Bílé Karpaty – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Bílé Karpaty ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Bílé Karpaty - aktuální zprávy

Vloženo 22.2.2021 20:21
Vojenská dnes hlásí konečnou...
Vloženo 21.2.2021 18:00
Vojenská z Kubíkova vrchu na Hlavinu byla dnes odpoledne jen pro skalní příznivce (1°C, ledový podklad, mlha a nepříjemný vítr). Na pár místech už trasa začíná pět svou labutí píseň, ale ještě pár dní (třeba)...
Ještě jednou děkuji borcům, kteří se i letos (navzdory nepřízni osudu i nevelké sněhové nadílce v Bílých Kraptech) o trasy starali, protože bez jejich údržby, kdykoli to bylo možné, by už dávno nebylo na čem jezdit. Zároveň díky i za průběžné info na stránkách Kopanice v pohybe (https://cs-cz.facebook.com/kopanicevpohybe/).
Milí milovníci bílé stopy, pokud jste si i vy užili malý zimní ráj na udržovaných tratích v okolí Velké Javořiny, podpořte jejich údržbu svou troškou do mlýna (více info na výše uvedeném webu).
Vloženo 20.2.2021 10:12
Nová Lhota - Stará Turá. Odpoledne na vojenské tvrdý podklad, pro skate podmínky dost dobré. Pro klasiky je stopa ledová a místy rozšmajdaná, s klistrem nebo skiny OK. Celá trasa je v lepším stavu, než by člověk čekal. Včerejší běžecký zážitek byl navíc okořeněn setkáním s hvězdami jednoho nejmenovaného, cestovatelského pořadu ČT. :-)
Vloženo 19.2.2021 20:41
Nová Lhota-Javořina
Pokud nenapadne sníh, tak už ne. Velký adrenalin. Lepší do Turé-skate.
Vloženo 12.2.2021 22:54
Nová Lhota - Stará Turá. Trasa je sice strojově neupravená - rolbař by ji protáhl rád, ale kvůli malé vrstvě sněhu nechce vojenskou rozrýt do podstatně horšího stavu s hroudami ledu - ale v pohodě pro všechny běžkaře. Skejťáci na středovém pruhu odvedli dobrou práci a celou trasu po včerejší nadílce prašanu uhladili do hladka. Klasici se dnes museli hodně snažit, protože stopy prošly "úpravou" spoustou šmatlalů. Každopádně vojenská je v současnosti nejlepší alternativou v oblasti.
Vloženo 12.2.2021 19:59
Dnes jsem jel Nova Lhota (parkoviste pod sjezdovkou) - Velka Javorina (hreben). Neupraveno. Na ledovce prasan, hulky se nezapichovaly, sem tam cisty led, ale pekny.
Vloženo 11.2.2021 23:15
Nová Lhota - Stará Turá. Odpoledne - 10°C a sněžení. Pár centimetrů prašanu zakrylo ledový a místy i asfaltový podklad po celé délce vojenské z Kubíkova vrchu na Hlavinu. Sníh je sice trochu pomalejší, hole místy škrtají o asfalt, ale zimní paráda pro klasiky i skejťáky (vše v pohodě sjízdné i na áčkových lyžích).
Vloženo 10.2.2021 19:48
Stopa už hodně rozbitá ale na ledovém podkladu nasněžený čerstvý prašan, takže se jelo moc hezky. 100%lepší zážitek než ten stereotypně otravný home ofice🙂
Vloženo 10.2.2021 19:42
Z Kubíkova vrchu na Starou Turou. Stopa už hodně rozbitá ale na ledovém podkladu nasněžený čerstvý prašan, takže se jelo moc hezky. 100%lepší zážitek než ten stereotypně otravný home ofice🙂
Vloženo 9.2.2021 13:43
Chřiby (nevím kam je zařadit) - start u motorestu Samota, cíl Brdo. Na začátku nutno jít cca 300 m pěšky, probíhá těžba dřeva. Pak k Vlčákovi krásná asfalta pod ledem a na něm 2cm prašanu. Od Vlčáku k Brdu už občas rozbité, nějaký ten kámen koukal a škrábl. Celkově krásná projížďka 13 km. Občas nějaká spadená větev, čerstvá od námrazy, tak bacha.
Vloženo 3.2.2021 22:20
Možná, že počasí řadu běžkařů odradilo, ale trasa Nová Lhota (Kubíkův vrch) - Stará Turá (Hlavina) dnes nabídla skvělé podmínky. Uvidíme, jak se na podkladu podepíše přicházející obleva...
Vloženo 1.2.2021 20:27
Nová Lhota - Stará Turá. Dnes byl povrch velmi tvrdý a rychlý, pro méně zdatné běžkaře ne úplně vhodný. Včerejší odpolední sluníčko a následný celodenní mráz vytvořil ve stopách pro klasiky čistý led po celé délce trasy. Pro soupaž a skate OK.
Vloženo 2.2.2021 20:22
Mechu,díky za dobré info.
Vloženo 31.1.2021 17:50
Nová Lhota - Stará Turá. I po včerejší oblevě dobré svezení v zimní pohádce. Celá trasa Velká Javořina - Kubíkův vrch - Hlavina byla v pátek odpoledne užehlená (rolbařovi moc děkujeme - zpevnění a vyrovnání určitě moc pomohlo!), takže podklad vydržel.
Po mrazivé noci byla ráno celá trasa zledovatělá a rychlá, ale v odpoledním sluníčku postupně povolovala. Trasa vydrží "ve formě" (i pro áčkové lyže) určitě ještě zkraje nového týdne. Oproti pátku však už nejde vyjet na běžkách na Kubíkův vrch od parkoviště v Nové Lhotě. Od Kubíkova vrchu dále po vojenské cestě je pár set metrů špatný povrch. Doporučuji nazout běžky až blíže k hranici.

Dvě poznámky na okraj: Podrobnosti o podmínkách (nejen) pro běžkaře najdete na https://www.facebook.com/kopanicevpohybe/. Pokud budete chtít přispět, zvlášť v současné těžké době, na údržbu běžkařských tratí, informace najdete tamtéž.

Nakonec bych chtěl poprosit všechny, aby nevyjížděli parkovat až nahoru na Kubíkův vrch. Vyjede jeden, po něm další a pak další... Je takový problém vyšlápnout 700 metrů od parkoviště po svých, zvlášť když jedeme za sportem? Nehledě na to, že dělat parkoviště z přírody v CHKO je vrcholná prasárna...
Vloženo 30.1.2021 23:03
Běžecké stopy byly už celkem mokré, ale pořád tam jsou, lépe se mi však jelo mimo stopu.
Na bruslení je to víc ok. Nová Lhota - Stara Tura
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří Pekař z 30.1.: Dobrý den , nevíte prosím někdo jak vypadala situace dnes. Jaké byly běžecké stopy z Nové Lhoty , případně z Kamenné boudy? Děkuji za odpověď předem.)
Vloženo 28.1.2021 20:07
Zdravím, stopy na klasiku nic moc. Bruslení je luxusní. Lidí moc, hlavne na slovenské straně.

(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 28.1.: Dobry den, date prosim nekdo informaci jak je to dnes se stopou kolem Nove Lhoty? dik)
Vloženo 27.1.2021 14:39
Podmínky dobre - 2st.
Vloženo 22.1.2021 18:53
Dobrý den, nenepadlo mě nic lepšího, než zavolat na obecní úřad Nové Lhoty a paní mně řekla, že to tam taje a nemáme jezdit. Tak jedeme na Nově město na moravě :)

(Odpověď na dotaz uživatele Péca z 22.1.: Dobrý den,
taky bych se chtěl zeptat, zda nevíte, jak to vypadá s běžkařskýma trasa u Nové Lhoty? Máme to 100 km tak ať nejedeme zbytečně..)
Vloženo 19.1.2021 22:16
Filipov - Kubíkův vrch - Stará Myjava - Filipov
Tato část hřebene zatím unikla pozornosti pěších výletníků se psy a 4kolkářů. Od sjezdovky asi 2 km po lesní cestě projížděné auty, nahoru nevadí, dolů místy ano, pak po celé délce kvalitní stopa. Na Kubíkáči i ve všední den narváno, ale všichni jezdí jenom na Hlavinu a zpět a jinde moc lyžařů není. Na slovenskou stranu hodně stop. Nad 500 mnm 15 cm sněhu, už to není prašan, ale netaje. Před příjezdem na hřeben polom, další bezproblémový před Kubíkovým vrchem.
Vloženo 17.1.2021 22:22
Skol,
dnes jsem jel Vápenky - Javořina - Kubíkův vrch - kus směr Hlavina - Nová Ves.
Z Vápenky po modr k prameni žádná stopa a nic neprošláplého a dost pěšáků, ale jde to celkem do kopce, takže mi to až tak nevadilo, sněhu dostatek. Od pramene k Velké Javořině, napravo prošláplá stopa, ale často zavátá nebo zadupaná, takže to stejně moc nejelo. Nahoře hodně vyfoukané plotny a zima jak na Sibiři, foukal silnej ledovej vítr, takže nic moc. Místy tak vyfoukané že lezl led nebo kameny z cesty, ale tam to nikdy nebývá žádná sláva. Co mně totálně zklamalo byla cesta dolů na Kubíkův vrch. Pamatuju minulé roky jak to tam pěkně jelo. Dneska jednak se tam motali pěšáci, chápu, že můžu ty cesty taky využívat, ale často neuhýbají a šlapou do stopy, protože vlastně ani není kam uhnout. Navíc sjezdy extrémně vydrané až na kameny, takže plužit nedoporučuju, protože si zničíte hrany běžek, pustit se to taky nedá, protože smetete ostatní. Takže z projetí nakonec nic, jen neustálé uhýbání nebo čekání. Nechápu, proč lidi nechodí po té modré z Vápenek, z Nové Lhoty to bývalo vždycky spíše pro běžkaře. Prošláplá stopa potom ze Šibeničníku až na Kubíkův vrch. Potom jsem nakoukl také na silnici směr Hlavina, naprostá paráda, široká cesta, vpravo i vlevo strojová stopa, střed manšestr na bruslení. Vyjímečně leze kamínek nebo větvička. Opravdu nebe a dudy. Kde jsou ty časy, kdy rolbaři upravovali i cestu z Nové Lhoty na Javorinu nebo z Hrabiny z Němčí. Jeden dobrý muž mi sdělil, že prý už není projekt z eu, ale rolba v Nové Lhotě stále je a určitě by se našla cesta, jak to financovat, třeba formou dobrovolných příspěvků, ale zdá se že není vůle. Také by to chtělo revidovat zimní mapy.cz okolo Javoriny na čárkované lyžařské, protože to v čr už nikdo neupravuje. Velká poklona slovákům na kopaninách, pokud do Nové Lhoty pojedu znova, tak jedinně tam.
Zváěrem tedy nové lyže nedoporučuju, leda na to Slovensko a k běžkování české pasáže viz výše mají opravdu hodně daleko. Po minulém víkendu na Paprsku opravdu fatální zklamání. A taky by už mohli otevřít obchoďáky, aby těch lidí ubylo...
Lyž si řiď!
Vloženo 17.1.2021 18:48
Velká - Žalostiná. Nad Velkou 10 cm, od Tří kamenů 15 a více. Ještě po poledni kvalitní stopa po celé délce. Kvůli náporů sportovců na 4kolkách a pěšáků se psy, kteří se sem sjeli asi tak z poloviny Slovácka a Kopanic, již asi neexistuje. Nicméně i tak jedinečná příležitost přejet tuto část hřebene.
Vloženo 16.1.2021 20:05
Nový Lhota (auto jsem nechal u sjezdovky na parkovišti), po cestě na hranice, bokem šibečního vrchu na Kašpariskův vrch přeš Durdu až na Javořinu. Nedá se úplně říct že je to stopa, ale je v celé délce bez problémů průjezdné. Někde jde vidět kámen, ale vyjímečně. Vypadá to tam dobře. Řekl bych že mimo cesty je místy i 30cm sněhu
Vloženo 16.1.2021 18:07
(Odpověď na dotaz uživatele Franta z 16.1.: Skol,
nevíte prosím, zda je prošláplá stopa taky z Vápenek? Chtěl bych jet Vápenky - Javorina - Kubíkův Vrch - Nová Lhota. Sněhu je asi dost i na A lyže předpokládám?
Předem díky)
Vloženo 16.1.2021 14:57
Trasa Nová Lhota - Duda - Javořina. Asi 15 cm sněhu. Stopa prošlapaná a podmínky dobré.
Vloženo 14.1.2021 22:15
U sjezdovky je pěkné parkoviště.
(Odpověď na dotaz uživatele Vlaďka z 14.1.: Když bychom chtěli jet z Kubíkova vrchu, dá se parkovat tam někde nebo nechat auto pod sjezdovkou? Děkuji.)
Vloženo 14.1.2021 16:35
Z Hrabiny slušná stopa krajem cesty, pozor na lesáky se dřevem ,asi 3km za Kamennou boudou lesáci uhýbají a dál již dvě stopy až nahoru. Sněhu všude dost. Po louce to zatím nešlo.
Vloženo 14.1.2021 5:14
Kubíkův Vrch-Hlavina stopa vyšlapaná .Jelo se hezky. Na víkend už by to mohlo být upraveno i rolbou.
Vloženo 9.1.2021 15:42
Dnes na běžkách z Kamenné boudy na Javořinu.
Pr ní kilometr málo sněhu, bylo nutné nést běžky, ale lepší podmínky a po cca 3 km úplně bez problémů. Ale chce to aspoň 5 cm navíc, je málo sněhu.
Vloženo 8.1.2021 13:53
Co vím, tak je tam pouze 5-7 cm sněhu, což je málo na tu kamenitou cestu na vrchol. Bohužel :(

(Odpověď na dotaz uživatele Mára z 8.1.: Nevíte někdo jestli se dá dojet z Nové Lhoty na Javořinu nebo směr Myjava, popř.kde se dá běžkovat? Díky)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Bílé Karpaty