Žďárské vrchy a Novoměstsko – běžky

Archiv zpráv zimy 2012/2013

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko ze zimní sezóny 2012/2013. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Žďárské vrchy a Novoměstsko - aktuální zprávy

Vloženo 8.4.2013 16:25
Fryšavský ledovec. Dalo se jet slušně z Fryšavy až po silnici na Tři Studně. Zmrzlá stopa na klasiku. Sněhu dost, u lesa až půl metru. Na bruslení se to už propadalo. Hrudy nikde nelezly. Bylo tam dost běžkařů.
Vloženo 4.4.2013 20:43
Pekne lyzovani je na planich v okoli krizanova. Na lyzich se da jet z vlaku od Brna od Nihova, tam spis po polich orientovanych na sever, od vlkova se uz da jezdit vsude na polich i v lese. Urcite to jde i v okoli NMNM, tam jsem ale nedojel. Jen tak pro pobaveni mrknete na jejich web. Uz jsme si zvykli, ze jsou na informace skoupi, ale tentokrat konci takrka nicnerikajici report zvolanim ze snad uz prijde jaro. Na serveru propagujicim lyzovani fakt bomba. Byt hospodskym, ktery prispiva na upravu stop a tim padem i na chod stranek chci vratit prachy.
Vloženo 24.3.2013 6:21
Ve VYSOČINA ARÉNĚ v Novém Městě na Moravě je stále přístupný upravený 4 kilometrový okruh pro veřejnost
Vloženo 24.3.2013 12:23
Kolem Vlachovic, Třech studní, Fryšavy to na kamenačkách pro nadšence ještě jde,i když je třeba počítat že na planinách je hodně vytátých míst, ale v lesních úsecích je to lepší. Nicméně sníh je pevný a zmrzlý.
Vloženo 4.3.2013 12:58
Sníh pořád je. Ráno zmrlý, přes poledne firn. Ve vyšších polohách se dá pořád slušně lyžovat. Stopy na klasiku už jsou s krtincema. Lepší je po ránu freeskating v podstatě všude po loukách.
Vloženo 1.3.2013 11:08
Promrzlá souvislá sněhová pokrývka od 600 m n. m. umožně volné bruslení po pláních. Takže výled od SKI (5 cm) do Vlachovic na Rokytno, Kaňáskami okolo Studnic (20 cm) a zpět byl perfektní. Stopy na klasiku jsou také pořád funkční, ale vymzlé, takže na klistr.
Vloženo 24.2.2013 19:02
Od rána mrholilo, sníh je mokrý. Během dne rolba upravila některé trasy (viz web Lyžařského Novoměstska), z těch známějších je neupravená a projetá jen od lyžařů trasa přes Fryšavu a Samotín. Sněhu dost, jen na polích v okolí Kadova občas vylézá do stopy hlína.

Pro běžkaře, kteří rádi jezdí mimo upravované trasy: Na asfaltkách v lesích leží 15-20 cm neuježděného sněhu, bruslit tam se tedy nikde nedá. Po závodě Ski adventure je po lesích najeto dost stop od lyžařů, třeba se časem na www.ski-adventure.cz objeví mapa s některými zakreslenými stopami.
Vloženo 19.2.2013 18:55
Dnes skate, od Ski hotelu na Vlachovice, dále po psích tratích takové kolečko ke Sklennému, dál nad Tři studně a kolečko po Fryšaském ledovci zpět na Tři studně, nakonec k Rokyntu a zpět přes Vlachovice na Ski hotel, celkem 40 km. Bylo to super, vše co bylo upraveno tak hodně vytvrdlo a dnes padal sníh takže to sice tolik nejelo ale na potrénování hodně dobrý. Stopy už byly dost zafoukaný, ale jezdilo hodně lidí klasiku, takže se to stále projíždí. Po 12 hodině ale začalo dost sněžit, tak těžko říci co to s tratěmi udělá dál, počkáme na info jestli nevypustí rolbu z boudy :o)
ať to frčí - skol Karel
Vloženo 16.2.2013 22:13
sněhu pořád dost, teploty kolem nuly, na hrebeni Studnice-3 studně-Sklené je to už dost umydlený, ledovec stále nejlepší, podařilo se udělat stopy přes Blatky a Samotín na Krátkou a Kadov ale moc sněhu tam není, spíš na horší lyže
Vloženo 15.2.2013 21:34
upravené trasy jsou pořád ve skvělém stavu. nejlepší jsou okryhy přes fryšavský ledovec a na louce nad 3 studněmi směrem na Sklené. sněhu dost, žádné krtince, dá se i na závodní lyže. podklad krásně ztvrdnul. ze 3 studní na Rokytno je to umydlený ve stopě na klasiku "zrcátka", teploty odpoledne kolem 0, na klasiku bych nechtěl mazat...
Vloženo 15.2.2013 20:18
jen doplním xawse že dne je už na webu http://www.lyzovani.nmnm.cz/?ICM=2&ITEM=0000000007 zaznamenám pohyb rolby s GPS a to ze čtvrtka, kdy jsem ji i osobně potkal a pokecal s rolbařem, tak i ze dneška. mimochodem panu rolbaři takto veřejně moc díky za odváděnou práci, a jak říkal "udělal jsem tady pár koleček aby mohli jezdit naše děcka" Mezi Fryšavou a Třemi studněmi je to projeto na klasiku 2 stopy, někde i tři a dva pruhy na skejt. Já měl skejty a takhle jsem si to tady dlouho neužil, páč to bývá většinou hodně úzké. Tak určitě doporučuji.
Vloženo 14.2.2013 18:59
stopy projetý až po obědě, hřeben Studnice-Sklené + fryšavský ledovec, stopa měkká ale na ledovci perfektní svezení, snad to přes noc víc zmrzne
Vloženo 11.2.2013 11:09
Trochu poletoval nový sníh, ale na stav stop to nemá vliv. Hřeben Sklené-Studnice + fryšavský ledovec upraven pro skate i klasiku - sem tam leze drn. Tratě pro psí spřežení ze Třech studní upraveny pro skate.
Vloženo 10.2.2013 11:33
ze Škrdlovic lze jet v pohodě stylem freeriding přes louky dolů směrem na Světnov kolem přehrady až na Zelenou horu, v nižších polohách lehce leze tráva, ale většinou velmi dobré poježdění na aktuální podmínky
Vloženo 9.2.2013 20:41
sníh je na hřebenu mezi Skleným-Rokytnem-Studnice, dolů na Kuklík se dá sjet ale louky kolem Kadova a Krátké jsou téměř bez sněhu. Samotín-Blatky-Fryšavské hájenky jsou slušný a dost sněhu je na fryšavským ledovci.
Vloženo 8.2.2013 11:06
Tak před úspěchem naší biatlonové reprezentace jsme zkusily průjezd z Fryšavy na Tři studně. Jak píše Petr, vyšláplá stopa od turistů, ale hodně slušná a na bruslení také dobré, a při cestě zpět jsme jeli za rolbou, takže hodně super svezení a určitě doporučuji všem, jen mrkněte na Petrův odkaz, kudy jela rolba. Vyrážet se dá i z Nového města, jen se musí dojít po silnici na Vlachovice pěšky za ski hotel, kam vás autem nepustí. Od tamtud pak vyrážela rolba směrem na Vlachovice a dál.
Vloženo 7.2.2013 13:20
Na Novoměstku se podařilo dostat rolbu do terénu. Kudy jela najdete na: http://lyzovani.nmnm.cz/
Vloženo 7.2.2013 10:54
Sněhu je v okolí Třech Studní, Vlachovic, Fryšavy, Rokytna a Studnic dostatek. Vrstva 15 - 20 cm byla včera témeř už promrzlá a dalo bruslit volně po loukáchl. Stopy byly prošlapané jen od lyžařů, ale dneska jsme domlouvali, že vyjede skútr a projede stopy z N.Města Medlovským údolím na Tři Studně, Fryšavu a také na Rokytno a Studnice. Ve Vysočina Aréně (tak se teď oficiálně jmenuje areál u SKI) začíná MS v biatlonu a k areálu se vůbec nedostanete a ani neprojedete na Vlachovice. Doporučuji vyrážet od Běliska nebo jet na Studnice a k hotelu Medlov nebo na Tři Studně a Fryšavu (přes Žďár nebo Kadov). Pozor! V okolí Sněžného, Svratky i Kadova je sněhu podstaně méně než na J straně Novoměstska.
Vloženo 4.2.2013 20:17
Skutečně nad 700 m zůstala téměř souvislá zmrzlá vrstva, takže dnešních 10cm už má podklad. Včera jsem objel na skejtech malý okruh Vlachovice - Medlov - 3S - Sklenné a zpět a většinou to bylo dobré, překvapivě i v lese. Dnes připadlo, takže to vypadá nadějně.
Vloženo 3.2.2013 20:23
V noci na neděli mrzlo a v místech, kde zůstal po oblevě sníh se dalo dnes (neděle) solidně zabruslit (libovolně po loukách - takový pěkný freeride). V pohodě to bylo např. na loukách nad Vlachovicemi a na Bednářově kopci (např. viz http://goo.gl/VHHsH). Co jsem viděl, tak na Fryšavském ledovci bylo taky dost lidí, ale sám jsem tam nelyžoval, tedy podrobnosti nevím.
Vloženo 31.1.2013 21:14
Díky oteplení a dešti roztál téměř veškerý sníh, i v nejvyšších polohách Novoměstska je nesouvislá vrstva sněhu. Souvislá vrstva sněhu je pouze podél lesa na Fryšavě, na tzv. Fryšavském ledovci. - to je dnešní odpolední zpráva z http://lyzovani.nmnm.cz/. V televizi bylo vidět, že dostatek sněhu leží na závodních tratích v Novém Městě, tam se ale připravuje MS v biatlonu a předpokládám tedy, že lyžování pro veřejnost, pro které bývaly vyhrazeny určité časy, se tam v tomto období nekoná - alespoň jsem o tom nenašel žádné info.
Vloženo 27.1.2013 22:21
víkendové lyžování pátek 25. - neděle 27. 1. Víkendové lyžování od skleného, přes vlachovice, sedlo, rokytno a zpět, výborné stopy, krásné svezení. Totéž platí pro trasu Tři studně - Nad Kadovem a především pak fryšavský ledovec, kde jsou podmínky přímo exkluzivní. Horší podmínky jen v lesních přejezdech, ale není to nic fatálního... Škoda, že podle zpravodajství lyzovani.nmnm.cz se zdá, že tratě téměř neexistují a lyžuje se na blátě :)
otázkou je, co zůstane po oblevě, která se blíží :/
Vloženo 21.1.2013 18:24
Projeto z NMNM přes Maršovice, po žluté na Studnici, dolů Chobotem na Kuklík, na Kadov, na Blatiny, přes Samotín, Blatky, hájenky kolem Fryšavy na Tři Studně kolem hot. Pavla po zelené do Maršovic, dá se všude, ale kolem Kadova asi nejméně sněhu, tam občas čouhají hroudy, kde je rozorané pole objet a zapomenout na zkratky, celkem dost lidí, hospody plné ale dalo se
Vloženo 21.1.2013 11:05
zprostředkovaně: od nádraží nmnm na 3Studně a okolí- v lese horší, na hrubé oranici to drhne, buď stopy od běžkařů či ujeto rolbou bez stopovače
Vloženo 17.1.2013 9:48
Ve Žďárských vrších je 10 - 20 cm sněhu. Stopy jsou vyšlapané jen od lyžařů, ale je jich poměrně hodně. Projel jsem trasu N.Město, Medlovské údolí, Tři Studně, Sklené, Vlachovice, N.Město a je velice slušná. Tratě pro psí spřežení mezi Vlachovicemi a Skleným jsou upravené a hezky si na nich zabruslíte. Tratě u SKI jsou oficiálně uzavřené, ale kdo je šikovný...
Vloženo 1.1.2013 12:12
Asi nejlepsi podminky na freeskating na vysocine jsou na planich v okoli lisku. Jel jsem od hajenky smer pisecne. Lepsi jsou bruslicky nez kamenacky, lip drzi na kruste. Fakt super svezeni.
Vloženo 30.12.2012 22:14
skvele podminky pro freeskating,ale taky na chozeni jsou na bystricku, souvisla vrstva na polich je mezi pohledcem zubrim rovnym az po bystrici nahoru na lisek jsem nejel ale vypadalo to taky ok. Urcite lepsi podminky nez na novomestsku.
Vloženo 29.12.2012 16:28
Promrzlá vrstva sněhu (10 - 25 cm) stále drží, takže se dá na loukách a polích krásně bruslit. Vyrazili jsme z N.Města přes Medlovské údolí, Medlov, Fryšavu, Tři Studně, Sklené, Lhotku, Vlachovice a zpět. Tratě pro psí spřežení jsou také upravené na volnou techniku. Stopy na klasiku jsou také ještě v poměrně slušném stavu, ale převážně jsou zledovatělé. V areálu u SKI si můžete zalyžovat také, ale je potřeba dodržovat rozpis, který najdete na: http://lyzovani.nmnm.cz/
Vloženo 27.12.2012 21:17
Dobre lyzovat se dnes dalo na loukach mezi trema studnema a frysavou, na chobote, mezi studnicema a rokytnem a dal po planich pres vlachovice az na skleny,okoli kadova je neopak temer bez snehu, to samy kratka a snezne. bohuzel kolem 5 odpo zacalo pomerne silne prset pri teplote na studnici + 0,5 c takze to slo dolu pred ocima
Vloženo 26.12.2012 14:20
Dle predpovedi a lyzovani.nmnm.cz dnes uz dorazilo otepleni z Cech :) (vyborna animace aktualni mapy rozlozeni teplot na chmu.cz od 24.12. dosud - nejchladneji je ted na horach a na Jizni Morave!),
kolem 3-4stupnu na Frysave, poprcha, rolbou projeta stopa ze SKI hotelu na Vlachovice, Sklene, zpet k Vlachovicim a kolem hotelu Pavla na Tri studne. ponechana stopa pro brusleni. na vikend se bude ochlazovat spise bez srazek.
Vloženo 25.12.2012 20:15
Dnes od 14 do 17 pekne svezeni, premrzly snih, na klasiku nutno dobre namazat, stopa slaba obcas se ztraci, z Frysavy nahoru na hajenky v pohode, v lese na Samotin useky s ledem cca 200m a pak cca 1km, stopa i nahoru na cervenou (Malinska skala), kolem Samotina a Kratke pekne brusleni, obcas fleky ale da se krasne vyhnout, na Kuklik uz primrzlo a v krajine klouzalo, kolem Kadova poslapana stopa. Viditelnost 100-200m, vecer vysel i pres mlhu mesic. Zkuste sami.
Vloženo 18.12.2012 20:00
Stopy rozbité po víkendovém dešti a poměrně zledovatělé, nicméně na vyblbnutí dobrý, aspoň tam nejsou davy :)
Vloženo 16.12.2012 20:38
Sníh mokrý, +2°C, kolem Harusáku, ze stopy lezly hroudy hlíny. Na první procházku v sezoně to ušlo.
Vloženo 15.12.2012 20:34
Asi ve dve prestalo prset a dalo se, pohodove ovsem snad jen s klistrem (nebo namakane bicaky). Pekna jinovatka na stromech, stopy viz. sledovani rolby na nmnm.cz, slo to z Vlachovic, Sklenne, Tri studne, Frysava, i nahoru k hajenkam, na Kadov udajne sem tam narusene, to je ale vsdue. Na kamenackach se urcite da. Vecer uz tvrdla krusta, dle predpovedi to vypada na primrznuti v noci a zitra kolem 1 stupne dest sem tam, znatelne mene nez dnes. Zrejme i oskar. Uvidime. Myslim ze vyrazim zas.
Vloženo 15.12.2012 19:40
Skol všem.
Dnes celý den déšť a sníh během dne hodně měknul.Ráno to ještě celkem šlo stopa jen v nižších polohách a na krytých místech, na polích a loukách vše zafoukáno a po celodením dešti se utvořila ledová krusta. Předpověď na neděli vyhlíží podobně, tak bohužel, návštěvu tohoto krásného kraje moc nedoporučuji.
Vloženo 7.12.2012 22:49
Upraveny malou rolbou jsou tratě pro psí spřežení mezi Vlachovicemi a Třemi Studni - velice slušné bruslení. Lyžaři upravili skútrem louky mezi Vlachovicemi a Bílou skálou. Pokoušeli se někde i vyříznout stopu, ale většinou je to až na trávu. Malý okruh je ujetý skútry také nad hotel SKI na loukách. Na výlet v horních částech Žďárských vrchů už se dá vyrazit, ale je jasné, že někde chytnete o trávu i krtinec.
Vloženo 5.12.2012 13:40
Dnes dopoledne první lyžovačka na prošláplých stopách na loukách mezi Vlachovicemi a Skleným. Ve vrcholových partiích Žďárských vrchů je momentálně asi 8 cm sněhu. Bohužel země ještě není dostatečně promrzlá a stopa tak není kvalitní. Takže jsme najely stopy ve vyjetých kolejích zemědělského stroje, což dnes bylo ideální. Předpověď je pozitivní - má mrznout a něco snad i připadně.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Žďárské vrchy a Novoměstsko