Ladův kraj – běžky

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 3.2.2023 0:39
Podminky horsi, snih z rozrytych luk odesel, takovy breznovy firn, ale ta lepsi mista se uchovala a hodinku behani po loukach mezi satelity to slo. Zaklad je to ale slusny - pripadne-li, jel bych znova, jinak spis ne.
Vloženo 31.1.2023 19:07
Dnes s nevelkými očekáváními jsem vyrazil přes poledne na Ondřejov a byl jsem příjemně překvapen. Obtížné ledovaté podmínky z druhé poloviny minulého týdne byly ty tam, zůstal tvrdý podklad a na něm cca 1 - 2 cm nového sněhu. Lyžoval jsem v sadu, kde v jeho jižní polovině se dalo na cca 400 metrovém okruhu parádně bruslit (foto č. 1) a i klasici si tu najdou svoje. Dál jsem se ale nepouštěl, neb krtek zde vystupňoval od minulé návštěvy své úsilí ;) Pak jsem také jezdil na louce pod hvězdárnou (foto č. 2), kde jsou krásné výhledy do (již zeleného) údolí Sázavy. I zde se dalo dobře bruslit v místech, kde sníh ujezdily sáňkující děti, terén je ale náročnější a vyžaduje větší fyzičku. Celkově i vzhledem k nízkým očekáváním 6/10. Škoda, že podmínky nevydrží.
12:33
14:30
Vloženo 24.1.2023 17:29
Dnes ráno nad Mnichovicemi (pod Klokočnou-hřbitovem a podél cyklo stezky) dva okruhy celkem cca 4-5km. Stopa v několika místech vytátá na bahno a trávu. Na šutračkách se ještě dalo…
Vloženo 23.1.2023 17:12
Okolí ondřejovské hvězdárny včera a dnes: Včera po krátké sněhové vánici pěkné bruslení od parkoviště k 2m dalekohledu, dnes tamtéž stále dobré, ale povrch už umydlený, takže trochu hůře drží hrany. Nejlepší je okruh po žluté, dále vpravo po vrstevnici - široká zpevněná cesta vedoucí od pily, znovu vpravo po modré až k rozcestí Pod Skalkou (cca 400m opět velmi dobré i na bruslení) a zpátky k obci po červené. I zde se dá obstojně bruslit. S výjimkou asi 50 m úseku v mírném klesání, kde vykukují kamínky, není třeba se obávat o skluznice.
Lyžování na dalším oblíbeném místě (sad pod 2m dalekohledem) je už horší a trpí tím, že nám letos ještě nestačila pořádně promrznout zem. Sníh ve stopách je tak mokrý a na některých místech voda prosakuje z podkladu do stopy. Také se tu notně vyřádil krtek ;) Celkový dojem včera 5/10, dnes 4/10.
Vloženo 22.1.2023 18:39
Dnes před polednem od autobusové zastávky Tehovec Vojkov pěšky do lesa a tam už na běžkách po žluté značce NS Klokočná na Klokočnou a po NS Krásné vyhlídky přes Struhařov na vyhlídku nad Myšlín. Zpátky po NS Krásné vyhlídky a NS Mikešova cesta a zas po žluté značce NS Klokočná, po modré a nakonec zelené do Říčan k Olivovně a na zastávku Říčany Rychta. Všude to šlo, kameny nekoukaly a až na přechody přes vozovky nebylo nutno sundat běžky. Žlutá značka NS Klokočná je přímo luxusní na klasiku i bruslení, stopy i do některých bočních cest, ale tam to bude asi s kvalitou horší. Sníh všude, kde jsem byla, pevný a netál, výrazně lepší než od Říčan níž a blíž k Praze, tam je menší vrstva, mokrý a na běžky by to asi nikde nebylo.
Vloženo 22.1.2023 16:52
Cesty kolem Ondřejova jsou v pohodě průjezdné na starších lyžích na klasiku. Stopy jsou časté, vyježděné běžkaři. V poledne skoro nikdo, odpoledne jsem potkal pár lidí.
Nejlepší část je stopa u horního kraje louky mezi Třemblaty a Zvánovicemi (https://mapy.cz/s/namarotasu).
11:54
12:42
14:33

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 19.12.2022 17:58
Stopy začínají přímo u parkoviště, které je cca 200 metrů za výjezdem z Brtnice (u odbočky doleva na Krámský a u autobusový zastávky). Stop je hodně a jsou různě namotané na louce. Občas kouká hlína nebo tráva, ale ne kameny. Je to jen na klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarmila z 19.12.: Krámský: a kudy tedy vedou ty stopy?)
Vloženo 18.12.2022 22:08
DObrý den, pokud se ptáte na Krámský, dnes jsem tam byla poprvé a parkovala jsem zde: https://mapy.cz/zimni?source=pubt&id=15301822&x=14.6413697&y=49.9096198&z=17
resp. při příjezdu od Brtnice jsem zahnula před zastávkou doleva (na východ) a hned na kraji na louce. Je to ale pro pár aut. Ale v pohodě jsem zaparkovala.
(Odpověď na dotaz uživatele Dagmar z 18.12.: Dotaz. Kde je tedy dobrý nástup? Kam jet? Nejlépe vlakem či MHD? Odkud začít? Kde to je upravené? Děkuji.)
Vloženo 18.12.2022 20:04
Pár fotek z Krámského. Zázračně tam odpoledne vysvitlo i slunce. Sníh suchý, lze "beztrestně" vjet i do prašanu, výjimečně ledové úseky a jeden zmrzlý potůček.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 18.12.2022 19:55
Na Krámském krásné stopy na klasiku, základní okruh s mnoha variantami kolem 2,5 km, "smyčky" do kopce a zpátky kolem 1,5 km. Celkem možná 6 km stop. Jen chybí přehledná mapka, a to i na Mapách.cz. Překvapuje mě malá publicita takto krásné lokality.
Vloženo 18.12.2022 10:38
Na Krámském je několik kilometrů strojově upravených tras.
Vloženo 17.12.2022 15:09
Louka u Třemblat směrem na Zvánovice - okruh kolem Ostré Hůry. Stopa projetá lyžaři (ne strojem), sněhu dost.
11:59
12:00
Vloženo 17.12.2022 14:10
Dnes přes poledne jsme se projeli přes Vávrův palouk. Stopa prošlápnutá svépomocí, občas hrouda, ale na projetí s dětmi je to ok.
Vloženo 14.12.2022 9:42
Louky pod Klokočnou okruh cca 5km. Podmínky dobré…ale ve stopě se občas potká hlína, tráva…určitě ne na závodní lyže. Dole v Kolodějích je na cestě štěrk (špatné hlavně při sjezdu)- lepší je před Kolodějemi uhnout po stopě doprava.
Vloženo 13.12.2022 19:57
Včera večer s čelovkou louky v Třemblatech, sněhu spousta, naprostá paráda. V lesích na hvězdárnu občas sněhu míň, občas kameny a místy poničené od aut, ale dalo se na hvězdárnu dostat. Na hvězdárně v sadu a na loukách super. V sadu na hvězdárně jezdíme už od 7.12. a ještě připadlo, takže mohu jen doporučit. Většinu tras jsem taky razil sám, pomoc dobrovolného lyžařstva by se hodila :-) Čelovka už se nervózně klepe na zítra:-)
Vloženo 12.12.2022 17:44
Odpolko jsem vyrazil na louky nad Tehov. Je tam tak 15 cm, ale člověk občas chytne o krtinu. Paradoxně lepší to bylo v lese, kde to ve stopách od kol aut lesáků pěkně sviští. Otočil jsem Svojetice a Struhařov a docela dobrý... Tak doražte, ať stopu nemusím prošlapávat jen já 😄

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 27.12.2021 6:56
Jen ještě drobnost z nedělní cesty na Čertovo Břemeno: V Senohrabech na Vávrově palouku jsem se sice nestavoval, ale pole vlevo od silnice na Benešov, kde bývají vyjeté stopy od lyžařů, je jen poprašek, jezdit se určitě nedá.
Vloženo 12.12.2021 9:55
Krásné vyhlídky mezi Mnichovicemi a Struhařovem super. Proslapnuta stopa. Sněhu dost. Kdo nechce šlapat kopec od Mnichovic, může zaparkovat u kompostarny Struhařov.
Vloženo 17.2.2021 9:58
Pole u Tehova a Tehovce a přilehlý les. Čerstvě napadlý sníh z rána se změnil na polích do 13 hod. v totální vatu. Na poli se musíte vyhýbat stále častějším hroudám. V zastíněném lese je chladněji a dá se jezdit podstatně lépe, ale jsou tam pouze náznaky stop. Letošní 2.vlna běžkování pomalu ale jistě končí.
Dnes a zítra to ještě půjde, ale lépe po ráno či navečer v místech převážně ve stínu.
Vloženo 16.2.2021 9:02
večer s čelovkou.
Říčanská hájovna - Olivova léč. - tunel - Jedlice - Svojetice vodojem - Struhařov rybník - Jedlice - pole nad Tehovem - hájovna.
Podmínky překvapivě dobré. Cyklostezka hájovna - Olivova - Jedlice v dobrém stavu, bruslení, pouze nejprudší sjezd směrem k hájovně (nad Thomayrovou ulicí v Říčanech) jsou kameny, to je lepší přenést, škoda i B lyží. Jak se vyjelo na menší cesty v lese u Svojetic, tak je to horší, ale obvykle se nějak dalo.
Pole mezi Tehovem a Hačálkou už nic moc. Pole u vysílačů celkem v pohodě.
Tak dnes máte možná poslední šanci :(
Vloženo 14.2.2021 13:25
Louky a pole nad Velkými Popovicemi: sněhu dost, o něco víc než na polích za Prahou či ve Štiříně. Vedle stop od lyžařů (ty jsou slušné mezi Popovicemi, Kunicemi, Vidovicemi a Horní Lomnicí) se najdou i stopy upravené strojově.

Mezi obcemi Brtnice a Krámský najeto skútrem víc jak 10 km stop na klasiku, někde jich je až 5 vedle sebe. Naprostá paráda, kvalitní stopy, nebál bych se ani s novymi lyžemi. Na skate jeďte jinam, bruslit se tam dá jen minimálně.

Další překvapení v podobě upravených stop přinášejí okruhy u Zaječic a Kovářovic. Také většina pouze na klasiku, ale zde je i krátký okruh na skate.

GPS viz https://strava.app.link/fKMyCbtXRdb - spojující úseky tak dobré nejsou: Horní Lomnice = posypané silnice, k obci jsrm neměl jezdit. Krámský - Zaječice taky byla spíš průzkumná jízda a obecně lesní cesty jsou jen nutné spojky projeté lesní technkou a bez stopy.
8:46
9:14
9:18
9:21

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 13.2.2021 20:00
Okolí Tehova, Tehovce a Svojetic. Stále slušné i přes nápor víkenďáků.Na polích občas hroudy ve stopě,
ale je třeba si taky umět vybrat stopu (spíše blízko u lesa, kde bývá víc naváto, než uprostřed pole na horizontu,
kde je to víc vyfoukané). V lese cesty slušné, když ale někdo vyjede stopu, tak vydrží sotva 2 hodiny. Pěšáky a koňáky to neskutečně přitahuje. Jasně, že brát béčkové lyže, bez zhutnělého sněhového základu je škoda
poškrábat skluznice.. .
Vloženo 13.2.2021 18:41
Senohraby - louky a pastviny nad Vavrovym paloukem - dnes sice hodně lidí, ale místní lyžaři jsou opravdu skvělí !!!, spousta projetých stop na klasiku i úprava pro skate ! Každý si najde svoje. Ve stopě na zoraném poli směrem na Čtyřkoly se sice občas může objevit krtina, ale bez problému se najde i velmi kvalitní stopa, zejména na krajích pole nebo na cestách. Lyže raději B, ale stojí to za to ! Díky místnímu lyřařskému klubu ! Skol !
Vloženo 13.2.2021 13:37
Štiřín: v pátek upraven okruh o délce 5,5 km + pár strojověspojek a prodlužek k tomu. Upraveno z 1/4 se dvěma stopami na klasiku, z 3/4 s jednou stopou a prostorem vedle, kde někdo dokáže i bruslit - ale je to užší, bořivější, hrbolatější, já bych doporučoval rozhodně klasiku a spíš na starších lyžích. Sněhu bylo asi v lednu více - tráva leze často, místy i hlína. Na pár místech se vyřízlé stopy podivně klikatí. I tak ale příjemné svezení a díky za úpravu. Okolo navíc i stopy od lyžařů. GPS záznam viz https://strava.app.link/rAIjsEEjQdb - jezdil jsem jen po upraveném.
11:20
11:29
11:48
11:53

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 12.2.2021 21:35
To nadšení nesdílím. Pole nad Tehovem podstatně horší než před 3 týdny. Sněhu je už méně. V dolní části každou chvíli hlína kamínky, při sjíždění dávejte majzla! Zítra to davy dorazí. Na cestách ve vojkovskem polesí by to bylo lepší, ale je to rozdupane od pěšáku a rozjezdene od lesaku.
Vloženo 12.2.2021 18:41
Foto: Podél Říčanského lesa východním směrem k osadě Lada.
Pole nad Tehovem směrem k Říčanům. Hezké stopy, často i paralelně 2 vedle sebe. Stopy jsou zde v lepším stavu než na ostatních polích okolo Tehova, ale i jinde je to stále dobré...
Vloženo 12.2.2021 12:39
Ano, je to mozne v Senohrabech. Ale bude asi hodne lidi, ale je to tam super.
(Odpověď na dotaz uživatele Lubos z 8.2.: Ahoj,
nevite prosim vas, jestli a jaka cast z Ladova kraje je upravovana i pro Skate?
diky moc
Lubos)
Vloženo 11.2.2021 18:09
Pole v okolí Tehova, Tehovce, Svojetic. Dnes foukalo a stopy dál od lesa zafoukané, ale postupně se protahují projíždějícími lyžaři. V lese až na pár vyjímek stopy vzaly za své, po vedlejších cestách se jezdí v kolejích po autech lesáků.
Vloženo 11.2.2021 17:59
Dnes už to šlo na skate od Vojkovské křižovatky po lesní asfaltce ke křižovatce V jedlici (2500 m) žlutá značka,
dál to většinou jde vlevo k hájence na kraji Svojetic či rovně po asfaltce na kraj Klokočné (obě cesty jsou do
mírného kopce). Cesty ujezdí lesáci auty a ušlapou pěšáci či běžkaři.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 11.2.: Skol! Poradil byste kdo, zda bývají v Ladově kraji dobré podmínky na skate i jinde krom Senohrab? Upravuje někdo Ondřejov, Zvánovice, Myšlín...? Nebo je to vše jen na klasiku? Dík za případnou odpověď a dobrý skluz všem.)
Vloženo 10.2.2021 12:04
Vážení Přátelé Seno.bílé stopy, Senohraby a okolí hlásí cca 20cm prachového sněhu (v okolí Ondřejovské hvězdárny možná 25cm), stopy jsme na polích nad Vávrákem začali skůtrem najíždět v úterý (na)večer, zhruba v podobném km rozsahu jako v lednu-kolečko od KMK na pravém poli-cca 2km+pole k vrchu Altán-cca 4.5km+trénink.kolečka na naší základně na Vávráku a výjezd ke Kmk-cca 1.5km. Dohromady tedy zhruba 7.5km. Podmínky a najeté stopy nyní přejí hlavně klasickému stylu běhu, úprava je zatím základní, den ode dne se budeme snažit v rámci našich časových možností rozsah a kvalitu stop (na klasiku i skate) vylepšovat. Čerstvý sníh je bohužel bez podkladu, takže si vše musí ještě postupně sednout, vymrznout, usadit... Každopádně v prašánku je mj. radost razit si na lyžích vlastní cestu i mimo jakkoliv upravené terény.
!DŮLEŽUTÉ!: Možnosti parkování pro lyžaře jsou zveřejněny zde:
https://www.facebook.com/sokolseno/
Každopádně stále platí-k dopravě k nám prosím pokud možno využijte vlakovou dopravu!
Děujeme! TJ Sokol Senohraby-lyž.oddíl

O oblasti

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od sezóny 2011/12 však se startem projektu Ladovská zima možnosti upravovat stopy přibyly. Místa se strojovou úpravou stop se mohou rok od roku lišit podle sněhových podmínek a dalších okolností. V minulých letech se stopy upravovaly od Říčan směrem ke Klokočné, v okolí Kunic, u Ondřejova a Zvánovic. Lyžaři-turisté však jistě nepřestanou jezdit ani do Voděradských bučin, kde si budou stopy vyšlapávat i nadále sami.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy