Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 25.4.2021 15:03
Lyže se dají nasadit za Petříkovem, na Smrk bez problémů, kolem Brousku asi 500 m místy bez sněhu - nutné přenést, do polské Bielice luxusní stopa - krásně drží, ráno brutálně zmrzlá, posledních 500 m horších. Šengeny Ok, jen na velkém Š. asi 2 místa na přenos, magistrála pod císařskou rozjetá od lesáků, asi 100 m bez sněhu. Podmínky velmi dobré, pár dní to ještě vydrží. Teď začalo sněžit. https://strava.app.link/9NSytSzbKfb
Vloženo 24.4.2021 12:17
Dnes 6:30 výjezd autem na Paprsek, silnice už skoro suchá jen místy nepříjemné hluboké zmrzlé koleje. Odjížděl jsem po deváté a místo k zaparkování ještě bylo. Trasy parádní, zmrzlý firn, sněhu dost až na kousek kolem vrcholku Brousku, občas šlápoty od pěšáků (nejhorší při stoupání na Smrk). Nejlepší část je asi mezi Travnou horou a Malým Šengenem, parádně střižené stopy pro klasiku pak podél potoka směrem na Bielice. Velké díky Paprsku za úpravu!!
6:55
7:24
7:58
Vloženo 24.4.2021 7:00
Bohužel jsem po cestě nejel, ale úplně nahoře byla holá, takže předpokládám že by měla být bez problémů sjízdná.

Popřípadě se dá vyrazit z Petříkova, otázka kolik tam bude sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Mišous z 23.4.: Petře, díky za info z tras v okolí Paprsku. Jak je to s výjezdem k chatě? Je mi jasné, že jediná šance je brzké ráno, ale jaký je stav cesty? Díky.)
Vloženo 23.4.2021 6:46
Parkuje až nahoře u Paprsku, na kopci není sníh a musí se výšlap at pěšky. Trasy kolem Paprsku super, sněhu dost, přes den mokrý a pomalý, ale ráno a navečer super. Trasa na Smrk podél hranic pěkná.
Vloženo 19.4.2021 22:02
(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 18.4.: Ahoj, dobrý den přicházím s technickým dotazem :) Bude v následujícím týdnu (od 19.4) reálná trasa Ostružná, případně Ramzová vlaková zastávka - Paprsek - Ostružná/Ramzová? Přijedeme totiž vlakem, tak kudy je nejlepší jet. Nejsem místní, budu ráda za tipy. Předem děkuji. :))
Dobrý den, na Paprsku okruhy vzhledem k množství sněhu určitě sjízdné budou. Aktuální info najdete na Mapy.cz v zimní verzi, přiblížíte-li si tuto lokalitu zoomem. Pokud vlakem, určitě se docela projdete až za Petříkov, kde je sněhu dostatek. Raději bych jel autem do Velkého Vrbna (ze strany St. Města).
Vloženo 18.4.2021 18:29
Ahoj..snehu dost..odhaduji nahore tak 70cm...urcite to vydrzi..primo na parking na Paprsek se musi brzo rano..cca 8-9h..pozdeji se tam nedalo dostat...v cca 12h v sobotu jsem se musel otocit a jet do Velkeho Vrbna a odtud pesky nahoru k Parsku cca 1km proti sjezdovce
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 18.4.: Je možné zaparkovat přímo nahoře na Paprsku, případně kolik je parkovné? A má někdo aktuálně info, jak to vypadá se sněhem? Myslíte, že do příštího víkendu 24.-25.4. vydrží na běžky a případně, že bude ještě upraveno? Nejsem místní, tak budu rád, za jakékoliv info.)
Vloženo 18.4.2021 12:08
Díky moc rolbařům za úpravu tratí okolí Paprsku! Myslím, že všichni, kdo se tento víkend vydali na "jarní hory", nemohli absolutně litovat. Cevaromp a JirkaH, díky za vaše příspěvky, lopata se hodila.
Vloženo 17.4.2021 10:56
Paprsek - včera krásně upraveno viz. bilestopy.cz. Sněhu dostatek (nového cca 40cm). Určitě to půjde ještě příští víkend. Parkování ve Velkém Vrbně a pak pěšky nahoru.
Vloženo 16.4.2021 20:35
Lopata se hodí i pod vlekem ve Velkém Vrbně. Z Paprsku svezení dokonalé, díky za stopy. Hodí se vetší talířky u hůlek, docela se boří. Větší teplo než jsem čekal, sjezd v rozbředlém sněhu z Paprsku zpět do Vrbna byl docela výživný. Ale jinak lze jen doporučit! O víkendu to jistě vydrží.
Vloženo 16.4.2021 13:45
Na Paprsku krásně udělané stopy, okýnko otevřeno. Na parkovišti před Petříkovem 30 cm sněhu, vemte si do auta lopatu, jinak nezaparkujete.
Vloženo 9.4.2021 7:08
Z Petříkova na Císařskou louku, po cca 200metrech nad Petříkovem už bylo sněhu dost, ale dost se lepil. Projeto jen běžkaři, ne strojově. Přesto stále sněžilo, takže dnes nebo o víkendu bude stopa lepší.
Vloženo 3.4.2021 0:04
Jel jsem z Petrikova nahoru na Paprsek a zase zpatky. Dole v Petrikove uz neni snih, lyze se daji nasadit asi kilometr za obci. Snih misty taje, je zapadany jehlicim, ale porad je to nadherne svezeni. Snad to jeste chvili vydrzi.
Vloženo 2.4.2021 8:29
Díky pravidelné úpravě na Paprsku se stále dá lyžovat. Na trasách v lese - Pralinka apod. je místy hodně jehličí, ale magistrála je stále ve slušném stavu. Za mne pěkné podvečerní skouznutí s dubnovým datumem!
Výjezd nahoru od Kunčic - místy hodně hluboké koleje. Bez 4x4 je to na hraně.
Vloženo 25.3.2021 14:57
Včera upravené stopy z Petříkova na Paprsek. Upravovali i některé okruhy. Výborné sněhové podmínky !
Vloženo 22.3.2021 19:08
Paprsek absolutní nádhera, hromady prašanu, zimní pohádka. Najeto 20 km na kterých jsem potkal snad 15 lidí. Na zítřek bude upraveno ještě více tratí, to jediné mi nevyšlo.
Vloženo 20.3.2021 20:00
Je-li jsme magistrálu, pohádku, velký sengen, pralinku a vše super. Milíře jsou jen kousek z císařské. Z Velkého Vrbna se na lyžích nedá. Jeďte až na paprsek. Díky za dnešní úpravu. Sněhu je tam nejvíc za letošní zimu.
Vloženo 20.3.2021 9:09
Konečně sníh i v našem kraji a k tomu parádní ranní úprava. Magistrála, milíře a jedeme dál
Vloženo 28.2.2021 19:31
V sobotu ráno několik centimetrů nového sněhu, z toho kde jsme byli čerstvě upraveno na magistrále, na hřebeni od Smrku a komplet Velký Šengen + velmi pěkně upraveno i na polské straně na Przełęcz Sucha a dál směr Wielkie Rozdrože. Promíchaný čerstvý sníh a starý vlhký sníh, v lesních úsecích víc jehličí a v průběhu dne i odkrytého ledu. Na otevřených úsecích nahoře čistý sníh a paráda. Pod 950 metrů v lese sněhu ubývalo, pod 900 už to na cestách byl spíš led. Večerní sjezd po Milířích do Velkého Vrbna už byl ve více pasážíchza hranicí sjízdnosti. Celý den spíš zamračeno a lehce pod nulou, takže to celkem drželo a netálo.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 27.2.: Jak to dnes vypadalo na Paprsku?)
Vloženo 26.2.2021 19:49
Z Ostružné jsem musel pěšky až na Ostružník. Na Cisařskou b. Palaš, Růžová b. velmi dobrý, Pak V.Šengen hodně špinavý. Bruslil jsem a jakž takž se to dalo.
Vloženo 26.2.2021 0:47
Byl jsem už ráno v 7.30 Parkoviště pod Petříkovem - obchvat Petříkova (polovina nepoužitelná, led, tráva, druhá polovina špatná, jehličí) - od horní části Petříkova luxusní nová stopa - Trkač - Travná hora - potom do Polska směr Schengen, ale od rozcestí Pod Bruskiem špatná stopa plná jehličí, tak jsem to otočil zpět (ačkoli podle mapy měla být taky čerstvě upravená) - Smrk - Kuncův chodník - Rampa - Petříkov. Až do desáté jsem nepotkal ani nohu, pak se začali lidi trousit. Sníh ráno pevný umrzlý, časem měkne, ale luxusní jarní lyžování. Kdo chce klasiku, je to jednoznačně na klistr.
Vloženo 24.2.2021 18:50
Jezdím nahoru se 4x4, ale řetězy nasazuju i tak - na zledovatělé cestě dolů s autem do protivky to je jistota, tam je mi 4motion platnej jak mrtvýmu zimník. S odvahou, zkušenostmi a štěstím tam ale vyjede i předokolka, ale dle mého názoru to je zbytečný risk - zasekne to pak cestu všem ostatním.
(Odpověď na dotaz uživatele K.cz z 24.2.: Zdravím,
mohu poprosit o nějaké objektivní info, zdali se dá vyjet se 4x4 bez řetězů aktuálně na Paprsek? Normálně bych toto neřešil a mířil klasicky pod sjezdovku do Vrbna, ale kolegové na zítřejší běžkování nejsou až v takové kondici... Děkuji.)
Vloženo 22.2.2021 21:29
Dnes trasa Velky Lom - Paprsek - Pralinka - Maly Sengen a zpet. Mlha jak mliko, snih mekky, stopa misty spinava uz od jehlici. Porad pekne bezkovani, lidi oproti sobote razantne mene. Porad super svezenicko, i kdyz slibovane azuro se nekonalo. SKOL
Vloženo 10.2.2021 10:07
(odpoledne) Velké Vrbno - (přes Milíře) Paprsek - Velký Schengen
Sněhu dostatek, zimní pohádka. Na skate měkčí podklad se 2-5cm nového sněhu, místy docela makačka, moc to neodjíždělo. Na polské straně čerstvěji projeté, ale i tak se to trochu bořilo. Stopa na klasiku strojově upravená všude.
Vloženo 8.2.2021 18:29
Projel jsem a částečně prošlápl značenou trasu Jeskyně Na Pomezí - Smrčník - Pod Kopřivným - Dlouhá dolina - Luční vrch a odtud už dolů po krásné čerstvě upravené trase do Horní Lipové na nádraží. Asi 10 cm nového sněhu, první část je malebná a vhodná pro zimní turisty na běžkách, pro sportovce spíš ne. Potkal jsem asi dva lidi.
Vloženo 8.2.2021 18:13
Dneska Paprsek, ráno cca v 9:30 z parkoviště ve Velkém Vrbně přes Milíře nahoru, pak Pralinka a Pohádka přes Smrk. Ideální podmínky na klasiku, připadlo cca 10 cm sněhu, který překryl ledovku. Krásně vyřízlá stopa. Střed na bruslení - trochu měkčí podklad. Zpátky přes Ostružnou do Starého Města. Od Císařské boudy k rozcestníku u Ostružné jen prošlápnuté od lidí, ale super, dalo se. Pak projeto rolbou až do StM, tvrdý vymrzlý podklad. Perfektní bežkování.
Vloženo 8.2.2021 19:30
Dobrý den, neví prosím někdo z Vás, kteří na Paprsek zavítají častěji, zde je někde webová stránka, kde by sa dala najít detailnější mapa polské části upravovných tras? Na mapy.cz není rozhodně všechno, před 14 dny jsem jsel polskem směrem na Wielkie Rodrože a potom podél Bielavky... vše urolbované, ale na našich mapách je jen obyčejná cesta. Pokud někdo zná polskou stránku s trasou rolby, prosím sdílněte ji !
Jinak včera krásné lyžování Paprsek, kunčický hřbet, dolů k Bielawce do Bielic, nahoru na Smrk, (Horní bar, Ramzová, Petříkov), Paprsek - nádherná lyžovačka, škoda, že na úseku v závorce byla rolba již před dlouhou dobou....
Vloženo 7.2.2021 11:04
Skatem z parkoviště pod Petříkovem: Smrk - Travná hora - Trkač - Na Bahnem - Bielice - Pod Orlíkem - Przełęcz Dział - Bielice - Kunčický Hřbet sedlo - Jivina - Paprsek - V Mokřinách - Medvědí Bouda - Paprsek - Velké Vrbno - Milíře - Petříkov. Češi upravili v pátek, takže byly trasy trochu rozbitější a po noci na nich leželo i pár cm sněhu, Poláci upravili v sobotu ráno, takže luxusní kobereček, děkuji. Zdržel jsem se tam nakonec dýl, na západ od Bielice je několik desítek kilometrů tras, co nejsou na mapy.cz, stojí za projetí. Dole u Bielice místy jen ledová krusta, na dvou místech pár kamínků, po stávajících sněženích už to ale bude minulostí. Jinak parádní svezení. Akorát odpoledne byly strmé svahy vyplužené na led a do kopce se hodně špatně bruslilo, místy jsem musel stromečkovat, což už jsem dlouho nedělal. :-) Úprava v sobotu ráno by tomu prospěla. Kolem Paprsku davy, jinde lidí snesitelně, u Petříkova málo.
Vloženo 6.2.2021 21:59
Dnes kolem Paprsku nezvykle malo lidi, Levé udoli a magistrála krasne na skate, stopa vymrzla, okruh Pralinka moc pekny, sem tam větvičky po středečním dešti. Trasa Ramzova - H. Lipová - Smrk - sice ráno protažena, ale odpoledne už zasnezena a stred hodně rozslapany (nad H. Lipovou), z Ramzove do H. Lipové malo snehu, sem tam kamínky a většinou bez stopy, jen uhrazené rolbou.
Vloženo 9.2.2021 19:31
Zpětné doplnění běžko-deníčku:
30.leden: Areál Muna Mikulovice: páteřní silnice zpluhované a pak i prosolené, ale vedlejší komunikace s 10cm sněhu, dala se tam vyjezdit stopa. Pak směr Mikulovice hřbitov, na poli lezla ven tráva a hroudy.
31.leden: Rejvíz - zaparkováno u bufetu s okýnkem. Červený okruz směr Starý rejvíz - pěkná stopa vyježděná od lidí, ale pak v lese větvičky a šišky, obráceno. Okruh dobrý, ale v tom lese nijak zvlášť, drhlo to.
Vloženo 1.2.2021 18:29
Včera na Paprsku skvěle upravené běžkařské tratě.Jeli jsme okruh Pohádka,na Smrk a zpět k Paprsku.Vynikající počasí!!! Na Paprsku otevřené výdejní okénko a také WC ! Na Paprsek se dá vyjet autem,ale doporučuji mít nasazené řetězy,protože cesta je uježděná a klouže to.

O oblasti

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky