Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 24.2.2021 18:50
Jezdím nahoru se 4x4, ale řetězy nasazuju i tak - na zledovatělé cestě dolů s autem do protivky to je jistota, tam je mi 4motion platnej jak mrtvýmu zimník. S odvahou, zkušenostmi a štěstím tam ale vyjede i předokolka, ale dle mého názoru to je zbytečný risk - zasekne to pak cestu všem ostatním.
(Odpověď na dotaz uživatele K.cz z 24.2.: Zdravím,
mohu poprosit o nějaké objektivní info, zdali se dá vyjet se 4x4 bez řetězů aktuálně na Paprsek? Normálně bych toto neřešil a mířil klasicky pod sjezdovku do Vrbna, ale kolegové na zítřejší běžkování nejsou až v takové kondici... Děkuji.)
Dotaz Vloženo 24.2.2021 9:19
Zdravím,
mohu poprosit o nějaké objektivní info, zdali se dá vyjet se 4x4 bez řetězů aktuálně na Paprsek? Normálně bych toto neřešil a mířil klasicky pod sjezdovku do Vrbna, ale kolegové na zítřejší běžkování nejsou až v takové kondici... Děkuji.
Zodpovědět
Vloženo 22.2.2021 21:29
Dnes trasa Velky Lom - Paprsek - Pralinka - Maly Sengen a zpet. Mlha jak mliko, snih mekky, stopa misty spinava uz od jehlici. Porad pekne bezkovani, lidi oproti sobote razantne mene. Porad super svezenicko, i kdyz slibovane azuro se nekonalo. SKOL
Vloženo 10.2.2021 10:07
(odpoledne) Velké Vrbno - (přes Milíře) Paprsek - Velký Schengen
Sněhu dostatek, zimní pohádka. Na skate měkčí podklad se 2-5cm nového sněhu, místy docela makačka, moc to neodjíždělo. Na polské straně čerstvěji projeté, ale i tak se to trochu bořilo. Stopa na klasiku strojově upravená všude.
Vloženo 8.2.2021 18:29
Projel jsem a částečně prošlápl značenou trasu Jeskyně Na Pomezí - Smrčník - Pod Kopřivným - Dlouhá dolina - Luční vrch a odtud už dolů po krásné čerstvě upravené trase do Horní Lipové na nádraží. Asi 10 cm nového sněhu, první část je malebná a vhodná pro zimní turisty na běžkách, pro sportovce spíš ne. Potkal jsem asi dva lidi.
Vloženo 8.2.2021 18:13
Dneska Paprsek, ráno cca v 9:30 z parkoviště ve Velkém Vrbně přes Milíře nahoru, pak Pralinka a Pohádka přes Smrk. Ideální podmínky na klasiku, připadlo cca 10 cm sněhu, který překryl ledovku. Krásně vyřízlá stopa. Střed na bruslení - trochu měkčí podklad. Zpátky přes Ostružnou do Starého Města. Od Císařské boudy k rozcestníku u Ostružné jen prošlápnuté od lidí, ale super, dalo se. Pak projeto rolbou až do StM, tvrdý vymrzlý podklad. Perfektní bežkování.
Vloženo 8.2.2021 19:30
Dobrý den, neví prosím někdo z Vás, kteří na Paprsek zavítají častěji, zde je někde webová stránka, kde by sa dala najít detailnější mapa polské části upravovných tras? Na mapy.cz není rozhodně všechno, před 14 dny jsem jsel polskem směrem na Wielkie Rodrože a potom podél Bielavky... vše urolbované, ale na našich mapách je jen obyčejná cesta. Pokud někdo zná polskou stránku s trasou rolby, prosím sdílněte ji !
Jinak včera krásné lyžování Paprsek, kunčický hřbet, dolů k Bielawce do Bielic, nahoru na Smrk, (Horní bar, Ramzová, Petříkov), Paprsek - nádherná lyžovačka, škoda, že na úseku v závorce byla rolba již před dlouhou dobou....
Vloženo 7.2.2021 11:04
Skatem z parkoviště pod Petříkovem: Smrk - Travná hora - Trkač - Na Bahnem - Bielice - Pod Orlíkem - Przełęcz Dział - Bielice - Kunčický Hřbet sedlo - Jivina - Paprsek - V Mokřinách - Medvědí Bouda - Paprsek - Velké Vrbno - Milíře - Petříkov. Češi upravili v pátek, takže byly trasy trochu rozbitější a po noci na nich leželo i pár cm sněhu, Poláci upravili v sobotu ráno, takže luxusní kobereček, děkuji. Zdržel jsem se tam nakonec dýl, na západ od Bielice je několik desítek kilometrů tras, co nejsou na mapy.cz, stojí za projetí. Dole u Bielice místy jen ledová krusta, na dvou místech pár kamínků, po stávajících sněženích už to ale bude minulostí. Jinak parádní svezení. Akorát odpoledne byly strmé svahy vyplužené na led a do kopce se hodně špatně bruslilo, místy jsem musel stromečkovat, což už jsem dlouho nedělal. :-) Úprava v sobotu ráno by tomu prospěla. Kolem Paprsku davy, jinde lidí snesitelně, u Petříkova málo.
Vloženo 6.2.2021 21:59
Dnes kolem Paprsku nezvykle malo lidi, Levé udoli a magistrála krasne na skate, stopa vymrzla, okruh Pralinka moc pekny, sem tam větvičky po středečním dešti. Trasa Ramzova - H. Lipová - Smrk - sice ráno protažena, ale odpoledne už zasnezena a stred hodně rozslapany (nad H. Lipovou), z Ramzove do H. Lipové malo snehu, sem tam kamínky a většinou bez stopy, jen uhrazené rolbou.
Vloženo 9.2.2021 19:31
Zpětné doplnění běžko-deníčku:
30.leden: Areál Muna Mikulovice: páteřní silnice zpluhované a pak i prosolené, ale vedlejší komunikace s 10cm sněhu, dala se tam vyjezdit stopa. Pak směr Mikulovice hřbitov, na poli lezla ven tráva a hroudy.
31.leden: Rejvíz - zaparkováno u bufetu s okýnkem. Červený okruz směr Starý rejvíz - pěkná stopa vyježděná od lidí, ale pak v lese větvičky a šišky, obráceno. Okruh dobrý, ale v tom lese nijak zvlášť, drhlo to.
Vloženo 1.2.2021 18:29
Včera na Paprsku skvěle upravené běžkařské tratě.Jeli jsme okruh Pohádka,na Smrk a zpět k Paprsku.Vynikající počasí!!! Na Paprsku otevřené výdejní okénko a také WC ! Na Paprsek se dá vyjet autem,ale doporučuji mít nasazené řetězy,protože cesta je uježděná a klouže to.
Vloženo 31.1.2021 20:58
Pralinka a Maly Sengen - vynikajici. Parkovani na Paprsku uplne plne.
Vloženo 25.1.2021 22:16
Trasa - Petříkov parkoviště, Cisařská bouda, Paprsek, Malý Šengen, Petříkov -3 C , stopa v celkem dobrém stavu, vyjímečně větvičky.
Vloženo 23.1.2021 20:05
Dnes z PL Bielic na Paprsek a Velký Šengen a zpátky dolů k autu. Neskutečné, co obleva a silný vítr z trasami udělal. Na skate se dalo větším větvičkám vyhnout, na trati hodně bordelu a jehličí. Místy naprostá břečka, ale zase na vodě rychlé lyže. Divil jsem se, kolik lidí zkoušelo jet klasiku- tak jedině na soupaž. Musí napadnout cover na zakrytí a novou údržbu. Zítra by mělo už padat.
Vloženo 10.1.2021 14:46
Dnes na Paprsku hezky. Začínali jsme kolem 8, koncili v 11:15. Ráno hezky, jeli jsme Magistralu, Smrk a Shengen azpet přes Polskou horu. Ráno v podstatě nikde nikdo, čerstvé stopy, s postupujícím časem lidé přibývali, ale nic hrozného. Cesta zpět po hranici kolem 11h k překvapení pouze s pár lidmi. Nicméně jeste 20 čísel sněhu by to chtělo, místy leze podklad. Milire k parkovišti jsou a starsi lyže. Díky za úpravu.
Vloženo 9.1.2021 16:12
Vrbno - Paprsek - Smrk - Milíře , sníh ❄️a hory super . Jen ty davy lidi po 10h byl masakr 👎Už tam o víkendu nejedu 😢 Někteří kaslou na nějaká pravidla . Už aby otevřeli obchodaky a vrátili se tam ti co tam trávili víkendy !
Vloženo 8.1.2021 19:30
Plán "v pátek tam nikdo nebude" nevyšel. Parkoviště plná jako o víkendu, dokonce se parkovalo I na Palaši. Zakázat vjezd nahoru!!!! Úprava tratí I sníh bez připomínek, na Paprsku to ani jinak nebývá. Zítra pojede i lanovka z Velkého Vrbna, nechejte auta dole a dejte se stopou Miliře, stejně jako my dnes!!! Pár obrázků z luxusního dne viz odkaz
https://youtu.be/Tnwwx59KzCo
Vloženo 8.1.2021 17:39
Paprsek-cisarska-Cerny potok hore na Smrk 🌲 pak na velky schengen naprosto luxusni podminky. Velika pochvala za pripravu stop 👌⛷️. Otevrena 2okenka a luxus vyhrivany 🎪. Vikend bude super uzijte si to 🌞 👍 ❄️❄️
Vloženo 8.1.2021 17:04
tak lanovka i v neděli.
Nemají aktualizaci běžkařských tras, ale vše se strojově upravilo včera a myslím že na víkend to
(jak je znám, kluky parádní) projedou znova. Kdo by šel z Petříkova tak opravdu v pohodě je to od Č.Potoka.
Cís. Bouda a vše dál už je naprosto parádní. Na Šengenu jsem ale nebyl, je možné, že tam to trochu může být místy zafoukané. Ale věřím, že zítra to tak určitě nebude, pojede i dost lidí.
Vloženo 8.1.2021 16:56
pro všechny kdo mají podobné dotazy :

http://www.paprsek.cz/

zatím super !
Vloženo 8.1.2021 16:48
Dobrý den, na stránkách Paprsku píšou, že pojede v sobotu z Vrbna sedačková lanovka na Paprsek. Autem bych tam nejezdil...je to zbytečné a dál, potřebujete řetězy a stále někomu vyhýbáte. Ve V. Vrbně parkoviště a k lanovce to není daleko. Občerstvení formou okénka na Paprsku funguje ! Krásné stopy :Doporučuji okruh Pralinka - když tak na Polskou horu vyjdete pěšky a pak zpět na Palaš . Zvlněné, lehké sjezdy. Budete nadšeni.
Roman
(Odpověď na dotaz uživatele Aneta z 8.1.: Zdravim, poradite prosim, kam zitra v sobotu 9. 1. v Jesenikach na jednodussi beykarskou stopu s detmi? Dekuji.)
Vloženo 8.1.2021 9:19
Je to normalni horska cesta, nepotrebujes retezu. Je to zimou udrzovane z polske a ceske strany. Zimni pneumatiky a bude v pohode ;-)

(Odpověď na dotaz uživatele Fila_PV z 6.1.: Zdravím. Zřejmě většina z vás tu zkušenost nemá, nicméně jsem se chtěl zeptat, zda někdo neví, jak to vypadá se zimním přejezdem autem přes Kladské sedlo směrem do PL do Nowe Morawy a dále na Stronie Śląskie? Napadlo mě jet do Bielice, zvažuji totiž alternativy na Paprsek buď z Velkého Vrbna, Petříkova nebo z pl. Bielice. Nejlépe na A lyže.)
Vloženo 6.1.2021 17:33
Dnes v 10.30 z Ramzové do Petříkova a obchvat Petříkova na kameňačky, dál přes Č.Potok, Palaš, Ružová bouda, Malý Šengen hezký. Strojně projeto asi v neděli, Npvý sníh 5-10cm. Skol
Vloženo 3.1.2021 21:15
Dnes nejlepší za poslední čtyři dny připadlo 7cm a super svezení za 4dny nejlepší. Ráno vyjela rolba byla to zatím v téhle mizerné zimě opravdu Pohádka. Jen mě mrzí lidé co musí do čerstvě upravených stop s pejskem na procházku bez vodítka bez košíku a skupiny lidí v botách procházející se po upravených tratich, hadam že to nebyla jedna rodina, leda Hujerovi. Je to hodně smutné jaký jsme.
Vloženo 3.1.2021 12:49
Dnes dopoledne Paprsek, cca 5cm nového mokrého sněhu okolo 0C, stopa upravená, na magistrále k Černému potoku je sjezd stále špatný. Skol.
Vloženo 2.1.2021 23:13
Dnes Černý potok - Paprsek - Velký Schengen - Paprsek a zpět na ČP a pak do Petříkova. Jel jsem Velký Schengen prvně a sjezd přes Růžovou byl teda dost o hubu, stejně tak z Mokřin k Medvědí.

Stav trati - mezi ČP a Císařskou jsou místa, kde jde vyloženě o běžky (vyčuhují kameny, větve a kořeny). Cca 0.75km pod Císařskou až na Páleš super svezení. Pralinka - Mokřiny - hlavně pod stromy katastrofa. Skate prakticky nemožný (čouhají větve uprostřed). Drtivá většina kolegů jela soupaž.

Jinak se fakt vyplatí přivstat si, kolem 14:30 již magistrála silně přelidněná pěšáky, jež běžkaři nezajímají.
Vloženo 2.1.2021 20:25
Byla jsem dneska, sice něco málo připadlo, ale jak se pluží, tak je to vydřené. Projela jsem Velký Šengen a s opatrností se dá.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 2.1.: Dobrý den, mohu se zeptat, v jakém stavu jsou upravené běžecké tratě kolem Paprsku? Děkuji)
Vloženo 31.12.2020 12:02
upraveny to je ale prostředek vetve, trava jehlici takže skate nemozny.... lyze se kousaji, hrozi pady....jak zavreli lanovky tak vsichni jezdi na Paprsek auty a cesta je zablokovana, tech 8 km nam zabralo hodinu....
Vloženo 30.12.2020 13:50
Dnes rano z Paprsku po magistrale, Smrk a na Polskou horu. Snehu dost. Frezovana stopa. Smrk bez udrzby. Misty leze podklad. Pokud chcete sjizdet nize, tak na kamenacky, jinak spise starsi lyze. Co je neprijemne je spise cesta autem dolu - Vyhybky plne parkujucich aut. Je to dost bezohledne.
Vloženo 29.12.2020 14:46
Od Paprsku nádherná upravená stopa. Nový sníh cca. 20cm. Doporucuji
Vloženo 29.12.2020 14:09
Paprsek na celkovou situaci se sněhem super. Dá se i turisticky mimo projeté stopy po hranici. Lidí pomálu okno restaurace otevřeno.
Vloženo 29.12.2020 12:46
Paprsek, jenom po magistrále, docela dobré na béčkové lyže, ale asi tak do cca 0,5 km před odbočkou od Černého potoka, tam spíš kameňačky..
Vloženo 29.12.2020 10:27
Právě se strojově upravují stopy na Paprsku. Cca 20cm sněhu.

O oblasti

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky