Bílé Karpaty – běžky

Bílé Karpaty jsme sice původně měli zařazené do Beskyd, ale nebylo to nejšťastnější. Tím, že jsme novou nadřazenou oblast přejmenovali na Brno a Jižní Morava, bylo v podstatě o přesunu rozhodnuto. Vždyť v Bílých Karpatech leží nejvyšší bod Jihomoravského kraje a ačkoliv do tohoto kraje spadá jen část pohoří, tak v jižní části…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 5.3.2018 8:30
Celý Novolhotsko-staromyjavský okruh vynikající, super stopy, krásné slunečné počasí bez větru, spousta usměvavých lyžařů :) horší úsek kolem Stará Myjava-chaty, kde se nedá jet na běžkách a musí se pěšky cca 2km. Nádavkem ještě Krůžok-Nad Machovou a zpět, stopa vyjetá pouze od lyžařů, ale taky moc hezká :) Škoda, že v Nové Lhotě není žádné občerstvení a posezení, po cca 30 km by něco na zub a teplého do žaludku bodlo...
Vloženo 6.3.2018 19:12
Trasa Nová Lhota - V.Javořina byla včetně stopy a počasí perfektní.Byli jsme tam vůbec poprvé a rádi se tam vrátíme.Ve Lhotě se dá občerstvit cca 400m od parkoviště u sjezdovky v restauraci Háj.Paní byla ochotná a obsloužila nás už hodinu před otvírací dobou!!
Vloženo 4.3.2018 13:45
hlavina až kubíkuv vrch na jednotku!!!
Vloženo 25.2.2018 19:13
Start ve Vápenkách směrem na Velkou Javořinu po modré. Slunečné počasí, stopa prošláplá, ale rozježděná. Od Rozcestí stopa strojová, slušná. Cesta zpět přes Kamenou boudu upravená až skoro k boudě. Z Boudy do Vápenek sjizdné až dole místy holá místa na silnici. Celkový dojem dobrý :-)
Vloženo 25.2.2018 15:50
Nová Lhota - Velká Javořina a zpět. Slunečno, větrno, zima jak v ruským filmu (špatným). Stopa často zafoukaná, není se čemu divit. Vítr silný, místy nepříjemný, že jsem nefotil ani netočil. V odkazu video cca 4 týdny staré pro představu, jak nádherná muze být zima v Bílých Karpatech. Dnes to vypadalo podobně, jen vetší zima.

https://m.youtube.com/watch?t=86s&v=WOtCh-E-Ogs
Vloženo 24.2.2018 22:03
Dnes jsem projel trasu Nová Lhota - Javořina a zpět. Stopa vymrzlá, upravená téměř celou cestu, na hřebenu a otevřených úsecích místy zavátá. Foukalo festovně. Hodně lidí, zastavujících ve stopě a překážejících hlavně při sjezdu.
Vloženo 24.2.2018 18:26
Dnes jsme zkusili projet trasu od Kamenné boudy směr na Javořinu. Příjezd od hlavní silnice ke Kamenné boudě je plná výmolů a jen díky silnému mrazu se dalo projet. Jinak, sněhu dostatek a do poloviny trasy je stopa vyjetá běžkaři, místy silně rozježděno. Pak začíná upravená stopa až na Javořinu. Terén je bez velkých stoupání a klesání. Nejeli jsme kvůli mrazu a větru až na vrchol, tady bude stoupání asi trochu prudší.
Vloženo 4.3.2018 7:16
Okruh vypadá hezky jen na mapě. Jet se to samozřejmě dá, ale raději v opačném směru, tedy z Kubikova vrchu po silnici se strojově udržovanými stopami směr Hlavina. Pak odbočka vpravo a pořád dolů ke Skiland. Tady se už neupravuje, pouze prošlapává. Od Skilandu cca 1 km po silnici, pokud je sníh, tak OK. Pokud není, smůla, lyže do ruky, protože vedle silnice místo, a tedy ani stopa není. Nad přehradou prudce doprava a po žluté nahoru, až na hřeben k rozcestí Růžek. Toto je nejhorší úsek, prudký, po klikaté rozbité lesní cestě, hlubokým úvozem a zbytek mezi stromy. Opačně ani omylem. Dál na Kubikuv vrch prošlápnutá stopa. Celkem je to 16 km turistiky, nic kondičního.
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš z 3.3.: Nejel jste prosím někdo z Kubíkova vrchu na jih přes Skiland Myjava a pak nahoru na cestu z Hlaviny a zpět ? Podle map to vypadá na pěkný okruh a mělo by to být snad i upravované pro běžky. Je to tak ? Díky za info.)
Vloženo 19.2.2018 13:06
Trasa medzi Hlavinou a Kubikovým vrchom bola v nedelu na jednotku. Všetko upravené s novým snehom, a bolo tam kopec ľudí. Môžem odporučiť!
Vloženo 17.2.2018 11:41
Přítel projel stopu od Kubíkova vrchu na Javořinu(Holubyho chata).Sněhu nepadlo cca 20cm.Podmínky skvělé a večer z 16.na 17.2. slíbena úprava trati rolbou.Na klasiku 100%.
Vloženo 16.2.2018 13:57
(Odpověď na dotaz uživatele Jira z 16.2.: Ahoj,o víkendu bych chtěl zkusit běžky,asi z Nové Lhoty na Javorinu.Nikdy jsem tam nebyl,tak se chci zeptat, je to i na bruslení, nebo radši zvolit klasiku?
Dik Pro upřesnění , kdo to nezná , tak z Nové Lhoty se myslí od parkoviště u sjezdovky ! Včera tam byla stopa směr Kubíkův vrch , Stará Myjava na klasiku i bruslení , na Javorinu jsme nešli , ale taky tam byla před dvěma týdny dvojitá stopa strojem .
Vloženo 15.2.2018 23:45
rozmohl se nám tady takový nešvar, psi ve stopě.. jinak na poměry této zimy velmi dobré projetí v úseku Nová Lhota - Javořina. Na zpáteční cestě jsem potkal 4 běžkaře s čoklama, hlavně 2 pastevečtí chlupáči stopě moc neprospěli. Paní ze Slovenska jsem na to upozornil a prý jsem byl první, kdo si stěžoval -) Tak přátelé, pokud narazíte na majitele psího rozm*dávače běžeckých stop, nebojte se mu říct svůj názor. Jinak ti pejskaři, to je často diagnóza..
Vloženo 15.2.2018 13:56
Včera Nová Lhota-Javořina,podmínky slušné čerstvě napadaný sníh asi 4 cm zlepšil podmínky na hřebeni mlha.Na druhou stranu směr Kamenné vrata sněhu podstatně méně šlo to,ale člověk si musel vybírat místy jsou tam po velkém větru na trase vývraty.
Vloženo 11.2.2018 18:51
Dnes Nová Lhota - Javořina, sněhu pořád dost , v lese i na vrcholu. Lidí docela hodně, ale počasí zato luxusní. Také doporučuji.
Vloženo 10.2.2018 19:06
Dnes Nová Lhota - Javořina a zpět.. Stopa pěkná, sněhu dost, nekteré úseky lehce vyfoukané, ale dalo se to. Běžky jsme si užili, bylo to fajn. Můžeme doporučit.
Vloženo 9.2.2018 12:57
Dobrý den,
teď jsem mluvil se starostou z Nové Lhoty a říkal mi, že se dnes bude projíždět mechanicky běžecká stopa z Kubíkova vrchu na Javořinu. V sobotu a v neděli se tam tedy chystám.
Roman
Vloženo 27.1.2018 19:57
Na podmínky kolem stále luxus. Sníh mokrý, měkký, ve sjezdu z Durdy k Dibrovovi výhoda, jindy na ledu je to kamikadze akce. Stopa až na pár míst stále vysněžená. Akorát teda lidí jak sr...k, hlavně ve stopě na Turou. Co mě zarazilo špinavý sního na české straně, kolm hranice a dál na Turou byl podstatně čistější.
Máza - fialový swifx, ale bylo třeba větší vrstvu, pak to drželo.
Vloženo 27.1.2018 16:23
Dnes z Nové Lhoty na Javořinu velmi slušně upravená stopa, vůbec nám to neklouzalo a sjezd z Javořiny zpět , naprostá bomba. Akorát žádný výhled, byla hustá mlha. Díky za super upravené stopy. Kozel a Falďas
Vloženo 27.1.2018 14:54
Dnes z Nové Lhoty do Staré Turé a zpět - nešlo namazat, klouzalo, hluboký těžký sníh i na bruslení, dřina...ale stálo to za to :-).
Vloženo 26.1.2018 22:41
Nová Lhota - Stará Myjava. Po včerejším mimořádně povedeném svezení tentokrát po silnici dolů na Slovensku stranu. Stále krásné rychlé dvě stopy a široký skatepruh. Odbočka vpravo až ke sjezdovce pouze prošlápnutá stopa, k přehradě po zasněžené silnici. Od přehrady nahoru na Krůžok po žluté stromečkem, hardcore v hlubokém sněhu. Dál ke Kubikovu vrchu zase v prošlápnuté stopě a dolů do Nové Lhoty. Zajímavý okruh, ale daleko větší dřina než včera...
Vloženo 25.1.2018 22:19
Nová Lhota - Velká Javořina trasa projeta rolbou, na rovných úsecích stopa a na stoupáních i sjezdech bez stopy (je vidět, že tady někdo myslí). Hodně sněhu, teplota pár stupňů po nulou, modrý swix držel. Na exponovaných místech hodně větrno, v lese v pohodě. Holubyho chata otevřená, nádherné výhledy z Velké Javořiny na Moravu i Slovensko. Na zpáteční cestě ještě přidáno deset km dolů na Myjavu. Na silnici dvě nádherné stopy a široký skate pruh uprostřed pro dva bruslaře. Nevídané!!!!
Vzhledem k letošní sněhové bídě v Beskydech je doslova šok! Naštěstí v dobrém smyslu...
Vloženo 25.1.2018 8:38
Stále luxusní upravená trať na klasiku i bruslení z Nové Lhoty až k Horná Hlavina. Stopa mírně zledovatělá.
Vloženo 22.1.2018 18:32
Od sjezdovky nad Novou Lhotou na Kubíkův vrch a dál nad sjezdovku na Staré Myjavě . Krásné počasí , perfektně strojem upravené stopy i pro bruslení . Paráda , díky všem co to dělají ze takové stopy !
Vloženo 21.1.2018 15:46
Jak to vypadá ve Chřibech?
Vloženo 20.1.2018 19:01
Z Nové Lhoty směrem na Slovensko, výborné sněhové podmínky a počasí. Upravená stopa i na Javořinu. Hodně sněhu i běžkařů. Naprostá paráda :)
Vloženo 19.1.2018 20:11
sněhu dost upraveno rolbou.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 19.1.: Dobrý den, nevíte někdo, jak to vypadá se sněhem kolem Nové Lhoty po posledním sněžení? Díky.)
Vloženo 17.1.2018 15:39
Byla jsem dnes od Hrabiny směr Javorina,ale pod stromy bylo na cestě málo sněhu, od Kamenne búdy směr Javořina to samé. Chtělo by to ještě připadnout. Louky jsou vyfoukané a cesta pod stromy málo zasněžena.
(Odpověď na dotaz uživatele jana z 15.1.: Dobrý den, nevíte někdo, jestli je nad Novou Lhotou k Javořině sníh na běžky? děkuju.)
Vloženo 10.12.2017 21:59
Dopolední běžkování od Nové Lhoty na Javořinu bylo snad reklamou na tento sport. Přemrzlý sněhový podklad a na něm tak 5cm nového prašanu. Azuro a opalovačka pod vymetenou oblohou. Stromy obalené starší i čerstvou vrstvou sněhu a k tomu čerstvě protažená stopa. Jedním slovem-paráda. Po obědě se zátahlo, ochladilo a začalo fučet tak, že místy byla skutečná bílá tma. Pocitových snad tak -20st. Stopa totálně zafoukaná a ze stromů pršely zmrzlé kusy sněhu. Dnes, v jednom dnu, snad všechno co můžeš na horách zažít.
Vloženo 8.12.2017 21:53
V okoli Velkeho a Maleho Lopeniku je dost snehu po lesnych a turistickych cestach. Na exponovanych miestach (slnecne a veterne miesta) moze byt menej snehu. Ne natrafil som nikde na stopu. Konkretne prejdene odbocka Mikulcin vrch k chate Arnika, Jana dalej po zelenej a zltej k Lopenickemu sedlu a spat.
Vloženo 6.12.2017 18:57
Kamenná bouda-Javořina čas 15 hod. odpoledne to bylo vcelku dobrý. Dole od chaty asi 400 m ve stopě od aut potom už v pohodě ve stopě.

O oblasti

Bílé Karpaty jsme sice původně měli zařazené do Beskyd, ale nebylo to nejšťastnější. Tím, že jsme novou nadřazenou oblast přejmenovali na Brno a Jižní Morava, bylo v podstatě o přesunu rozhodnuto. Vždyť v Bílých Karpatech leží nejvyšší bod Jihomoravského kraje a ačkoliv do tohoto kraje spadá jen část pohoří, tak v jižní části Moravy Bílé Karpaty bezpochyby leží.

Bílé Karpaty leží na hranici se Slovenskem a na běžkařské trasy narazíme po obou stranách hranice. Ještě před pár lety v Bílých Karpatech platilo, že si zde lyžaři prošlapávají stopy sami, ale nyní již zde najdeme desítky kilometrů upravovaných běžeckých tratí. Asi nejvíce se jich nachází v okolí Nové Lhoty a nejvyšší hory Bílých Kaprat, kterou je Velká Javořina. Tratě se ale upravují také u Mikulčina vrchu nebo u měst Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Brno a Jižní Morava