému a včera jak jsem jel Knejpa okolo tetřívků na Rozmezí.Ostatní tratě jsou již s přenášením. Dnes jsem potkal 1 lyžníka. Tak ještě vyražte na poslední lyžování.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Mořina - Bunkr - Jezdecká přes Vlašák-Knížecí -Hraniční -Kiosek - Promenádní - Bunkr - Mořina Podvečer - sníh hodně špinavý ale k večeru poměrně jezdivý. Lyže ultrakameňačky +++, staré poloturistické Fíky s (kdysi) protiskluzem, Nádherný zážitek pobytu v probouzející se přírodě, kdy jsou slyšet potoky vody z odtékajícího sněhu, prozpěvují ptáci... Kdo chce dobře potrénovat na letní Prasolopet užije si to, takový dvojboj, no. . Přenášení lyží na trase je dost. Často jsem kombinoval s chůzí po trávě a staré lyže, které se nebojí ani písku, se vyplatí.... Jinak úseků, kde se dá jezdit je poměrně dost (viz zpráva dnešní Honza) . Je to jarní lyžování a s přenášením (chozením po trávě) na uvedeném okruhu se musí počítat. Měl jsem po výletě fajn pocit. Zkuste ještě též. Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Z Mořiny na Promenádní zpět. Byl jsem 2 týdny nemocný tak jsem ještě jednou chtěl. 35 procent jsem nesl v ruce, po 2,5 km jsem přemýšlel, že to otočím. Jizerku nedoporučuji. I ta zmije podél silnice na mne koukala jako na blázna.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Na Smědavě +10°C, slunečno.Jel jsem nejdříve po cestě pod Černým vrchem asi polovinu tam a zpět a poté po Kasárenské na Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a stejně zpět.Na silnici od Smědavy ke Kasárenské jsou již asi 8 míst na objetí nebo přenesení, stejně i na Kasárenské.Zatím to jde a azuro potěší.Stopy již nejsou, ale neboří se to a jede to slušně.Při zpáteční cestě jsem zkusil jet okolo Kůrovce, ale není to dobré, je tam mnoho velkých větví na cestě a též více míst bez sněhu. Jel jsem s Coco 1966 ze Žitavy, která též jezdí každý den a potkali jsme jen 1lyžníka na Hraniční. Budu psát asi do soboty, protože nepředpokládám, že příští týden ještě někdo přijede, i když toto jarní lyžování stále jde, hlavně když je sluníčko.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dnes na Smědavě v 10hod +8°C, polojasno.Včera ani dnes jsem nepotkal žádné lyžníky. Jel jsem 2x po Promenádní od kiosku až ke stoupání (cca 2/3 cesty) kde již chyběl sníh a stejně 2x pod Černým vrchem cca 1/2 cesty.Zvolil jsem to takto, abych nepřenášel lyže.Jinak sníh tvrdý a klouže slušně.Je to jarní lyžování. Tak zkuste ještě vyrazit.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Na Smědavě +8°C v 10hod, slunečno, na parkovišti 2 auta.Po včerejším celodením dešti jsou tratě, které jsem jel stále dobré , postupně jsou další menší místa bez sněhu na přenesení nebo na šutračkách na objetí po trávě.Jel jsem po Hraniční, Promenádní , okolo Cimermana a po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět. Dopledne slunečno a po obědě se zatáhla obloha.Pokud by někdo nechtěl přenášet, tak se dá jet například z Hraniční cca 1/2 cesty pod Černým vrchem tam a zpět a poté zase 1/2 Promenádní od kiosku tam a zpět, případně vícekrát . Myslím, že do konce dubna by neměl být problém ještě si lyžování užívat. Tak jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Z parkoviště u Mořiny k bunkru (jedno přenášení 150m), pak pod Černým vrchem pěkně se dvěma 100m prenas., dále je kiosku a po Promenádní zhruba se dvěma 100 m přenášeními zpátky. 98 procent na lyžích... Po dešti a pár vločkách sněhu čistší, firnové až mokré, potkal jsem 1 běžkaře.
Jakuszyce a okolí
Od parkoviště po Dolnem Duktu přes Rozdrozie k lomu bez sundání lyží (kousek od parkoviště 2 mezery šly projet po sněhu okolo, Dolny Dukt souvislý sníh). V lese k lomu hodně jehličí, ale ještě to jede slušně. Vytáto až nahoře u lomu. Od Rozdrozie směr Orle - pár vytátých míst kolem Michelsbaude, něco přenést, něco objet. Směrem k Samolotu všechno dobré kromě dvou přenášení. Nahoře Samolot - Cicha Rownia úplně super stejně jako okruh Enervit. Celkově nad očekávání - přenášení je pořád málo oproti Jizerkám a stojí to pořád za pěkné sklouznutí. Díky poslední úpravě na Velikonoční pondělí jsou většinou celkem slušné i stopy na klasiku, které pořád odkazují na strojovou úpravu. Na bruslení je to celkem fajn, jen někde je to od pěšáků celkem rozhamtané.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dnes bylo na Smědavě v 9hod 8°C, zataženo.Po nočním mrazíku, byly tratě přimrzlé a jely dobře.Za posledních 24 hod ubylo na dalších místech na cestě pod Černým vrchem sněhu, ale stále to jde s trochou obejití nebo přenesení.Promenádní mezi kioskem a bunkrem má stále jedno místo na objetí a pár drobných míst na přechod po trávě .Už je to jen na béčkové lyže.Tratě jsou dosti špinavé od jehličí a snad napadne další poprašek a zakryje to. Dle Aladina to vydrželo do oběda bez deště. Tak jezděte
Jakuszyce a okolí
Dnes brzy ráno závěrečné slunečné Jakuszyce. Dolní i horní Dukt parádní. Jedno nebo dvě místa, které je potřeba objet nebo přenést. Do lomu to taky šlo, ale bylo to už dost špinavé a tolik to nejelo. Dal jsem si to několikrát, za 3 hodiny jsem nepotkal žádného lyžaře, jen dva běžce. Ještě to určitě půjde, ale po předpovězeném dešti už bude více přenášení.
Jakuszyce a okolí
Od vlaku v Jakušicích bylo třeba kousek nést k přejezdu (směr Harrachov) a za ním to šlo po severních svazích (Konna stezka) až k lomu. Tam to končilo. Sněhu dost, na překračování byla asi jen dvě místa, po většinu doby stopa. Lidí málo.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Z Mariánskohorských bud na skate. Nejdelší nepřerušené úseky jsou asi tyto: z Marián. bud k Protržence, vytáto až u kiosku. Pašerácká od rozcestí nad Protrženkou ke kolenu u lesíka, tam je to na panely. Pak Knížecí od Hraniční asi tak přes kilometr, pak přerušovaně. Kasárenská je přerušovaná tak nějak po celé délce, na obvyklých místech. Pozor z Vlašáku dolů po Jezdecké, dole je díra. Myslím že by to mohlo být slušné ještě z Pekla, kromě začátku (kvůli jehličí).
Bedřichov a Jizerská magistrála
Souš - Darrská cesta - Knížecí - Kůrovec - Kasárenská - Knejpa - Rozmezí - zpět Hraniční - Kiosek - Cimermanova cesta - Jezdecká - Darrská - Souš. Jarní lyžovačka se sluníčkem. Sníh byl i odpoledne "jezdivější" než minulý týden. U mě dobrý! Nástup na Soušské silnici nevypadá nejlépe (jde nasadit cca 150 -200 m od závory u Montany), hodně špinavý, pěšáky prošlapaný sníh, takže jsem silnici v úseku ke Kůrovci neabsolvoval ani jedním směrem. Darrská má sněhu dost. směrem nahoru jsem jsem si vyjel stopu a tešil se sjezdík při odpoledním návratu. Bohužel mi stopu prohamtala skupina mladistvých (míjel jsem je při sjezdu dom zhruba v polovině) ale i tak to byl při cestě k přehradě příjemný závěr vyjížďky. Všechny ostatní trasy trefně popsány v předchozích komentářích. Kvituji... více
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Bedřichov a Jizerská magistrála
ahoj, je to nahoře už na kolo, nebo by to bylo ještě trápení po náboje v jarní řidině a kazil bych radost těm nejskalnějším na kameňačkách?
Bedřichov a Jizerská magistrála
Mohu požádat lyžníky o případné info, v jakém stavu jsou příiezdové cesty na Jizerku, a na Smědavu? Díky!!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Honzo, já byl dneska v Krkonoších, možná naposledy. Sněhu je tam mraky (dal jsem pár fotek). Proti Tobě jsem břídil, mám letos jen 500 kilometrů - bohužel musím ještě chodit do práce 😎
Bedřichov a Jizerská magistrála
Nechci vypadat nevděčně, ale úprava již na Velikonoce neproběhne??? Sněhu snad je nahoře stále dostatek ne? Jen to porovnávám s loňským rokem kdy se upravovalo pomalu někdy obden a určitě tak do poloviny dubna..??
Jakuszyce a okolí
Dalo se prosím dnes přejet z Orle na Jizerku na áčkových lyžích bez rizika jejich poškození? (kamínky) Nejel jste tam někdo? Díky moc.
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Bedřichov a Jizerská magistrála
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Jakuszyce a okolí

Nejen stav sněhu

O Jizerských horách

Když se o českých horách mluví ve spojení s lyžováním, má většina lidí na mysli sjezdovky. Ne tak v případě Jizerských hor. A to přesto, že se tu nachází dostatek skiareálů. Jenže díky Jizerské magistrále, která je pravděpodobně nejnavštěvovanější běžkařskou oblastí celé ČR, mají v Jizerkách navrch běžky. Na nich se dá dojet až do Polska. V Jizerských horách se totiž nachází i asi nejznámější polský běžkařský areál v okolí Jakuszyc.

Rady a tipy - Jizerské hory

Z Jizerky do Polska přes Karlovský most

Kdo přejíždí na běžkách mezi Jizerskou magistrálou a polskými tratěmi v okolí Jakuszyc a Orle, nejčastěji překonává hranici a zároveň řeku Jizeru po Karlovském mostě znovu postaveném v roce 2021. Co se hodí o tomto přejezdu vědět? A kde jinde v Jizerkách jde překročit hranice na lyžích?

Z Bedřichova skoro až pod Smrk

Přestože nejde o nejznámější trasu Jizerské magistrály, pro většinu místních by ji nebylo třeba popisovat. Ale i do Jizerek přijíždějí někteří lyžaři poprvé. Navíc máme z dávného výletu z Bedřichova přes Knajpu až skoro pod Smrk sestříhané video.

+2 další články

Lyžaři radí lyžařům

Bedřichov a Jizerská magistrála
Dobrý den, prosím co byste mi doporučili za trasu s dětmi? Tak do 10km? Četla jsem doporučení z Jizerky na Smědavu a zpět nebo lépe obráceně? Nebo jiný návrh? Moc děkuji za radu.
Přečíst odpověď

+ dalších 48 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Josefův Důl - -
Severák - -
Albrechtice - Selský Dvůr - -
Bedřichov - -
Kořenov-Rejdice - -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Příchovice - Kořenov
Byli jsem v Příchovicích od 26.12. do 1.1. a i poslední den velmi kvalitní lyžování na krásném tvrdém povrchu. S nabroušenými lyžemi se dal jezdit super carving. Pochvala za přípravu sjezdovky. Jezdili jsme většinou dopoledne.

Nejnovější články

Dobře vysušené boty jsou základ

Je to základní fyzika, vlhký izolační materiál má větší tepelnou vodivost, než když je naprosto suchý. A tak když ve stopě, na sjezdovce nebo na skialpech, mrzne až to praští, i v lehce navlhlé obuvi se chlad rychleji propracuje k chodidlům a prstům na nohou.

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2022/2023? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost. Zkusíme tedy termín, kdy bude možné poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 13 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 10. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Na lyže o Velikonocích? Ano!

Bude se o Velikonocích lyžovat? V Jizerkách, Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách určitě. A budou někde upraveny tratě pro běžkaře? Možná. Podívejme se, jaká je kde šance.

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz

Vybíráte vybavení na běžky?

Běžky = lyže

Boty na běžky

Hůlky na běžky

Vše pro běžecké lyžování - porovnávejte na Heurece