Rychlebské hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2017/2018

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Rychlebské hory ze zimní sezóny 2017/2018. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Rychlebské hory - aktuální zprávy

Vloženo 31.3.2018 20:12
Dnes jsem si udělal Výlet z Petříkova na Paprsek a malý Šengen a zpátky, na nástupu v Petříkově je už jen led, takže nasadit běžky šlo až u rozcestí nad Petříkovem, nicméně sníh byl až k odbočce u Černého potoka silně znečišten jehličím. Dále na Paprsek to bylo celkem ok až na 2 krátké zledovatělé úseky při stoupání na Císařskou boudu, nicméně na celé trase byl firn lehce znečišten jehličím, na malém Šengenu ale byly pod stromy krátké úseky jehličim dosti znečištěné, to stejné u dojezdu k Paprsku, jinak nahoře je sněhu zatím dost (asi 40cm) ale s pokračujími vysokým teplotami sníh už asi dlouho nevydrží, k delší sezóně nepřispívá ani fakt že od 3.4. má být kvůli rekonstrukci uzavřen Paprsek.
Vloženo 29.3.2018 9:37
Trasa: Ramzová-nad Petříkovem-chata Paprsek-okruh Pralinka.Ramzová-rozcestí nad Petříkovem nutno pěšky.Od rozcestí nad Petříkovem vyfrézované 2 stopy na klasiku + prostředek bruslení.Stopa vyjetá až na Paprsek.Okruh Pralinka jedna stopa vyjetá od běžkařů-super svezení a sněhu dostatek.
Vloženo 25.3.2018 19:15
Trasa: Petříkov - nahoru po magistrále - Smrk - Velký Šengen - Paprsek - po magisrále zpět do Petříkova. Trasa je místy rozdupaná od pěších a na pár místech je hustý koberec z větviček. Sněhu nečekaně hodně, o skluznice jsme se nebáli ani ve sjezdu do Petříkova. Jeden z nejlepších skatů končící sezóny.
Vloženo 25.3.2018 15:50
Trasa: Petříkov okraj - Smrk - po hřebeni k rozcestí Malý šengen - pak po polské straně kolem Polské hory - nakonec po stezkách Velký šengen a Magistrála zpět na parkoviště pod Petříkovem.
Sněhu překvapivě všude dostatek, nad 900 m.n.m. pevný, uježděný, níže už teplý, rozměklý. Stopa všude, perfektní kvality.
V úseku Petříkov okraj - Nad Petříkovem z kopce už nejezděte, prosvítají tam kamínky, do kopce se jim dá ještě vyhnout.
Vloženo 24.3.2018 20:20
Dopoledne od cca 10 hodin z Petříkova (stopa už kousek za Petříkovem) na Paprsek.Pak Velký Šengen a zpět do Petříkova.Celá trať projetá rolbou a v perfektním stav, sněhu je všude dostatek.Místy ve stopě větvičky, ale je to opravdu jen na několika místech a vždy se jedná o úseky v délce asi 50metrů.Mazal jsem fialovým Swixem, takže místy do kopce jsem musel mimo stopu.Doufám, že to ještě týden vydrží.
Vloženo 19.3.2018 10:59
Z konce Ostružné za Jonas SkiParkem, vydal jsem se lesem po zelené (vlevo na loukách byl od pohledu čerstvý sníh odfoukaný, takže lezla hlína), ze začátku ve strmém svahu lezly pod čerstvým popraškem šutry, takže pěšky, od 900 metrů se dalo nasadit. Z rozcestí Milíře doleva skoro až k Velkému Vrbnu paráda, tolik nefoukalo, místy zmrzlý starý sníh, místy nafoukané závěje nového, ale většinou se dalo i bruslit i klasika (otočil jsem ještě v lese, ale ostatní říkali, že šutry lezou až těsně nad Vrbnem). Potom zpátky a nahoru k Císařské boudě, na Paprsek, otočka a dolů k Petříkovu (magistrálou), více foukalo, místy zledovatělé, sem tam nafoukaný nový sníh, bruslit i klasika se většinou dalo. Dolů magistrálou až k Petříkovu úplné OK, po odbočení doleva "nad Petříkov" kolem Petříkova už lezly šutry, s opatrností se zhruba do půlky dalo bez škrábanců, jakmile začlo víc klesat dolů k silnici, sundával jsem běžky.
Vloženo 18.3.2018 20:46
Včera Paprsek - Císařská - Travná hora - Malý šengen. Odpoledne pak Pralinka a Malý šengen opačně. Připadl čerstvý sníh, ale ne zas moc. Před sobotou byly projeté všehny stopy, odpoledně už na některých místech hodně zaváté - na klasiku to až tak nevadilo, na skate občas trápení(fučelo jak hrom a mrzlo jak praštilo). V neděli vítr pokračoval, byl jsem jen po magistrále na Císařské, místy vyfoukané na led, ale jinak to šlo. Lidí pomálu. Jak přestane fučet, tak určit projedou a bude to fajn.
Vloženo 15.3.2018 17:11
Super zážitek. Trasa Petříkov - Smrk - Travná hora - Paprsek - Císařská bouda - Petříkov. Všude stopa. Ale až nad 950 mnm sníh netál. Níž je mokro, místy ledové plotny. Dole sníh s deštěm, nahoře už sněžilo.

Fotky: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10211908359486106&set=p.10211908359486106&type=3&theater
Vloženo 16.3.2018 20:16
Aktuální info lze najít tady :-)
http://www.paprsek.cz/
Jindra

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.3.: Nevíte někdo jak to vypadá se sněhem v okolí Paprsku a Smrku?Díky za info...)
Vloženo 10.3.2018 20:07
V 6 ráno jsem dnes vystoupil z prázdného motoráčku v Ramzové, a jel jsem proti proudu Černého potoka na Smrk, kde lehce sněžilo, dvakrát jsem obkroužil Travnou horu přes rozc. Trkač, luxusní svezení, a dále opět Smrk, a dále Mates, Luční Vrch, úbočím Klínovce (mimo velký lesní bar) do Horní Lipové. Na loukách nad Lipovou velké vytáté plochy, téměř jistě bych je už odpoledne k nádraží na běžkách nedojel. Cesta nad viaduktem rozsolená, nesjízdná. V Jeseníku pak celé odpoledne jasno, slunečno, kolem 8°C
Vloženo 10.3.2018 18:42
Ramzová žel. stanice - Petříkov okraj - Nad Petříkovem - sníh začíná mizet. Objevuje se hnědý sníh, brzy budou asi už vytáté plotny.

Nad Petříkovem - Císařská bouda - Parsek -spousta sněhu, ve stopě se objevují zrcátka. Je problém namazat. Stříbrný klistr spolu s červeným fungoval. Ale asi se dá namazat lépe.

Paprsek - U Růžové boudy - Medvědí bouda - Clupenkovec - mokrý sníh, ale je ho všude spousta. Jehličí ve stopě. Na klistru si vezete domů půl lesa.
Vloženo 9.3.2018 22:02
Ramzová - Parsek paráda, spousta sněhu, stromy bílé, zasněžené :-). Stříbrný klistr fungoval až do pozdního odpoledne parádně.

Trasa: Ramzová žel. stanice (zde už byly upravené stopy) - Nad Petříkovem - Císařská lovecká bouda - Rampa - Pod Travnou horou - Brousek - Smrk - útulna Mates - Luční vrch a zpět na Smrk - Travná hora sedlo - celá trasa Velkého Šengenu - chata Paprsek - všude upravená stopa, max 1 den stará, paráda. Velký Šengen upraven prvotřídně - zítra se zde jede závod z Polska - Ultra na 60/30/13 km.
Vloženo 5.3.2018 0:13
Ostružná - Paprsek - Smrk - Horní Lipová: Poprvé jsem okusil zdejší síť upravovaných tras a jsem nadšen. Výborná stopa, kvalitní sníh, pěkné výhledy; bruslařům mohou místy vadit pěšácké šlápoty. Parádní sjezd až k Lesnímu baru, pod ním do Lipové už uchozené.
Vloženo 4.3.2018 22:24
Z Paprsku na okruh Velký Šengen dnes dopoledne. Super počasí a stopa. Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/884916358346618/ (Od Tomáše z připojené FB skupiny)
Vloženo 4.3.2018 17:57
Dnes z Paprsku okruh Velký šengen. Vynikající podmínky, stopa čistá, upravená na jedničku a počasí se taky vyvedlo. Nemělo to chybu, teda až na mraky lidí v chtě. Oběd jsme museli dát až ve St. Městě cestou domů.
Vloženo 3.3.2018 15:16
Z Horní Lipové na Lesní bar pěšky. Sněhu sice dost, ale cesta uježděná. Od Lesního baru čerstvě projetá stopa rolbou. My to vzali pěšo tou zkratkou na Horní bar a teprve tam nasadili lyže. Trasa perfektní, sněhu mraky. Z Paprsku sjezd do Starého Města po loukách, taky super. Trasa k závoře. Pak asi 200 m pěšky na silnici.
Vloženo 24.2.2018 16:46
Sněhové podmínky stále ještě perfektní, ale již málo sněží a hodně mrzne: -12°C

Velký Šengen neprojetý rolbou již druhý týden, nutné běžky do neupravené stopy. Že by již nové rozdělení Evropy?
Časové trasy rolby viz http://bilestopy.cz/cs/zapadnijeseniky/paprsek
Vloženo 23.2.2018 8:53
Ramzová-Smrk nádherně upravená stopa. -7, ideální podmínky.
Vloženo 9.2.2018 19:01
Dnes - patek 9.2.odpo .. je to cerstve projete rolbou .. vhodne spis na klasiku. Nahore parada nize uz snehu mene .. dojeli jsme az k podjezdu trate pobliz Horni Lipove - dal uz mozno jen temer po trave ac rolbar se snazil
Vloženo 28.1.2018 9:43
Až na tu mlhu super. U Petříková zledovaťelé. Ale dnes v Neděli se tam něco žene , myslím tím větr. Trasa Petříkov, císařská bouda, paprsek.
Vloženo 26.1.2018 21:33
Magistrála perfektní, Velký Schengen trošku vadne, sněhu začíná být málo, Cesta Ramzová - Smrk paráda, hranice perfektní, kdo přijede na sobotu bude možná už mít problém se sjezdy začíná to být vydřené, stoupání z Ostružné i Ramzové k Magistrále vydřené, zledovatělé docela problém
Vloženo 26.1.2018 11:44
Nevíte jak to vypada v Horní Lipové kolem lesního baru?Trasy Lesní bar-Smrk-Ostružná?Díky
Vloženo 22.1.2018 23:50
Petříkov(Levé údolí)-Paprsek-Medvědí bouda.Všude stará,ale kvalitní stopa na klasiku. Zabruslit se taky dalo na ztvrdlém podkladu.
Vloženo 16.1.2018 14:48
Petříkov -Paprsek a okolí. Čerstvý sníh cca 5 cm, stopy průběžně udržované. Paráda.
Vloženo 14.1.2018 16:20
z Paprsku po magistrále na Císařskou louku-Velký Šengen-spodní částí Pralinky na Magistrálu a přes Milíře na parkoviště. Úprava tras perfektní - poděkování rolbě z Paprsku. Jen někde jsou vytátá místa, takže na áčkové lyže to až tak není. Problematická místa: na Velkém Šengenu v Polsku poblíž ostré zatáčky (na velkem Šengenu je celkově méně sněhu), na nejnižším místě Pralinky (asi 10 m, jinak je Pralinka perfektní), na Milířích ve spodní polovině těžařské cesty (přestože okolo je sněhu dost, tak lezou hroudy jak si lesáci vyhrnovali cestu) a není zasněžen potok před příjezdem na sjezdovky. Všude jinde OK.
Vloženo 13.1.2018 17:50
Ramzová-Petříkov-Císařská bouda-Paprsek-okruh Velký Šengen-Travná hora-Císařská bouda-Petříkov-Ramzová. Celkem 32km
Ramzová-Petříkov vcelku sjízdné,ale nic moc.Většina nastupuje do stopy nad Petříkovem,kde jsou vyjeté dvě stopy+prostředek bruslení.Jinak celá trasa sjízdná bez potíží.Navíc dnes celý den mírné sněžení a teplota -5.Takže podmínky se budou jen lepšit.
Vloženo 31.12.2017 17:37
Jan Důsledný:
Ono je to pravidlo trosku jinak ... prednost z kopce ma lyzar tehdy, je-li jen jedna stopa. Pokud je jedna stopa a vedle prostor na bruslení, tak platí pravidlo o právě strane ... tedy ten, kdo má stopu vpravo, má prednost a je jedno, jestli je to do kopce ci z kopce nebo po rovině.
Jenze pravidla zná málokdo a popravdě by stačilo, kdyby lidi byli ohleduplni.
Vloženo 31.12.2017 12:58
Lepší sněhové podmínky začínají s nadmořskou výškou 1000 m a výš. Z Petříkova k Císařské chatě hodně ledu, přemrzlý sníh, poté super. Okolo Travné hory paráda. Jen docela dost běžkařů a i pěších, hlavně v nižších polohách. A jak píše Jan..neuhnou, chodí ve stopách..
Vloženo 31.12.2017 10:47
Běžkařské trasy kolem chaty Paprsek - všude spousta malých i velkých čoklů a navoněných běžkařů, kteří nepozdraví a ze stopy vám neuhnou. Nepřeji vám zažít situaci když sjíždíte prudký kopec a sváteční lyžař stojí ve stopě a čeká, že mu uhnete. Na jedné straně chata Paprsek tratě upravuje, na druhé straně se nestará o to, že jejich běžkaři neznají pravidla chování ve stopě:

Pokud jsou dvě stopy jezdíme pokud možno vždy vpravo. Pokud je jen jedna stopa nebo pravá stopa je špatná, má při sjezdu z kopce VŽDY přednost ten, co jede DOLŮ! Běžkař, který jde do kopce, musí proto neustále sledovat situaci před sebou a uvolnit vždy stopu těm, co jedou dolů. Na rovince musí stopu uvolnit vždy ten, co jde vlevo!
Vloženo 31.12.2017 10:26
Dnes mrzlo. Okruh velký Šengen stále sjízdný, v nejnižších polohách (v Polsku) ale sem tam místa, kde sníh již odtál až na podklad s malou vrstvou ledu a špíny. Jedná se řádově o desítky metrů. Pokud bude nad nulou, jsou tato místa nesjízdná. V poloze kolem 1100 m.n.m. podmínky perfektní. Z Ramzové až v podstatě k rozcestí Černý potok je nutné jít pěšky, kvalita žádná nebo špatná.
Vloženo 28.12.2017 21:54
Paprsek - okruh maly Sengen sjízdný. Podminky dobre, vzhledem k počasí ( v Kunčicich pršelo). Snezilo a byla mlha.
Vloženo 27.12.2017 21:17
Paprsek - hodně zmrzlé, i stopy, dnes nahoře kolem nuly, okruh Malý Šengen v pohodě sjízdný, sněhový podklad zatím stačil.
Vloženo 26.12.2017 22:19
Ostružná - Císařská bouda: sjízdné až na hřebeni přibližně od křížení zelené značky se spojnicí z Petříkova na Paprsek. Místy dost zledovatělé. Císařská bouda - Paprsek: upravená stopa, zmrzlý sníh, ale pěkně sjízdné.
Císařská bouda - rozc. nad Petříkovem: upravené, dobře sjízdné, zmrzlý sníh.
Magistrála nad Petříkovem: málo sněhu, rozdupané, rozježděné a zmrzlé - nesjízdné. Raději pěšky přes Petříkov.
Vloženo 26.12.2017 8:59
Petříkov - Paprsek po magistrále sjízdné od posledních domů, magistrála nad Petříkovem odtátá, sníh mokrý, těžký. Šengen - stopa vyjetá od běžkařů, sjízdné. Okolí Brousku zmrzlý sníh.
Vloženo 17.12.2017 18:09
Paprsek. Pralinka, Pohádka, Šengeny, vše jako uprostřed pravé zimy. Stopy upraveny, teplota těsně pod nulou, krásný čerstvý sníh. Stopa až k dolnímu parkovišti. Tady to nikdy nezklamalo. Borůvkové knedlíky byl bonus navíc. Palec nahoru!!!
Vloženo 16.12.2017 18:24
Paprsek a okoli luxus. Snehu dost,lidi jeste vic ,ale kazdy si najde to svoje. Strojova stopa jak na klasiku tak brusleni uz z Petrikova.
Vloženo 9.12.2017 18:17
http://www.paprsek.cz/trasy/

(Odpověď na dotaz uživatele Václav z 8.12.: Prosím o info jak se dá z Ramzové (Petříkova) magistrálnou na Paprsek a zda jsou sjízdné Schengeny. Šlo by dojet přes císařskou do Ostružné. Na webu paprsek.net není moc aktuální.
Děkuji V)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Rychlebské hory