Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 27.1.2020 7:56
Jen doplním obsáhlou zprávu níže. My jsme startovali z Velkého Vrbna a šli nahoru cestou Milíře na Císařskou - dále pak Travná hora - Velký šengen - Paprsek a dolů zpět přes Větrov.
Milíře z Vrbna jsou nahoru sjízdné v pohodě, dolů si dejte pozor na občasné kamínky a úplně dole potůček :) nic co by se nedalo objet.
Z Paprsku přes Větrov dolů to bylo hodně uplužené, v prudčích sjezdech led a kamínky - takže opatrně.
Jinak souhlas s tím, že stopy upraveny luxusně.
Vloženo 26.1.2020 17:04
Petříkov - Císařská (vpravo) - Travná h. sedlo - Velký Šengen - Polká hora - Paprsek - Císařská (vlevo) - Petříkov

Ráno úžasné podmínky, zejména díky úpravě. Zde pouze smekám. Pane Miko, Vám bych snad přál abyste 2x za zimu mohl poručit větru dešti. Bohužel ve stoupání z Petříkova k Černému potoku vykukují kameny, v dost velkém množství a po celé šířce.
Z Císařské nahoru na Travnou horu čistá paráda, rovněž Malý Šengen upravený. Velký Šengen zmrzlý, místy úplně zledovatělý a místy rovněž kamenitý. Klesání z Travné hory i stoupání na Kunčický hřbet sice ledovaté, ale bez obnažených míst.
Naopak stoupání na Polskou horu z Mokřin (Pralinka) plné kamenů. Tomu pánovi, který ve sjezdu o žádný nezavadil doporučuji návštěvu očního i ušního. Ostatně lyžařský pánbůh mu jistě dobrou radu oplatil na lyžích. Dolů rozhodně nedoporučuji, máte - li rádi své lyže.
Magistrála v úseku Palaš - Černý potok nádherná, široká, tvrdá, krystalická radost. Sjezd z Čísařské levým údolím parádní. Na rozdíl od opačné strany žádná obnažená místa a vyjma počátečního koryta krásné svezení ve stopě.
Shrnutí na závěr:
Provozovatel chaty Paprsek si zaslouží aboslutorium. Bohužel, nenapadne - li brzy, sebelepší péče nic nezmůže.
Na podmínky letošní zimy krásné svezení, ale nové lyže rozhodně nechte doma.
A za poslední 2 osobní. Všichni si chceme užít radost z hor, pohybu a krásného počasí:
a) Opravdu se k sobě nemůžeme chovat alespon o chlup ohleduplněji? (zastavování skupin, svačení, focení, mobilování uprostřed cesty nebo nelépe přímo pod dojezdem ze sjezdu) Odpozorováno na Mokřinách, kdy se od Polské hory přijíždějící velmi zdatný lyžař, kterému nedělalo problém manévrovat, vyhnul velké skupině stojících přímo pod dojezdem. Na to se velmi distingovaně obrátil na tyto stojící a upozornil je, že nestojí nejvhodněji. Reakce? Žádná, ani verbální, ani o krok posunutí směrem z cesty...
b) Majitelé psů, když už nerespektujete zákaz, že psy do stopy nepatří, DEJTE SI PSA ALESPOŇ NA VODÍTKO. Až Vám jej někdo srazí (dnes mě od toho ve sjezdu levým údolím dělilo pár centimetrů a zlomek sekundy), nejen, že přijdete o psa, ale náhradu léčení, škod a bolestné.

Skol
Vloženo 23.1.2020 13:42
Vrbno - Paprsek - Travná hora - Smrk - Petříkov - Paprsek - Císařská chata - Vrbno, ráno jasno -4 pak postupně skoro k nule, o severu přišla deka lehké sněžení až siholení. Z Vrbna přes Větrov na Paprsek, snídaně v prázdné chatě krása. Hřeben ještě s výhledy, od severu už se zatahovalo. Sjezd do Petříkova fajn, jen snad jednou dva kamínky uprostřed cesty. SportGrill měl bohužel zavřeno, v prázdném H&P odmítli i jen polévku, ve stresu že jim na nachystané stoly přijdou výcviky a nebudo stíhat. Tragédie. Za 20Kč vlekem rychle pryč odtamtud. Oběd na Paprsku vyborný, obsluha velmi přátelská. Bylo skoro plno ale dalo se, po 14h už rychlý ústup osazenstva. Welzl 11 se pil moc dobře. Při dojezdu Vrbno bylo vidět že se tvoří krusta. Na BC už to bude další dny asi horší v nižších polohách. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5955733 gps trasa https://mapy.cz/s/metuzomote
Vloženo 21.1.2020 20:36
Paprsek. Ze spodního parkoviště přes Milíře k Císařské boudě.Upraveno zřejmě včera, ale téměř netknuté dokonalé stopy. Je vidět,že tudy se moc lidí nevydává. Dále okruh Pohádka, trochu horší a více rozbité, větší množství běžkařů je druhý den po úpravě stopy znát. Po pivu na Paprsku ještě Pralinka. I tady dostatek sněhu a skvělé svezení. Sjezd trasou Milíře k parkovišti bez problémů, otázkou je, jak dlouho to s předpokládanými teplými dny vydrží...
Dnes lehce pod nulou, fialový vosk byla trefa. Pár záběrů z 35-i kilometrů té dnešní inverzní nádhery viz odkaz:
https://youtu.be/7l2S48WzvyI
Vloženo 19.1.2020 19:52
Paprsek ideální podmínky. Ze So na Ne min. 10 cm nového sněhu. Většina tras upravena. V pohodě i na BC běžky ve volném terénu.
Vloženo 19.1.2020 18:09
Z Ostružné se do Petříkova dá i po silnici, dál na Paprsek už v pohodě i na jedničkové lyže. V úseku Petříkov - Paprsek velmi dobré i na skate (prostředek široký a rovný), na okruzích Pohádka a Velký Šengen lepší zvolit klasiku, má parádní stopy. Na skate se to odpoledne bořilo, zajedno sněžilo, zadruhé bylo málo bruslařů, takže to nikdo neuplácal. Celkově skoro nic skoro nikde nečouhá, bílá pohádka.
Vloženo 12.1.2020 17:27
Ahoj, na Paprsku proti minulému týdnu sněhu v nižších partiích ubylo. Magistrála od Palaše po Císařskou boudu ale super. Sníh hodně zmrzlý a rychlý. Na skate super podmínky, jen člověk jezdí ty 2 km pořád dokola, ale aspoň se sveze. Jinak jako vždy, v lese sníh už moc není, jen led.
Vloženo 11.1.2020 14:34
Paprsek - skate
Úsek Paprsek-Palaš upravené, občas kamínky
Palaš - Císařská - upravené, dobré s opatrností zde jsem byl schopen nakmitat na A lyžích 20 km bez šrámu, ale s opatrností
Okruh Pralinka - upravené - na kameňačkách- spodní část hodně kamenitá, ale jde pořád jet, horní čast lepší ale zase hrbolatá.
Celkově tvrdé až ledovaté, na klasiku asi problém namazat, bruslit šlo dobře, na horších lyžích naprosto bez problému, než něco napadne tak nechte dobré lyže doma.
Vloženo 5.1.2020 19:18
Z Papsku po Magistrále na Císařkou louku, pak Velký Šengen. Jediný neprojetý úsek rolbou byl Císařská louka-Travná hora, ale to bylo krátce po 9. hod., takže to ještě asi projeli. Jinak po celé trase úprava perfektní, jak na klasiku tak na skate, jen na polské straně Velkého Šengenu jsou z nějakého důvodu 2 stopy na klasiku, takže středový pruh na bruslení je docela úzký. Čerstvě napadlých pár cm prašanu výrazně zlepšilo kvalitu tratí, takže už by šlo s opatrností (na obvyklých místech šutry ještě lezou) použít áčkové lyže.
Vloženo 2.1.2020 17:27
Zdravím,
běžky se dají nasadit hned za nádražní restaurací v Ramzové. Pohodlně se dá vyjet na větrolam u Petříkova. Dále už je cesta uchozená, proježděná od běžek a začínají vylézat kameny. Tak to pokračuje dále i po krajní lesní cestě nad Petříkovem. Na horizontu ke sjezdu k ukazateli - nad Petříkovem se běžky nasadit už dají, dá se bezpečně sjet. Během stoupání kolem Černého potoka začínají opět vylézat kameny, stoupat se dá, ale bezpečné sjíždění není možné. Situace se mění až za levotočivou zatáčkou u ukazatele Černý potok a směrem s přibývajícími metry už je to to pravé poježdění.
Cestu dolů na vlak doporučuju po červené turistické značce směr Petříkov. Z důvodu lepšího podkladu stačí mensí sněhová pokrývka bez nutnosti sdělávat lyže. Takto se dá dojet po cestě až k nepálské restauraci v Petříkové. Ta byla boužel dnes zavřená.
Vloženo 31.12.2019 20:41
Dnes jsem jel z Paprsku na Císařskou boudu, na Smrk a pak směrem na Petříkov, kde s ubývajícími nadmořskými metry ubývá sněhu a přibývají riziková místa s kameny. Raději jsem to otočil a přes Travnou horu jsem najel na Velký Šengen. Na polské straně je to o něco lepší. Problém je stoupání na sedlo u Polské hory směrem k hraničnímu přechodu. Jinak se vyloženě lyže sundávat nikde nemusí. Nicméně nové lyže nedoporučuju, všem kamínkům se nevyhnete, ač se budete snažit sebevíc.
Vloženo 30.12.2019 14:50
Paprsek: dobrý, ale na kameňačky.
Vloženo 29.12.2019 19:08
Přestože za úpravu více než 40 km na Paprsku si zaslouží velké poděkování (taky jsem rolbu potkal během dne 2x), doporučil bych starší lyže, na mnoha místech (většinou na těch očekávaných) vylézají kameny. Bez rizikových míst je dle mého jen magistrála mezi Paprskem a Císařskou boudou, a z Paprsku k Růžové boudě.

Směrem dolů určitě nedoporučuji sjezd ze Smrku do zatáčky na magistrále (Černý potok), a ani odtud dolů do Petříkova po magistrále = šutrů moc. Nahoru klasikou se to dalo, z Petříkova do zatáčky bez stopy. Dolů do Petříkova jsem sjížděl Levým údolím, upraveno myslím v sobotu, to bylo mnohem lepší. "Obchvat Petříkova" k parkovišti před obcí po Jesenické magistrále je projet od lyžařů viz jedna z fotek, nahoru v pohodě, dolů jen s kameňačkami.

GPS záznam trasy na https://strava.app.link/OkgUjoj4O2 - vynechal jsem jen pár km upravených tras. A jak tak koukám na GPS záznamy z rolby, hodí se dodat, že dnes rolba projela i Velký Šengen, Medvědí boudu, magistrálu do Petříkova, to na tom nejmenovaném webu chybí.
Vloženo 29.12.2019 15:44
Z Paprsku Velký Šengen. Parádní úprava tratí na skate i na klasiku, rolbu jsem potkal 2x. Chtělo by to ještě tak 20 cm sněhu, na áčkové lyže to ještě úplně není, občas něco kouká (s vyjímkou Magistrály, ta vypadá skvěle).
Vloženo 29.12.2019 10:55
Na skate i na klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 29.12.: Nevi prosim nekdo jak to vypada s cestou z Petrikova na Paprsek? Je upraveno i pro skate nebo jen na klasiku? Pripadne je jina trasa na Paprsek pro "bruslare"?)
Vloženo 28.12.2019 21:33
Jeli jsme z Ramzové na Paprsek, okruh Medvědí bouda, část Malého Šengenu a potom po Pohádce na Smrk a ze Smrku do Horní Lipové, parádní podmínky, teploty kolem -2 st. dole až -5 st. na Paprsku všude sněhu dosti, snad jen dole nad Horní Lipovou tak na hraně a na Pralince občas vylézají větvičky. Protažené všechno až po Smrk, dnes nově i okruh Medvědí bouda, jela rolba, na klasiku i na bruslení, ze Smrku do Horní Lipové jen prošláplé na klasiku a hodně pěšáků, ale sjízdné, potkali jsme další běžkaře, takže stopa se jen zlepšuje. Nato že celý den sněžilo, tak to ani tolik nelepilo a docela jelo, mazal jsem skivo fialové. Až nečekaně dobré podmínky, na to, jak je zatím zima bídná. Lesní bar v provozu a moc příjemné občerstvení a posezení u ohně.
Vloženo 28.12.2019 8:38
Velký Šengen. Překvapivě super podmínky. Cela trasa dobře sjízdná. Po křižovatku V Mokřinách jsme jeli za Rolbou (v 11hod). Zbytek trasy pod čerstvým sněhem, napadlo cca 10 cm, občas oranište, spíš na klasiku. Krásná zimní atmosféra. Lepivý mokrý sníh, -2C.
Vloženo 27.12.2019 18:27
Já jsem jel Velký Šengen. Občas už stopy upravené včera hodně poničené, ale jinak moc hezké svezení. Sněhu dost, jen naprosto výjimečně je potřeba si trochu dát pozor. Bylo to pomalé, jak do stop celý den sněžilo, ale jinak vlastně velká paráda :-) Vzhledem k předpovědi to myslím bude čím dál tím lepší :-)
Vloženo 27.12.2019 14:46
Paprsek nezklame, sněhu 20-30 cm sněhu, celý den drobně sněží, momentálně-4°C, V45 nebo mikrokontakt. Projeto Pralinka, Pohádka, Malý Schengen. Nejlepší je pohádka, na zbytku občas zespodu leze voda a pod stromy, kde je míň sněhu i kaminky. První svezení - paráda, ale bolí to.
Vloženo 26.12.2019 18:57
Smer od Petrikova - mozno nastoupit az od zatacky (Smrk - Cisarska) - na ultra praskackach i o par metru nize.
Upraveno vcetne stopy az po Palas (i na zavodni lyze) - mozne dale na okruh Pralinka - v nizsich polohach obcas vylezajici podklad, kaminky.
Vloženo 25.12.2019 19:27
Dnes proběhla úprava nejvýše položených tratí na Paprsku: "Rolba jela k Císařské boudě, dále na Pohádku a Pohádkou zpátky na Rampu a Malý Šengen, je to projeté bez stopy." - z http://www.paprsek.cz/. Na Paprsku nejde o první úpravu této sezóny, rolba vyjela už před cca 10 dny před posledním oteplením.

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 1.4.2019 13:19
Sobotní trasa Petříkov-Císařská bouda-Paprsek-Pralinka-malý šengen- Travná hora-Petříkov. Běžky se už dají nasadit na konci Petříkova, ale je zde to dost zapadané jehličím, od zatáčky u černého potoka, už paráda, trasa dobře upravená ještě z pátku až na Paprsek, ale vysoké teploty již odpoledně udělaly své. Dále pokračování po pralince bylo ještě plně sjízdné(zde již úprava byla o dost starší), ale po cestě napadáno v lesní úsecích dost jehličí, nicméně ve "stopě" se to na většině úseků dalo projet bez sundávání běžek. Nejlépe na tom byl úsek Smrk-Travná hora-Trkač, kde v sobotu odpoledne byla čerstvá úprava rolbou. Vzhledem ke stavu sněhu (30cm, kolem Smrku až 50 cm) věřím, že min.1-2 týdny to bude ještě sjízné, i když pouze na kamenačkách, bez nových úprav tras a s do 12.4 zavřeným Paprskem. (níže fotky z vedlejších tras - Rozcestí v mokřinách+stoupání na travnou horu z polské strany)
Vloženo 23.3.2019 23:55
Petříkov - směr Návrší - Malý Šengen a dalši okruhy. Zlákala nás skutečnost, že celá tzv. Jesenická magistrála byla čerstvě vyjeta rolbou. Tak to také bylo až za Medvědí boudu. Stopa z Petříkova sice byla trochu špinavá, ale po ránu ještě zmrzlá, takže to docela odjíždělo (také díky fialovému Rexu, který je totiž v těchto podmínkách mnohem lepší, než Swix. Později se tam přimázlo jen trochu aqua červeného. Skluzný HF Marathon černý). Za Paprskem, již bylo vidět, že stopu dělali předcházející den dopoledne, slunko s ní udělalo své, ale stále to jelo velmi pěkně. Celkem brutální stromečkové více než kilometrové stoupání na hřeben ještě bylo v pořádku, ale na pohraničním hřebeni bylo ve stopě i mimo ni tolik jehličí, že jsme to po dvou kilometrech vzdali...Tedy, pravda, vyjeto to bylo, ale ve svém důsledku zcela nesjízdné. Řekl bych, docela zbytečná práce (byť jinak práci zdejších rolbařů lze jen ocenit, a klidně bych za ni i platil). Tož jsme se po složitém rozhodování vrátili na Parsek a kroužili tam po místních pěkných a dlouhých okruzích. Z tzv. Velkého Šengenu jsme se nakonec ale také vrátili, protože vypadal podobně, jako výše zmíněný pohraniční hřeben. Zbytek ale byl v krásném firnu a trocha toho jehličí se vždy dala přejet. Slunko místy peklo tak, že obočí nestíhalo pot udržet, ale to patří k jarní lyžovačce. Navíc: kdo zná trasy na Paprsku ve vrcholné sezóně, tak ví, že je tam množství běžkařů často jen těžce snesitelné. My ale např. za hodinu nepotkali žádného.... Celkově to bylo nějakých 43,5 km s 950 m převýšení. Tedy lze zatím doporučit.
Vloženo 23.3.2019 16:39
Petříkov - Smrk - Malý Šengen - Paprsek - Petříkov. Až na několik úseků, kde už bylo víc jehličí než sněhu, to bylo super.
Vloženo 10.3.2019 12:53
Paprsek: Palaš - V mokřinách - Pralinka - Splaw - Travná hora - a zpět, co udělá pár cm sněhu pro klasiku, paráda, dolů na parkoviště skoro nesjízdné - měkké a jehličí, raději obětujte peníze
Vloženo 7.3.2019 19:03
Z Horní Lipové s běžkami v ruce na Lesní Bar (silnice už holá) a z Lesního Baru už na lyžích cestou naokolo. Páe cm prašanu přikrylo jehličí, sněhu spousta ale byl změklý, moc to nejelo
Kolem. Smrku sněhu určitě ještě metr, od minula před asi 3 týdny odtálo podle Hraničníku jen asi 10 cm. Sjezd zod Císařské boudy do Petříkova bídnější, sněhu dost až nad ves ale jehličí. Když jsme nasedali do auta, začalo pršet. Ale krásné jarní běžkování. Musela.jsem se podělit, ať tu nejsou jen samé Jizerky.
Vloženo 26.2.2019 11:22
Stav tras sjizdne po ranu zmrzle odpoledne jarni lyzovani dle predpovedi asi podobny stav i v breznu.upozorneni na vikend 2.3.3.so,ne budou probihat zavody kolem paprsku cast trati bude uzavrena ostruzna,ramzova,cisarska bouda,tzv.magistrala paprsek asi prujezdne.pekny den horalum zdar a snih az do velikonoc.
Vloženo 24.2.2019 20:00
Včera a dnes se jel z Paprsku závod Jelyman. V sobotu skate na okruhu Růžovka, v neděli klasika na trasách Pohádka, Šengen, Pralinka, Medvědí bouda. Vše čerstvě upraveno, perfektní stopa, tvrdá, lehce rozsolená (fialový klistr). Místy je sice ve stopě (i kolem stopy) jehličí, ale kupodivu se na vosk vůbec nelepilo. I ostatní trasy upraveny a bez problémů sjízdné. Perfektní lyžování. Jen sjezd přes sedlo Větrov k parkovišti u dolní stanice sjezdovky ve Velkém Vrbně už je dost vyplužen až na led (hlavně spodní část, vrchní je celkem OK).
Vloženo 21.2.2019 18:33
Ahoj, byli jsme předevčírem a dalo se až z Ramzové/Ostružné.
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 20.2.: Jsem v Horni lipove, da se bezkovat z nadrazi smer Ramzova? Nebo uz mam jet rovnou k Ramzove nebo k Ostruzne? A tam zacit ... popripade kde? tam to neznam. Moc dekuji za odpoveď)
Vloženo 18.2.2019 22:43
Dalo se i potom. Jen je treba se smirit s tím, že je snih mekky a pomalý. Nahore to docela šlo. Kaluže vody se včera rozhodně nekonaly. Sjezd dolu do Petrikova resp cesta nad Petrikovem byla uz hodne spinava a mokra ale sjet se to dalo. Aspon se nemuselo moc pluzit😀
(Odpověď na dotaz uživatele Jarek z 17.2.: Dnes bylo zase 10 stupňů nad nulou. RomanV píše, že do jedenácti se to dalo.
Ale co potom? Jelo to vůbec nebo byl sníh jen kaluže vody?)

O oblasti

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky