Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.1.2022 15:58
Úprava tras dneska skvělá, ale sníh relativně měkký a ne extra rychlý. Jel jsem kolem 9 ráno a kolem Božího Daru a směr Maringotka a dále super. Co ráno nebylo protažené tak Milovská silnice. Cca kolem 11 už stopy začaly zapadávat čerstvým sněhem, ale pořád to bylo hodně slušné svezení.

Prvních pár kilometrů magistrály z božího daru chce k úplně ideálnímu svezení ještě trochu sněhu, ale sjízdné taky úplně v pohodě.
Vloženo 19.1.2022 17:01
Boží Dar, kroužení po všech cestách Ježíškovky a okolí BD, projel jsem vše co bylo včera večer upraveno, stopy top, bordelu ubylo, ale pár horších míst tu je, hlavně na Špičáku, takže to chce koukat pod lyže. Azuro, nad nulou, špice!
Vloženo 19.1.2022 12:55
Vyrazil jsem z Perninku po magistrale, 1. kilometry byly chude na snih, casto koukaly kaminky a vetvicky, od Hamerske silnice uz skvele upravene - siroky pas a 2 stopy, na Jeleni se musi po silnici az nad hospodu, ktera je vypluhovana na kost, pak az na Rolavu skvele. Celou cestu drobne snezilo, snad se podminky, predevsim v lesnich usecich, jeste zlepsi. Skol
Vloženo 15.1.2022 15:32
Horní Halže ke Klínovci, upraveno tento týden prvně a to v noci, jinde upravit nešlo, páč se upravovalo v úterý a sněhu je minimum, tak jedem zkusit. Volba dobrá, supr stopa, diky asfaltovemu podkladu pokryteho ledovkou a navrch sněhem nehrozilo prošlápnutí až na asfalt a nehrozil štěrk jako jinde, pár míst ledové plotny, ale díky lehkému profilu trati bezpečné. Okruh k Meluzině jsme vynechali, jsou tam ostřejší sjezdy, na zmrzlém povrchu budou hodně rychlé. Lidí tak akorát.
Vloženo 12.1.2022 16:21
Abertamy, výšlap východní Abertamy louka krása, v lese horší, trocha bordelu, dolu nesjizdny, na Mrtvý rybník luxus, nový úsek směr Rýžovna, na křížení silnice, dolu radši po silnici k maringotce, ale hlodala nás otázka, zda to nepokračovalo nově na Bludnou, pač tam od chalup vybíhá nová stopa. Dál Jáma a dolu Ab. Super svezení, občas prostě ven ze stopy kvůli bordelu, pro citlivky spíš béčkové lyže. Sluníčko na sebe nechalo čekat, ale nakonec trochu bylo. O víkendu bude otázka, jak moc se bude upravovat, podle mě některá místa ne, až po sněžení, sněhu je málo...
Vloženo 11.1.2022 18:10
Abertamy, Bludná, Milovska kaple, stopa z rána, luxusní, od kaple na Myslivny upraveno v noci, zde nejhorší úsek, často bordel ve stopě, štěrk, ale nic co by nešlo objet, z Mysliven k Mrtvému rybníku supr, kolem rybníku klasicky horší, magistrála k Jámě občas s trávou ve stopě. Na to jak je málo sněhu bez umrzleho základu, perfektní lyžování, k tomu sluníčko.
10:42
10:42
14:05
14:35

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 10.1.2022 21:51
Dneska z Abertamské zatáčky směr Pod Špičákem, Myslivny, Janouškova cesta, do Německa přes Hubertky - sněhu dost, prošlápnuté stopy, za hranicemi směr skiarena Oberwiesenthal nová strojová úprava. Zpátky přes Boží Dar, Kaffenberskou, Vodárenskou a Wunderblume - opět prošlápnuté stopy. V noci na úterý se plánuje na magistrále strojová úprava, tak uvidíme, kde to všude půjde.
Vloženo 10.1.2022 11:02
V sobotu i v neděli slušná sněhový pokrývka. Na zpevněných cestách ještě cvakaj hůlky, ale jinak souvislý sníh. V místch rašeliniště místy podmáčený, na loukách místy čouhá stáva. V neděli již projeté a utažené v části skůtrem. Stopa vyjetá běžkaři, ne strojová.
Vloženo 10.1.2022 6:46
Po nepatrném sněžení ve druhé polovině pracovního týdne přišla v sobotu dopoledne "dodávka" sněhu, díky které se dalo výborně lyžovat od Mariánské výš. Od menšího počtu lyžařů vyjeté stopy mezi Mariánskou a biatlonovým stadionem Eduard umožnily v sobotu uspořádání malého lyžařského orienťáku, po dalším přívalu sněhu v noci na neděli jsme absolvovali výlet z Abertam kolem rozcestníku "Černá cesta" a Bludnou k bufetu u Červené jámy. Mezi rozcestníkem "Nad Hájenkou" a rozcestníkem "Bludná" projeto jen běžkaři, ale zato jsme se kochali idylickou Ladovskou zimou, ostatní projeto rolbou.
Vloženo 9.1.2022 21:17
Dnes odpoledne kratke prvni letosni poslapani s detmi co byli poprve. Skiarena nad Bozim Darem smer Oberwiesenthal, v sedle mezi Fichtelberg - Wurzelberg. Smehu stacilo aby zakryl co bylo treba a dokonce i po parkovisti se dalo (zadny posyp). Cestou u Jachymova zacina byt vice snehu a na Bozim Daru uz se i ve meste jezdi po snehu. Dobra zprava by mohla byt ze zatimco v Praze pri odjezdu/prijezdu bylo nad nulou. Tak na Bozim Daru bylo podle teplomeru auta -3 a snezilo celou dobu co sme tam byli a k veceru cim dal houst. Takze snih je a bude. Jen bacha na ceste, serpentyny prudkym kopcem nad Jachymovem docela klouzaly. Takze, skol.
Vloženo 27.12.2021 19:31
Pernink okruh vhodny i na skate na lepsi lyze s opatrnosti...

Snehu vsak pomalu, jestli do toho zaprsi, tak za dve hodiny nebude na cem jezdit...
Vloženo 27.12.2021 18:31
Fichtelberg
Odpoledne kolem 13:30. Parkoviště celkem zaplněno, ale zaparkovat se dalo. Cena 1E/hod.
Docela pekne lyžování, stopy na skate - podklad zmrzly a na něm trochu prašanu. Stopy na klasiku mejdlo.
Vloženo 27.12.2021 14:50
Pernink upravený 1km okruh, lidi dost, údajně bude do osmi osvetlen, dále Supenbergska a Bucinska cesta na Jelení s odbockou na Hannaberg, dobrý stav, sjízdné i na lepší lyže.
Vloženo 24.12.2021 16:43
mizerné běžkování
Vloženo 18.12.2021 22:45
Na Fichtelbergu jsou závodní i turistické tratě upraveny, ale jsou velmi zmrzlé, stopa je ledovata. Na závodních tratích je to místy rozsolene takže je to lepší. S klesající nadmořskou výškou se situace rychle zhoršuje, sněhu je méně a pár míst je rozjezdenych auty (lesní práce) . Po pláních kolem Božího Daru by se asi dalo bruslit.
11:28
11:29
Vloženo 12.12.2021 19:48
Abertamská zatáčka, nahoru k maringotce, dále pak po KLM až do Perninku, přes Abertamy k Mrtvému rybníku a zpět. Všechno sjízdné a upravené. Někdy ve stopě trochu trávy nebo vyjímečně i pár kamínků, ale výborné svezení. Řídil jsem se mapou úprav, ale občas jsem viděl upravené i některé odbočky, které podle mapy upravené nebyly. Rozhodně doporučuji.
Vloženo 12.12.2021 16:15
Boží Dar, Hubertky stará stopa, od nich nová na Fichtelberg, okruh ke spodní stanici vleku, tam pozor, němčouři vyvezli báby z Oberwiesenthalu koňským povozem, takže stopy rozdupané, posrané... tak zpět na hlavní okruhy Fichtlu, zadní cestou do Tellerhauseru, do obce nutno sundat běžky, nesjizdné, po druhé straně zpět na Hubertky. Německé trasy čerstvé upravené, takže luxus, česká strana naposled upravena ve ctvrtek, takže nic moc, hlavně díky spoustě pěšáků s pekáčema, klasika víkend u Božáku stojí za prd, tato obec přitahuje divnou klientelu... město standartně chaos, neupravené silnice v centru, samá ledovka, chodníky sněhové oraniště, nejvíc aktivitou híří policie, která pokutuje auta se sněhem na střeše. Této obci vážně nerozumím...
Vloženo 13.12.2021 12:01
Boží dar: v 8 start směr Špičák, kolem Maringotky, přes Bludnou na Blatenský vrch a zpátky. Výborné podmínky Kolem Špičáku v lese Občas kouká borůvčí nebo tráva, ale celkově krásné první svezení. Na jedničkové lyže s opatrností v pohodě.
Vloženo 11.12.2021 16:05
Abertamy, Větrov, Vychodni Ab., Mrtvý rybník supr stopa, téměř nepoužitá, minimum lidí, top podmínky. Od rybnika k Červené jámě slabší, otevřená místa a po loukách by snesly více sněhu, takže lezla občas tráva, hlína, ale žádná tragedie, na 25cm sněhu supr úprava. Od Jamy k Bludný a Lesíku paráda, sjezd podél Bystřice do Perninku nic moc, asi první úprava, je to křivé, stopa mělká, od brodu do Abertam zas krásný! V Abertamách odhrnuta mala plocha parkoviště, ale v 10:15 se dalo si vytvořit někde místo.
10:49
11:01
Vloženo 5.12.2021 23:48
Z Božího daru přes Ježíškovu cestu, Myslivny a kolem Špičáku zpět. Luxusní podmínky, trať vynikající na klasiku i bruslení. Jenom to odpoledne dorazil nějaký blbec, který z Mysliven projel nahoru k Bufíku trať autem a místy to fakt rozjezdil.
Navzdory tomuto a spoustě pěších si myslím, že i další dny budou trasy kolem ve výborném stavu.
Vloženo 7.12.2021 14:18
Toto jsme vyfotili minulý rok, kam přispět, na Perninku.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 24.4.2021 11:34
Ještě pár fotek z tratě.
9:22
9:34
Vloženo 24.4.2021 11:28
Dnes ráno na hřebenu Podmileské výšiny rychlý zmrzlý až zledovatělý sníh. BC s ostrou hranou výhodou. Bez přenášení je sjízdný úsek asi 1,5km. Kolem desáté začal sníh na slunci rychle měknout. Na konec dubna tedy podmínky výborné. Příští týden už bude nutno v některých místech projíždět okrajem lesa. Tam je sněhu často ještě přes metr bohužel v závějích.
Vloženo 21.4.2021 21:23
Dnes ráno od maringotky po staré slatinske k mrtvému rybníku (louky bez sněhu, v lese ještě jakž takz ok, hráz rybníka už je na přenášení), dále na Rozcestí pod Spicakem a zkratkou k pristresku a elektrovodu, k Bozimu Daru už povodeň, lepší je Jachymovska spojka na Myslivny a zpet. Cross Country Kamenacky, zítra už to bude spatne a pokud nenasnezi, finito. Cesta mezi Perninkem a Jelenim, případně ilegální cesty na Fichtenberku, se zdály z auta o něco málo lepší.
Vloženo 18.4.2021 12:27
Z Božího Daru po magistrále pod Špičákem, s odskokem na Vodárenskou cestu, k Mrtvému rybníku a pak k Maringotce. K tomu ještě přes hřeben do pivovaru na Ryžovně a zpátky. Pak při cestě zpět na Božák 2x kolečko po bruslícím okruhu pod Špičákem (klasicky).
Po předchozím sněžení 15 cm čerstvého prašanu. Na všech hlavních cestách KLM lidmi projeta 1 luxusní stopa a často i druhá celkem solidní. Ráno vše sjízdné a v lesích kvanta sněhu, pozdě odpoledne už na pár místech cest mimo les stopy projety až na podklad (Vodárenská, Stará slatinská a nástup na KLM z Božáku kolem řašeliniště), ale vždy jen pár metrů.
Cesty vhodné jen na klasiku, bruslit by se muselo v závějích. Bruslící okruh pod Špičákem bylo nutné si ráno prošlápnout, stopa zde zapadala.
Louky a pláně kolem Maringotky se ještě projet daly ale bylo to na hraně. Za hřebenem k Ryžovně to bylo horší, ale ještě to taky šlo.
Vloženo 16.4.2021 19:59
Kolem 13.h z Božího Daru po Ježíškově cestě směr Tellerhauser , po německé straně zpět přes Hubertky na Ježíškovu cestu. Krásný prašan , zhruba 10-15cm , stopa vyjetá pár lidma přede mnou. Pouze na začátku Ježíškovky jsou dvě místa , které je potřeba objet . V lese už je sněhu dostatek. Na půlku dubna fakt paráda!
Vloženo 15.4.2021 7:51
Včera cca 20 km na trase Pernink Nádraží - Jeleni (tj schuppenberska a bucinska silnice), souvisla vrstva sněhu (ledový podklad plus 5-10 cm firn), téměř nebylo třeba sundavat, během odpoledne ještě připadlo. Na tuto dobu skvělé podmínky.
Vloženo 27.3.2021 15:46
(Odpověď na dotaz uživatele Standa z 22.3.: Nevíte jestli se ještě upravuji okruhy 10/5 v Novem městě? A kdy připadne byla posledni úprava. Díky.)
http://www.skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod?utm_source=uASOqsvKMTZU9t61gRIoe9GGDGVcfLhlsyIrAu1M&utm_medium=widget&utm_campaign=widget-krusne-hory-vychod
Vloženo 3.3.2021 20:20
Z Kovářské nahoru na silnici 223 z Halže k Meluzíně, pak na Loučnou a zpět. Kromě asi třech míst s trávou, sníh pořád je. Z Horní Halže k Meluzíně stopa vskutku dobrá.
Vloženo 1.3.2021 8:37
Potvrzení z médií, že v okolí Božího Daru se již upravovat nebude:

„Nebudeme upravovat ani běžecké stopy, aby to lidi nelákalo a nechtěli sem jezdit na hory,“ prozradil navíc starosta s tím, že město v současné době ani na úpravu stop nemá finance, které chybějí například kvůli propadu z poplatku za ubytované, protože jsou řadu měsíců uzavřeny klasické hotely a penziony. ...

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pod-klinovec-se-nastehovali-prazaci-a-chystaji-lyzovacku-zni-v-bozim-daru-uzavrou-silnici-40352484 (ach jo, zas ty clickbaitové názvy článků, v tomhle případě navíc rozeštvávací...)

O oblasti

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory