Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 2.12.2023 16:56
Abertamy opět potvrdili, že umí připravit nejlepší podmínky pro běžkaře, rolba nezmatkovala, včera večer nevyjela, počkala si až na ráno, výsledkem byly top stopy i po 10h... Takže trasa na Pernink, brod, černá cesta, bludna, vrchní cesta Hrebecnou, mrtvý rybnik, rozcestí pod Špičákem, sem pohádka, trasy ma Spicaku starsi upravy, ale stale dobré, jen zasněžené, tak jsem udělal zde jen malé kolo a vratil se směr Abertamy. Magistrala pres Hrebecnou uz byla bohužel zavata, od Jamy dolu do obce zas fajn. Supr podmínky, snehu dost na kvalitní upravu, ale ještě 20cm by to sneslo..
10:54
11:13

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 28.3.2023 18:24
Po víkendové pauze opět super jarní svezení. V lese sice jen do 15cm, ale po okraji plání pěkně větrem utažený sníh. Na Podmileské výšině ve vrstvě do 70cm. Paráda ☀️❄
16:41
16:45
17:00
17:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 26.3.2023 16:29
Hřeben Podmileské výšiny (850 m.n.m) už je sjízdný leda tak na kole. Od minulého víkendu kdy se dal přejet bez přenášení je tam na tratích jen nesouvislá vrstva sněhu. Většinou však zmizel úplně. Zůstává již jen v závějích v přilehlém lese.
14:55
15:01
15:06
Vloženo 18.3.2023 14:15
Na tu bídu se sněhem letos super jarní svezení. 4,3km od Lysé hory přes Méděnecké tratě nad Rusovou až ke Kotlině u Měděnce. Protože tyto terény už dobř9e znám bral jsem Áčkové BC. Na dvou místech se muselo přenášet, ale stálo to za to.
12:43
13:59
13:59
14:01

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 18.3.2023 1:31
V pátek večer jsem se pokusil projet od Skiareálu Novako směrem na Klínovec. Na pláních sníh téměř zmizel. I když tam v pátek ráno jela rolba. Tak jsem to otočil a došel jsem do lesa. Sníh začíná na křižovatce Vraky. Lze jet s velkou opatrností kolečko U Kazišuka, Tellehäuser, Hubertky. Večer, teda skoro v noci, byl už rozbředlý sníh zase zmrzlý, takže každé klesání je nebezpečné, velmi nerovné. Nejlepší sníh byl na kolečku u Tellerhäuser, které se dá jet jen z půlky. Směr do Skiareny pod Fichtelbergem je neprůjezdný.
Možná tratě severovýchodně od Klínovce jsou lepší. Těžko říci. Byl tam někdo? 🙂
Vloženo 16.3.2023 21:02
(Odpověď na dotaz uživatele Stanislav z 15.3.: ahoj lyzari, je to jeste na lyze?)

Obecně je. V okolí Klínovce dnes proběhla úprava, viz https://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-zapad. Ale dá se očekávat, že to je spíš poslední záchvěv zimy. Úterní zpráva na http://www.krusnehoryaktivne.cz/ je primárně o tom, jak sníh odtává na většině míst. Pro cestu z dáli nejsou v této chvíli Krušné hory pro běžkaře vhodnou lokalitou.
Vloženo 14.3.2023 9:12
V altánu u rozcestí Korce nalezena vetrovka. Majitel se může ozvat na mail palmsw"zavinač"atlas.cz
Vloženo 10.3.2023 7:54
Cesta z Chaloupeckého parkoviště na Chaloupky a dále směr Jelení byla odpoledne naoko dobrá, ale velké úseky jsou velmi promáčené. Bořil jsem se i 10cm do vody až na kamenný podklad. Výlety v této oblasti nedoporučuji až do zmrznutí a napadnutí vrstvy sněhu na případný led.
Vloženo 7.3.2023 12:55
Jen opakuji info z info tabuli mezi Hamry a Jelení: psi jsou u nás ve stopě vítáni, tedy tyto stopy nejsou určeny výhradně pro běžkaře … o čtyřkolkách se tam nepíše… tolerance je velmi důležitá 😀
(Odpověď na dotaz uživatele Sajlor z 7.3.: Odpověď na dotaz uživatele Rosťa => Pokud jste se s dalsimi deseti pejskari domluvili, ze budete vencit a nechat volne pobihat pejsky ve stope pro bezkare, tak to neznamena, ze je to v poradku a ostatni budou riskovat uraz. Zatim plati stav, ze stopy jsou urcene bezkarum. S Vasi logikou se ve stope za chvili můzou prohanet ctyrkolky a skůtry, protoze se tak domluvili.
Vase jednani je pouze projev arogance a bezohlednosti.)
Vloženo 6.3.2023 7:02
Z Perninku nad nádražím do Jelení, jen dvě místa zledovatělá cca asi 100metrů, jinak super stopa.
Vloženo 4.3.2023 23:50
Louky na Jelení v podstatě bez sněhu , směr Rolava tenká vrstva sněhu na asfaltu, to se asi doporučit nedá , asi se dá nahoru směr Chaloupky , ale tam dole uz snih jiste bude chybět .. velmi dobre se jelo po Bučinske , dá se až nad nádraží Pernink, zpět jsem jel z Korců přes NDR na Celníci , taky slušné, z Celnice na Jelení až na posledních 300 metrů lze
(Odpověď na dotaz uživatele Irena z 4.3.: Mohl by mi prosím někdo poradit, jak vypadaly dnes trasy kolem Jelení? Diky)
Vloženo 2.3.2023 20:26
Dnes jsme z Božího Daru jeli okruh na Myslivny, na Mílov, pak Háje,Bludná, bufet u Červené jámy a zpět na Božák kolem maringotek a Mrtvého rybníka. Asi 33km. První část v pohodě, ale louky i stopa kolem Hájů a Bludné už jsou hodně odtáté a koukají kameny a tráva. Asi také proto bez úpravy. Pro mne už to nestojí za to. Posledních 6km jen nesouvislá pokrývka, rozbředlé, otrava. Letos už pro nás Krušné Hory byly naposled.
Vloženo 28.2.2023 11:51
Dobrý den, oblast Nové Hamry - Jelení - Rolava je jednou z mála, která je už delší dobu přátelská k běžkařům se psy. Domnívám se, že naprostá většina pejskařů dává pozor, aby se psi nepletli ostatním běžkařům do cesty. A myslím si, že většina běžkařů bez psů, kteří do této oblasti častěji jezdí, ví, že se tu mohou běžkaři se psy vyskytovat. Roky trvající koexistence běžkařů se psy a bezu psů v této oblasti je založena na vzájemné ohleduplnosti a respektu. A když se vyskytne přeci jen neshoda, lze ji řešit klidnou domluvou. Pěkný den :)

(Odpověď na dotaz uživatele Sajlor z 26.2.: Pred 14ti dny jsem potkal v oblasti Jeleni-Rolava tri pejskare, dva psi na dlouhym voditku, jeden na kratkym a vse zakoncil bezmozek na Chalupeckym parkovisti, kdyz tam nechal otravovat na volno svyho chrta, kterej tam vystekaval a otravoval ostatni.

Chtel bych Vam vsem timto vzkazat, ze prestavam brat ohled na pejsky a budeme mi velice lito, pokud se diky takovym bezohlednym jednanim hloupeho primitiva stane nejakemu pejskovi nejaka neprijemna nehoda.

Myslim, ze clovek s IQ nad 90, by mohl pochopit, ze vencit psa v upravenych stopach, kde jezdi spousta dalsich lyzaru a mnohdy neni moc prostoru kde se vyhnout, zejmena pri sjezdu, neni dobrej napad.)
Vloženo 16.2.2023 20:32
Z Chaloupeckého parkoviště jsem dnes ráno (7:19) vyjela směr Jelení Vrch skatem. Trasa byla z předešlého večera upravená rolbou a jednoznačně nejlepší a opravdu krásné svezení bylo nahoře na Jelením Vrchu. Naopak z Chaloupeckého parkoviště směr Chaloupky, zejména pak na Chaloupkách to bylo po ránu dost o hubu, místy by se hodily spíše brusle. Naštěstí je na pláních (Chaloupky), aspoň dnes ráno ještě byl, dostatek sněhu, a tak se dalo sklouznout po zmrzlém firnu, i přes čouhající drny, a objet tak zledovatělý úsek na Chaloupkách.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 15.2.2023 8:49
Skatem: Boží Dar (Celnice) -> Mílov -> Chaloupky -> Bublava -> Rolava -> Weitersglashütte -> Henneberg -> Korce -> Červená jáma -> Vodárenská -> Boží dar (Celnice)
Všude úprava z rána nebo ze včerejšího rána, super svezení. Díky moc!
Počasí nádherné, akorát by to chtělo o 10° míň.
Podmínky klasické jarní: ráno tvrdé, zmrzlé a místy i dost hrbolaté a náročné, postupně lepší až super, pak typická cukavá jízda slunce/stín a po poledni na loukách bílá břečka, opět náročné.
V lesích sněhu dost, na pláních (a že jich v Kruškách není málo) podstaně horší, zatím na pohled horší než na pojezd. Nicméně pláně oblevu téměř jistě nevydrží. Trávy kouká hodně, v trasách zatím jen maličko a není problém v pravý čas zvednout lyži, ale bude se to zhoršovat.
Nejlepší Schuppenberská -> Korce -> Jelení -> Chaloupky a Rolava -> Bublava, tyhle pasáže miluju.
Výrazně nejhorší Chaloupky -> Rolava, strašně ledu (odpoledne louže) a výrazně nejvíce vytátých míst, zatím bez přenášení a objíždění mimo trasu, ale vzhledem k předpovědi na tenhle úsek do dalšího sněžení už nepojedu.
Trochu více bordelu ze stromů je ve stoupání od kolejí nad Perninkem k rozcestníku Schuppenberská a na několika kratších úsecích mezi Hennebergem a Korci (obojí užší cesty hodně schované pod stromy). Lyžím to ale nijak nevadilo, svalům trochu jo. Všude jinde překvapivě krásně čistý sníh.
Úprava špica, kromě kratičkého úseku Mezilesí -> Pod Hájenkou (nad Abertamy), tam je to ale vždycky blbý. A pak ještě stoupák od Weitersglashütte k hranici byl vyplužený na namydlený zrcadlo, ale to je tam taky vždycky.
Celkově absolutně parádní den. Vyražte taky, než to roztaje!
7:22
7:35
8:04
10:36

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 13.2.2023 9:08
Ahoj, jel jsem tam včera. Sněhu dost ale potřebuje to úpravu ROLBOU. Nechápu proč tam v noci také nezajela!!!
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 13.2.: Ahoj, jel jste někdo v posledních dnech z Rolavy na Bublavu? Úprava je týden stará. Je tam ještě dost sněhu? Díky za odpověď.)
Vloženo 11.2.2023 16:50
Fichtel arena, zadem Tellerhauser a dal dolu k te prehrade, az na posledni 3km luxus, dole bohuzel malo snehu, spinave, stopa melka, ale dalo se. Tam otocit a zpět Teller, zde kolo na louce a na Fichtel, tam obkrouzit okruh a pres vrchol k parkovišti. Mlha, hodku mrholilo, pak prestalo a paráda, luxus úprava, prijemny vlhky, ale ve stope rychly snih, asi jak mrholeni primrzalo..
Vloženo 9.2.2023 21:41
Přejezd z Nových Hamrů na Boží Dar. Kousek od sjezdovky k Chaloupeckému parkovišti jen vyježděná stopa, pak již upraveno. V lese trocha jehličí ve stopě a u Chaloupek občas ve stopě více ledu než sněhu. Jinak moc hezká úprava. Z Jelení jsem si zajel k přechodu a po Kammloipe až do Henneberg, perfektní úsek. Stejně tak Bučinská i Schuppenberská cesta. Za Spáleništěm přes louky nad Hřebečnou je znát, že sněhu moc není. Od Mrtvého rybníka na Boží Dar asi nejlepší z celého dne. Akorát u Mysliven jsem se spletl a jel jsem přes louku, stopa vede k Janouškově cestě skrz les... Celkově velká spokojenost, velice málo lidí a na Ježíškově cestě jen slabé jednotky pěších, což mě mile potěšilo.
9:08
9:45
11:36
13:00

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 8.2.2023 16:42
Pernink nádraží, Korce, nemeckem na Jeleni, Rolava, Chaloupky, Jeleni, Pernink. Top podminky, nádherná uprava i pres malo snehu na některých mistech, rychly umrzly prasan, strasne snadné bezkovani 😁
Vloženo 5.2.2023 16:46
Abertamy, Bludna, Haje, Milov, okruhy Rabenbergu, Myslivny, Mrtvy rybnik, magistrala do Abertam. Rabenberg nic moc, malo snehu, vyorany štěrk, ale dalo se vyhybat, temer bez lidi, stopa neznicena. Česká strana s vice lidma, nic hrozneho, jen stopy jete ze soboty, diky bruslarum vzdy do kopce prava stopa mizerie... Magistrala pres Hrebecnou o nicem, ta by si rano zaslouzila upravit... Celkove fajn, oproti minulemu vikendu se podminky moc nevylepsily diky destum, ale treba přes Hrebecnou bylo vice snehu, tam to bylo mnohem lepsi...
Vloženo 3.2.2023 19:18
Počasí na nic - sníh, déšť, sníh s deštěm a při odjezdu i krupky. Do toho vítr a teplota kolem nuly. S dětmi jsme objeli okruh z Vých. Abertam pod Špičák zapadanou stopou od strojové úpravy, projetou pár lidmi před námi. Kus po silnici lesáků, kde akorát jel kamion se dřevem. Všichni durch, snad bude zítra líp!
Vloženo 30.1.2023 8:23
Abertamka, Spicak, Myslivny slusna den stara stopa, pak luxus temer nepoužitá na Milov, zde nejaky kokot projel cca kilometr autem od Ceskeho Mlyna, Milovska spojka pecka, na Haje dolu radsi pomalu, co kdyby jel nemcour autem na Ryzovnu, snehu koc neni, auta možno potkat, na Bludnou, tam uz na prd, kouka tráva, magistrala pres Hrebecnou velky spatny, doporucuju ve sjezdech nebrzdit, to je o lyze, od lesa k mrtvemu rybníku uz pekne, pak jeste kolem Spicaku a dom. Velmi pekne svezeni, ale hodne lidi a neukazneny bruslari nicici stopu na klasiku...
Vloženo 27.1.2023 18:30
Dneska pohodička v Krušných horach. Par spatnych mist bylo hlavne na Jeleni. Jinak pohodicka. Občerstvení u celnice otevreno 👍👍
8:59
9:46
12:19
12:55

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 23.1.2023 21:35
Dnes klasika z Perninku, až téměř k Jelení povětšinou moc pěkná stopa, málo lidí, přes Jelení po silnici protaženo, k celnici bez stopy, za hranicemi na Butterweg ve stopě na klasiku vymrzlá místa, víc klouzalo, víc lidí, odbočka k Hennebergu jen prošlápnuto, od Hennebergu podél hranice už pak zase o něco lepší stopa, opatrně při sjezdu na Korec! Při návratu k nádraží doporučuji zpět stejnou cestou po Šupenbergské - od vodárny k nádraží prakticky nesjízdné.
Aktuální info https://www.facebook.com/KLMzapad/ - díky za včerejší úpravu, na české straně to stálo za to!

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 22.1.2023 15:39
Abertamy, Pernink brod, cerna cesta, Blatensky vrch, jama, Abertamy a znova to same. Supr ze riskli vyjet rolbou, vyplatilo se a na pevnych cestach top klasicka stopa, louky s travou, ale to neva. BD stopy na klasu neudelal, skoda pac se dalo, 20cm sněhu moc neni, ale po mesici beznaděje potěšilo moc 😁
Vloženo 29.12.2022 16:40
Ne

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 28.12.: Ahoj, lze zajít někde na kameňačky kolem Božího Daru? Díky za odpověď.)
Vloženo 17.12.2022 19:03
Abertamska zatacka, Spicak, Krmelec, kolo pod Fichtlem, po Jeziskovce zpet... V CR upraveno skutrem, dobra volba, stopy ciste, bohuzel kolem 11h uz rozjezdene bruslari, klasikav teto oblasti. V Nemecku uprava rolbou, nadherne stopy, ale rolba vyorala binec a bylo treba pravidelně vystupovat. Snehu tedy uplne minimum, presto vsak super prvni svezeni. V tydnu do toho asi bohužel zaprsi, tak jestli chcete jet, tak neváhejte...
Vloženo 14.12.2022 11:18
Skvěle upraveno rolbou na sk8 i klasiku. Na magistrále (SZ mé trasy) občas ve stopě vykukuje tráva a někde i kamínky, ale je to dobře vidět, takže se dá ze stopy na pár metrů vyskočit.
8:21
8:30
8:33
8:57

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 12.12.2022 11:36
Úprava Ježíškovky v sobotu večer do nedělního rána trochu zapadala, tak to bylo trochu hlubší a na Barboru zatím pole neorané, takže pěkně postaru v jen lidské stopě. Ale velmi příjemný svezení.
11:19
11:39
12:20
13:31

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 3.4.2022 22:33
Věřili jsme, že z Perninku na Jelení se hezky, naposledy tuto zimu, projedeme, a bylo to tak :-D Až na pár míst, které se daly "přeťapat", pěkný sníh, stopa na klasiku slušná, a i na skate tvrdý podklad. Střídalo se slunce s chumelenicí, prostě klasické aprílové počasí :-D Díky moc za celosezónní perfektní úpravu stop.:-)

O oblasti

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory