Krušné hory - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Východní Krušné hory
Sněhu tak 5 cm, ale na kameňačkách to jde. Projel jsem Loučná-Dlouhá Louka-Fláje a zpět. Nejlepší místa jsou na hřebenu Loučné a Střelné, pěkný byl i úsek podél plotu od Flájí nahoru. Včera jsem byl pěšky na Klínech a myslím, že by to šlo i tam.
Západní Krušné hory
Jáchymovská spojka hezký, za Špičákem kličkovačka v močálku, u Božáku pěší turistika u Kazišuka jehličí a před Myslivnama krásná travička. Na bruslení to nebylo ale klasika hezký poslední běžky.
Západní Krušné hory
Velké poděkování za úpravu tras.
Západní Krušné hory
Myslivny - Velká Ježíškárna - Boží dar - Pod Špičákem - Myslivny Hezky jsem si běžknul :-) občas jehličí ale žádné drama - tak popojdu kousek pěšky.. Škoda že končí úprava --- ještě to jde ----
Západní Krušné hory
Se svítáním parádních 15 km po čerstvě upravených trasách - z Božího Daru Ježíškova cesta,oproti včerejšku navíc upraven okruh k rozcestí Hubertky, tam se asi bude otáčet dnešní závod pro ženy. Od včerejška vytálo jediné místo - ale je to jen 5 metrů u Mysliven, co se musí přeťapat po trávě. Upraveno i z Božáku nahoru k hranici podél sjezdovky Novako a podél hranice k celnici, to byl perfektní úsek. Od celnice dolů na Božák neupravené,sjízdné, ale po ránu nic moc. Díky za úpravu!
Západní Krušné hory
Z Božího Daru po ránu paráda - upraveno cca 25 km směrem na Abertamy, stav víceméně odpovídá mapě úpravy KLM, jen odbočky z Ježíškovy cesty na hranici v reálu upraveny nejsou + úprava magistrály na západ končí už po vjezdu na louku za Slatinami, i když k silnici by se na lyžích určitě prokličkovat dalo. Na okruhu směrem k Abertamům se na jednom místě kus od odbočky na Plešivec přenáší 20-70 metrů (podle toho,co kdo snese) + dalších 5 horších míst se dá překonat bez sundání lyží - objíždění vytátého místa mimo cestu viz foto, v obou směrech jedno místo, kam není dobré ve sjezdu v plné rychlosti, atd. Ježíškova cesta je v lepším stavu, tam je jediným špatným místem asi 200 m dlouhý úsek v lese při výjezdu z louky u Wunderblume plný jehličí. Špína z jehličí je i na jiných místech, ale ve množství, které mně nevadilo. Na trasách, které byly upraveny někdy dříve, by se taky dalo jet celkem slušně, nebýt jehličí. Vyzkoušel jsem to při přejezdu do Německa z rozcestí vraky po okruhu J. Weissfloga, v nejhorších místech byl povrch sníh vs. jehličí asi 1:1,to už se moc jet nedalo,na druhou stranu jako spojka do Německa to bylo nejlepší. V Německu upraveno dle zobrazení na mapě, v průměru o něco horší lyžování než v ČR zejména kvůli jehličí. Nejlepší usek od arény k vrcholu Fichtelbergu, ten je bez jehličí. V aréně taky něco upraveno (to na mapě není), ale byly tam závody. Při startu v 7 ráno rychlé tratě a liduprázdno, prvního lyžaře jsen potkal po 15 km, dopoledne začal sníh postupně měknout.
Západní Krušné hory
Odpoledne mě příjemně překvapilo, že na mapě KLM zasvítily jako upravené trasy z Božího Daru k Loučné a Klínovci. Stav na mapě sice ne úplně všude odpovídá realitě, ale i tak děkuji za úpravu, aspoň mám co psát :-) Z Božáku k celnici upraveno nahladko, stopa už se nedala vyříznout. Od celnice nahoru podél hranic paráda. Sjezd k Loučné má dva kraťoučké úseky s rizikem poškrábání lyží, většina je ale ok. Z 2 variant na mapě je upravena jen ta se serpentinou. Před Loučnou je vytáté křížení s potokem, dál jsem už nejel. Nahoru pod sjezdovky až moc jehličí, viz nejhnusnější fotka - na skate nemožné, dolů bych to jet nechtěl, nahoru ve stopě nejlepší varianta, lepší než sedět doma. Opět existuje jen jedna z variant v mapě, zas ta se zatáčkou. Ale po louce pak odbočovala další upravená trať dolů k Loučné, viz jedna z fotek, ale nejel jsem tam. Úprava končí u spodku lanovky Suzuki. Odtud jsem po traverzových cestách a mírných sjezdovkách dojel až ke spodku lanovky Dámská. Skiareál už měl upraveno pro další den,takže bez problému. Odtud 1km pěšky po silnici na rozcestí Selský les - vyznačení jejího kusu jako upraveného je jen pro zmatení nás, co to tu neznáme :-) Úsek Selský les - Traverz upravený, většinou pěkný, dohromady tak 300 metrů až příliš jehličí. Z rozc. Pod Macechou žádná stopa směrem Na Skalách upravena není, ač to mapa tvrdí, zato z Traverzu směrem na jih upraveno bylo - možná bude upraveno to,co jel před pár dny Karl. Já ale musel před soumrakem utéct na sever - úprava končí přesně dle mapy u sjezdovky Na Dámské. Odtud již po neupravených trasách, místy byly zřetelné pozůstatky stop lyžařů z minulých dní, nakonec jsem dojel bez sundavání lyží (když nepočítám křižovanou silnici na Klínovec) až na Božák. GPS záznam: https://strava.app.link/oXLd1bbDsV
Západní Krušné hory
Ráno z parkoviště v Loučné pod Klínovcem 1 km pěšky na rozcestí Selský les, odtamtud již běžky - Pod Macechou, Traverz, Na Dámské, traverz přes sjezdovky a nahoru na Klínovec. Sněhu hodně, cca 7-8 cm nového, stopa tušitelná, ale zapadaná, lepilo se to, dřina, ale v krásné přírodě. Po občerstvení sjezd části Dámské sjezdovky zpět na Traverz, jižně na Pytláckou rokli, Na Skalách a Pod Meluzínou. Měděnecká silnice směrem Na Halži vypadala dobře, ale jelikož ranní pohled z auta u Horní Halže odkrýval ze začátku cesty sníh pokračoval jsem už jen kousek zpět na Selský les. Odpolední fáze již jela poměrně dobře. Běžkařů potkáno za den 0, stopy jiných běžkařů 0, takové príma backcountry, žádný nesmyslný sport, jen krásná příroda. Sníh všude, žádné kamení, žádné jehličí.
Východní Krušné hory
Dlouhá Louka, spíš ráno, Dlouhá Louka - obora, tam a zpět, pár kritických míst, ale jinak to jelo slušně, sněhu stále relativně dost, ale asfalt začíná vykukovat. Pěkné jarní svezení, pokud by dle předpověďi připadlo, ještě příští týden to půjde. Z parkoviště je třeba kousek po svých.
Východní Krušné hory
Dnes na Dlouhé Louce lepší než jsem čekal - zmrzlý sníh s vrstvou čerstvého prašanu, jelo to výborně. Samozřejmě jsou slabší místa a na loukách už skoro nic, takže se musí přeťapávat anebo rovnou přenášet. Povětšinou však sněhu pořád dost. Projel jsem od penzinou k červené cestě, na Vrch Tří pánů a zpět, do Vilješova a po modré turistické zpět na Dlouhou Louku a na závěr na Loučnou (tam to je nejlepší).
Západní Krušné hory
Abertamy, Červená jáma , Hřebečná. Z parkovište na Cervenou jámu dopoledne - stopa v jednom směru od rolbařů udělaná, spoje od Červené jámy směrem k Bludné neprojety rolbou. Směr Hřebečná - stopy od rolbařů v obou směrech. Docela dobrá kvalita sněhu. Na pláních - sníh odvátý, podklad zčasti ztvrdlý, povrch měkčí. Dopoledne - lehké sněhové přehaňky. Na magistrále od Cervené jámy na Hřebečnou - psi na volno mezi běžkaři. Kolem poledne - jak pěší ve stopě, tak psi na volno ve stopě od Abertam směrem k Červené jámě.
Východní Krušné hory
Na Cínovecké magistrále je pořád hodně sněhu a přes týden ještě malinko přisněžilo. Počasí krásně jarní, na krystalkách sněhu se dobře bruslilo. Cínovecká silnice je vytátá jen minimálně, stopy směr Kahleberg jsou dole posypané jehličím a nahoře podupané, ale sjízdné. Na Klínovčíku je pár míst kde si musíte dát bacha, ale stopa je přerušená až dole u Pěšorestu. Fotky: https://photos.app.goo.gl/xNapGHnnh3DtaY9h6
Západní Krušné hory
Boží Dar, Hubertky, tento úsek ráno neupraven, takže freeride v 10cm prašanu, od Tellehauseru pěkná stopa z pátku večer, kolem Fichtlu vše krásně upraveno, některé úseky dnes ráno, dokonalé svezení, dal jsem velké kolo přes vrchol v chumelenici, pohádková zima, pak zpět přes Hubertky na Tellehauser, to už poprchávalo, kazišuk neupraven, po ježíškovce na BD ke hřbitovu, čerstvě projeto rolbou, upraveno kolem poledne v dešti, takže na pohled ošklivé, křivé, ale stopa umydlená, rychlá. Škoda jen že z BD nerolbovali ráno, udelali by líp, vítr by tomu neublížil... Škoda deště, jinak by to bylo dokonalé a zítra by byl prašan za sluníčka..
Východní Krušné hory
Dnes ráno upraveno okolo Kahlebergu, sněží, teplota okolo 0°C. Jarní podmínky, ale klidně dobré lyže.
Východní Krušné hory
Dnes na Cínovci. Jeli jsme dopoledne směrem na Vitišku. Tratě zaváté novým sněhem. Část jsem vyšlápli. Po nás jelo pár lidí. Cestou zpět na Cínovec už to na klasiku šlo. Pak menší okruh v Německu, kde to bylo podobné.
Další zprávy od běžkařů

Další členění

Poslední zpráva
Západní Krušné hory
Východní Krušné hory

Nejen stav sněhu

O Krušných horách

Česky Krušné hory, německy Erzgebirge. Nejdelší pohoří ČR je zároveň pohořím hraničním. Dělíme ho na východní a západní. Do východních Krušných hor spadají trasy od Děčínského Sněžníku až po okruhy okolo Hory Svaté Kateřiny a Lesné. Nachází se zde velké množství běžkařských stadionů a téměř všechny trasy jsou upravovány. Velmi oblíbené je také přejíždění na německou stranu. Také skiareálů zde není pomálu - mezi největší řadíme Telnici, Bouřňák a Klíny. V západních Krušných horách najdeme trasy okolo nejvyšší hory Klínovce, kde se také nachází jeden z největších skiareálů u nás, Božího daru i Bublavy - zde najdeme také stejnojmenné skiareály. Západní Krušné hory jsou vyšší a na sníh obvykle bohatší, než východní, a sezona je zde tedy i podstatně delší.

Rady a tipy - Krušné hory

Lyžaři radí lyžařům

Východní Krušné hory
Prosím, kde parkovat na Cínovci? Minulou sezónu jsem jezdila ke golfu, ale tam je to malé. Díky
Přečíst odpověď

+ dalších 9 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Klínovec - -
Bouřňák - Mikulov -
Boží Dar - -
Telnice - -
Fichtelberg - -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Klínovec
Několik sjezdovek na Klínovci jsem křižoval v podvečer na běžkách a přišlo mi, že podmínky jsou slušné (viděl jsem jen jeden malý hnědý flek) a že se snaží (před setměním už měli skoro vše upravené na další den). Ještě opožděné vysvětlení pro Petra - většina lyžařských webů přebírá data o provozu a stavu sjezdovek od Holidayinfo.cz, kde mají v databázi cca 100 areálů, zpravidla těch větších. Získávat info o stavu těch dalších je komplikovanější - ne, že by to nešlo, ale třeba zde na KamZaSněhem.cz, což je primárně běžkařský web, nedává smysl se tím zabývat.
Klínovec
Klínovec Super azuro, teď se to bohužel má kazit. Nechápu ale proč na všech serverech o lyžování jsou jen ta největěí střediska. Minulý týden jsme byli ve ski areál Náprava Jáchymov. To je naproti Klíénovci a taky super. 3 Km sjezdovek, ale klídek a sněhu dosti. Sepsal jsem to tady : http://letajici-bobr.cz/2019/02/01/skiareal-naprava/
Bouřňák - Mikulov
Předvánoční obleva odložila start zimní sezóny na Bouřňáku. Původně bylo v plánu spustit vleky v pátek 21.12., ale fotky na https://www.facebook.com/SC-Bou%C5%99%C5%88%C3%A1k-235846291326/ ukazují, že počasí bylo proti. Čerpáno z webu http://www.scbournak.cz/ Zároveň v této sezoně už nenajdete na KamZaSněhem.cz oficiální informace o provozu sjezdovek na Bouřňáku, v datech dodávaných centrálním dodavatelem již toto středisko chybí.
Klínovec
Fajn ježdění. Upraveny Dámská a Pařezovka. Bohužel celý den předtím pršelo a bylo 10 stupňů nad nulou, v noci to zmrzlo a celé to bylo jeden velký led. Naštěstí na ten led padal celý den nový sníh. Celý den ale navíc obrovsky foukalo. Díky otevřené spojce lyžařské cestě 2a tak všichni lyžaři jezdili buď Pařezovku nebo Dámskou a právě přes lyžařskou cestu 2a na Pařezovku, aby mohli jet bublinovou lanovkou (Cinestar Express), protože na Dámskou na lanovku se odvážil v tomto počasí jen málokdo. Žádné fronty, dostatek sněhu, aktuálně nejvíce otevřených km sjezdovek v ČR, speciální zlevněné jízdné. Za mě super. Až se zasněží i propojení na Neklid a nejdelší sjezdovka Rondo s délkou 5 300m, bude to skvělý!

Doporučujeme

Nejnovější články

10 důvodů, proč si pro zimní dovolenou vybrat Itálii

Zima klepe na dveře a vy stále váháte, kam letos vyrazit na zimní dovolenou? Rozhodně mezi své favority zařaďte Itálii. Nabízí totiž nádherné a dlouhé sjezdovky k lyžování, ale i obrovské vyžití. Přečtěte si našich 10 tipů, proč zvolit právě Itálii a už nebudete chtít jinam.

Spouštíme sekci Rady a tipy

KamZaSněhem.cz dosud lyžařům pomáhalo primárně zprávami o aktuálních podmínkách. Nyní rozšiřujeme web o sekci "Rady a tipy". Ta obsahuje takové informace o běžkařských tratích, jejichž užitečnost nesníží vydatné sněžení ani déšť. Tedy platné dlouhodobě.

V Livignu se začalo lyžovat

Zatímco u nás ještě vládlo babí léto, v italském Livignu se od 19. října dá lyžovat. Běžkařský okruh dlouhý 2,5 km využívá sníh uchovaný z minulé sezóny.

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze