Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 18.2.2019 7:11
Horní Halže -> Klínovec sníh i stopa na většině trasy dobré, akorát na některých úsecích, kde se opírá slunce byla stopa na klasiku trochu klouzavá. Jinak super.
Vloženo 18.2.2019 13:28
Abertamy - Červená Jáma,, směr Pernink . Rolbařům vřelé diky- stopy projety. Louky projety malou rolbou. Snih pred polednem namrzly, pozdeji - mekci povrch- tudiz pohyb ve stope pomalejsi. Mimo stopu- pres louky dolu - pekne svezeni. Mazani na bezky od 0 na plus. Od Abertam na Červenou jámu - psi ve stope na volno. Sluneční den, teplo, dosti bežkařů .
Vloženo 15.2.2019 20:20
Skatem za jarního počasí: Boží Dar -> Kaffenberská -> Pod Špičákem -> Červená jáma -> Pernink -> Abertamy -> Červená jáma -> Karlův běh -> Myslivny -> Hubertky -> Himmelsleiterhütte -> Sachsenbaude -> Boží Dar
Klasické podmínky posledních dní: ráno rychlý, zmrzlý, místy hrbolatý, odpoledně měkký ale pomalejší. Krásný den, jen by mohlo být chladněji.
Vše skvěle upraveno, veliké díky.
Vloženo 12.2.2019 20:42
Děčínsky Sneznik-prima klouzani,parkovani v poho,nikde nikdo az na několik nadšenců.
Vloženo 5.2.2019 21:45
Bublava - Rolava v odpoledních hodinách naprosto čerstvá, nádherná stopa!
Vloženo 5.2.2019 18:00
Chakoupecke parkoviste smer Chaloupky - krasne upravena stopa, odklizene spadle stromy. Smerem k Vysoke Peci po lavce pres potok k rozcestniku a zpet- dokonale upravene stopy. Na zpatecni ceste, blize k chaloupeckemu parkovisti- pes na volno v magistrale. Smer ke skautskemu taboru v Novych hamrech stopa podel potoka v jednom smeru. Na turisticke chate u parkoviste ( skautsky tabor) na mape - sdeleni „ psi vitani“. Ale to prosim neplati pro pohyb na magistrale- t a m n e j s o u p s i v i t a n i - na zacatku kazde magistraly je jasna znacka se zakazem vstupu chodcu, saňkařu a take psu na magistralu. Navrh poplatku za vstup do upravenych stop budu podporovat.
Vloženo 5.2.2019 17:33
Z Horni Blatne 01. 02. smer Bludna - upravena stopa v obou smerech, 1. odbocku vpravo smer Pernink - stopa v jednom smeru upravena - , na odbocce smerem k magistrale Cervena jama - Abertamy zadna stopa pro klasiku - trasa znicena od bruslaru. Na rozcesti smer Abertamy po magistrale - stopa ne vzdy v obou smerech. Odklon z magistraly u Abertamske louky pres dalsi louky smer Pernink potok- projeta stopa malou rolbou, mekci teren. Slunecno, krasne vyhledy pres louky u Abertam.
Vloženo 25.1.2019 9:44
Dne 22. 1. 2019 rozhodl orgán státní správy lesů o dočasném zákazu vstupu do lesa na pozemcích ve vlastnictví Náboženské matice spravované Arcibiskupstvím pražským ve správním území obcí Nové Hamry, Vysoká Pec, Nejdek a Přebuz.

Přesnější výčet tras, které byly takto postiženy, najdete na http://krusnehoryaktivne.cz/
Tisková zpráva Náboženské matice k zákazu vstupu do lesa, která byla zaslána i našemu webu, se nachází tamtéž.

Prosíme lyžaře, aby tuto záležitost zde nijak nekomentovali a psali sem pouze zprávy obsahující informace o sněhových podmínkách (aktuální zprávy o odklízení polomů apod. na tratích samozřejmě nevadí). Jen tak může tento web plnit svůj účel. Děkujeme.
Vloženo 24.1.2019 10:48
Milá církev (AP-asi restituce) do konce února plošně zakázala vstup do lesů mezi Blatnou, Přebuzí a Hamrama a to i na upravené a vyčištěné tratě. Moooc děkujeme. Co taky čekat od církve, dřív kradli majetky čarodějnic, teď běžkařskou sezónu. Hlupák z města, který v tom lese nikdy nebyl a jen četl v novinách o kalamitě (která dávno skončila, prakticky všechno co padalo už leží na zemi)
Vloženo 23.1.2019 19:28
Dnes absolutní paráda! Skate od sjezdovek v Nových Hamrech přes Havraní vrch, Chaloupky a Rolavu do Bublavy, odtud po Kammloipe přes Weitersglashütte, Jelení a Jelení vrch zpět do Hamrů. V Čechách vše čerstvě a špičkově upraveno, v Německu upraveno z víkendu, nijak to ale nevadilo, od té doby jen mrzlo a nesněžilo. Krajina jako v pohádce a zcela ideální podmínky, nemělo to chybu. Moc díky za perfektní úpravu a odklizení mnoha padlých stromů. Příspěvek odeslán.
Vloženo 21.1.2019 9:23
(Odpověď na dotaz uživatele katerina z 15.1.: Dobry den chci se zeptat jestli nekdo nevite zda se daji pujcit bezky v okoli bezeckych trati??? dekuji moc katka.) Pujčovny viz : https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1DYVD6ep3wNhv6UkL85BFV171ytI&ll=50.34911853376625%2C12.678413094726466&z=10
Vloženo 21.1.2019 9:20
Odpověd pro Pavel z 18.1 / častečně i pro František : http://www.wintersport-im-erzgebirge.de/langlauf/westerzgebirge/schoeneck.html //// https://www.carlsfeld.com/beh-na-lyzich.html
Vloženo 21.1.2019 8:09
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 18.1.: Ahoj,
dotaz na Františka (nebo i někoho jiného):
Znáš nějaký stránky, kde jsou informace o aktuální úpravě tratí kolem Schönecku a Mühlleithenu? Na http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/ se tyto úpravy nezobrazují.
Ahoj, bohužel také nevím aktuální stav stop v okolí Schonecku, snad by se něco dalo vyčíst na www.kammloipe.de, ale konkrétně nevím.
Díky za odpověď.)
Vloženo 20.1.2019 19:49
Víkendové lyžování okolo Přebuze a Bublavy.........prostě paráda. Obrovsý dík rolbařům a daším zainteresovaným že se jim to vše podařilo zprovoznit !!! Třeba cesta z Ostružníku na Myší díru byla neskutrečně zarubaná.... Ještě jednou díky a nenechte se, prosím, znechutit nesmysly.....viz níže.
Vloženo 20.1.2019 0:00
Muhlleithen ideální podmínky.
Gogo ty jsi pako. Les bez rizika pádu stromu není nikdy, to tak v lese prostě je. Aby byl bezpečný tak by se musel úplně vykácet! Teď je těžký sníh a padá toho víc (teď už moc ne - drtivá většina na spadnutí už je dole), proto upozornění a je na každém jestli tam půjde. Stačí koukat okolo na stromy a sám se rozhodnout jestli projdu nebo ne. Zákaz vstupu je nesmysl, to by se muselo zakázat i vylízt z postele. Jen alibismus Božáku.. V dnešní době kdy se hledá viník za cokoliv, i za něšťastnou náhodu, to ale celkem chápu. Nařizovat jak kdo má žít je cesta do pekel, to by skončilo zákazem všeho. Na běžkách si můžeš kdykoliv vyvrknout kotník = zakáže se běžkování. To je nesmysl. Bohužel vývoj k tomu směřuje. V lese může spadnout strom, tak se zakáže chodit do ledů? Taky nesmysl. Každý normální ví, že když nahuláká sníh a naprší do toho tak se stromy lámou, stejně tak při vichřici. Tak si dá pozor a neleze všude. upozornění stačí, jen Božák to zakáže. I těm kdo se v lese umí pohybovat :/ Oni tam beztak jezdí, tak je z toho jen taková anarchie... Ještě chybí policajt co je bude chytat a pokutovat.
Vloženo 19.1.2019 15:52
Horni Blatna - smer Bludna- pekna stopa, Bludna - smer Cˇervena jama- stopa se misty vpravo ztraci, nekde jsou vymoly , vetvicky z odklizenych stromu. Od Červene jamy smer Abertamy - dobre podminky v obou smerech. Ve stope pes na volno. Mimo stopu, presto tesne vedle pocetna skupina mladych lidi- pěšaků. Smerem na abertamskou louku - doprava pres louku smer Pernink- krasna stopa ( louka ma okruh u Abertam) , velmi podarena trat pro bezky- pohodlna , bezpecna, navic s krasnymi vyhledy na okolni lesy. Dale směr Perninku k potoku- dobra stopa. Bylo stabilni pocasi- slunce, hodne snehu, hodne lidi.
Vloženo 18.1.2019 18:25
Kammloipe Schoneck - Muhlleithen - dnes čerstvá stopa, vynikající podmínky,doporučuji!
Vloženo 18.1.2019 16:55
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 16.1.: Chtěla bych se zeptat, jak vypadají trasy v okolí Abertam? Má smysl na víkend na běžky? Směr Blatná ev. Maringotka apod?
Díky všem za info. MM) Prašánek, má vylézt slunce a mrznout, nějaké stopy budou. V lese pozor na stromy, níž to už je OK (sníh opršel) ve vyšších polohách to chce koukat a nejezdit pod nahnuté.. Kromě těch stromů ideální podmínky.
Vloženo 14.1.2019 9:05
Zůstaňte doma, je tam zákaz běžkování.

(Odpověď na dotaz uživatele Karolina z 13.1.: myslite,že má cenu zitra jezdit do Albertam na běžky, že budou tratě použitelné a zda se dá vůbec někam dojet? Díky)
Vloženo 13.1.2019 19:30
Město Boží Dar - aktuálně vydán zákaz vstupu do lesů. Ostatní správci lesů se jistě brzy přidají !!!!
Vloženo 13.1.2019 18:25
Je jen otázkou času kdy správci lesů vydají zákaz vstupu do lesních porostů a bude konec sezóny. Dnešní noc a zítřejší den bude rozhodující.
Vloženo 11.1.2019 17:58
Dneska z Abertam smerem na Cervenou jamu. Jel jsem primo za rolbou, ale to nepomohlo. Napad vzit si skaty byl dost naivni. Pri kazdym odrazu jsem se proboril o 15cm. Hulky se zabodavaly tak na 40cm. Je tu tak 70cm cerstvyho prasanu. I kdyz se snazi upravovat, je to spis na backcountry. Dneska dalsich 10cm. Pres vikend pry dalsich 30...
Vloženo 6.1.2019 16:20
Z Abertam na Mringotku, Špičák, Myslivny a zpět. Luxusní vysoustružené vymrzlé 2 stopy na většině trasy a mezi nimi machester na skate, že mi ani ti němci nevadili. Jen je sníh po oblevách jaksi ledovej, tak to bylo na klistr a flour.
Palec nahoru 👍 pro rolbaře.
Vloženo 5.1.2019 19:35
Jasně i klasika. Mimo brusliciho okruhu, ale na klasiku na tam hodně tras, takže žádný strach
(Odpověď na dotaz uživatele Svaťka z 5.1.: Dobry den. Dotaz: projizdeji v okoli Boziho Daru trasy i na klasiku? Mela bych jet zitra na Bozak. Dekuji za odpoved)
Vloženo 5.1.2019 10:10
Vcera- Z Horni Blatne smer Bludna, Červena jama, Abertamy - dopoledne. Kvalita snehu vyborna, protazena stopa. Na otevrenych loukach odvata stopa, mlzno. Stopa z Abertamske louky k Lisakovi protazena. Z Abertam k Cervene jame turiste se psy. Psi ve stope. Diky za vcasnou upravu stop.
Vloženo 2.1.2019 22:49
Z dolu Eduard na Plešivec a zpět pres U mrtvého rybníka. Lyžování jak za starých časů - panensky sníh a vlastní stopa. Paráda i přes silne sněžení. Kalamita v lese a u televize vypadá preci jenom jinak :-) Chce se to jen vyhnout otevrenym planim na hrebenu. Konecne zima.
Vloženo 31.12.2018 10:16
Boží Dar po magostrále k Maringotce a zpět. Už dva dny a dvě noci lehce sněží (sláva), teplota kolem 0 a byly by ideální podmínky ... ale rolby bohužel nikde. Ve stopě 3cm nového směhu, takže jen prošlapáno od lidí. Naštěstí se na tom dá docela solidně bruslit, protože podklad je po oblevách tvrdý. Skol
Vloženo 29.12.2018 11:00
Dnes rano z Bublavy pod Zadni Ostruzinik. Pote, co clovek vymota z Bublavy a zdola kratky kopec od altanu, kde to stoji za prd, je lyzarska trasa paradni. Stred upraveny rolbou, lehce zmrzly, na jedne strane stopa pro klasiku. Velmi zridka jsou kaminky podkladu cesty. Z pohledu amaterskeho skatare to byl supr! Nepotkal jsrm mezi 8 a 10 ranni jedineho bezkare.
Vloženo 26.12.2018 22:00
Dnes z Abertam ke Krmelci u BD a zpět. Bohužel stopa na magistrále od Červené jámy a v okolí maringotky totál zafoukaná a oraniště. Od mrtvého rybníku a kolem BD je stopa OK. Škoda, že nastupuje další obleva.
Vloženo 22.12.2018 10:34
Dnes z Abertam směr na bludnou a háje. Obleva +4, mrholí, sněhu dost, ale mokrý, rozbředlý a boří se. Stopa začala až v lese. Z Abertam na louce sice jela, ale stopu nedělala. V lese už to šlo. Od hájovny k rozcestí je stopa rozjetá od aut, co vozí dřevo a jezdí směr Blatenský vrch po Černé cestě. Kolem Spáleniště na Bludnou se jet dá. Na magistrálu ne, stopa tam není a je to břečka. Z Bludné na Háje a Mílov rolba jela také, ale opět ze stopy. Na cestě vystupují kameny a je to břečka. Na Hájích jsem to otočil a jel na pivo do útulné huspůdky U Červené jámy. Doporučuji! Sníh je plný vody. S tuhými vosky to nemá cenu zkoušet. Fungoval klistr Rex univerzal a přidal jsem trošku hnědého OV. Pokud ta břečka zmrzne, bude to hodně nebezpečné.
Vloženo 22.12.2018 21:01
Předpověď velká obleva, přesto se fest rolbovalo (Komplet Ježíškovka, kolem Jelení atd.). Až jim budete chtít přispívat, tak si vzpomeňte jak se ty peníze používají. Všiml jsem ti toho už vloni, kdy např. napadlo 3 cm nového a rolbou jen vyorali šutry. Nevyjet by bylo lepší.. A nebylo to jen jednou. Mám z toho silný pocit, že nejde o kvalitní úpravu stop. ale o účtování najetých kilometrů. Nic proti, ale vyházet prachy za rolbování na začátku jasné velké oblevy je fakt už moc :/ (předpověď počasí byla naprosto jednoznačná).
Vloženo 18.12.2018 14:50
Lyžařské trasy v okolí Božího Daru jsou stále slušně sjízdné. Na úterní večer (18.12.) je plánovaná úprava stop nejen v okolí Božího Daru, ale také mezi Perninkem, Abertamy, Červenou jámou a Horní Blatnou.
Úprava magistrály z Jelení přes Rolavu na Bublavu proběhla v pondělí 17.12. večer.
Aktuální info: https://www.facebook.com/KLMzapad/, http://krusnehoryaktivne.cz/, http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm.
Vloženo 13.12.2018 20:15
Boží Dar-tratě upraveny, sněhu opravdu dost, kolem 40-50 cm, takže není důvod se bat o lyže. Je to spíše na klasiku, skate se hodně boří, protože toho sněhu napadlo najednou opravdu hodně 😉
Vloženo 12.12.2018 13:21
Úprava stop mezi Božím Darem, Myslivnami, Mrtvým rybníkem, Hřebečnou,... (a dále - jak to půjde) je v plném proudu.
Navečer je naplánovaná také úprava lyžařských tras z Jelení (směr hranice, Bučinská a Schuppenberská cesta). Stopy mezi Perninkem, Abertamy a Červenou jámou by měly být upraveny během čtvrtka.


https://www.facebook.com/KLMzapad

O oblasti

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory