Žďárské vrchy - Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 28.1.2022 21:11
Turistická klasika na trase Ski hotel - Vlachovice - Sklené - Fryšava - Tři Studně - Kadov a zpět přes Tři Studně a Vlachovice ke Ski hotelu: https://mapy.cz/s/bedacecesa

Celá trasa sjízdná, nový sníh od včera. Dole vlhčí, nahoře spíš prašan. Mazal jsem fialový VR55 a celkem držel.

Po většinu odpoledne zataženo a silný vítr s občasným sněžením a mrholením. Stopy na trase všude prošlápnuté od lyžařů, ale na pláních rychle zafoukávaly (např. na Vlachovickém hřebenu u Skleného). V závětřích blízko lesů (např. na Fryšavském ledovci) zůstavaly znatelné.
16:19
16:19
16:35
16:55
Vloženo 28.1.2022 17:35
Krátký cross country výběh mezi Křižánkami a Svratkou. Sněhu na lesních cestách překvapivě dostatek. Spokojenost.
Vloženo 27.1.2022 22:23
Po poledni ještě polojasno, kolem čtvrté začalo mrholit a cestou zpět sněžit. Jinak stejná trasa a podmínky jak popisuje Martin, akorát z Krátké jsme pokračovali na Kuklík a nahoru na Studnici. Dole u Kuklíku už bylo sněhu na hraně, tenká vrstva a prosvítala tráva. První průjezd lesem nad Kuklíkem je rozježděný traktorem a na hranici sjízdnosti. Pak už je to přes louku bez problémů a čím výš a blíž ke Studnicím, tím lepší. Ale v lese leze v cestě dost kamení, takže cesta nahoru se dá jet, dolů bych sjezd nedoporučoval.

Při cestě z Vlachovic ke Ski hotelu už slušná chumelenice, stopy začaly mizet.
12:23
12:46
12:52
15:36
Vloženo 27.1.2022 21:07
Vysočina aréna- Vlachovice-Sklené-Tři Studně-Fyšavský ledovec-Fryšavské hájenky-Blatky-Samotín-Krátká-Kadov-Tři Studně- Vlachovice-Studnice - U Martina-Sklené-Vlachovice - Vysočina aréna. Trasa https://mapy.cz/s/pafeponulo . Klasika + soupaž. Klasická stopa je spíš prošlápnutá, rozjetá, místy chybí úplně, uprostřed utlačený pás pro bruslení. Úsek Fryšava-Blatky-Samotín pouze jedna stopa na klasiku bez pásu na bruslení. Sněhu i v lese překvapivě dostatek, žádné kameny. Trasa ze Samotína kolem Krátké a Kadova na Tři Studně dobrá, kolem Krátké na pláních se sprašuje. Teploty kolem 0 °C, kolem poledne polojasno, bezvětří. Mazal jsem fialový klistr, stopy přemrzlé, místy zrcátka.
Vloženo 27.1.2022 15:36
Upravená tratě ve Svratce "U samopalu" Upraveno novou technikou ( čtyřkolka a finišer) v délce jednoho okruhu 3,5 km a to pro klasiku i skejt.
Vloženo 26.1.2022 20:29
Ski hotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - Tři Studně - Kadov a zpět - Sedlo - Rokytno - Studnice - zpět na Sedlo - kolem Koupaliště a Medinu zpět ke Ski hotelu.

Celý den pod nulou, zataženo, nahoře u Studnic mlha. Od víkendu připadla vrstvička nového sněhu a podmáčená místa na trati zmrzla. Po celé trase stará úprava ze začátku týdne, už trochu rozježděná, ale tvoří pevný, zmrzlý základ, na soupaž dobrý.

Stopa mizela akorát nahoře u Rokytna, kde byla zafoukaná, bylo lepší jet podél lesa kolem penzionu U Martina.

Trasa byla sjízdná po celé délce, samozřejmě byl tu a tam vyhrábnutý kámen nebo hlína, takže radši na B lyže, ale na Vysočinu solidní sněhové podmínky. Průjezdy lesem za Vlachovicemi, Skleným i kolem Sykovce bez sundávání lyží.

Problematická místa: u Medlova jsou přes trasu koleje od traktoru, pak před průjezdem lesem směrem na Jelení skálu probíhá těžba, takže trasa je tam rozježděná traktorem, a od Brožkova kopce níž už je místy sněhu na hraně a prosvítá tráva, tak bacha při sjezdech.
11:41
11:41
13:21
13:21

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 26.1.2022 20:15
Vysočina aréna- Vlachovice-Sklené-Tři Studně-Fyšavský ledovec-Fryšava a zpátky stejnou cestou. Klasika + soupaž. Klasická stopa je spíš prošlápnutá, rozjetá, místy chybí úplně, uprostřed utlačený pás pro bruslení. Sněhu dostatek. Mazal jsem tuhý modrý vosk (podkluzoval) a už je to na fialový klistr, stopa přemrzlá, místy zrcátka. Tráva a krtince výjimečně, krásné svezení. Není dost sněhu na vyříznutí klasické stopy na většině míst, ale i tak se vydejte na čerstvý vzduch, je tu krásně!
Vloženo 24.1.2022 20:15
Upravené tratě na klasiku i skejt jako od rolby. Děkujeme všem za úpravu stop u samopalu. Okruh dlouhý 3,5 km. Nádhera.
Vloženo 24.1.2022 19:40
Ahoj běžkaři, v neděli trasa stejná, jako jel Pepa. Vyráželi jsme po obědě a Kadov - Kuklík nejhorší část tratě, vykukovala hodně tráva a občas hlína, ale na turistickou vyjížďku dobrý. Nejhorší úsek od Kuklíku do Studnice lesem, nahoru dobrý, ale jet dolů mi přišlo o držkopád (upřímně jsem blahopřála všem odvážným), místy vyloupané dost velké kameny, kořeny - na sjezd nic moc. Ze studnice směr Rokytno brutálně fucčelo, místy hodně vyfoukané na ledovou krustu, stopa (byť náznak od běžkařů) nikde. Pak už rovinka směr Sykovec v pohodě. Od Třech Studní směr Kadov paráda, během odpoledne napadlo kolem 3-5 cm, takže to překrylo nejhorší a jelo se skvěle, navíc tady bylo znatelně více sněhu. Od Kadova směr Kulík doporučuji spíš až po dalším sněžení.
Vloženo 23.1.2022 17:23
Dnes projeta trasa Fryšava - Kadov - Kuklík - Samotín - Fryšava. Uválcovaná trať místy stopa vyšláplá běžkaři, sem tam leze tráva nebo krtince. Nejhorší v úseku Kadov - Samotín, nad Krátkou i díky mlze a sfoukamému sněhu bylo těžké trasu najít. Mezi Samotínem a Fryšavou kolem hánenek už docela luxus, sněhu dost. Dnes drobně sněžiloy a odpoledne místy mrholilo. Snad to vydrží…
Vloženo 23.1.2022 10:40
Info o plánu na úpravu stop viz https://lyzovani.nmnm.cz/nedele-23-1-2022/ .
Tam, kde to mělo být podle https://lyzovani.nmnm.cz uválcované to včera šlo, ale stopa byla spíše vyšlapaná bežkaři a na cca 40% trasy nebyla vůbec. Zoraným polem vynucený nestadardní obchvat obvyklé trasy v místě statku Kadůvek vede kus pod stromy podél stěn domů po asfaltové silničce a je tam hodně kamínků, takže tam raději neklouzat, ale jen kráčet !
Naše včerejší trasa nad mapou (s výjimkou obchvatu u Kadůvku) je na https://mapy.cz/s/ralozezahe .
Vloženo 22.1.2022 18:37
Rokytno - Tři Studně - Kadov - Kuklik - Studnice - Rokytno. Stopy zaváté, takže jen turistické stopy na tvrdém podkladu, někde stopy vůbec. Sněhu je nedostatek zejména mezi Kadovem a Kuklikem, tam je to na “B” lyže. Jinak hezké poježdění, modrý extra držel.
Vloženo 18.1.2022 18:48
Dnes jsem se vypravil za sněhem na Vysočinu, kam mělo napadnout v noci nesouvislé vrstvy mezi 5-10 cm, na Čtyři palice a perničky to nebylo, ještĕ to chce čerstvou novou nadílku aspoň 10-20cm. Tak dal aspoň hike a u Studnice pod starými stožáry objevil naváté vrstvy, tam nazul na chvíli backcountry a vyšlápl to kus nahoru a pak zpět, ve slunci mrazivý vzduch a pěkné obzory!
Dotaz Vloženo 17.1.2022 19:32
Ahoj, jak to vypada s dnešním sněženka? Kolik napadlo?
Zodpovědět
Vloženo 11.1.2022 22:10
Super večerní lyžování ve VA
Vloženo 29.12.2021 18:11
Sněhu zoufale ubývá. Dnes poslední letošní svezení alespoň na ledovci, odpoledne začalo pršet. Snad v lednu začne pořádná zima.
Vloženo 26.12.2021 16:45
Dobrý den, jinde je bohužel sněhu zoufale málo, dnes jsme chtěli vyrazit ze Tří Studní, ale tam je tak centimetr :-( Takže jsme se otočili a sjeli zpět do Vysočina arény, tam je celkem fajn svezení, lidí sice hodně, ale i tak jsme si to se sedmiletým synkem užili bez pocitu, že bychom nějak zvlášť překáželi. Jen pozor na čas pro veřejnost, od zítra už je ho znatelně méně.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 26.12.: Dobry den, netusite prosim, jak to vypada na Novomestsku? Radi by jsme zitra na nekaky okruh, mimo Vysocina arenu.
Diky a pekny den)
Vloženo 26.12.2021 13:31
Dnes mensi okruh okolo: Buk lesni Tri Studne - Sklensky vrch - lesni cestou zpět do Tri Studne.
Mala pokryvka snehu, nejlepsi asi ze Sklenskeho vrchu, k lesu.
Na poradne projeti je treba aby nam jeste napadl snih.
Vloženo 24.12.2021 9:37
Trasa https://mapy.cz/s/majacuroja . Sněhu na pláních velmi málo 0 - 1 cm, nutno jezdit podél lesů, remízků, úvozovými cestami. Sníh tvrdý, zmrzlý, žádná voda. Nejvíce sněhu od Lhotky nad Třemi Studněmi podél lesa směrem na Fryšavský ledovec. Na ledovci hezké svezení - dvě stopy na klasiku, dva pásy na bruslení - 1-5 cm sněhu. Pěkná Vánoční lyžovačka v bílé stopě.
Vloženo 22.12.2021 19:25
Trasa zhruba takto: https://en.mapy.cz/s/kocujecugu
1 cm stareho, 2 cm cerstveho prasanu, na Medlove voda po krk, na Sykovci po pas i pres vypusteny rybnik. Jinak krasne!
Vloženo 20.12.2021 21:11
Super lyžování na poli od Tří Studní směr Sklené podle lesa směrem na ledovec, pěkná stopa i skate, Deset starého a na něm 3 cm prašanu
Vloženo 14.12.2021 18:26
Tři Studně-Medlov-Kadov-Kuklík-Studnice-Rokytno-Sedlo-Tři Studně. Klasika. Mazal jsem červený klistr, možná je to na fialový. Prakticky celou trasu pěkně projeté dvě stopy na klasiku a pás na bruslení, ale dost to měkne. Úsek Kadov - Kuklík - leze hlína, tráva a sem tam i kameny. Ale dá se to zatím objet. Myslím si, že kromě některých úseků nám to vydrží a o víkendu se má ochlazovat, tak snad budou tento rok Vánoce v bílé stopě.
Odkaz na trasu: https://mapy.cz/zimni?planovani-trasy&x=16.0746255&y=49.6164512&z=14&rc=9kfUFxVMss9k7L2l9yjW4bQR9kgH93ml&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&ri=&ri=&ri=&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A141%7D&xc=%5B%5D
Vloženo 14.12.2021 14:31
Koupaliště-Sedlo-Sněžné. Skate. Dole se to bořilo, nahoře jen lehce míň. Ještě se to dalo se slušnýma lyžema když si dáte bacha. +4st. to do víkendu nevydrží
Vloženo 13.12.2021 20:56
Stopy po víkendu už dost vyšláplý, hlavně kolem NMnM a na hřebenu kolem Třech studní. K polednímu to už dost měklo (+4). Dole a na remízkách už lezou krtince a hlína. Do lesa vůbec nemá cenu jezdit.
Vloženo 13.12.2021 11:30
Včera jsme projeli trasu od Harusáku zadem na Vlachovice, Tři studně, okruh kolem Fryšavy, zpět na Tři studně a Sedlo a pak dolů ke koupališti. Ve vyšších polohách na A lyže. Všude vyřezaná tvrdá stopa. Mazal jsem fialový vosk a luxus. Lidí spíše míň. Azuro. Zde odkaz na trasu: https://mapy.cz/s/bososeruve
11:40
11:40

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 12.12.2021 16:57
Svratka - čerstvě strojově upraveno na bruslení i klasiku, šlo by i na A-čkové lyže, což mě až překvapilo na to, kolik je sněhu. Pěkně se o to starají, díky:-)
Vloženo 11.12.2021 23:47
Dnes byly upraveny okruhy ve Svratce pro bruslení. Stopa na klasiku je v dobrém stavu. Okruh pod lesem v délce 3,2 km a spodní část 1,5 km.
Přejeme pěkný den a zážitkové lyžování.
Vloženo 11.12.2021 9:43
Zdravíme všechny lyžaře Vysočiny a obzvlášť ty ze Svratky a okolí. Od rannich hodin páni lyžaři Zrnik a Ehrnberger upravili tratě ve Svratce jak pro klasiku, tak i pro brusleni. Okruh ‘ U samopalu ‘ má vice jak 3 km a spodni okruh na louce 1,5 km. Tratě jsou v bezvadně stavu. Prosíme mobilni lyžaře parkovat u Rujany a tam i nastoupi na tratě vedouci pod les či na přilehlou louku. Skol
Vloženo 10.12.2021 17:14
Poprvé tento rok na sněhu a musím pochválit za úpravu tratě. Jel jsem Vysočina aréna-Vlachovice-Tři Studně- Fryšavský ledovec - Fryšava a zpátky tři Studně a Vlachovice. Byla jedna stopa a pás na bruslení a vzhledem k tomu, že nebylo na tratích moc lidí, tak se to bylo super svezení. Sněhu je tak do 20 cm, nelezou ani krtince. Několik podmáčených míst v místě potoků, ale úplně v pohodě se to dá objet. Mazal jsem stoupací modrý vosk, krásně držel a bylo to super svezení. Dál rolba dnes dopoledne nejela (chtěl jsem Kadov, Krátkou a Samotín, ale byly tam jen částečně prošlapané stopy, tak jsem se vrátil na strojovou stopu), ale na trasování je vidět, že právě teď večer najíždějí další okruhy - Pohledec, Studnice, Radňovice, Slavkovice apod. takže toho zítra určitě využijte!
Vloženo 9.12.2021 17:47
Zdravim lyzare.Jel jsem okruh kadov-studnice a odtud prave po strojove upravene stope do marsovic a pres tri studne zpet kadova.Puvodne jsem chtel jet jen pres rokytno,ale kdyz jsem stopu uvidel,tak jsem proste neodolal a dobre jsem udelal.super svezeni a diky tem kdo ty stopy projizdi! Panovi z Brna doporucuji nejaky zavodni okruh,nebo hory.
Vloženo 8.12.2021 20:18
Tři studně - Fryšava - Blatky - Kadov. Kdybych věděl v jakém hrozném stavu to je, tak jsem z Brna nejedu. Možná pro místní dobrý na sklouznutí. Stopy všelijaké, jen ne dobré, zmrzlé a rozšmatlané. Úsek kolem Blatek a Samotína úplně nesjízdný, silnice kde má být stopa je uježděná od dřevařů. V Kadově vše zavřeno, včetně Klokočí. Nejhezčí stopa jen kolem Medlova a Fryšavy. Snad bude líp po zítřejším sněžení.
Vloženo 8.12.2021 18:19
Dnes na ledovci lyzovani za větrem, stopy sice nezafoukane, ale dost rozšmatlany, hold poslední úprava v neděli. Pas na bruslení hrbolate, skoro není, po cestě ze 3 studní i proslaple od pesaku. Skol
Vloženo 8.12.2021 23:22
Upravene trasy na brusleni ve Svratce - pod lesem. Nastup nutny u Rujany. Okruh ma 3 km.
Vloženo 8.12.2021 13:01
Vyjetá stopa skutrem od hotelu Pavla - Rokytno - Studnice-zpět nad koupaliště NMNM do Maršovis, Medin SKI. Pak směr Vlachovice k Hotelu Pavla. Super.
Vloženo 7.12.2021 19:07
Sklené > Okruh kolem Fryšavy > Sklené
Stopa jen prošlápnutá od lidí, často bylo potřeba se řídit podle mapy.cz a vybrat si tu správnou. Sníh těžší ale nelepivý, teploty lehce pod nulou. V úsecích přes les trčí ve stopě větvičky a jiný rostlinstvo, ale asi ne tak, aby zvlášť poničily lyže. Moje první svezení této zimy.
Vloženo 5.12.2021 21:48
Večer projetý rolbou příměstský okruh od zastávky vlaku, děkujeme
Vloženo 5.12.2021 18:06
Super snih,rolbou projete Sykovec,Frysava,Medlov,U Martina ideální svezení.
Vloženo 4.12.2021 22:08
Fryšava - Hájenky -Blatka-Samotín-Krátká-Kuklík-Studnice-jen pro skalní lyžaře, pak už paráda Studnice-U Martina-hotel Pavla-Sklené-Tři Sudne - Fryšavský ledovec. Odpoledne padal sníh, skluz super. Lyžařů do 20.Je 22 hod a stále chumelí - přibyde 5-10 cm.
Vloženo 4.12.2021 16:56
Fryšava - Tři Studně - Sklené - všude sněhu dost. Dole promrzlý, nahoře nový. Chybí ale úprava tratí, jenom prošlápnuto. I tak pěkné svezení.
Vloženo 4.12.2021 12:59
Na bruslení jsou upraveny okruhy na loukách pod Amerikou (u zásobníků sněhu vedle silnice na Vlachovice). Čtyřkolka s uhlazovačem dál jela na Vlachovice, kde je na loukách pod Bílou skálou také pár pytlíků. Potom se vracela lesem přes Ochozu okolo Černé skály a buku po hřebeni zpět do VA. Začátek je trochu rozdupaný od pěšáků, ale jinak slušné. Jinak šlo bruslit i na loukách, kde je zvlněná souvislá sněhová pokrývka 10 - 20 cm (pár vyfoukaných místeček se samozřejmě najde), někde se trochu proboříte. Na klasiku jsou od turistů vyjeté stopy na různých místech.
Vloženo 4.12.2021 21:17
Dnes sobota 4.12.2021 z Frysavy na Tri Studne, Medlov a do Frysavy. Obcas stopy, tvrdy povrch takze to ficelo i bez stopy, dalo se bruslit. Na plani foukalo, u lesa pohoda. Ledovec perfektni. Da se vyjet napr. z Marsovic, Kadova, Trech Studni, Frysavy... Olympijske podminky to nejsou, ale kdy si takhle zacatkem prosince uzijeme bezkovani? Za me, nenarocnou bezkarku, naprosto super.
Vloženo 3.12.2021 10:10
Na zahradě ve Městě máme 10 cm zmrzlé krusty (dolů z 25 prašanu v úterý), nahoře bude asi o něco víc, pláně a ledovec by měly být pojízdné, ale dostanu se tam až zítra.


(Odpověď na dotaz uživatele AFA z 2.12.: Nevíte kolik sněhu zbylo v okolí NMNM, Fryšavského ledovce, třech studní a okolí po oblevě? Díky)
Vloženo 1.12.2021 21:02
Fryšavský ledovec - sněhu na nové lyže. Stopa od lyžařů.
15:18
15:57
16:36

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 30.11.2021 10:45
Včera luxusní, projetá stopa Fryšavský ledovec, Sklené, Vlachovice, Rokytno, Hotel Pavla. Určitě 15 - 20 cm, husté sněžení, 2 pod, ani to neškrtalo. Škoda že hlásí oblevu. Po 3. hodině min 10 lyžařů a to s čelovkou..

O oblasti

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina