Žďárské vrchy a Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 8.12.2023 21:40
Mělo by to být najeté, nejspíš skútrem: https://www.korunavysociny.cz/bila-magistrala/
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 8.12.: Nevíte prosím někdo jak to vypadá se stavem sněhu a stopami na trase Rovné - Bystřice nad Pernštejnem ? Díky.)
Vloženo 8.12.2023 20:52
Ahoj dnes jsem to dal, ale bylo to peklo. Namlsal mě ten úvodní úsek Rataje - Pešava... Stopa, manšestr jen místy zafoukáno, ale to je tomhle počasí normálka. Dál od vysílače už to bylo horší a od Dědové už absolutně beze stopy, velmi velmi silný vítr, takže to co jsem tam vytvořil je už jistojistě fuč. Nejelo to ani z kopce U oběšeného dolu, protože fakt vítr a závěje... Chtěl jsem pokračovat přes Fryšavu až do Škrdlovic na bus, ale vzdal jsem to a raději zůstal ve Svrateckém areálu, nakroužil si 25 km tam a jel busem ze Svratky.
Asi jsem nepotěšil, ale taková je moje dnešní zkušenost. Ahoj Kendy
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 8.12.: Ahoj, je zde někdo znalý situace na trase Svratka - Filipov - Hlinsko?
M.)
Vloženo 8.12.2023 17:44
Soupaž od zastávky v NMnM - Sedlo - Rokytno - Studnice - Kuklík - Kadov - Fryšava - Tři Studně - Vlachovice - Sklené - Tři Studně a zpět Medlovským údolím přes Bělisko na nádraží v NMnM.
Všude pod nulou, mlha, větrno. Kolem NMnM, v lesních úsecích a dole u Kuklíku ještě jakási viditelnost, od Sedla výš na pláních bílá tma, silný vítr, arktické podmínky = pravá Vysočina.
Od NMnM zhruba k odbočce na Maršovice tu a tam leze z úpravy hlína, případně to místy prosakuje, výš už je sněhu dost.
Pozor akorát v lesních úsecích, třeba ve sjezdu Studnice - Kuklík z cesty vyčuhuje kdeco.
Úprava rolbou luxus - pevný podklad, dobrý odpich, většinou už 2 stopy na klasiku s bruslicím pásem uprostřed a dokonce ani u toho Rokytna to ještě moc nezafoukalo.
Rokytno - Studnice upraveno čtyřkolkou, tam už je ale hromada sněhu a čtyřkolka to neutlačí - škoda že tam nemůže vyjet rolba. Kuklík - Kadov ze začátku taky dost divoké (stopa se musí vyhýbat cestě která je projetá traktorem), od Kadova dál už vyrolbováno, paráda. Propojka Kadůvek - Fryšava už notně zafoukaná, ale dala se ještě najít :-) Potěšilo i protažení od Běliska nahoru mezi domy, dá se pak přejet na Maršovskou a na lyžích až k vlaku.
10:30
10:51
11:12

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 8.12.2023 10:56
Protože je předpověď na příští dny ne zcela příznivá, je třeba využít každého dne. Na dnesek jsme proto najeli fungl novou stopu na klasiku a oživili středový manšestr na skejt. Udělejte si víkend už dnes 😜
Vloženo 8.12.2023 14:57
7.12. odpoledne trasa Kuklík-Samotín-Fryšava-Sklené-Studnice-Kuklík. Obrovský rozdíl mezi úpravou rolbou a úpravou čtyřkolkou se stopovačem-tam je stopa většinou měkká a hrbolatá. V celém prohrnutém úseku Samotín-Fryšavské hájenky bohužel opravdu leze kamení. Úsek Ledovec-Sklené-Rokytno je parádní. Sjezd lesem ze Studnic na Kuklík překvapivě slušný.
Vloženo 7.12.2023 17:57
Okruh ze Sněžného po čerstvě urolbované trase na Samotín, Fryšavu, Kadov a zpět. - 1, pošmourno. No, úplný Eldorádo to teda nebylo - místy lezou krtince, místy prosakuje voda (hlavně v mokřinách u Fryšávky), místy se to boří a taky dřevaři nezklamali a vyhrnuli celý lesní úsek od Samotína až nad Fryšavu, kde tomu nasadil korunu "ohleduplný" lakatošista, který samozřejmě nejel po těch vyhrnutých cestách, ale vzal to v tom nejprudším a nejrychlejším úseku sjezdu do Fryšavy přímo po stopách...až to do rána zmrzne, všichni si to tam náležitě "užijí". :-(
Vloženo 7.12.2023 1:28
Hlinsko-na Ratajich:
Stopy dnes staly za prd, od vychoziste bez.stop nahoru po louce trapeni,pred par dny projeto skutrem,dnes stopa nepatrna, lepsi stopa byla nahore-okruh na louce u horniho lomu. Celkove pro nenarocne amatery pro chuzi na bezkach dobre, snehu dostatek, pro sportovnejsi beh na lyzich spatne podminky.
14:36
14:36
14:36
14:36

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 6.12.2023 13:17
SVRATKA :
Mimořádně široký a pěkný manšestr bude ráno 7.12.2023 čekat na všechny skejťáky. Stopa na klasiku zůstala po dnešku pěkná, přes noc by měla více vymrznout.
Díky významnému rozšíření tratí tímto žádám skejťáky, aby nenajížděli špičkama do stopy na klásu.
Vloženo 6.12.2023 7:29
SVRATKA - louky U Samopalu :
Tak se nám po všech slunečních a sněhových a větrných bouřích podařilo rozchodit techniku a opět najíždíme. Víkendový příval sněhu jsme umáčkli starou rolbou, včera se projíždělo opět, ale vše brzy zafoukalo, takže dnes je čerstvě projeto vše na skejt i klasiku. Podklad je stále měkčí, počítejte s tím hlavně v zatáčkách ve sjezdech…😉
5.12. 23:36
Vloženo 5.12.2023 0:11
Začali jsme na parkovišti Tři studně (za pade na den, odhrnuté) směrem Sykovec, teplota asi -8°C. Nádhera, slunečný den, ale v otevřené krajině velmi větrno. Sněhu dostatek, ale stopa dost zavátá, což platí pro podstatnou část trasy. Sníh prašan, který se valil po loukách jak písek po poušti. Za Studnicí jsme to vzali zkratkou po asfaltce směr Kadov. Silnice je neupravená, jde po ní sjet a nebyl tam provoz, ale při sjezdu se párkrát ozvalo hrůzné zip zip (nějaké kamínky). Pak jsme se opět napojili na stopu u Kadova na Medlov a odtud zpět k parkovišti. Krásné, nicméně vzhledem k větru poněkud náročné běžkování.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 4.12.2023 21:52
Okruh od Skleného k Blatinám.
Kochačka katalog! 👌
Jen mezi Samotínem a Fryšavou vyhrnutá cesta.
11:26
12:02
12:02
12:44

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Vloženo 1.12.2023 20:52
Odpoledne, první inspečkní výlet na obhlédnutí situace.
Soupaž od zastávky v NMnM - Sedlo - Rokytno - Tři Studně - Fryšava - zpět přes Sklené - Vlachovice - Tři Smrky - projížďka po vlachovickém hřebeni a zpět do NMnM kolem Arény.
Zpočátku drobně sněžilo, později odpoledne už pěkná chumelenice. Teplota lehce pod nulou, vlhký, lepivý sníh.
Měl jsem namazáno HS7 na skluz, což byla chyba, skoro to nejelo, chce to něco teplejšího.
Jel jsem po trasách, které byly v týdnu utaženy válcem, což pomohlo a bylo to znát. Podklad většinou celkem pevný, stopa jen 1 prošlápnutá od lidí.
Nejvíc sněhu nahoře u Rokytna a u Skleného, dole u NMnM na příměstském okruhu horší.
Problematická místa:
- U potoka pod Medinem probíhají nějaké dřevorubecké práce, takže kolem mostku je to trochu rozježděné od techniky
- U vodárny v Medlovském údolí bacha, jestli pojedete zhora, na cestě jsou tam na jednom místě výmoly vysypané hodně hrubým štěrkem
- U Sykovce je na krátkém úseku cesta rozježděná po stahování dřeva
Jinak průjezdy lesem byly překvapivě ok, sněhu méně, ale vše se dalo projet.

Celkově dobrý základ, jestli do toho ještě nasype a podaří se to srovnat rolbou, bude to luxus :-) Do té doby hezké podmínky na BC :-)
12:40
12:54
14:01
14:49

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 1.12.2023 19:28
Pilák, okruh Martina Koukala uválcován pro skate, na první svezení dobrý, ale rolba je rolba. Na tu to však určitě není, snad v noci něco připadne. Já Áčkové lyže, možná proto, že jiné nemám, místy jsem musel být opatrný. Celkem cca 9 km. Ještě jednou díky za úpravu. :-)
Vloženo 29.11.2023 12:27
Odkaz na aktuální info: https://lyzovani.nmnm.cz/streda-29-listopadu/
Dotaz Vloženo 28.11.2023 20:35
Ahoj prosím tě Leoši, budete to upravovat i dnes vecer?
Zodpovědět
Vloženo 28.11.2023 8:43
Zdravime všechny nadšence, běžkaře. Ve Svratce jsou upraveny tratě na skejt. Kdo má chuť, nechť vyrazí.
23:49
23:49
Vloženo 26.11.2023 15:50
Dnes zdoláno stylem back country: Tři Studně - křížová cesta - kopec 770 m. n. m. - Fryšava - fryšavský ledovec - zpět na Tři Studně přes kopec 779 m. n. m.
Sněhu málo, sem tam krtinec. Máza složitá - velmi vhký podklad.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 21.3.2023 22:37
Ahoj, dnes Vysočina aréna, podle rozpisu večerní lyžování. Celá trať ještě se sněhem, dá se projet celé, ale už to taky začíná mizet a v lese špinavé. Svezení ale ještě dobré, jarní okruhy:)). Oficiálně do konce měsíce má být ve vyhrazený čas přístupný areal veřejnosti, otázka jestli sníh po trati vydrží do příštího týdne… pár dní to ještě půjde. Rozpis viz web Vysočina arény, kalendář..
Vloženo 11.3.2023 6:39
(Odpověď na dotaz uživatele Kavka z 9.3.: Zdravím, nevíte někdo prosím, kolik km okruh je na vysočina areně upraven ?)

Dle aktuálních informací k závodům, které se tento víkend ve Vysočina areně konají, to vychází na okruh 3,3 km. Viz https://www.stopaprozivot.cz/zavody/balikovna-ve-stope-zlate-lyze/propozice. I pro biatlon konaný minulý víkend, který byl z hlediska udržení sněhu prioritou, vychází tato délka jako dostačující. Pozor, arena je tento víkend pro veřejnost uzavřena, viz https://www.vysocina-arena.cz/kalendar/
Vloženo 28.2.2023 9:33
Podle zpráv na webu Novoměstska a webkamer jen na Frysavskem ledovci pro skalní, a to radši na horších lyžích, upraveno nebude nic. https://lyzovani.nmnm.cz/webove-kamery/
Teď je lépe jet do hor nad 900mnm

(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 26.2.: Byl prosím někdo dnes aspoň na Fryšavě?Dá se aspoň trošku svézt?)
Vloženo 25.2.2023 7:22
(Odpověď na dotaz uživatele Štěpánka z 24.2.: Ahoj, prosím o info, dá se teď o víkendu v okolí Telecí na běžky, kde ještě je sníh? Díky.)

Leda kdyby napadl dostatek sněhu teď o víkendu. Na Vysočině sníh během tohoto týdne roztál a lyžovat se nedá.
Vloženo 16.2.2023 19:17
Dnes po 15h hodině krásná stopa Tři Studně-Rokytno.Kolem 17h opět stopa přituhlá.Místy trochu hlíny. SLUNÍČKO
Vloženo 16.2.2023 18:13
Dnes ráno z NMNM od zastávky po stopách poslední úpravy, na hladkých, soupaž.
Trasa NMNM - Medlovské údolí - Rokytno - Studnice - Kuklík - Kadov - Tři Studně - Sklené - Fryšava a přes Kadov pak stejnou cestou zpět.
Ráno mrzlo, kolem NMNM mlha, od Jelení skalky vylezlo slunce a vydrželo celý den. Do 12 hod sníh umrzlý, stopy pevné, rychlé, sjezdy rozbité a nepříjemné, odpoledne už to začalo povolovat, sjezdy už byly v pohodě. Na exponovaných místech kde prosakuje voda nebo leze hlína sníh rychle odtával, kde ho je víc nebo je ve stínu, tak držel.
Až do Sedla se v Medlovském údolí střídají hezké úseky, kde dost pomohla úprava skůtrem, s pasážemi kde už lezou krtiny nebo tráva a je potřeba je prokličkovat. Je třeba dávat pozor. Od Sedla ke Studnici sněhu víc, vytátá místa tu jsou taky, ale ne tolik. Bruslící pás je cestou dost poničený pásy od čtyřkolky, která se tu při úpravě bořila. Tak bacha při plužení, jsou tam rygoly. Ve první části sjezdu ke Kuklíku překvapivě dostatek sněhu v lesní části, nahoře dokonce celkem čistý sníh, dál už špinavý, ale sjet se to s opatrností dalo. Když jsem to jel zpátky nahoru, stopa v lese pořád držela a dokonce se ani nebořily hole.
Na loukách nad Kuklíkem a dál ke Kadovu je nejhorší pasáž. Pár hezkých úseků se střídá s kličkováním v hluboké orbě a co chvíli vás i v upravené stopě může kromě krtince nebo trávy překvapit i vytátý šutr. Tak bacha.
Od Kadova dál ke Studním se podmínky opět zlepšují a stopa vcelku pěkně drží. Nahoře u Skleného bylo najeto dokonce několik paralelních stop na klasiku, na Ledovci taky.
Celkově to bylo takové jarní lyžování, pokud chcete jezdit ve stopách, vyplatí se držet se v prostoru Vlachovice - Sklené - Fryšava - Kadov - Tři Studně - Rokytno. Níž už je to jen pro odvážné :-)
9:35
9:35
9:46
9:57

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (13)

Vloženo 16.2.2023 9:41
Na dnešek je najetý středový pás na skate na celém 5 kilometrovém okruhu u lesa. Sněhu je málo, takže stopu na klasiku jsme museli nechat původní, ale na většině trati je obstojná.
Vloženo 16.2.2023 5:06
Včera z NM-Medlovské údolí-Sykovec-3Studně-Fryšava. Medlovské údolí špatné, lezou krtinec, voda, led. Na křížení silnice z Rokytna zničeno těžkou technikou cca 200m trasy. Od Sykovce sněhu dost, spíš zmrzlého, ovšem na Ledovci parádní svezení, sněhu dost jen by to chtělo už upravit. Stopa na klasiku tak nějak je, scate je rozryto.
Vloženo 15.2.2023 9:55
Už je to na hraně, ale ještě se dá na Kadov a na Studnici, případně se dá vyrazit i ze Skleného, sníh je tvrdý, zmrzlý, obleva posledních dní je už dost znát, myslím, že zítra bude poslední den, kdy to půjde.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 15.2.: Ahoj jak to vypadá v okolí Třech Studních a Frýšavskem ledovci chci tam 16.2 vyrazit s dětmi, diky)
Vloženo 14.2.2023 22:23
V neděli pohledem z auta už situace špatná, ze Sněžného přes Podlesí stopa byla, na Podlesí se již ztrácela. Úsek Podlesí - Mílovy v lese neprůjezdné, dole po loukách mezi Mílovy a Křižánky to ještě jakž takž šlo, ale čím blíže ke Svratce, tím sněhu méně a méně. Vzhledem k teplu si myslím, že již nebude průjezdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavlína z 14.2.: Prosím nevíte, jak vypadají podmínky ve Svratce, směrem na Milovy a Sněžné? Děkuji..)
Vloženo 12.2.2023 22:51
Klasika, backcountry, odpoledne. Veselíčko - Lhotka - Čtvrtě - Sklené - Sykovec - Medlovským údolím do NMNM.
U Veselíčka lehký déšť, kolem poledne se to roztrhalo a vylezlo slunce, odpoledne teplo, už bez srážek. Mokrý těžký sníh, na odraz ideální šupiny.
Mezi Veselíčkem a Lhotkou sněhu už na hraně, kde je pooráno už se nedá, lezou hroudy. Potkal jsem pozůstatky starší strojové úpravy. Na sever od Lhotky už na pláních sněhu dost a dalo se nouzově projíždět i lesem, kde je sníh už dost špinavý. Na lesní cestě ze Čtvrtí na hřeben ke Sklenému sněhu pořád dost ale hodně se boří. Ze strojové úpravy Světnov - Sklené už mnoho nezbylo a nikdo tudy dlouho nejel. Naopak směrem ke Třem Studním i Vlachovicím panoval ve stopách čilý provoz, i když už dostaly oteplením zabrat. Průjezd kolem Sykovce už byl na hraně. Medlovské údolí a pláně nad NMNN naopak mají sněhu ještě dost, i když ve stopě už leze hlína a průjezd lesem je na hraně. Na lyžích se dalo dojet až do města.
12:12
12:46
13:04
13:26

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 12.2.2023 22:15
Dnes ze Sněžného-Kuklík-Studnice-Rokytno-Tři Studně a zpět. Ze Sněžného až na rozcestí pod Krátkou je trasa mizerná, okolo hnoje na kopci, se domnívám, že zítra již bude neprůjezdná. Odpoledne už byla víc hlína než sníh. Sjezd ke Kuklíku také mizérie, místní traktorista dole lehce upravil cestu :-(
Od Kuklíku se situace lepší, ale nejlepší sníh je od Studnice ke Třem Studním.
Lesní úseky plné jehličí a větviček, ale dalo se. Obávám se však, že sníh okolo Kuklíku a ke Sněžnému vydrží tak 1-2 dny a bude konec. Díky moc všem za úpravu tras.
Vloženo 12.2.2023 21:37
Zdarec kakanec, dnes jsem švihnul trasu Sněžné - Dráteník - Samotín - Fryšava - Tři Studně - Medlov - Kadov - Krátká - Sněžné. Kolem Sněžného dost slabé, je to tam víc hnědé než bílé, navíc úžasný průjezd cca metr kolem čerstvého hnojáku 😀 od Dráteníku krásná turistika, skvělí a milí lidé ve stopě, slunečno... Stopa samozřejmě horší. Kolem Fryšavy a Tří Studní pořád hodně slušná stopa, ale taky hodně lidí. Ještě pořád to byla paráda, díky všem co se starají o stopy! Jdu se modlit, aby to šlo i zítra.

O oblasti

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina