Ladův kraj – běžky

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 27.12.2021 6:56
Jen ještě drobnost z nedělní cesty na Čertovo Břemeno: V Senohrabech na Vávrově palouku jsem se sice nestavoval, ale pole vlevo od silnice na Benešov, kde bývají vyjeté stopy od lyžařů, je jen poprašek, jezdit se určitě nedá.
Vloženo 12.12.2021 9:55
Krásné vyhlídky mezi Mnichovicemi a Struhařovem super. Proslapnuta stopa. Sněhu dost. Kdo nechce šlapat kopec od Mnichovic, může zaparkovat u kompostarny Struhařov.

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 17.2.2021 9:58
Pole u Tehova a Tehovce a přilehlý les. Čerstvě napadlý sníh z rána se změnil na polích do 13 hod. v totální vatu. Na poli se musíte vyhýbat stále častějším hroudám. V zastíněném lese je chladněji a dá se jezdit podstatně lépe, ale jsou tam pouze náznaky stop. Letošní 2.vlna běžkování pomalu ale jistě končí.
Dnes a zítra to ještě půjde, ale lépe po ráno či navečer v místech převážně ve stínu.
Vloženo 16.2.2021 9:02
večer s čelovkou.
Říčanská hájovna - Olivova léč. - tunel - Jedlice - Svojetice vodojem - Struhařov rybník - Jedlice - pole nad Tehovem - hájovna.
Podmínky překvapivě dobré. Cyklostezka hájovna - Olivova - Jedlice v dobrém stavu, bruslení, pouze nejprudší sjezd směrem k hájovně (nad Thomayrovou ulicí v Říčanech) jsou kameny, to je lepší přenést, škoda i B lyží. Jak se vyjelo na menší cesty v lese u Svojetic, tak je to horší, ale obvykle se nějak dalo.
Pole mezi Tehovem a Hačálkou už nic moc. Pole u vysílačů celkem v pohodě.
Tak dnes máte možná poslední šanci :(
Vloženo 14.2.2021 13:25
Louky a pole nad Velkými Popovicemi: sněhu dost, o něco víc než na polích za Prahou či ve Štiříně. Vedle stop od lyžařů (ty jsou slušné mezi Popovicemi, Kunicemi, Vidovicemi a Horní Lomnicí) se najdou i stopy upravené strojově.

Mezi obcemi Brtnice a Krámský najeto skútrem víc jak 10 km stop na klasiku, někde jich je až 5 vedle sebe. Naprostá paráda, kvalitní stopy, nebál bych se ani s novymi lyžemi. Na skate jeďte jinam, bruslit se tam dá jen minimálně.

Další překvapení v podobě upravených stop přinášejí okruhy u Zaječic a Kovářovic. Také většina pouze na klasiku, ale zde je i krátký okruh na skate.

GPS viz https://strava.app.link/fKMyCbtXRdb - spojující úseky tak dobré nejsou: Horní Lomnice = posypané silnice, k obci jsrm neměl jezdit. Krámský - Zaječice taky byla spíš průzkumná jízda a obecně lesní cesty jsou jen nutné spojky projeté lesní technkou a bez stopy.
8:46
9:14
9:18
9:21

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 13.2.2021 20:00
Okolí Tehova, Tehovce a Svojetic. Stále slušné i přes nápor víkenďáků.Na polích občas hroudy ve stopě,
ale je třeba si taky umět vybrat stopu (spíše blízko u lesa, kde bývá víc naváto, než uprostřed pole na horizontu,
kde je to víc vyfoukané). V lese cesty slušné, když ale někdo vyjede stopu, tak vydrží sotva 2 hodiny. Pěšáky a koňáky to neskutečně přitahuje. Jasně, že brát béčkové lyže, bez zhutnělého sněhového základu je škoda
poškrábat skluznice.. .
Vloženo 13.2.2021 18:41
Senohraby - louky a pastviny nad Vavrovym paloukem - dnes sice hodně lidí, ale místní lyžaři jsou opravdu skvělí !!!, spousta projetých stop na klasiku i úprava pro skate ! Každý si najde svoje. Ve stopě na zoraném poli směrem na Čtyřkoly se sice občas může objevit krtina, ale bez problému se najde i velmi kvalitní stopa, zejména na krajích pole nebo na cestách. Lyže raději B, ale stojí to za to ! Díky místnímu lyřařskému klubu ! Skol !
Vloženo 13.2.2021 13:37
Štiřín: v pátek upraven okruh o délce 5,5 km + pár strojověspojek a prodlužek k tomu. Upraveno z 1/4 se dvěma stopami na klasiku, z 3/4 s jednou stopou a prostorem vedle, kde někdo dokáže i bruslit - ale je to užší, bořivější, hrbolatější, já bych doporučoval rozhodně klasiku a spíš na starších lyžích. Sněhu bylo asi v lednu více - tráva leze často, místy i hlína. Na pár místech se vyřízlé stopy podivně klikatí. I tak ale příjemné svezení a díky za úpravu. Okolo navíc i stopy od lyžařů. GPS záznam viz https://strava.app.link/rAIjsEEjQdb - jezdil jsem jen po upraveném.
11:20
11:29
11:48
11:53

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 12.2.2021 21:35
To nadšení nesdílím. Pole nad Tehovem podstatně horší než před 3 týdny. Sněhu je už méně. V dolní části každou chvíli hlína kamínky, při sjíždění dávejte majzla! Zítra to davy dorazí. Na cestách ve vojkovskem polesí by to bylo lepší, ale je to rozdupane od pěšáku a rozjezdene od lesaku.
Vloženo 12.2.2021 18:41
Foto: Podél Říčanského lesa východním směrem k osadě Lada.
Pole nad Tehovem směrem k Říčanům. Hezké stopy, často i paralelně 2 vedle sebe. Stopy jsou zde v lepším stavu než na ostatních polích okolo Tehova, ale i jinde je to stále dobré...
Vloženo 12.2.2021 12:39
Ano, je to mozne v Senohrabech. Ale bude asi hodne lidi, ale je to tam super.
(Odpověď na dotaz uživatele Lubos z 8.2.: Ahoj,
nevite prosim vas, jestli a jaka cast z Ladova kraje je upravovana i pro Skate?
diky moc
Lubos)
Vloženo 11.2.2021 18:09
Pole v okolí Tehova, Tehovce, Svojetic. Dnes foukalo a stopy dál od lesa zafoukané, ale postupně se protahují projíždějícími lyžaři. V lese až na pár vyjímek stopy vzaly za své, po vedlejších cestách se jezdí v kolejích po autech lesáků.
Vloženo 11.2.2021 17:59
Dnes už to šlo na skate od Vojkovské křižovatky po lesní asfaltce ke křižovatce V jedlici (2500 m) žlutá značka,
dál to většinou jde vlevo k hájence na kraji Svojetic či rovně po asfaltce na kraj Klokočné (obě cesty jsou do
mírného kopce). Cesty ujezdí lesáci auty a ušlapou pěšáci či běžkaři.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 11.2.: Skol! Poradil byste kdo, zda bývají v Ladově kraji dobré podmínky na skate i jinde krom Senohrab? Upravuje někdo Ondřejov, Zvánovice, Myšlín...? Nebo je to vše jen na klasiku? Dík za případnou odpověď a dobrý skluz všem.)
Vloženo 10.2.2021 12:04
Vážení Přátelé Seno.bílé stopy, Senohraby a okolí hlásí cca 20cm prachového sněhu (v okolí Ondřejovské hvězdárny možná 25cm), stopy jsme na polích nad Vávrákem začali skůtrem najíždět v úterý (na)večer, zhruba v podobném km rozsahu jako v lednu-kolečko od KMK na pravém poli-cca 2km+pole k vrchu Altán-cca 4.5km+trénink.kolečka na naší základně na Vávráku a výjezd ke Kmk-cca 1.5km. Dohromady tedy zhruba 7.5km. Podmínky a najeté stopy nyní přejí hlavně klasickému stylu běhu, úprava je zatím základní, den ode dne se budeme snažit v rámci našich časových možností rozsah a kvalitu stop (na klasiku i skate) vylepšovat. Čerstvý sníh je bohužel bez podkladu, takže si vše musí ještě postupně sednout, vymrznout, usadit... Každopádně v prašánku je mj. radost razit si na lyžích vlastní cestu i mimo jakkoliv upravené terény.
!DŮLEŽUTÉ!: Možnosti parkování pro lyžaře jsou zveřejněny zde:
https://www.facebook.com/sokolseno/
Každopádně stále platí-k dopravě k nám prosím pokud možno využijte vlakovou dopravu!
Děujeme! TJ Sokol Senohraby-lyž.oddíl
Vloženo 10.2.2021 11:48
Včera večer to projížděli skútrem. Na klasiku jsou stopy OK, na bruslení se to místo bořilo.
(Odpověď na dotaz uživatele Jan Makovský z 10.2.: Jak to vypadá v Senohrabech s úpravou stopy?)
Vloženo 9.2.2021 18:32
Pole u Tehova (fotka se 2 stopami) , les mezi Svojeticemi,Tehovcem a Tehovem, podél lesa od Tehovce ke Svojeticům (foto). Na polích pěkné stopy, na lesních cestách jen místy, na bruslení to zatím není, v lese často jen vyjeté stopy od aut lesáků. Bohužel není základ, takže sem tam na poli vykukují hroudy. Mazání: Po moc dlouhé době jsem na Grundwax dával zelený extra ( Swix). Rozmáhá se nám tu takový nešvar... :Pejskaři na běžkách berou s sebou psy do stopy a nechávají ji rozdupávat. .
Vloženo 9.2.2021 16:37
Zdravím, milovníky běžek! Dnes super svezení Z Říčan od Jurečku směr Tehov, prošlápnuté stopy lesem, na širších cestách se dslo občas i bruslit ❄️
Vloženo 9.2.2021 12:04
Ahoj, např. tady: https://mapy.cz/zimni?x=14.7118116&y=49.8879940&z=15

(Odpověď na dotaz uživatele Filip Dolezel z 9.2.: Ahoj, prosím vás je někde ke stažení nebo nahlédnutí mapa tras kolem Senohrab? Díky)
Vloženo 9.2.2021 10:47
Senohraby budou stopovat dneska večer.
Vloženo 9.2.2021 9:48
Zdravím, Senohraby upravené nejsou. Pouze prošlápnutá stopa.

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka, instruktorka z 9.2.: Zdravím. Nevíte, prosím, zda jsou již strojově upraveny stopy v Senohrabech či někde v okolí Prahy východ? Díky)
Vloženo 8.2.2021 19:32
Dnes Senohraby po poledni jen prošlapáno, není strojově.
Snad zítra.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 8.2.: Netušíte někde, jestli dnes v Senohrabech proběhla, nebo případně už proběhla, nějaká úprava tratí?)
Vloženo 8.2.2021 15:52
Není to projeté, jen něco málo prošláplé.
(Odpověď na dotaz uživatele TondaF z 8.2.: Nevite, jestli dnes 8.2. projeli stopy na Stirine?
Jedu tam kazdopadne navecer.
Diky!)
Vloženo 8.2.2021 11:00
Dneska je lyžovačka všude... (promiňte, nemohl jsem si pomoci)
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 8.2.: Nevíte někdo, jak to dnes vypadá s lyžovačkou v Senohrabech? Díky)
Vloženo 7.2.2021 17:08
Šlo to trochu jen okolo Ondřejova, jinak moc ne. Třeba ještě nápadne :-)
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 7.2.: Dobrý den. Prosím, víte někdo zda jsou již upravené stopy v Senohrabech, či stopy od lidí po polích okolí Tremblat, Zvánovice, Tehov...Dotaz z neděle, 7.2.21, Díky)
Vloženo 7.2.2021 15:00
Málo sněhu, stopa nedělali.

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 7.2.: Dobrý den. Prosím, víte někdo zda jsou již upravené stopy v Senohrabech, či stopy od lidí po polích okolí Tremblat, Zvánovice, Tehov...Dotaz z neděle, 7.2.21, Díky)
Vloženo 3.2.2021 16:10
(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 2.2.: Dá se prosím ještě jezdit po tom levém poli v Senohrabech (to dal od silnice)? Dekuji)
Včera večer jsem tam byl, zcela sám, jezdil jsem okruh u lesa, byla tam dvě místa, kde to nebylo dobré, přičemž nahoře u cesty to bylo spíše po zeleném ledu než po sněhu. Dnes to bude ještě horší. Pokud někdo chce jezdit 200m tam a zpět tak možná ještě ano, ale jinak to už opravdu nemá smysl.
Vloženo 31.1.2021 15:40
Da se ještě hodne pomalu jet, led, hrbolaty. Sport už to moc není..
Vloženo 31.1.2021 9:09
Ahoj, byl jsem rano u Senohrab. Klicka na poli u hlavni silnice je temer neprujezdna, uprostred to je na hlinu a taky dost kamenu. Jezdil jsem po obvodu (nikoli ale za vrch s lesikem) toho prostredniho pole. Podklad zejmena zmrzly snih, obcas led. Hlina po obvodu jen velmi ojedinele, stejne tak kaminky. Takze se to dalo. Fajnovy lyze si asi neberte, ale kdyz vam nevadi stereotypni krouzeni, tak cajk 🙂
Rano bylo -6 °C a vyklubalo se krasny slunicko 👍🏼
Vloženo 30.1.2021 19:23
Les mezi obcemi Tehov - Tehovec - Svojetice - většinou zledovatělý podklad, na něm tenoučká vrstva čerstvého sněhu nebo firmu, v lese občas jen ta zledovatělá vrstva, ale dá se to. Hodně stop od pěších. Celkově sněhu ještě stále dostatek, samozřejmě nějaké super svezení to není. Lyže se šupinami se osvědčily. Pěkná je stopa na rozhraní lesa a pole na straně k Tehovci.
Vloženo 30.1.2021 17:18
Ski resort Shop-SKI (prelozte si:-) na pastvinach u V. Popovic - cca 1/3 lokality uz skoro bez snehu, nicmene zbytek cajk, zadna hlina nebo kameni. Akorat vse premrzle, stopy zledovatele a rychle, mimo stopy ledova krusta. Tak pozor na sjezdech!

O oblasti

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od sezóny 2011/12 však se startem projektu Ladovská zima možnosti upravovat stopy přibyly. Místa se strojovou úpravou stop se mohou rok od roku lišit podle sněhových podmínek a dalších okolností. V minulých letech se stopy upravovaly od Říčan směrem ke Klokočné, v okolí Kunic, u Ondřejova a Zvánovic. Lyžaři-turisté však jistě nepřestanou jezdit ani do Voděradských bučin, kde si budou stopy vyšlapávat i nadále sami.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy