Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 24.2.2021 7:46
Ráno po sedmý z Horní Halže k Meluzíně, pak okruh k Na Skalách, Selský Les a pak zptáky na Horní Halže. Stopy upravený a svezení parádní. Snad i na víkend to vydrží, jak je to mezi stromama.
Vloženo 23.2.2021 16:38
10:00 - 15:00 Ježíškovka v pohodě, až na sjezd od Ježíškova rozcestí na Kaffenberskou, kde je na jednom místě stopa projetá až na asfalt, což je zárukou rozbité huby (pár zmrazků a potom beton, tak bacha!). Od Špičáku na Boží Dar to po poledni už bylo dost mokré a na tričko.
Vloženo 23.2.2021 16:19
Abertamy v půl 9 je +7st, ale stopy krásně vymrzlé tvrdé, parádně upraveno, jedu k Jámě, okruh Karlova běhu, pod Špičákem, tam směr BD je to mizerie, hodně tam pere slunce, takže sněhu nejméně, spiš podkladový led, ale nahoře odpočka na Špičák už zas luxus, stejně tak Ježíškovka, ve sjezdu dát čtyři pětky není problém :-) kolem desáté už sníh povolil, naštěstí je slunce v lehkém oparu, tak se teplota drží pod +15, vedroooo. Čelenka na chytání potu je základ, jinak je to na krátký rukáv a co nejtenší kalhoty a rukavice... točím zpět k rybníku, největší peklo je magistrála k maringotce a jámě, stopy už mokrá kaše, nejede to a je hic... celkově však luxus svezení, nikde sníh nechybí, jen pár míst špinavých od jehličí. Nebojte se a vyražte, ale doporučuju být ve stopě už na sedmou a jet jen když je nově upraveno, jinak to je voser ;-)
Vloženo 23.2.2021 10:13
V oblasti mezi Novými Hamry a Rolavou krásné stopy, stále dostatek sněhu, výjimečně slabá místa. Ale v těchto teplých dnech, kdy do toho přes den svítí slunce, to nejspíše bude kvapem ubývat...
Vloženo 20.2.2021 19:31
Magistrála i všechny další trasy mezi Božím Darem, Abertamy a Perninkem, včetně cesty na Mílov a Háje upraveny. Ráno tvrdé a zmrzlé, přes den to trošku povolilo, hlavně na sluníčku, ale v lese to vydrželo většinou přimrzlé a pevné celý den. Trasy na Eduardu nově neupravené, takže ledovaté, ale sjízdné, podobně i cesta na Mariánskou.
9:51
10:00
15:35
Vloženo 12.2.2021 15:41
Na Háje se v zimě nedostanete, neprotahuje se to...
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 11.2.: Dobrý den, nevíte někdo, jak je to s příjezdem a parkováním u bývalé obce Háje u Potůčků? Na mapě gis.kr-karlovarsky.cz/klm/ je tam vyznačené parkoviště, ale zajímalo by mě, zda se tam v praxi dá v zimě dojet a do kolika hodin je o víkendu šance na zaparkování. Mám to blíž na Šumavu, ale v posledních letech je to tam se sněhem slabší, tak se snažím poznávat i Krušné hory.)
Vloženo 12.2.2021 15:40
Abertamy, v půl 10 na parkovišti 3 auta :-), -16, ale azuro, slunce hřeje, pocitovka tak poloviční, stačí dát teplejši rukavice, tejpy lepit na hubu nemusíte ;-) perfekt čerstvá úprava, jedu k Jámě, Karlův okruh, Ježíškovku, Jáma, lesík, Abertamy. První půlka supr, skoro bez lidí, Ježíšek přinesl víc lidí od BD, stopy začínají být dost rozsekané od bruslařů s kačeřím stylem, nechápu, místa je dost... jinak na pracovní den celkem dost lidí, holt jarňáky, ale oproti vikendu jako když plivne. Dnes fakt luxus, stopy tvrdé vymrzlé, sníh se mrazem třpitil, krásné výhledy...
Vloženo 11.2.2021 20:12
Horní Halže - Meluzína, po úpravě nasněžilo, ale jinak paráda skate i klasika
Vloženo 10.2.2021 13:48
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 9.2.: Je už otevřené dolní parkoviště na Božím Daru (to nejblíž Jáchymovu, ne ty blíž k celnici)? Pro nástup do stop s chariotem se to docela hodí. Díky za odpověď.)zdravím. Není tam ani odhrnuty sníh, závora..
Vloženo 7.2.2021 15:30
Nejsou až tak kopcovite, kopce kratke, na rozdil od Jizerek. Bezky jste bohužel vybrala na špatnou vahu, chce se to drzet spis v horni hranici, jinak podkluzuji :-(
(Odpověď na dotaz uživatele Barbora z 7.2.: Ahoj, jak moc jsou trasy v západních Krušných horách kopcovité? Koupila jsem si mohérové běžky na váhu 61-77kg (dle štítku), ale s mými 65kg a nevypilovanou technikou mi to hodně podkluzuje. Denně ujedeme ve dvou max. 28 km, jsme mírně pokročilí. Poradili byste mi prosím nějaké trasy, kde se můžeme příští víkend dobře svést, pokud bude počasí přát? Děkuju.)
Vloženo 7.2.2021 15:27
Abertamy, v 10 parkoviště poloprázdné. Sobotní sněžení moc podminky nevylepšilo, napadlo pár cm divné sypké krupice smichane s africkým pískem, napohled nehezké, na klasiku ne moc ideální, ani skin lyže se moc nechytaly do prudších kopců. Stopy komplet upravený, prořízlé až na ledový podklad, který se střídal s tou krupicí. Vítr, vlhkost, kosa, mlha... Podmínky typu trénink ok, výlet fuj :-D sobota byla asi lepší varianta, inu chtěl jsem počkat na prašan, který nepřišel :-)))
Vloženo 7.2.2021 7:50
Abertamy. Ráno stopa krásně upravená, ve spod trochu ledová. Teplota klem 0. Mazali jsme tuhé červené a šlo to. Místy skvěle, místy hůř. Celý den sněžilo ale stopy zůstaly v perfektním stavu. Motali jsme se kolem Abertam, projeli jsme všechny trasy směr Blatenský Vrch. Odpoledne ještě kolem maringotky směr na Boří dar. Na pláni z zafoukané, v lese skvělé. Pod Špičákem jsme to otočili zpět směr Abertamy.
Vloženo 7.2.2021 7:44
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 6.2.: Ahoj, je trasa DL smer Flaje vpohode pro mirne pokrocile deti prosim? Pokud ne, jakou byste doporucili. Diky a zdravim,
Lukas)

Když není úplně rychlý sníh, tak pro mírně pokročilé asi ano. Pro úplné začátečníky je mým tipem okruh Vysoká mýť, který je rovinatější, trať je širší a jezdí tam nejmíň lyžařů.
Vloženo 1.2.2021 13:23
(Odpověď na dotaz uživatele VlaMa z 1.2.: Ahoj. Mohl by mi někdo prosím poradit, kam vyrazit na běžky z Potůčků? Jsou někde na webu aktuální informace o upravovaných tratích v okolí?
Díky!)
Nejlépe najdete aktuální stav na této mapě:
https://kakraj.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=5b365e1b12104e8c9b80967cf8dc7de7
Kliknutím na trasu se objeví přesný čas úpravy stopy.
Vloženo 3.2.2021 11:15
V neděli krásné poježdění od Abertam na Myslivny. Stopa krásná, lidí moc nebylo a počasí se teda vytáhlo :) Chtěla bych se přihlásit ke ztracenému dobíjecímu pouzdru ke sluchátkům, které Michal našel na Jáchymovské spojce, bohužel mi u své zprávy nezanechal kontakt. Dovolím si zanechat svůj email: Heula@atlas.cz moc děkuju!
Vloženo 3.2.2021 10:04
Parádní svezení, díky rolbařům. V podvečer jsem na Jáchymovské spojce našel pouzdro na bezdrátová sluchátka je nabíjecí. Doufám, že se majitel ozve.
Vloženo 31.1.2021 17:25
Abertamy, v půl 10 příjezd na parkoviště u Lišáka, ani ne z poloviny plné. Azuro, -7, ale slunce hřeje, stopy tvrdé, vymrzlé, rychlé, super poježdění, top úprava. K červené jámě, Mrtvý rybník, Myslivny, Mílov, Bludná, Abertamy. Bohužel na Mílov jen jedna stopa na klasiku, díky rozbité BD rolbě, ale lidí nebylo zas tolik, takže to nevadilo. Celkově se lidi rozutekli, jen na Ježíškovce nával a pak u červené jámy, zbytek pohoda na covidový víkend ;-)
Vloženo 28.1.2021 17:27
Včera naprostá nádhera. Ráno z Perninku po magistrále do Jelení a odtud do bufetu Na Celnici. Po občerstvení přes německou stranu okolo Korce zpět na magistrálu do Perninku. Na české straně pohoda, pár lidí. Německé okruhy řádově více lidí, přeci jen to je blíže nejbližšímu městu na německé straně. Bistro na celnici skvělá pohoda, úprava tratí luxusní na obou stranách hranice, počasí nádherné. Profily jsou náročnější než okolo Abertam a Božího daru, ale je to paráda. Vyražte !!! Trasa - https://en.mapy.cz/s/mefudujobu
Vloženo 27.1.2021 16:02
Boží Dar v 9hod, Ježíškovka, Mílov, Bludná, podél Bystřice k Perninku, Červená Jáma, magistrála a přes rašeliniště na Božák. TOP podmínky, úplně vše brzo ráno upraveno, polojasno až azuro, pod nulou, bezvětří, minimum lidí. Pár pěších debilů, občas pes hamtající ve stopě. Mějte soudnost, pěšky se dá chodit kdekoliv jinde, proč ve stopě? Chudáci bruslaří, maj to zvoraný. Kdyby se neupravovalo, pěšky tam nepůjdete, neb byste zapadli, tak radši zůstaňte doma, úprava je drahá, na tratích jste nežádoucí a obtěžující ;-)
Vloženo 25.1.2021 21:32
Díky rolbařům z okolí Abertam a Božího daru za letošní super přípravu stop po častém sněžení. Byl jsem se proběhnout dnes odpoledne a nemělo to chybu. Zároveň jsem zakoupil jednu placku s Bauerem.
Vloženo 25.1.2021 19:15
22.1 - 24.1, prodloužený víkend na Perninku. Ideální sněhové podmínky.
V Sobotu protažená stopa skůtrem nad nádražím k Magistrále, dík. Čerstvě upravená Magistrála. Sněhu dost, dalo se dojet až do Nových Hamrů. Parádní víkend, kromě DMSek posíláme velký dík rolbařům.
Vloženo 24.1.2021 17:54
Dneska na české straně velká tragédie. Na magistrále 20 cm nového sněhu a rolby bohužel celý den nevyjely. Na klasiku to turisti jakš takš prošlápli, ale skate se nedal. Jediná upravená trasa byla z Jelení na celnici a pak v Německu už to bylo vše pěkně protažené.
Vloženo 20.1.2021 19:32
Ano jsou..
(Odpověď na dotaz uživatele Tatiana z 20.1.: Dobrý den, sú otevřené výdejní okinka nebo kiosky v Krušných horách?)
Vloženo 20.1.2021 15:49
Boží Dar, Ježíškovka, Mílov, k Blatenskému vrchu, Červená Jáma, přes rašeliniště zpět na BD. Prvních 20km panenská stopa na klasiku, všude kolem manšestr, to jsem snad ještě nezažil :-) Trochu lidí jsem začal potkávat až když jsem se blížil k Červené Jámě, ale bylo jich minimum, za celých 30km jsem musel vystoipit ze stopy pouze 2x!. Polojasno, kolem nuly, TOP podmínky, geniální úprava, DĚKUJI ROLBAŘŮM!
Vloženo 20.1.2021 10:50
Já vždy parkoval pod Perninským brodem, míst je tam ale zoufale málo. Naštěstí jsem zvyklý startovat hodně brzy, takže jsem se vešel. Pár míst je i na Rovinách u silnice mezi Horní Blatnou a Perninkem. Velká parkoviště jsou u obou dětských lyžařských areálků v Perninku. Nevím ale, jak je to tam ale letos, když vleky stojí.
(Odpověď na dotaz uživatele PV z 17.1.: Ahoj. Rád bych se zeptal, kde nejlépe parkovat u Perninku. Na GISu s upravovanými trasami je značených několik parkovišť, ale nepodařilo se mi dohledat kapacitu a případně jaká je šance tam zaparkovat ve všední den či o víkendu. A taky jestli tam nečíhají zádrhele jako třeba automat na mince. Díky.)
Vloženo 18.1.2021 7:55
Ještě dvě fotky z Radon Areny u Vysoké Pece.
8:51
9:20
Vloženo 18.1.2021 7:52
V mrazivém ránu z Nejdku skatem do Vysoké Pece, pak přes U Závory na Chaloupky, dále Jelení, Rolava a zpět. Z Nejdku na Severní Louku upraveno na sobotu čtyřkolkou, pro skate nevhodné, hodně rozdupané od pěšáků. Dále úplná pohádka, většina trasy upravena nově na neděli. Paráda, veliké díky. Ve Vysoké Peci jsem projel i trasy Radon Areny, zajímavé zpestření. Sportovně laděné tratě jsou vhodné pro trénink techniky. Když jsem tam ráno kroužil za mrazu a azura po manšestru mezi chalupami, připadal jsem si jako někde v Tyrolsku. :-) Jednou jsem teda skončil v chlívku u ovcí, po druhé na parkovišti rolby, ale byla to zábava.
Děkuji pánovi z Nejdku, který mě nechal zaparkovat na svém pozemku. Jediná černá tečka na parádním dni bylo zcela nedořešené parkování v Nejdku. Na tyto trasy doporučuji vyrazit spíše z Vysoké Pece.
Vloženo 17.1.2021 18:05
Nadrazi nad Perninkem, Korce, kousek do Nemecka, Celnice, Jeleni, Cinovy dul nad Prebuzem... Vynikajici na skejt i stopy na klasiku, vse tvrde a upravene.... Od Prebuzu dolu na Chaloupky a Hamry uz stred na klasiku vetsinou hodne umydlenej a uklouzanej, ale dolu to tak nevadilo :) stopy na klasiku byly jeste OK. Stredni pas by zaslouzil prejet:) ale jinak v globalu vynikajici podminky.
Vloženo 16.1.2021 20:23
Zníte jako chomutovská, pokud ano, v místním Bezručáku jsou stopy v super kondici, tvrdé, asi lepší než nahoře, kde fouká a sněží. Hlásím stav ze sobotního večera. Zaparkovat můžete u Povodí a máte to.

(Odpověď na dotaz uživatele Šárka z 16.1.: Zdravím, můžete mi, prosím, někdo poradit, kam zítra na běžky - jsem úplný začátečník - lehká trasa, méně lidí. Někde v okolí Božího Daru, Pernink. Mohu i na stranu k Lesné.....
.......děkuji)
Vloženo 15.1.2021 16:31
Boží Dar, okruh Karlova běhu a Ježíškovka, včera vše upraveno, do rána připadly 3cm, ale na klasiku paráda, stačilo aby jeden člověk stopu protáhl a byla jak nová, na skate asi horší, bořilo se. Sněhu mraky, lidí minimum, pěších jen pár na malým ježíšku, za to však může vedení obce, když to tu povolili...
Vloženo 14.1.2021 17:11
Iveto děkuji, už jsem otestoval. Dnes skutečně stopa protažená a i na pláni nad resortem prošlápnutá. Kiosek na 15. jamce otevřen 😉.
Vloženo 14.1.2021 15:50
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 14.1.: Ahoj, nevíte, jestli je stopa na Golfu ve Varech? Dál se dnes nedostanu. Díky. M Je tam 5km.
Vloženo 13.1.2021 19:32
Pernink - Červená Jáma - Myslivny - Mílov - Háje - Bludná - Černá cesta - Pernink.
Na tvrdém urolbovaném podkladu do 15cm prošlápnuného prašanu od ostatních lyžařů. Mimo už hluboký sníh.
Silný vítr na loukách, v lesích pohoda.
Červená Jáma byla otevřená - díky.
Vloženo 12.1.2021 20:20
Poslední úprava proběhla o víkendu, takže po dnešních 15 cm nového sněhu leda turisticky. Vzhledem k předpovědi se nejspíše bude upravovat až v pátek.
(Odpověď na dotaz uživatele Nefertis z 12.1.: Prosím chtěla bych se zeptat zda-li je možné běžkování z Božího daru? Děkuji)
Vloženo 10.1.2021 22:34
Parkování v Perninku v 10.00 bez problému. Pak se vyškrábat po magistrále na Schuppenberské rozcestí (jediná dnes neupravená část mé trasy s cca 4cm prašanu) a dále po perfektně upravené tvrdé stopě po magistrále na západ přes Jelení a Rolavu až cca 3 km před Bublavu (Jelení louka) a zpět. Lidí vcelku dost (asi jako Jizerky mimo víkend), ale cesta je krásně široká na skate i 2 místa po stranách na klasiku většinu trasy. Ale... sněhu není úplně málo, ale rolba vyorala spoustu kamínků, či lehkého bordelu. Nejhorší bylo prvních 6 km z Perninku, naopak u Bublavy to bylo nejlepší. Kamínky a jiný bordel se dají většinou objet, každopádně na úplně nové lyže to není. Lesní úseky jsou nejhorší, kus po loukách okolo Jelení a Rolavy čouhá tráva, ale jsou i dlouhé úseky bez jedinýho kamínku. Jel jsem skate, na klasiku se těch zářezů na skluznici možná schytá o něco víc. Stopa vůbec není rozšlapaná od pěšáků (spočítal bych je na prstech 1 ruky). Až připadne tak 20 cm bude to pecka.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory