Praha – běžky

V Praze napadne dostatek sněhu na běžky jen zřídka, ale když napadne, vyšlapané běžecké stopy najdeme ve většině pražských „zelených“ ploch. Lyžuje se např. v oboře Hvězda a na Ladronce, v Divoké Šárce, v okolí Hostivařské přehrady, v Milíčovském lese či v Kunratickém lese. Když sněhu napdane ještě více, dá se na lyžích po…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.1.2022 12:14
Zdravím, bohužel ne, ještě je to málo, všude čouhá tráva, ale je to dobrý podklad pro případ, že by napadly tak 3 až 5 cm.
Vloženo 11.12.2021 16:46
Ve Hvězdě se na rozdíl od centra držela po celý den teplota pod nulou a na třech hlavních uklouzaných cestách to rychle jede volným stylem na skate. Na klasiku je to horší, v travnatém pásu je pod sněhem mokro a lepí se, ale dá se jet po uježděné cestě soupaž. Zítra dopoledne to na skate určitě ještě půjde.
15:32
15:39
15:48
15:51

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 10.12.2021 16:35
I v Hostivařském lesoparku jsem teď jednoho běžkaře na loukách potkal. Poté, co jsem situaci zhodnotil jako "na cestách ušlapaným sněhem schovaných ve stínu by to asi jako nouzovka šlo". Za sebe jsem přesvědčen, že bobování byla vhodnější varianta a běžky si nechám jinam.
Vloženo 10.12.2021 16:31
I přes oteplení v horní Hvězdě na hlavních cestách stále souvislá vrstva zmrzlého sněhu. Solidní podmínky na skate.
Vloženo 10.12.2021 11:55
Dnes dopoledne velmi dobré podmínky jak na Ladronce, tak v horní Hvězdě, 5-10 cm, dá se jet souvisle všude, někde ovšem ještě vykukuje tráva. Na asfaltových cestách na Ladronce jsou vyjeté koleje od auta, asi vybírání košů, a to dnes pravděpodobně odtaje. Na trávě to ale bude sjízdné i zítra. Ve Hvězdě hlavní cesty budou o víkendu sjízdné určitě. Jednotky běžkařů již na obou místech prošlapávají stopy.

(Odpověď na dotaz uživatele AS z 9.12.: Jake jsou prosim dnes podminky na Landronce? Byl nekdo?)
10:20
10:42
10:54
Vloženo 5.12.2021 14:05
Z desítek včerejších sněhuláků přežil do dopoledního proběhnutí jediný. Ostatní jsou již minimálně bez hlavy. Zdá se, že zbytky včerejší sněhové nadílky odnese čert a nebude z toho ani podklad pro případné další sněžení. Aspoň tak to vypadá v Hostivaři.
Vloženo 4.12.2021 15:37
6 cm hutného sněhu ujetých na 2cm vrstvu. Zhruba 12 km z Vysočanské po cyklostezce do Hrdlořez. Skate s minimem drhnutí, cestou tam i příjemné svezení, zpátky už byl sníh vlhčí a nejel. Výborné podmínky překvapivě kolem Kyjského rybníka, kde není asfaltka. Cestou zpátky kolem 13:30 ale z cyklostezky mizel sníh před očima.
Vloženo 4.12.2021 14:20
Jednoho bežkaře jsem v Hostivařském lesoparku potkal, takže ano, na těch 5 cm dnešního sněhu se lyžovat dá. Ale je to jen pro nenáročné/nejskalnější. Sám to zkoušet nebudu. Podmínky jsou vhodné spíš na stavění sněhuláka.

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 18.2.2021 9:16
Hostivař ráno 8-9 h: už jen pro nejskalnější, dramaticky horší než včera. Pro me konečná a nedoporučuji. Poměr sníh vs. tráva a spol. tak 50:50, ale do sněhu počítám i břečku. Použitelných stop na klasiku: tak 1 % - na své 4km dlouhé trase jsem tak 30 m našel. Mimo stopy to nějak jde.. Použitelných cest na skate (na lyžích určených k zatopení v kamnech) tak 10 % (v lese se sníh resp. břečka na cestách drží).

Delší kopec na bobování u Hostivaři už nepoužitelný, menší v centrální části nad žlutou skluzavkou by teoreticky ještě šel. I když s průjezdem břečkou. Nicméně naše sáňky a boby už raději uklidíme.

Tohle https://strava.app.link/OgGBqtmjYdb jsem zvládl jen s jedním sundaváním, ale nemám problém přejít kus trávy či asfaltu na lyžích...
8:21
8:24
8:28
8:35

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 18.2.2021 9:07
Hvězda ráno na skate ještě sjízdná, bylo to ale mokrý a měkký, v noci byla minimální teplota +3. Kupodivu jsem tam nebyl sám a mělo smysl vyrazit. Žádný škrábanec jsem nepřidal. Podklad už ale na hodně místech prosvítá. Podle mě souvislá vrstva do zítra už nevydrží, pro zarputilce by ale půl kilometrový flek zůstat mohl.
Sjezd do Ruzyně tradičně nejhorší, dole je už sněhu hodně málo. Přesto jsem to sjel a lyže vyvázly bez úhony.
Vloženo 17.2.2021 9:22
Hostivařský lesopark po ranním dešti: na jednu stranu ke včerejší nádheře to má daleko, na druhou vrstva sněhu je stále až na výjimky souvislá a lyžovat se dá. Ve stopách(zejména těch strojových) občas prosvítá podklad, ale čouhá spíše výjimečně (na fotce je extrémní případ).

Množství cest použitelných pro skate ubylo, ale pořád se nějaká najdou. Zamrzlá Hostivařská přehrada pohledem z náhorní plošiny pro lyžování již nepoužitelná, místo sněhu je na ledu voda.
Vloženo 17.2.2021 9:10
Hvězda dnes na skate dobrá. Od včerejška logicky hodně přibylo nečistot, nikde ale není vytáto. Jako na horách při oblevě. Bylo to celkem tvrdé a rychlé. Ze tří párů lyží bych volil ty prostřední, ale žádný škrábanec jsem si nepřivezl. Zatím rozhodně doporučení hodné. Zítra půjdu zase.
Trochu horší je jen sjezd na Ruzyň, kde je nejvíce bordelu ze stromů a odvodňovací kanálky. Sjel jsem to ale bez úhony.
Vloženo 17.2.2021 9:32
Včera v podvečer Klánovický les překvapivě dobrý, spousta vyjetých stop, podklad prosvítal jen zcela výjimečně. Trochu horší pouze krátký úsek podél trati mezi zastávkou Klánovice a restaurací U lesa. Uvidíme, co s tím udělá dnešní citelné oteplení.
Vloženo 16.2.2021 20:51
Hostivař: Od Lidlu z Řepčické přes všechny horní louky, řada pěkných stop na klasiku, příjemné svezení. Z poslední louky před minigolfem bezvadný sjezd dolů k nádrži, do blízkosti velkého dřevěného mola. Cesta podél přehrady k hrázi protažená, ale nesypaná, dalo se jet bez problémů, i dál pod hrází podél meandrů Botiče až k rybí restauraci. Odhaduji, že horní louky budou ještě během středy dobře sjízdné všude... Před polednem i krátce po obědě minimum lidí, velká pohoda.
Vloženo 16.2.2021 20:33
Kunratak vecer uz spatny
Vloženo 16.2.2021 16:20
Trasa po stezce Zeleneč-Lazne Toušeň super
Vloženo 16.2.2021 14:35
V Lesoparku Letňany kolem poledne upravené stopy na klasiku stále dobré, sněhu dost. Lepší v centrální části, na polích směr Čakovice trochu horší.
Vloženo 16.2.2021 11:25
Stopy na polích z Petrovic k Říčanům po nočních 2 cm sněhu bez problému obnoveny průjezdem prvního lyžaře. Na místní možnosti nádherné lyžování, hlína se objevuje jen minimálně.

Cyklostezka Kolovraty - Říčany velmi pěkná na skate, ale i slušná stopa od lyžařů po straně. U Kolovrat jižně od obce paráda, severně dle očekávání slabší.

GPS záznam viz https://strava.app.link/M5Jd7A38Udb

Před 10h ještě slabě sněžilo, v 11h první nesmélé dešťové kapky, zatím vystřídané sluncem.
Vloženo 16.2.2021 9:55
Cholupice - dnes ráno to bylo jedno z nejlepších letošních svezení a asi i poslední. Na poli mezi Cholupickým vrchem a Cholupicemi napadlo asi 2-3 cm sněhu. Stopy jsou bílé, zapadaly sem tam vykukující řepka a hrudky hlíny. Kolečko cca 2,5 km podél lesa a silnic s kvalitními stopami i širokým ušlapaným a uježděným pruhem pro skate, sklouzl jsem se ráno parádně; troufl bych si i s áčkovými lyžemi, kdybych je měl.
Vloženo 16.2.2021 9:40
Ve Hvězdě připadl přes noc asi cenťák sněhu, zakrylo to nečistoty a to až moc hladké mejdlo na nejpoužívanějších trasách. Na skate stále skvělé podmínky. Akorát předpověď je blbá, proto doporučuji vyrazit. Zítra to snad ještě taky půjde.
Vloženo 15.2.2021 19:24
Nástup do stopy v Lysolajích (ulice Poustka), odtud 11km bílými pláněmi a lesoparkem až k mekáči do Divoké Šárky. Podél lesa rychlá a pevná stopa, liduprázdno, s vyjímkou krátkého 200m úseku v "údolíčku" u Nebušic s hrubou oranicí všude sjízdné i pro jedničkové lyže.
Záznam trasy: https://strava.app.link/gL10ygu2Tdb
Vloženo 15.2.2021 19:13
Stromovka, Trojská lávka i cyklostezka podél Vltavy až k podbabskému přívozu stále na lyžích dobře sjízdné.
Záznam trasy: https://strava.app.link/EKPzvMy1Tdb
Vloženo 15.2.2021 15:22
Letná, stále velmi pěkné svezení, upravený 1km okruh na klasiku i skate + spousta turistických stop, lyžařů jen pár.
Vloženo 15.2.2021 14:26
Stromovka na béčkový lyže stále dokonalá a zítra určitě ještě bude. O víkendu všechny vodní plochy plné bruslařů, dnes ráno celá Stromovka bez lidí!
https://strava.app.link/ntitT1oGTdb

(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 15.2.: Nevíte, prosím, někdo, jak to aktuálně vypadá ve Stromovce? Je tam ještě dost sněhu na běžky? Případně, zda se dá bruslit (na ledě na bruslích :) ). Děkuji!)
Vloženo 16.2.2021 20:30
Divoká Šárka: Z konečné tramvaje až téměř k Pražskému okruhu (sad Zlodějka), dále po vnější šárecké hranici směr Padesátník, zajížďka na pole mezi Kopaninou a Nebušicemi (protkáno hezky projetými stopami), zpět do Purkrabského háje, dolů na Dívčí skok a podél Šáreckého potoka Tichou Šárkou na Jenerálku... Hlavní cesty protažené a částečně sypané nebo sem tam kamínek, ale skoro pořád se dalo jet buď podél, nebo v nesypaných úsecích po. Vedlejší cesty, pole, louky atd. naprosto v pohodě. Celkově pěkné výletní svezení, kde se žádný úsek neopakuje, dohromady 13 km.
Vloženo 15.2.2021 12:59
Ve Stromovce jsem byla včera, podmínky tak akorát. Místy je nutné některá úseky (hlavně cesty a úseky pod mostem) "přeťapat" a obecně být opatrnější, sem tam se objeví vykukující větev. Ale na odpolední projížďku super. I bruslit se ve Stromovce dá, je tam spousta zamrzlých ploch.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 15.2.: Nevíte, prosím, někdo, jak to aktuálně vypadá ve Stromovce? Je tam ještě dost sněhu na běžky? Případně, zda se dá bruslit (na ledě na bruslích :) ). Děkuji!)
Vloženo 14.2.2021 23:47
Karlův most: Středem vede pás shrnutého sněhu, který byl ještě v poledne velmi pevný. Strojově neupraveno, skromná stopa je dost hrbolatá, jak na ni lezou pěšáci. Končí před Malostranskými mosteckými věžemi, zatímco pod Staroměstskou věží se dá projet a navázat kolečkem kolem pomníku Karla IV. Trochu slabší úsek u sochy sv. Kajetána, jinak obstojné svezení...
Vloženo 14.2.2021 20:18
Petrovice a z Kolovrat po nové cyklostezce do Říčan

Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/KtaG55lrSdb
Vloženo 14.2.2021 18:51
DIVOKÁ ŠÁRKA: V kotlině tvořící západní konec Šáreckého údolí je spousta jednoduchých stop na klasiku a sjízdných chodníků, dostatek pevného sněhu; hlavní cesty spíš nepoužitelné. Příjezd z Nebušic (škola) v pohodě, z opačné strany od Evropské (smyčka) vede podél cesty stopa, takže nasadit se dá hned od McD.
Vloženo 14.2.2021 17:40
Dopolední super poježdění po polích mezi Ďáblickým a Bořanovickým hájem. Mezi 8 - 10 hodinou jsem měla hektary polí jen pro sebe. Poté se začali trousit první běžkaři. Kdyz jsme se náhodou potkali ve stopě, s úsměvem jsme se zdravili a ochotně si uhýbali. Na polích hromada vyšlapaných stop na klasiku, žádní pěšáci, psi a bruslaři ničící stopy. Prostě běžkařský ráj. Škoda, že od středy bude po legraci, ale i tak ten týden v ,,pražských běžeckých stopách,, rozhodně stál za to. Skol!!

O oblasti

V Praze napadne dostatek sněhu na běžky jen zřídka, ale když napadne, vyšlapané běžecké stopy najdeme ve většině pražských „zelených“ ploch. Lyžuje se např. v oboře Hvězda a na Ladronce, v Divoké Šárce, v okolí Hostivařské přehrady, v Milíčovském lese či v Kunratickém lese. Když sněhu napdane ještě více, dá se na lyžích po přilehlých polích dojet až za hranici Prahy, třeba i do Ladova kraje. A když sníh nenapadne, někdy se dá lyžovat na sněhu umělém. Donedávna v Chuchli, to ale naposledy v roce 2017, pak se pražský skipark přesunul na Vypich.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy