Žďárské vrchy a Novoměstsko – běžky

Archiv zpráv zimy 2010/2011

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko ze zimní sezóny 2010/2011. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Žďárské vrchy a Novoměstsko - aktuální zprávy

Vloženo 17.2.2011 7:56
V areálu u hotelu SKI jsou vysněženy uměým sněhem závodní tratě a předpokládám, že je to jediné možné lyžování na Vysočině. Nejdelší okruh má 3,8km, vede přes celý Plačkovec a na druhé straně přes Houpačky. Esíčka již vysněžená nejsou. Sníh je dle očekáváný hrubozrný a vždy během dne z toho vznikne takovej písek.
Vloženo 15.2.2011 23:33
V areálu na SKI rolba každý den upravuje okruhy, které jsou navezeny umělým sněhem. Jezdí se především volně, ale nařízlá je i klasika (ledová stopa). Nejdelší okruh má 4 km a jezdí se i houpačky. Každý den od 17 do19 hod. je osvětlen 2 km okruh. Lyžovat se dá i přes den, ale doporučuji spíše dopoledne, kdy zde neprobíhají tréninky.
Vloženo 7.2.2011 21:12
Křižánky - zcela bez sněhu a bez možnosti běžkovat. Sníh zůstal jen v určitých oblastech okolo devíti skal - souvislé lyžování ale možné není
Vloženo 2.2.2011 21:46
Lyžařské Novoměstsko
Pod tímto titulem byla na SEZNAMu dříve jen jedna adresa. Mimo jiné jste tam našli aktuální informace o počasí a množství sněhu a záběry na situaci na Třech Studních, v Kadově, ve Sněžném, u Ski hotelu a na Harusůvě kopeci.
Právě tyto kamery vám umožní udělat si vlastní úsudek o výšce sněhové pokrývky v daných lokalitách, protože psané informace o výšce sněhu jsou v poslední době až týden staré a naprosto neodpovídají skutečnosti !!! Je otázkou, zda se jedná jen o lenost správce této stránky, nebo to je záměrná desinformace s cílem odradit běžkaře od návštěvy tohoto regionu. Pravdou je, že naposledy od 19. až do 25. 1. tam byl údaj Nové Město 3 cm, Fryšava 2-15 cm.
Právě pohled na webové kamery mne přesvědčil o tom, že jsme se s přítelkyní včera rozhodli na Vysočinu vyrazit. V Novém Městě u nádraží bylo asi 10 cm sněhu. Jedeme autobusem na Rokytno, řidič si účtuje 8 kč za osobu a 5 kč za lyže. Marně se ptám jak to ? Pokud vím, tak dosud nebyl zrušen zákon říkající, že jeden pár lyží se ve veřejném dopravním prostředku (vlaku, autobusu, tramwaji) přepravuje zdarma ! Oni jsou soukromá firma - pro ně asi zákony neplatí ! Tentýž nešvar je u autobusu (linka Brno-Svratka) na Vlachovice.
Na Rokytně je dobrých 20 cm prašanu, žádná stopa. Jedeme směrem ke Studnici a pak otáčíme v levo, lesem na Medlov, tam již je hezká stopa, ale v tom prašanu se občas oběví kamínek a ten škrábne skluznici. Před Medlovem otáčíme do prava a po žluté jedeme na Kadůvek, je to projeto nějakým vozidlem. Před Kadůvkem je cesta v délce 30 m zasypána štěrkem, pak to jde po cestě je dále stopa, která odbočuje na Kadov. My zatáčíme stále po žluté na Medlov, je zde 20 cm sněhu, stopa končí, po rovném poli to jde, po oraništi je to utrpení. Jsme na vrcholu kopce nad Medlovem, je zde opět stopa, pár lyžařů jelo proti nám a ptají se na cestu : na Kadov nemohu doporučit, ale na Fryšavu je hezká stopa. My jedeme na Medlov, Tři Studně - chceme zde vyzkoušet ono bistro s grilovanými specialitami. Asi to nebude onen altánek s grilem nad hotelem, domorodci tvrdí, že o jiném neví (snad bude poblíž rybníka), my tedy jedeme nahoru lesem na magistrálu Sklené - Vlachovice - Nové Město. Jsou tam strojní stopy na bruslení (navrchu dobré, doleji rozbité až na holou zem), pro normálbí běh, či chůzi ale strojní stopa není, běžkaři si vypomohli sami. Ve Vlachovicích chceme jít na oběd v nové restauraci pod obecním úřadem (mívají tam dobrý hovězí guláš, pokud to zrovna není předražený ze zvěřiny), zavíracím dnem je zde pondělí.
Restaurace je zamčená, marně tlučeme na dvéře, přichází domorodkyně, zřejmě pracovnice obecního úřadu, radí ať do zkusíme vchodem ze zadu. Zkoušíme všechny dvéře, všude zamčeno, žádné vysvětlení proč! Ona paní zkouší kontaktovat telefonem majitele. Pak nám říká, že paní je nemocná, proto je zavřeno. Říkám, slušné by bylo dát sem ceduli a také varování na internet, protože cestou do Brna se jižnikde nenajíme, na Zastávce se otevírá až od 15 h. Načež paní říká, že majitelka zde také otevře od 15 ti hodin. Tak se divím nad jejím zázračným uzdravením !!!
A komentuji : fantastický BORDEL.


Zkrátka a dobře pravda je asi taková : lyžařský areál u SKI hotelu pořádal o minulém víkendu nějaké provinční závody a další víkend zde je Mistrovství světa mládeže a juniorů, takže má obavy, aby normální běžkaři - turisté jim nevlezli na závodní trať, proto ony desinformace na webové stránce (pokud se vám podaří tam přilepit vlastní informaci uvádějící výšku sněhu na pravou míru, tak vám to v zápětí vymažou). Následkem toho opravdu minimum lidí z Brna vyrazí na Vysočinu, do hospody ve Vlachovicích pak přichází poměrně málo hostů a vedoucí hospodu prostě zavře, asi se mu nevyplatí vařit. Je to začarovaný kruh. Skupina organizátorů závodů záměrně odrazuje turisti, ti sem nepřijedou, hospody a penziony jsou poloprázdné, nebo úplně zavřené. Pak si zdejší lidé naříkají na nedostatek pracovních příležitostí, ale možnosti, které zde příroda nabízí ubíjí skupina lidí se svými sobeckými zájmy.
Jo, jak se v mém článku z minulého roku popisoval mé Jozefovské koupání pod ledem na Sýkovci, tak tehdy jsem celý promáčený utíkak do hotelu U Laubů, kde jsem doufal, že se usuším a dám si grog na zahřátí. Bohužel hotel byl zavřený a cedule, že otevřou až na Velikonoce !!! Rok před tím to bylo podobné v celém regionu během prosince - plno sněhu, všechny hospody, penziony a hotely zavřené s tím, že otevřou až 26. 12. Ještě chyběly cedule s nápisy : Zimní spánek nerušit !


Dnes 2.2 mohu jen doplnit : sníh prakticky žádný nepřipadl, protože stále mrzne, tak podklad je tvrdý, kde byla voda, tam je led. Z Rokytna na Medlov hezká pevná stopa, ale na přemrzlém sněhu pomalá, z Medlova přes Tři Studně do Skleného krásná stopa, ze Skleného do Vlachovic naprosto ideální stopy, rychlý sníh a vítr v zádech PARÁDA. Hospoda ve Vlachovicích otevřená, z hotových jídel jen výpečky...Stopa z Vlachovic ke Ski hotelu fantasticky rychlá, momenty, kdy člověk vletí na ledovou plotnu, to je zážitek, moje známá to řeší zavřenýma očima...
Ano, po té co na internetu je informace, že je zde sníh a že jsou i strojní stopy, tak již ve vlaku z Brna je plno lidí, ti jsou i v hospodách.
Jo na Rokytno jsme leli od nádraží v 11 25 a platili zase zcela jinou cenu, tentokrát 15 Kč . Na náš dotaz proč řidič říká, že jsou jiná firma. Říkám ta ano, ale nějak zlodějská na internetu máte stále napsáno 8Kč. Klamavá reklama ?
Vloženo 31.1.2011 15:45
Okolí Medlova, Studnic, Zubří dostatečné množství sněhu, pouze na některých lesních cestách je ho měně. Mobrá obloha, nemělo to chybu.
Vloženo 23.1.2011 17:43
Pro Koutného:
tohle jsou informace od lidí, co v dané lokalitě běžkují, žádný správce neaktualizuje stav stop v jednotlivých oblastech, natož v celé čr!!! Takže informace na draka, ale jen a jen díky tomu, že sem nikdo nepíše. Kdybys nekafral, jel se tam podívat a podal zprávu, jak to kde vypadá, udělal bys líp!!!
Vloženo 23.1.2011 11:18
To bych také rád věděl ! Na kameře z Třech Studní odhaduji tak 5 - 10 cmm sněhu, za lesem to bude lepší. Ale zde je poslední informace z 19.1. Co kdyby správce stránky alespoň vždy v sobotu ráno toto aktualizoval. Také není jasné, zda je možné na běžkách kolem SKI hotelu mimo závodní tratě a jak to tam vypadá. Vůbec informace na Draka !
Vloženo 19.1.2011 18:06
Po oblevě téměř všechen sníh na Novoměstku roztál. Je však místo, kde si slušně zalyžujete (bruslení). Jedná se o tzv. Fryšavský ledovec a okraje polí a luk u lesů na sever od silnice Fryšava - Sklené. Na sněhu, který zde zbyl, se neproboříte a můžete na něm podél lesů ujet něco přes 3 km. Autem můžete přijet na parkoviště na Třech Studních, na Fryšavský ledovec dojdete po asi 900 m chůze po modré turistické značce směrem na Brožovu skalku. Ideálnější je zaparkovat na Fryšavě a vydat se od restaurace SZ směrem po trati, kterou jezdívá rolba. V areálu u hotelu SKI se právě naváží umělý sníh pro víkendové MČR v biatlonu.
Vloženo 30.12.2010 20:10
Sněhu připadlo, rolba vyjela takže až na drobná místa (remízky apod.) je to dobrý.
Vloženo 28.12.2010 18:12
Radňovice-Tři Studně-Kadov-Samotín-dál směr 9 skal. Kolem Harusáku málo sněhu (zfoukaný) kolem Fryšavy lepší, ale celkově by to chtělo 10-15cm připadnout. Na kameňačky dobrý. Dost foukalo takže stopa se rychle zafouká.
Vloženo 17.12.2010 10:45
Na Novoměstku se včera upravily stopy Sklené, Fryšavu, Samotín, Milovy, Sněžné, Krátkou, propojka na Samotín, Kadov, Medlov, Tři Studně a Medlovské údolí v délce přes 50 km. Jel jsem až na Fryšavskou hájenku a všude super stopa a 60-70 cm sněhu. Dnes vyjela rolba na Radňovice a z Vlachovic udělá stopu na Tři Studně. Zítra ráno se dokončí soustava stop na Studnice, Kuklík a Odranec. Pozor! Stopy jsou upravovány pouze na klasiku, takže kdo si chce zabruslit, musí zavítat do lyžařského areálu ke SKI na závodní tratě. Upraveny jsou všechny tratě na klasiku i bruslení.
Vloženo 13.12.2010 16:50
V lyžařském a biatlonovém areálu u hotelu SKI se dnes upravily všechny tratě od 1km do 5 km. Tratě jsou upraveny v šířce 5m zatím jen na bruslení. Odpoledne se upravil i okruh Na Americe (5km) kde je stopa i na klasiku. Na Novoměstsku napadlo přes víkend asi 40 cm nového sněhu, takže jsou ideální podmínky. Zítra už má rolba upravovat stopy na Tři Studně, Fryšavu.
Vloženo 3.12.2010 18:04
Dnešní sněžení nebylo zase až tak intezivní, ale každý cm je dobrý. Okruh Na Americe je velice slušný, vhodný na klasiku i bruslení. Navečer rolba projela množství tratí v lyžařském a biatlonovém areálu, zatím vše jen na bruslení. Zítra ráno rolba vyrazí směr Vlachovice, Tři Studně a Fryšava a uvidí se kde se bude dát vyříznou stopa. Mělo by už fungovat sledování rolby online, takže se stačí podívat na: http://lyzovani.nmnm.cz
Vloženo 1.12.2010 11:22
Velice slušně vyjetá stopa od lyžařů je na Sklennském hřbetu, to je mezi obcemi Vlachovice a Sklenné. Je zde okruh dlouhý asi 4,5 km. Jsou tam někde místa, kde se objevuje i tráva, ale celkově si zde velice pěkně zalyžujete. Předpokládám, že povede stopa i ze Tří Studní (od hotelu U Loubů) k Medlovskému rybníku. Dnes navečer čekáme další sněhovou nadílku a zítra se rozhodneme, jestli skútr neupraví něco na víkend, kdy má být ideální počasí a tak nějaký ten výlet na běžkách určitě půjde realizovat. Na loukách leží od 7 do 10 cm sněhu.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko