Žďárské vrchy a Novoměstsko – běžky

Archiv zpráv zimy 2017/2018

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko ze zimní sezóny 2017/2018. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Žďárské vrchy a Novoměstsko - aktuální zprávy

Vloženo 9.3.2018 11:02
Zdravím, sníh taje, ale lyžovat se ještě dá. Přes noc mrzne, takže nemizí tak rychle. Ve vyšších partiích cca 700 metrů n. m.a výše leží i 15 cm.
https://lyzovani.nmnm.cz/patecni-uprava-trati/
Vloženo 5.3.2018 20:06
Chtěl bych moc poděkovat za úpravu, díky lidem, kteří udělali perfektní práci to bylo krásné svezení po kouzelné Vysočince. Děkuji i za mé kamarády, kteří byli také navýsost spokojeni. Děkujeme!
Vloženo 4.3.2018 22:19
Dnes Nové město na moravě- Tři studně-Fryšava-Samotín-Kuklík- Studnice-Rokytno a zpět, modro, rychlý přemrzlý prašan, -5°C, sněhu 20 cm.

Od Petra z připojené FB skupiny, fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/884972325007688/
Vloženo 4.3.2018 0:57
foto https://www.zonerama.com/esence77/Album/4140780. Trasa není ideální, např. od Vítochovského kostelíka dolů přes Písečenský potok to jde i po lesní cestě tím lesíkem (když to není led) dál za motokrosem traverz přes Janovický potok pak vzít na Dalečín kolem lesa raději zprava, zvlášť v opačném směru, zleva to už dost taje. Od Dalečína už prakticky stále vyšlapaná stopa. Před Malým Lískem je lesní cesta těsně kolem lesa už trochu vytátá, proto ta smyčka přes mostek a po loukách. Stop je více, třeba od Pletenice po zelené jedna byla, jinak staré zafoukané. Dá se i od Bystřice od Penny na Domanín, někdo to tam zrovna šlapal když jsem se vracel. Pěkné cross-country s výhledy
Vloženo 4.3.2018 0:39
Bystřicko - na sever od Pernštejna na trasy pečou. Infolinka doporučuje Novoměstsko. Mají teď sice vybavenou čtyřkolku, ale co už. Sněhu není pravda moc, ale kupodivu se dá i na lepší běžky, sice občas vytáté svahy ale těm se dá vyhnout, i kupkám krtinců pod sněhem dokonce i oranici. Okruh Písečné-Vítochovský kostelík-Dalečín sjezdovka-Lísek a po hřebenu nad Janovičkami zpět na Písečné.
Na bruslení to není, i když podklad tvrdne stále se většinou boří, na něm vrstva prašanu a to i v lese, žádné jehličí všude čisto. mapa viz. https://mapy.cz/s/2rhsN a foto
Vloženo 28.2.2018 21:57
Sklené - Vlachovice - Tři Studně - Sklené. Stopy v dobrém stavu, trocha nového sněhu, málo lidí.. na této trase horší jen v lesních úsecích, kde je jehličí atd.
Vloženo 28.2.2018 19:00
Skol,
dnes jsme jeli hotel Ski-Vlachovice-Rokytno-Studnice- Pohledec - Maršovice - Ski. V dolních partiích u Ski hotelu leze občas hlína. Nahoře v okolí Studnic, Rokytna, Třech Studní, Fryšavy, Samotína sněhu dost. Dokonce pár centimetrů nového. Všude i slušné stopy. Bez problému.
Vloženo 27.2.2018 17:46
Včera jsem jel okruh kolem Fryšavy, Kadova a Milov. Na skate to bylo vyloženě špatný - sněhu není moc a je vyfoukaný a úplně tvrdý, na klasiku to ale podle mě je v pohodě (sem tam vykoukne kamínek nebo hlína a v lese je dost jehličí).
Vloženo 27.2.2018 16:39
Byli jsme tento i minuly vikend a porad mi stav prijde stejny, akorat to vzhledem k mrazu vic jede, odjizdeli jsme vcera z Milov a myslim, ze se toho asi moc nezmenilo, podminky porad dobry :) Kolem Trech Studni to bude uplne ok, smerem NMNM jsme nebyli.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 27.2.: Jak to vypadá se sněhem a stopami teď prosím kolem NMNM Třech Studní a tam? Díky)
Vloženo 26.2.2018 23:26
1) Hotel 9 skal - Blatiny - Samotín sjízdné. Více tras, pouze proslaple.
2) Kadov - Tri Studne - Frysava - Kadov: misty upravene rolbou, ostatní stopy dobre i tak.
3) Kadov - Podlesi - Krizanky: stopy jsou horsi, malo snehu.
Poradne nesnezilo tusim asi 10 dni, tak nekde hlina kouka.
Vloženo 25.2.2018 20:46
trasa Ski hotel - Vlachovice - Sklené - Fryšava - Samotín - Kadov - Tři Studně
stopy dobré jen jich občas víc souběžných, aby se vyhly vytátým místům a člověk neví, která je správná, občas kouká trocha hlíny, v nižších částech v lese jehličí a sněhu taktak
Vloženo 23.2.2018 19:48
Hlavně prosím ne tam, kde jel skůtr se stopovačem. Díky
Vloženo 21.2.2018 20:14
Okoli obce Pohledec smer Studnice az na Tri studny dnes perfektni. Snehu dost, pocasi krasne, stopa proslapla krizem krazem.
Vloženo 20.2.2018 21:51
Dneska bezvadné svezení. Ze zastávky v Novém Městě, kde teda místy kouká do stopy tráva, na Vlachovice, Sklené, tři Studně, Fryšavu, Samotín, Sněžné, Kuklík, Studnice, Rokytno a dolů do Nového Města. Mimo NM je všude sněhu dost, stopa krásně umrzlá, málo lidí. Stopa většinou dobrá, jen někde to vypadá, že skútr nejel. Přemýšlel jsem nad logikou, jak a kde jezdil, ale nepřišel jsem na to. A proč neprojede i další okruhy, to netuším. Sněhu na skútr je dost všude. Akorát ve všední dny už se člověk nemá skoro kde občerstvit. Blatiny nic, Sněžné nic, chata na Studnicích už je nadobro zavřená... Asi funguje jen Kadov. Na celodenní výlet je potřeba si vzít zásoby.
Vloženo 19.2.2018 14:15
Svratka na Úvoze Až na horizont stopy od skútru menžestr a stopy. pro rodiny s dětmi (začátečníci) perfektní.
Vloženo 24.2.2018 13:14
Už letos cca popáté, obrovské nadšení, málo lidí, v lesních úsecích jsme často vyjížděli stopy jako zastara_zamlada.Doporučuji a vzhledem k aktuálním mrazům věřím, že zítra - ne 25.2. bude stejně dobře, už se těšíme. Pokud má někdo aktuality z dneška, prosím o info
Vloženo 21.2.2018 22:09
Poslední úprava proběhla po sněžení ze soboty na neděli, detaily na https://lyzovani.nmnm.cz/.

Aby zprávy o aktuálních podmínkách nezapadly mezi příspěvky diskusního charakteru, přesunul jsem všechny zprávy neobsahující nic o aktuálních podmínkách do obecné diskuze http://www.kamzasnehem.cz/diskuze, tam jemožné diskutovat dále.

z přesunutých zpráv ješte bylo info o podmínkách na začátku této: Jan, vloženo 19.2.2018 20:21: v neděli stopy už nic moc, ale zalyžovali jsme si dobře
Vloženo 19.2.2018 19:09
Velká spokojenost ski hotel, Tři studně, žákova hora, devět skal a Fryšava. Krásná projížďka, sněhu bylo tak akorát, stopy upravené. Žádný problém.
Vloženo 19.2.2018 9:43
Taky asi musím reagovat. Byl jsem tam včera (zjednodušeně Sklenné, Fryšava, Samotín, Kadov, Studnice, Tři studně, Sklenné). Najel jsem asi třicet kilometrů a byl to parádní výlet. Tak deset kilometrů z toho jsem jel po lesních cestách mimo ty hlavní značené trasy a byla to ta nejlepší část výletu, jako vždy. Bez lidí, občas samozřejmě bez stopy, ale k čemu taky, když je tak málo sněhu. S tím souvisí i mé hluboké nepochopení té kyselosti v příspěvku Bary. Nevím, jestli si toho všimla, ale toho sněhu opravdu nebylo moc a i skůtr se mnohdy dostal na trávu, navíc to v místech s teplejším mikroklimatem bylo dost měkké. To že tam byla taková úprava trati, jaká byla, jsem považoval za malý zázrak. A pokud si v dnešní době někdo neumí nahrát do mobilu mapu (a na všech, co mám, jsou vyznačené i ty lyžařské trasy, tak nevím). Jezdím tam pravidelně dvakrát, třikrát do roka a přesto bych bez toho nevyrazil. Ona Vysočina prostě není tříkilometrový okruh v Alpském údolí nebo třeba Krkonoše, kde jsou vaše možnosti (bezpečného) lyžování omezeny plus mínus na ty značené trasy. Na Vysočině lze jet všude a v tom je to kouzlo, aspoň pro mne. S tím holt souvisí to, že je tam těch stop hodně a pokud podmínky nedovolí úpravu rolbou, nemusí být jasné, která je ta "hlavní".
Vloženo 19.2.2018 9:10
Reaguji na předchozí zprávu. Každý kdo už párkrát v běžecké stopě byl, asi ví že rolba se může do terénu vydat pouze tehdy, kdy v celé délce je dostatek sněhu,aby nenadělala víc škody než užitku. A tak v současné situaci, kdy je sněhu jako šafránu a na Vysočině je toto místo jediné, kde se alespoň trochu dá na běžkách do přírody vyjet, nechápu reakce zhýčkaných měštáků, co umí jet na lyžích pouze po vyžehlené trati. Je třeba trochu pokory a užítvat si podmínky tak jak nám je příroda nabízí. A ješte ke značení. Do neznámého terénu je třeba vždy vyrazit s papírovou mapou či telefonem, kde jsou zimní mapy pro běžkaře pěkně udělané. Rozcestníky jsme na trati potkávali, ale nemohou být na každých 100 metrech. A tak my, co jsme si jeli užít zimní přírodu na Vysočině jsme byli spokojeni a děkujeme všem, co tratě za příznivých podmínek pro nás upravují a my je můžeme zdarma využívat. Díky Šárka
Vloženo 18.2.2018 21:32
Pro nas dnes obrovské zklamáni. Vlachovice-Tři Studne-Frysava atd.... hrůza. Neupravené, rozjezdene, žádné značení tras!!! Značení je snad největší propadák!!!!......kdo nezná vubec nevi kam jet.....jeli jsme sem s predstavou bezkarske Mekky s velkým očekáváním a opravdu jsme byli moc zklamani...neni o co stát....
Vloženo 18.2.2018 6:58
Úprava stop na Novoměstsku je rok od roku větší mizérie a příroda za to až zas tak nemůže. Viz situace na sobotu 17.2 - sněhu solidně na skútr, který opravdu vyjel, ale udělal jednu jedinou stopu! ve které se pak samozřejmě potkávaly v protisměru všechny ty davy lufťáků. Zajímalo by mě, zda na "úpravu" novoměstských stop něco přispívá Jihomoravský kraj, když se tratě dělají v podstatě na objednávku Brňákům. Ti o víkendu rozšlapou to málo, co se jim v pátek najede, a to celé se opakuje zase až další víkend. Přes týden pro místní běžkaře se tratě letos snad ani jednou neupravily.
Vloženo 17.2.2018 17:46
Neptej se a raději sleduj zprávy na :
https://lyzovani.nmnm.cz/
Ahoj Mirek
Vloženo 17.2.2018 17:18
Na klasiku vcelku hezké projení - z Kadova - Tři Studně - Vlachovice - Fryšava - Kadov. Spíše na starší lyže (občas trs trávy nebo hrouda hlíny) z Fryšavy tři delší úseky oranice. Ve stopě půlka Brna...
Vloženo 16.2.2018 9:11
Aktuální informace. https://lyzovani.nmnm.cz/strojova-uprava-trati-pred-vikendem/

Ještě lépe jsou na tom se sněhem centrální hřebeny Žďárských vrchů, tam si ovšem běžkaři vyjíždí stopy sami. Za zkoušku rozhodně stojí vyrazit např. z Blatin okolo Dráteniček k Malinské skále a po hřebenovce přes Křovinu dolů k Blatkám. Z části se jedná o červenou značku KČT.
Vloženo 11.2.2018 18:50
Odpoledne klasika ve Vysočina aréně. Stopa najetá na celém 4 km okruhu + úprava na bruslení. Stopa místy pěkně rychlá a ledovatá, na tratích nad tunely už zatáčky občas vydřené na led. Ale krásné poježdění, na loukách kolem arény taky bílo, ale maximálně na kameňačky.
Mazal jsem fialový a celkem to drželo.
Vloženo 10.2.2018 19:12
Info od Martina:
Dnes Vysocina-Novomestsko: klasika Sklene - vlachovice-pod studnice-3 studne-nad kadov-frysava-ledovec-3 studne-vlachovice-Sklene. 90 pct bez strojove upravy, stopy vyjete od lyzaru, kterych bylo v akci pozehnane... skate nerealny... obcas trochu po trave, nekde kouka hlina, ale sjizdne to je vsude, aniz by se clovek bal o lyze. nejlepsi podle ocekavani frysavsky ledovec, kde skutr nechal slusnou stopu a podminky jsou v podstate spickove na cca 2 km podel lesa.

FOTKY NA:
https://m.facebook.com/groups/852485418256379?view=permalink&id=871247079713546
Vloženo 10.2.2018 10:03
Upraveno 30 km tratí. Více zde: https://lyzovani.nmnm.cz/doplnujici-informace-k-upravenym-tratim/
Vloženo 16.2.2018 7:53
Jakž takž nic moc.
Vloženo 9.2.2018 16:39
(Odpověď na dotaz uživatele Iveta B z 9.2.: Ahoj Jana, prosím vieš poslať presne mapku ( napíklad z mapy.cz ) ako si išla tú trasu z Fryšava - Fryšava vložené 9.2.?
Nepoznám to tu vôbec, niečo som podľa Tvojho popisu na mapy.cz vytvorila, len neviem či správne. Ďakujem Iveta
PS: chodievaš sama alebo ste partia? rada by som sa ak sa dá pridala, ale nie som najmladšia...)
A nechce se ti zítra do Orlických hor ?
Vloženo 9.2.2018 7:59
Na běžkách se dá jet, sníh cca 10cm. Včera okruh Fryšava - Blatky - Blatiny - Krátká - Kadov -Fryšava , místy nebyla stopa.
Vloženo 4.2.2018 20:30
Dnes fryšavský ledovec, od Fryšavy lezly hrudy, ale pak pěkné svezení.
Vloženo 1.2.2018 11:52
Všude je cca 0 mm sněhu. Lyžování nemožné, když si vezmete brusle, tak můžete v lese bruslit na cestách.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 31.1.: Dobrý den,
nevíte někdo jaké je dobré běžkování okolo NMNM,popřípadně jak to tam vypadá?.Byli jsme ve Vysočina aréně,super ale chtěli bychom někam jinam.

Děkuji)
Vloženo 28.1.2018 18:00
Směr na Fryšavu a Samotín, dobrá stopa. V lese od Fryšavy k Samotínu dokonce stopa nádherná. Směr od Tří Studní k Medlovu a Kadovu už horší, hodně vytátých míst.
(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 28.1.: Dobrý den, nevíte jak to aktuálně vypadá v okolí Tří Studní? Mám tam v plánu vyrazit zítra, ale na webkameře vypadá, že začíná pod sněhem prosvítat tráva. Jde mi jen o hobby ježdění. Děkuji)
Vloženo 27.1.2018 9:28
Dobrý den,

trošku se nám během tohoto týdne oteplilo, tudíž několik centimetrů sněhu odtálo a sníh si sedl. Poslední tři dny tu máme mlhu a mráz. Rolba upravovala tratě o minulém víkendu, ve čtvrtek ještě stihla provést úpravy tratí okolo Vlachovic a Tří Studní. Včera pak vyjel skútr z Vysočina Areny, dál na Vlachovice, Sklené, Tři Studně, Fryšavu, Samotín, Kadov a zpět na Tři Studně odkud se vrátil do Nového Města na Moravě Medlovským údolím.

Leží tu cca 10-15 přemrzlého sněhu. Čím výše, tím více. Určitě vyjeďte. Mrkněte na lyzovani.nmnm.cz, naleznete tam i mapu s aktuálně najetými tratěmi.
Vloženo 24.1.2018 20:42
Odpoledne projeta trasa Kadov-Tři Studně-Fryšava-zpět do Kadova. Sníh těžký, mokrý a bohužel mizí před očima. Nejhorší úsek mezi Fryšavou - Nad Kaduvkem, zbytek trasy snad bude ještě pár dní rozumně sjízdný.
Vloženo 23.1.2018 20:00
Dnes Tři Studně, Studnice, Blatiny, Samotín, Fryšava, stopy většinou zavaté, občas prošláple, sněhu zatím dost pro nenaročného hobíka

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/861025520735702/
Vloženo 20.1.2018 21:17
Přátelé, pozor, je to sice bílá pohádka, kterou stojí za to vyzkoušet, ale 1) neberte jedničkové lyže, 2) nečekejte mnoho kvalitních km na skate a 3) dávejte pozor na psí spřežení. Ad 1): sněhu je sice místy 20 cm, ale místy také jen 5-7 cm, hodně drhnoucí je to např. mezi Třemi Studněmi a rozcestím Sykovec-silnice na Vlachovice. Ad 2): je možné, že jsem jen špatně informovaný nebo málo aktivní, ale za celý den jsem uspokojivé bruslařské terény našel jen u Vlachovic. Jasně, občas někde paralelně se stopami na klásu najeli i manšestr (třeba u Kadova), ale těch úseků je málo a jsou nesouvislé, najednou si zničehonic skončí uprostřed louky. Ad 3) Ty famózní bruslařské vlachovické stopy jsou sdílené se psími spřeženími. Není problém si ohlídat, zda to spřežení nejede proti vám, problém je, že se (pro mne nečekaně hodně rychle) objeví za vaší zadnicí. Za celý den jsem podle značení nepřišel na to, které stopy jsou primárně psí a které "sdílené", někde symbol psů je, někde ne. Ale musheři jsou velmi tolerantní, žádný nenadával, jeden mi dokonce za ten skok mimo trať poděkoval. Užijte si Vysočinu, dokud je se sněhem (často není...)
Vloženo 20.1.2018 21:12
Dnes klasikou trasa: Nové Město zast. - Ski hotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - Blatky - Samotín - Kuklík - Studnice - Rokytno - Tři Studně a zpět přes Vlachovice na zastávku.

Včerejší strojová úprava přes noc zapadala čerstvým sněhem, takže dnes byly v její trase jen stopy prošláplé lyžaři.

Pozor na hlínu (stoupání na Vlachovice) ale hlavně na lezoucí kameny v lesních úsecích (za Fryšavou a především ve stoupání z Kuklíku kde lezou vyorané šutry uprostřed cesty).

Projet se dalo.všude

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859099384261649/
Vloženo 20.1.2018 20:22
Dnes Vysočina, Tři studně, Kadov, Studnice, Maršovice, Ski hotel, Vlachovice, většinou strojová stopa, sněhu dost, paráda, hobík.

Od Jiřího z přidružené FB skupiny, kde jsou i fotky - https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859039400934314/
Vloženo 17.1.2018 12:51
Ještě málo sněhu.
Plány žďáráku: http://www.skizdarsko.cz/informace-o-uprave-lyzarskych-bezeckych-trati-str-8-1-8-2.html
Plány novoměšťáků: https://lyzovani.nmnm.cz/
Dnes jestli si chcete trochu za jezdit, tak v hodinách pro veřejnost v arene: http://www.vysocina-arena.cz/cz/kalendar-akci-a-provozni-doba.html

(Odpověď na dotaz uživatele Blanka z 17.1.: Je nějaká protažená stopa Žďár n. S nebo Nové Město na Mor a okolí dnes , díky za odpověď)
Vloženo 17.1.2018 10:47
Je tam jen to co spadlo za poslednich 24 hod, čili 10-15 cm. O žádném protahovanání nemůže být řeč. Včera to na stadioně vypadalo super, ale realně se jezdit dalo jen na tratích kde základ je umělej.

(Odpověď na dotaz uživatele Luke z 17.1.: Ahoj, nevite prosim nekdo jak vypadaji trate v okoli Noveho Mesta? Jestli je to protazene a kolik je snehu? Diky)
Vloženo 14.1.2018 16:25
I když to tak podle stavu sněhu na webkameře na Třech studních nevypadá, na Fryšavském ledovci si zajezdíte, pokud si vezmete staré práskačky a nevadí vám sem tam nějaký drn. Cca 2 km sněhu a je tam i něco jako stopa :)
Vloženo 9.1.2018 9:39
Špatné zprávy z Vysočiny:

"DOČASNÉ UZAVŘENÍ VYSOČINA ARENY PRO VEŘEJNOST OD ÚTERÝ 9. LEDNA

Z důvodu dlouhodobé nepřízně počasí a s ohledem na uchování sněhové pokrývky pro zbytek sezony jsme nuceni dočasně uzavřít Vysočina Arenu veřejnosti.

Vzhledem k teplé vlně počasí z úvodu ledna jsou tratě ve Vysočina Areně v nedobrém a podmáčeném stavu. Každé projetí rolbou v těchto podmínkách znamená další ztrátu sněhové pokrývky a úprava tratí je proto v tuto chvíli prakticky vyloučena.

Vzhledem k těmto okolnostem platí od úterý 9. ledna až do odvolání zákaz vstupu veřejnosti na lyžařské tratě ve Vysočina Areně."
Vloženo 1.1.2018 16:18
Ve Vysočina aréně se i po oblevě dal jet celý okruh - slušně upravená stopa pro klasiku, nikde se nebořila, trochu zledovatělý sjezd u Harusáku, jinak ok. Na Universal klistr + červený klistr to stoupalo dobře.
Vloženo 30.12.2017 21:04
Ve Vysocina arene je snehu dost na celem okruhu, na stary zaklad vecer dopadlo tak 4 cm noveho prirodniho snehu,jen obcas ve sjezdech vyleza zmrzly podklad. Byl jsem na vecernim lyzovani na klasiku - na fialovy special to stoupalo dobre, stopa uz vyrezana nebyla, osvetlena jen cast okruhu,za tunel byla do lesa potreba celovka.
Vloženo 24.12.2017 15:17
Ve Vysocina arene je snehu porad dost na celem okruhu,ale je spinavy a dnes byly trate bez upravy-stopa na klasiku skoro zmizela. Ale s cervenym klistrem se pojezdit dalo.
Vloženo 19.12.2017 8:20
Ve Vysočina areně perfektně upravený celý okruh (cca 4 km) na bruslení i jedna stopa na klasiku. V hodinách pro veřejnost lidí pomálu. Jinak je kolem Nového Města jen 2-3 cm poprašek, mimo arenu se nedá.
Vloženo 6.12.2017 16:05
Frysavsky ledovec pekna stopa dobry svezeni dnes za vetrem teplota kolem 0. Plane smerem sklenne taky dobry ale bez stopy, da se ale jezdit volne, bori se to tak akorat. Ze tri studni smer Medlov nic moc, to same z medlova smer frysava, kadov. Odpo jsem pak byl zabruslit v arene a parada, lidi tak akorat, trate se nebori, i kdyz u ski uz bylo nad nulou.
Vloženo 5.12.2017 8:36
V Neděli jsem zkoušel jet okruh Nové město-Tři studně-Fryšava-Samotín-Kadov a zpět. Sněhu je tak 10cm prašan bez podkladu, takže rozhodně to bylo na kamenačky. Běžky možno nasadit už od vlaku(Nové město nm zatávka) a dá se říct že až na Fryšavu, krom rozježdených lesních přejezdů a na pár místech rozoraných polí to šlo docela dobře+ již byl prošláplé stopy od nadšenců. Z Fryšavy na Samotín a Kadov už to nemělo moc cenu, neboť v lesních úsecích lezly dost kamínky a přes rozorané pole to taky nešlo, pouze v místech, kde byla louka se dalo jet (okolo Samotína).
Vloženo 1.12.2017 17:25
Od Nového Města výš je všude asi 8 cm včerejšího prachového sněhu, pod ním je vrstva odměklého a zmrzlého sněhu z úterka (nahoře na kopcích 2-3 cm, v úrovni NMNM je stará vrstva skoro nulová). Po trávě se tudíž dá ve vyšších polohách (Vlachovice, Studnice a pláně kolem) luxusně jet, ale chce to kameňačky, neb krtince a větší drny nejsou dost zakryty. Skůtrovou stopu jsem dnes odpoledne nikde neviděl, jen sem tam stopy od lyžařů.
(Odpověď na dotaz uživatele Lubomír Koutný z 1.12.: ?Chci jet zítra na běžky, kamera Tři Studně ukazuje, že tam sníh je. Jenže zde aktuality jsou z jara. Opět normální Vysočina. Ano dotace na strojní stopy brát umí. ale dát běžkařům včas informaci, to ani náhodou-
Takže kolik je sněhu na Fryšavském ledovci, jsu již nějaké strojní stopy z Vlachovic ke SKI hotelu)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko