Ladův kraj – běžky

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná zpráva.

Aktuality ze sezóny 2017/2018, popř. starších

Vloženo 18.3.2018 21:27
V Senohrabech ráno bohužel jen prachový sníh bez podkladu. Během dne se změnil v mokrý, který na slunci kvapem odtával. Přes den bylo -2 a studený vítr, který ale asi nebyl takový jako na horách. Na trávě to na starých běžkách jde, ovšem za sebou už většinou necháváte někdy holá místa.
Vloženo 17.1.2018 21:17
Jel jsem po D1 a Všechromy ráno pohled z auta jen poprašek. Nemyslím, že Ondřejov, i když je výš, by na tom byl dramaticky lépe. Také jsem byl zvědav... Větrný Jeníkov na tom byl výrazně lépe :-)
Vloženo 30.12.2017 23:23
Louky a polní cesty v okolí Tehova dnes dopoledne sjízdné. Nebyly to sice Jizerky, ale lyže téměř bez poskvrny. Bohužel po večerním dešti a oteplení bude po sněhu.
Vloženo 15.2.2017 12:39
Ahoj Počasí pohádkový a sníh zatím drží jak přibitej i když ledák. Dobrej lyžař si však poradí se vším, ideální zejména bruslení po soumraku nebo brzy ráno na dosud lidskou čiností nedotčenejch pláních. I když ani stopa okruhu "Seno15" na polích nebyla včera večer úplně špatná a přímo na Vávráku tréninkový stopy na krátký úseky taky fajn. Užívejte slunce a sníh, snad nám letos ještě připadne. Skol!
Vloženo 12.2.2017 17:17
Dnes Ondrejov-Tremblat. Zmrzle, misty vyjete na hlinu, nutno jet mimo stopu. Useky na brusleni dobre, vrch i na klasiku ve stope.
Vloženo 12.2.2017 9:58
Ahoj
Po včerejším vydařeném 39.roč.Seno15 z Vávráku 7km okruh okolo Altánu. Mapka trati vyvěšena na chatě lyž.oddílu na Vávráku, trat je též značena oranžovým značkovacím sprejem přímo na sněhu, snad ještě bude nějaký čas džet. Na poli za KMK až pod Altán, též po části okruhu najet cca 2km okruh na bruslení. 7km okruh byl najet a závodilo se ve směru hodinových ručiček, tj. v opačném směru než se dosud jezdilo-po přejezdu cesty pod KMK se vydejte do stopy po levé ruce a následuje sjezd po obvodu pole. Tímto prosíme lyžaře, aby pokud možno dodržovali směr jízdy! A ještě odkaz na pár fotek ze včerejšího závodu na Vávráku http://skisenohraby.rajce.idnes.cz/Senohrabska_15_2017%2C_11.2./
Vloženo 11.2.2017 23:30
dnes z Ondřejova přes hvězdárnu a les - tvrdý, jelo to, ale místy rozšlapaný a zmrzlý, takže jak po rolbě..znáte to z Krkonoš např..., louky lesní parada, pak výjezd na louky Zvánovické a u Třemblat, překvapivě fakt paráda, sněhu dost, tvrdý, nebořilo se vůbec nikde, stopy svištěly...místy lepší jet mimo volnou loukou i v pohodě rychlý skate. navečer přes les modrou na Skalku nad Kostelní Střímelice a pastvinama kol stohlavého stáda ovcí )) BEZVA sjezd dolů až do Propasti na pivo a rybník též bežky v poho. Ski Heil ! ;)

Tak do pondělí by kvalita mohla snad při nočních mrazech vydržet ůůů a pak snad vše za týden neroztaje a snad přituhne zas.
jinak sníh je dost už i u Říčan a dál...
(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 11.2.: A jak to tedy vypada u Tremblat vi nekdo? Da se bezkarit ?)
Vloženo 11.2.2017 17:40
Dnešní závody Senohrabská 15 se měly konat v Senohrabech na Vávorvě palouku. Třemblaty - Zvánovice byl pouze připravený náhradní prostor a na webu info o změně neměli, takže se podle všeho závodilo v Senohrabech.

(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 11.2.: Tremblaty - Zvanovice jsou zavody?)
Vloženo 11.2.2017 9:51
dnes tam budou zavody, akt. info na http://www.sose.cz/
Vloženo 7.2.2017 0:15
Senohraby-Vávrův palouk a přilehlá pole okolo vrchu Altán: Ode dneška se budem snažit natrasovat okruh na sobotní (uskutečněný) 39.roč.Senohrabské 15. Propozice závodu pro všechny věkové ktg a výkonostní ktg. s hlavním závodem na 15km pro muže jsou k nahlédntí na webu Lyž.oddílu Sokola Senohraby. V plánu je vytvořit cca 5-7km okruh na klasiku se startem a cílem u lyž.chaty. Jinak po zmrznutí sněhu pole a pláně ideální na bruslení i bez strojové úpravy, sněhu zatím relativně dost.Přečtěte si pozorně propozice a těšíme se v sobotu na viděnou na Vávráku na startu. Skol!
Vloženo 4.2.2017 17:29
Dneska kolečko mezi Třemblaty a Zvánovicemi, pěkný okruh, cca 20 cm morkého sněhu, zcela vyjimečně kouká hlína, díky všem za úpravu skútrem!
Vloženo 3.2.2017 21:00
Jeste dodatek k predchozi zprave, stopy byly projety na loukach mezi Tremblatem a Zvanovicemi. Opomenuti lokality v predchozi zprave bylo zpusobeno kourem z jedouciho skutru a opojenim z neho.
Vloženo 3.2.2017 20:56
Prave byly projety nove stopy. Snehu je dostatek, skutr se obcas boril.
Vloženo 3.2.2017 8:41
Okruh Struhařov-Klokočná-Mnichovice-Struhařov. Stopa většinou prošláplá, kde nebyla, tam jsme ji prošlápli. Nicméně po mrznoucím dešti je stopa zledovatělá. S fialovým klistrem se to dá.
Vloženo 2.2.2017 9:04
Vávrův palouk u Senohrab také hlásí strojovou stopu na klasiku
Vloženo 1.2.2017 17:25
Strojově upravené stopy v Ladově kraji najdete:

Pastviny u Krámských (Velké Popovice) - stopa pro klasiku

Louky u Štiřína - na klasiku i bruslení

Louky u Skuhře - na klasiku a bruslení

S úpravou luk u Štiřína a Skuhře bohužel předběhli druhé sněžení. Na víkend se ale obec Kamenice pokusí upravit ještě znovu.
Vloženo 30.1.2017 13:54
Nezatracoval bych ani louky na Tehovem. Snadná doprava z Říčan nebo autobusem ze Strančic. Stopy nejsou strojové, ale vyšlápnuto dost pěkných stop. Výškový profil pro začátečníky akorát. Sněhu dost, jen pokud pojedete až na Klokočnou tak úsek lesem od stanoviště "Mikeš č.10" kolem osady Hajdaláci po rozcestí "v Jedlici" trochu horší, větvičky, kamínky, šišky.
Vloženo 28.1.2017 18:25
Okruh u Třemblat a Č. Voděrad spíš na klasiku, výjimečně na skate po ujetém sněhu, stopy po oranici o poznání horší. Do lesa jsem raději nezajížděl. Lidí tak akorát. Počasí dneska nepřálo. Jezdit se dá i v okolí Struhařova, Mnichovic a určitě i Senohrab.
http://cestovani.idnes.cz/bezky-praha-okoli-tremblatske-pastviny-fcv-/lyze.aspx?c=A170119_210901_lyze_ptp
Vloženo 26.1.2017 10:45
Oblast Voděradské bučiny, stav z neděle 22.1. Jeli jsme z Jevan, původně jsme měli plán jet po turistických nebo naučných cestách. Bohužel lesní správa stačila tyto i další cesty protáhnout pluhem (naštěstí bez kamínků), takže stopy na klasiku nejsou. Zato se dá bruslit, jet s kočárkem, jít pěšky a člověk se neboří. Rozhodně nejlepší svezení bylo nahoře u Svojetic (stopa mezi stromy podél asfaltky), zelená značka k Černým Voděradům byla zase celkem terénní, červená od Černých Voděrad k Jevanům (pouze úsek k silnici) s celkem slušnou stopou. Krásně se dá jezdit i na zamrzlých rybnících.
Vloženo 22.1.2017 20:15
Dnes jsem jel z Ondřejova směr Třemblat, Myšlín a Struhařov. Byl jsem tu poprvé a mile mě to překvapilo. U Třemblatu na pláních pěkné okruhy upravené na klasiku, jinde mnoho stop vyjetých od lidí. Potkal jsem hodně běžkařů, tak byly skoro všude stopy. Paráda.
Vloženo 22.1.2017 22:32
Sobota 21.1. i neděle 22.1. báječné běžkování na loukách Třemblat-Zvánovice, strojové stopy, množství okruhů, skoro jako ve Val di Fiemme. Díky moc Sokolům ze Senohrab za přípravu takto skvělého „běžkařského areálu“, úplně zbytečné jezdit kvůli klasice do hor, když se dá takto krásně pojezdit přímo za humny!
Vloženo 21.1.2017 21:38
Planina kolem Třemblatu je obkroužena spoustou parádních stop, většinou strojových - byl jsem tam poprvé a vysloveně jsem zíral! Výborné sněhové podmínky, prašan na podkladu. Sjízdné jsou i různé pěšácké chodníky a neštěrkované cesty směr Ondřejov, Mnichovice.
Vloženo 21.1.2017 18:07
Dnes od Olivovy léčebny v Říčanech na Tehovská pole, Jedlici, Klokočnou a po polích ke Struhařovu a zpět přes Jedlici na Tehov do Říčan. Sněhu většinou dost, zvlášť prošláplé stopy na otevřených úsecích parádní. Můžu dopručit
Vloženo 21.1.2017 13:34
Sněhu je cca 15-20 cm,ale je potřeba řádně namazat.Stopy jsou ledové !!! Jinak nádherné počasíčko.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 20.1.: Víte někdo, jak to vypadá se stopami na Tehovských polích?)
Vloženo 21.1.2017 12:56
Třemblatské pastviny perfektní podmínky, hodně sněhu, nádherně strojově upravené stopy a spousta prošlápnutých, dají se najet dlouhé kilometry. Od Třemblat dlouhé rovinky ideální pro úplné začátečníky. K tomu krásné počasí, užil jsem si to. Děkuji za úpravu stop.
Vloženo 20.1.2017 18:09
V lese u Struhařova hezké projetí dnes v poledne. Sněhu dost, nové lyže bych ale nebral. Dost úseků i se stopou.
Jen bohužel lesáci prohrnuli některé hlavní cesty. Zatím se po nich i tak dalo jet, ale vrstvička sněhu na nich zůstala tenká. Kvalita sněhu ideální na klasiku, to je teď asi všude.
Vloženo 19.1.2017 10:43
Senohraby-Vávrák: Včera jsme skůtrem a stopovačem vyjeli z Vávráku stopu na Klasiku hore přes pole ke KMK (zde možnost P a nástupu do stopy) a dále souběžne s polní cestou směr vrch Altán, pod Altán, okolo Altánu a okruhem zpět ke KMK, odtud možnost sjet na Vávrák (zde u lyž.chaty možnost šatny-posezení v krytém altánu). Okruh měří cca 4km, místy projeto na "trávu" nebo hlínu. Platí doporučení tzv. "B" lyží.
Přímo z Vávráku cca 1.8km dlouhý okruh, nyní uválcovaný hlavně na bruslení (včera večer zde závody).
Třemblat-Ondřejovská hvězdárna: Včera jsme též ještě skůtrem a stopovačem obnovili zafoukaný stopy na Klasiku na Třemblatských pastvinách vdélce cca 7km. Nástup možný např. z areálu Ondřejovské hvězdárny (zde možnost P)-přejezd cca 1.5km po značený cyklostezce směr Zvánovice. Pozor při sjezdu na pastviny, dole je závora!!! V okolí Ondřejovské hvězdárny ideální podmínky , sněhu dostatek (cca 30cm) i na lesních cestách (pokud nebylo protaženo lesníky), všechny typy terénu bez problému průjezdný. Skol! Senohrabští Lyžníci
Vloženo 19.1.2017 8:31
vcera vecer za Ricanama od silnice k Tehovu.po lesní asfaltce na Jedlici a k zavore na Klokocnou.snehu dost,super na skate i klasiku. Snad to nevyhrnou jako minuly tyden:(
Vloženo 19.1.2017 16:35
nádhera, mášli chuť, neváhej a jeď, Hluboký kvalitní sníh a stopy všemi směry. Já jezdím klasiku ale viděljsem i upravenou cestu pro bruslení ale nevím jak byla dlouhá, protože nebruslím.
(Odpověď na dotaz uživatele Míla z 19.1.: Jaké je to na Ondřejově?)
Vloženo 19.1.2017 16:32
jediné slovo, které mne napadá - nádhera. Jezdila jsem sem a tam okolo hvězdárny Ondřejov. Co jsem nazula běžky, tak jsem je nesundala. Nádherné stopy, sluníčko, jízda loukami, lesem, hluboký sníh, žádné ledové stopy a jediný co mi krapet vadilo, že jsem nevěděla kam jedu. Příště si vemu mapu. Občas jsem totiž byla ráda, že jsem se vrátila odkud jsem začala.

O oblasti

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od sezóny 2011/12 však se startem projektu Ladovská zima možnosti upravovat stopy přibyly. Místa se strojovou úpravou stop se mohou rok od roku lišit podle sněhových podmínek a dalších okolností. V minulých letech se stopy upravovaly od Říčan směrem ke Klokočné, v okolí Kunic, u Ondřejova a Zvánovic. Lyžaři-turisté však jistě nepřestanou jezdit ani do Voděradských bučin, kde si budou stopy vyšlapávat i nadále sami.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a Střední Čechy