Žďárské vrchy - Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 3.4.2021 12:11
Ahoj, arena bez omezení, každý den upravovaná - díky Vám
Vloženo 20.3.2021 13:17
Parkoviste k Devet skal- Devet skal utvar a lesy okolo. Snehu do 10 cm, misty vyslapla stopa od lidi, ale casto rozjezdena autama a rozslapana lidma, zvlaste odbocka ke skale. Nekde odtate, trci kameny a vetvicky. Tohle jdu jen pesky, takze charakter svezeni nevim. Zatim docela huste snezi.
Vloženo 20.3.2021 12:16
Trate tady nejsou, neni je v cem rezat. Sklene: bilo, ale ven zjevne lezou hroudy a trava. Imho to nema cenu, ale na vysocina arene vidim ze nekdo jezdi. No, nekdo to zjistit musel.
Vloženo 10.3.2021 18:43
Na ledovci se stále ještě dá. Já jsem bruslil, jsou tam ale i stopy na klasiku. Pěkné rozloučení s letošní vydařenou sezónou.
Vloženo 23.2.2021 20:24
Nad očekávání dobře podmínky. Vlachovice - Rokytno - Tři Studně tvrdý firm dalo se bruslit na polích. Tři Studně dozadu k Fryšavě rozmoklé, na polích již místy nesjízdné. Fryšavský ledovec v perfektní kondici, kol Skleného sjízdné. Ještě pár dnů to určitě půjde. Nutné vyjet ráno, po o již dost měkké. https://strava.app.link/dk8K9Fyn7db
Vloženo 22.2.2021 17:10
Zdravím, dnes Tři Studně - Fryšava a zpět, dále na Sklené. Firn, občas led, všude taje, vystupuje ve velkém hlína, na polích drny a rostliny, všude voda. Na loukách ještě zachované stopy. Obecně velmi špatné... :-(

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 22.2.: Jak myslíte, že to bude se sněhem na běžky od středy?0)
Vloženo 20.2.2021 20:06
Rokytno - Tři Studně - Medlov a zpět. Mnohem lepší podmínky, než jsme čekali. Na loukách sněhu dost, dá se i bruslit, stopa je zatím všude. K odpoledni hodně mokro, ale ničemu to nevadilo. V lese a ve stínu místy hodně ledovaté. Lidí dost, ale ta trasách se to rozptýlí, a dá se jezdit i mimo stopy, takže pohoda. Ještě tak 1-3 dny to nejspíš bude sjízdné, pak má definitivně přijít obleva :-(.
Vloženo 20.2.2021 17:59
Dneska trasa: Fryšava-Ledovec-Tři studně-Sykovec-Sedlo-Rokytno-Restaurace u Martina-Sedlo-Tři studně-Medlov-Nad Kadůvkem-Fryšava = 18km.
Jela jsem skejt, sníh skvělý, později ho sluníčko začalo hodně rozehřívat a bylo to spíše tancování mezi dírami od hůlek. Na zítra nejspíš podmínky ještě vydrží, jen bych zpět volila cestu ze Třech studní rovnou na Fryšavu (trasa Medlov a Kadůvek bylo mokro, díry, hlína...).
Zbytek party jela klasiku, stopa dobrá jen později od sluníčka mokrá a již pomalá.
Vloženo 19.2.2021 19:16
Dopoledne, soupaž. Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšavský ledovec - pár okruhů a zpět stejnou cestou.

Ráno stopa přimrzlá, rychlá, kolem poledne už to začalo opět měknout a místy odspodu promokat. Sníh pomalu ubývá, ale na oblevu zatím slušné podmínky, stopy zůstaly z poslední úpravy.

Na tradičních místech při stoupání od Skihotelu už je to ledovaté, ale hlína zatím neleze. Vlachovický hřben pěkný, dokonce včetně slušného průjezdu lesem. Slalom mezi hroudami je to až na poli u Skleného a potom při přejezdu od Třech Studní k ledovci. Na okruhu na ledovci paráda.
Vloženo 19.2.2021 16:49
Ze tří studní na ten Fryšavskej ledovec nájezd už dneska dost horší samotnej okruh super, na sk8 dneska lepší po okruhu jak ve stopě.
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 19.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli ještě zůstal nějaký sníh na klasiku/Skejt v okolí tři studně a Fryšava :) děkuji)
Vloženo 19.2.2021 16:47
Sníh mokrý, stopy naopak často na mnhoa místech přemrzlý, na polich a loukách už z toho leze často tráva a hlína. Dneska nejlepší byl okrun na Fryšavskej ledovec, ale nájezd k němu ze Třech Studní bylo kličkování mezi hlínou. Jak vypadaj stopy v lese a na louce na fotce
Vloženo 17.2.2021 21:09
Tvrdá stopa už v okolí nebude, teplota zda se v noci vůbec neklesne pod nulu. Na to už jedině hory nad 1000m nebo Beskydy cca do vikendu, pak to rozbředne i tam. Nejbližší rozumné svezení snad ještě Novoměstský okruh který by měl byt trochu udusaný, zaparkovat na Třech studnich a pak okruh směr Fryšava možná půjde jakž takž i směr Sklené a Vlachovice. Čím dřív ráno tím lépe. Bude ale 6stupnu a na slunci ještě víc. V lese to bude asi pevnější, pokud nevykouknou větvičky. Obvyklé stopy zhruba mapy.cz nebo viz. lyzovani.nmnm.cz
(Odpověď na dotaz uživatele Štěpánka z 17.2.: Ahoj, prosím pěkně, dáte typ na tvrdou stopu na klasiku cca 10 km okruh v blízkosti Nového Jimramova,kde to ještě zítra nebude úplně téct? Neznáme to tady,tak prosím o info,kde parkovat a nastoupit do stopy .. jsme na chalupě v Novém Jimramově. Děkuju.)
Vloženo 17.2.2021 0:26
Jestli myslíte příspěvek na úpravu novoměstských okruhů tak mají na stránkách https://lyzovani.nmnm.cz/
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 15.2.: Dobrý den, v minulých příspěvcích zde někdo zmiňoval možnost přispět na tento projekt. Mohla bych poprosit o číslo účtu? Rada bych tak podekovala za dnešní super podminky.)
Vloženo 16.2.2021 19:26
https://strava.app.link/8ZXyUzcHVdb
Sklené-Medin super nová stopa ale měkká, Medin-Pod Maršovice - Sedlo špatná-rozbitá, Rokytno, 3Studně a okruh kol Fryšava krásná upravená tvrdá stopa i na skate. Kolem Fr. ledovce luxus!!! Skvěle jídlo v Penzion u Martina, jídelníček viz Strava. K večeru začalo mrholit..
Vloženo 16.2.2021 18:34
Dneska dopoledne ve Svratce luxusně upravené na skejt! Krásný i kopcovitý okruh. Byli jsme moc spokojeni! 👌
Vloženo 16.2.2021 17:38
Ano verim v to pokud vám nevadi pocasi
(Odpověď na dotaz uživatele Nikola z 16.2.: Dobrý den, myslíte, že zítra ještě budou na Novoměstsku vhodné podmínky na běžkování? K ránu hlásí smíšené přeháňky, zřejmě i mrznoucí déšť.. Chtěli bychom vyrazit než bude úplná obleva. Děkuji za odpověď.)
Vloženo 15.2.2021 20:24
nástup i parkování na cca 8km okruh na bruslení i klasiku je zde (konec ulice Hlavní): https://mapy.cz/s/ketanuheze
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 15.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat (ideálně pana Leoše) o kterých trasách ve Svratce mluví. Dnes jsme byli z ulice Komenského nástup na stopu a žádné upravené stopy na ideální na Skejt nebo strojovou stopu na klasiku jsme nenašly... :()
Vloženo 15.2.2021 11:21
Tomáš dnes rano upravil ve Svratce komplet vše na skejt.
Vloženo 15.2.2021 10:32
Na skate se toho dá celkem dost. Základ je psí kolo cca 12 km, v odkazu je obkrouženo hned ze začátku (není na mapách seznamu).
Pak se většinou nechá skvěle jet dálnice z NMNM na Vlachovice (v linku nejeto) a přes louku směr Sklené (tři smrky - hodačky - k lesu) .
A když je kupa stop jako bylo teď, tak se nechá objet skajtem toto celé, což je ze včerejška
https://mapy.cz/s/mucugejubo

(Odpověď na dotaz uživatele Petra E. z 14.2.: Dobrý den. Mohu poprosit o radu, kam na skate na Novomestsku? chtěli bychom vyrazit zítra, když by nemuselo být tolik lidí. Je tady třeba nějaký okruh? Jezdime hlavně orlické hory a rádi bychom něco noveho na bruslení.
Děkuji moc.
Petra)
Vloženo 15.2.2021 0:04
Podle toho co jsem viděl v neděli, tak se dá bruslit všude od Vysočina Arény, přes Vlachovice, Sklenné, Fryšavu, Rokytno, Studnice. Jen okruh kolem Radňovic byl upravený jen n pro klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra E. z 14.2.: Dobrý den. Mohu poprosit o radu, kam na skate na Novomestsku? chtěli bychom vyrazit zítra, když by nemuselo být tolik lidí. Je tady třeba nějaký okruh? Jezdime hlavně orlické hory a rádi bychom něco noveho na bruslení.
Děkuji moc.
Petra)
Vloženo 14.2.2021 10:53
2 km skejt tratě ve Svratce najety
Vloženo 13.2.2021 22:36
V sobotu na trase Kuklík-Studnice-Vlachovice-Sklené-NMNM-Medlovské údolí-Tři Studně-Kadov-Kuklík perfektní podmínky a pěkné sportovní svezení.Vše strojově upraveno,stopa zafoukaná jen na pár úsecích.Málo sněhu od Maršovského koupaliště k průjezdu lesem
směr Medlov a pak úsek mezi Kuklíkem a silnicí Kadov-Krátká. Jinak dobrá práce rolbařů a velké díky!A protože jsem si pěkně zalyžoval, jdu přispět na účet,třeba nás bude víc.😉
Vloženo 13.2.2021 21:56
Stopy ve Svratce upraveny. Nově skejt. Klasika starší, ale v pořádku.
Vloženo 13.2.2021 20:45
Dnes opět po čase běžky okolo N.M.n.M (cca 39 km/+-740 m viz trasa nad mapou https://mapy.cz/s/dokagadecu ). Prašan je jen mimo stopy (dá se na něm tudíž dobře brzdit), ve stopě je rozježděný, ale modrý vosk celkem držel (šlo o nejlepší moje letošní běžkování /i když nad Radňovicemi stále koukají v trase ze sněhu hroudy/, částečně i díky tomu, že jsem si vzal letos poprvé svoje nejlepší běžky). Ale foukalo hodně (pocitová teplota cca -10 st. C). Oproti svému normálu jsem měl cely den kapuci a navíc vestu.
P.S. Na mapce je vidět, že jsem se dnes nechal zlákat páteční infomací o skůtrem projeté stopě ze Studnice do Pohledce (viz https://lyzovani.nmnm.cz/patek-12-2-2021/ ), ale našel jsem jen dvě slepé trasy a pekelně jsem ze Studnice klesl (a pak zase šlapal nahoru do Studnice - ale moc lidí tam díky tomu klesání/stoupání nebylo...). Navíc jsem pak o cca 5 minut netrefil čas příjezdu k vlakové zastávce N.M.n.M. v 15:05, takže jsem kvůli nevychladnutí absovoval ještě asi 40 minutový přesun na běžkách+kousek pěšky na nádraží v N.M.n.M., kde je možné se schovat v čekárně a jel jsem až vlakem v 16:02...
Vloženo 13.2.2021 20:43
Dnes v NMNM ideální podmínky! Krásně projeté stopy, sněhu dost. Doporučuji vzít to dozadu na Studnici - Kuklík - Kadov. Už to tam není takovej václavák a navíc romantika :-)
Mapa aktuálně projetých stop:
https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/
Vloženo 13.2.2021 18:53
Ahoj, máš dvě možnosti:
1) vystoupíš v Olešné na Moravě, kde ti vede stopa kolem Zubří, na Studnici. Kde se rozhodneš zda stačí a stociš to zpět přes Rokytno na Zubří a vlak, či budeš pokračovat dál.
2) Vystoupíš v NMNM- zastávka, a vezmeš to směr Harusák, to už ale koukej po levé straně, kde většinou vede stopa kolem Šibenice (kopec) směr Jiříkovice, Vlachovice a pak dolů (super sjezd) k aréně a zpět na vlak.
(Odpověď na dotaz uživatele Tereza Uri z 13.2.: Ahoj všem! Jsem běžkařka začátečnice. Bydlím v Brně. Říkala jsem si, že bych si vyjela vlakem někam na běžky, ideálně směr NM (mám z Brna přímý spoj). Prosím o radu-je to vůbec možné bez auta? A doporučili byste mi prosím nějakou destinaci?)
Vloženo 13.2.2021 18:15
Určitě se to dá i vlakem. Tradiční nástupní místo z vlaku je Nové Město - Zastávka. Stopa od lidí vždycky bývala hned od peronu. Ke strojovým stopám je to 500m - na sever.

(Odpověď na dotaz uživatele Tereza Uri z 13.2.: Ahoj všem! Jsem běžkařka začátečnice. Bydlím v Brně. Říkala jsem si, že bych si vyjela vlakem někam na běžky, ideálně směr NM (mám z Brna přímý spoj). Prosím o radu-je to vůbec možné bez auta? A doporučili byste mi prosím nějakou destinaci?)
Vloženo 12.2.2021 21:40
Vysocina Aréna-Vlachovice-Tři Smrky-Sykovec-Rokytno-super pojezdeni. Krásné upravené trasy klasik+skate. Na Vlachovicich celkem foukalo, ale stopy zafoukane nebyly.
Rokytno-Studnice ujezdeny od lidi pouze na klasiku.
Studnice-Nad Pohledcem-Maršovice-Koupaliste-proslapavali jsme. Ale sníh byl tvrdý, takže v poho.
Úžasný počasí. Lidi středně. Zima a vítr celkem velká. Určitě vyrazte. Skol
Vloženo 12.2.2021 21:30
Úprava stop na sobotu hotová klasika výborná Skater by potřebovalo křídlo klasika není na úplně dobré lyže - zprava od Víti E.
Vloženo 12.2.2021 16:30
Zima ale jinak luxusni podminky :) Slunicko a nahore jen obcas trochu zafoukalo. (10-14h)
Brozkac - Medin - Vlachovice - Sklene - Frys. ledovec (pekna uprava stop) - Kadov - rozcesti pod Kratkou - Kuklik - Studnice (stopa od lidi) - Rokytno - Medlovske udoli - Brozkac (opet pekna uprava).
Vloženo 12.2.2021 13:11
Dnes -9 svitilo slunce poměrně teplo, na vlachovicich bohužel uz takove teplo nebylo silný vítr a stopy zafoukané absolutně nesjízdné pro začatečníky a rodiny s dětmi, ve sjezdech velice náročné jak píši dnes jen pro otrlé a pro Garreta 👌

O oblasti

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina