Pavel – profil lyžaře

Registrován od 27.12.2012, vložil celkem 74 zpráv.

Co dělám kromě lyžování?

Skalní lezení, pěší, horská a cyklo turistika. Užívám radost z pohybu v přírodě.

Fotky z některých mých akcí.

Vložené příspěvky

Vloženo 27.2.2021 15:28  
V sedm ráno skatem, spousty tras mezi Béďovem a Jizerkou. Ráno ideálně tvrdé a celkem rychlé, solidní podmínky se udržely celé dopoledne, výše i celý den. Po poledni u Béďova už voraniště. Na tu dlouhou oblevu je na trasách minimum nečistot (s výjimkou asi 100 metrů kolem místa, kde Závory křižují Kanál, ale tam je to často). Moc díky za špičkovou úpravu.
Krajina byla čerstvě pocukrovaná po drobném nočním sněžení, nádhera a po delší době celkem zimní atmosféra.
Chce se mi brečet, že to bude zítra naposledy. Od pondělí budeme z domova pozorovat, jak se společnost dál intenzivně promořuje, protože Babišovy velké podniky poběží vesele dál. Péče o zdraví sportem v čisté přírodě ale bude zakázána. Od loňského března žádné restrikce Babišův byznys nijak neomezily, zdravý životní styl ano. Je to smutek... Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2021 18:28  
Z Komáří Vížky do Krásného Lesa (cestou odbočka na Rudný a České kolo - skvělé!) a zpět, pak k Trafu v Novém Městě a zpět (cestou odbočka na desítku). Moc díky za úpravu, ráno by to bez ní bylo trápeni. Bylo to vymrzlé, tvrdé a hodně rychlé. Během dopoledne to logicky hodně měklo a zpomalovalo. Kromě posledního kilometru do Krásného Lesa zatím všude sněhu dost. Bylo to parádní jarní běžkování, typické spíše pro půlku března. Obávám se ale, že souvislá vrstva předpovídaný tropický týden nepřežije. Špatný kilometr do Krásného Lesa začíná překrokem asi metr širokého potoka, před kterým to otočila i rolba, podle toho to snadno poznáte, přijíždíte-li od Adolfova, dál už bych nejezdil, i když po loukách jsem do KL dojel bez úhony i na jedničkových lyžích. Brzy ráno jsem potkal jen lišky (doslova), po desáté davy.
Východní Krušné hory
Vloženo 18.2.2021 9:07  
Hvězda ráno na skate ještě sjízdná, bylo to ale mokrý a měkký, v noci byla minimální teplota +3. Kupodivu jsem tam nebyl sám a mělo smysl vyrazit. Žádný škrábanec jsem nepřidal. Podklad už ale na hodně místech prosvítá. Podle mě souvislá vrstva do zítra už nevydrží, pro zarputilce by ale půl kilometrový flek zůstat mohl.
Sjezd do Ruzyně tradičně nejhorší, dole je už sněhu hodně málo. Přesto jsem to sjel a lyže vyvázly bez úhony.
Praha
Vloženo 17.2.2021 9:10  
Hvězda dnes na skate dobrá. Od včerejška logicky hodně přibylo nečistot, nikde ale není vytáto. Jako na horách při oblevě. Bylo to celkem tvrdé a rychlé. Ze tří párů lyží bych volil ty prostřední, ale žádný škrábanec jsem si nepřivezl. Zatím rozhodně doporučení hodné. Zítra půjdu zase.
Trochu horší je jen sjezd na Ruzyň, kde je nejvíce bordelu ze stromů a odvodňovací kanálky. Sjel jsem to ale bez úhony.
Praha
Vloženo 16.2.2021 9:40  
Ve Hvězdě připadl přes noc asi cenťák sněhu, zakrylo to nečistoty a to až moc hladké mejdlo na nejpoužívanějších trasách. Na skate stále skvělé podmínky. Akorát předpověď je blbá, proto doporučuji vyrazit. Zítra to snad ještě taky půjde.
Praha
Vloženo 15.2.2021 18:51  
Dnes naprostá dokonalost, skatem jsme projeli většinu tras kolem Bedřichova, včetně Kuběnkovy chaty a Červené ruky, vše špičkově upravené a rychlé. Moc děkujeme za tak skvělou úpravu i na pondělí. Výhledy od Královky na bílé Krkonoše, Český ráj a Ještěd jsou prostě nádherné. Každodenní běžky jsme v posledních dnech obohatili o brusle. Je to nádherný zimní sen. Jen pohled na předpověď je smutný, nechci se z toho snu probudit...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2021 8:27  
Ve Hvězdě stále ideální podmínky na skate i na klasiku. Dostatečně tvrdá je už i Vypišská pláň, i když je trochu hrbolatější a v místech, kde staví novou cestu, kouká pár hrud hlíny. Ale kolečko od dopravního hřiště k Bílé hoře a kolem Kauflandu a hlavní křižovatky zpět je moc fajn a má to 1,5 kiláku. Přidávám motivační fotky, bohužel tahle radost dle předpovědi někdy ve středu skončí.
Praha
Vloženo 10.2.2021 12:53  
Hvězda na skate ještě lepší než včera - udusanější a vymrzlejší, takže rychlejší. Skvělé. Jen ve sjezdu na Ruzyň začínají lézt dva odvodňovací kanálky, nejedná se ale o nic zásadního.
Praha
Vloženo 9.2.2021 13:16  
Přes poledne skatem po Hvězdě, tři hlavní široké cesty od bran k letohrádku parádně udupané od pěšáků. Některé další taky, třeba půlkruh podél zdi. Obecně výborné podmínky. Pěkný byl i sjezd na Ruzyňskou stranu. Vše na jedničkové lyže.
Vypišská pláň skvělá na klasiku, na skate trochu horší, moc měkké.
Lidí poměrně hodně, vícekrát jsem slyšel někoho za jízdy řešit pracovní záležitosti. :-)
Škoda, že nebylo otevřené okýnko v té skvělé kavárně přímo v letohrádku, bylo by to jako na Knajpě. :-)
Praha
Vloženo 7.2.2021 11:04  
Skatem z parkoviště pod Petříkovem: Smrk - Travná hora - Trkač - Na Bahnem - Bielice - Pod Orlíkem - Przełęcz Dział - Bielice - Kunčický Hřbet sedlo - Jivina - Paprsek - V Mokřinách - Medvědí Bouda - Paprsek - Velké Vrbno - Milíře - Petříkov. Češi upravili v pátek, takže byly trasy trochu rozbitější a po noci na nich leželo i pár cm sněhu, Poláci upravili v sobotu ráno, takže luxusní kobereček, děkuji. Zdržel jsem se tam nakonec dýl, na západ od Bielice je několik desítek kilometrů tras, co nejsou na mapy.cz, stojí za projetí. Dole u Bielice místy jen ledová krusta, na dvou místech pár kamínků, po stávajících sněženích už to ale bude minulostí. Jinak parádní svezení. Akorát odpoledne byly strmé svahy vyplužené na led a do kopce se hodně špatně bruslilo, místy jsem musel stromečkovat, což už jsem dlouho nedělal. :-) Úprava v sobotu ráno by tomu prospěla. Kolem Paprsku davy, jinde lidí snesitelně, u Petříkova málo.
Rychlebské hory
Vloženo 28.1.2021 6:55  
Skatem z Martinského údolí na Kuběnkovu chatu, severem tam, jihem klikatě zpět (včetně Závor, Vládní, Bílých Buků a Protrženky). Většina upravena čerstvě, něco ze včera, to bylo ale taky v pohodě. Jen úprava v Martinském údolí byla stará dva dny, docela připadlo, takže jsem se trochu bořil. Strmé stoupání z Kuběnkovy chaty na Závory je poměrně rozryté od plužících běžkařů, je poznat, že tam rolba byla letos jen jednou, pokud bude úprava častější brzy se to zpraví. Lidí poměrně dost, na Hřebínku otevřeno a fronta skoro jako o víkendu před koronáčem. Velmi děkuji, parádní svezení, příspěvek poslán.
Martinské údolí je parádní nástupní místo. Moc doporučuji, parkoviště u fotbalového hřiště bylo letos rozšířeno, nebývá až tak narvané a trasa začíná hned u něj, běžky lze nandat v podstatě v autě. Stoupání podél Jizery je nádherné, ale tu Jizerku si člověk musí celkem zasloužit. :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.1.2021 21:50  
Projeli jsme skatem všechny trasy mezi Jizerkou a Paličníkem. Úprava špičková, jako vždy. Velice děkujeme! Byla to nádhera. Ráno to celkem jelo, odpoledne už to bylo dost mokrý a pomalý. Zítra má ale zas mrznout a hodně sněžit, takže by obleva žádnou škodu napáchat neměla.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.1.2021 10:50  
Já vždy parkoval pod Perninským brodem, míst je tam ale zoufale málo. Naštěstí jsem zvyklý startovat hodně brzy, takže jsem se vešel. Pár míst je i na Rovinách u silnice mezi Horní Blatnou a Perninkem. Velká parkoviště jsou u obou dětských lyžařských areálků v Perninku. Nevím ale, jak je to tam ale letos, když vleky stojí.
(Odpověď na dotaz uživatele PV z 17.1.: Ahoj. Rád bych se zeptal, kde nejlépe parkovat u Perninku. Na GISu s upravovanými trasami je značených několik parkovišť, ale nepodařilo se mi dohledat kapacitu a případně jaká je šance tam zaparkovat ve všední den či o víkendu. A taky jestli tam nečíhají zádrhele jako třeba automat na mince. Díky.)
Západní Krušné hory
Vloženo 20.1.2021 10:45  
Oranžový okruh jsem jel skatem asi před deseti dny, pěkné. Akorát odtud: https://mapy.cz/s/camogahupe jsem jel kousek dolů po zasněžené silnici, protože otočka u bývalého Mackova nebyla protažená, nicméně teď dost připadlo, tak to možná bude lepší.
Skate z Holzhau na Moldavu super. Od silnice za Teichhausem na Moldavu vedou dvě upravované tratě - jedna pro klasiky a jedna pro skate. Okruh Dlouhá Louka -> Žebrácký roh -> Teichhaus -> Kahlberg -> Cínovec -> Vitiška -> Dlouhá Louka mám moc rád. Aktuálně nás ale Němci na svém území moc nechtějí a prý upravují méně než v běžných časech. Holt čínská brebera hodila do česko-německých tratí vidle. Je to velká škoda, Krušné hory dobré česko-německé vztahy a otevřené hranice nutně potřebují.
(Odpověď na dotaz uživatele Andy z 19.1.: Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli je oranžový okruh na Žebracky roh vhodný pro skate. Případně jestli se dá bruslit na trati z Holzhau na Moldavu. Díky moc. A.)
Východní Krušné hory
Vloženo 18.1.2021 7:55  
Ještě dvě fotky z Radon Areny u Vysoké Pece.
8:51
9:20
Západní Krušné hory
Vloženo 18.1.2021 7:52  
V mrazivém ránu z Nejdku skatem do Vysoké Pece, pak přes U Závory na Chaloupky, dále Jelení, Rolava a zpět. Z Nejdku na Severní Louku upraveno na sobotu čtyřkolkou, pro skate nevhodné, hodně rozdupané od pěšáků. Dále úplná pohádka, většina trasy upravena nově na neděli. Paráda, veliké díky. Ve Vysoké Peci jsem projel i trasy Radon Areny, zajímavé zpestření. Sportovně laděné tratě jsou vhodné pro trénink techniky. Když jsem tam ráno kroužil za mrazu a azura po manšestru mezi chalupami, připadal jsem si jako někde v Tyrolsku. :-) Jednou jsem teda skončil v chlívku u ovcí, po druhé na parkovišti rolby, ale byla to zábava.
Děkuji pánovi z Nejdku, který mě nechal zaparkovat na svém pozemku. Jediná černá tečka na parádním dni bylo zcela nedořešené parkování v Nejdku. Na tyto trasy doporučuji vyrazit spíše z Vysoké Pece.
Západní Krušné hory
Vloženo 9.1.2021 21:07  
Skatem jsme projeli víceméně všechny okruhu kolem Dlouhé Louky, úprava parádní, sněhu dost i na jedničkové lyže, i když místy je to těsné. Docela to jelo. Lidí poměrně hodně, ale nic katastrofického. Kvituji také rozšíření parkoviště. Velice děkujeme, byl to krásný běžkařský den.

POSTAVTE K PARKOVIŠTI TOIKY! Kapacita parkoviště je minimálně 200 aut, za den se jich tam otočí aspoň 400, to je tak 800 lidí. Na malou potřebují všichni, tak 1/3 čili 250 na velkou. Dokážete si představit, jak to tam bude po pár dní vypadat. Už teď to tam solidně žloutne. "Milá" paní v okénku všechny žádosti o WC striktně odkazuje do patřičných mezí. Až roztaje sníh, tak se možná bude divit...

Chápu, že byl k parkovišti postaven automat, stejně tak chápu jeho zdražení a i že se nově platí každý den a ne pouze v přítomnosti obsluhy. Stopy ani parkoviště se neupravují zadarmo. Nechápu ale, proč byl instalován automat, který byl moderní před padesáti lety, bez nadsázky. Postavit v roce 2020 automat, na kterém nelze platit kartou ani aplikací a dokonce ani papírovými bankovkami (ty lze využít v závěji na WC) mi připadá jako založit banku bez internetového bankovnictví. Ne každý (logicky) si předem ověří informace na internetu. V restauraci se mincí nedoprosíte, výsledkem byly zmateně popojíždějící auta s lidmi prosícími o rozměnění peněz. Další nevýhodou je, že se platí už při vjezdu, platba zabere nějaký čas, u parkoviště se ve špičce (kolem deváté) vytvořila solidní fronta. Stejnou cenu za parkování platí ti, co zastaví na půl hodiny, i ti, co parkují celý den. Doporučuji vyměnit za modernější stroj.

Obecně mohu návštěvu Dlouhé Louky jen doporučit, akorát nezapomeňte 100 Kč v mincích a před odjezdem doma na velkou.
Východní Krušné hory
Vloženo 5.1.2021 14:40  
Dnes jen krátký ranní výpad klasikou na okruhy mezi Měděncem a vrtulemi. Připadlo minimálně 10 cm nového sněhu. Úprava skůtrem byla téměř zavátá, přesto hodně pomohla, mimo trasu jsem se bořil podstatně více. Díky. Sněhu dostatek.
Západní Krušné hory
Vloženo 4.1.2021 14:15  
Z Božího Daru na Červenou jámu (včetně Karlova běhu), pak do Abertam, Perninku a zpět. Celou dobu víceméně skate. Přes noc připadl další cenťák, bylo to pomalé ale pěkné. Na cestě byla už jen tři místa s četnějším výskytem nedostatečně zapadaných kamenů: krátký kopec od Jáchymovské spojky směr Abertamy, asi 200 metrů od přístřešku na Slatinách směr Abertamy a první část stoupání z Perninku po Černé cestě směrem na Červenou jámu, této části bych doporučil se na lepších lyžích zatím vyhnout. Pomalu to začíná být na áčkové lyže. :-)
Západní Krušné hory
Vloženo 30.12.2020 18:39  
Víceméně skatem z Božího Daru od celnice po pláních k cestě Na Vraky, pak na Myslivny a do Mílova, chtěl jsem až na Rabenstein, na hranicích se ale podmínky rapidně zhoršily, takže jsem to otočil. Z Mysliven ještě Jáchymovskou spojkou pod Špičák, chtěl jsem jet směr Pláně a Boží Dar, vypadalo to ale špatně, tak jsem jel Špičáckou ke Krmelci a přes Vraky k celnici. Podmínky proměnlivé, obecně ale na tu bídu nečekaně dobré. Na béčkových lyžích jsem si pěkně zabruslil, kamínků bylo celkem málo, povrch většinou udupaný, mýdlo až tvrdý prašan. Mezi Božákem a Krmelcem davy, jinde dobré. Užijte, obecně doporučení hodné.
Západní Krušné hory
Vloženo 6.3.2020 7:53  
Stačilo počkat do jara a zima je tu. :-) Startovali jsme z Mořiny a skatem projeli víceméně všechny trasy mezi Mořinou, Předělem a Knajpou. Díky OPS za super úpravu, škoda jen že nezajeli až na Písčiny, když už byli na Předělu. Sněhu tam je dost a lidí taky. K tomu azuro a nový prašan, zimní krajina. Bylo to celkem pomalý, ale během odpoledne to přimrzalo a zrychlovalo. Moc pěkné svezení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.3.2020 9:10  
J50 skatem, v druhé půlce odpoledne a večer. Rychlé zmrzlé, jelo to jak ďas! Stále nečekaně skvělé podmínky. Problémový je tradičně úsek Krásná Máří - Točna, zatím lze celý úsek projet bez větších problémů, největší opatrnost je třeba dbát u vyhlídky na Poledník, kde je jen tenoulinká vrstva ledu a brzy se tu bude přenášet. Jedná se ale jen o cca tři metry. Na konci sjezdu z Točny na Hřebínek vykukuje při levém okraji trati asfalt, o kterém asi píše "C2S", lze to v pohodě objet při pravé straně nebo středem. Na začátku sjezdu z Mořiny k Panskému domu se propadl sníh a je tam několik desítek cm široké koryto potoka, lze to přejet nebo přeskočit.

Pak jsem ještě dal Bedřichov - Vládní - Závory - Lichtenecknerův kříž - Vládní - Bedřichov. Ve stoupání od rozcestí Pod přehradou k Lichtenecknerovu kříži je uprostřed trati asi 30 m dlouhé vytáté místo, lze to se zvýšenou opatrností obsoupažit špinavým sněhem po krajích. Já jsem ale jel s čelovkou a nechtěl riskovat jedničkové lyže, tak jsem to přenesl. Od Lichtenecknerova kříže k odbočce k v. n. Bedřichov je trasa hodně poničená autem, co tu projelo. Na více místech ve smyku hrabalo až na asfalt. Velmi smutné, někdo jel i přes zákaz z Maliníku k přehradě. Drtivá většina výše uvedené trasy je ale zcela bez problémů.

Obecně naprosto luxusní rychlé svezení, rozhodně doporučuji vyrazit, nejspíš to dlouho nevydrží.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.2.2020 7:42  
Odpoledne skatem Peklo -> Čihadla -> Kristiánov -> Točna -> Gregorův kříž -> Olivetská hora -> Hřebínek -> Máří -> Kasárenská -> Jezdecká -> Promenádní -> Smědava -> Knajpa -> Peklo
Tvrdý zmrzlý podklad, spíše rychlejší, místy trochu špinavé, většinou ale čisté, čekal jsem to ale o dost horší. Bylo to krásné svezení, trocha jehličí a větviček nezanechaly na jedničkových lyžích žádné stopy. Špatný je jen tradiční úsek od Točny na Máří, kde je několik míst tenkého ledu, u vyhlídky na Poledník už vykukoval asfalt. Všude jinde je ale překvapivě kvalitní základ. Kolem šesté večer začalo docela sněžit, v noci to ale bohužel přešlo v déšť. Snad to dnes v noci zas přejde ve slibované sněžení a o víkendu by to mohlo být zas dobré. Stačilo by pár cm, které by přikryly nečistoty ze stromů.

Takže si odpovím sám. Jsem rád, že jsem se nenechal odradit a vyrazil. Na popud zprávy od uživatele "ehmmm" jsem nestartoval z Bedřichova ale z Pekla, které je o 100 metrů výš, což byla rozhodně dobrá volba. Logicky čím níž, tím špinavější sníh. Bylo to parádní svezení.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 24.2.: Ahoj,
víte někdo v jakém stavu jsou tratě po včerejším dešti a vichru? Rád bych odpoledne vyrazil, ale nevím, jestli to za to stojí.
Díky za odpověď.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.2.2020 20:29  
Dnes jsme skatem projeli okruhy mezi Božím Darem, Fichtelbergem, Tellerhäuserm a Myslivnami. Vše špičkově upraveno, velké díky. Na loukách kolem Božího Daru často leze tráva a hlína, lze to vždy v pohodě objet, ale je třeba dávat pozor. Nejhorší je západní "obchvat" Boží Dar Špičák - Boží dar hřbitov a začátek Blatenské cesty. Nepříjemné jsou ještě kamínky v ostré zatáčce u rozcestníku Tellerhäuser rozcestí, kde všichni brzdí, blbě se jim vyhýbá. Jinde zatím bez problémů, občas maličko něco vykukuje, ale nic zásadního. Dnes absolutně parádní svezení. Jestli ale přijde v pondělí slibovaná obleva, tak to bez dalšího sněžení zas nepůjde.
Západní Krušné hory
Vloženo 8.2.2020 20:36  
Ahoj,
zkuste vyrazit z Jakuszyc Dolnym Duktem na Rozdroże pod Cichą Równią, pak na Orle, pak k hraničnímu přechodu Harrachov Mýtiny a pak zpět do Jakuszyc. Pěkná trasa. Na mapě: http://www.jakuszyce.info.pl/mapa-onbib.pdf je to 1b -> 20a -> 22 -> 7 -> 5 -> 4 -> 3 -> 1b
Ať to vyjde!

(Odpověď na dotaz uživatele Natálie z 8.2.: Dobrý den, vyrážím s rodinou na běžky. Jsme mírně pokročilí, jedeme na celý den, ideálně bychom chtěli jet tak do 20km. Máte nějaké tipy na pěknou okružní trasu s dobrým terénem? Děkuji)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 8.2.2020 20:10  
Reaguji na příspěvek Davida S.: Dávám všechny palce nahoru! Takhle se chová zodpovědný běžkař. Za všechny velice děkuji.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 27.1.2020 21:40  
Ahoj, bylo to posypaný, na mnoha místech už leze asfalt, takže úplně bez problémů.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 27.1.: Štěpáne (nebo kdokoliv jiný), prosím a jak vypadala sjízdnost silnice na Mariánskou horu? Díky. (Minulý víkend jsme se tam dosti klouzali.))
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 27.1.2020 21:38  
Skate z Mariánské hory ke Knajpě, přes Kůrovec na Jezdeckou, Promenádní na Smědavu a kolem Protrženky zpět. Krásně upraveno, velké díky! Zajímavé, jak se úprava někdy promítne na skimapě a někdy na bílých stopách. Letos je v tom trochu chaos, naštěstí funguje sjednocení stránek, ne průnik. :-) Ráno zmrzlý a během dne to většinou měklo (někde ne). Skatem to frčelo parádně, super svezení. Všude bez problémů, jen u Mariánskohorských bud ve směru od Protrženky kouká v tradičním místě trochu asfaltu a v prudším sjezdu k boudám od Pařízkova kříže také vykukuje trošičku asfaltu.
Mariánská hora je skvělé nástupní místo, škoda jen že místo dalších parkovacích míst, kterých je tam zoufale málo, přibyl jen parkovací automat, který navíc jedno místo zmenšil. :-/ Když už se za parkování vybírá, tak by určitě měl přibýt také odpaďák a tojka, žlutý je to kolem dost. K placenému parkovišti by to měl být standart. Jen tak začít vybírat za pár míst mi přijde trochu trapný.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.1.2020 21:40  
Dnes nejlepší svezení letošní špatné zimy. Z Bedřichova přes Kristiánov a Bílé Buky na Olivetskou, pak Nová louka, Hřebínek, Máří, Čihadla, Kristiánov, Bedřichov. Většinu věcí tu už psali ostatní, přidávám poznámku, že nad Bílou Kuchyní směr Olivetská leze jeden šutr, jinak je i tato část zcela bez problémů. Připojuji se s prosbou o úpravu úseku Čihadla - Na Žďárku, je tam celkem nepříjemný středový hrbol, rolba sem i v minulých dobách zajížděla, když nebyl sníh kolem Máří, kde jsou problémy často. Jinak ale absolutní spokojenost a veliké díky za poctivou a citlivou úpravu, která se snaží maximálně využít to minimum sněhu, co tam je. Je vidět, že těžíte z letitých zkušeností, letos je to jemná práce.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.3.2019 14:15  
Skate Hoffmannky -> Černohorská silnice -> Černá bouda -> vysílač na vrcholu -> Malý okruh -> Krausovy boudy -> Vlašské boudy -> Václavák -> Pražská bouda -> otočka Tetřeví boudy -> Hrnčířské boudy -> Zrcadla -> Černá bouda -> Václavák -> Zrcadlovky -> Hoffmannky
Janské lázně na dnešek opět vše čerstvě upravily, špička! Viz foto 1. Nejlepší a nejpoctivější úprava z celých Krkonoš, nóbl Špindl by se zde měl přiučit. (Špindl navíc schválně neposílá info na bilestopy.cz, aby nebylo tak vidět, jak málo upravuje.) Úprava končila u Pražské boudy, Pec opět neupravila, přitom běžkařů je v oblasti hodně. Nechápu proč tak bohaté středisko nemůže těch pár km tras projet. Vrátil jsem se proto na Černou horu dřív a ještě zopakoval nějaké trasy, přičemž jsem se smutkem zjistil, že část u Černé boudy byla totálně zničena nákladní rolbou (viz foto 2). Škoda, že se to nedaří Janským lázním ohlídat. Nákladní rolba ničí jejich práci. Přitom by stačilo, abych na těch pár nákladních rolb, co na Černé hoře mají, přidělali zadní přítlačnou desku a je po problému - řešení v rámci rozpočtu střediska za pár korun.
Dnes trochu mlha, ale chladněji, takže to jelo jako po másle, i když to taky pomalu měklo. Od rozcestí Lobkovicovy a Černohorské silnice k Hoffmannkám už strašně špinavé, sníh tam je, je ale totálně pokrytý jehličím. Skluznice to zvládla líp, než jsem čekal. Pod Zrcadlovkami se musí trochu nečekaně přenášet 50m, o kterých psala Janule. Jinde ale pořád bílá paráda (i kolem níž položených Krasouvek a Vlašských bud).
Díky moc Jankám za úpravu! Pro mě rozhodně nejlepší oblast Krkonoš. Šířka tratí a frekvence úpravy neuvěřitelná! Díky!
8:28
11:18
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 23.3.2019 19:45  
Kratší výpad skatem že Špindlu Labským dolem (trasa Buď fit) a údolím Bílého Labe. Labským důl čerstvě upraven a krásný, i když na skate celkem úzký. Bílé Labe neupraveno a totálně rozdupáno pěšáky, náročné. Ty krásné kaskády Bílého Labe mohutné jarním táním za to ale stály.
Placená sáňkařská dráha upravená byla. Holt prachy až na prvním místě. Škoda, že tak bohaté město jako Špindl nedokáže udělat pro běžkaře trochu víc.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 22.3.2019 21:03  
Skate Špindl -> Struhadlo -> Přední Planina -> Klínovky -> Liščí cesta -> Lesní bouda -> Hnědý vrch -> Liščí hora (přes ní klasikou) -> Špindl
Povrch měkký, přesto překvapivě dobré svezení. Část u Špindlu upravena asi až od K70, zas tak to ale nevadilo. Zbytek upraven čerstvě.
Problém oblasti jsou nákladní rolby bez zadní přítlačné desky a skútry, které místy hodne ničí trasy. Skútry navíc často jezdí i nebezpečně rychle a volně terénem, obvykle se jedná jen o zábavné jízdy a ne zásobování, nechápu, jak to může KRNAP povolit.
Jinak to bylo ale krásné jarní svezení se super výhledy.
Sněhu zatím všude dost a většinou je i úplně bílý, čistší než na konci února.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 20.3.2019 7:30  
Skatem Maliník -> Hřebínek -> Bílé buky -> Blatný rybník -> Studené údolí -> Chata věčného mlčení (zde jsem kolem páté odpolední dělal druhou stopu!) -> Rozmezí -> Kasárenská -> Písčiny -> Smědava -> Knajpa -> Olivetská hora -> Závory -> Maliník
Výborné svezení! Vše skvěle upraveno, na jarním firnu pár cm nového krupicovitého prašanu. Ač se ze Smědavy na Knajpu neupravuje, povrch je zde stále skvělý. Pořád panují ideální podmínky, sníh čistší než na konci února, k tomu se luxusně upravuje několikrát týdně. Včera prakticky žádní lidé, doporučuji vyrazit!

Ještě dotaz (asi na o.p.s.): Ze Smědavy na Knajpu se kvůli tetřívkovi nesmí upravovat, skútr tam ale jezdí. Nevadí to? Když už se tam drží klidový režim, tak by bylo dobré ho dodržovat pořádně. Skútr tudy navíc jezdí minimálně dvakrát denně, což je podstatně častěji než rolba. Díky za odpověď.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 21:40  
Skate: Martinské údolí (parkování u fotbalového hřiště, trasa začíná u branky, na rozhejbání je urolbováno kolečko po hřišti) -> Mořina -> Jezdecká -> Polubný (sjezd skoro až k nádraží v Kořenově) -> Polubenská -> Mořina -> Orle -> Spacerowa -> Jakuszyce -> Szklarska Poręba Huta -> lom Stanislaw -> Orle -> Jizerská -> Kiosek -> Promenádní -> Mořina -> Martinské údolí
Všude zatim dostatek sněhu (akorát poslední km sjezdu k zastávce SP Huta, už brzy odtaje). Uvidíme co udělají další dny.
Počasí výrazně předčilo mé očekávání. Ráno a kus dopoledne to jelo parádně, kolem poledne už to začalo zpomalovat a měknout, místy hodně. Dopoledne víceméně polojasno i se sluníčkem, po poledni začalo mírně sněžit, později celkem pršet, pak zas sněžit.
Vše skvěle upraveno! Veliké díky české i polské straně. Jen tradičně úsek od hraničního mostu přes Jizeru na Orle si musí člověk vyšlápnout v samodomo stopě, je to ale jen 1,5 km a odměnou jsou výhledy na překrásnou burácející Jizeru.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.3.2019 9:56  
Přidávám se k nadšeným příspěvkům. Včera to nemělo chybu. Parádní zimní projetí za večerního sluníčka. Jel jsem J50, vše luxusně upraveno. Večerní výhled z Vlašského hřbetu na oranžové Krkonoše neměl chybu. Díky o.p.s. za špičkovou úpravu, která umožňuje parádní zážitky. Příspěvek poslán.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2019 13:24  
Ano dá, trasa začíná na křižovatce u Chalupy Granát. Úprava tras kolem Kořenova a Polubného je na bilestopy.cz: http://bilestopy.cz/cs/krkonose/korenov (Závěr trasy od železničního mostu k penzionu Karlos (Kořenov nádraží) se neupravuje).
Pěkná cesta je i z Polubného na Václavíkovu studánku, zde doleva a přes Jezdeckou, Kasárenskou, Protrženou přehradu a Mariánskohorské boudy na vlak do Josefova dolu.
Užijte!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2019 9:30  
Ahoj Dušane,
Martinské údolí a Polubenská jsou bohužel jen na bilestopy.cz: http://bilestopy.cz/cs/krkonose/korenov a to navíc chybně pod Krkonošemi a ne pod Jizerkami.
Informace z Desenského hřebenu neznám a taky by mě zajímaly.
(Odpověď na dotaz uživatele Dušan z 11.3.: Prosil bych o info, jak vypadá Desenský hřeben (není ve SKIMAPĚ, stejně tak Martinské údolí a Polubenská). Z informace OPS není jasné, kde rolba končí při úpravě Bílé Desné. Zajímá nás to víc, než za kolik to ujede bába s nůší.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.3.2019 8:03  
Skatem trasa BoBoloppetu, vše super upraveno, tvrdý rychlý povrch, jelo to parádně.
Teda kromě Hrabětic, kde kvůli rozbitým rolbám nebylo upraveno a kde je z mého pohledu už příliš jehličí (hlavně od bedřichovské hájovny k Prezidentské).
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 28.2.2019 13:14  
(Odpověď na dotaz uživatele Frank z 27.2.: Dobrý den, mohu se zeptat jak to vypadá se sněhem a tratí v úseku (Maliník- Vládní- Za přehradou- Závory)? Předem děkuji za reakce. Aktuálně přemýšlím, zda se v pátek vyplatí vyrazit...)
Ahoj,
úplně bez problémů, sněhu dostatek, jen úsek z Vládní cesty na rozcestí Pod přehradou (nikoli ZA přehradou - u něj je to čistý) má pár hodně špinavých míst, která brzdí, skluznici ale neničí, je tam jen víc na sněhu napadanýho jehličí.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.2.2019 10:26  
Ahoj,
vystup v Kořenově a běž buď touto rolbovanou trasou na Jezdeckou: https://goo.gl/SrJf7x
A nebo touto z většiny také rolbovanou trasou na Jizerku-Mořinu: https://goo.gl/L74RcZ
Úprava obou tras není na Skimapě, ale je na Bílých stopách: http://bilestopy.cz/cs/krkonose/korenov
Na druhé trase se první kilometra a půl neupravuje, stopa na klasiku tam ale bývá, bude tam míň lidí a trasa je podle mě hezčí (nejde se přes vesnici).
Z Jezdecké resp. s Mořiny už pak libovolně po magistrále do Bedřichova. Záleží na tvých silách a časových možnostech. Užij!
(Odpověď na dotaz uživatele anton rogula z 25.2.: pia -ned budú v jakuszyciach preteky...trasy asi polouzavreté...ja budem s partiou v porebe, ak sadnem ráno na vlak, kde je ideálne vystúpiť? korenov, harachov? aby som sadol do stopy a išiel smer bedrichov, klasickým štýlom. vrchom na jizerku-smedavu, knajpu, či dole souš-pretržená prehrada ..atd...dik za odporúčanie trasy smer bedrichov stadion...tam už ide mhd do LB...)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2019 0:11  
Harrachov (centrum) -> Anenské údolí -> Pilská cesta -> Nová Janova cesta -> Pionýrka -> Studenov -> Růženčina zahrádka -> Harrachovy kameny -> Labská bouda -> Sněžné jámy -> Vosecká bouda -> Luboch -> Kládovka -> Harrachov (Rýžoviště)
Kolem Harrachova vše špičkově upraveno, kromě Terexu (letos se vůbec neupravuje, nevíte proč?). Nahoře zajela rolba z Míseček ke Čtyřem Pánům. Rolba z Labský boudy letos nejezdí, páč je celá Labská mimo provoz. Všechno tvrdý a zmrzlý. Nahoře ledová krusta, velice náročný povrch, místy hodně o hubu, boj s ledem, k tomu ale dokonalý výhledy a parádní zimní krajina.
Tratě kolem Harrachova jsou moc pěkný a skoro nikdo na nich neni. Je to zajímavý kontrast: přelidněný Jizerky jsou jen pár kilometrů vedle a tady je spousty desítek kilometrů pěkně upravených tras většinou úplně bez lidí. Z Harrachova až na Studenov jsem nepotkal vůbec nikoho, od Lubochu na Rýžoviště tři běžkaře (celou dobu krásný manšestr). Kolem Mumlavy lidi jsou. Upravený tratě jsem jel skatem, nahoře jsem chtěl jet klasikou, na ledu to ale prakticky nešlo, víceméně jsem volně bruslil pláněmi nebo jen bojoval s ledem a šontal.
Nepříjemný je traverz rokytnického skiareálu, kolegovi to na Slalomáku uklouzlo a sjel po boku až někam k Lovčence, hodně nepříjemný zážitek.
Měl jsem radost, že i nahoře stále převažují běžkaři nad skialpinisty a pěšáky. :-)
Super den, celkově velice pozitivní dojem.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 21.2.2019 7:47  
Maliník -> delší okruh přes Vysoký hřeben -> Nová Louka -> Studené údolí -> Kristiánov -> Knajpa -> Točna -> Bílé buky -> Nová Louka -> Hřebínek -> Olivetská hora -> Závory -> Maliník
Úprava ze včerejška, na skate všechno super. Parádní poježdění.
Obě kola přes Vysoký hřeben jsou skvělý, o.p.s. velké díky za ně. I v nejnižších partiích (Tlustá jedle) sněhu zatim dost, i když je místy dost špinavý, většinou ale úplně bílý a i po dvou dnech manšestr. Níže Jakub upozorňoval na písek, jedná se asi o dva metry dlouhý pruh bez sněhu u kraje trasy, zasahuje asi do třetiny šířky, takže se dá v pohodě objet. Není způsoben nedostatkem sněhu, ale menším potokem, který vytekl na cestu.
Hodně nečistot je ještě v úseku od rozcestí Pod přehradou k napojení na Vládní cestu. Všechny nečistoty ale byly měkký, skluznice bez následků.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2019 11:23  
Michal: Netušim. Osobně mi ale přijde zoufalé vybírat si destinaci podle toho, jestli je zadarmo parkoviště. Na Dlouhé louce se platí pár korun a parkovné jde na úpravu parkoviště a stop, obojí není zadarmo a obojí využíváš, takže mi přijde přirozené zaplatit.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2019 20:20  
Skatem za jarního počasí: Boží Dar -> Kaffenberská -> Pod Špičákem -> Červená jáma -> Pernink -> Abertamy -> Červená jáma -> Karlův běh -> Myslivny -> Hubertky -> Himmelsleiterhütte -> Sachsenbaude -> Boží Dar
Klasické podmínky posledních dní: ráno rychlý, zmrzlý, místy hrbolatý, odpoledně měkký ale pomalejší. Krásný den, jen by mohlo být chladněji.
Vše skvěle upraveno, veliké díky.
Západní Krušné hory
Vloženo 11.2.2019 9:34  
Skate Dlouhá louka - Moldava nádraží - Nové Město stadion - novou cestou ze stadionu přímo na Klínovčík (posledních 100m už rolba nejela, takže soubaž vydupanou stopou) - Pramenáč - Cínovec- Schellerhau (Rotterhang) - Kahlberg - Altenberg - Scharspitze - Cínovec - Vilejšov - Dlouhá louka
Dlouhá louka: upraveno na sobotu, brzy ráno zmrzlé, rychlé a hodně hrbolaté, celkem náročné, odpoledne to změklo a už to při odrazu drželo mnohem líp. Souhlasím s KocIQ, že uprostřed krásných širokých tras je konstatní nepříjemný hrbol. Při počasí, kdy přes noc mrze a přes den je nad nulou a při víkendové vysoké návštěvnosti, by to stálo o obnovení úpravy na neděli. Ale chápu, že finanční situace je nelehká.
Nové Město/Cínovec: úprava na neděli obnovena, špica.
Schellerhau: úprava starší, místy hodně nečistot ze stormů, na skate poměrně úzké, prostředek hodně rozdupadný od pěšáků, na klasiku pěkné, pěšáci chodí středem a Němci moc nebruslí. Skate nic moc, ale ta hřebenovka bílými pláněmi je moc krásná.
Kahlberg: na neděli většina tras čerstvě upravena, v labyrintu místy perkfekntí, místy hodně umydlený, někde volno, někde mraky pěšáků, rozdupadný to ale nebylo nikde, povrch je hodně tvrdý.
Scharspitze - na neděli čerstvě upraveno, žádní pěšáci a minimum lidí, určitě sotjí za to sjet na velké parkoviště u bývalé celnice nad Altenbergem, přejít hlavní silnici a okruhy si projet.
Celkově skvelý den! Díky ČR i D za úpravu a souhlas s KocIQ, počasí bylo podstatně lepší, než předpovídali, i jsem uvažoval, že to zatáhnu a to by byla velká chyba! :-)
Východní Krušné hory
Vloženo 10.2.2019 5:57  
Z Cínovce po magistrále na Dlouhou louku, tam pár okruhů a zpět. Vše parádně upraveno, díky! Super podmínky, krásný slunečný den. Odpoledne to na sluníčku měklo.
Východní Krušné hory
Vloženo 8.2.2019 10:40  
Ráno opět skate od rybníku Terezka Hvězdou a Vypichem. Sněhu kupodivu stejně jako včera. Na povrchu ledová krusta z večerního mrholení, takže to bylo rychlý. Lidí víc, raní sluníčko je vylákalo z postele.
Chválím Prahu 6, že na rozdíl od minulých let neposypala žádnou z cest ve Hvězdě.
Praha
Vloženo 7.2.2019 9:09  
Ráno skate ve Hvězdě a na Vypichu (start a konec dole od rybníku Terezka). Ve Hvězdě stále víceméně dostatečná vrstva čistého sněhu, povrch tvrdý a umydlený, skate trochu ustřeloval, ale zas to bylo rychlý. Rolbované 2,5 km kolečko na Vypichu špinavější a trošku pomalejší, povrch na odraz ale lepší. Díky organizátorům za maximální využití potenciálu, je to super.
Bohužel předpověď je negativní, příroda nám zábavu zkazí, v sobotu už to nejspíš půjde jen na uměle vysněženém kolečku.
7:11
7:12
7:14
Praha
Vloženo 7.2.2019 9:12  
Z Maliníku okruhy kolem Bedřichova. Vše skvěle upraveno, výborné podmínky. O.p.s. díky!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.2.2019 11:29  
Z Jizerky - Mořiny:
Mořina -> U Bunkru -> Promenádní -> Kiosek (Občerstvení Promenáda) -> Jizerská silnice -> Jizerka -> Mořina
Ze Smědavy:
Smědava -> Černá Smědá -> Předěl (západní cestou) -> Na Písčinách (západní cestou) -> Předěl (východní cestou) -> Černá Smědá (východní cestou) -> Smědava
Na obou trasách jsou všechna stoupání i klesání mírná. Ať to jede!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.2.2019 17:14  
Ve Hvězdě dostatek sněhu (i dole u Ruzyně), stop i běžkařů. Díky pěšákům (!) jsou hlavní cesty udusané a obstojné i na skate. Jestli vyjde předpověď a přituhne to, tak to bude pár dní super.
Než protáhli Bělohorskou tak to šlo bez sundání lyží z Hvězdy na Landronku. Nicméně někteří běžkaři nesundávaj ani teď. :-)
Byl jste někdo v Šárce?
Praha
Vloženo 4.2.2019 11:42  
Ahoj,
nevím, jestli je dotaz ještě aktuální. Z Maliníku se upravuje pravidelně. Ideální podmínky.
(Odpověď na dotaz uživatele Ladislav z 27.1.: Uz je upraveno od Maliniku ???)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.2.2019 11:39  
Ahoj,
nevím, jestli je dotaz ještě aktuální, ale v sobotu 2.2. to bylo z Oldřichova krásně sjízdné bez sebemenších problémů. Po nedělním sněžení předpokládám ještě lepší podmínky.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 25.1.: Máte někdo prosím aktuální info, jak to vypadá z Oldřichova (Na Pilách)? Díky)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.2.2019 17:21  
Skate: Oldřichov - Závory - Pod Přehradou - Vládní - Nová louka - Studené údolí - Chata věčného mlčení - Čihadla - Protrženka - Bílá Desná - Protrženka - Smědava - Máří - Bílá kuchyně - Oldřichov.
Přes nepříznivou předpověď super den a překvapivě skvělé svezení. Vše na jedničku upraveno (příspěvek poslán). Velice děkuji o.p.s. za upravování tras k méně frekventovaným nástupním místům, které alespoň trochu odlehčí přetíženému Bedřichovu. Cesta z Oldřichova je fakt krásná, nástupní parkoviště bylo po poledni plné (škoda, že je tak malé), sněhu je tam i přes nízkou nadmořskou výšku po dnešní oblevě pořád dost (žádný led, na skate stejně skvělé jako na jiných trasách), navíc zítra má dle předpovědi sněžit i dole, takže vyhlídky pro Oldřichov jsou dále dobré.
Zítřejší chumelenice překryje nečistoty, které na trasy spadaly ze stromů se sněhem během dnešní oblevy, a bude to zase bílá paráda.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.2.2019 17:20  
Pro Ivanu:
Hrabětice (kaplička) -> hráz josefodolské přehrady -> Studené údolí -> Blatenský rybník -> Nová Louka -> Gregorův kříž -> U Buku-> Prezidentská chata -> Hrabětice necelých 20 km.
Ať to jede!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 31.1.2019 8:37  
Skate Maliník - okruh Vysoký hřeben - nádrž Bedřichov - Rudolfov - Závory - Nová Louka - Čihadla - Máří - Gregorák - Maliník. Vše skvěle upraveno, ideální podmínky, jelo to krásně. Díky o.p.s.!
16:00
16:27
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 28.1.2019 13:27  
Včera okruhy kolem Dlouhé louky. Díky moc za úpravu i na neděli (po sněžení to bylo důležité) a zvětšení parkoviště! Známka zakoupena. Terén na skate trochu náročnější, při vyšších teplotách a po poměrně vydatném sněžení se to ale dalo předpokládat. Jen škoda, že místy byla upravena jen poloviční šířka trasy, přičemž šířka místních tras je při plné úpravě jedinečná.
Východní Krušné hory
Vloženo 23.1.2019 19:28  
Dnes absolutní paráda! Skate od sjezdovek v Nových Hamrech přes Havraní vrch, Chaloupky a Rolavu do Bublavy, odtud po Kammloipe přes Weitersglashütte, Jelení a Jelení vrch zpět do Hamrů. V Čechách vše čerstvě a špičkově upraveno, v Německu upraveno z víkendu, nijak to ale nevadilo, od té doby jen mrzlo a nesněžilo. Krajina jako v pohádce a zcela ideální podmínky, nemělo to chybu. Moc díky za perfektní úpravu a odklizení mnoha padlých stromů. Příspěvek odeslán.
10:44
15:36
15:37
Západní Krušné hory
Vloženo 21.1.2013 11:32  
Tento víkend (19.-20.1.2013) +- celý Orlický hory, vždy z Deštného na Jelenku. V sobotu pak přes Pěticestí na Anenský vrch, pak zpět na Pěticestí, dolů do Záhoří, nahoru na Jelenku a dolů do Deštného. Všude super upraveno, na hřebenovce až moc lidí. Dole u Bedřichovky kameny, byl jsem docela rád, že jsem to šel nahoru, jinak všude OK. V neděli na Vrchmezí, Zieleniec, Šerlišský mlýn, Masarykova chata a zpět na Jelenku. Neupraven pouze výstup od Šerlišského mlýnu na Masarykovu chatu, jinak vše super.

Díky moc rolbařům, nádhernej běžkařskej víkend. Byl jsem tu asi po sedmi letech a rád zas přijedu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2013 18:44  
Dnes z Jizerky přes hraniční přechod pod Bukovcem na Orle, Jelení Louku, pak dle jejich číslování rozcestí 22, 28, 27 a až dozadu na 25, pak přes Jakuszyce zpět na Jelení Louku, Orle a Jizerka. V Polsku upravené, sníh měkčí, ale skatovalo se překvapivě dobře. Stoupání od hranic na Orle bylo místy brození potokem a z rozcestí 21 do Jakuszyc zas spíš bruslení po ledu. Nebýt vydatnýho deště, tak moc pěknej výlet.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 27.12.2012 16:25  
Poradil byste prosím někdo, jak to vypadá se sněhem v Lužických horách? Když chce člověk jít s Jiřetína na Luž, má smysl brát běžky? Dole sníh zjevně není, ale co nahoře v lese? Díky moc za odpověď.
Lužické hory