Západní Krušné hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2021/2022

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Západní Krušné hory ze zimní sezóny 2021/2022. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Západní Krušné hory - aktuální zprávy

Vloženo 3.4.2022 22:33
Věřili jsme, že z Perninku na Jelení se hezky, naposledy tuto zimu, projedeme, a bylo to tak :-D Až na pár míst, které se daly "přeťapat", pěkný sníh, stopa na klasiku slušná, a i na skate tvrdý podklad. Střídalo se slunce s chumelenicí, prostě klasické aprílové počasí :-D Díky moc za celosezónní perfektní úpravu stop.:-)
Vloženo 3.4.2022 17:12
Tak jsem to riskla a na Klinovci paradni svezeni. Stopy teda spis nejsou nez jsou, ale snehu dost a lidi zadny. Zitra to bude jeste parada, vemte dovolenou a vyrazte. Dalsi snih bude az za trictvrte roku :)
Vloženo 3.4.2022 6:49
(Odpověď na dotaz uživatele Silvie z 2.4.: Ahojte! Nevíte nekdo prosim, jak to vypada v okoli Klinovce nebo Boziho daru? Klidne spis v lese, mam BC a chci vzit psa. Jde mi spis o snih nez o úpravu, diky moc!)

Do okolí Božího Daru a to asi někam ke Špičáku bych bez přehnaných očekávání klidně vyrazil. Bude to s občasným přenášením, ale bude to lyžování. Na základě toho, co píší na http://krusnehoryaktivne.cz/ (podle mě nejlepší "oficiální" zdroj v ČR, co se týče podrobnějšího popisu podmínek i okem lyžaře) i mého 10 dní starého pobytu na Božáku. Klínovec spíš ne, ale je pravda, že já ho tehdy vynechal hlavně kvůli jehličí, chybějící úpravě a neupravenému napojení na další trasy.
Vloženo 23.3.2022 9:50
Se svítáním z Božího Daru do Abertam krásné svezení bez jediného přenášení (nejpozději v pátek se už přenášet bude) i bez objíždění mimo upravenou trať (vytátá místa už šikovně objel rolbař).

Jehličí zas zlobí o trochu víc, než včera po úpravě. Od Mrtvého rybníka to dost drhne, ale pořád o něco lepší, než v neděli. Po ránu je lepší volbou klasika, kam svítí slunce, tak je prostor na skate rozježděný z minulého dne a zmrzlý.

Do Abertam je to lepší delší trasou po louce než přes les.
6:28
6:59
7:19
8:00

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 22.3.2022 20:29
Boží Dar, fotka ukazuje stav jedné z nejfrekventovanějších tras pozdě odpoledne po celodenním sluníčku. Takže brzy ráno asi nakonec půjdu na klasiku.
Vloženo 22.3.2022 14:09
Díky za večerní úpravu, pomohla moc. I v jehličnatých úsecích - např. v úseku od Mrtvého rybníka oproti včerejšku obří rozdíl. Včera drhlo všude, dnes sice špinavé ale mimo stopy na klasiku skoro nedrhne. Stopám na klasiku místy už nepomůže nic, toho jehličí je moc, ale dá se jet mimo ně.

Nejlepší je to mimo les na pláních a nejkrásnější je trasa od Bludné na hřeben, na magistrálu se vrací nedaleko maringotky. Viz můj GPS záznam, na žádných mapách tato upravená trasa vyznačena není. Jen 200 m v lese horších, jinak nádhera.

Na Blatenský vrch kvůli jehličí nic moc, ale pořád lepší, než další lesní trasy v těch místech, co upraveny nebyly.

Směrem k Božídarskému Špičáku nejslabší okruh, co je označován jako jednosměrný pro skate. V oblasti Hubertky - Myslivny dost jehličí a nepoužitelné stopy, na skate lepší. U Mysliven přenášení 30 m asfaltu viz foto, to bylo dnes jediné místo bez sněhu.
9:12
9:20
9:57
10:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Vloženo 21.3.2022 19:45
Z Božího Daru jsem dojel až na Rolavu skoro bez přenášení a užil jsem si to. Je ale znát, že přišlo jaro, a nedivil bych se, kdyby se tratě upravovaly už jen v okolí Božího Daru. Největším nepřítelem je jehličí napadané v lesních úsecích.

Magistrála z Božího Daru patří mezi nejlepší úseky až k Mrtvému rybníku. Od něj až na konec lesa směrem na Abertamy je polovina trasy hodně zapadaná jehličím.

Přes pláně k Abertamům a Perninku pěkné, sníh zatím na loukách sluníčku odolává. Rozhodně lepší cesta do Perninku než Černá cesta, správně před ní na http://krusnehoryaktivne.cz/ varovali. 1x přenášení 20m, další min. 2 problematická místa a nahoře kde je sněhu dost rozjeto traktorem. Směrem dolů nebezpečné pro lyže i lyžaře.

Z Perninku na Jelení nedoporučuji kvůli extémně jehličnatému úseku od železnice po křížení se silničkou Horní Blatná - Nové Hamry. Dál přes Zaječí vrch výrazně lepší i když ne dokonalé.

Na Jelení méně sněhu, např. směrem do Německa na Kammloipe, kde ještě v sobotu projel Jiří, komplet vytáté na asfalt. Ale stejně jsem tam nechtěl :-)

Směrem na Rolavu na loukách dnes ještě bez přenášení, zítra už ne, ale je tam krásně. Zato přes les k Rolavě hodně jehličí. Sjezd přes louku dolů na Rolavu rozdupán pěšími včetně stopy na klasiku.

Místo do Německa, kde se dalo čekat jehličí, jsem zamířil po loukách na Chaloupky. 3x přecházení krátkých úseků bez sněhu po trávě a bude jich víc, ale je tam krásně. Z Chaloupek na Jelení dobrý úsek z hlediska jehličí, stopa na klasiku často chybí.
9:14
9:51
10:02
10:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (26)

Vloženo 20.3.2022 19:40
Odpoledne z Božího Daru na Plešivec jarní lyžování se svými krásami i nevýhodami. Kde svítí přes den sluníčko, je to obvykle na skate hluboké, když to přes noc zmrzne a nebude upraveno, po ránu to bude na skate o hubu. Klasika bude v pohodě i ráno, stopy jsou v celkem slušném stavu i na sluníčku. V lese množství jehličí až na níže zmíněné úseky snesitelné, na druhou stranu mimo stopu jsem kvůli jehličí vystupoval často. Sněhu až na jednu výjimku zatím dost.

Horní polovinu trasy od Abertamské silnice na Plešivec nedoporučuji, moc jehličí. Asi v úterý už budou tak 3 vytátá místa.

Mezi Abertamskou silnicí a rozc. Slatina 30 m přenášení a pár dalších jehličnatých míst poblíž. Další 1-2 místa vytajou asi v úterý.

Sjezd z magistrály k Eduardu vhodný spíš jen pro ty, co tam parkují - ve stopě jsem kvůli jehličí nejel ani metr. Na Eduardu už sezónu ukončili (poslední úprava víc jak týden stará), ale kudy jsem jel, tam bylo sněhu dost a na skate to je slušné, stopa na klasiku dle očekávání chyběla. Odbočky na další cesty tam ale už moc vábně nevypadaly.
14:47
15:09
15:23
15:27

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Vloženo 20.3.2022 10:25
Boží dar-mrtvý rybník-maringotka-špičák-Ježíškova cesta. Skate. Ráno stopa skvěle upravená a zmrzlá, jelo to skvěle. Se stoupající teplotou se člověk stále víc bořil, jelo to děsně pomalu. Kolem poledne prašan překryl jehličí, v lese se ale stejně musí opatrně. Dávám tomu pár dní, než nebude na čem. Stojí zato brzy vstát, ranní kilometry jsou zdaleka nejlepší.
Vloženo 19.3.2022 19:40
Z Božího Daru až na Jelení, okruh Německem přes Henneberg a zpátky do Božího Daru. Po poledni chumelilo, 1cm nového sněhu částečně překrylo jehličí a další nečistoty ve stopě. Přes Zaječí vrch i na německé Kammloipe pěkná stopa, hospoda v Jelení i občerstvení Celnice nad Jelením otevřené. Pozor ve sjezdu od Schuppenberské cesty dolů k Perninku (hodně ledovaté) a od Červené Jámy k Perninku (vytáté místo) Jinak všude sněhu dost. Zítra a začátkem příštího týdne bude ještě hezké lyžování, pak už nástup jara.
10:07
10:10
11:25
12:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 19.3.2022 14:38
Boží Dar před 9 ráno, lehce pod nulou zataženo, postupně polojasno, přes rašeliniště, mrtvý rybnik, zde tradičně jehličí, přes Rýžovnu, nahoře ve vysokém lese kus brutál koberec jehličí, jinak zbytek luxus, Bludná, Jáma, maringota, celý úsek Hřebečné a přilehlé okolí krom toho koberce čistě bílý sníh, stopy zmrzlé, na slunci povolily, pohádka, viz fota. Mrtvý rybník, okruh Karla, zde sníh špinavější, do hněda, spodní pasáž jehličí, nutno přenést pár metrů odtáteho místa. Na Špičák, zde kolečko na Jachymovskou spojku, zas Špičák a po bruslícim proti směru, kvůli lepším podmínkám, magistrála, začíná dost chumelit, pomalá stopa, je to mokré, přidám ještě okruh přes Bažiny a na Božák. Nový sníh přikryl ten špinavý a hned to vypadá zase zimně. Zítra poslední možnost, je po sezoně...
9:06
9:16
Vloženo 17.3.2022 17:23
Z Božího Daru 36km okruh přes Špičák, Abertamy, Pernink, Bludnou, Háje, Mílovskou kapličku a Myslivny. Proti včerejšku se oteplilo, sníh pomalejší, v okolí Špičáku a Bludné stopy pěkné, v úseku z Bludné přes Háje a Mílov horší - stopa občas úplně pokryta jehličím a pár vytátých míst. Na Ježíškova cestě s přihlédnutím k podmínkám zase dobré. Na zítra hlásí déšť, ale o víkendu má přimrznout a půjde ještě dobře jezdit ;-)
11:00
13:57
14:10
14:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 16.3.2022 19:39
Pohodové jarní svezení z Božího Daru přes Hubertky do Německa na Fichtelberg. Odpoledne sluníčko a +5 °C, stopy čerstvě upravené, pod smrky občas ve stopě docela dost jehličí a šišek. Nahoře na Fichtelbergu přes noc napadlo pár cm sněhu a stopy po vrstevnicích jsou moc pěkné. Večer po 18h přimrzlo a sjezd z vrcholu ke stadionu byl velmi rychlý. Lyžařů minimum a v polohách nad 900 m n.m je sněhu všude dost.
16:39
16:45
16:54
16:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 13.3.2022 23:15
Dnes selský les - halze na klasiku už bída. Stopy vesmes jsou, ale i pres úpravu už to není úplně ono. Jsou často velmi melke, obcas nenavazuji nebo vas vyhazuji do prikopy a taky jsou dost ledovate, takze je to spis na soupaz. Na skate to vypadalo v pohodě. Tvrdé tratě, ale ne ledovate. Směrem k halzim je par míst bez sněhu, ale žádná tragédie a zvlášť smer loucne jeste vydrzi, protože tam je vesměs snehu dostatek.
Vloženo 13.3.2022 19:09
Boží Dar, přes rašeliniště, Mrtvý rybník, Bludná, vrchní cestou přes rýžovnu, Mrtvý rybník, Špičák, Božák. Super podmínky tam kde se včera večer upravilo, nečekal jsem, že všechno to jehličí a bordel rolba zaorá a zmrzlý sníh frezou tak pěkně rozbije, že to bylo jak prašan. Jediná magistrála kolem Hřebečný i horní cesta přes rýžovnu ledovka, ale dalo se.. vyloženě špatná místa zatím nejsou, neni třeba sundavat...
Vloženo 13.3.2022 8:29
trasy kolem Klinovce i silnice Loucna -Halze byly cerstve urolbovane, perfektni. Snehu dost
Vloženo 13.3.2022 8:37
abertamska zatacka- Jachymovska spojka-Milov-Bludna-Mrtvy rybnik....krasne urolbovano ale bohuzel zapadano jehlicim...misty hruza...stopy plne nafoukaneho jehlici...vubec v tom neslo jet
Vloženo 11.3.2022 8:27
PERNINK - BUBLAVA: Ve čtvrtek byly skvělé podmínky, nahoře je stále dostatek sněhu, na celém přejezdu upravené trasy, někde čerstvě. Kvalita stopy se měnila, převážně ovšem byla slušná až výborná. Místa exponovaná vůči slunci odpoledne měkla do krystalků, ale ne až na břečku, dalo se po tom jet. Jen občasně se vyskytly úseky znečištěné jehličím. U Korce stojí za to odbočit na německou stranu, kde najdete pěkné tratě a na hranici bufítek Celnice. V aktuálním počasí byly ke kochání parádní scenerie zvláště na pláních Jelení a Rolavy - tam navíc takřka liduprázdno. Sjezdem do Bublavy (U Altánu, 800 m n. m.) běžkařská idyla nekompromisně končí, pásmo Vršiny směr Kraslice jsem už nezkoušel, sic tam byl nahoře vidět sníh.
Vloženo 9.3.2022 13:06
Ráno Abertamka, kroužení na Ježíškovce a okruh Karlova Běhu. Azuro, na slunci vedro už od rána. Kvalita stopy odpovídá jarnímu lyžování, kdy přes den je hodně teplo a v noci mrzne, takže stopa půl na půl přemrzlý sníh, nebo ledová, nerovná. Na slunci to hodně rychle povoluje, takže odpolední běžky moc nedoporučuju... Každopádně to za to ještě stojí jezdit, ale myslím si že tento víkend bude poslední víkend, který za to bude stát. Je třeba v rychlejších sjezdech dávat pozor a číst stopu, je spoustu malých míst, kde se dá vyndat - ledovka, odpo hnědá kaše, někde už leze podklad, ale to je minimum míst, jen je s nima třeba ve sjezdu počítat. Jinak zase debilní bruslař, tentokrát vyjel včera večer po úpravě, takže jeho zářezy do klasické stopy zmrzly, nechápu....
Vloženo 6.3.2022 16:58
Dnes Abertamy - Červená Jáma - Bludná - Blatenský les - Horní Blatná - Abertamy... zatím v pohodě na běžkách s dětmi. Měli jsme i sáňky, tak si dali děti sáňkařskou z Blatenského lesa dolů, v lese to je dost namrzlý, tak bacha. V kopci nad Blatnou plochy bez sněhu. Netuší někdo, zda se dá na běžkách z Bludné na Ryžovnu a na Myslivny?
Vloženo 6.3.2022 13:53
Abertamka, Mrtvý rybník, magistrála přes Hřebečnou, Bludná, na černou cestu, kde jsem se napojil na trať Blatenský 10ti hodinovky, kolem Smrčiny pod Blatensky vrch, nádherná točivá cesta lesem, sjezd šikmo pastvinou rychlou stopou do Blatný, točivé rallye obcí, k rybníčku, k Blatenskému přikopu, podél něj stopa čtyřkolkou, zajímavá pasáž, na kraji lesa už zas rolbou, napojení na Mílovský okruh, Háje, kaple, Myslivny, Jáchymovska spojka a dolu k Abertamce. Krásný okruh, většinou supr stopy, pár horších míst, např magistrála přes Hřebečnou je celkem ledová, z Hájů nahoru to asi už nepřežije, pokud vyjde předpověď a bude týden azuro, někde v lesích šišky, jehličí, ale nic dramatického. Snad předpověď nevyjde a nebude v týdnu moc slunce, a přijde sněžení ;-)
Vloženo 6.3.2022 0:06
Stopa na klasiku ze Selského lesa na Halže je v horším stavu než minulý týden, ale stále se to dá, zvláště pak v horní polovině ze Selského lesa. Čím blíž k Halžím, tak přibývá míst, kde jsou ledovaté úseky a stopa mizí. Kolem Apolenky 3 vytátá místa, ale dá se to objet buď po jedné polovině nebo příkopem.
Na skejt až na pár ledovatých míst to vypadalo bez problémů.
Vloženo 5.3.2022 15:28
Dnes jen zlehka, Abertamy, Pernink, kolo na louce, brod, nahoru Černou cestou (ta trochu ledovější), Bludná, Jáma a dolu do Abertam. Podmínky nad očekávání, stopa pár dnů stará, opravdu nemělo cenu na víkend upravovat, stopa byla většinou jak nová, vymrzlá prašanová, sněhu je tu dost..
Vloženo 6.3.2022 19:04
Pro Aleše H.: V pátek Bládná - Rýžovna - Mariongotka úplně v poho, to určitě neodtálo. Není to projeté rolbou, ale lidských stop dost a dá se i bruslit po silnici.
Vloženo 3.3.2022 13:13
Ranní Ježíškovka a okruh Karlova běhu. Azuro, slunce už hřeje, stopy téměř netknuté. Typické jarní podmínky, týden trvající denní obleva a noční mrazy se podepisují na kvalitě stop, kdy je to buď super přemrzlá tvrdá prašanová stopa, nebo hrudkovitá umrzlá.. bohužel i takhle ráno jezdí retardovaný bruslaři, kteří dokážou na široké cestě poníčit pravou stopu na klasiku, konkrétně od Mysliven nahoru směr Špičák, nechápu proč ten debil nejede uprostřed, nebyli tu žádný lidi! Bylo to super, ale už to chce nový sníh, brzo se objeví na pár místech podklad, předpověď vypadá slibně. Bude to dlouhá sezona, doufám :-)
9:25
10:13
Vloženo 27.2.2022 23:40
Boží Dar - Pernink - Jelení - Nové Hamry: Výborné podmínky s dostatkem čistého sněhu; jehličí nebo rozměklá stopa jen ojediněle. Zvlášť pěkné od Perninku, kde kromě nové úpravy byl jen zlomek lidí ve srovnání s okruhy při Božáku - takhle na Zaječí vrch, Jelení, parádní tratě v oblasti Chaloupek, slušně sjízdné až do Nových Hamrů.
Vloženo 27.2.2022 20:08
Jeli jsme dnes ze Selského lesa na Halže klasikou a občas bez stopy (z důvodu minima sněhu, ale silnice nikde nečouhala), ale většina trasy upravená a v pohodě. Na skate občas ledové úseky, většina bude ale v pohodě.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub N. z 27.2.: Zdravím, nevíte jak vypadají aktuálně trasy kolem Halže, Meluzíny, Macechy? Jestli je protaženo i na skate?
Díky)
Vloženo 27.2.2022 13:31
Pernink nádraží, Korce, po německé straně na Celnici, Jelení, Rolava, Chaloupky, Jelení a zpět Pernink. Naprosto luxusní podmínky, polojasno, kolem nuly, mírný vítr, málo lidí, celé dopoledne stopy jak nové. Když vyjde počasí, neznám hezčí výlet než tento...
8:53
8:53
9:20
9:20

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 27.2.2022 10:13
někdo se ptal - zde upravované trasy -západ
https://kakraj.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=5b365e1b12104e8c9b80967cf8dc7de7
Vloženo 26.2.2022 18:28
http://krusnehoryaktivne.cz/ a facebook Krusnohorska lyzarska magistrala KH zapad
(Odpověď na dotaz uživatele Otakar Kohl z 26.2.: Kde lze prosím zjistit aktuální úpravu tratí? Na webu skimapa.cz již zřejmě informace nemají. Děkuji.)
Vloženo 26.2.2022 15:06
Abertamka po půl 9, beru jedno z posledních míst. Rolby zrovna upravují, sněží. Běžím k Mrtvému rybníku, směr Hřebečná, jak vyjedu z lesa tak mlha, vítr, stopy komplet zaváte, a to tu jela rolba chvilku přede mnou, ruším plán jet na Bludnou, nemá to cenu, točím zpět, okruh Karlova běhu, zde jsou top stopy, viz foto, plán přidat Ježíškovku, ale na Špičáku otáčím, také to nemá cenu, otevřená místa zavátá, mlha, zbytek poničená stopa, už dost lidí, otáčím a přidám ještě 2x Karla. Výsledek 36km na malém území, zato však jen v top stopách. Dnes nemělo moc cenu jet někam dál, otevřených míst je tu dost, vybral jsem nejlepší možnost. Bohužel sněžení ráno rychle přešlo v mrholení, namrzalo to na brýlích, oblečení, dnes nebyly ideál podmínky, ale dalo se z toho vytřískat hodně dobrý lyžování ;-)
Vloženo 25.2.2022 9:47
Ve čtvrtek večer před zmrznutím rolby projely všechny páteřní stopy od Božáku po Bublavu, včetně Mílovské cesty. Do rána na to připadlo pár cm prašanu (v H.Blatné 5 cm) a teplota se má držet dále pod nulou.

Příští víkend se v Horní Blatné koná již 21.ročník Blatenské desetihodinovky. Na zhruba 10-km okruhu kolem Blatenského vrchu se soutěží o to kdo stihne ujet více okruhů za 10 hodin. Občerstvení v každém okruhu, žádná masová akce, pohodová atmosféra, pohodáři si dají třeba jen 6 hodin. K zisku medaile stačí ujet 5 okruhů. Více informací na http://10hod.play-map.com/.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 23.2.2022 23:07
Trasa z Perninku, Mezilesí, U Červené jámy, Mrtvý rybník, pak zpět Bludná a Černou cestou do Perninku. Cesta hodně volnou krajinou na přímém slunci, takže rozteklý sníh, rozježděné stopy. Když se zajelo do lesa, tak stopy dobré, umrzlé. Krásné počasí a nádherná krajina.
Vloženo 23.2.2022 17:28
Odpolední běžky, parking pod Abertamkou, nahoru na rozcestí pod Špičákem starší úprava, zbytek už ze včera večer, na Myslivny, Mílov, zpět, Krmelec, Špičák a k autu. Kam nemůže slunce pěkná pevná stopa, sníh, viz foto, kam se slunce dostane tak břečka, tudíž rychle rozjebané stopy, nebo naopak umydlené až lehce umrzlé. Nejlepší byla Mílovská silnice, občas šišky, ale supr stopa. Každopádně zima se loučí, chce to jezdit brzo ráno a ne odpoledne, poučení do dalších dní :-)
Vloženo 19.2.2022 19:59
Skatem z Horní Blatné přes Korce do Johanngeorgenstadtu, zde okruhy, pak Carlsfeld, opět okruhy, dále na Ostružník, přes Rolavu, Jelení a Korce do Perninku, pak na Červenou jámu, odbočka do Hájů, na Blatenský vrch a zpět do Horní Blatné.
Úprava skvělá! Jak je zvykem v této oblasti, moc díky! U Němců trochu starší, ale taky ušla.
Trasy nevyzpytatelné, do poslední chvíle nebylo jasné, jestli za zatáčkou vykoukne led, jehličí nebo prašan. Většina ledovatá a hodně rychlá. V lesích hodně míst s bordelem ze stromů, adekvátně bláznivému počasí posledních dní. Některá místa úplně hnědá, skoro se po tom nedalo jet. Skluznici to kupodivu nevadilo, svalům trochu jo. 🙂
Ráno fičelo opravdu hodně, postupně se to uklidňovalo. K tomu svítilo slunce, takže bylo vlastně krásně. Sněhu souvislá a zatím i dostatečná vrstva. Bude-li ale další velká obleva, některá místa nevydrží, především pláně kolem Rolavy.
Celkově náročný ale vydařený den.
7:59
8:08
9:03
10:38

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 19.2.2022 16:37
Boží dar-bufík-Myslivny-Mílov-Bludov-Pernink-Abertamy-maringotka-Boží dar. Snëhu dost ale většinou ledová stopa, nahoře na loukách někde nafoukáno trochu prašanu. V lesích hodně jehličí a šišek. Nejhorší na Mílov, po 1km jsou spadlé 2 stromy a rolba to u nich otočila. Dále je to částečně na bruslení a zutí běžek. Chce to namazat na led, jinak se nedá odrazit a je to rasovina. Jednodušší už je bruslení jakkoliv. Boží dar jedna velká ledovka, silnice ok. Foukalo, polojasno, kolem nuly. O víkendu je tu Karlův běh, je třeba na tratích si vyhovět se závodníky. Lidí přiměřeně
10:51
11:52
14:29
15:09

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.2.2022 15:52
Abertamy v půl 10, téměř prázdné parkoviště. Jedu směr Pernink, dost protivítr, dřina, umrzlé stopy s vrstvou prašanu, supr odraz, malý skluz, od Perninskýho brodu až nahoru k Blatenské silnici šílený bordel, stopa nepoužitelná, jehličí, větvičky, umrzlé, nejezděte dolu! Nahoře k Bludný už čistý prašan ve stopách, volím novou cestou vrchem přes Rýžovnu, pecka, prašanu nafoukáno víc, ale neva, přidalo se už slunce. Kolem mrtvého rybníku, okruh Karlova běhu a zpět na magistrálu, půl na půl špinavé/čisté úseky, magistrála k maringotce, Jámě už paráda, stopy lehce ledové, protivítr, do Abertam rychlý sjezd, ještě kolečko po loukách. Dnes bylo lepší se provětrat po otevřených pláních s čistým sněhem, prašanem ve stopě, než se prát v lesích s jehličím.
10:30
10:52
11:42
Vloženo 18.2.2022 16:32
Ráno okruh Karlova běhu a Ježíškovka, Karel super, až na spodní propojku od Abertamské silnice, hodně jehličí, větvičky, jinak špičkové stopy, déšť moc neublížil, pomohlo že včera večer napadl lehce vlhký sníh, takže po dešti ani památky, vypadalo to jako prašan, ježíšek trochu horší, na Špičáku stopy lehce zaváté, některá místa tradičně špinavá, zde sníh mokřejší, uklouzanější. Občas i sluníčko, před 11 už začlo sněho pršet... celkově supr.
Vloženo 18.2.2022 14:36
Božák, Ježíškovka: bordel, šišky, větvičky, chvílemi led, nicméně stopa furt je a jezdit se dá. Sníh kvalitou odpovídá počasí (déšť se sněhem, mrholení).
Vloženo 14.2.2022 20:57
Skatem z Nových Hamrů po všech možných tratích mezi Novými Hamry, Ostružníkem, Carlsfeldem a Jelení. Vše upraveno na neděli. Stále ve špičkovém stavu. Super podmínky, rychlý sníh a azuro. Nemělo to chybu. Při návratu jsme potkali rolbu, zítra to bude zase super, doporučuji.
Vloženo 13.2.2022 16:58
Před chvilí jsme ae vrátili. Silnice je úplně suchá- žádný sníh. Nahoře je sněhu hodně, stopy upravené- krása.
(Odpověď na dotaz uživatele Klára z 11.2.: Chtěla jsem se zeptat na aktuální sjízdnost příjezdové komunikace k Dlouhé Louce, musí být řetězy?)
Vloženo 13.2.2022 14:16
V neděli upravoval jen západ, a to většinu tratí, takže není co řešit. Od Cihelny přes Eduarda, okruh Karlova běhu a zpět, na vyklepaní nožiček po včerejšku, na víc jsem manželku neukecal :-) Podmínky úplně ideál, luxus stopy, azuro, dopoledne málo lidí.
Vloženo 13.2.2022 13:56
Dnes dopoledne jsem nalezl klíč od Volkswagenu mezi bývalým dolem Barbora a Špičáku. Volej 602416940. Jards
Vloženo 10.2.2022 17:32
Boží Dar odpoledne, bohužel už zataženo, +4st, sníh dost mokrý, ale kde bylo dnes upraveno, tak super pevná, překvapivě i hodně rychlá stopa, včerejší úpravy stály už za prd, bylo to měkké a bořilo se... perfektní svezení, kterému chybělo pouze dopolední sluníčko... víkend vypadá že bude pecka!
Vloženo 5.2.2022 19:45
Skatem z Božího Daru přes Hubertky na Hundsmarter, pak Tellerhauser, Mílov, Breitenbrunn, Panorama loipe, Rabenberg, Mílov, Červená jáma, Božák. Nádherný zimní den s vichrem i sluncem. Breitenbrunn a Rabenberg úprava ze včerejšího odpoledne, trochu rozbité a zmrzlé, jinde super.
Úprava na české straně je absolutní špička! Široké, tvrdé, skvělé na skate i klasiku, pravidelně udržované. Díky!
Kolem Božáku lidí spousty, ale třeba Háje jsou nádherný místo a nebyl tam skoro nikdo.
10:16
11:06
Vloženo 5.2.2022 16:08
Abertamy, Pernink brod, Bludná, sem super, vrchem novou cestou přes PR rýžovnu úprava komplet zavátá prašanem, sjezd na magistrálu, zde už zas top stopy, mrtvý rybník, Karlův okruh, sjezd z něj východní Abertamy jen pro zkušené, zde stará zmrzlá úprava, dolu lehce o život. Krásný den, polojasno, jen ledový vichr, sníh a stopy přemrzlé, rychlé, dost lidí, jsou znát jarňáky, hospoda bez šance...
Vloženo 3.2.2022 18:00
Boží Dar odpoledne, +3st, mlha, dost mokrý sníh, asi dopo poprchávalo. Přes raseliniste nebylo vidět na metr, v lesích už dobrý. Okruh Karlova běhu, motanice po ježíškovce. Stopy super, lidí minimum. Jedině nahoře od kazišuka k BD typicky na hovno, nové stopy rozježděné od bruslařů jak se vyhýbaj pěšákům se sáněma... každopádně perfektní lyžování v ne moc hezkých podmínkách, snad už někdy ta zima dorazí!
Vloženo 3.2.2022 13:53
Okolo Klínovce perfektně upraveno, teplo. Fotka je ze silnice na Horní Malži.
Vloženo 31.1.2022 11:28
Víkend v Horní Blatné. Hodně sněhu. Stopy fantasticky upravené. Projeli jsme: Horní Blatná - Jelení. Horní Blatná - Pernink. Horní Blatná - Potůčky. Blatenský vrch. Sáňkařská dráha z Blatenského vrchu hodně namrzlá, sjízdná na běžkách jen pro otrlé. Na sáňkách luxus. Vítr v lesních úsecích v pohodě, na otevřených pláních hodně silný, stopy místy zaváté. Lidí pomálu.
Vloženo 28.1.2022 17:33
vláčkem do Perninku, pak směr Jelení - i pár dní po úpravě stopa OK i prostor na bruslení, občerstvení Jelení - krátce po příjezdu (12,30) plno - skupina něm.dětí- asi sportovní - malý výběr, naemaj žádnou polívku(-), pak směr Chaloupky a Nové Hamty, poslední 2km už jen prošlapaná, ale zničená špinavá promrzlá stopa lesem
Vloženo 27.1.2022 21:56
(Odpověď na dotaz uživatele Nikol z 27.1.: Ahoj, zkoušel jste teď někdo jet z Horní Halže na Meluzínu? Díky) Včera a je to super.
Vloženo 25.1.2022 20:29
Dnes super, zítra bude taky, pak má přijít vichr a sněžení, alespoň ještě připadne.
(Odpověď na dotaz uživatele Radka z 23.1.: Jaké jsou prosím podmínky v Krušných? V nějaké rozumné dojezdové vzdálenosti z Chomutova nebo i možno směr Cínovec atd. dík)
Vloženo 25.1.2022 20:27
Skatem z nádraží v Perninku po magistrále na Bublavský okruh a Sonnenloipe, pak zpět na Ostružník, odtud Německem přes Weitersglashutte nad JGstadt, tam ňáký okruhy a přes Korce zpět na nádraží v Perninku.
Česká strana špičkový manžestr, nemělo to chybu. V Německu pás na bruslení hodně hladký, střílelo to, ale dobrý.
V Německu důchodci, v Čechách ani noha (proč nejezdí čeští důchodci?).
Celý den mlha a pár stupňů pod nulou, ideální podmínky, jelo to rychle.
Sněhu dost, vyražte, zítra to bude stejně skvělý.
Jen nad Bublavou od rozcestí U Altánu po Sonnenloipe je hodně vyhrabané hlíny a celkově hodně náročný terén. Bublavský okruh upravený z pátku, hodně rozrytý a zrmrzlý, sněhu na těsno, Sonnenloipe upravený nově, sněhu dost. Trasám nad Bublavou už bych se příště na áčkách vyhnul, je to tam holt celý níž.
Celkově ale maximální spokojenost, velké díky za úpravu i po víkendu, bylo to hodně poznat. Kvalita českých tras byla na 6* z 5.
8:59
12:42
Vloženo 25.1.2022 17:10
Přebuz, na Rolavu vyjetý stopy skůtrem, pak pecka magistrála na Jelení, celnice, manžestr, pevná stopa, v lese skoro prašan, mimo umrzlé, od celnice k Weiterglashutte na hovno, stopy z víkendu, komplet ledový, křivý, rozbitý, plno důchodců, pak se to zlepšilo, když se odbočilo od přehrady k Ostružníku, stopy taky z víkendu, ale málo jetý, celkem dost umrzlý, od Ostružníku na Rolavu zase manšestr a špice! Celkově parádní svezení, kdyby i němci upravili, nemělo by to chybu. Psali že stopy kolem Carlsfeldu jsou ve stavu ausgezeichnet, řekl bych gut, misty sehr gut ;-)
Vloženo 24.1.2022 23:22
H. Blatná - Abertamy - bufet - hřebenovka - Mrtvý Rybník - Myslivny - Milov - Bludná - H. Blatná

Sníh zfirnovatělý, ráno zmrzlý, později měkčí vlhký, ale na klasiku rozhodně na klistry. Stopy po víkendové úpravě někde v lepším, někde v horším stavu. Od Perninku k bufetu a cca od Mrtvého rybníka po Myslivny docela dobré, exponované úseky na loukách nic moc. Na bruslení tvrdé a dobré, lepší jak na klasiku.Od Mysliven po Milov (ke kapličce) celkem pěkné svezení. Zde jsme potkali rolbu z Božího Daru. Jeli jsme se podívat k hranicím a dále na Bludnou. Po úpavě na klasiku lepší odraz, ale pomalejší, bruslení náročnější. Od Bludné rolba pokračovala k bufetu a zpět na Boží Dar, my jeli na Blatnou po starší rozmydlené stopě, na loukách mlha a špatná orientace. Teplota dnes po celý den kolem nuly a nefoukalo. Zítra se má lehce ochladit, tak to možná pojede trochu rychleji. I tak vcelku povedený den.
Vloženo 23.1.2022 23:08
Horní Blatná - Pernink -Jelení - Chaloupky - U závory U seníku - Nejdek

V lese stopy v dobrém stavu, louky zafoukané, ale během dne nejspíš znovu projeto rolbou. Hlavně ráno docela větrno. Úprava končí na Severní louce, kde je vyjeté malé kolečko. Dál na Nejdek trochu divočina, sjet se s opatrností dalo kousek pod rozcestí U vodárny. Teplota celou dobu kolem nuly, sníh vlhký. V Horní Blatné odpoledne a večer mlhavo a drobné mžení. Sněhu dost až na pár krátkých úseků, kde rolba nemohla vytlačit stopu.
Vloženo 23.1.2022 19:50
Abertamy - Pernink - Jelení. Prima svezení. Stopy upravené. Sněhu dost. Bavilo mě to.
Vloženo 21.1.2022 15:58
Úprava tras dneska skvělá, ale sníh relativně měkký a ne extra rychlý. Jel jsem kolem 9 ráno a kolem Božího Daru a směr Maringotka a dále super. Co ráno nebylo protažené tak Milovská silnice. Cca kolem 11 už stopy začaly zapadávat čerstvým sněhem, ale pořád to bylo hodně slušné svezení.

Prvních pár kilometrů magistrály z božího daru chce k úplně ideálnímu svezení ještě trochu sněhu, ale sjízdné taky úplně v pohodě.
Vloženo 19.1.2022 17:01
Boží Dar, kroužení po všech cestách Ježíškovky a okolí BD, projel jsem vše co bylo včera večer upraveno, stopy top, bordelu ubylo, ale pár horších míst tu je, hlavně na Špičáku, takže to chce koukat pod lyže. Azuro, nad nulou, špice!
Vloženo 19.1.2022 12:55
Vyrazil jsem z Perninku po magistrale, 1. kilometry byly chude na snih, casto koukaly kaminky a vetvicky, od Hamerske silnice uz skvele upravene - siroky pas a 2 stopy, na Jeleni se musi po silnici az nad hospodu, ktera je vypluhovana na kost, pak az na Rolavu skvele. Celou cestu drobne snezilo, snad se podminky, predevsim v lesnich usecich, jeste zlepsi. Skol
Vloženo 15.1.2022 15:32
Horní Halže ke Klínovci, upraveno tento týden prvně a to v noci, jinde upravit nešlo, páč se upravovalo v úterý a sněhu je minimum, tak jedem zkusit. Volba dobrá, supr stopa, diky asfaltovemu podkladu pokryteho ledovkou a navrch sněhem nehrozilo prošlápnutí až na asfalt a nehrozil štěrk jako jinde, pár míst ledové plotny, ale díky lehkému profilu trati bezpečné. Okruh k Meluzině jsme vynechali, jsou tam ostřejší sjezdy, na zmrzlém povrchu budou hodně rychlé. Lidí tak akorát.
Vloženo 12.1.2022 16:21
Abertamy, výšlap východní Abertamy louka krása, v lese horší, trocha bordelu, dolu nesjizdny, na Mrtvý rybník luxus, nový úsek směr Rýžovna, na křížení silnice, dolu radši po silnici k maringotce, ale hlodala nás otázka, zda to nepokračovalo nově na Bludnou, pač tam od chalup vybíhá nová stopa. Dál Jáma a dolu Ab. Super svezení, občas prostě ven ze stopy kvůli bordelu, pro citlivky spíš béčkové lyže. Sluníčko na sebe nechalo čekat, ale nakonec trochu bylo. O víkendu bude otázka, jak moc se bude upravovat, podle mě některá místa ne, až po sněžení, sněhu je málo...
Vloženo 11.1.2022 18:10
Abertamy, Bludná, Milovska kaple, stopa z rána, luxusní, od kaple na Myslivny upraveno v noci, zde nejhorší úsek, často bordel ve stopě, štěrk, ale nic co by nešlo objet, z Mysliven k Mrtvému rybníku supr, kolem rybníku klasicky horší, magistrála k Jámě občas s trávou ve stopě. Na to jak je málo sněhu bez umrzleho základu, perfektní lyžování, k tomu sluníčko.
10:42
10:42
14:05
14:35

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 10.1.2022 21:51
Dneska z Abertamské zatáčky směr Pod Špičákem, Myslivny, Janouškova cesta, do Německa přes Hubertky - sněhu dost, prošlápnuté stopy, za hranicemi směr skiarena Oberwiesenthal nová strojová úprava. Zpátky přes Boží Dar, Kaffenberskou, Vodárenskou a Wunderblume - opět prošlápnuté stopy. V noci na úterý se plánuje na magistrále strojová úprava, tak uvidíme, kde to všude půjde.
Vloženo 10.1.2022 11:02
V sobotu i v neděli slušná sněhový pokrývka. Na zpevněných cestách ještě cvakaj hůlky, ale jinak souvislý sníh. V místch rašeliniště místy podmáčený, na loukách místy čouhá stáva. V neděli již projeté a utažené v části skůtrem. Stopa vyjetá běžkaři, ne strojová.
Vloženo 10.1.2022 6:46
Po nepatrném sněžení ve druhé polovině pracovního týdne přišla v sobotu dopoledne "dodávka" sněhu, díky které se dalo výborně lyžovat od Mariánské výš. Od menšího počtu lyžařů vyjeté stopy mezi Mariánskou a biatlonovým stadionem Eduard umožnily v sobotu uspořádání malého lyžařského orienťáku, po dalším přívalu sněhu v noci na neděli jsme absolvovali výlet z Abertam kolem rozcestníku "Černá cesta" a Bludnou k bufetu u Červené jámy. Mezi rozcestníkem "Nad Hájenkou" a rozcestníkem "Bludná" projeto jen běžkaři, ale zato jsme se kochali idylickou Ladovskou zimou, ostatní projeto rolbou.
Vloženo 9.1.2022 21:17
Dnes odpoledne kratke prvni letosni poslapani s detmi co byli poprve. Skiarena nad Bozim Darem smer Oberwiesenthal, v sedle mezi Fichtelberg - Wurzelberg. Smehu stacilo aby zakryl co bylo treba a dokonce i po parkovisti se dalo (zadny posyp). Cestou u Jachymova zacina byt vice snehu a na Bozim Daru uz se i ve meste jezdi po snehu. Dobra zprava by mohla byt ze zatimco v Praze pri odjezdu/prijezdu bylo nad nulou. Tak na Bozim Daru bylo podle teplomeru auta -3 a snezilo celou dobu co sme tam byli a k veceru cim dal houst. Takze snih je a bude. Jen bacha na ceste, serpentyny prudkym kopcem nad Jachymovem docela klouzaly. Takze, skol.
Vloženo 27.12.2021 19:31
Pernink okruh vhodny i na skate na lepsi lyze s opatrnosti...

Snehu vsak pomalu, jestli do toho zaprsi, tak za dve hodiny nebude na cem jezdit...
Vloženo 27.12.2021 18:31
Fichtelberg
Odpoledne kolem 13:30. Parkoviště celkem zaplněno, ale zaparkovat se dalo. Cena 1E/hod.
Docela pekne lyžování, stopy na skate - podklad zmrzly a na něm trochu prašanu. Stopy na klasiku mejdlo.
Vloženo 27.12.2021 14:50
Pernink upravený 1km okruh, lidi dost, údajně bude do osmi osvetlen, dále Supenbergska a Bucinska cesta na Jelení s odbockou na Hannaberg, dobrý stav, sjízdné i na lepší lyže.
Vloženo 24.12.2021 16:43
mizerné běžkování
Vloženo 18.12.2021 22:45
Na Fichtelbergu jsou závodní i turistické tratě upraveny, ale jsou velmi zmrzlé, stopa je ledovata. Na závodních tratích je to místy rozsolene takže je to lepší. S klesající nadmořskou výškou se situace rychle zhoršuje, sněhu je méně a pár míst je rozjezdenych auty (lesní práce) . Po pláních kolem Božího Daru by se asi dalo bruslit.
11:28
11:29
Vloženo 12.12.2021 19:48
Abertamská zatáčka, nahoru k maringotce, dále pak po KLM až do Perninku, přes Abertamy k Mrtvému rybníku a zpět. Všechno sjízdné a upravené. Někdy ve stopě trochu trávy nebo vyjímečně i pár kamínků, ale výborné svezení. Řídil jsem se mapou úprav, ale občas jsem viděl upravené i některé odbočky, které podle mapy upravené nebyly. Rozhodně doporučuji.
Vloženo 12.12.2021 16:15
Boží Dar, Hubertky stará stopa, od nich nová na Fichtelberg, okruh ke spodní stanici vleku, tam pozor, němčouři vyvezli báby z Oberwiesenthalu koňským povozem, takže stopy rozdupané, posrané... tak zpět na hlavní okruhy Fichtlu, zadní cestou do Tellerhauseru, do obce nutno sundat běžky, nesjizdné, po druhé straně zpět na Hubertky. Německé trasy čerstvé upravené, takže luxus, česká strana naposled upravena ve ctvrtek, takže nic moc, hlavně díky spoustě pěšáků s pekáčema, klasika víkend u Božáku stojí za prd, tato obec přitahuje divnou klientelu... město standartně chaos, neupravené silnice v centru, samá ledovka, chodníky sněhové oraniště, nejvíc aktivitou híří policie, která pokutuje auta se sněhem na střeše. Této obci vážně nerozumím...
Vloženo 13.12.2021 12:01
Boží dar: v 8 start směr Špičák, kolem Maringotky, přes Bludnou na Blatenský vrch a zpátky. Výborné podmínky Kolem Špičáku v lese Občas kouká borůvčí nebo tráva, ale celkově krásné první svezení. Na jedničkové lyže s opatrností v pohodě.
Vloženo 11.12.2021 16:05
Abertamy, Větrov, Vychodni Ab., Mrtvý rybník supr stopa, téměř nepoužitá, minimum lidí, top podmínky. Od rybnika k Červené jámě slabší, otevřená místa a po loukách by snesly více sněhu, takže lezla občas tráva, hlína, ale žádná tragedie, na 25cm sněhu supr úprava. Od Jamy k Bludný a Lesíku paráda, sjezd podél Bystřice do Perninku nic moc, asi první úprava, je to křivé, stopa mělká, od brodu do Abertam zas krásný! V Abertamách odhrnuta mala plocha parkoviště, ale v 10:15 se dalo si vytvořit někde místo.
10:49
11:01
Vloženo 5.12.2021 23:48
Z Božího daru přes Ježíškovu cestu, Myslivny a kolem Špičáku zpět. Luxusní podmínky, trať vynikající na klasiku i bruslení. Jenom to odpoledne dorazil nějaký blbec, který z Mysliven projel nahoru k Bufíku trať autem a místy to fakt rozjezdil.
Navzdory tomuto a spoustě pěších si myslím, že i další dny budou trasy kolem ve výborném stavu.
Vloženo 7.12.2021 14:18
Toto jsme vyfotili minulý rok, kam přispět, na Perninku.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Západní Krušné hory