Paprsek a okolí, běžky - video z lyžování

Toto video je záznamem z výletu na běžkách z pátku 21.12.2012, kdy vystoupali z Petříkova na Paprsek a tam prozkoumali i další běžkařské trasy.

Video je doplňkem ke zprávě o aktuálních sněhových podmínkách pro běžkaře v Rychlebských horách. Šlo o náš čtvrtý lyžařský pokus s natáčením kamerou umístěnou už ne na čepici, ale níže na ledvince, ještě se tedy dá něco vylepšovat...

Komentář k trase zaznamenané na videu

Parkovali jsme téměř na konci Petříkova v místě, kde se setkávají dvě údolí a červená turistická značka s modrou, tedy pod vleky ski areálu Petříkov. Bylo ale mimo sezónu a vleky nejezdily, v sezóně se tak daleko možná dojet nedá.

Upravovaná běžkařská trasa vede údolím potoka Branná po modré turistické značce, stopa začíná za posledními domy. Stoupá podél potoka až na rozcestí Černý potok, kde upravované stopy zahýbají ostře doleva svahem a pozvolna stoupají až k Císařské lovecké boudě. Chtěl jsem napsat, že to je jen název rozcestí a žádná bouda tam není, ale na webu jsem viděl i její fotku, takže je asi jen schovaná. Asi dvoukilometrový úsek odtud na rozcestí Palaš byl z celé trasy nejhezčí. Když ještě není mnoho sněhu, většinou se dá lyžovat právě tam. Z Palaše je to už jen kousek z mírného kopce k chatě Paprsek, kde je zároveň horní stanice sedačkové lanovky z Velkého Vrbna.

Z Paprsku (přesněji z rozcestí Palaš) vychází množství dalších běžkařských tras, z nichž tento den byla sjízdná jediná. Asi 8 km dlouhá trasa Pralinka vede po hřebeni přímo hranici s Polskem skoro až k vrcholu Polská hora, před níž ale z hřebene klesá nejprudším sjezdem z celé trasy a zpátky se vrací po zpevněné cestě pod hřebenem, která vede skoro po vrstevnici.

Mapa s GPS záznamem trasy