Brno a jižní Morava - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Drahanská vrchovina
Benešovsko, Suchý a Kořenec aktuálně v žádném případě nedoporučuji, značení prachbídné, orientace jen podle mini mapky alternativních tras ze stránek ski areálu. Kořenecký okruh je už doslova o hubu, stopy zmrzlé, zledovatělé a totálně rozbité, nejspíš po velké víkendové návštěvě, v lesích jsou na cestách většinou vyjeté hluboké koleje od těžké techniky, takže nepoužitelné. Snad jen Benešovský okruh je docela sjízdný, ale o strojové stopě si můžete nechat tak leda zdát, nejhorší návštěva tohoto areálu za posledních 10 let.
Okolí Brna
Pláně okolo Babic nad Svitavou-mezi zelenou značkou a silnicí na Křtiny - stopy křížem krážem po celé louce, na některých místech krtince, ale jinak se dalo, myslím, že to půjde ještě i zítra ale sluníčko dost zapracovalo. Na odpolední svezení s dětmi fajn.
Drahanská vrchovina
Značení na Drahanské vrchovině je opravdu mizerné. Jinak dnes Suchý - Skalky - Kořenec , místy vidět, že už přede mnou někdo jel, ale celkem hluboký sníh na polích. cesty uježděná vrstva sněhu , dá se i bruslit, tedy pokud nic nejede. Chtělo by to projet stopovačem, ale zjevně ho tady nikdo nemá, takže jen počat až to prošlape masa lidí
Drahanská vrchovina
Tak jsem vyrazil na Benešovsko , chtěl jsem nebejt marena, ale po dnešku nikomu neznalému ,kdo se v dané lokalitě nenarodil to tady nedoporučuji . Dodávám jsem rodák z těchto končin, ale řadu let jsem zde na lyžích nebyl. Dnes , to, že jsem v Benešově a okolí nenašel ani metr protažené stopy není problém, sněžilo, foukalo. Ale že značení vlastně není a když je tak zavádějící , jako např. modrá šipka za domem popisné číslo 203 do leva .... a když jedete do leva, okolo rybníka dojedete k silnici , kde je šipka modrá opět doleva po silnici do Benešova. Pak už žádnou modrou, pokud nevíte kde je nenajdete. Když víte kde je, u hřbitova, tak ji pod hřbitovem najdete. A co je největší , dle mého názoru , nesmysl - ujel jsem pouhých cca 10 km , a většinou jsem šel a nebo jel po silnicích a cestách. Ne Benešovský okruh . Raději pojedu o 50 km dál. Takže nestačí nebejt Merena , stačilo by značit .
Bílé Karpaty
Filipov - Kubíkův vrch - Stará Myjava - Filipov Tato část hřebene zatím unikla pozornosti pěších výletníků se psy a 4kolkářů. Od sjezdovky asi 2 km po lesní cestě projížděné auty, nahoru nevadí, dolů místy ano, pak po celé délce kvalitní stopa. Na Kubíkáči i ve všední den narváno, ale všichni jezdí jenom na Hlavinu a zpět a jinde moc lyžařů není. Na slovenskou stranu hodně stop. Nad 500 mnm 15 cm sněhu, už to není prašan, ale netaje. Před příjezdem na hřeben polom, další bezproblémový před Kubíkovým vrchem.
Brno
Dnes večerní scate na cyklo trase Klajda směr Ochoz ,sněhu dost bez kamínků,poslední možnost zítra dopo,pak už tánì...
Brno
Medlánecké letiště - nenáročný okruh, ideální na chvilku se proběhnout, pro děti - podél přistávací dráhy letiště, dá se i dál do kopce za letištěm po poli
Brno
Hády, Šumbera. Udupaná cyklostezka. (Odpověď na dotaz uživatele Anna z 18.1.: Dobrý deň, Chcem sa spýtať kde sa dá v Brne (prípadne blízkom okolí) na bežky na skate?)
Okolí Brna
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 17.1.: Babice nad Svitavou - kolik je tam cm sněhu?) Odhadem 15 cm, což na tamních loukách stačí, dá se tam najezdit celkem dost. V lese by to chtělo ještě takových 5–10 cm.
Bílé Karpaty
Skol, dnes jsem jel Vápenky - Javořina - Kubíkův vrch - kus směr Hlavina - Nová Ves. Z Vápenky po modr k prameni žádná stopa a nic neprošláplého a dost pěšáků, ale jde to celkem do kopce, takže mi to až tak nevadilo, sněhu dostatek. Od pramene k Velké Javořině, napravo prošláplá stopa, ale často zavátá nebo zadupaná, takže to stejně moc nejelo. Nahoře hodně vyfoukané plotny a zima jak na Sibiři, foukal silnej ledovej vítr, takže nic moc. Místy tak vyfoukané že lezl led nebo kameny z cesty, ale tam to nikdy nebývá žádná sláva. Co mně totálně zklamalo byla cesta dolů na Kubíkův vrch. Pamatuju minulé roky jak to tam pěkně jelo. Dneska jednak se tam motali pěšáci, chápu, že můžu ty cesty taky využívat, ale často neuhýbají a šlapou do stopy, protože vlastně ani není kam uhnout. Navíc sjezdy extrémně vydrané až na kameny, takže plužit nedoporučuju, protože si zničíte hrany běžek, pustit se to taky nedá, protože smetete ostatní. Takže z projetí nakonec nic, jen neustálé uhýbání nebo čekání. Nechápu, proč lidi nechodí po té modré z Vápenek, z Nové Lhoty to bývalo vždycky spíše pro běžkaře. Prošláplá stopa potom ze Šibeničníku až na Kubíkův vrch. Potom jsem nakoukl také na silnici směr Hlavina, naprostá paráda, široká cesta, vpravo i vlevo strojová stopa, střed manšestr na bruslení. Vyjímečně leze kamínek nebo větvička. Opravdu nebe a dudy. Kde jsou ty časy, kdy rolbaři upravovali i cestu z Nové Lhoty na Javorinu nebo z Hrabiny z Němčí. Jeden dobrý muž mi sdělil, že prý už není projekt z eu, ale rolba v Nové Lhotě stále je a určitě by se našla cesta, jak to financovat, třeba formou dobrovolných příspěvků, ale zdá se že není vůle. Také by to chtělo revidovat zimní mapy.cz okolo Javoriny na čárkované lyžařské, protože to v čr už nikdo neupravuje. Velká poklona slovákům na kopaninách, pokud do Nové Lhoty pojedu znova, tak jedinně tam. Zváěrem tedy nové lyže nedoporučuju, leda na to Slovensko a k běžkování české pasáže viz výše mají opravdu hodně daleko. Po minulém víkendu na Paprsku opravdu fatální zklamání. A taky by už mohli otevřít obchoďáky, aby těch lidí ubylo... Lyž si řiď!
Okolí Brna
Dle rady z diskuze níže dnes od rozcestí mezi Pozořicemi a Hostěradicemi neznačenou lesní cestou směrem na Kalečník, nakonec s odbočkou na Žalmanův kámen. Sněhu zatím dost (a parádní, nepřimrzlý), jen místy bylo třeba se víc soustředit... Hlavně na klasiku, bruslení místy taky šlo. Kdyby připadlo ještě aspoň 5 cm a zůstalo pod nulou, bylo by to ideální :-). Lidí přiměřeně, na nedělní odpoledne celkem dost pohoda.
Okolí Brna
Babice nad Svitavou (náhorní plošina směrem na Křtiny - 470–510 m n. m.) - odhadem 10–15 km vyjetých stop vpravo i vlevo od silnice směrem na Křtiny. Sněhu dostatek, je to sice na B lyže, ale jezdí se tam pěkně. Fajn parkování hned u nástupního místa. Celkem zapomenuté místo, nejlepší podmínky nejblíže Brnu, jednoznačně.
Bílé Karpaty
Velká - Žalostiná. Nad Velkou 10 cm, od Tří kamenů 15 a více. Ještě po poledni kvalitní stopa po celé délce. Kvůli náporů sportovců na 4kolkách a pěšáků se psy, kteří se sem sjeli asi tak z poloviny Slovácka a Kopanic, již asi neexistuje. Nicméně i tak jedinečná příležitost přejet tuto část hřebene.
Drahanská vrchovina
Od včera trochu připadli, takže krtince už skoro vůbec nelezou. Průjezdy lesama horší. Okruh na golfu vypadá jako po Jizerské 50. Jinak dobrý.
Okolí Brna
Hády, od parkoviště nad hotelem Klajdovka po magistrále podél silnice bebo po loukách mezi silnicí na Ochoz a lomem. (Odpověď na dotaz uživatele Eva z 15.1.: Prosím chtěla bych udělat výlet na běžkách s dětmi, celkem tak 6-8 km. Neporadil by mi někdo nějakou rovinatou trasu, nemusí to být kolečko, může to být stylem "tam a zpět", v okolí Brna, s možností zaparkovat auto. Moc se nevyznám v možnostech na běžky v okolí a nerada bych s nimi jela zbytečně. Našla jsem tu autodrom a Helenčinu studánku, ale pokud jsem to dobře pochopila, budou to kopce.)
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Bílé Karpaty
Poprosím info je stopa myjava zjazdovka - kubíkov vrch Mišo
Bílé Karpaty
Ví někdo prosím, jak to vypadá od Kamenné boudy na Javořinu? Děkuju
Bílé Karpaty
Zdravím, neví někdo jak to vypadá v lese směrem z Kubíkova vrchu na Javořinu. Díky za info.
Okolí Brna
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, kam by se dalo s dětmi, co nejblíže od Brna směrem na Blansko... více
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Brno
Drahanská vrchovina
Okolí Brna
Bílé Karpaty

Nejen stav sněhu

O Brně a jižní Moravě

Jižní Morava a okolí Brna nejsou typickou lyžařskou oblastí. Krajina s převahou nížin může těžko nalákat lyžaře, aby sem zdáli zamířili za lyžařskými zážitky. Ale i na jižní Moravě najdeme hory. Nejvyšší vrchol Bílých Karpat dosahuje výšky 970 metrů nad mořem. Drahanská vrchovina za nimi sice mírně zaostává svojí nadmořskou výškou, ale díky blízkosti Brna a dalších větších měst bývá zajímavou alternativou pro místní lyžaře, pokud se jim nechce jezdit až do Jeseníků, Beskyd nebo na Vysočinu. Přímo v Brně se sice dá lyžovat spíše výjimečně, ale pak se zprávy od brněných běžkařů téměř vždy na KamZaSněhem.cz objeví.

Rady a tipy - Brno a jižní Morava

Video a mapa stop v okolí Drahan

Stopy v okolí Drahan a Repech v mapách ani v seznamu tras Drahanské vrchoviny nenajdete. Možná proto, že pokaždé vedou jinudy, podle sněhových podmínek. Video a mapka stop ukazují, jak to tam může vypadat.

Lyžaři radí lyžařům

Bílé Karpaty
Ahoj , kde nejlépe nechat auto a najet na stopu když pojedu z Hluku , díky za info
Přečíst odpověď

+ další 4 zodpovězené dotazy

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Stupava (Chřiby) 20-50 cm -

Další skiareály

Doporučujeme

Nejnovější články

Mezi Haničkou, Říčkami a bunkry

Jižní část hřebenovky Orlických hor je běžkaři vyhledávána o něco méně, než trasy v centrální části hřebene. Pokud ale o něco nižší nadmořskou výšku vykompenzují slušné sněhové podmínky, dá se na trase mezi Haničkou a Říčkami pěkně lyžovat. A také spatřit množství bunkrů, jak ukazuje i video připojené k článku.

Novinky pro 12. sezónu KamZaSněhem.cz

Méně reklam zobrazovaných registrovaným uživatelům, kteří aktivně píší zprávy o aktuálních podmínkách. K tomu vylepšené vkládání a zobrazování fotek. To jsou hlavní novinky na KamZaSněhem.cz pro startující zimní sezónu. Přečtěte si o nich více.

Spouštíme poradnu pro lyžaře

Potřebujete radu při výběru vybavení pro běžecké lyžování? Hodí se vám tipy na mazání běžek? Nebo chcete vědět více o nejnovějších trendech? V nové poradně se dočtete mimo jiné o vhodném oblečení na běžky.

Další novinky a články

Obecná diskuse

112 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 21.1.:

Souhlas s Lukášem, Joséém i ehmmm - ohleduplnost a slušnost by měla být na prvním místě. Že je cesta úzká je fakt, tomuhle faktu bychom se měli...

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak vybrat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz