Červenohorské sedlo - Švýcárna - Ovčárna, běžky - video z lyžování

Tato videa jsou záznamem z výletů na běžkách z Červenohorského sedla přes Švýcárnu na Ovčárnu - jde o dva výlety po téměř totožené trase skoro přesně rok od sebe. V sobotu 22.12.2012 jsme cestou ještě vystoupali na Praděd, v úterý 17.12.2013 jsme na Praděd nelezli. Po stejné cestě jsme se i vraceli.

Videa jsou doplňkem ke zprávě o aktuálních sněhových podmínkách pro běžkaře v Jeseníkách.

Video z 17.12.2013

Video z 22.12.2012

Komentář k trase zaznamenané na videu

Parkovali jsme na Červenohorském sedle, tedy na parkovišti primárně určeném pro návštěvníky sjezdovek na Červenohorském sedle. V roce 2012 cedule strašila parkovným 20 Kč na hodinu, maximálně 150 Kč denně - protože ale vleky jezdily ve velmi omezeném provozu, bylo parkoviště tentokrát i pro běžkaře zdarma. V roce 2013 už o parkování zdarma informovala i cedule, ale i tentokrát skiareál byl ve velmi omezeném provozu.

Běžkařská trasa z Červenohorského sedla na Švýcárnu je dlouhá něco málo přes 8 km. Zpočátku vede po modré turistické značce a pozvolna stoupá do kopce po jižním úbočí Velkého Klínovce, na němž končí několik vleků a lanovka místního ski areálu. Na druhou stranu se za dobrého počasí otevírá krásný výhled přes údolí na vodní nádrž Dlouhé Stráně, která je vidět po většinu trasy. Následuje delší úsek v podstatě po vrstevnici až do místa, kde modrá značka z odbočuje z lyžařské trasy do lesa a přichází první sjezd na rozcestí Petrovka. Zde je potřeba zahnout ostře doleva a začít stoupat po zelené turistické značce do dalšího kopce až na rozcestí Kamzík. Odtud se jede opět kousek po vrstevnici a pak následuje nejprudší stoupání (v opačném směru poměrně náročný sjezd), které končí pár stovek metrů před turistickou chatou Švýcárna.

Úsek mezi Švýcárnou a Ovčárnou dlouhý asi 5,5 km bývá nejdéle sjízdnou (a upravenou) běžeckou tratí na Moravě - sníh zde obvykle vydrží dlouho do jara. První polovina trasy vede do mírného kopce až na rozcestí Praděd. Odtud se dá odbočit po silnici (pro běžkaře speciálně neupravované, ale většinou na lyžích sjízdné) až k vysílači na vrcholu Pradědu ve výšce 1491 metrů nad mořem - podívali jsme se tam i my. Běžkařská trasa ale pokračuje z kopce, míjí odbočky ke Kurzovní chatě a chatě Barborka a následně (to už vede po rovině) kříží jeden z vleků a sjezdovku lyžařského střediska Praděd. To už jsme téměř v cíli trasy na Ovčárně.

Mapa s GPS záznamem trasy