Rychlebské hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2021/2022

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Rychlebské hory ze zimní sezóny 2021/2022. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Rychlebské hory - aktuální zprávy

Vloženo 10.4.2022 22:59
Dnes opět z Velkého Vrbna po sjezdovce nahoru a hurá do stopy… Malý Šengen vyšlapla stopa v prašanu paráda, ticho klid..,pak po hranici a po Magistrále ( ta jak psal Paprsek upravena včera po Císařskou) az k Černému potoku a zpět k Císařské, na Travnou horu a zpět na magistrálu a poježdění sem tam až do večera. Jak psal kolega vydatné sněhové přeháňky…stopy zapadávaly a nejelo to tak…ale nevadí hlavně že se dá vůbec ještě jezdit… lyžníků jsem potkal tak kolem deseti patnácti…. Tak budu z dálky sledovat jestli to ještě par dní vydrží a bude stát za to o Velikonocích přijet ukončit sezónu nebo byl finiš dnes…

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 10.4.2022 13:45
Start z Petříkova, malý kousek pěšky, na lyžích od rozcestí nad Petříkovem, k rozcestí Černý potok občas lezou kameny, nahoru v pohodě, dolů na starším materiálu taky s větší opatrností sjízdné. Potom už luxusní jízda až k chatě, tam jsme jeli vrchem - Malá pohádka, to byla nejlepší část v prašanu úplně bez lidí. Jinak lidí málo, mírná převaha pěšky, mimo magistrálu vůbec nikdo. Vytrvalé mírné sněžení, pár dnů to ještě půjde.
Vloženo 9.4.2022 18:15
Petříkov-Paprsek-Císařská b.- Smrk- Lesní bar
Ačkoliv ráno bylo upravena rolbou magistrála od Černého potoka na Paprsek a přilehlé okruhy okolo Travné hory, veškerá úprava přišla vniveč, jelikož kolem poledne napadlo cca 10cm nového sněhu, takže veškeré stopy bylo nutné znova vyšlapávat. díky novému sněhu ale bylo možné sjet ze Smrku až téměř k lesnímu baru, krom několika málo vytátých míst mezi rozc. pod klínkem a lesním barem bez přenášení, až k rozc. u lučního vrchu silný souvislý podklad starého sněhu(nicméně stopu jsem nově prorážel)
Vloženo 7.4.2022 15:36
Dnes Ostružná-Paprsek-Petříkov, od ostružníku na císařskou více přenášení než jízda, od císařské na Paprsek paráda stále velké množství sněhu, relativně pevný podklad bez přenášení, sněhu hodně, (odhadem tak 30cm na magistrále i přesto že na webkamerách Paprsku je zeleno), přenášet jsem musel poprvé při sjezdu k černému potoku na odlesněném místě (tam je to na jaře standart) a dojet se dalo kupodivu bez problémů až k rozcestí nad Petříkovem, zde jsem také v dolní partiích podruhé přenášel. Vzhledem k teplotám kolem 6°C a sněhu ještě nezkrystalizovanému do hrubého firnu, to vůbec nejelo i s kopce jsem musel přišlapávat, nicméně vzhledem k tomu že se má na víkend dost ochladit, tak by v příštích dnech zejména ráno ještě mohlo být velmi dobré sklouznutí.
11:20
11:21
11:30
11:30

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 4.4.2022 19:19
Klasikou z Petříkova. Úprava okruhů upravených o víkendu stále znatelná, ale už trochu zapadaná čerstvým prašanem. Zkusil jsem i Velký Šengen, tam je prošlápnuté stopa od lyžařů ve 20 - 30 cm prašanu bez podkladu (hole pěkně skřípou :-) Dopoledne mráz, odpoledne to na sluníčku trochu povolovalo a zvedal se vítr. Jen občas vykukovaly podklad,pozor v osluněných zatáčkách a na koncích sjezdu. Dojet stále šlo až na okraj vsi.
9:01
9:25
9:38
10:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 3.4.2022 22:21
Ahoj, nevím co víc dodat vše uvedeno v předchozím příspěvku. Po minulé neděli to vypadalo na loučení, konec sezóny a do týdne tak parádní podmínky…Já akorát vyrážel z V. Vrbna po sjezdovce vyšel nahoru a od chaty už jedna velká práva zimní paráda na to že je duben tak opravdu jak někde v plném lednu únoru. Snad jen dodám…. Kdo váháte? Neváhejte… kdo můžete určitě vyražte než se zase ohlásí jaro….

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 3.4.2022 18:15
Z Petříkova na Paprsek, na lyžích hned od parkoviště před vesnicí, vše sjízdné, nahoru přes Smrk k chatě, pak všechny včera upravené okruhy a něco málo v prašanu. Podmínky jak v půlce ledna, trvalé sněžení, lidí pár.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 2.4.2022 16:40
Dnes to bylo na Paprsku parádní - lyže jsme nasadili už na začátku Petrikova a šli traversem. Stopa protažena od rozcestí Nad Petrikovem, ale jak cely den sněžilo, tak hodně zapadala. Přesto to byl zazitek - krasny prasan, minimum lidi a stromy jak z pohádky.
Vloženo 28.3.2022 0:03
Dneska zakončení sezóny na Paprsku… Velké Vrbno po sjezdovce nahoru.. Palaš Malý Šengen, po hranici, magistrála k Císařské …nahoru zpět na hranici a Palaš … podmínky úměrné jaru.. místa na přenášení výjimečně ale jsou, v lese už hodně nepořádku ale byly i hezké přimrzlé úseky kde se fajn jelo… nej asi magistrála….nakonec to hodnotím jako dobré svezení… Se necháme překvapit co to počasí v druhé půlce týdne udělá třeba se ještě příští víkend někam vyrazí svezt…
Vloženo 27.3.2022 8:26
Jiří, chystám se tam až dnes. Nezbývá mi nic jiného, než vycházet z informací na www.paprsek.cz: "Běžkařské okruhy jsou sjízdné - Malý Šengen, Pohádka, hranice-Císařská bouda, Magistrála a Palaš Travná."
:-)

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 26.3.: Dobrý den,
byl někdo na trase Petříkov - Paprsek, případně Malý/Velý Šengen? Můžete říct, jak to tam vypadá se sněhem a úpravou?)
Vloženo 17.3.2022 13:18
Dnes Paprsek. Z Vrbna od sjezdovky teoreticky sjízdné celé až k chatě, prakticky se střídají místa špatná a tragická (foto), takže jsem nahoru šel pěšky, dolů jsem dojel k Dalimilově rozhledně, to bylo ok, dál už ne. Nahoře od chaty jsem jel Velký Šengen, zajížďka na Smrk, pak Pohádka. Úseky níže položené hodně ledu a jehličí, čím výše tím lépe, občas i velmi dobré podmínky (polská část Šengenu), zvlášť tam kde bylo čerstvě upraveno. Celkově spíše dobré, ale oteplení je a bude znát, tak kdo by si chtěl na Paprsku dobře zajezdit tak rychle.
8:32
8:32
9:40
10:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 11.3.2022 11:29
Příjezd na poloprázdé parkoviště v lomu ve Velkém Vrbnu v pohodě. Stopa na Paprsek ledovatá. Dolů to bude asi o hubu. V lese trochu jehličí. Klistr a na něm tuhej modrej drží. Jel jsem Velký Šengen a Smrk, krásně upraveno, jen místy špinavé nebo na slunku rozměklé. Z rozcestí Pod Hřebeňákě přes Milíře do Velkého Vrbna neupraveno a zmrzlá špatná stopa rozdupaná od slonů.
Vloženo 6.3.2022 21:28
Ahoj, Petříkov - Císařská - Palaš - Pralinka - V. Šengen - M. Šengen - Travná hora - Palaš- zpět do Petříkova. Všude dost sněhu, parádní podmínky jako v pravé zimě, mrzlo, chvílemi drobně sněžilo. Stojí za to vyrazit a užít perfektní podmínky v okolí Paprsku, tam to nikdy nezklame…

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 5.3.2022 21:18
Z Ramzové k Petříkovu, nahoru nad ním a pak na Smrk po čáře na Velký Šengen a přez Medvědí na Paprsek. CCA 5cm nového sněhu. Téměř vše upraveno a radost ze svezení a stoupání do kopce jen krátké procvičení plic. Vřele doporučuji !!! Lepší už to nemusí být.
Vloženo 3.3.2022 21:06
Na úrovni hlavniho parkoviště v Petříkově je v tom nejprudším úseku led, pak už jen lepší...to se dá vyjít pěšky, jinak z Ramzove to jde, upravili 1.3., dnes jsem se tudy vracel z Paprsku.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 3.3.: Ahoj, máte někdo info, jaká je stopa z Ramzové na Paprsek? Děkuji moc)
Vloženo 2.3.2022 20:28
Krásné rozloučení se zimou na Paprsku.
10:46
11:37
12:00
12:10

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 27.2.2022 19:32
Dnes na Paprsku a okolí ideální podmínky, samozřejmě úměrně tomu počet lidí. Využijte následující dny a pokud se utrhnete z práce, vyrazte:-)
Vloženo 22.2.2022 12:43
(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 22.2.: Nazdárek,
může někdo prosím napsat aktuální info z okolí Paprsku?
Díííky)

Ahoj, na Paprsku jsem byl dnes a podmínky byly super. Stopa lehce zavátá, sněhu hodně, mrzlo, takže to hezky jelo. A hlavně nikdo nikde :)
Vloženo 19.2.2022 20:14
Paprsek, podobná trasa jako kolega v příspěvku pode mnou, jen opačným směrem. Popis přesně sedí. Pro ilustraci dávám foto, nahoře to bylo samozřejmě lepší :) zejména po projetí rolbou, takže se to dalo, ale žádná sláva...
Vloženo 19.2.2022 19:29
Od lomu přes Větrov na Paprsek, pak přes Rampu Pohádkou na Travnou horu a dál Velký Šengen, z Mokřin pak kolem Medvědí boudy na Paprsek. Druhé kolo už jen Malý Schengen. Nahoře 0°C a podmínky podobné jako jinde se spoustou napadaného bordelu ve stopách. Kde jsou stromy dál nebo je závětří, tam ale čisto. Sněhu zatím všude dost. Co mě ale zmátlo, byly informace o pohybu rolby na jdemenabezky. Z Větrova na Paprsek měla jet už v 8 ráno, ale potkali jsme ji v půlce kopce až v 10. ´Polské úseky Malého i Velkého Šengenu byly čerstvě upravené (dojel jsem rolbu před sebou), přitom doteď to v mapě není zaznamenáno, stejně jako projetý úsek od Mokřin kolem Medvědí boudy. Podobné je to, koukám, i na bílých stopách. Necháu to a přijde mi strašná škoda, že se člověk nemůže spolehnout na tyto jinak skvělé zdroje. JInak to dnes bylo na klasiku fakt bída, i když na čerstvě vyřízlých stopách KN44 celkem držel. Jen té špíně se nedalo úplně vyhnout, takže jednoznačně lepší skate nebo soupaž. Ve 2 začínalo zase sněžit, tak třeba to už zítra bude úplně jiné.
Vloženo 18.2.2022 10:20
Ostružná - Paprsek. Všude na cestě i ve stopě spoustu jehličí, větví a šišek, důsledek silného větru.
Vloženo 15.2.2022 19:21
Odpoledne 13:30>16:30 Velke Vrbno od lomu Paprsek magistrala k Cisarske, pak brousek Smrk a VelkySchengen zpet. Jiz otepleni +3'C ale pekne upravena tvrda stopa cerstve projeta. Velike diky za upravu
Vloženo 6.2.2022 11:53
Dnes ráno Paprsek, start z Vrbna, nahoru k chatě kolem rozhledny, pak Pralinka, celé v prašanu bez úpravy, ale tvrdý podklad že včera, takže OK. Poté po Magistrále k lovecké chatě, a dolů do Vrbna přes velké Milíře, tady už v čerstvé úpravě, která ale rychle zapadávala. Celou dobu sněžilo, vítr jen místy, bez problémů. Lidí jsem potkal tak 10.
Vloženo 4.2.2022 22:27
Ramzova Smrjlk, schengen Paprsek a dolu na vlak do Osruzne. Pochvala kvalitne upravenych stop ⛷️☃️❄️❄️❄️. Zatazeno, bezvstri, lehce pod 0'C.Hodne snehu, idealni podminky. Skol!
Vloženo 29.1.2022 21:29
Dnes klasika: parkoviště pod vlekem - podel sjezdovky na Paprsek - Palaš - Velký Šengen - Císařská bouda - Paprsek. Celkem 2 krát - 40km. Super zimní podmínky. Prašánek, pomalá stopa, po 13hod. hodně sněžilo. Ale krása!!!
Vloženo 28.1.2022 17:24
Za mě nejlepší podmínky, nádherně upravená trasa, na hřebenu vyfukovalo.
Vloženo 26.1.2022 21:53
Dnešní trasa.ostruzna-nad petrikovem-smrk-utulna mates-paprsek-cisarska bouda-ostruzna.super trasa.nadherne upravené stopy
10:45
10:48
10:50
10:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Vloženo 26.1.2022 5:39
Včerejší nádherné bezkovani. Ostruzna-branna-kutny vrch-ostruznik-petrikov-ostruzna.dobry sníh.jen na loukách s branne na kutny vrch by mohlo být víc.ale jinak super.
9:28
11:47
12:12
12:45

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 25.1.2022 22:46
Petrikov-Paprsek,stopa čerstvě upravená,sněhu dostatek,perfektní podmínky.
Vloženo 23.1.2022 8:41
Od parkoviště nahoru dobré jen že začátku je tam hodně malých kamínků. Velký Šengen je dobré upravený, akorát mezi Palašem a V Mokřinách bylo hodně šutrů. Lepší jet od Palaše než naopak.
Vloženo 18.1.2022 17:06
Počasí azuro, nejlepší stav byl na magistrále k Černému potoku, krásný prašan.
Vloženo 14.1.2022 14:35
Na webu Paprsku píšou: Dnes 14.1. máme -1,6 st., celkem je 3 - 10 cm cm tvrdého sněhu, jasno.
Jsou upravené stopy Císařská-Liščí hora /1 km za Císařskou/ a po hranici na Šengeny je sníh bez upravených stop. Prozatím je málo sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomík z 14.1.: Také bych uvítal zprávy z Paprsku. Treba od rolbaře který to evidentně za posl. 24 h projel /zelena barva na bilych stopach.cz/ Diky za info! T.)
Vloženo 29.12.2021 23:36
Ahoj, dnes parking v Petříkově a odtud na Paprsek. Tak jako vždy zde parádní top úprava, po nočním sněžení a připadnutí těch pár čísel super podmínky a velmi dobré svezení.. Klasika i bruslení…. Petříkov, Černý potok a magistrála k Císařské boudě, dál Travná hora a okruhy Malý a Velky Šengen, z Mokřin sjezd k Medvědí boudě, kousek průzkum směr Kladské sedlo, ale vzhledem k času zpět k Medvědí boudě, pokračování Růžová bouda Paprsek Palaš, ještě část k Polské hoře a zpět, a pak už po magistrále zpět do Petříkova. Lidí na tuhle dobu jako vždy dost ale všichni jsme se vešli:)). Sjezd dolů za šera už skoro sami… očekávaná obleva asi podmínky zhorší, ale podle zkušenosti z této lokalita si troufám říct, že to bude stále dobré běžkování hlavně nahoře… užívejte ski..

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 29.12.2021 19:36
Z Kladského sedla k Medvědí boudě po pondělní úpravě celkem slušné - v těchto místech nelze čekat zázraky, v pár sjezdech šutry, chodí tam i pěší atd., ale i tak spokojenost. V okolí kopce Chupenkovec dokonce i pěkná stopa, sjezd po červené do údolí sice rozdupaný ale bez kamenitých míst.

V okolí Paprsku upravovali po nočním sněžení dopoledne. Za těchto podmínek nevydrží stopy na klasiku při větším provozu lyžařů v dokonalém stavu dlouho a odpoledne byly již na některých místech docela použité (Magistrála, část Velkého Šengenu). Na skate podle mě super. Naopak od Medvědí boudy nahoru jezdí minimum lidí a tak se trasa držela ve výborném stavu. Sněhu každopádně všude dost, i známé dva sjezdy na Velkém Šengenu mi přišly OK.

Sjezd z Paprsku k Velkému Vrbnu západní cestou mi příšel OK, až ve sjezdu nad Větrovem se najdou nějaké kameny. Z Větrova jsem nepokračoval do Vrbna, ale ke Starému Městu po zelené. Až na Starý kopec by to sneslo i lepší lyže. Dál už jsem jen chválil volbu kameňaček a poslední část sjezdu do Andělského údolí přináší už jistotu poškrábání skluznice. Ale sjet se to bezpečně dalo bez problému a to je to hlavní.

Navazuje na začátek výletu v oblasti Kralického Sněžníku: https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/51667. GPS záznam: https://www.strava.com/activities/6443601021
13:51
14:05
14:24
15:53
Vloženo 26.12.2021 19:15
Z Paprsku přes Pralinku na Velký Šengen, Průsmyk Suchá a zpět. Perfektní úprava na klasiku i skate. Na celé trase (Velký Šengen a vrchní část Pralinky) bylo sněhu dost i na áčkové lyže, nikde nic nelezlo.
Vloženo 26.12.2021 17:48
Paprsek - Pralinka, dolů k Medvědí boudě, zpět Paprsek a Pohádka. Ráno -15, azůro, hodně málo lidí, paráda. 10 či 15 cm sněhu navíc by pomohlo, občas leze podklad. Cesta nahoru ledová, tak pozor.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 20.12.2021 17:11
Nástup Petříkov - Palaš - Velký Šengen a zpět sjezd přes Travnou horu do Petříkova. Dobré běžkařské podmínky, stopa čerstvě strojově projetá, do toho během dne padal čerstvý prašan, lidi žádní, sněhu dostatek, radost z jízdy :)
Vloženo 19.12.2021 19:54
Z Velkého Vrbna na Paprsek, začátek ledovatý, v prudších pasážích vydřené, sem tam kamínek, rozumně se dalo až od Dalimilovi rozhledny. Pak jsme jeli okruh Velký Schengen. Výš to bylo už lepší, zvlášť na polské straně. K večeru začlo chumelit, takže trochu sněhu připadne. Dole spíš pršelo.
Vloženo 16.12.2021 8:01
Paprsek: Pozor, ve sjezdu od Růžové boudy na Medvědí boudu lezou kameny.
Vloženo 11.12.2021 7:47
Dnešní krásné béžkovani ostruzna-branna-kutny vrch-ostruznik-petrikov.dobry sníh. Krásná trasa
11:27
11:54
11:56
12:01

» Zobrazit všechny fotky (celkem 16)

Vloženo 10.12.2021 18:24
Dnes z Petříkova, parking až nahoře pod sjezdovkami, z auta hned do stopy, nahoru Levým údolím na Palaš, poté Malý Šengen, oběd a pivo na Paprsku a zpět po Magistrále až k autu. Sněhové podmínky 99,9 %, čerstvá úprava po včerejším sněžení. Na bruslení měkké a pomalé, na klasiku na modrém extra výborné. Mlha, nahoře trochu vítr, ale svezení skvělé, doporučujeme. Lidí velmi málo.
Vloženo 5.12.2021 12:52
Na Paprsku napadlo přes noc 10 cm vlhkého prašanu, všechny okruhy jsou čerstvě upraveny, lidí pomálu, parkoviště ve Velkém Vrbně ještě není upravené, tak nejlépe s rozjezdem až k dolní stanici lanovky
Vloženo 4.12.2021 10:57
Paprsek - dnes ráno stopy projíždí rolba. Na dostatečnén podkladu je asi 5cm prašanu nad 900mnm, níže umrzlé a trochu jehličí, jak to natálo. Z Petříkova asi 300m pěšky, pak už se dá jet od rozcestí Nad Petříkovem, od rozcestí Brousek projeté rolbou. Z Ramzové od vlaku se to jít nedá, louka je obehnaná 3 úrovňovým el. drátem...A je tam zatím málo sněhu.
Vloženo 3.12.2021 8:43
Paprsek, teplota kolem nuly, pohádka, velký šengen se dá projet, stopa na klasiku kvůli slabší pokrývce není všude vyřezaná, na lyže B.
Na začátku sezony slušné poježdění. Skol.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Rychlebské hory