Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 7.12.2023 13:43
Velký Šengen z Ostružné do Ostružné.

Furt zataženo a mírně sype, už třetí den. Úprava z úterního odpoledne pod vrstvou nového sněhu. Je to pomalejší, ale hlavní okruhy jsou OK. Na méně frekventovaných úsecích se boří hůlky, chybí přemrzlý podklad pod sněhem.
8:42
8:42
Vloženo 6.12.2023 17:50
Dnes ráno z Ostružné na Císařskou boudu, Kuncák, okruh Velký Šengen, Palaš Paprsek, pak pro velký úspěch Velký Šengen ještě jednou a přes Císařskou boudu dom.

Včerejší úprava stopám prospěla, dnes byl Šengen spíš za odměnu než za trest, rolba srovnala převěje a jehličí zarovnala do vrstvy sněhu. Celý den mírně sněžilo, takže zbývající větvičky a kamínky se schovaly pod nový sníh, podmínky byly v zásadě na áčkové lyže.

Nakoukla jsem i na Smrk, cesta z Travné hory je poměrně dost zavátá, na odpich je to málo stlačené, hůlky se propadávají, chce to větší košíčky. Totéž platí pro stoupání na Kuncák, místy jsem se propichovala na asfalt nebo do škarpy.

Ze Smrku směrem k Matesovi zatím není stopa žádná, ani od BC, akorát nějaké starší ťápoty po sněžniccích.

Foto je z Brousku pro ilustraci.
Vloženo 5.12.2023 12:59
Ráno nástup z Ostružné na Císařskou boudu, Kuncák, okruh Velký Šengen, Paprsek a sjezd z Císařské boudy zpátky do Ostružné.

V podstatě po celé délce trati přisypal čerstvý sníh a je zafoukané. Úsek z Ostružné k obracišti rolby pod Ostružiníkem jen vydupaný od lyžařů i pěšáků, rozhodně nedoporučuju na hladkých lyžích, ťápala jsem to stromkem :)

I přes čerstvý sníh je znát utažený podklad, takže se aspoň dalo odpíchnout, bohužel stopa na klasiku byla úplně zafoukaná. Padá hodně sněhu ze stromů, takže místy je ve stopě i jehličí a větvičky, tradičně nejhůř je na tom polský úsek Šengenu, střídaly se návěje, jehličí a větvičky viz foto.

Úsek od Paprsku v Císařské boudě jsem už našla čerstvě stopu, ale bacha ve stopě pro klasiku je občas namleté kamení a hlína, sjíždějte radši středem.

Jinak podmínky jsou dobré, sněhu je dost a s úpravou to bude špica.
9:39
9:40
Dotaz Vloženo 5.12.2023 16:55
Jak to vypadá od vlaku v Ramzové přes Petříkov? Dá se na skate lyžích nebo je traverz nad Petříkovem jen stopa?
Zodpovědět
Vloženo 4.12.2023 20:06
Skvělý víkend na Paprsků, spousta noveho sněhu, ale úprava byla i tak skvělá

» Zobrazit GPX záznam trasy

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 23.3.2023 19:27
Autem na Palaš, pak krátký pokus o skate, po hodince ježdění tam a zpátky na jednom kilometru směrem na císařskou chatu jsem šla na borůvkový knedlík 😃
Vloženo 20.3.2023 10:52
Souhlas s předchozím příspěvek, okruhy kolem Paprsku ve velmi slušném stavu a zejména dopoledne mezi 9-11 bylo skvělé lyžování na upravených tvrdých tratích. V nejhorším stavu byl okruh Velký Šengen, kdy již bylo nutné přenášení. Kolem Smrku (pod Brousek) na hraně, bude nutné již přenášet pravděpodobně zítra. Zbytek tratí by mohl ještě týden vydržet.
Vloženo 19.3.2023 23:05
Dnes Velké Vrbno, krajem sjezdovky na Paprsek.. trasa magistrála až k Černému potoku( asi šlo jet až k Petřikovu opatrně, horní část bez problému dal sem nejel) zpět na Palaš, po Pralince na Polskou horu a na Malý Šengen, Travná hora( po hranici na Smrk už hodně špatný, to už bych nejel) sjezd na Kuncův chodník a na magistrálu, k císařské boudě a odtud na Travnou horu a po hranici na Palaš. Hezké jarní ježdění, úseky parádní s pevnou stopou se střídají s horšími úseky (jehličí šišky ). V pozdním odpolední stopy i místy tuhly. Celkově bych řekl že moc fajn, čekal sem to horší. Akorát místy vrstva sněhu slabá tak si netroufám hodnotit jak dlouho to vydrží, loni mě přišlo sněhu víc a jezdilo se ještě v dubnu… pokud někdo váháte určitě stoji za to vyrazit ještě dobré svezení…
Vloženo 13.3.2023 18:41
Dnes v 8.30 od vlaku z Ramzové, do Petříková a půl obchvatu jen pro otrlé. Nad Petřikovem cerstve upraveno. Mokrý pomalý sníh. Z Palaš Velký Šengen neupraveno dřina, v půlce jsem potkal rolbou a bylo to mnohem lepší. Z Palse pak zpět do Ramzové. Poslední kilometr a půl pěšo. Během 4 hodín odtalo téměř vše. Máza červený skivo a dobrý. Mlhy, vítr a ke konci déšť.
Vloženo 13.3.2023 18:35
Trasa z Nowe Morawy (PL) přes Przełęcz Sucha - Czarny dukt a po Pralince na Paprsek. Z Paprsku po Velkém Šengenu zpět. Spodní část sjezdu do Nowe Morawy přestože projeto rolbou tak již málo sněhu.
15:32
16:07

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 12.3.2023 14:03
Dnes ráno z Petříkova Levým údolím k Císařské chatě, poté nahoru směr Smrk, okruh Velký Šengen, dolů k Medvědí boudě, zpět nahoru na Paprsek a po magistrále zpět do Petříkova k dolnímu parkovišti. Podmínky ráno téměř ideální, jedny z nejlepších za sezonu, včerejší úprava mírně zapadaná, dnes ráno čerstvě upravena magistrála plus některé menší okruhy, to co jsem jel já moc ne :) Spojka z dolního parkoviště na magistrálu taky sjízdní, jen ten sjezd dolů už jsem nejel, občas koukaly kamínky, ale někteří jeli až dolů. Kolem poledne už na slunci sníh tál, navíc na magistrále mraky lidí, tak už to nebylo ono, ale od začátku po příjezd na Paprsek luxus.
8:47
8:48
8:52
8:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 8.3.2023 17:32
V 8 30. skatem už z Ramzové od vlaku i sjezd do Petříková ok. Asi 10cm nového sněhu. Nad Petřikovem setkání s rolbou. Císařská, Palaš. Malý Šengen, Palaš, Růžová bouda a zpět do Ramzové. Všude upraveno, sněhu dost.
Vloženo 6.3.2023 8:58
Lanovkou nahoru, Malý šengen po směru hodinek, pak malý okruh na polské straně směrem na Bielici, přes Trkač na Palaš , magistrálou na Cisařskou, okruh kolem Travné hory a zpět přes Miliře. Stopa a sníh perfektní po celé trase na A - lyže, pouze na Miliřích přes louky nutné přenést posledních 500 m. Počasi perfektní se slabým sněžením - celkově super , máza fialový Swix
Vloženo 4.3.2023 23:58
Ramzová parkoviště - Černý potok, první polovina sjízdná jen pro odvážné lezou kameny, sněhu málo - Magistrála paráda - směr na Smrk v pohodě sjízdné - Malý Shengen upravené sjízdné - Velký Shengen na koci kolem Bílé Kopy prakticky bez sněhu dá se proklouzat - Polská Hora kupodivu v pohodě i sjezd - Pralinka upraveno bez problémů sjízdné.
Bez běžek s podporou stoupání prakticky nesjízdné teploty +5 až -2 mazání docela problém
Ale furt to jede :-)
Vloženo 4.3.2023 17:59
Ještě okruh Růžovka přes vrchol Stolec. Rolbou tato trasa není sice upravena, jsou vyjety stopy od běžkařů, ale stav sněhu je skvělý.
Vloženo 4.3.2023 17:53
Z Ramzové směr Lipová. Na louce místy bez stopy , vylízá tráva. Daleko horší, spíš už téměř nesjízdné je to v lesním úseku k rozcestí U pyšné louky. Tam už sníh místy chybí a nebo je ,ale vylízají kameny nebo hlína. Úsek směr Lesní bar už je v lepším stavu, ale stále je potřeba si dát pozor na drobné kamínky či hlínu ve stopách. Od odbočky na lesní bar směr Smrk je už stav stopy skvělý.
Vloženo 3.3.2023 17:27
Ramzova - Smrk, okruhy Pohádka, Pralinka, Malý Sengen, pak do Ostružné. Z Ramzové do Petříkova ještě o něco horší než včera, ale stále se to dá projet, nutná zvýšená opatrnost ve sjezdech. Od rozcestí Nad Petříkovem velmi dobré podmínky. Okruhy na Paprsku super, vše perfektně upravené. Nedoporučuji okruh Milíře, není tam sníh na louce u rozhledny a celkově i v lese o dost horší. Sjezd k Ostružné nic moc, jde to nějak ke sjezdovce Řetězárna (pozor na spadlý strom asi 200 m před sjezdovkou), ale pak už je to kličkování mezi roztátými místy a krtinci.
Vloženo 2.3.2023 23:06
Cesta Ramzová - Paprsek - Kladské sedlo - Návrší - Králický Sněžník - Návrší - Štvanice - Staré Město.
Ramzová - Petříkov horší, na louce občas tráva, u Petříkova lezou kameny, pozor ve sjezdech. Dal od Petříkova super. Sjezd ke Kladskému sedlu dvě místa s nutností opatrně objet nebo přenést. Dal k Návrší v pohodě, až asi na tři potoky přes cestu. Na Králický Sněžník úplně super. Z Návrší na Štvanici také dobré podmínky, tam ale prostě postupně skončí sníh a dál ke Starému Městu se jet nedá, jako že vůbec.
Vloženo 2.3.2023 22:14
Paprsek dnes super úprava pro běžky a super počasí. Sněhu všude dost.
Vloženo 1.3.2023 9:00
Paprsek vcera nezklamal, krasne pocasi, snehu dost. Jeli jsme klasiku ale dal by se krasne i skejt. Viz fotky a mapa.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 21.2.2023 19:09
Petříkov-paprsek- Malý Shengen.
Z Petříkova na skate už jen s opatrností, lezou kameny a jdou slatne vidět mezi jehličím. Od černého potoka na palaš slušné. Dál okruh malý shengen velmi špinavý (zde byla rolba 2 dny zpět a je to poznat) Včera odpoledne byly podmínky po průjezdu rolbou velmi dobré, ale po dešti i tyto úseky jsou v lesích zapadané ale sjízdné. Nejlepší okolo císařské boudy
Vloženo 20.2.2023 18:53
Start parkoviště Petříkov, Palaš, Pralinka, Paprsek, parkoviště. Dá se sjet s opatrností traverzem nad Petříkovem až k parkovišti. Tímto traverzem lze vyrazit od parkoviště i na skejtech. Mokrý sníh a v zalesněných úsecích jehličí, větvičky i šišky, ale jaksi to jede. Klasika na klistry nebo soupaz.
Vloženo 17.2.2023 19:44
Dopoledne z Ramzové, soupaž. Trasa Petříkov - Císařská - Brousek - Smrk - Velký Šengen s výletem dál na Bialski Dukt a zpět na Paprsek - okruh Pralinka a pak zpátky do Ramzové.
Celý den nad nulou, vlhký pomalejší sníh, mlha, mrholení, občas déšť, ale větší vítr zatím nedorazil.
Ramzová - Petříkov sněhu dost, utaženo rolbou, ale úprava starší, stopy na klasiku už dostaly zabrat.
Dál kolem Paprsku už všude čerstvá úprava, pevná stopa, hole se neboří, prostě paráda. Jehličí ve stopě nebylo zdaleka tolik, kolik bych čekal, nejvíc asi ve spodní části Pralinky a pak v Polsku od sedla Suchá dál. Jinak je třeba dávat pozor akorát na padající tající sníh a led ze stromů. Hlavně ve sjezdech se střídá pomalý mokrý sníh s rychlejšími opadanými koláči :-)
11:45
12:00
12:00
13:21

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 16.2.2023 12:10
Dnes dopoledne z Horní Lipové na Smrk (kam taky, že...), pak okruh Velký Šengen - Paprsek a přes Petříkov a Ramzovou zpátky do Lipové.

Cesta z Lipové na Smrk je nově upravená, moc díky za to, trochu se tím schovalo jehličí takže to znatelně míň drhne. Soupaž nahoru vlivem úpravy obtížnější, protože hůlky se v okrajích místy zase propadají kamsi do hlubin. Skate a klasika na namazaných nebudou mít problém. Taktéž sjezd bude v pohodě, ne jako včera.

Ze Smrku jsem vlítla do okruhu Velký Šengen víceméně ze zvyku a pak jsem si za to nadávala, za odbočkou kde se odpojuje Malý Šengen to bylo na polské straně dost hrozné, plno jehličí, větviček ledu atd.

Na Paprsku jsem hodila očkem po té ceduli to tam mají a na které je čas a teplota. Bylo 11:33, což mě vyděsilo, protože na 13 jsem musela být zpátky kvůli meetingu. Tak jsem upustila od plánu si objet ještě mějaký menší okruh a svištěla dolů.

Propojka mezi Ramzovou a Petříkovem hodně vyplužená a ledovatá, je to trochu o hubu. Louky kolem větrolamu v pohodě, nástup z Ramzové je bezproblémový, akorát ty hlubší díry od pěšáků nespravila ani včerejší úprava.

Cesta z Ramzové do Lipové jakž takž, bordelu je ve stopě hodně, úprava to aspoń trochu promíchala a zahladila.

V Lipové jsem zjistila, že je teprve 11:40. No bodejť, na Paprsku na té světelné ceduli MAJÍ LETNÍ ČAS. Tak bacha na to, ať se vám nestane to co mně, připravila jsem se o hodinu ježdění.

Jinak počasí dnes krásné, v Ramzové úplně dole inverze, nahoře slunko.
Vloženo 15.2.2023 13:54
Dnes dopoledne z Horní Lipové - Pyšná Louka - Pod Klínem - Smrk - Travná hora (sedlo) - okruh Velký Šengen - Paprsek - okuh Růžovka - Paprsek - Pod Císařskou boudou - Kuncův chodník - Bahna - (omylem sjezd skoro až na Brousek, tak zase zpátky na Bahna...) - Travná hora - Smrk - sjezd do Lipové.

Podmínky různé, po ránu všechno hezky umrzlé, takže tentokrát i soupaž na Smrk byla pohodová, hůlky se nebořily. Akorát ta stopa už je tost rozdupaná a rozpíchaná. Nahoře ubylo jehličí a binčus se stopě, zato do ní hojně padal led ze stromů (bylo slunečno), zvlášť okruh Velký Šengen jsem jela jak po krtinách, holt to má člověk za to že je ranní ptáče. Okruh Růžovka střídavě zabordelený jehličím a střídavě dobře sjízdný. Svítilo slunko, na osluněných místech je sníh mokrý a pomalý, takže to občas s člověkem docela mávalo. Sjezd ze Smrku do Lipové bylo utrpení, stopa ve stinných pasážích vydržela umrzlá, takže ty lochy po pěšácích, rýhy po bruslařích, atd daly zabrat. Strašně by pomohlo ji trochu urovnat. Louky nad Lipovou (směrem k Pyšné louce) jsou pořád pod sněhem a ještě to nějakou dobu vydrží.

Celkově podmínky (vč nejvyšších partií) nejsou ideální, měkká roztátá místa se střídají s rychlýma, ve stopě je celkově hodně jehličí a větviček a k tomu se dnes přidal opadávající led ze stromů. Ale nikde zatím nejsou vydřené ledové plotny, sněhu je zatím dost, takže kdo chce jezdit, ten to skousne.
Vloženo 14.2.2023 13:14
Dnes dopoledne Horní Lipová - Pyšná louka - Pod Klínem - Smrk - Travná hora - okruh Velký Šengen - Kunčické sedlo - V Mokřinách - Medvědí bouda - Paprsek - Pod Císařskou boudou - Kuncův chodník - na Bahnech - po hranici zpátky na Paprsek - pod Císařskou boudou - Petříkov - Ramzová - Horní Lipová.

Výjezd na Smrk klasika - ze vsi na Pyšnou louku bahnění a la Vysočina, do 800 špinavý sníh s lokálními ložisky sněhoštěpky, do cca 1000 pak jenom "normálně" špinavý sníh. Hůlky mi v měkčím podkladu občas zhučely kamsi hluboko, soupažit to s karbonovýma tak je asi zlomím, starý dobrý hliník to naštěstí vydržel.

Kolem Smrku strašná mlha/mraky, viditelnost bídná, ale naštěstí stopa dobrá.

Okruh velký Šengen na polské straně dost zabordelený větvičkama a jehličím.

Jinak ale stopy krásně přimrzlé, jede to jak splašené, jen kdyby nebylo toho jehličí a opadaného ledu na polské straně. Jak Šengen, tak všechny možné okruhy kolem Paprsku upravené, podklad je krásně utuhlý a pevný, takže i ta soupaž je bez problémů. Sjezd až do Petříkova pořád ještě přimrzlý, prudší část vyplužená. Propojka mezi Petříkovem a Lipovou to už je spíš turistika, ve stopě hodně bordelu, na loukách je okolí stopy rozbodané hůlkama a celá stopa dost děravá od pěšáků, zasloužila by si úpravu.

Škoda že na odpoledne musím mazat do práce, když už se člověk vysápe k Paprsku vyplatí se tam najezdit co nejvíc. Podmínky nahoře jsou dobré, na tu bídu v nižších polohách až výborné.

Nikde ani noha, prvních ca 20 km jsem nepotkala živou duši, první lyžař se objevil až kdesi za Kunčickým sedlem. Na Paprsku (něco před polednem) běžkařů jen pár, hospoda prázdná.
Vloženo 13.2.2023 11:57
Dnes dopoledne z Horní Lipové přes Pyšnou louku, rozcestí Pod Klínem, Smrk, okruh Pohádka na Paprsek, pak dolů do Petříkova a zpátky do Lipové.

Do cca 800 mnm (odpovídá rozcestí Pod Klínem) je potřeba počíatt se špinavou stopou plnou větviček, jehličí a pozůstatků té holomajzny, co tu proběhla před dvěma týdny. Drhne to i na hladkých lyžích, občas je to fakt koberec. Pokud mažete, doporučuju s sebou vzít škrabku a až vylezete z toho nejhoršího, seškrábnout a znova namazat. Od 800 je to dobrý, je znát že tam napadl nějaký nový sníh, který to přikryl.

Úsek mezi spodním koncem Petříkova a Apartmány Ramzová rozjel traktor. Nahoru se to s opatrností vyhopkat dá, opačným směrem (sjíždíte-li k Petříkovu) počítejte s nutností sundat lyže a sejít pěšky.

Vyjet se dá hned z Horní Lipové, i když na těch kloukách to holt měkne a občas proleze drn či krtina.

Na hřebeni pusto prázdno, podmínky dobré a nikde ani noha.
Vloženo 10.2.2023 9:22
Včerejší běžky na Paprsku byly úžasné. Parkikg ve Velkém Vrbně, nahoru lanovkou /nejsme už nejmladší.../za 100 Kč/os. - přednost mají běžkaři! Pak okruh Pohádka - azuro, výhledy až do Polska, upravená stopa.
Chata Paprsek je organizačně skvělá-zvládá lyžaře i běžkaře. Velký dík!!!
Vloženo 29.1.2023 15:09
Dnes Paprsek, parádní jízda. Start Petříkov od dolního parkoviště, původní plán byl na Smrk a Lesní bar a přes Ramzovou zpět, ale vzhledem k tomu, že včera okolo Paprsku pršelo a namrzalo to, tak stopy byly hodně ledové, tak nový plán byl jet tam, kde bude čerstvá úprava, což byla dobrá volba. Takže trasa Petříkov, po magistrále na Palaš, okruh Pralinka, chata Paprsek a zpět po Magistrále do Petříkova, vše v čerstvé ranní úpravě. Sněhové podmínky dobré, jen velký pozor ve sjezdu od rozcestí Černý potok dolů do Petříkova, na několika vyplužených místech lezou výrazně kameny. Ráno lidí velice málo, na Pralince skoro nikdo, potom po pivní pauze na Paprsku už davy, běžkaři, pěší, psi, jeden kočár bez lyžin a jeden cyklista. Celkově velmi dobré, leč pár cm sněhu navíc by to chtělo...
9:25
9:25
10:28
10:38

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.1.2023 22:26
I přes mrazivé mrholení luxusní stopy z Horní Lipové od Kovárny na Smrk,Lesni bar,Ramzovou, stačí si jen vybrat. Spousta spadaných větví i špiček stromů,ale dopoledne vzorně uklizeno rolbaři,za což jim patří obrovský dík.Děkujeme, že se tak vzorně staráte! Ale pod tíhou ledu vše padá dál, dejte pozor! Jinak neskutečně krásná zima. Užili jsme si to.

O oblasti

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky