Brno a jižní Morava - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Bílé Karpaty
Dnes na Vojenské z Kubíkova vrchu na Hlavinu byly těžší podmínky. +2°C, vítr, podklad zmokvalý, sníh pomalý a těžký. Kolem 16 h padaly sněhové antiperle. Těsně před setměním začal vítr ještě zesilovat, povrch namrzat a zrychlovat. Uvidíme, co s trasou udělají následující dny, dá se předpokládat postupné zhoršování.
Bílé Karpaty
Dnes na Vojenské 0°C a jen slabý vítr, jinak potvrzuji včerejší příspěvek Josefa. Momentálně není trasa vhodná pro každého. Stopy na polovině trasy žádné nebo zničené autem, střed pro skate také není ideální. Áčkové lyže nechte raději doma, i když na těch béčkových "bez hran" to bude trochu trápení. Snad něco v průběhu týdne na tvrdý základ přisype.
Bílé Karpaty
Docela větrno (hukot lesa), takže začátek od Kubíkova vrchu cca 1 km vyfoukaný a velmi zledovatělý. Potom to docela jde, stopa je po celé délce vymrzlá, spíše je to na bruslení. Napadáno větviček a nepořádku, doporučuji spíše "B" lyže.
Bílé Karpaty
Na vojenské z Kubíkova vrchu na Hlavinu po včerejším větru napadaly větvičky, přesto terén pořád velmi dobrý. Dopoledne bezvětří a teplota pod nulou, okolo poledne začalo sněžit. Uvidíme, co s trasou udělá hlášený noční vichr.
Bílé Karpaty
Dnes odpoledne panovaly na Vojenské mezi Kubíkovým vrchem a Hlavinou fantastické zimní podmínky. Podklad tvrdý a rychlý (ne ledový), polojasno a prakticky bezvětří. Pro skate cesta ideální, stopy pro klasiky jsou sjízdné, ale pochopitelně bez úpravy ne krásně vyřezané.
Bílé Karpaty
Běžkaři odvedli včera dobrou práci při dusání podkladu, takže dnešní Vojenská nabídla po celé délce téměř ideální podmínky pro klasiku i skate. Snad to aspoň chvíli vydrží.
Okolí Brna
Dnes dopoledne několik lidí jezdilo na běžkách přes Olšovec. (Odpověď na dotaz uživatele Libor z 23.1.: Prosím o info, jestli se dá na led na Olšovec v Jedovnicích (jezdil jsem tam v minulém roce trénovat skate).)
Bílé Karpaty
V Karpatech napadlo 5 - 10 cm prašanu. Na vojenské mezi Kubíkovým vrchem a Hlavinou dnes konečně opět panovaly nádherné zimní podmínky (ráno -4°C, prašan), i když zatím bez úpravy.
Drahanská vrchovina
skoro aktuální info jsem našel zde: https://www.lyzarsketrasy.cz/cz/m/diskusni-forum/ 2022-01-21 23:23:45 honzik Zdravím běžkaře. Na Drah.vrch. momentálně největší nepřítel mimo malé sněhové prachové pokrývky 2-6cm je vítr. Lepší sklouznutí prakticky všude nemožné.Někde téměř vyfoukané a o kousek dál naopak naváté jazyky.Bohužel vítr přetrvává a bude dál. Ač nerad tak za sklouznutím musíme o pár kilometrů dál.Možná ještě nějaký mm či cm spadne. Uvidíme jestli se to v kombinaci z větrem vůbec zlepší. (Odpověď na dotaz uživatele Radek z 21.1.: Nevíte někdo, jak to vypadá v okolí Drahan? Díky za odpověď.)
Bílé Karpaty
Podminky spatne, bydlim kousek a snehu je tu jen poprasek
Bílé Karpaty
(Odpověď na dotaz uživatele Týna z 26.12.: Nevíte někdo jestli se dá na běžky na Javořinu z Kamenné boudy? Díky) Odhaduji po dnešní jízdě z Kubíkova vrchu na Javořinu, že to bude možné, ale nebude to nic moc, tato trasa byla pošlapaná chodci, podklad zledovatělý, málo sněhu.
Bílé Karpaty
Na vojenské mezi Novou Lhotou a Starou Turou leží max. 5-10 cm zhutnělého sněhu. Teploty celý den nad nulou, sníh mokrý a pomalý, ale na tu bídu kolem ještě ucházející svezení. Jen dojezd od Prídolia na Hlavinu už není na áčkové lyže. Uvidíme, jestli trasa vydrží až do víkendu...
Okolí Brna
Na hadech to jeste s kamenackama zitra pujde. Dnes trasa hady-kopaniny-archiv. Trochu to talo, nekde misty drobne vetve. Az k archivu nedoporucuju jet.
Okolí Brna
Dneska z Útěchova do Vranova po trase pro běžkaře jak je vyznačená na Mapy.cz. Až do Vranova příjemné svezení s celkem solidně vyšláplou stopou, jen v jednom sjezdu byl pod sněhem schovaný klacek a pěkně jsem se natáhl. Kolem Vranova silnice prohrnutá, takže se sice dalo krásně bruslit, ale někde lezl štěrk. Cestou spousta dalších běžkařů. Uvidíme co obleva, ale minimálně dva tři dny by to mohlo ještě být fajn.
Okolí Brna
Babická plošina: Večer po 18. hodině, sám s čelovkou na polích vedle cesty na Křtiny. Dnes se to ještě dalo. Zmrzlý sníh, stopy vyjeté lidmi, neupravované. Většinou v pohodě, jen občas vykoukne hlína, zledovatělá vrstva. Stopa vede kolem dokola celého pole. Vzadu u lesa je členitější, občas jsem měl problém trefit se do zatáček :) U zemědělského družstva se stopa ztratí, tam je potom potřeba jet pár set metrů směrem k silnici po sice zasněžené, ale rozbité zledovatělé cestě. Žluté části na mapce (aha, ono to tady nebere PNG, tak znovu) se raději vyhněte. Přes pole vedou další příčné stopy, kterými se dá celý okruh prokombinovat.
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Bílé Karpaty
Dobrý den, jak to vypadá se sněhem od Vrbovce po Mikulčin vrch? Děkuji za odpovědi
Okolí Brna
Ahoj, dá se nyní jezdit v okolí Bystřice n. Perštejnem?
Bílé Karpaty
Ahoj, nevěděl by někdo, jaká je aktuální sněhová situace okolo V. Javořiny? Chystáme se zítra z Nové Lhoty na Javořinu (kolem Šibenického vrchu, Kašpariskův vrch a dál potom směrem Vápenky), tak radši zjišťuji, jestli to vůbec bude možné. Děkuji
Bílé Karpaty
Nevíte někdo jak, to vypadá na vojenské cestě od Kubíkova vrchu dolů na slovenskou stranu na bruslení. Díky za info.
Bílé Karpaty
Dobrý den, nevíte někdo jak je to z aktuálními podmínky pro běžkaře?
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Brno
Drahanská vrchovina
Okolí Brna
Bílé Karpaty
Vizovická vrchovina

Nejen stav sněhu

O Brně a jižní Moravě

Jižní Morava a okolí Brna nejsou typickou lyžařskou oblastí. Krajina s převahou nížin může těžko nalákat lyžaře, aby sem zdáli zamířili za lyžařskými zážitky. Ale i na jižní Moravě najdeme hory. Nejvyšší vrchol Bílých Karpat dosahuje výšky 970 metrů nad mořem. Drahanská vrchovina za nimi sice mírně zaostává svojí nadmořskou výškou, ale díky blízkosti Brna a dalších větších měst bývá zajímavou alternativou pro místní lyžaře, pokud se jim nechce jezdit až do Jeseníků, Beskyd nebo na Vysočinu. Přímo v Brně se sice dá lyžovat spíše výjimečně, ale pak se zprávy od brněných běžkařů téměř vždy na KamZaSněhem.cz objeví.

Rady a tipy - Brno a jižní Morava

Video a mapa stop v okolí Drahan

Stopy v okolí Drahan a Repech v mapách ani v seznamu tras Drahanské vrchoviny nenajdete. Možná proto, že pokaždé vedou jinudy, podle sněhových podmínek. Video a mapka stop ukazují, jak to tam může vypadat.

Lyžaři radí lyžařům

Bílé Karpaty
Ahoj , kde nejlépe nechat auto a najet na stopu když pojedu z Hluku , díky za info
Přečíst odpověď

+ další 4 zodpovězené dotazy

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Stupava (Chřiby) - -

Další skiareály

Nejnovější články

Na lyže o Velikonocích? Ano!

Bude se o Velikonocích lyžovat? V Jizerkách, Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách určitě. A budou někde upraveny tratě pro běžkaře? Možná. Podívejme se, jaká je kde šance.

Jak vybrat trekové boty

Chystáte se na horkou túru? Pak se jistě neobejdete bez trekových bot. Dnes vám poradíme, jak vybrat ideální boty na hory, které vašim nohám zajistí dokonalý pocit pohodlí i bezpečí. Na co všechno si dát při výběru pozor?

Z Jizerky do Polska přes Karlovský most

Kdo přejíždí na běžkách mezi Jizerskou magistrálou a polskými tratěmi v okolí Jakuszyc a Orle, nejčastěji překonává hranici a zároveň řeku Jizeru po Karlovském mostě znovu postaveném v roce 2021. Co se hodí o tomto přejezdu vědět? A kde jinde v Jizerkách jde překročit hranice na lyžích?

Další novinky a články

Obecná diskuse

2 příspěvky za posledních 14 dní. Nejnovější z 2.5.:

také bych chtěl velmi poděkovat Honzovi. Jeho reporty jsou skvělé a hlavně užitečné. Denně je sleduji a to i přes to, že zrovna nevyjedu do stop....

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz

Vybíráte vybavení na běžky?

Běžky = lyže

Boty na běžky

Hůlky na běžky

Vše pro běžecké lyžování - porovnávejte na Heurece