Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale…

Číst celý text

Jak přispět na úpravu stop?

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází…

Číst celý text

Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.4.2024 17:49
Boží dar. -0,5 stupně, pod mrakem. Sněhu od 15 do 25 cm. Dalo se, za celý den jsem snad ani běžky neškrábl. Místy šly hůlky na asfalt. Od podkladu začíná někde odtávat, ale tak 1-2 dny to určitě ještě půjde.
Vloženo 5.2.2024 8:03
Od odbočky pod Meluzínou 2x kolečko Na Skalách-Pytlácká Rokle-Traverz-odbočka Na Dámské-Pod Macechou-Na Skalách. Podmínky relativně slušné na tu bídu kolem, přenášet se nemuselo nikde, jen asi 2x to chtělo opatrně přeťapat cca 10 m vytátý úsek pod stromy. Dole spíš mejdlo nebo led, nahoře v úseku Traverz-Na Dámské podmínky nejllepší, tam to pěkně jelo. Pro otrlé nejlepší jezdit jen nahoře tam a zpět, případně ještě s malým kolečkem okolo Traverzu. Stopy nahoře pěkné, na bruslení by to ale asi už moc nebylo (neprojetý střed a spíš rošlapaný od pěších). Ve sjezdu občas led, tak to chce asi víc opatrně, než já, a nenechávat to moc rozjet - 3x jsem tam někde ležel.
Vloženo 27.1.2024 15:24
Kolem Božího Daru už není sníh. Jediné, kde to jde je nástup do stopy Pod Meluzínou a jet směr Na Skalách, Pytlácká rokle, Traverz, tam nahoře jsou stopy nejhezčí. Stopa na klasiku krásná, asi 1.5 cm prašanu na totálně umrzlém podkladu, ale celá trasa sjízdná bez sundání lyží, občas šišky nebo jehličí, ale nedrhlo to nikde. I bruslit se dá, jen je to hodně ledové
Mimo tuto hlavní trasu je to výrazně horší, místy hodně ledu i jehličí, nedoporučuju odbočovat..
10:22
12:40
Vloženo 23.1.2024 14:17
V noci pršelo a na to nad ránem napadalo pár cm nového sněhu. Ve výsledku to vůbec nejelo. Stopa na klasiku zapadaná nebo mokrá a skate byl prostě děsná dřina. Už dlouho jsem nemusel bruslit i z kopce. Ale dobrá zpráva je, že na většině míst je víc sněhu než o víkendu. Na moji trase bylo horší místo jen u Hamerské silnice. Ještě kolem Jelení je to hodně vyfoukané.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 21.1.2024 18:34
Plešivec - Pod Spičákem - kousek za Maringotku v neděli podvečer
Sněhu není moc, ale lyžovat se dá. Nejlepší je to na širokých lesních cestách, kde stromy nestíní cestu (kolem rozcestí Pod Špičákem). Nejhorší naopak v lese pod stromy na kamenitých cestách (Mrtvý rybník, Plešivec). Na loukách u maringotky je to vyfoukané, ledové a s trávou a krtinami, ale taky to jde. Na kameňačkách obstojné lyžování, ale určitě lepší na klasiku. Na ni je slušná stopa překvapivě skoro všude. Na Plešivec rolba nejela, to je vysloveně bojovka, kterou nedoporučuju.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 21.1.2024 9:20
Z Horní Blatné směr Boží Dar. Často tráva, led, kameny. Také hodně pesaku, po německé skupině stopa totálně rošlapaná. Na to v jakém stavu stopy byly, bylo neuvěřitelné množství lidí. Bylo to davové šílenství, kdy se běžkari hnali jeden přes druhého, docela dost bezohledně. Bylo to na kamenacky.
Vloženo 20.1.2024 17:22
Pernink nádraží, Korce, az na par vyjimek supr, stopa na klasiku všude cista, na Henneberg nic moc, malo snehu, misty jen mansestr kde prosvita binec, stopy casto s kaminky, po Kammloipe az na prechod na Rolavu, celou Kamm je nutne koukat pod lyze, lehce sterk ve stopach, sjezd k Weiterglashutte nesjizdny, nutno jit pěšky, pokud mate kamenacky, tak si to uzijete, stopy cerstve upravené. Od prechodu az na Rolavu k pomníku o ničem, snehu fakt malo, neupravitelne. Nova magistrala k Celnici z prvni třetiny take o nicem, postupně se to zlepsi, místy top. Sjezd do Jeleni take mizerie, po obci pesky a nahoru na Korce supr az do Perninku, s vyjimkou tradičně useku podel Hamerske. Okruh 40km, jediny usek kde není vubec sterk a jiny binec ve stope je Jeleni az Pernink, vsude jinde to chtelo cumet do stopy, alw stejně jsem par sutru vzal. Snehova bida, ale luxus pocasi, takze to za to stalo!
Vloženo 20.1.2024 20:16
V pátek Boží Dar, Huberta , přes Tellerhauser na Myslivny, v NDR krása, u nás ucházející , dále na Mílov slušné, přes Háje na Bludnou proslapano, dalo se, zpět na Hrebecnou , louky kolem velká bída, od Mrtvého rybníku pod Špičák dobre, magistrála přes rašeliniště na Bozi Dar se dá doporučit jen jako nejrychlejší návrat , v lese občas kořeny , louka před Božím Darem tráva, krtince.. sněhu je pomálu
Vloženo 5.1.2024 21:15
trasy v lese kolem Jahodové (u Božího Daru) - strojově upraveny asi před pár dny, na to včera napadlo ca 5 cm mokrého sněhu, ale taje, jsou +2st. Lze, ale na běžky, kterých vám není moc líto. Jen pro skalní zarputilce. Zítra má mrznout, tak snad to nebude ledovka o život.
Vloženo 31.12.2023 19:00
Nejvýše položené okruhy na Fichtelbergu stále akceptovatelné. Každodenní úprava pomáhá. V rámci současné mizérie to stojí za to.
Vloženo 27.12.2023 20:45
Boží Dar, Hubertky, Krmelec a okolí. Z 99% mokrý sníh, ale perfektní stopa. V rámci možností ideální podmínky. Cca 300m před Myslivnami konec sněhu a čistý asfalt. Na německé straně mezi Tellerhauser a Hubertkami sníh, ale žádná stopa.
12:28
12:43

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 17.12.2023 19:42
Jeziskova cesta, Jachymovska spojka, Mrtvy rybnik, Hrebecna, Bludna, Abertamy, Pernink....super podminky, krasne stopy, na slunci mekci, ve stinu namrzle. Zitra bude super den. Skoda, ze musim do prace.
Vloženo 16.12.2023 18:58
Včera rolba upravila trasu z Perninku na Jelení, tak jsem vystromečkoval sjezdovku pod nádražím a pokračoval po rozdupané žluté turistické značce až na Šupernbergskou cestu. Upraveno to bylo super, lesáci už mají pokáceno a dřevo leží vedle cesty.
Závěrečný úsek k hospodě Jelení už byla hančovačka podél silnice. Zpátky stejnou cestou, jen sjezd k vodárně, přes perninský les a perninský brod zpátky do penzionu Eret.
12:17
12:35
12:53
16:11

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 16.12.2023 16:00
Abertamka, Špičák, Hubertky, všechny upravené okruhy na Fichtlu a spodní kolo u Oberw. Tellerhauser cestou podel ceske hranice, Myslivny, Abertamka. Vyborne podminky, to jsem necekal. Fichtl nejlepsi, nejvic snehu, cerstva ranni uprava, nejhůř dolni cesta Oberw od kotvy, tam mene snehu, mokreho a strasne posrano od koni, jak se tam nemcouri vozej na sanich.... Na Tellerh mel byt upraven cely okruh, ale ta zadni cesta nebyla, tak jsem ji nejel. Jeziskovka upravena bohuzel vcera rano, takze ji typicky nelyzarska klientela Boziho Daru dokazala ochodit, hlavne trasy na malém okruhu. Ale na klasiku to bylo v poho, i starsi stopa drzela tvar, jen nebyla tak pevna a nebylo to tak idylicke jako v DE... Za me ale luxus, po te obleve nad očekávání...
Vloženo 15.12.2023 20:05
Vystartoval jsem z Perninku směr Červená jáma, Maringotky, rozcestí Pod Špičákem, Plešivec, Abertamy... Napadlo 3 až 5 cm nového sněhu, většina tras projetých rolbou 10. prosince už byla zavátá. Povrch však promrznul, takže bruslit se v pohodě dalo. Nicméně klasikáři lehčí to maj.
Před Plešivcem vítr do stopy nalámal několik smrčků, bez problémů se dají objet. Sjezdovky na Plešivci ještě nejedou, v dolních partiích čouhá tráva a kamení. Dojel jsem do Abertam, došel do bistra na oběd a sjel po cyklostezce do Perninku.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Vloženo 15.12.2023 2:56
Zamračeno, mrholení sněženíčko, zkrátka paráda.
Z Perninku po pláních do údolí Bílé Bystřice.Za Perninským brodem ve stoupání údolím Černé občas nedovolilo bruslit. Dojel jsem až k Bludné, pokračoval do sedla Háje.
Tam naprosto v souladu s očekáváním sníh chyběl, viz foto.
Pak jsem se vyškrábal ke kapli Sv. Jana Nepomuckáho na Mílově. Mílovská silnice byla střídavě skvělá a odtátá.
Z Mysliven východně od Špičáku nádhera. Louky pod Maringotkama byly kličkovaná pro mne i pro rolbu.
Držet stopu směr Rýžovna byl docela problém. Odměna = krásná a milá obsulha pivovaru Rýžovna = důvod proč tam zajet.
Už za tmy jsem dojel do Perninku, čerstvě urolbovaný manšestr mne ale svedl obloukem k Albertamům.
Nakonec jsem se do Perninku dopotácel.
12:38
12:54
13:23

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 14.12.2023 12:53
Z Klínu na Klinskou celkem to šlo místy jehličí,jak do pátku nenapadne je konec.
Vloženo 13.12.2023 22:40
Po příjezdu do Perninku jsem zkusil místní osvětlený okruh. Parádní svezení, teplota sice nad nulou, ale stejně nádhera, super prolog.
17:00
17:00

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 13.12.2023 8:04
Boží Dar - Myslivny - Mílovská - Háje - Mrtvák - Božák. Podmínky všude dobré, snad jen přes Háje nic moc, ale projet se s opatrností dá. Sníh mokrý, v lese znečištěný, k večeru to přimrzalo. Okruh kolem Špičáku špatný. Obecně asi platí, že čím výše a mimo stromy tím lépe.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 2.12.2023 16:56
Abertamy opět potvrdili, že umí připravit nejlepší podmínky pro běžkaře, rolba nezmatkovala, včera večer nevyjela, počkala si až na ráno, výsledkem byly top stopy i po 10h... Takže trasa na Pernink, brod, černá cesta, bludna, vrchní cesta Hrebecnou, mrtvý rybnik, rozcestí pod Špičákem, sem pohádka, trasy ma Spicaku starsi upravy, ale stale dobré, jen zasněžené, tak jsem udělal zde jen malé kolo a vratil se směr Abertamy. Magistrala pres Hrebecnou uz byla bohužel zavata, od Jamy dolu do obce zas fajn. Supr podmínky, snehu dost na kvalitní upravu, ale ještě 20cm by to sneslo..
10:54
11:13

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 28.3.2023 18:24
Po víkendové pauze opět super jarní svezení. V lese sice jen do 15cm, ale po okraji plání pěkně větrem utažený sníh. Na Podmileské výšině ve vrstvě do 70cm. Paráda ☀️❄
16:41
16:45
17:00
17:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 26.3.2023 16:29
Hřeben Podmileské výšiny (850 m.n.m) už je sjízdný leda tak na kole. Od minulého víkendu kdy se dal přejet bez přenášení je tam na tratích jen nesouvislá vrstva sněhu. Většinou však zmizel úplně. Zůstává již jen v závějích v přilehlém lese.
14:55
15:01
15:06
Vloženo 18.3.2023 14:15
Na tu bídu se sněhem letos super jarní svezení. 4,3km od Lysé hory přes Méděnecké tratě nad Rusovou až ke Kotlině u Měděnce. Protože tyto terény už dobř9e znám bral jsem Áčkové BC. Na dvou místech se muselo přenášet, ale stálo to za to.
12:43
13:59
13:59
14:01

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 18.3.2023 1:31
V pátek večer jsem se pokusil projet od Skiareálu Novako směrem na Klínovec. Na pláních sníh téměř zmizel. I když tam v pátek ráno jela rolba. Tak jsem to otočil a došel jsem do lesa. Sníh začíná na křižovatce Vraky. Lze jet s velkou opatrností kolečko U Kazišuka, Tellehäuser, Hubertky. Večer, teda skoro v noci, byl už rozbředlý sníh zase zmrzlý, takže každé klesání je nebezpečné, velmi nerovné. Nejlepší sníh byl na kolečku u Tellerhäuser, které se dá jet jen z půlky. Směr do Skiareny pod Fichtelbergem je neprůjezdný.
Možná tratě severovýchodně od Klínovce jsou lepší. Těžko říci. Byl tam někdo? 🙂
Vloženo 16.3.2023 21:02
(Odpověď na dotaz uživatele Stanislav z 15.3.: ahoj lyzari, je to jeste na lyze?)

Obecně je. V okolí Klínovce dnes proběhla úprava, viz https://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-zapad. Ale dá se očekávat, že to je spíš poslední záchvěv zimy. Úterní zpráva na http://www.krusnehoryaktivne.cz/ je primárně o tom, jak sníh odtává na většině míst. Pro cestu z dáli nejsou v této chvíli Krušné hory pro běžkaře vhodnou lokalitou.
Vloženo 14.3.2023 9:12
V altánu u rozcestí Korce nalezena vetrovka. Majitel se může ozvat na mail palmsw"zavinač"atlas.cz
Vloženo 10.3.2023 7:54
Cesta z Chaloupeckého parkoviště na Chaloupky a dále směr Jelení byla odpoledne naoko dobrá, ale velké úseky jsou velmi promáčené. Bořil jsem se i 10cm do vody až na kamenný podklad. Výlety v této oblasti nedoporučuji až do zmrznutí a napadnutí vrstvy sněhu na případný led.
Vloženo 7.3.2023 12:55
Jen opakuji info z info tabuli mezi Hamry a Jelení: psi jsou u nás ve stopě vítáni, tedy tyto stopy nejsou určeny výhradně pro běžkaře … o čtyřkolkách se tam nepíše… tolerance je velmi důležitá 😀
(Odpověď na dotaz uživatele Sajlor z 7.3.: Odpověď na dotaz uživatele Rosťa => Pokud jste se s dalsimi deseti pejskari domluvili, ze budete vencit a nechat volne pobihat pejsky ve stope pro bezkare, tak to neznamena, ze je to v poradku a ostatni budou riskovat uraz. Zatim plati stav, ze stopy jsou urcene bezkarum. S Vasi logikou se ve stope za chvili můzou prohanet ctyrkolky a skůtry, protoze se tak domluvili.
Vase jednani je pouze projev arogance a bezohlednosti.)
Vloženo 6.3.2023 7:02
Z Perninku nad nádražím do Jelení, jen dvě místa zledovatělá cca asi 100metrů, jinak super stopa.
Vloženo 4.3.2023 23:50
Louky na Jelení v podstatě bez sněhu , směr Rolava tenká vrstva sněhu na asfaltu, to se asi doporučit nedá , asi se dá nahoru směr Chaloupky , ale tam dole uz snih jiste bude chybět .. velmi dobre se jelo po Bučinske , dá se až nad nádraží Pernink, zpět jsem jel z Korců přes NDR na Celníci , taky slušné, z Celnice na Jelení až na posledních 300 metrů lze
(Odpověď na dotaz uživatele Irena z 4.3.: Mohl by mi prosím někdo poradit, jak vypadaly dnes trasy kolem Jelení? Diky)

O oblasti

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Jak přispět na úpravu stop: Západní Krušné hory, Loučná pod Klínovcem, Alšovka

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory