Žďárské vrchy a Novoměstsko – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Žďárské vrchy a Novoměstsko - aktuální zprávy

Vloženo 1.5.2021 10:58
Stylové rozloučení na prvního máje. Asi poslední šance si zalyžovat - aktuálně je stále sjízdný cca 500 m úsek nad tunely. Za mnoho let, co jezdím do Vysočina arény se nestalo, že by se dalo lyžovat ještě 1. května.
Díky moc Lyžařskému Novoměstsku.
Těším se na příští sezónu.
SKOL
Vloženo 28.4.2021 8:28
Pro skalní lyžaře - Vysočina aréna - lyžovat se stále dá pouze nad tunely, ale je to pro zkušené lyžaře. Úsek se neudržuje rolbami, takže je tu spousta míst roztátých a celkově nerovných. Je tu sjízdný 1 km okruh, který by mohl vydržet snad do koce týdne a to díky nasazení lidí, kteří v jednom roztátém místě nahazují ručně sníh pro přejetí asfaltu alespoň jednou úzkou stopou. Odhaduji, že to může vydržet do konce víkendu. Ráno to bylo hodně přimrzlé, rychlé a ve sjezdech i dost nebezpečné, objevují se kaverny. Dopoledne rychle sníh povoluje a výrazně zpomaluje. Na konec dubna ještě pořád dobré podmínky. Chci poděkovat dobrovolníkům z okolí Nového Města na Moravě, kteří se snaží za každou cenu tento úsek udržet sjízdný. Díky Vám všem.
Vloženo 19.4.2021 19:38
Vysočina aréna - aréna není upravovaná, ale lyžovat se stále dá. Na stadionu je prošlápnutá jedna klasická stopa. Jinak je to na bruslení. V lese místy tratě přimrzlé, stadion a místa kde svítí slunce rozbředlé.
Kolem poledne už to začalo opět měknout. Ideální lyžovačka brzy ráno. Sníh pomalu ubývá, ale nepamatuji v dubnu tak dobré podmínky jako tento rok. Na dvou místech roztál sníh až na asfalt. Provizorně jsem upravil pomocí geotextílie, takže se roztátá místa dají přejít a není třeba brousit asfalt :) Pořád je tu k dispozici cca 3 km dlouhý okruh! Na druhou půlku dubna ještě pořád dobré podmínky. Chci poděkovat všem, kteří se o arénu starají. Zaslouží si naše poděkování, protože tento rok je tu svezení skvělé. Díky Vám všem.
Vloženo 3.4.2021 12:11
Ahoj, arena bez omezení, každý den upravovaná - díky Vám
Vloženo 20.3.2021 13:17
Parkoviste k Devet skal- Devet skal utvar a lesy okolo. Snehu do 10 cm, misty vyslapla stopa od lidi, ale casto rozjezdena autama a rozslapana lidma, zvlaste odbocka ke skale. Nekde odtate, trci kameny a vetvicky. Tohle jdu jen pesky, takze charakter svezeni nevim. Zatim docela huste snezi.
Vloženo 20.3.2021 12:16
Trate tady nejsou, neni je v cem rezat. Sklene: bilo, ale ven zjevne lezou hroudy a trava. Imho to nema cenu, ale na vysocina arene vidim ze nekdo jezdi. No, nekdo to zjistit musel.
Vloženo 10.3.2021 18:43
Na ledovci se stále ještě dá. Já jsem bruslil, jsou tam ale i stopy na klasiku. Pěkné rozloučení s letošní vydařenou sezónou.
Vloženo 23.2.2021 20:24
Nad očekávání dobře podmínky. Vlachovice - Rokytno - Tři Studně tvrdý firm dalo se bruslit na polích. Tři Studně dozadu k Fryšavě rozmoklé, na polích již místy nesjízdné. Fryšavský ledovec v perfektní kondici, kol Skleného sjízdné. Ještě pár dnů to určitě půjde. Nutné vyjet ráno, po o již dost měkké. https://strava.app.link/dk8K9Fyn7db
Vloženo 22.2.2021 17:10
Zdravím, dnes Tři Studně - Fryšava a zpět, dále na Sklené. Firn, občas led, všude taje, vystupuje ve velkém hlína, na polích drny a rostliny, všude voda. Na loukách ještě zachované stopy. Obecně velmi špatné... :-(

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 22.2.: Jak myslíte, že to bude se sněhem na běžky od středy?0)
Vloženo 20.2.2021 20:06
Rokytno - Tři Studně - Medlov a zpět. Mnohem lepší podmínky, než jsme čekali. Na loukách sněhu dost, dá se i bruslit, stopa je zatím všude. K odpoledni hodně mokro, ale ničemu to nevadilo. V lese a ve stínu místy hodně ledovaté. Lidí dost, ale ta trasách se to rozptýlí, a dá se jezdit i mimo stopy, takže pohoda. Ještě tak 1-3 dny to nejspíš bude sjízdné, pak má definitivně přijít obleva :-(.
Vloženo 20.2.2021 17:59
Dneska trasa: Fryšava-Ledovec-Tři studně-Sykovec-Sedlo-Rokytno-Restaurace u Martina-Sedlo-Tři studně-Medlov-Nad Kadůvkem-Fryšava = 18km.
Jela jsem skejt, sníh skvělý, později ho sluníčko začalo hodně rozehřívat a bylo to spíše tancování mezi dírami od hůlek. Na zítra nejspíš podmínky ještě vydrží, jen bych zpět volila cestu ze Třech studní rovnou na Fryšavu (trasa Medlov a Kadůvek bylo mokro, díry, hlína...).
Zbytek party jela klasiku, stopa dobrá jen později od sluníčka mokrá a již pomalá.
Vloženo 19.2.2021 19:16
Dopoledne, soupaž. Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšavský ledovec - pár okruhů a zpět stejnou cestou.

Ráno stopa přimrzlá, rychlá, kolem poledne už to začalo opět měknout a místy odspodu promokat. Sníh pomalu ubývá, ale na oblevu zatím slušné podmínky, stopy zůstaly z poslední úpravy.

Na tradičních místech při stoupání od Skihotelu už je to ledovaté, ale hlína zatím neleze. Vlachovický hřben pěkný, dokonce včetně slušného průjezdu lesem. Slalom mezi hroudami je to až na poli u Skleného a potom při přejezdu od Třech Studní k ledovci. Na okruhu na ledovci paráda.
Vloženo 19.2.2021 16:49
Ze tří studní na ten Fryšavskej ledovec nájezd už dneska dost horší samotnej okruh super, na sk8 dneska lepší po okruhu jak ve stopě.
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 19.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli ještě zůstal nějaký sníh na klasiku/Skejt v okolí tři studně a Fryšava :) děkuji)
Vloženo 19.2.2021 16:47
Sníh mokrý, stopy naopak často na mnhoa místech přemrzlý, na polich a loukách už z toho leze často tráva a hlína. Dneska nejlepší byl okrun na Fryšavskej ledovec, ale nájezd k němu ze Třech Studní bylo kličkování mezi hlínou. Jak vypadaj stopy v lese a na louce na fotce
Vloženo 17.2.2021 21:09
Tvrdá stopa už v okolí nebude, teplota zda se v noci vůbec neklesne pod nulu. Na to už jedině hory nad 1000m nebo Beskydy cca do vikendu, pak to rozbředne i tam. Nejbližší rozumné svezení snad ještě Novoměstský okruh který by měl byt trochu udusaný, zaparkovat na Třech studnich a pak okruh směr Fryšava možná půjde jakž takž i směr Sklené a Vlachovice. Čím dřív ráno tím lépe. Bude ale 6stupnu a na slunci ještě víc. V lese to bude asi pevnější, pokud nevykouknou větvičky. Obvyklé stopy zhruba mapy.cz nebo viz. lyzovani.nmnm.cz
(Odpověď na dotaz uživatele Štěpánka z 17.2.: Ahoj, prosím pěkně, dáte typ na tvrdou stopu na klasiku cca 10 km okruh v blízkosti Nového Jimramova,kde to ještě zítra nebude úplně téct? Neznáme to tady,tak prosím o info,kde parkovat a nastoupit do stopy .. jsme na chalupě v Novém Jimramově. Děkuju.)
Vloženo 16.2.2021 19:26
https://strava.app.link/8ZXyUzcHVdb
Sklené-Medin super nová stopa ale měkká, Medin-Pod Maršovice - Sedlo špatná-rozbitá, Rokytno, 3Studně a okruh kol Fryšava krásná upravená tvrdá stopa i na skate. Kolem Fr. ledovce luxus!!! Skvěle jídlo v Penzion u Martina, jídelníček viz Strava. K večeru začalo mrholit..
Vloženo 16.2.2021 18:34
Dneska dopoledne ve Svratce luxusně upravené na skejt! Krásný i kopcovitý okruh. Byli jsme moc spokojeni! 👌
Vloženo 16.2.2021 17:38
Ano verim v to pokud vám nevadi pocasi
(Odpověď na dotaz uživatele Nikola z 16.2.: Dobrý den, myslíte, že zítra ještě budou na Novoměstsku vhodné podmínky na běžkování? K ránu hlásí smíšené přeháňky, zřejmě i mrznoucí déšť.. Chtěli bychom vyrazit než bude úplná obleva. Děkuji za odpověď.)
Vloženo 17.2.2021 0:26
Jestli myslíte příspěvek na úpravu novoměstských okruhů tak mají na stránkách https://lyzovani.nmnm.cz/
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 15.2.: Dobrý den, v minulých příspěvcích zde někdo zmiňoval možnost přispět na tento projekt. Mohla bych poprosit o číslo účtu? Rada bych tak podekovala za dnešní super podminky.)
Vloženo 15.2.2021 20:24
nástup i parkování na cca 8km okruh na bruslení i klasiku je zde (konec ulice Hlavní): https://mapy.cz/s/ketanuheze
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 15.2.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat (ideálně pana Leoše) o kterých trasách ve Svratce mluví. Dnes jsme byli z ulice Komenského nástup na stopu a žádné upravené stopy na ideální na Skejt nebo strojovou stopu na klasiku jsme nenašly... :()
Vloženo 15.2.2021 11:21
Tomáš dnes rano upravil ve Svratce komplet vše na skejt.
Vloženo 15.2.2021 10:32
Na skate se toho dá celkem dost. Základ je psí kolo cca 12 km, v odkazu je obkrouženo hned ze začátku (není na mapách seznamu).
Pak se většinou nechá skvěle jet dálnice z NMNM na Vlachovice (v linku nejeto) a přes louku směr Sklené (tři smrky - hodačky - k lesu) .
A když je kupa stop jako bylo teď, tak se nechá objet skajtem toto celé, což je ze včerejška
https://mapy.cz/s/mucugejubo

(Odpověď na dotaz uživatele Petra E. z 14.2.: Dobrý den. Mohu poprosit o radu, kam na skate na Novomestsku? chtěli bychom vyrazit zítra, když by nemuselo být tolik lidí. Je tady třeba nějaký okruh? Jezdime hlavně orlické hory a rádi bychom něco noveho na bruslení.
Děkuji moc.
Petra)
Vloženo 15.2.2021 0:04
Podle toho co jsem viděl v neděli, tak se dá bruslit všude od Vysočina Arény, přes Vlachovice, Sklenné, Fryšavu, Rokytno, Studnice. Jen okruh kolem Radňovic byl upravený jen n pro klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra E. z 14.2.: Dobrý den. Mohu poprosit o radu, kam na skate na Novomestsku? chtěli bychom vyrazit zítra, když by nemuselo být tolik lidí. Je tady třeba nějaký okruh? Jezdime hlavně orlické hory a rádi bychom něco noveho na bruslení.
Děkuji moc.
Petra)
Vloženo 14.2.2021 10:53
2 km skejt tratě ve Svratce najety
Vloženo 13.2.2021 22:36
V sobotu na trase Kuklík-Studnice-Vlachovice-Sklené-NMNM-Medlovské údolí-Tři Studně-Kadov-Kuklík perfektní podmínky a pěkné sportovní svezení.Vše strojově upraveno,stopa zafoukaná jen na pár úsecích.Málo sněhu od Maršovského koupaliště k průjezdu lesem
směr Medlov a pak úsek mezi Kuklíkem a silnicí Kadov-Krátká. Jinak dobrá práce rolbařů a velké díky!A protože jsem si pěkně zalyžoval, jdu přispět na účet,třeba nás bude víc.😉
Vloženo 13.2.2021 21:56
Stopy ve Svratce upraveny. Nově skejt. Klasika starší, ale v pořádku.
Vloženo 13.2.2021 20:45
Dnes opět po čase běžky okolo N.M.n.M (cca 39 km/+-740 m viz trasa nad mapou https://mapy.cz/s/dokagadecu ). Prašan je jen mimo stopy (dá se na něm tudíž dobře brzdit), ve stopě je rozježděný, ale modrý vosk celkem držel (šlo o nejlepší moje letošní běžkování /i když nad Radňovicemi stále koukají v trase ze sněhu hroudy/, částečně i díky tomu, že jsem si vzal letos poprvé svoje nejlepší běžky). Ale foukalo hodně (pocitová teplota cca -10 st. C). Oproti svému normálu jsem měl cely den kapuci a navíc vestu.
P.S. Na mapce je vidět, že jsem se dnes nechal zlákat páteční infomací o skůtrem projeté stopě ze Studnice do Pohledce (viz https://lyzovani.nmnm.cz/patek-12-2-2021/ ), ale našel jsem jen dvě slepé trasy a pekelně jsem ze Studnice klesl (a pak zase šlapal nahoru do Studnice - ale moc lidí tam díky tomu klesání/stoupání nebylo...). Navíc jsem pak o cca 5 minut netrefil čas příjezdu k vlakové zastávce N.M.n.M. v 15:05, takže jsem kvůli nevychladnutí absovoval ještě asi 40 minutový přesun na běžkách+kousek pěšky na nádraží v N.M.n.M., kde je možné se schovat v čekárně a jel jsem až vlakem v 16:02...
Vloženo 13.2.2021 20:43
Dnes v NMNM ideální podmínky! Krásně projeté stopy, sněhu dost. Doporučuji vzít to dozadu na Studnici - Kuklík - Kadov. Už to tam není takovej václavák a navíc romantika :-)
Mapa aktuálně projetých stop:
https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/
Vloženo 13.2.2021 18:53
Ahoj, máš dvě možnosti:
1) vystoupíš v Olešné na Moravě, kde ti vede stopa kolem Zubří, na Studnici. Kde se rozhodneš zda stačí a stociš to zpět přes Rokytno na Zubří a vlak, či budeš pokračovat dál.
2) Vystoupíš v NMNM- zastávka, a vezmeš to směr Harusák, to už ale koukej po levé straně, kde většinou vede stopa kolem Šibenice (kopec) směr Jiříkovice, Vlachovice a pak dolů (super sjezd) k aréně a zpět na vlak.
(Odpověď na dotaz uživatele Tereza Uri z 13.2.: Ahoj všem! Jsem běžkařka začátečnice. Bydlím v Brně. Říkala jsem si, že bych si vyjela vlakem někam na běžky, ideálně směr NM (mám z Brna přímý spoj). Prosím o radu-je to vůbec možné bez auta? A doporučili byste mi prosím nějakou destinaci?)
Vloženo 13.2.2021 18:15
Určitě se to dá i vlakem. Tradiční nástupní místo z vlaku je Nové Město - Zastávka. Stopa od lidí vždycky bývala hned od peronu. Ke strojovým stopám je to 500m - na sever.

(Odpověď na dotaz uživatele Tereza Uri z 13.2.: Ahoj všem! Jsem běžkařka začátečnice. Bydlím v Brně. Říkala jsem si, že bych si vyjela vlakem někam na běžky, ideálně směr NM (mám z Brna přímý spoj). Prosím o radu-je to vůbec možné bez auta? A doporučili byste mi prosím nějakou destinaci?)
Vloženo 12.2.2021 21:40
Vysocina Aréna-Vlachovice-Tři Smrky-Sykovec-Rokytno-super pojezdeni. Krásné upravené trasy klasik+skate. Na Vlachovicich celkem foukalo, ale stopy zafoukane nebyly.
Rokytno-Studnice ujezdeny od lidi pouze na klasiku.
Studnice-Nad Pohledcem-Maršovice-Koupaliste-proslapavali jsme. Ale sníh byl tvrdý, takže v poho.
Úžasný počasí. Lidi středně. Zima a vítr celkem velká. Určitě vyrazte. Skol
Vloženo 12.2.2021 21:30
Úprava stop na sobotu hotová klasika výborná Skater by potřebovalo křídlo klasika není na úplně dobré lyže - zprava od Víti E.
Vloženo 12.2.2021 16:30
Zima ale jinak luxusni podminky :) Slunicko a nahore jen obcas trochu zafoukalo. (10-14h)
Brozkac - Medin - Vlachovice - Sklene - Frys. ledovec (pekna uprava stop) - Kadov - rozcesti pod Kratkou - Kuklik - Studnice (stopa od lidi) - Rokytno - Medlovske udoli - Brozkac (opet pekna uprava).
Vloženo 12.2.2021 13:11
Dnes -9 svitilo slunce poměrně teplo, na vlachovicich bohužel uz takove teplo nebylo silný vítr a stopy zafoukané absolutně nesjízdné pro začatečníky a rodiny s dětmi, ve sjezdech velice náročné jak píši dnes jen pro otrlé a pro Garreta 👌
Vloženo 10.2.2021 19:06
Okruh Tři Studně - Medlov - Nad Kadůvkem - Fryšava - ledovec - Tři Studně.
Kromě ledovce a směr od něj na Tři Studně stopa pouze prošlápnutá, ale dobrá. Sníh pomalejší, ale svezení na klasiku krásné. Jen "v oblouku" kolem Fryšavy za lesíkem potok jen tak tak na přejetí, na louce pak také 2 spíš brody než přejezdy. Ale opatrně se dalo i s bezkami najít užší misto. Na bruslení je to hluboké. Celý den sněžení. Místy mezi kopci silný vítr, který k odpoledni zesiloval.
Kolem ledovce 4 stopy (foto), super na klasiku i bruslení (poprašek čerstvého sněhu). Jen z okruhu na ledovci směr parkoviště Tři Studně snih vyfoukaný, kamínky, ale dala se trasa v pohode najít, jen to není na rychlé prosvištění :-)
Vloženo 9.2.2021 19:24
Zaparkováno u ski-arény, kde se teď otáčí jedna tatra sněhu za druhou - asi se něco chystá, směr Vlachovice, otočit u Skleného. Tvrdý podklad s pár cm prašanu, většinu trasy starší, trochu zmrzlá strojová úprava. Nic ven neleze, jen v místech kde je nějaký prameniště, pár míst s ledem. Skvělé svezení, po poledni tam ani nikdo moc nebyl.
Vloženo 9.2.2021 18:47
Garret děkuji za komentař
Vloženo 8.2.2021 22:45
Podvečer, soupaž. Mráz, tak -7, lehký vítr, prašan na pevném podkladu.
Medin - Aréna - Vlachovice - Tři Studně - okruh na Fryšavském ledovci a stejnou cestou zpět. Kolem Medinu a Arény jen prošlápnutá stopa, ale sněhu dost. Od Skihotelu dál luxusní úprava páteřní trasy rolbou. Po většinu trasy vyříznuté 2 stopy na klasiku a uprostřed široký pás na bruslení. Na ledovci klasicky 4 stopy.
Akorát na pár místech ve stopě prohrábnuto na hroudu nebo na starý ledový podklad, v pásu na bruslení jen vyjímečně pár starších ploten, jinak naprostá paráda. Překvapivě dobrý průjezd lesem u Sykovce - tuto zimu asi nejlépe upraveno.
Vloženo 7.2.2021 18:58
Tak dneska to bylo pro otrlé jedince. 😀
Vloženo 6.2.2021 15:27
Oprava: Super sklouznutí i bez strojových stop. Díky!!!
Vloženo 6.2.2021 15:23
Ahoj, na Studnicích zůstal podklad cca 10cm v celé ploše a 5 nového připadlo. Super sklouznutí i strojových bez stop. Můžete se mrknout na webkamera Studnice.
Vloženo 5.2.2021 20:38
Z kamery ve Třech Studních bohuzel ne. Ale před půlnocí se má ještě ochladit a začít padat sníh.
(Odpověď na dotaz uživatele papaja z 5.2.: Dobrý den sněžílo dnes na novoměstsku?)
Vloženo 1.2.2021 18:54
Ráno soupaž: Skihotel - Vlachovice - Sklené - Fryšava a zpět + kroužení po skate/dogsledge okruzích mezi Skleným, Vlachovicemi a Jiříkovicemi.

Stopy na klasické trase mají po víkendu už něco za sebou, takže jsou trochu rozverglané a na některých místech leze led (pozor na sjezdy), ale na Vlachovickém hřebeni je to pořád dobré (lesem je potřeba projet po spodní cestě, nebo krajem lesa kde je sníh - na té hlavní horní je čistý led!) a pěkné 4 stopy jsou i na Fryšavském ledovci.

Úplně top podmínky byly na nedávno projetých skate/sledge okruzích - tvrdý podklad i na soupaž, žádný led, bezpečné sjezdy. Sníh přemrzlý, ráno pomalý, postupně dopoledne rychlejší (mazal jsem LF7).
Vloženo 1.2.2021 16:58
Ski Hotel - Vlachovice - Fryšavský ledovec přes Sklenné - Tři Studně a zpět
Neskutečné počasí, zoncna rumplovala, stopa vymrzlá občas lehký krtinec, ale bez problémů, sjezdy rychlé v některých úsecích i o hubu občas dojezdy na čistý led
Vloženo 1.2.2021 9:18
https://strava.app.link/wYGIEi15vdb
Dokonale podmínky, Rokytno-Sedlo-Maršovice upraveno ale ledové, Marsovice - Pohledec - před Studnice neupravené takže spíše volným terénem (občas ledové plotny) - od Studnice upraveno. Boží počasí, pláně zmrzlé s krustou tak se dalo bruslit a sjíždět kopce i mimo stopy, ideální na crosscountry) - ani se svými 85 kg sem se nebořil
Vloženo 31.1.2021 18:24
Slavkovice: naprosto fantastické podmínky na skate (i klasiku) na nádherně tvrdém sněhu na pláních u Slavkovic kdekoli směrem na Nové město a Petrovice. Azuro, sníh parádní - některá pole mají horší povrch, tam už lezou kopečky hlíny nebo trávy, ale většina ploch úplně rovnoměrně pokrytá sněhem. Lidi skoro žádní, celé pláně jsme měli pro sebe. Parkování úplně v pohodě na okraji Slavkovic. Kdo můžete, jeďte rychle lyžovat.
Vloženo 31.1.2021 15:21
#reporty
NMNM. Trasa Vlachovice - Tři Studně. Sněhu pomálu, umrzlý. Směrem na Sklené dobré, stopa promrzlá. V lesích led. Nejhorsi úsek lesík ve Třech Studních směr na Vlachovice, samý led, většina šla pěšky. Lidí mraky, parkovalo se i všude podél cest. Parkoviště ve Vlachovicich v 9:30 zaplněné z 1/3. Žďár má tento týden jarní prázdniny. Stopy na tomto okruhu většinou neupravené, spíše vyšlapané.
Vloženo 31.1.2021 14:12
Dneska totální top, skate na pláních v exkluzivní kvalitě. Ještě to asi půjde zítra, pak to roztaje, tak vyražte, kdo můžete. Nejlepší na ledovci, loukách nad Medlovem a u Rokytna a Studnic.
Vloženo 31.1.2021 8:16
Okolí Radňovic, na jih od železniční trati: Stopa projetá včera večer, ale jen na klasiku - na bruslařský pás nebylo dost sněhu. Všechno přemrzlé, místy čistý led. Na druhou stranu jsou ale celé louky pokryté sněhem s namrzlou krustou, která vás v pohodě udrží, takže můžete bruslit skoro libovolným směrem. Jak je to přemrzlé, tak to míň klouže a docela si máknete, ale bylo to fajn.
Vloženo 30.1.2021 20:16
Svratka - tratě na klasiku i skejt upraveny
Vloženo 30.1.2021 19:03
VA - Vlachovice - Sklené - 3 studně - Fryšavský ledovec - 3 studně - Medlovské údolí. Jeli jsme až odpoledne po ochlazení. Sníh je, ale na spoustě míst se do stopy tlačí voda, něco stihlo v tom severáku zmrznout - tam je led, ráno na to napadl tupý prašan. Z toho plyne, že jezdit se dá, ale hezký lyžování to moc není. Dával jsem klistr Rex Red special překrytý tuhým, ale na tom ledě se to nechytalo, jinde OK. V tomhle nejlepší nemazat nic a valit soupaž. Fotka s vodou je od rybníka u fryšavského ledovce, kde se hodí lyže přenést, ale někteří v klidu brodili s lyžema na nohách. Na to ze byla sobota, tak lidí snesitelně.
Vloženo 30.1.2021 12:03
Podle aktuálního diskusního příspěvku J. Šullové ve FB skupině https://www.facebook.com/groups/404257413076690 je to nyní takto:
"Tři Studně po vydatném dešti, teď od 9hod sněžilo, mokrý sníh, -2st, silný vítr, stopy nevím, zůstala jsem raději na chatě😂😂😂"
Vloženo 29.1.2021 21:01
Úprava trati dnes dopoledne rolbou a nasledně utažení válcem. Připraveno na skejt. Bohužel teď večer vše vzalo za sve - stopy uplavaly😩
Vloženo 29.1.2021 20:16
Odpoledne (13 - 17), soupaž. Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - okruh kolem Sykovce a Tři Smrky zpátky na Sklené - Fryšava - okruhy na ledovci a zpět stejnou cestou přes Sklené.

Do 15:30 husté sněžení, všechna problematická místa od středy překryta dalším novým sněhem, průjezdy lesem i Vlachovicemi bez problémů. Stopa většinou jen prošlápnutá, úsek na Vlachovice upravený, ale rychle zapadával, jedna stopa kolem ledovce projeta čtyřkolkou se stopovačem. Na Fryšavě pak místy déšť se sněhem, postupně déšť a mlha, dole u Skihotelu se soumrakem už pršelo.
Vloženo 29.1.2021 19:54
Lísek - okolí Skalského rybníka. Zimní pohádka, všude spousta sněhu. Museli jsme sice prošlapávat stopu sami, protože odpoledne ještě pořád sněžilo, ale byla to nádhera. Kolem páté se to už ale měnilo v jemné mrholení, tak uvidíme, co to s tím udělá.
Vloženo 29.1.2021 18:11
Tady neprší, ale od 15hod lije.
Dopoledne pěkné sklouznutí ve stopách od lidí mezi ZR a NMNM.
Doporučuju sledovat
https://www.sportispo.cz/zpravy.aspx

(Odpověď na dotaz uživatele adam z 29.1.: Dobrý večer uplně dle kamer není jasné zda prší nebo sněží máte někdo více info?)
Vloženo 29.1.2021 18:06
(Odpověď na dotaz uživatele adam z 29.1.: Dobrý večer uplně dle kamer není jasné zda prší nebo sněží máte někdo více info?)
Celé dopoledne hustě snežilo,asi kolem 15:30 začalo pršet a stále prší.
Vloženo 28.1.2021 19:41
Valachovice - Tři Studně - směr Maršovice přes Koupaliště - Bělisko - pod sjezdovku kolem arény zpět na Valachovice. Valachovice - Tři Studně super, v lesíku kolem silnice k obci Tři Studně trošku hlína, stopa jen vyšlapnutá i od přechodu přes silnici, ale dobře sjízdné. Ne na bruslení (moc hluboké). Spodní úsek nad Novým Městem už spíš jarní, hodně hlína a tráva. Od Nového Města nahoru na Valachovice hodně uklouzané stopy, mimo stolu ok. Na bruslení kolem mě také svištěli :-) prostředek byl krásné uklouzany, takže asi věž problemu. Za mě dnes nejlepší úsek Valachovice - Tři Studně. V 16:30 začalo fest sněžit a sněžilo celou cestu až do Chrudimi, takže tam určitě něco případne :-) a bude to skvělý!
Vloženo 28.1.2021 19:32
Přes den nic, v 16:30 začalo fest sypat a přišel i vítr.
(Odpověď na dotaz uživatele adam z 28.1.: Dobrý den sněží nyní v novoměstsku nebo prší? díky za info)
Vloženo 28.1.2021 20:13
Stopa výborná jelikož jela zrovna rolba , bruslení nahoře na vlachovicích nic moc stopa pěkná ale velice měkká,ale vedle na okruzích pro psí spřežení stopa tvrdší,rychlejší a klouzavejší tudíž doporucuji pro bruslaře jit na okruhy pro psí , jinak soupaž jela všuda pěkně i na vlachách i na třech studních
Vloženo 28.1.2021 8:26
Odpolední soupaž. Medin - Aréna - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšavský ledovec - pár okruhů na ledovci a zpět stejnou cestou.

Od víkendu připadla pěkná vrstva prašanu (dole min 5 čísel, nahoře i o něco víc) a večer bylo pod nulou.
Městský okruh kolem Medinu čerstvě upravený rolbou, ve stopě občas vykoukne hlína, ale jinak paráda. Kolem Arény vyšlápnutá stopa. Nahoru k Vlachovicím a po hřebenu k lesu upraveno rolbou. Dál ke Sklenému až na ledovec stopy jen prošlápnuté, ale vše velmi dobře sjízdné, překvapivě včetně průjezdu lesem. Podklad na hůlky většinou tvrdý z předchozích úprav (kromě úseku podél silnice na Tři Studně). Na pár exponovaných místech ještě trochu vykukuje hlína, ale vše se dalo bez zpomalení objet.

Celkově nad očekávání dobré podmínky. Díky za úpravu!
Vloženo 26.1.2021 20:25
Včera s čelovkami Fryšava- Sklené-Vlachovice-Studnice-Tři Studně-Medlov-Fryšava. Letělo to v ledové stopě poprášené centimetrem prašanu..a k údivu nesmekalo..zažehlený modrý s modrým extra, 3 pod..z kopců s čelovkou docela "zážitek"
Vloženo 25.1.2021 18:57
Tři Studně - Fryšava - Vlachovice - Tři Studně. Na tvrdém podkladu tenká vrstva prašanu, -2°C, Swix V40
Na loukách dobré, v lesních úsecích špatné - ledová stopa. Dá se jet i volně mimo stopu, slehlý sníh na pláních parádně drží.
Málo lyžařů, parkoviště obsazené 50%. Pěkné svezení.
Vloženo 24.1.2021 22:00
Dnes jsme ze Tří Studní dali jen krátký okruh přes Fryšavu. Automatická stanice v Herálci hlásí 15 cm, což zhruba sedí. Po oblevě je z toho ale firn a ve stopě totální zrcadlo. Dnešní noční pocukrování ani ne 1 cm prašanu bylo hned pryč. Ale zas to aspoň pěkně jede z kopce a dá se bruslit úplně všude :-))) No nic, jdu si konečně koupit ten klistr.
Vloženo 23.1.2021 16:17
Ráno klasikou od Medina - po městském okruhu a Medlovským údolím - Tři Studně - Fryšava - pár okruhů na ledovci a zpět kolem Tří Studní k lesní propojce na Sklené - Vlachovice a zpět kolem Arény.

Obleva se sněhem od včerejška pěkně zamávala. Na většině trasy (kromě úseku od Skleného k lesu) byla oproti včerejšku provedena nová strojová úprava rolbou, ale bohužel přes noc bylo nad nulou, ráno foukal vítr a sníh na mnoha místech už mizel před očima.

Na městském okruhu to byl až do zhruba 700 m.n.m spíš slalom mezi hroudami a krtinci, v Medlovském údolí bylo pár lepších úseků, kolem Třech studní v lese i nahoře na poli už taky dost velká oranice. Nejlepší podmínky byly dnes na ledovci, ale i tam už lezla hlína a tráva a stopy byly místy podmáčené. U Skleného už vystupovaly z pole rovnou zorané brázdy. Sjezd od Vlachovic se dal projet celý, místy už na hraně, občas kaluže vody.

Všechny přejezdy silnic už byly na přenášení stejně tak i průjezd Vlachovicemi. Kolem Arény se stále dalo projet ve stopě. Sníh všude těžký, pomalý, ve stopě často tmavý, podmáčený, celkově jarní podmínky. Uvidíme, kolik toho vydrží do rána než přituhne a jestli něco připadne.
Vloženo 23.1.2021 15:08
Teď jsem telefonoval s pracovníkem IC N.M.n.M. a byl vstřícný a ochotný uvažovat o změně jejich (pro mne značně nepřehledného) běžkowebu https://lyzovani.nmnm.cz/ a o jeho souzenění s on-line mapou roleb na https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/ (nyní třeba jsou tam nakresleny jen úpravy rolbou 3 dny staré, ale v tetxu pro 23.1.21 mají, že 22.1.21 rolba něco upravovala...).

Podnětné připomínky mame prý psát na: ic@nmnm.cz .

P.S. Přispět na údržbu tras můžeme podle těchto pokynů - https://lyzovani.nmnm.cz/verejna-sbirka-na-udrzbu-trati/ .
Vloženo 23.1.2021 15:35
Vydali jsme ze Tri Studni smer Kadov, dale na Kulkik a tady zacal problem, protoze trasa nebyla vubec upravena, snad letos jeste nikdy. V Kukliku jsme se dozvedeli ze se tady uprava nedela. Skoda, protoze je to krasny okruh pres Studnici zpet. Posledni cast uz byla upravena.
Vloženo 22.1.2021 19:32
Dopoledne 2x okruh: Harusák - po městském okruhu ke koupališti a na kraj Maršovic - pak Medlovským údolím - Tři Studně - Fryšava - zpět kolem Tří Studní k lesní propojce na Sklené - Vlachovice a zpět kolem Arény.

Kolem trasy mokrý, vatovitý sníh, ve stopě umydlený a rychlý. V úseku Sklené - Vlachovice jsou stopy jen prošlapané a hodně rozšmajdané, protože tam už dlouho neprojela rolba. Na zbytku trasy stále zůstává patrná strojová úprava ze středy, ale pásy pro hůly už jsou dost rozorané. Nejlepší úseky: Vlachovice - Aréna a Fryšavský ledovec.

Na hodně místech už ve stopě leze hlína (vykukuje i na F. ledovci), zatím se ale dá vše s opatrností objet. Průjezd Vlachovicemi byl ještě možný, stejně i podél cesty kolem Arény. Lesní úseky už jsou hodně špinavé, mokré, s větvičkami, celý den bylo nad nulou, ze stromů kapalo.

Parkoviště v areálu Vysočina Arény byly zavřené - do neděle tam probíhá MČR. Zůstává prohrnuté parkoviště pod Harusákem.
Vloženo 22.1.2021 14:03
Dnes velmi změklý sníh, stopy se boří, strojová úprava nula, z NM Medlovským údolím, nějaké zbytky úprav, dále směr Studnice, odtud směr Pohledec žádná stopa, nikde nic....
Vzhledem k tomu kolik napadlo sněhu, myslím že mohlo být kolem NM stovky tras. Přijde mi, že se úprava omezila na trasu VA, Vlachovice....slabé :(
Vloženo 22.1.2021 14:00
Od skihotelu nahoru přes silnici a pole jsem se napojil na okruhovou modrou, místy bez stopy. Nad Vlachovicema je krasne upraveny bruslarsky okruh. Z Vlachovic dál na Tři studně to vypadá taky dobře. Sníh těžkne :/
Vloženo 22.1.2021 8:21
někam si stoupni a jeď, až nebudeš chtět dál, tak se otoč. stop je všude mrak po nějaký louce si objedeš kolečka, různě se to kříží, takže tam zprava zpět můžeš jet trochu jinudy .
(Odpověď na dotaz uživatele Sandra z 20.1.: Poradí prosím někdo trasu pro začínající ? Někde okolo Fryšava, Tři studně. Děkuji)
Vloženo 21.1.2021 21:32
Odpoledne soupaž na trase Medin - Aréna - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - 3 x okruh na ledovci a zpět stejnou cestou.

Dole kolem NMNM sníh mokrý, nahoře už pěkně promrzlý - celkově dnes sníh pěkně rychlý po celé trase, mazal jsem LF8.

Od Medina k Vlachovicím upraveno rolbou velmi slušně od včera, kolem Arény je podél chodníku vyšlápnutá stopa, dá se pohodlně projet. Vlachovice - Sklené jen projeté stopy od lyžařů, už trochu rozkvedlané. Pozor na sjezdík lesem k silnici, ten už je dost ledovatý. Na pláni za silnicí už zase luxusní rolbované stopy až k Fryšavě.

Na ledovci je podél lesa čtyřproudá dálnice na klasiku a široký pás na bruslení vedle. Pozor na to, že úprava končí kus nad rybníkem - dál k vesnici už vede jen projetá stopa od lyžařů, stejně tak je pouze prošlápnutá zkratka přes ledovec.

Už je prohrnuté a otevřené velké parkoviště pod Harusákem, parkovat se dalo i na horním parkovišti pod Skihotelem, hlavní parkoviště u Arény je pořád uzavřené.
Vloženo 20.1.2021 19:14
Když jsem dnes okolo desáté hodiny u zásobníku VA potkal rolbu sjíždějící z Vlachovic byl jsem na dnešní den natěšený. Do Vlachovic dvě super strojově upravené stopy na klasiku a pruh na skate. O to větší zklamání mně čekalo od Vlachovic na Sklené a Tři Studně. Jedna stopa vyježděná od běžkařů. Totéž směrem na Medlov a Kadov. Oceňuji ohleduplnost při vyhýbání v jedné stopě. Částečné zlepšení stop (nikoliv na skate) od penzionu U Martina a u sjezdu z Rokytna do Nového Města. Patrná dřívější strojová úprava. Škoda, že v dnešní divné době nejsou prostředky na úpravu stop. Současné sněhové podmínky, dnešní počasí A+ a množství lidí by si to určitě zasloužilo.
Vloženo 20.1.2021 18:33
O upravenou stopu jsme dnes ani nezavadili, vse bylo zafoukane a zapadane z uterni noci. Lidi to pres den nejak najezdili. Nejhezci cast mezi Vlachovicemi a Frysavou (otevrene okynko!) a nebo Vlachovice Rokytno. Kolem Medlova to bylo jak na dalnici, ale stopy spise chaoticke kvuli naporu lidi. Nakonec ale hezky bezky musim rict ;)
Vloženo 18.1.2021 21:51
Dnes skvele svezeni. Od novomestske zastavky k arene, pres Vlachovice, Frysavu a Samotin k Dratenicke skale, az sem strojova stopa.Pak po cervene TZT do Snezneho jen slabe vyslapana stopa,ale vsecko sjizdne. Dal ke Kratke a na Kuklik pouze stopa od lidi,ale dobra a to stejne az na Studnice a do Zubri.V lese vyhrnuty snih traktorem, taky sjizdne.Dal k ojtechovske silnici a odtud uz skvela strojova stopa na Vojtechovsky kopec,Skalsky dvur,Domaninsky rybnik na k nadrazi v Bystrici. Bystricaci maji patrne upravene vsechny stooy, co jsou na mapy.cz,tedy i odbocky do Rovneho a taky ze Skalskeho dvora na Lisek,Janovicky a trate kolem mesta. Novomestaci jen to,co maji webu.
Vloženo 18.1.2021 21:34
18.1.odpoledne s dětmi na trase Kadov-Tři Studně-Fryšava-Samotín-Kadov.Stopa parádní a nezafoukaná,odpoledne připadlo jen nepatrně. Při soupaži je to občas měkčí pod hůlky. Mezi Fryšavskými hájenkami a Blatkami byla cesta asi dříve prohrnutá lesáky,je tam míň sněhu,tak pozor na kameny.Lyžařů poskrovnu,na Fryšavě okénko,klid a pohoda. Celkově parádní podmínky,velké díky a pochvala za úpravu! Když sněží a fouká,jako o víkendu,tak může být i hodinu po rolbě zaváto,to mi vysvětlil i můj 8 letý syn. Zkrátka Novoměstsko je lyžařský ráj a příště zase sem!
Vloženo 18.1.2021 20:35
Pondělní 13:30 start VA-Vlachovice-Rokytno-Studnice-Maršovice-koupaliště-VA. Až na Studnice protažena stopa A+, sjezd do marsovic po turistické žluté Velká zábava. Perfektní sníh, žádná tlačenice zkrátka Nový Město jak máme rádi. Díky za sníh.
Vloženo 17.1.2021 19:33
Klasikou projeto ráno Skihotel - Vlachovice - Sklené zpět na Vlachovice - přes Tři Smrky k Sykovci na Tří Studně - Fryšava - okruh na ledovci a zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět k Medinu. Vše ráno slušně upraveno rolbou, sice pořád sněžilo, ale stopa nezafoukávala tak rychle jako v předchozích dnech a průběžně ji projížděli lyžaři. Na úsecích kde proběhla úprava v minulých dnech už byl i pevný podklad na hůlky. Pěkný už byl na soupaž i okruh na ledovci.

Do cca 10:30 stopy poměrně volné, pak začínal provoz rychle houstnout.

Na stoupání držel modrý V30, na skluz fungoval LF7 o poznání lépe než včera. I přes množství sněhu jsou projeté trasy vhodné tak na dvojkové lyže, kde nevadí nové škrábance - ze stopy lezou hroudy hlavně na Vlachovickém hřebeni, při průjezdu kolem Třech studní i jinde na trase, je potřeba dávat pozor.
Vloženo 16.1.2021 23:10
Dobrý večer, vzhledem k silnému větru a sněžení asi nešlo pro úpravu stop udělat více, jen tolik lidí ve stopě to nemohlo pojmout a kvatita stopy vypadala jako po Jizerské 50. Jedna rolba toho víc nestihne najet. Tak chci poděkovat za snahu o úpravu stop. Asi je ke zvážení zpoplatnění použití stop jako v zahraničí a tím se podílet na kvalitnější úpravě a jistotě, že bude najeto... i pro lidi z okolí, kteří si stěžuji na upadající úroveň. Také je možnost dobrovolně přispět na úpravu tratí )))
Vloženo 16.1.2021 19:30
Dnes Tri Studne - Kadov - Blatiny- Fryšava. Většina trasy pouze prošlapaná cesta od lidí, část cesty protažená silnice. Značení tragické, lidí jako smetí, spousta kamení. Na tursistický ťapání dejme tomu, ale jinak teda těžká tragedie. Příště raději jinam....
Vloženo 16.1.2021 19:19
Všechny dřívější informace z 16.1.21 jsou pravdivé, tak přidám co jeste nebylo řečeno. Z Vlachovic jsme vyráželi v cca 9:30 (takze lidi bylo až před Kadov přijatelně) směr Sklene, 3 Studne, Frysava, Frysavske hajenky, další úsek k silnici Kadov-Heralec po lesní cestě je dosti prohrnuty, tak pozor na kaminky, Blatka, Samotin (okénko u Kalouska otevreno), Kratka (v dalším úseku prolíná skrz sníh do stopy voda a skluznice pak hodně namrza, tak tmave zabarvena místa objedte, před Kadovem pres oraniste brzy vyleze hlina), Kadov (odtud uz bylo hodně lidi), Medlov, 3 Studne, Sykovec, Vlachovice.
Vloženo 16.1.2021 18:43
Klasikou projeto ráno a odpoledne od Medina - Vlachovice - Sklené zpět na Vlachovice - přes Tři Smrky k Sykovci na Tří Studně - Fryšava - zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět ke Medinu.

Všechno ve stopách včerejší, připadně dnešní úpravy rolbou. Po ránu na pláních dost zapadané a zaváté (v průběhu dne většinou dál sněžilo i foukalo), čerstvá úprava byla dole na městském okruhu. Odpoledne už skoro všude 2 stopy obnovené prošlapáním od lyžařů.

Vyplatí se vzít hole s co největšími košíčky, protože tam kde nebyl podklad zhutněný už dřív, se to teď dost boří. Celkově ideální na turistiku, dá se i na klasiku, na soupaž je to místy těžký boj :-) Jako stoupací držel dnes pěkně modrý V30.

Pozor! V NMNM stále není v provozu parkoviště pod Harusákem a dnes už bylo zavřené i parkoviště u Vysočina Arény (jsou tam sněžná děla a vyrábí se tam sníh). V areálu bylo možné parkovat jen na parkovišti přímo u Skihotelu. Tam bylo také otevřené občerstvovací okénko v Sun's Caffé.
Vloženo 16.1.2021 18:27
Objevil se nový web s informacemi. Mnohem lepší než ten předchozí. Tak jsem se těšil. Jezdím do oblasti již přes dvacet let a každým rokem za jakýchkoliv pro lyžování možných podmínek byly stopy perfektně strojově projeté a mnohem více než bylo uváděno na webu. Tentokrát to byla totální tragédie. Mám dojem, že ti co projižděli stopy tak šli dělat nový web... Trasa, která byla při odpovídajících sněhových podmínkách vždy strojově projetá (Studnice - Chobot-Kuklík-Krátká- Kadov) asi polovina měkká, turistická stopa, druhá část pak prohrnutá cesta!!!. Tam kde jiné roky byly čtyři strojové stopy vedle sebe ( Medlov-Tři Studně- Sklené) jsou dvě poničené stopy. Chybí jakékoliv napojení Rokytna strojovou stopou od Třech Studních. A tak bych mohl pokračovat. Prosím ty lidi co udělali ty perfektní webovky ať jdou projíždět stopy tak jak to bylo posledních dvacet let. Jezdíme tam lyžovat a za normální situace do regionu přinášíme peníze. Tak nám dejte zpět co tady dvacet let bylo na nejlepší úrovni v republice! Asi se někde něco změnilo a propagace je důležitější než služba...
Vloženo 16.1.2021 18:14
Trochu jsem váhal kam dneska na skate, ale info že rolbaři vytáhli poprvé rolbu a najížděli celou noc... až mě překvapilo, kolik toho stihli. Trať pro spřežení taky najetá. Narozdíl od Honzyyy jsem asi jako většina lidí v klidu našel to ohromný parkoviště u vlachovickýho hřiště. Najeto 30+ km, spokojenost! Samo něco už bylo trochu zafoukaný, pod bílou skálou byl vítr docela nepříjemný... ale krásný zimní den a supr lyžovačka. Díky NMMN
Vloženo 16.1.2021 18:05
Ano, V40 dneska fungoval.
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 16.1.: Zítra vyrážím,, prosím radu,,jakým stoupacím namazat ? Modrým voskem 40?)
Vloženo 16.1.2021 17:01
Dnes přes Teleci , Maděra, Landraty, Lucky vrch , Teleci . Krásný prašan, část trasy je projetá skútrem . Lucky vrch - okénko v provozu 😃
Paráda
Vloženo 16.1.2021 16:59
Velké zklamání. Sníh super, ale zbytek tragédie. Do Nového Města nM jsme jeli poprvé a čekali jsme “běžkařský ráj” srovnatelný s Jizerkami a bohužel to teda ani zdaleka nebyl. Parkování - na mapě je několik velkých parkovišť v okolí stadionu (biatlonových tratí), ale ani jedno nebylo otevřeno, takže se parkuje na divoko podél silnice nebo nebo ve městě. Nechápu, vždyť by se z parkovného mohla financovat úprava stop. Informace o stavu stop na webu města (nmnm.cz) - naprosto zavádějící, na mapě s aktuálně upravenými stopami ve skutečnosti zaneseny i silnice (rolbař evidentně nevypnul sledování při přejezdech po silnici), takže okruhy, které lze podle mapy proběhnout, jsou ve skutečnosti přerušené nebo se člověk brodí neupravenou trasou (např. kolem Fryšavy). Značení tras - v podstatě žádné rozcestníky, takže 50 % času člověk kouká do mapy a hledá, kudy jet. Občerstvení a další služby - absolutně nic (nelze svádět na coronu, protože nebylo vidět ani noc zavřeného).
Vloženo 16.1.2021 15:59
Projeto cca 50 km stop. Oranisko leze asi na dvou místech, jinde výška sněhu úplně dostatečné. Stopy najety trochu nelogicky (chybí propojka u Fryšavy nebo mezi Skleném a Třemi Studněmi). Dnes extrémní množství lidí. Vzhledem k tomu, že jsou jen dvě stopy, to na jakoukoliv jinou než turistickou jízdu není, člověk v podstatě pořád čeká v koloně lidí na to, až se uvolní stopa v protisměru.
Vloženo 15.1.2021 21:05
Dnes ráno Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tří Studně - Fryšava - zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět ke Skihotelu a po poledni ještě nahoru k Vlachovicím a na okruh kolem parkoviště u Bílé Skály.

Ráno i odpoledne stále sněžilo, čtvrteční úprava byla zasypaná, ale znatelná až do Skleného. Ze Skleného na Fryšavu hančovina v prašanu jen v prošláplé stopě, tak do půl lýtek hluboké. Od parkoviště na Třech Studních už opět stopa vyšláplá ve čtvrteční úpravě Medlovským údolím, na pláních nad městem už ale zcela zapadaná. Na příměstském okruhu částečně obnoveno skůtrem.

Při druhé cestě na Vlachovice odpoledne protažené dvě stopy rolbou až k parkovišti a okruh kolem Bílé skály.
Vloženo 15.1.2021 19:48
Okolí Kadova, vše jen prošlápnuté. Sněhu hodně, hůlky se boří. Chtělo by to úpravu 🙂
Vloženo 15.1.2021 18:50
Z Bystřice nad Pernštejnem od rozvodny na Lísek a přes Skalák do Rozsoch. Až ke Skaláku upraveno čtyřkolku na klasiku, od tam prošláplá stopa. Jsou úseky, kde často kouká hlína nebo se stopa boří, semtam podmáčené. Cestou trochu chumelilo.
Vloženo 15.1.2021 18:20
Dnes tu celý den sněžilo, ale věřím, že stopy se tu projíždí denně. Jinak kdo míří na Vysočinu, tomu doporučuji Tři studně. Je to určitě jedna z nejkrásnějších oblastí Vysočiny.
Vloženo 15.1.2021 12:25
No Novoměstsku projeto včera, kvůli sněžení to bude spíš hančovačka. Perfektně upravené stopy na skate i klasiku jsou ve Žďáře.

(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 15.1.: Zdravím chtěl bych dnes vyrazit do NMNM, máte prosím někdo aktualní info, jak to tam vypadá, připadně, kde je nejlepší trasa? Diky)
Vloženo 13.1.2021 21:34
Dnes odpoledne (cca 15 - 18) Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tří Studně - Fryšava - 2 x okruh na Fryšavském ledovci a zpět. Strojová úprava ze dneška už byla jen stěží znatelná, s přestávkami totiž buď lehce sněžilo, foukalo, nebo byla přímo vánice, takže stopa skoro mizela před očima. Na celé trase ale byla průběžně prošlapávaná lyžaři, na Fryšavském ledovci byly dokonce zachovalé dvě stopy vedle sebe, jinde stěží jedna. Cestou zpět už stopa místy zmizela úplně. Sněhu všude dost, jen na jednom, dvou místech ještě trochu lezla hlína při přejezdech mezí.

Na trase dnešní úpravy byl aspoň zhutněný podklad, takže se dalo odpichovat, mimo stopu se hole nemilosrdně boří do prašanu - to už je na backcountry košíčky.

Parkoviště u Arény otevřené a prohrnuté, ale na části plochy je aktuálně sklad sněhu pro Arénu.
Vloženo 11.1.2021 7:58
Vzhledem k podmínkám jsou stopy na Fryšavském ledovci a mezi Vlachovicemi a Bílou Skálou velice slušné.Taky Vlachovický hřeben obstojný.Sem tam tráva a na Fryšavě i trochu hlína.Přesun přes Tři Studně je bída,na oranici a v lese jsem raději sundal,na trávě se dá.
Vloženo 10.1.2021 18:25
Ve Vlachovicích je obrovské parkoviště, parkování bez problémů. Sněhu je tak na hraně, občas leze tráva nebo hlína, v lese i kamení. Doporučuji jet raději směr Studnice. V lese u Třech Studní je to mizerné.
(Odpověď na dotaz uživatele Viťas z 10.1.: Dobry den, Jak to prosim vypada se sněhem a běžkováním v Okolí Fryšavy a Tří Studní? Je sněhu dost? Není ti běžkařský masakr jako v jiných střediscích? Diky za info.)
11:54
13:02
13:03
13:58
Vloženo 10.1.2021 18:13
Dnes jsme byli okolo Trech Studnich a snehu malo kouka trava.
Vloženo 10.1.2021 9:40
Parkování bude v pohodě. Asi lepší vyjet až na Vlachovice, kde je u hřiště odhrnuté velké parkoviště. Ale nebo teda do u Medinu. VA zasněžuje, sníh zatím není rozhrnutý. Nad tunely se trochu bobuje.

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 9.1.: JAk je to prosim s parkovisti v ramci VA, je mozne je vyuzit i kdyz VA jako takova je zavrena ? Jak to tam vypadalo dnes ? Trochu sjem znejistel po dnesnich zpravach z Bedrichova...

Dik)
Vloženo 10.1.2021 9:36
Sněhu je opravdu málo. Je to prachový sníh, cca 15 cm, který se zmáčne na pár cm, doslova. Sjezd z kopce je prakticky po trávě. Lidí je celkem dost jako by byly ideální podmínky, ale to nejsou. Po 1 km jsem to otočil.
Vloženo 7.1.2021 20:58
Pro turisty na víkend lze též jezdit z Fryšavského ledovce po lesních asfaltových cestách ze Třech Studní a Fryšavy směr Žákova hora. Určitě na dvojkové lyže. Sněhu 15-20 cm, občas to škrtne..
Vloženo 7.1.2021 18:57
Mezi Vlachovicemi a Bílou skálou jsou upravené okruhy na skate i klasiku v délce cca 6 km. Na skate je to velice slušné, ale stopa na klasiku se někdy promáčkla až na trávu. Ve Vlachovicích u hřiště je už vyhrnuté na louce velké parkoviště. Upravená je i stopa (skate i klasika) od zásobníků sněhu nad VA až do Vlachovic a také je pěkně uválcovaná svážnice a cesta od buku (konec svážnice) až pod hřiště do Vlachovic (pod Černou skálou).
Vloženo 7.1.2021 17:45
Na Fryšavském ledovci jsou vyšlapané 2 stopy, pěkné svezení, cca 15 cm prašanu. Lidi projíždí stopy i v okolí.
Vloženo 7.1.2021 12:33
nejlépe upavené stopy jsou u Jihlavy, cca 25 km na skate a okolo Čeřínku vyjela i rolba, info na www.lyžařskéjihlavsko.cz je to na A lyže!!!
Vloženo 7.1.2021 12:23
Ahoj u VA za zásobníkem sněhu najetý okruh na skate, určítě na B lyže
Vloženo 26.12.2020 10:08
(Odpověď na dotaz uživatele matyas z 25.12.: Ahoj, da se bezkovat ve Vysocina Arene ted, nebo je zavrena? Na jejich strankach o tom nic neni...)

Snímky z webkamer naznačují, že ve Vysočina Areně není dostatek sněhu. Přiložený snímek zkopírovaný z https://racamera.com/cs/webcam/1342345150 je z poledne dne 25.12. Takže se zdá, že předvánoční teplotní rekordy dosavadní technický sníh zlikvidovaly podobně jako na jiných místech kompletně, a začalo se zasněžovat od nuly. Dle dnešního pohledu na webkameru je na stadionu již více sněhu, ale na lyžování to zatím není. Poslední článek na webu https://www.vysocina-arena.cz/2020/12/02/aktualne-z-vysocina-areny/ je 3 týdny starý. Jak to bude s přístupností areny po nastříkání dostatku sněhu, asi řekne později provozovatel... Na jaře, kdy poprvé koronavirus do ČR přišel, byla Vysočina Arena tehdy platnými opatřeními uzavřena, viz archivní článek https://www.kamzasnehem.cz/clanky/sezona-se-blizi-ke-konci
Vloženo 4.12.2020 13:27
Doporučuji lesní silničku ze Třech Studní (nejdřív po modré) směrem na rozcestí mezi Fryšavským kopcem a Křivým javorem (kříží zelenou značku). Na tu bídu se tam dá pěkně svézt - hlavně v lese kde nefouká a není mlha.
Vloženo 4.12.2020 13:09
Dnes ledovec, na kamenačky se dá, sem tam krtinec, hruda. Je to spíš o pocitu než o nějakém super lyžování, ale na úplný začátek prosince pěkné.
Vloženo 3.12.2020 21:36
Dnes jsem jel na ledovci, celkem to šlo na lyžích poslední kategorie.Sněhu do 10. cm, ale jelo to.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 2.12.2020 21:36
Na ledovci polito kejdou v sobotu, dnes 5 cm, nejde ani na trávě z důvodu fekálii..

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko