Žďárské vrchy a Novoměstsko – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Žďárské vrchy a Novoměstsko - aktuální zprávy

Vloženo 6.2.2023 12:30
Okolo Světnova vyjeté stopy a nikde nikdo. Krásné počasí, nádherná lyžovačka.
Vloženo 6.2.2023 8:14
Dopoledne od parkoviště pod Harusákem, hladké lyže, soupaž. Celý den mráz, na pláních vrstva čerstvého sněhu na starší zmrlé krustě. Kolem Arény se dalo podél chodníku, na Vlachovice a dál upraveno rolbou, žádné krtiny, pevná stopa, krásný obchvat Vlachovic zleva bez průjezdu obcí. Na ledovci u Fryšavy místy jen jedna stopa na klasiku ale hondně široký pás na bruslení. Od Třech Studní ke Kadovu a dál ke Kuklíku stopa už trochu rozšlapaná, ale třeba kolem Kadůvku pořád luxusní. Od silnice v Kuklíku ke Studnici už je stopa horší, na krajích se dost boří hole a prostřední pás je zvlněný a místy rozbitý. Zasloužila by si srovnat rolbou. Od Studnice dolů k Rokytnu a zpátky Medlovským údolím už opět paráda, stopa slušná i po nedělním náporu. Na parkovišti pozor při výjezdu, je to čistý led a nebylo to posypané.
9:53
9:53
11:36
12:53

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 5.2.2023 23:00
NM Příměstský okruh nemá chybu… jelo se hezky .. sluníčko vytáhlo spoustu běžkařů na nedělní ski… mráz přeje tak si užívejme běžek
Vloženo 5.2.2023 14:05
Dnes Svratka luxusní úprava. Děkujeme.
Vloženo 4.2.2023 20:58
Dneska brzo ráno bylo projeto cca 30 km na skate i klasiku + dalších cca 30 jen na klasiku (trochu škoda). Stopy byly v některých místech velmi rychle zafoukané, skate byl určitě lepší volba. Sněhu všude dostatek i na A lyže, horší jen průjezdy lesem. Zítra bude opět znovu projeto a předpověď hlásí dobré počasí i na další dny.

Projeto je i ve Žďáře (trochu méně sněhu, takže horší lyže) a Svratce (luxusní 8km okruh na A lyže). S trochou štěstí by taky mohlo jít skatovat na pláních, ale záleží louka od louky.
Vloženo 4.2.2023 18:28
Zítra to mají obnovit rolbou (Medlovské údolí – Rokytno / Martin – Hotel Pavla – Ledovec – Sklené – Vlachovice) a vítr se uklidnit. Jinak bych řekl, že i dneska to bylo supr kdekoliv, sem tam něco zafoukáno ale perfektní svezení. Sněhové podmínky jsou ideální, což dlouho nebylo...

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 4.2.: Zdravím všechny lyžníky a prosím o info, jak to vypadalo dnes se stopu v okolí Fryšavy, Třech Studní, případně Kadov, nebo cesta z Nového Města na vrchy - ať už Medlovským údolím, nebo od arény na Vlachovice ? Rád bych zítra vyrazil do stopy, ale ve včech komentařích k dnešnímu dni, je psáno, že se stopa zafoukává. Děkuji za odpovědi, Petr z Tišnova)
Vloženo 4.2.2023 16:02
Ahoj Petře, dnes konkrétně jsem zkusil přiměstský okruh, kvůli tomu, že se nezafoukává jak na pláních u Vlachovic, ale každopadně očekávam, že Sklené, Fryšavský ledovec a komplet Medlovské udolí bylo v super stavu. i přiměstský okruh byl paráda, jsem z Tišnova také, doporučuji zítra jet
Vloženo 4.2.2023 13:52
Trate ve Svratce jsou upraveny na oba styly. Občas ale fouka a snezi, tak s tim počítejte.
Dotaz Vloženo 4.2.2023 10:36
Je prosím okolí Nmnm i na Ačkové lyže? Zítra bych tam chtěl vyrazit.
Zodpovědět
Vloženo 4.2.2023 8:23
Stopy se právě najíží v okolí Nového Města na Moravě - stačí sledovat stránky zde:
https://lyzovani.nmnm.cz/sobota-4-2-2023/
a trasy, které jsou upraveny:
https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/?c=-631055.95%3A-1114417.05&z=5&lb=cuzk_of&ly=ski-rolby%2Cski-tr-3h%2Cski-tr-6h%2Cski-tr-12h%2Cski-tr-1d%2Cski-tr-2d%2Cski-tr-3d%2Cski-tr-7d%2Cski-tr-5m%2Cski-trasy%2Cski-jizdy&lyo=

(Odpověď na dotaz uživatele Manča z 3.2.: Bude to zítra - sobota 4.2. po dnešním dešti někde na Vysočině na slušné svezení?
Dekuju)
Dotaz Vloženo 3.2.2023 15:45
Dobrý den. Jak to prosím vypadá s možností běžkování v okolí Svratky? Vím, že v Krouně dnes spíš jen prší a je to špatné... Předem moc děkuji za zprávy.
Zodpovědět
Vloženo 2.2.2023 22:02
Klasický styl
Medin - Sykovec - Tři Studně - Medlov - Kadov - Kuklík- Studnice - Rokytno- Sykovec - Koupaliště a zpět k Medinu
Pěkně připravený a označený příměstský okruh, jedna klasická stopa a pás na bruslení - doporučuji, všude dost sněhu.
Cesta k Sykovci krásná od rolby, dvě klasické stopy a pás na bruslení.
Od Třech Studní směr Kadov - Kuklík- Studnice stopa od čtyřkolky měkká, propadají se hole, stopa se propadá, lyže drhnou ve stopě, prakticky pouze jedna stopa na klasiku. Pás na bruslení měkký, propadá se.
Z Kuklíku na Studnice lesem výborná stopa, krásné stoupání. Ze Studnic už večer s čelovkou začalo husté sněžení a stopa přes Rokytno až k Sykovci prakticky zafoukaná, byl jsem rád s čelovkou, že jste našel cestu zpět do Města.
Tak snad zítra znovu projedou stopy. Večer byl čerstvý vítr a sněžení, takže se sprašovalo a stopa zapadala.
Vloženo 2.2.2023 20:16
Ve dvě z parkoviště pod harusákem, +1°, sněhulákový sníh, během odpoledne několik sněhových přeháněk. Máza Swix V60 + VR65 držela, ale ve stopě nafoukaný čerstvý sníh výš už namrzal, červený Rex OK. Příměstský okruh a Medlovské údolí perfektní úprava rolbou, od Tří studní směr Kadov to čt,řkolka vyrobila tak, že stopa je hluboká a sníh okolo neutažený, tak se boří hole. Nad Kadůvkem jsem to radši vzal doleva do Fryšavy, na ledovci už zas byla rolba, tak ok. Nad Vlachovicemi totál zafoukáno. Sněhu dost, ale nějaký krtinec se občas najde. V pátek v noci asi do toho zaprší, ale mělo by to vydržet.
14:31
14:41
15:05
15:54

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 2.2.2023 19:31
Dopoledne od Skihotelu, hladké lyže, soupaž.
Od Arény k Vlachovicím byla jen hluboká prošlápnutá stopa, sníh vlhčí, jen na mezi pod Vlachovicemi sfoukaný. Průjezd Vlachovicemi prohrnutý, ale neposypaný, dá se projet.
Od Vlachovického hřebene byly projeté 2 klasické stopy čtyřkolkou se stopovačem. V lesních úsecích sněhu dost, na pláních na čtyřkolku až moc, na stlačení sněhu byla moc lehká. Stopa vypadala krásně, ale byla hluboká a propadala se, hole se dost bořily. Chtělo by to napodruhé už projet něčím těžším. Kolem Medlova už trochu zafoukávala. Až k Rokytnu byly podmínky spíš na širší turistické lyže a co největší košíčky. Průjezd lesem od Kuklíku nahoru bez problémů, sněhu dost.
Od Rokytna už byla stopa pevná, s pruhem na bruslení, projetá rolbou, což byla paráda. Kolem Rokytna vánice, takže to zas trochu zafoukalo. Dolů Medlovským údolím luxusní podmínky, včetně průjezdu lesem a citlivě vykrouženou stopou s pozvolnějším klesáním ke koupališti. Na příměstském okruhu vlhčí sníh a častěji vyrytá krtina nebo prosakující voda, ale i tak paráda až k Aréně. Zpět ke Skihotelu vyšlápnutá stopa kolem chodníku (tam by se hodilo aspoň protáhnutí skůtrem).
11:35
11:36
13:24
14:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 2.2.2023 15:52
Sklené - Kadov
Velká vrstva těžkého sněhu bez podkladu, čerstvý vítr. Měkké, hluboká stopa, místy zafoukáno. Ale díky bohu a rolbařům za to.
11:44
13:15
13:50
13:50

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 2.2.2023 8:46
Klasický styl - středa odpoledne
Sykovec - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšavský ledovec - a zpět stejnou cestou. Napadlo opět několik cm sněhu, na polích už není vidět tráva a hlína. Dnes byl silný vítr se sněžením, takže jsem jel trasu po skútru a trasa se rychle zafukovala, bohužel stopovač neudělal skoro žádnou stopu. Nejlepší jsou okruhy nad Vlachovicemi a směr sklené. Na ledovci se nepodařilo skútrem udělat stopy, takže tam lyžovačka nebyla ideální. Teplota kolem -1 °C
Stoupací máza: Skivo tuhý vosk - modrý univerzál - 0°C a nižší. Trochu prokluzoval, takže jsem přemazal na červený 0°C a vyšší a ten držel krásně.
Prakticky celou cestu byla částečně udělaná jedna stopa po trase skútru bez projeté stopy.
Dnes ve čtvrtek má vyrazit rolba, takže snad konečně bude skvěle připravená stopa, tak uvidíme jak to bude s přeháňkami a zda se stopa nebude zafukovat.
Informace o aktuálních úpravách lze nalézt zde:
https://lyzovani.nmnm.cz/ctvrtek-2-2-2023/
Trasa kde jela rolba lze sledovat zde:
https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/?c=-631910.8%3A-1113694.8&z=5&lb=cuzk_of&ly=ski-rolby%2Cski-tr-3h%2Cski-tr-6h%2Cski-tr-12h%2Cski-tr-1d%2Cski-tr-2d%2Cski-tr-3d%2Cski-tr-7d%2Cski-tr-5m%2Cski-trasy%2Cski-jizdy&lyo=
Skol
Vloženo 1.2.2023 14:04
Děláme, co můžem, ale kombinace hustého sněžení a silného větru prostě přípravě tratí nepřeje. Dnes budeme objíždět ještě jednou, ale do půl hodiny už není poznat, kde je najeto a kde ne…
Vloženo 1.2.2023 10:48
V tomto týdnu máme v plánu upravovat každý den, aby kolem 14 hod byly tratě sjízdné.
Vloženo 1.2.2023 8:35
Vysočina Arena - je dnes přístupná v čase od 7:00 do 12:00 hodin s OMEZENÍM V PODOBĚ VSTUPU POUZE NA HORNÍ TRATĚ ??? horní tratě jsou minimálně 3 dny bez úpravy. Při současném sněžení a větru, jsou tratě jen těžko sjízdné, pokud se nestane zázrak a rolba sem "omylem" nezabloudí. Navíc, je nad tunelem (u sněžných děl) spadený strom přes trať - což nemůže nikdo z klubu vědět, když sem rolba nejezdí...ale lidi tam pošlou !!! Takže efekt je stejný, jako když vyjedete do volného terénu.
Vloženo 31.1.2023 21:18
Klasický styl - dnes odpoledne
Sykovec - Tři Studně - Medlov - Kadov - Kuklík - Studnice - Rokytno - Sykovec - Vlachovice - Sykovec. Napadlo tak mezi 1- 5 cm sněhu a konečně jsou trasy průjezdné prakticky bez hlíny, krtinců a trávy. Dnes byl silný vítr se sněžením, takže jsem jel trasu po čtyřkolce a trasa se rychle zafukovala. Potkal jsem jen několik skalních lyžařů, podklad je po čtyřkolce v některých místech měkký a boří se lyže do podkladu. Na pláních a polích je všechno skoro sfoukané. Teplota kolem -1 °C
Stoupací máza: Skivo tuhý vosk - modrý univerzál - 0°C a nižší. Trochu prokluzoval hlavně kolem Třech Studní a Kadova, nahoře na Studnicích fungoval dobře (k večeru se ochlazovalo).
Prakticky celou cestu byla jedna stopa nebo jsem si ji dělal sám, některé úseky byly kompletně zafoukané, ale snažil jsem se jet po trase čtyřkolky, tam je podklad udusaný. Nejlepší úsek od silnice v Kuklíku až nahoru na Studnice (nefoukalo tam a stopa byla zachovalá), v lese nový měkký čerstvý sníh, takže se dá jezdit i ze Studnic dolů na Kuklík a nekoukají kameny nebo hlína.
Dnes už je to na A - lyže.
Vzhledem k tomu, že bylo úterý pozdní odpoledne a bylo minimum turistů, tak to byla výborné sklouznutí.
Na www.mapy.cz po přepnutí mapy na zimní je vidět, kde jezdila rolba či čtyřkolka a kdy poslední úprava probíhala.
Pokud počasí vydrží, tak nás čeká skvělá lyžovačka minimálně další týden nebo dva.
Chci poděkovat těm, kdo provádějí trasy i v tomto počasí, super práce a skvělé svezení i při těchto těžkých podmínkách! Díky Vám.
https://mapy.cz/s/gudemabulu
Vloženo 31.1.2023 17:47
Pracujeme na sjízdnosti tratí ve Svratce. Dopoledne objeto trubkou, nyní finální úprava na klasiku i na skejt. Vzhledem k silnějšímu větru bude ale stopa zafukovat…
Vloženo 31.1.2023 14:45
Dnes okruh Vlachovice - Sklené - ledovec - Fryšava - Medlov - Tři Studně - Vlachovice po včerejším sněžení a větru zcela zafoukaná stopa, kterou rolba včera večer najela. Lyžařů minimum, sami jsme prakticky celou cestu museli dělat vlastní stopu. Svezení nic moc, pro další dny ale skvělý příslib, na polích sem tam místa sfoukaná, ale jinak tak 25-30cm, na ledovci půl metru, tam vítr hodně pomohl.

Tak hodně štěstí do dalších dní.
Vloženo 2.2.2023 19:13
49.7054131N, 16.0319031E - Ofiko legálně :)

(Odpověď na dotaz uživatele Děda Lebeda z 2.2.: Dotaz na tratě ve Svratce, asi nejlépe na Leoše. Kde se tam dá oficiálně zaparkovat? Nemohu najít žádné parkoviště. Díky.)
Vloženo 2.2.2023 11:02
Myslím si, že nyní jsou v okolí jen prošlápnuté stopy od turistů, strojová úprava stop asi bude v okolí před víkendem:
Aktuální stav údržby stop je třeba hledat zde:
http://www.ski-velkedarko.cz/aktuality
nebo zde:
https://www.sportispo.cz/page.aspx?IDTema=12
Tak snad to pomůže
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří Křížek z 31.1.: Ahoj. Prosim jak to vypada v Račínĕ a okoli. Dekuji)
Vloženo 1.2.2023 12:22
Ten spadly strom tam byl i v neděli
Vloženo 29.1.2023 13:15
Dnes backcountry výšlap - Daňkovice Selský dvůr- Buchtův kopec - se sjezdem po loukách a pastvinách. Sněhu o něco méně než by bylo ideál na BC. Přeji ať ještě přisnĕží! :)
11:31
11:51
Vloženo 28.1.2023 19:31
Dnes odpoledne : Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava a zpět. Obecně sněhu je málo. Na pláních kouká tráva a jsou vyfoukaná místa. Více sněhu je podél lesa nebo na lesních cestách. Na lepší lyže to není, ale dá se to.
Vloženo 28.1.2023 14:27
Tratě ve Svratce jsou v solidní kondici. Po dešti je stopa mírně zledovatělá. Skejt je v pohodě, klasika je horší. Dávat pozor na místa s krtincema a vylezlou trávou.
Vloženo 27.1.2023 9:00
Klasický styl
Vysočina aréna (VA) - Vlachovice - Sklené- Tři Studně - Fryšavský ledovec - Fryšavské hájenky- Blatky- Samotín - Krátká - Kadov - Tři Studně - Sklené - Vlachovice - Vysočina aréna. První větší výlet na Novoměstku, obecně je poměrně minimum sněhu. Zbytky strojové stopy v okolí Skleného, Fryšavský ledovec a nad Třemi Studněmi směr Sklené, ale i tak poměrně rozježděné, pokud nenapadne sníh, tak to bude o víkendu mazec v té převážně jedné rozježděné stopě. Teplota kolem -1 °C
Stoupací máza: Skivo tuhý vosk - červený univerzál - 0°C a vyšší. Trochu prokluzoval, hlavně ve vymrzlých stopách při stoupání, tam by to bylo na červený klistr.
Obecně - je tu minimum sněhu, asi je lepší začínat výlet od Vlachovice, Skleného nebo Třech Studní či přímo z Frašavy
Od Vysočina arény až nad Vlachovice včetně hřebenu od Vlachovic k lesu ke Sklenému je opravdu minimum sněhu, hodně krtinců a trávy. Stopa je jedna na klasiku, stopa je rozježděná, někdy nezřetelná v případě více turistů ve stopě to nebude moc příjemné (víkend). Průjezd lesem z Vlachovic na Sklené je v pohodě. Nevíce sněhu je na louce u Skleného, dokonce je tam pás pro bruslení a 1-2 stopy na klasiku. Průjezd lesem ze Skleného k Třem Studním je dobrý. Dobré místo je také okruh nad třemi Studněmi směrem k Sklenému, je tam dost sněhu. Pozor na sjezd směrem ke Třem Studním, je tam prohrnutá cesta a muldy! Od Třech Studní směrem k Fryšavskému ledovci, jsou hroudy a méně sněhu, ale dá se to přejet. Fryšavský ledovec je asi nejlepší část, 2 stopy na klasiku a pás na bruslení, sněhu dostatek. Z Fryšavy směrem k Fryšavským hájenkám, na Blatky a do Samotína ke Kolouškovi je dostatek sněhu, jedna klasická stopa vyšlapaná od turistů. Pozor z Fryšqavských hájenek směrem Blatkám je kousek před asfaltkou těžba dřeva, přenášel jsem cca 200 m lyže, je tam plno kamínků od strojů v cestě! Ale jde pouze o 200 m, takže se dá objet lesem nebo přenést.
Při sjezdu v Samotíně ke Kolouškovi pozor na roztátou louku! Nutno objet.
Od Kolouška směrem na Krátkou velmi málo sněhu, všude více trávy něž sněhu. Tuhle trasu moc nedoporučuji. Nedostatek sněhu. Kolem Krátké jsou směrem na Sněžné na obou stranách zoraná pole, takže je nutno jet kolem silnice (nedostaek sněhu, koukají hroudy). Z Krátké směr Kuklík jsem raději ani nejel, všude na polích v tomto úseku hodně málo sněhu a hodně trávy, krtinců. Od křižovatky pod Krátkou směrem ke Kadovu překvapivě docela dost sněhu a dá se jet kolem Kadova docela hezky. Za Kadovem pozor na mostek přes potok, hrany mostku jsou vysoko z obou směrů, tak brzděte z obou stran, mostek se nedá plynule přejet! Cesta za Kadova na Medlov a tři Studně překvapivě s dostatkem sněhu, převážně 1 až 2 stopy od turistů, rozjetá. Nejméně sněhu je u Třech Studní před hotelem u Loubů. Pak sem se vracel přes Sklené, Vlachovice. Pozor na sjezd k Vysočina aréně z Vlachovic, spíš pro zkušenější lyžaře díky absenci strojové stopy a nedostatku sněhu.
Ale na B- lyžích se to dá.
Vzhledem k tomu, že byl čtvrtek a bylo minimum turistů, tak to byla výborné sklouznutí.

https://mapy.cz/s/jusapesuse
Vloženo 26.1.2023 17:21
Zdravím všechny lyžaře, tratě jsou po dvou dnech oblevy pro skejt pořád dobré - stav dne 16 hod. . Místy trochu trávy a krtince, ale vždy je možné se v pohodě vyhnout. Stopa na klasiku je na mnoha místech dost mělká - tráva a krtince jsou taky, ale dá se .......... pro nadšence. Jen nepochopím toho mudrce s audi A 6, který vjede do stopy podél lesa a jde venčit dva psy ????? To mi rozum opravdu nebere! Pokud něco připadne - upravíme, ale pro skejt je stopa pořád v dobré kondici.
Vloženo 26.1.2023 15:27
Svratka - potvrzuji, ze u nastupu jiz na hodne mistech kouka trava nebo krtince, ale porad se da v pohode vyhnout.
Na hornim okruhu nejlepsi cast u lesa, ktera ma lepsi parametry nez horska strediska. Na navetrnych mistech, ale uz taky prosvita dost travy. Na klasiku uz moc nepouzitelny, vetsina stop protatych na zem krome useku u lesa. Na skate se porad v pohode dalo dopoledne,kdyz byl snih ztvrdly. Otazka co to udela az to povoli ..
9:35
9:35
11:12

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 26.1.2023 14:22
(Odpověď na dotaz uživatele Hynek z 21.1.: Nebyl někdo prosím dnes někde v okolí Tři Studní ? Jestli je to aspoň na krátké sklouznutí se synkem zítra, nebo to bude od Brna zbyečná cesta?)ano byla jsem tam a je tam jen 5cm sněhové pokrývky
Vloženo 26.1.2023 11:21
Ahoj, včera jsem tam byl a po 2 km jsem to zabalil. Na většině míst reálně není dostatečná vrstva sněhu není a člověk lyžuje po trávě, v horším případě po oranici. Hezké bylo jen 500 metrů na Fryšavském ledovci. Lyžovat se dá teoreticky ve Žďáře (na skate), ve Svratce (taky na skate) nebo v Aréně (obojí, ale jen podle otevíracích hodin).
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 26.1.: Ahoj, má někdo aktuální informace jako to vypadá v okolí NMnM (Vlachovice, Tři Studně, Fryšava,...). Předem děkuji za info.)
Vloženo 25.1.2023 21:57
Svratka - v dolní části už na dvojkové lyže, hlína a krtince, vrchní část pod lesem jedna velká paráda i pro lyže A
Vloženo 25.1.2023 16:00
včera v úterý Tři studně a okolí, -1, jedničkové lyže netrpěly jedině na Fryšavském ledovci, jinak z prošlapaných stop leze hlína a tráva. Zem je stále teplá a sníh mizel před očima. Mimo stopu to bylo ještě horší, jak sníh není přichycený k podkladu tak se nepříjemně lepil. Na kamenačkách by se to v těch stopach jakž takž dalo, z Fryšavy do Kadova a zpět se sem tam někdo vracel a nestěžoval si. Dole pod Vlachovicemi už bylo ale moc teplo, u stadionu a např kolem Veselíčka dle reportu kolegy co to vzal od vlaku ty stopy už byly špatné.... Nedokážu si představit kdyby bylo to polojasno jak původně předpovídali, takhle to aspoň nemizelo tak rychle. Snad něco připadne v pátek či sobotu. Jinak hory.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 24.1.2023 11:09
Na dnesek jsou ve Svratce upraveny stopy na skejt i klasiku. Je připraven i maly 1 km okruh. Pod samopalem je celkem 5,5 km trati Nástup u Rujany. Bohuzel je dnes obleva, ale stopy jsou s ohledem na malou vrstvu snehu stale pevné
Vloženo 23.1.2023 17:22
Dnes je ve Svratce lehce nad nulou, sníh zvlhnul a dá se pěkně zmáčknout. V tuto chvíli je nachystaný podklad, na kterém se dá dobře bruslit, v noci po vymrznutí budeme trať vyrovnávat mlýnkem a pokusíme se vyříznout stopu. Sněhu je však málo, stopa nebude úplně dokonalá.

Pokud ale vyjde předpověď a do víkendu ještě něco připadne, můžete se těšit na hezké lyžování.
Vloženo 23.1.2023 15:11
Trasa Veselíčko - Hlinné: Skutrem projeté 2 stopy na klasiku a pás pro skate. Občas leze tráva (pro klasiku), lepší je pás pro skate, jen asi 100m přes lesík je to bída, kamení žádné. Projetá odbočka na Vejdoch a do Slavkovic. Jinak parádní stopa i okolní příroda, děkuji panu Janů za vyjetí stop.
Vloženo 24.1.2023 9:29
V neděli stopa od lyžařů z Borové po zelené do Pusté rybné. A z Luckého vrchu po žluté dolů do Borové. Celkem dobrá, cca 10 až 20 cm sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 23.1.: Ahoj všem, mohu poprosit zda má někdo info ohledně sněhové situace a stop kolem Borové, Pusté rybne a Luckeho vrchu? Děkuji T.)
Vloženo 21.1.2023 19:35
Pro Hynka. Jel jsem z Frysavy pres ledovec/tam je okruh kde se da jezdit/smer tri studne.Na poli min snehu ale da se.I prede mnou nekdo jel.Na sklenne se mi ale zdslo snehu min a stopa zadna.Tak jsem jel do kadova.Potkal jsem par lyzaru a rikali ze se da dojet a meli pravdu.Nekde prosvita trava,takze to chce horsi lyze.Ale snad jeste pres noc nachumeli.Jo a z Kadova jsem jel stejnou cestou zpet.
Vloženo 19.1.2023 14:00
Zdravím, ano jsou, aktuální info vždy zde: https://www.vysocina-arena.cz/
(Odpověď na dotaz uživatele Martin J z 9.1.: Dobrý den,

nevíte prosím někdo, jestli už jsou tratě ve Vysočina aréně propojené?

Díky!
MJ)
Vloženo 21.12.2022 18:29
Jel jsem okruh Rokytno, Kadov, Tři Studně. Sněhu pořád dost, ale silný vítr a minimální viditelnost. Na návětrných stranách stopy zcela zafoukané, případně sníh vyfoukaný na zmrzlý podklad. V kombinaci s minimální viditelností bylo opravdu problém se orientovat. Každou chvíli jsem musel kontrolovat mobil, jestli jedu dobře. Popravdě horší počasí jsem na běžkách dlouho nezažil, ale byl to poslední den před oblevou, tak bylo potřeba vyrazit. :)
Vloženo 19.12.2022 8:11
Pohodový výlet za nádherného počasí ze Svratky do Škrdlovic na backcountry běžkách. Vhledem k tomu, že neběhám, ale spíše chodím, tak moc neřeším kvalitu či existenci stopy. Běžky nasazeny ve Svratce u Sokolovny. Odtud po žluté kolem Devíti skal nad Fryšavu - vyjetá stopa, sněhu dost. Kolem Fryšavy a Tří Studní upravené stopy a celkem dost lidí. Ze Tří Studní do Skleného vyjetá stopa. Ze Skleného přes Světnov víceméně beze stopy - jel jsem v kolejích po traktoru. Světnov - Škrdlovice místy vyjetá stopa. Jídlo v hotelu u Hrocha ve Škrdlovicích obstojné (pozor tento týden bude zavřeno).
10:00
11:39
12:28

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 19.12.2022 6:25
Z logiky věci jeď raději nahoru, směr Tři pumpy.
(Odpověď na dotaz uživatele Kavka z 18.12.: Plánuji v úterý vyrazit do Nmnm , jak to tam prosím vypadá? Asi B lyže že? Doporučili byste spíš na sever směr Tři Studně , nebo spíš na jih směr Veselíčko? Dle lyžařského novoměstska by měly být strojové stopy oběma směry.
Předem díky)
Vloženo 18.12.2022 22:05
Na backcountry, Rovné-Divišov zastávka - Nad Vojtěchovem - Rychtářův kopec - Nad Pohledcem - Studnice - Rokytno - Vlachovice a dolů k Aréně

Až k Zubří hustá mlha, nahoře azuro, kolem Arény už opět mlha a -10.

Od zastávky v Rovném přes pole (pozor hroudy), na cestě ze vsi ale už pěkná vyšlápnutá stopa, která vede až na Studnice (místy jsem ji potkával). Nepříjemný průjezd lesem pod Vávrovou skálou, je to tam prohrnuté a drhne to.

Kolem Studnice najeté okruhy na skate, stejně tak kolem Rokytna, a strojově upraveno i nahoru na Vlachovice i sjezd k Aréně. V upravených stopách místy lezly hroudy, ale přišlo mi to nahoře u Rokytna o poznání lepši než včera směr Kadov.

Pořád platí, že to chce béčkové lyže, ale na prosinec je to na Vysočinu pěkné poježdění.
10:18
11:40
12:22
12:27

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 18.12.2022 22:00
Krásně najeté tratě nad Svratkou, diky
10:58
11:00
11:05
11:06

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 18.12.2022 21:41
Nádherně najeté tratě nad Svratkou pro klasiku i skate v délce cca 10 km, a dále projeté stopovačem směr Křižánky. Krásné slunečné počasí a bezvětří. Velká paráda, dík za úpravu.
Vloženo 18.12.2022 16:22
SVRATKA. Nechal jsem se zlákat předchozími komentáři... A teda musím říct, že velmi milé překvapení. Takovou perlu jsem nečekal. Naprosto top svezení, sněhové podmínky na té louce perfektní - aktuálně se to vůbec nedá srovnávat s NMNM nebo ZR.
Celkem mají tratě cca 8 km, dost velké aby to nebyl jen namotaný motokros. Dá se dobře držet tempo. Pěkně trasované (nejsou nepříjemně příčně ukloněné), terén je rozumně zvlněný, 1-2 větší stoupání (nic extrémního, ale dá zabrat). Tratě jsou pevné, cca 5-6m pás + stopa po stranách. Opravdu super!
Přikládám záznam co jsem objel skatem.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 18.12.2022 11:30
NV - Kameňák.
Od Veselí horší. K Peršlíku zaváto, pak jak takž, sem tam hruda. Cyklostezka ze začátku vyhrnutá od zemědělců, ale je to jen kousek, pak super.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Vloženo 18.12.2022 9:38
Svratka - okruh: Najeto mnoho stop, sníh nelepivý a teploty pod nulou, vše super. Odbočka na Křižánky směr hájovny: Dostatek sněhu i v lese, mimo cestu vyznačenou na mapy.cz je to tam rozježděné auty, ale podklad nikde neleze.
Vloženo 18.12.2022 8:11
Svratka včera neměla chybu!Vše po loukách, takže sněhu dost. Úprava parádní - pevné stopy na klasiku a široký pás na bruslení.Moc díky, je vidět, že se tomu kluci věnují.
Vloženo 17.12.2022 21:30
Na backcountry, částečně cestou necestou, částečně po vyjetých stopách.

NMNM zastávka - kolem Medinu a Arény - Vlachovice - Sklené - Fryšava - Blatky - Samotín - Blatiny - Krátká - Kadov - Tři studně a Medlovským údolím zpět do NMNM.

Oproti včerejšku si sníh na pláních trochu sednul a přimrznul a připadlo přes noc trochu nového.

Kolem Medinu projeto skůtrem, od Arény k Vlachovicím upraveno, pozor u sjezdu z Vlachovic, přes potůček tam není mostek ani naházený sníh.

Dál jsem jel mimo stopu, pak na ledovci upraveno. Od Fryšavy k hájenkám jen prošlápnuto, lesní cesty projeté traktory a auty, takže se dá jet v kolejích, ale lezou šutry. Pak kolem Blatin jsem to bral přes pláně, ale zahlédl jsem hlubokou vyšlápnutou stopu.

Od Krátké kolem Kadova až do Medlovského údolí upraveno (asi čtřkolkou nebo skůtrem), ale sněhu málo, dost často poryto až na podklad, různě lezou hroudy (úsek kolem Kadůvku), kamínky, tráva, nebo voda (třeba za Kadovem), takže brát lyže které snesou nějaký ten škrábanec navíc.

Lyžařů víc, ale ještě žádné velké davy.
11:08
11:25
13:29
14:25

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 17.12.2022 14:39
Prosim vim snehu je mene ale vyjedte na Ledovci jeste jednu stopu pro rodice s detmi je to problem stopa na brusleni pokud je mekka je k nicemu diky skol
Vloženo 16.12.2022 22:56
Obhlédnutí situace kolem Nového Města na backcountry.

NMNM zastávka - kolem Harusáku přes Jiříkovice - Vlachovice - Sklené - Fryšava - Medlov - Rokytno a přes Maršovice zpět do NMNM.

Pod nulou, zataženo, sníh prašan, povětšinou bez podkladu 15 - 20 cm, někde je naváto i více. Pole jsou zmrzlá, takže i skrz solidní vrstvu sněhu lyže dost škrtají o hroudy, pokud překonáváte nějaký zoraný úsek pláně. Na loukách bez problémů.

Dalo se s opatrností projet i po lesních úsecích (třeba na Vlachovickém hřebeni nebo pak za Fryšavou ke Kadůvku).

Na některých úsecích se objevují prošlápnuté stopy, ale na strojovou úpravu jsem nenarazil nikde, lidí i stop celkově málo. Pěkné zahájení sezóny.
10:17
10:43
11:05
11:53

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 15.12.2022 10:51
Tratě jsou ve Svratce komplet najety a čekají jen na Vás. Bezvětří, sem tam se klube sluníčko, není na co čekat…
Vloženo 14.12.2022 16:13
Leošovi, kdyby měl trochu času upravit ledovec u Fryšavy...závidím a přijedu do Svratky, díky
Vloženo 14.12.2022 11:29
Čert a rolbař nikdy nespí. Možná právě proto budou ve Svratce ve středu naprosto dokonalé tratě. Dvě vymrzlé stopy na klasiku vedle sebe, aby se u toho lyžování dalo i trochu pokecat, no a vedle nich luxusně široký manšestr na skate. Kdo nepřijde, rozhodně prohloupí…
Vloženo 14.12.2022 13:07
Ahoj
Včera jsem vyjel od frysavskeho ledovce,na ledovci stopa částečně zafoukana ale dobrý. Pak směr Sklené,to už stopa nebyla ale vzal to za mě běžkař za mnou,no a ještě před přechodem přes silnici jsem potkal lyžaře z Vlachovic. Takže do Vlachovic paráda,jen v lese místy bez sněhu. K penzionu u Martina paráda,mimochodem pohádkový oběd, odtud sjezd po silnici k medlovu,nebylo posypáno,a přes tři studně kolem loubu zase na ledovec,to už byla stopa řádně projeta od nadšenců co jezdí stále dokola,zpět do Fryšavy. Nádherné počasí,krásná vyjížďka!
Vloženo 9.12.2022 15:36
Pro nadšence klasického lyzovani jsou ve Svratce na okruzích pod lesem ( U Samopalu ) pripraveny trate pro bruslaře v delce 3,5 km. Sněhová pokrývka neni nikterak vysoká, ale brusleni je tam parádní. Jen pozor místy na krtince.
Vloženo 7.12.2022 17:27
Studnice 12 cm vlhkýho sněhu, dá se

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko