Rychlebské hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Rychlebské hory ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Rychlebské hory - aktuální zprávy

Vloženo 6.4.2020 9:23
(Odpověď na dotaz uživatele Mišopus z 2.4.: Ahoj, nemáte prosím někdo info o sjízdnosti tras v okolí Paprsku? Díky!)
Pristup na Palas Z chaty je pod sněhem. Hrubozrnny měkký firn Jarní lyzovacka. Sem tam pěšky.
Vloženo 9.3.2020 15:02
Kolem Paprsku okruhy upraveny, celý den pod nulou a slabé sněžení. Dojezd do Petříkova mokrý sníh. Od rozcestí Nad Petrikovem už spíše-kameny.
Vloženo 6.3.2020 12:41
Na Paprsku určitě ještě lyžovat jde,jsou upravené asi menší desítky km tratí, něco z toho i dnes. Jaká místa jsou v horším stavu by musel napsat někdo, kdo tam byl... pokud tam vyrazíte, zkuste to :-)

(Odpověď na dotaz uživatele beda z 6.3.: Dobrý den, jak to vypadá dnes s běžkařskými stopami? Dá se ještě v rychlebských horách běžkovat?)
Vloženo 3.3.2020 7:57
Paprsek - Malý Šengen - Pralinka čerstvě projeté. Zvlášť kolem Travnaté hory nádherný sníh bez známek oblevy. Jen je potřeba vyjet na Paprsek lanovkou a večer sjet po sjezdovce dolů, po cestě to do Vrbna už nejde.
Vloženo 24.2.2020 14:50
Ráno z Petříkova Levým údolím na Paprsek, pak trasa Jelymana (okruhem Pohádka na Smrk, pak Velkým Šengenem až k Mokřinám a Pralinkou dolů přes Medvědí boudu na Paprsek). Zpět odpoledne Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Celý den pršelo, ale nahoře sněhu pořád dost, na většině trasy čistý. Led dole u Medvědí boudy a hodně špinavý sníh (jehličí, větvičky) v zadní části Šengenu. Dalo se sjet skoro k poslednímu sjezdu před parkovištěm v Petříkově, ale spojka už byla místy na hraně sjízdnosti. Cesta dál nahoru k Ramzové už byla vytátá.
Vloženo 22.2.2020 20:54
Z Petříkova Levým údolím, pak částečně okruh Pohádka a okruh Velký Šengen. Zpět Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Všechno parádně upraveno ze včera i z dneška, nahoře prašan a pod nulou. Větvičky v nejvzdálenější části Šengenu, dost foukalo. Dole v Petříkově už nad nulou, lepivý sníh. Pozor na poslední sjezd k parkovišti, už leze hlína.
12:33
13:02
Vloženo 21.2.2020 8:22
Petříkov-Císařská bouda-Paprsek a zpět. Stopy upravené, ale z velké části namrzlé až ledovatka a někdy zase moc měkké. Na skate docela špatné. Myslím si, že na klasiku by to bylo v pohodě. :)
Vloženo 20.2.2020 20:05
Ramzova Paprsek Smrk Lesní bar super upravené
Vloženo 15.2.2020 21:52
Dnes,Paprsek,Smrk,Velký šengen,Paprsek,stopy upravené,super,,modrý a fialový speciál nedržel,ale tratě suprové,,sněhu dostatek i sluníčko bylo,,teplota kolem 2°struktura sněhu vata,Ale určitě krásná sportovní sobota,palec nahoru za úpravu tratí....
Vloženo 15.2.2020 14:34
👌 Super. Pochvala vsechny stopy cerstve rolbovany. Ramzova>Smrk> Velky Schengen (tam vyjeta stopa, nebylo cestve rolba, kdo jede klasiku ideal) Paprsek a pres Cisarskou boudu dolu do Ostruzne na vlak. Nema chybu jedte smele ⛷️❄️🌞
Vloženo 15.2.2020 14:30
Bez problemu rovbovao od nadrazi z Ramzove. Pak se v pohofe dalo dojet pres Cisarskou az k vrtulim na vlak Ostruzna
(Odpověď na dotaz uživatele pifík z 14.2.: Ahoj všem, ví někdo jak to vypadá z Ramzové do Petříkova a dál na Paprsek? Dá se už od nádraží? Díky za informace)
Vloženo 15.2.2020 15:03
Ramzová-Smrk-Paprsek-Chlupenkovec-staré Město. Krásná jízda, všude dost sněhu i běžkařů. Na Smrku a na Chlupenkovec byla stopa zafoukaná, ale jinak trasa upravená.
Vloženo 9.2.2020 21:30
Dnes z Velkého Vrbna - Paprsek - Pralinka - Malý Šengen . Vše super upravené ale do 12,30h mlhavo pak již sluníčko . Na Paprsku hrůza lidi a ještě závody . Celkem super svezení 👍
Vloženo 5.2.2020 18:04
Petříkov-Smrk-Paprsek-Velký šengen-Císařská -Petříkov
letos nejlepší podmínky vhodné na áčkové běžky. Po napadení asi 35cm sněhu, přestalo v poledne sněžit a zároveň vyrazily do terénu rolby a upravily většinu tras, vše krásně upraveno pouze kolem Smrku sfoukáno a od rozcestí "na bahnech" po Císařskou boudu nějaký bezohledný pěšák rozdupal stopu pro klasiku. Sníh ze začátku ještě měkký a pomalejší k večeru již přemrzlý prašan takže to pak na modrý vosk jelo krásně rychle. Pouze bruslařům bych asi doporučil tak den dva počkat, jelikož sníh není ještě dostatečně pevný a bořil se pod nimi.
12:39
12:45
14:47
15:34

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 1.2.2020 20:35
Levé údolí upraveno od posledního domu v Petříkově přes Milíře až na konec lesa před Vrbném. Místy napadané jehličí, kaluže (blíž k Hřebeňáku), kamínky jsou dobře vidět, lze se vyhnout a není jich moc. Souvislý sníh. Rozhodně pro běžky šetrná jízda i jako varianta k Císařské boudě. Na magistrále k Císařské boudě ve stoupání nad Petříkovem je plno kamení a odtátého sněhu.
Vloženo 1.2.2020 20:34
Paprsek - hranicni hreben jeste jakztakz dobry,nize polozene useky uz s kamenim.V lese hodne jehlici a spinava stopa obecne.Na planich dobre.Lidi dnes hodne.V noci by to mohlo jit pod nulu a pri trose stesti to rano pocukruje trosku snih.Nedele bude uz dost na hrane,ale jeste to pujde.
Vloženo 30.1.2020 22:39
Po přečtení užitečného doplnění problematických míst ze včerejška si říkám, že jsem neměl ve své hlavní zprávě vynechat varování, že při takovémto množství čerstvého sněhu si šutrů pod sněhem nemusím všude všimnout, i když se snažím :-) Ale vyplatilo se mi objíždět okruhy po směru hodinových ručiček a ve sjezdu z Kunčického hřbetu jsem asi měl štěstí + před zrádnou levotočivou zatáčkou na Velkém Šengenu dával dobrý pozor. Nástup z Petříkova jsem díky podrobným zprávam lyžaře v cestářské bundě vynechal, čímžto děkuji za cenné rady.
Vloženo 30.1.2020 18:33
Na Paprsku si zaslouží velkou pochvalu, ve středu upravili v podstatě vše - od té doby sice nasněžilo, ale lyžařů jezdí optimální množství, takže stopy zůstávají ve velmi dobrém stavu - a část tratí upravili znovu během dneška, kdy taky něco připadlo. Riziko poškrábání lyží se oproti minulému víkendu viz zprávy níže patrně zmenšilo, kamenů je určitě míň než před silvestrem, kdy jsem tam byl já. Na obvyklých místech to chce opatrnost, ale třeba i sjezd z Polské hory byl pohledem stoupajícího klasika bez šutrů.

Z Velkého Vrbna přes Větrov nahoru v pohodě, dolů bych se asi místy bál o lyže. Vracel jsem se přes Milíře a tam to už bylo bez rizika i dolů a pro klasiku moc pěkné, jen bruslaři se tu trochu nadřou, protože 5cm sněhu od úpravy projeli tak 2 lyžaři.

Na okruhu Růžovka (jako jediném) nebyla stopa pro klasiku + necelý 1km má koleje od průjezdu autem = ostatní okruhy jsou lepší. Od Medvědí boudy jsem zkusil jet směrem na Kladské sedlo, 1 km po rovině byl ve slušné stopě (úprava asi z úterý), ale následovalo stoupání, které by se dalo dolů leda na ultrakameňačkách a vracet bych se tudy musel, tak jsem to otočil.

GPS záznam https://strava.app.link/142TEZPYF3, u části fotek je tam i vidět, odkud jsou.
11:03
11:37
13:19
13:52

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 30.1.2020 19:47
Bohužel nemohu souhlasit s panem Sajalem, že kamenů je určitě méně. Doplňuji svou zprávu přechozí zprávu a podotýkám, že jsem naposledy navštívil Paprsek 29.1.:

Ve stoupání na Polskou horu jsou uprostřed stále kamínky, i když méně (při náležité opatrnosti se lze vyhnout). Obecně, v kritických místech i přes sněžení (mohlo napadnout mezi 5-10 cm nového sněhu) rolba opět vynesla kamínky na povrch a SITUACE SE TAK PŘÍLIŠ NEZMĚNILA. Konkrétně ve stoupání k Černému potoku je situace spíše horší, neboť kde byly dříve osaměle vystupující ostrůvky, byly ve středu rozeseté kameny po celé šířce. Osobně bych touto cestou dolů nejel, leda pod příslibem výměny lyží. Rovněž na Velkém Šengenu je stále jedno místo, které je celé kamenné oraniště (ve směru od Kunčického hřbetu levotočivá zatáčka na konci táhlého pozvolného sjezdu, ještě před první odbočkou na Bielice).

Co je ale horší jsou sjezdy z Travné hory a z Kunčického hřbetu, které byly sice ledovaté, ale hladké. Ve středu po úpravě rolbou byly oba kamenité, z Travné opatrně sjízdný z Kunčického hřbetu na snesení (velké a hrubé kameny uprostřed pásu).

Většina tras je ale nádherných, všechna čest. Pro bezstarostnou jízdu je jen třeba nechat nové lyže doma...
Vloženo 27.1.2020 7:56
Jen doplním obsáhlou zprávu níže. My jsme startovali z Velkého Vrbna a šli nahoru cestou Milíře na Císařskou - dále pak Travná hora - Velký šengen - Paprsek a dolů zpět přes Větrov.
Milíře z Vrbna jsou nahoru sjízdné v pohodě, dolů si dejte pozor na občasné kamínky a úplně dole potůček :) nic co by se nedalo objet.
Z Paprsku přes Větrov dolů to bylo hodně uplužené, v prudčích sjezdech led a kamínky - takže opatrně.
Jinak souhlas s tím, že stopy upraveny luxusně.
Vloženo 26.1.2020 17:04
Petříkov - Císařská (vpravo) - Travná h. sedlo - Velký Šengen - Polká hora - Paprsek - Císařská (vlevo) - Petříkov

Ráno úžasné podmínky, zejména díky úpravě. Zde pouze smekám. Pane Miko, Vám bych snad přál abyste 2x za zimu mohl poručit větru dešti. Bohužel ve stoupání z Petříkova k Černému potoku vykukují kameny, v dost velkém množství a po celé šířce.
Z Císařské nahoru na Travnou horu čistá paráda, rovněž Malý Šengen upravený. Velký Šengen zmrzlý, místy úplně zledovatělý a místy rovněž kamenitý. Klesání z Travné hory i stoupání na Kunčický hřbet sice ledovaté, ale bez obnažených míst.
Naopak stoupání na Polskou horu z Mokřin (Pralinka) plné kamenů. Tomu pánovi, který ve sjezdu o žádný nezavadil doporučuji návštěvu očního i ušního. Ostatně lyžařský pánbůh mu jistě dobrou radu oplatil na lyžích. Dolů rozhodně nedoporučuji, máte - li rádi své lyže.
Magistrála v úseku Palaš - Černý potok nádherná, široká, tvrdá, krystalická radost. Sjezd z Čísařské levým údolím parádní. Na rozdíl od opačné strany žádná obnažená místa a vyjma počátečního koryta krásné svezení ve stopě.
Shrnutí na závěr:
Provozovatel chaty Paprsek si zaslouží aboslutorium. Bohužel, nenapadne - li brzy, sebelepší péče nic nezmůže.
Na podmínky letošní zimy krásné svezení, ale nové lyže rozhodně nechte doma.
A za poslední 2 osobní. Všichni si chceme užít radost z hor, pohybu a krásného počasí:
a) Opravdu se k sobě nemůžeme chovat alespon o chlup ohleduplněji? (zastavování skupin, svačení, focení, mobilování uprostřed cesty nebo nelépe přímo pod dojezdem ze sjezdu) Odpozorováno na Mokřinách, kdy se od Polské hory přijíždějící velmi zdatný lyžař, kterému nedělalo problém manévrovat, vyhnul velké skupině stojících přímo pod dojezdem. Na to se velmi distingovaně obrátil na tyto stojící a upozornil je, že nestojí nejvhodněji. Reakce? Žádná, ani verbální, ani o krok posunutí směrem z cesty...
b) Majitelé psů, když už nerespektujete zákaz, že psy do stopy nepatří, DEJTE SI PSA ALESPOŇ NA VODÍTKO. Až Vám jej někdo srazí (dnes mě od toho ve sjezdu levým údolím dělilo pár centimetrů a zlomek sekundy), nejen, že přijdete o psa, ale náhradu léčení, škod a bolestné.

Skol
Vloženo 23.1.2020 13:42
Vrbno - Paprsek - Travná hora - Smrk - Petříkov - Paprsek - Císařská chata - Vrbno, ráno jasno -4 pak postupně skoro k nule, o severu přišla deka lehké sněžení až siholení. Z Vrbna přes Větrov na Paprsek, snídaně v prázdné chatě krása. Hřeben ještě s výhledy, od severu už se zatahovalo. Sjezd do Petříkova fajn, jen snad jednou dva kamínky uprostřed cesty. SportGrill měl bohužel zavřeno, v prázdném H&P odmítli i jen polévku, ve stresu že jim na nachystané stoly přijdou výcviky a nebudo stíhat. Tragédie. Za 20Kč vlekem rychle pryč odtamtud. Oběd na Paprsku vyborný, obsluha velmi přátelská. Bylo skoro plno ale dalo se, po 14h už rychlý ústup osazenstva. Welzl 11 se pil moc dobře. Při dojezdu Vrbno bylo vidět že se tvoří krusta. Na BC už to bude další dny asi horší v nižších polohách. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5955733 gps trasa https://mapy.cz/s/metuzomote
Vloženo 21.1.2020 20:36
Paprsek. Ze spodního parkoviště přes Milíře k Císařské boudě.Upraveno zřejmě včera, ale téměř netknuté dokonalé stopy. Je vidět,že tudy se moc lidí nevydává. Dále okruh Pohádka, trochu horší a více rozbité, větší množství běžkařů je druhý den po úpravě stopy znát. Po pivu na Paprsku ještě Pralinka. I tady dostatek sněhu a skvělé svezení. Sjezd trasou Milíře k parkovišti bez problémů, otázkou je, jak dlouho to s předpokládanými teplými dny vydrží...
Dnes lehce pod nulou, fialový vosk byla trefa. Pár záběrů z 35-i kilometrů té dnešní inverzní nádhery viz odkaz:
https://youtu.be/7l2S48WzvyI
Vloženo 19.1.2020 19:52
Paprsek ideální podmínky. Ze So na Ne min. 10 cm nového sněhu. Většina tras upravena. V pohodě i na BC běžky ve volném terénu.
Vloženo 19.1.2020 18:09
Z Ostružné se do Petříkova dá i po silnici, dál na Paprsek už v pohodě i na jedničkové lyže. V úseku Petříkov - Paprsek velmi dobré i na skate (prostředek široký a rovný), na okruzích Pohádka a Velký Šengen lepší zvolit klasiku, má parádní stopy. Na skate se to odpoledne bořilo, zajedno sněžilo, zadruhé bylo málo bruslařů, takže to nikdo neuplácal. Celkově skoro nic skoro nikde nečouhá, bílá pohádka.
Vloženo 12.1.2020 17:27
Ahoj, na Paprsku proti minulému týdnu sněhu v nižších partiích ubylo. Magistrála od Palaše po Císařskou boudu ale super. Sníh hodně zmrzlý a rychlý. Na skate super podmínky, jen člověk jezdí ty 2 km pořád dokola, ale aspoň se sveze. Jinak jako vždy, v lese sníh už moc není, jen led.
Vloženo 11.1.2020 14:34
Paprsek - skate
Úsek Paprsek-Palaš upravené, občas kamínky
Palaš - Císařská - upravené, dobré s opatrností zde jsem byl schopen nakmitat na A lyžích 20 km bez šrámu, ale s opatrností
Okruh Pralinka - upravené - na kameňačkách- spodní část hodně kamenitá, ale jde pořád jet, horní čast lepší ale zase hrbolatá.
Celkově tvrdé až ledovaté, na klasiku asi problém namazat, bruslit šlo dobře, na horších lyžích naprosto bez problému, než něco napadne tak nechte dobré lyže doma.
Vloženo 5.1.2020 19:18
Z Papsku po Magistrále na Císařkou louku, pak Velký Šengen. Jediný neprojetý úsek rolbou byl Císařská louka-Travná hora, ale to bylo krátce po 9. hod., takže to ještě asi projeli. Jinak po celé trase úprava perfektní, jak na klasiku tak na skate, jen na polské straně Velkého Šengenu jsou z nějakého důvodu 2 stopy na klasiku, takže středový pruh na bruslení je docela úzký. Čerstvě napadlých pár cm prašanu výrazně zlepšilo kvalitu tratí, takže už by šlo s opatrností (na obvyklých místech šutry ještě lezou) použít áčkové lyže.
Vloženo 2.1.2020 17:27
Zdravím,
běžky se dají nasadit hned za nádražní restaurací v Ramzové. Pohodlně se dá vyjet na větrolam u Petříkova. Dále už je cesta uchozená, proježděná od běžek a začínají vylézat kameny. Tak to pokračuje dále i po krajní lesní cestě nad Petříkovem. Na horizontu ke sjezdu k ukazateli - nad Petříkovem se běžky nasadit už dají, dá se bezpečně sjet. Během stoupání kolem Černého potoka začínají opět vylézat kameny, stoupat se dá, ale bezpečné sjíždění není možné. Situace se mění až za levotočivou zatáčkou u ukazatele Černý potok a směrem s přibývajícími metry už je to to pravé poježdění.
Cestu dolů na vlak doporučuju po červené turistické značce směr Petříkov. Z důvodu lepšího podkladu stačí mensí sněhová pokrývka bez nutnosti sdělávat lyže. Takto se dá dojet po cestě až k nepálské restauraci v Petříkové. Ta byla boužel dnes zavřená.
Vloženo 31.12.2019 20:41
Dnes jsem jel z Paprsku na Císařskou boudu, na Smrk a pak směrem na Petříkov, kde s ubývajícími nadmořskými metry ubývá sněhu a přibývají riziková místa s kameny. Raději jsem to otočil a přes Travnou horu jsem najel na Velký Šengen. Na polské straně je to o něco lepší. Problém je stoupání na sedlo u Polské hory směrem k hraničnímu přechodu. Jinak se vyloženě lyže sundávat nikde nemusí. Nicméně nové lyže nedoporučuju, všem kamínkům se nevyhnete, ač se budete snažit sebevíc.
Vloženo 30.12.2019 14:50
Paprsek: dobrý, ale na kameňačky.
Vloženo 29.12.2019 19:08
Přestože za úpravu více než 40 km na Paprsku si zaslouží velké poděkování (taky jsem rolbu potkal během dne 2x), doporučil bych starší lyže, na mnoha místech (většinou na těch očekávaných) vylézají kameny. Bez rizikových míst je dle mého jen magistrála mezi Paprskem a Císařskou boudou, a z Paprsku k Růžové boudě.

Směrem dolů určitě nedoporučuji sjezd ze Smrku do zatáčky na magistrále (Černý potok), a ani odtud dolů do Petříkova po magistrále = šutrů moc. Nahoru klasikou se to dalo, z Petříkova do zatáčky bez stopy. Dolů do Petříkova jsem sjížděl Levým údolím, upraveno myslím v sobotu, to bylo mnohem lepší. "Obchvat Petříkova" k parkovišti před obcí po Jesenické magistrále je projet od lyžařů viz jedna z fotek, nahoru v pohodě, dolů jen s kameňačkami.

GPS záznam trasy na https://strava.app.link/OkgUjoj4O2 - vynechal jsem jen pár km upravených tras. A jak tak koukám na GPS záznamy z rolby, hodí se dodat, že dnes rolba projela i Velký Šengen, Medvědí boudu, magistrálu do Petříkova, to na tom nejmenovaném webu chybí.
9:14
10:32
10:32

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 29.12.2019 15:44
Z Paprsku Velký Šengen. Parádní úprava tratí na skate i na klasiku, rolbu jsem potkal 2x. Chtělo by to ještě tak 20 cm sněhu, na áčkové lyže to ještě úplně není, občas něco kouká (s vyjímkou Magistrály, ta vypadá skvěle).
Vloženo 29.12.2019 10:55
Na skate i na klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 29.12.: Nevi prosim nekdo jak to vypada s cestou z Petrikova na Paprsek? Je upraveno i pro skate nebo jen na klasiku? Pripadne je jina trasa na Paprsek pro "bruslare"?)
Vloženo 28.12.2019 21:33
Jeli jsme z Ramzové na Paprsek, okruh Medvědí bouda, část Malého Šengenu a potom po Pohádce na Smrk a ze Smrku do Horní Lipové, parádní podmínky, teploty kolem -2 st. dole až -5 st. na Paprsku všude sněhu dosti, snad jen dole nad Horní Lipovou tak na hraně a na Pralince občas vylézají větvičky. Protažené všechno až po Smrk, dnes nově i okruh Medvědí bouda, jela rolba, na klasiku i na bruslení, ze Smrku do Horní Lipové jen prošláplé na klasiku a hodně pěšáků, ale sjízdné, potkali jsme další běžkaře, takže stopa se jen zlepšuje. Nato že celý den sněžilo, tak to ani tolik nelepilo a docela jelo, mazal jsem skivo fialové. Až nečekaně dobré podmínky, na to, jak je zatím zima bídná. Lesní bar v provozu a moc příjemné občerstvení a posezení u ohně.
Vloženo 28.12.2019 8:38
Velký Šengen. Překvapivě super podmínky. Cela trasa dobře sjízdná. Po křižovatku V Mokřinách jsme jeli za Rolbou (v 11hod). Zbytek trasy pod čerstvým sněhem, napadlo cca 10 cm, občas oranište, spíš na klasiku. Krásná zimní atmosféra. Lepivý mokrý sníh, -2C.
Vloženo 27.12.2019 18:27
Já jsem jel Velký Šengen. Občas už stopy upravené včera hodně poničené, ale jinak moc hezké svezení. Sněhu dost, jen naprosto výjimečně je potřeba si trochu dát pozor. Bylo to pomalé, jak do stop celý den sněžilo, ale jinak vlastně velká paráda :-) Vzhledem k předpovědi to myslím bude čím dál tím lepší :-)
Vloženo 27.12.2019 14:46
Paprsek nezklame, sněhu 20-30 cm sněhu, celý den drobně sněží, momentálně-4°C, V45 nebo mikrokontakt. Projeto Pralinka, Pohádka, Malý Schengen. Nejlepší je pohádka, na zbytku občas zespodu leze voda a pod stromy, kde je míň sněhu i kaminky. První svezení - paráda, ale bolí to.
Vloženo 26.12.2019 18:57
Smer od Petrikova - mozno nastoupit az od zatacky (Smrk - Cisarska) - na ultra praskackach i o par metru nize.
Upraveno vcetne stopy az po Palas (i na zavodni lyze) - mozne dale na okruh Pralinka - v nizsich polohach obcas vylezajici podklad, kaminky.
Vloženo 25.12.2019 19:27
Dnes proběhla úprava nejvýše položených tratí na Paprsku: "Rolba jela k Císařské boudě, dále na Pohádku a Pohádkou zpátky na Rampu a Malý Šengen, je to projeté bez stopy." - z http://www.paprsek.cz/. Na Paprsku nejde o první úpravu této sezóny, rolba vyjela už před cca 10 dny před posledním oteplením.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Rychlebské hory