Žďárské vrchy - Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2019 20:59
V Novém Městě se dá už jenom ve Vysočina Aréně. Okruh byl ráno utažený rolbou i se stopou na klasiku, sníh už je místy dost špinavý od jehličí a na dvou místech už prosakovala voda, ale zatím to ještě šlo. Mazal jsem KN44 Nero, to drželo a nechytalo moc jehličí :-)
Vloženo 5.3.2019 10:18
Sníh už pouze na polích a to jen opravdu trochu, jinak už roztál.
Vloženo 28.2.2019 16:39
Fryšavský ledovec pořád paráda. Na slunci měkký firn, ve stínu tvrdý podklad. Stopa nově najetá od Vlachovic na Sklenné a Fryšavu.
Vloženo 24.2.2019 16:55
Dnes krátký okruh Tři Studně - Medlov - Fryšava - ledovec - Tři Studně
V úseku Tři Studně - Medlov - Fryšava stále dost sněhu a slušná pevná stopa. Před Fryšavou stopa mizí v lese a mizí i sníh, tak jsme se rozhodli objet to po pláních. Všude má to bílé se sněhem už pramálo společného a je to tvrdé jako kámen, takže se jelo pěkně. Ale zapomněli jsme, že Fryšávka už pěkně teče a nějak v této oblasti chybí mostek, takže lyžování na chvíli vystřídal skok o tyči :-) Dále z Fryšavy na ledovci a ke Třem studním byla už perfektní stopa jak na klasiku, tak na bruslení. Tady ještě zima nekončí.
Vloženo 24.2.2019 16:02
U Martina-Sykovec-Tři Studně-Kadov-Kuklík-Studnice. Sníh je jak beton, stopa najetá, v lese jehličí, zejména Kuklík-Studnice. To jsem nakonec šli pěšky. Mezi Kadovem a Kuklíkem sněhu málo, leze hlína a tající sníh z minulýho týdne místy stekl a rozpustil vše, takže je potřeba sundávat lyže. kde je sníh se dá po polích bruslit.
Vloženo 23.2.2019 22:32
Klasikou NMNM zastávka - Jiříkovice - Vlachovice (občas už leze hlína) - Sklené - Tři studně (pláně luxusní, přejezdy lesem už na přenášení) - Okruh na Fryšavském ledovci (paráda, čerstvě najeto) - zpět přes Vlachovice ke Aréně (hlína jen na jednom místě u lesa, jinak čistý sjezd) - podél Arény (jakž takž se ještě dá) a kolem Medina k zastávce (vyrolbovaná stopa). Vše vymrzlé, ostrý sníh, klistry byly hned pryč :-) Lepší bruslit nebo soupaž.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 23.2.2019 20:49
Tombo, díky!
Vloženo 23.2.2019 20:03
Trasa Nové Město n. M. zastávka - zadem za Harusákem - Jiříkovice - Vlachovice - Sykovec - Tři Studně - Vlachovice a zpět
Pořád se dalo na lyžích už od vlakové zastávky, sem tam vytáté místo s hlínou, ale dalo se objet. Stopy vymrzlé, ledové. Pláně zmrzlé. V lesích spousta jehličí a dost to drhne.
Vloženo 17.2.2019 14:10
Dopolední okruh kolem Slavkovic: Veselíčko - nad Hliným do Slavkovic - Petrovice - Radňovice - Veselíčko.
Ideální pokud si chcete odpočinout od davů na Žďársku a Novoměstsku, potkal jsem sotva deset lyžařů.
Dnes dokonalá podmínky - luxusně vymrzlá skůtrová stopa, ale lyžovat se dalo i naprosto všude po pláních - jak skate tak klasika. Ještě kolem 11 dopoledne to drželo. Zatím nelezou drny ani ve stopě.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 34)

Vloženo 16.2.2019 1:00
Dneska v noci ze Třech studní přes Sklené a Lhotku do Žďáru. Stopy jsou všude fest promrzlé a megarychlé, promrzlé jsou i pláně a to tak ze se neproboří ani bez lyží. Akorát lesní úseky jsou už čistý led s protiskluzovým jehličím :-)
Dobrý nápad je změna trasy před Lhotkou vyhýbající se bažině.
Zítra hlavně dopoledne bude rozhodně parádní lyžovačka, kdo můžete neváhejte.
Vloženo 9.2.2019 23:03
Dnes start na Studnicích - sjezd lesem na Kuklík je trochu akční, místy jsou ledové plotny, takže je potřeba brzdit s předstihem. Z Kuklíku pak Jimramovský okruh - super lyžování, žádné davy jako na hlavních magistálách. Stopa u Odrance luxusní jako nová, dále směrem k Jimramovu sněhu postupně ubývá. U Jimramovských Pavlovic už místy čouhá tráva a drny, ale stále se dají objet i na pěkných lyžích. Na druhé straně od Jimramova nad Věcovem zpět k Odranci už je stopa dost zafoukaná, ale stále projetá od lyžařů a bez problémů sjízdná jak klasikou tak bruslením. U sjezdovky v Roženeckých Pasekách se dá občerstvit, aktuální nabídka byla svařák a pivo :-)

Večer pak ze Studnic přes Rokytno dolů do NMNM. Zde už bylo znát, že se tu prohnala stáda lyžařů a stopy byly hlavně ve sjezdech dost rozbité - nahoře ještě uhlazené od plužení, což nevadilo, ale dole u NMNM už po dnešním tání rozorané. Ale koukám, že na trasu zrovna vyjela rolba, takže zítra už bude zase nejspíš OK.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 3.2.2019 16:08
Klasikou od Skihotelu na Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Kadov - zpět přes Fryšavu a ledovec, pak stejnou cestou. Po nočním dešti pořád ještě vydržely stopy po původní rolbové úpravě a byly poměrně tvrdé. Problém je s hůlkami, ty se boří dost. Na pláních sněhu dost, pozor v lese, tam je sníh místy skoro černý. Taky bacha na stopy podél prohrnutých silnic a na dojezdy k silnicím - je tam namíchaný šterk ;-) Jinak všude mlha, nikde nikdo, hospody prázdné. V Kadově v hospodě je nemocný vrchní, takže pivo se netočí, ale kuchyň vaří.
Vloženo 30.1.2019 10:32
Od vlakového nádraží Bystřice nad Pernštejnem najeta čerstvá dvojstopa k silnici u Domanínského rybníka - předpokládám, že pokračuje na Rovné, Zubří resp. Vojtěchov, Skalský dvůr. Luxusní lyžovačka.
Vloženo 29.1.2019 16:38
Stopa upravená jen z Nového Města do Vlachovic, za mě velké zklamání na takové středisko, při takových sněhových podmínkách.
Vloženo 26.1.2019 22:11
Okoli Milovskeho rybnika, stopy od rolby po hustem snezeni zavate, ale ozivene od lidi. Pro sportovce nic moc, pro turisty super. Byli jsme odpoledne a zadne velke davy jsme nepotkavali, mnozstvi lidi hluboko pod hranici snesitelnosti.
Vloženo 26.1.2019 21:08
Celý den intenzivně sněžilo, což se podepsalo na kvalitě tratí. Dopoledne okruh Krátká - Sněžné - Podlesí - Milovy - Blatiny - Samotín - Krátká. Napůl zaváté strojové stopy prošláplé od lyžařů, na klasiku celkem pěkné. Ráno se ještě dalo i po pláních mimo stopu, v poledne už byl sníh dost hluboký. Odpoledne "dálnice" Krátká - Kadov - Medlov - Tři Studně - Vlachovice. Všude strašné davy, stopy rozlyžované napadrť, spíš souvislé oraniště. Z Vlachovic "zadem" nad Jiříkovicemi a kolem můstků do NMNM trasa téměř liduprázdná, ale stopa stále znatelná a dobře lyžovatelná.
Vloženo 24.1.2019 19:44
Odpoledne po práci od Medinu po trase sobotní zlaté lyže medlovským údolím, nad Rokytno, k Martinovi a pak nad Vlachovice a dolů do arény. Stopy pořád ve velmi dobrém stavu, jak vymrzly, tak lepší než dnes najetý pás vedle. Ten ještě není vymrzlý, tak se občas nečekaně boří. -5°C, 2x modrý extra na zažehleném klistru, drželo perfektně.
Vloženo 20.1.2019 20:12
Dnes luxusní podmínky na trase Kadov-Sklené-Fryšava-Samotín-Kadov-Tři St.-Studnice-a zpět.Pouze v lese okolo Blatek po těžbě (přejeto bez stopovače) a na stopu slabší Krátká-Kadov.Jinak perfektně upraveno!Novoměstsko-lyžařský ráj!Díky,jdu přispět na účet.
PS:Grundvala a na to 2xmodrý V30,drželo v pohodě,klouzala i varianta slabě modrý klistr a 2xV30.
Vloženo 19.1.2019 19:29
Krásné stopy jak pro závod, tak i mimo tuto trasu. Mazání - asi všichni jeli na tuhé vosky, ale někomu to dost pokluzovalo a pro další dny už by to asi chtělo klistr, aspoň s sebou...
Vloženo 18.1.2019 17:49
Přimrzlo, tam kde včera svítilo slunce je ledovka, Rolba projela většinu hlavních tras - NMNM - Vlachovice - Slenné - Tři studně - Fryšava - Kadov ...
Teplota -3 občas vychřice občas sluníčko a bezvětří, mazání trošku problém od ledu přes namrzající padající dešť po závěje nafoukaného sněhu. Ale jinak naprostá pohoda sněhu všude dost. Zítra asi mlata na bílendě do stopy vyrazí všichni a hospody už nestíhají ani ve všední dny :-(
Vloženo 18.1.2019 13:58
To vám brzy přesunou do obecné diskuze. Pokud možno se klistru vyhněte. Ten patří sem tam do extrémních situací, starý sníh a nad nulou, zkrátka když už odraz vůbec nefunguje i když mám dobrou techniku, přenáším správně váhu z nohy na nohu atd... jinak se vám na skluznici nabalí hrouda sněhu a už nikam nepojedete. Pak to musíte sundat nějakým přípravkem. Mazání je věda, každý to má jinak. Někdo ten klistr dokáže použít tak aby na něm lépe či déle držel v poslední vrstvě ten správný odrazový vosk ale to jak kdy a bez cviku to nepůjde.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 18.1.: Ahoj, mám dotaz - dá se v upravených stopách jet na pevný vosk nebo se musí dát klistr??? Děkuji za odpověď, vím, že to sem tak úplně možná nepatří...)
Vloženo 17.1.2019 18:54
Trasa: Nové Město na Moravě zastávka - Ski hotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - Blatky - Samotín - Kadov - Tři Studně - Medlovecké údolí - Nové Město na Moravě zastávka

Upravená stopa jen po Tři Studně, ale parádní, dopoledne skvěle přimrzlá, odpoledne měkčí. Sněhu dost už od vlakové zastávky, dá se vpravo za Medinem i přes koleje na lyžích. Protažená stopa i kolem ski areálu.
Za Třemi Studněmi jen stopy od běžkařů, ale sníh už má krustu a tolik se neboří. V lesích dost popadaných větví a vršků stromů, ale většina odklizená a průjezdná. Jen je část lesních cest odhrnutá a občas až na hlínu.
Vloženo 14.1.2019 16:57
Já si taky chci za kvalitní úpravu stop připlatit - chápu, že nafta něco stojí a někdo musí sedět celé hodiny v rolbě nebo na čtyřkolce.
Pro místní lepky na lyže na celou sezónu, pro přespolní třeba pásek na ruku nebo něco takového. Takto to mají v létě třeba www.rychlebskestezky.cz - dokonce na dobrovolné bázi...
Vloženo 14.1.2019 16:43
Ani nevím jak začít, všichni píšete to stejné a já se vším souhlasím - počasí pohádkově zimní, ale stopa žádná. Musíme doufat, že si to přečtou ti, kteří v tom mohou něco udělat. Protože nevyužít takových podmínek je víc než hřích - okolí 10 km od Fryšavy luxus. Ještě že máme webové stránky https://lyzovani.nmnm.cz/, na kterých můžeme sledovat on line rolbu, která ani nevyjela a dočíst se aktuální informaci o tom že dole na SKI nemají aktuální informace :-). Ještě že to moc lidí nečte jinak by Novoměstsko zelo turistickou prázdnotou.Tolik sněhu bylo naposledy v roce 2013 a od doby, kdy není sníh se nic neděje. Celoročně najdete v loukách a na polích popadané značení-rozcestníky, stromy přes cestu a neudržované mostky. Kdyby byl zájem hlásím se jako dobrovolník o sdělování stavu v lokalitě Tři Studně - Fryšava / pátek až neděle/. Aby jsme se mohli pochlubit zase někde na IDNES jak je Novoměstsko rájem a kolébkou běžeckého lyžování.
Vloženo 13.1.2019 21:13
Dnes vylet kolem Frysavy asi 30km, az na obcasny neprijemny vitr paradni zimni pocasi. Vsude dost bezkaru, je to radost pohledet. Radost ovsem neni udrzba trati, dnes nulova... pro takto exponovany vikend nepochopitelne. Nemam problem treba s placenim (jako v Nemecku/Rakousku). Ale pokud inzeruji Novomestsko jako raj bezkaru a pak rolba jezdi v arene, zatimco venku jsou davy lidi na bezkach, je neco spatne. K tomu jeste pridam tragicke znaceni a vychazi mi, ze NMNM na to kasle. Je to skoda, priste uz spis jinam.
Vloženo 14.1.2019 17:43
Jsem Žďárák, na NMNM jezdím léta, hodně a rád. Údržba byla vždy na nějakém standardu a ten se myslím pořád drží. Tento víkend nebyl nějakou výjimkou. Byl jsem tam i teď v sobotu. Stav tratí podle mě odpovídal počasí a množství lidí. Rolba vyjela v PÁ, SO i NE, dokonce bych řekl že i víc, než bych čekal. Každý den objela 50-60 km, tady jsou záznamy https://bit.ly/2TOQ10F. Prostě podobný režim, jako každý rok, když je sníh.

Každé tratě a lokalita mají svoje. Kdo chce jinam a pořád na vysočinu, může zkusit ten Žďár. Tam se to upravuje nepochybně častěji - i přes týden (víc peněz), ale zase ty okruhy jsou víc okolo louky, od nikud nikam. Tenle víkend ale tady byly stopy určitě lepší než v NMNM - je to o 150 m níž než to NMNM a bývá míň lidí než v NMNM. Ikdyž i ve Žďáře bojovali tenle víkend s počasím. Oblíbené tratě na Račín a Sklené, tedy ty které vedou "někam", byli z různých důvodů neprojeté.

Pro ty z nás, kteří chtějí přispět na údržbu v NMNM, tak nepochybně můžeme:
https://lyzovani.nmnm.cz/verejna-sbirka-na-udrzbu-trati/
Vloženo 14.1.2019 9:36
Pridávám se ke vsem co pisou k upravam stop. Sobota temer nula. Mraky.lidi se potácelo v rozrytych korytech. Priklanim se k placeni.
Vloženo 13.1.2019 16:40
Dobry den, vcera i pres obtizne podminky na namazani a nic moc pocasi spousta bezkaru. Je moc smutne, ze neumime na Vysocine udrzovat alespon o vikendech stopy. Ze mame jednu rolbu, ktera vyjede az po zavodech. Ze se vymlouvame na vitr, snih.... Nejsme Jizerky, kazdodenni udrzbu ctyrma rolbama neocekavame, ale alespon vikendove upravy ano. Navic pro nemistni je zde obtizna orientace. Mapy prakticky nejsou. Je co zlepsovat. Zajem lidi je obdivuhodny. Lidi, kteri naopak pimohou napr. navstevnosti zavodu na stadionu. Dalsi rolbu by rozpocet kraje utahl.
Vloženo 13.1.2019 15:57
Potvrzuji to, co napsal již včera Petr.L Vloženo 12.1.2019 21:28 (díky za výstižnou zprávu). Zároveň bych rád upozornil, že na https://lyzovani.nmnm.cz/vydatne-snezeni/ informovali včera o tom, že nemohou stopy projet rolbou v sobotu ráno, protože se jedou ve Vysočina Aréně závody. My jsme rolbu potkali až v cca 15:00 při zpáteční cestě do N.M.n.M. na tomto místě https://mapy.cz/s/3kjmO , takže jsme si pak užili krásný cca 4 km sjezd (z celkem včera ujetých 25 km) ve stopě alespoň ke Koupališti. Bylo by dobré, kdyby bylo k dispozici tolik prostředků, aby se daly upravovat stopy jak ve Vysočina Aréně, tak na trasách inzerovaných na https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/?lo=mini&lb=osmg&ly=ski-rolby%2Cski-tr-2h%2Cski-tr-1d%2Cski-tr-3d%2Cski-tr-7d%2Cski-trasy&lyo=&c=-631910.8%3A-1113694.8&z=5 .
Vloženo 13.1.2019 15:19
Kratky okruh Tri Studne - Sykovec kemp - Tri smrky - Hodacky - Snezne - Tri Studne.
I kdyz to podle fotek nevypada, pres zatazenou oblohu a cerstvy vetrik bylo vsude dost lidi, stopa podle toho vypadala, ale pro turisticke bezkovani ok. Celkem jsme lepili, teplota kolem nuly no. :D

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

O oblasti

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina