Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2020 17:40
Nedělní luxusní poježdění 👍😘Ráno před sedmou od závory kousek pěšky a pak už skatem i soupaž na Mokřiny a zpět skoro až k Vilemince a zas k lavičkám a ještě jednou jsem si to dal a dolů po sjezdovce. Stopa neskutečně rychlá ( na soupaž parádní). Ani kolem jedné hodiny to moc neměklo a jelo to skvěle. V prudkých sjezdech to bylo po včerejšku vyplužené a na skate tam byli umrzlé kraje. Některé úseky byli jak po úpravě a jelo se moc hezky. Škoda, že už zítra nemohu. Jel bych hned. Doporučuju ;-)
Vloženo 14.3.2020 18:44
Ahoj, dnes z Dolní Moravy nahoru na magistrálu, po včerejší úpravě krásná stopa, ráno vymrzlá rychlá. Jen od závory cca 2km pěšky, počasí super.
Vloženo 13.3.2020 18:22
Poslední úprava této sezóny právě probíhá na Dolní Moravě: "V důsledku posledních událostí a uzavření lyžařského areálu od zítřejšího dne, dnes naposledy upravíme běžecké stopy. Po včerejším teplém větru se jejich stav opět zhoršil. Upraven bude okruh Zbojnická, i když spodní partie již za moc nestojí, Jesenická magistrála, která je sjízdná tak 2 až 3 kilometry od závory a pravděpodobně bude upravena ještě spojka Jasaní a Vojenská. Nyní již začíná ve vyšších polohách přimrzat, takže to zítra bude trochu fičák ⛷ Ti kdo si neužili letos moc bruslení, tak na zítra by to měla být jedinečná příležitost." - z http://bezkydm.cz/
Vloženo 11.3.2020 12:07
od Slaměnky přes Sedm cest po Zatáčku smrti OK a pak už se to rapidně zhoršovalo, na Tankové už hodně měkký sníh, na skate se to celkem bořilo a už bylo taky hodně vytátých míst, dojezd na Vyhlídku už byl dost špatný a letos už to asi lepší nebude
Vloženo 9.3.2020 7:49
Okruh zbojnická proti směru hodin - sněhu bylo dost až na dvě vytátá místa: prvních 200 m od parkoviště a pak ve sjezdu k Sršňovce za zatáčkou vracečkou.
Vloženo 7.3.2020 18:28
V okolí Hynčic pod Sušinou byly ve středu a ve čtvrtek 4. - 5.3. skvělé podmínky pro klasiku i skate - rychlá umrzlá stopa. Včera a dnes dopoledne nasněžil nový sníh, který sice jízdu zpomalil, ale vzhledem k páteční úpravě jsou podmínky dále parádní. Pozor jen na závěr sjezdu k černé sjezdovce v Hynčicích, kde je manžestr přerušený odtokem vody s kamínky. V úseku od Návrší dál k Senince už běžkování nedoporučuji.
Vloženo 3.3.2020 17:53
Děkujeme moc rolbařovi za dnešní úpravu stopy v okolí Hynčic a Stříbrnic, velmi pomohla především pro skate. Vzhledem k předpovědi na další dny stopy určitě vydrží minimálně do konce týdne v dobrém stavu. Pozor! Při sjezdu od rozcestí Nad Štvanicí k černé sjezdovce v Hynčicích je stopa před vjezdem na sjezdovku přerušená potokem, který se už nedá přejet!
Vloženo 1.3.2020 19:40
Trasa Hynčice pod Sušinou - Návrší.
Odpolední běžkování v jarním počasí. Poslední úprava proběhla v pátek. Na původní ledovatou vrstvu napadlo v neděli několik cm prašanu. V noci začala obleva, takže sníh na celé trase mokrý, těžký a pomalý. Celá trasa v lese je zatím sjízdná jak pro klasiky tak i pro bruslaře, jen na jednom místě je potřeba překročit potůček. Vsedle pod štvanicí se už stopa stává minulostí.
Vloženo 1.3.2020 8:38
Kousek od závory na mě čekal netknutý manžestr po ránní upravě. Jel jsem skatem k lavičkám, Sedm cest, U čtyř rohů, Zatáčka smrti, Mokřiny, Sedm cest, Johansen, ke Včelínu, U štěrku a zpět dolů k závoře.
Pěkné upravené, ale nový sníh byl pomalejší a trošku to tahalo za nohy. Na třech místech jsem musel sundat (cca 20 metrů). Od Johanse ke Včelínu potok, nad Zatačkou Smrti málo sněhu vydřeno na kameny, a od Laviček k Závoře klasický vyfoukané místo koukají kameny dá se ale projet. Počasí krasně zimní. Užil jsem si to a snad ještě připadne a dlouho nám to vydrží ;-)
Vloženo 28.2.2020 8:13
V 11 h od parkoviště pod Klepáčem. Spodní část okruhu zbojnicka - sněhu dostatek, proslapoval jsem zapadanou stopu. Potom dolů do hlubokého dolu - zde pri sjezdu jsem v horni casti v 1 zatáčce zničil skluznici - novy sníh přikryl spoustu kamenů. Pak až dolů k rozcestí raději pěšky. Dale až k Vilemince už dobré - opět přešlapování stopy. Od Vileminky až na Slamnenku ideální podminky s dostatkem sněhu. Všechny trasy budou dnes upravovany.
14:03
14:33
15:02
Vloženo 26.2.2020 23:13
Trasa Hynčice - Návrší - Pod Ludmilou. Po úterním dešti sněhu výrazně ubylo, některá místa zmrzlá, ale vše sjízdné. Stopa od rolby vydržela, v dílčím úseku rozšlapána. V poledne drobné sněžení.
Vloženo 25.2.2020 23:22
Neustále upravovaná, na víkend předpověď zatím velmi dobrá tak bych se nebál. Po tom avizovaném pátečním sněžení (doufejme) se bude dát asi všude. v sobotu ráno mrkněte na bilestopy.cz a je to.
(Odpověď na dotaz uživatele Verča z 25.2.: Dobrý den,
můžu se zeptat, jaka je stopa v oblasti Petříkov a paprsek? Jedeme o víkendu, a tak bych se chtěla zeptat jestli je ještě sníh v pohodě? Popřípadě jestli byste nám v okolí Petříkova nějakou sjizdnou trasu doporučili.
Děkuju, Verča)
Vloženo 25.2.2020 23:11
Vypadá stále průjezdná, dnes upravili ovšem teď do toho prší, a zítra kolem nuly lehce nasněží
(Odpověď na dotaz uživatele Jaroslav z 25.2.: Zdravím, neví někdo jak vypadá trasa z Paprsku na Kraličák???
Za odpověď díky)
Vloženo 22.2.2020 22:30
Trasa Hynčice přes Peticesti, Slamenku a Zatáčku smrti zpět do Hynčic. Stoupání bylo trošku náročnější, stopa byla ujeta jen běžkaři. Od rozcestí s Vojenskou cestou byla stopa upravena, ze Slamenky zpátky dolní cestou dokonce manšestr. Nikde ani kamínek. Sněhu bylo dost. Vzhledem k teplému počasí byl podklad pro bruslení trochu měkčí a bořil se.
Vloženo 21.2.2020 9:42
Jednodenní výlet vlakem z Prahy na Ramzovou.V 10.40 již ve stopě na Petříkov-všude sněhu dostatek. V Petříkově po silnici břečka,dále po červené bez problémů,cca 30-40 cm sněhu na Císařskou boudu.Odtud široká magistrála na Palaš,jelo to velmi dobře i bez mazání.Z Palaše po upravené trase po hranici k severu-velmi dobré,místy na slunci to již tahalo za nohy jak byl sníh mokřejší.Ze sedla nahoru na vrchol Polská hora po zelené částečně rozšlapáno pěšáky,ale díky cca 5 cm nového sněhu to šlo dobře. následoval sjezd stále po hranici,neprojeto,ale dalo se vedle pěšího koryta.Takto až na rozcestí Nad Aloisovým pramenem.Z důvodu dostatku času jsem si udělal odbočku k Medvědí Boudě.Z počátku ostrý sjezd-pozor dole je potok-nenechte si to rozjet jinak v něm skončíte(nahoru bez potíží).Návrat zpět stejnou cestou.Dále přes Chlupenkovec na rozcestí Kunčická hora bez problémů.Pokračování po žluté značce-sjezd do sedla- dobré jelo to akorát.Ze sedla k lanovce nad Kunčicemi sjízdné ,ale poslední kilometr již občas klacky či kořeny.Dolů po sjezdovce bolely nohy, sníh těžký a mokrý.Do St.Města na vlak samozřejmě pěšky,sníh již není.Negativní zážitek je pokácení bývalé aleje z Kunčic do St.Města.Všechny stromy(snad s výjimkou dvou-třech byly evidentně v dobrém stavu.Nepochopil jsem proč???Na hezkém náměstí zasloužená Kofola a v půl čtvrté odjezd vláčkem zpět.
Vloženo 21.2.2020 0:24
Slaměnka-Návrší-Stříbrnická-Podbělka-Vilemína-závora, nahoře asi 20cm nového neupraveného sněhu, dole u závory asi 10 ale ke konečné už břečka. Od Slaměnky po prošlápnuté stopě trochu vachrlaté ale dalo se. k zatáčce neprošlápnuté, takže horní trasou, sjezd k Padesátkám ok, pak trochu kličkovaná u potůčku. Návrší fajn, stará vrzající příjemná chata. Stoupání od chaty na Stříbrnickou rozšlapáno až prakticky k Ludmile, od sedla už celkem ok skialpová stopa ale taky tam pravda chvílemi někdo naděroval šlapandu, nic hrozného. Hřeben fajn jako vždy, příjemné sjezdy v čerstvém sněhu. Sestup od Podbělky jsem netrefil jak jsem chtěl, ale už jsem spěchal dolů. Magistrála k Vilemíně stopa fajn, klouzalo to o poznání lépe, už se stmívalo. Závěr s čelovkou až k závoře, pak už sníh skoro pryč ale to je kousek. Skol
Foto vid https://www.zonerama.com/esence77/Album/6015386
gps strasa https://mapy.cz/s/renecuzeso
Vloženo 17.2.2020 11:03
Ze Slaměnky na Sedmicestí byla krásně urolbovaná cesta, před námi asi jen tři běžkaři. Dál kole Čtyř rohů spojkou Jasan, taky tady byla rolba a hodně sněhu. Dávejte opravdu pozor na zatáčku smrti - kamarád tam málem vyletěl. Pak přes Magistrálu do Hynčic. Spojka mezi sjezdovkami byla pošlapaná, ale byla tam stopa, takže pro klasiky dobrý. Do Štěpánova byla cesta pošlapaná a místy čouhala tráva, ale pak dál do Starého města už to na lyžích nešlo. Počasí se vydařilo, svítilo slunce a skoro nefoukal vítr.
Vloženo 8.2.2020 22:24
parkoviště Pod Klepáčem-Zbojnická-Kraličák-chata Snežník-sedlo Puchača-Lipkovský potok-parkoviště. Azuro asi -2, rolba naposledy ve středu takže spíš pro klasikáře. vrstva asi 6cm, stopa fajn. chodník od spojky po hranici neprojetý takže crosscountry. Potůčky 3x překročit, stromeček hlubokým sněhem, pak už skialpinisti projeli na hřeben. Při stoupání na Kraličák se to boří nad borůvčím až skoro po pás, hůlky občas nazabírají, mizí v hloubi. Sjezd cik cak byl pohádka za odměnu, i z chaty "Pod Sněžníkem" na sedlo Puchača to hezky klesalo čerstvým sněhem. Až na pěšáky kteří už stopu bleskově rozšlapávali a vyhrnutou cestu na odbočení žluté z cyklostezky směr sedlo Puchača. Jinak paráda.
foto vid
https://www.zonerama.com/esence77/Album/5989730
a gps trasa https://mapy.cz/s/corepapuzu
Vloženo 8.2.2020 17:19
Z Hynčic nahoru a přes černou sjezdovku k Zatáčce smrti. Hodně úseků s kameny, nahoru se dá prokličkovat, dolů ani omylem. Jesení spojka kolem Prudkého potoka až na jedno místo dobrá. Čím víc nahoru, tím více sněhu i pohody. Přes 7 cest a Mokřiny zpět k Zatáčce smrti, konec sjezdu opět opatrně kvůli kamenů. Dál přes Padesátky (bezpečný směr opět pouze nahoru) na Návrší. Po černou sjezdovku nic moc, pak už v pohodě. Sjezd zpátky do Hynčic se zvýšenou opatrností. Hodnocení: 60%, sněhu podstatně méně než včera na Paprsku, což je zejména ve sjezdech podstatný problém...naštěstí aspoň počasí nemělo chybu, viz odkaz
https://youtu.be/-LTYar9-EcA
Vloženo 8.2.2020 16:01
Kousek od závory (200m) na rozcestí se dá už jet skatem a trať je parádní. Jen mě ten sníh dneska přišel trošku pomalej nebo špatně namazáno. Tahalo mě to pěkně za nohy. Ve stopě to moc nejelo, rychlejší to bylo vedle. Přes Mokřiny dolů k zatáčce smrti. Obvyklé jedno vytáté místo cca 50 kameny pokud máte rádi své lyže sundat a přejít. Chtěl jsem na Návrší na pivko, ale od zátačký smrti to rozhodně nejde. Není sníh. A tak jsem jel po Jasaní cestě ke Čtyřem rohům a na Sedm cest a zpět k závoře. Po Jasaní dole občas kámeny a dost měkké. Od laviček za potokem nahoře bacha na kameny ( klasické místo). Počasí nádhera a lidí taky moc nebylo aspoň do jedné odpolední
Vloženo 6.2.2020 19:42
K večeru Zbojnický okruh, -3, fialový speciál to bral krásně. Jedna velká nádhera, sněhu dost hned od parkoviště, úprava parádní. Pro skejt asi lepší proti směru hodinových ručiček, protože spodní cesta je udusanější.
Vloženo 6.2.2020 15:35
Dnes ráno od závory na Slaměnku. Sněhu dost, čerstvě projetý rolbou. Na klasiku by to bylo úplně ideální, na bruslení to bylo prvních asi pět km hodně špatný, hodně se to bořilo. Od ty prudký pravotočivý zatáčky nad Vileminkou už to šlo. Nahoře místma vyfoukaný místa, ale projet to jde. Až se to dole trochu ujede tak to bude super...
Vloženo 1.2.2020 20:58
Dnes lanovkou na Slamník a zpět k závoře. Od sjezdovky k lavičkám led a potučky. Od laviček už celkem v pohodě až na 200 metrů úplně bez sněhu. Dubnové počasí a tomu odpovídá i kvalita sněhu. Před Vileminkou ledová stopa a sníh už horší. Od Vileminky jízda v ledové stopě plné vody. Na béčkové lyže. Dá se dojet až cca 300 metrů před závoru.
Vloženo 31.1.2020 19:43
Dnes okruh Zbojnická. Pod Klepáčem mokro, od Sršňovky už pohoda a nahoře úplně super svezení.
Fotky: https://www.facebook.com/625721947494110/posts/2828878927178390/
Vloženo 25.1.2020 17:27
Dolní Morava - Od Závory na Slamník, dále k rozcestí u Sedmi cest a k rozcestí Nad Zatáčkou a zpět. Skate, Azuro, stopa tvrdá, jet se dalo už po cestě za parkovištěm na konci Dolní Moravy. Na to jak málo je sněhu tak super zážitek. Vzal jsem horší lyže a dobře jsem udělal. V jedné zatáčce při cestě na Slamník (v mírném sjezdu v zatáčce) vyoraná hlína a kamení - vletěl jsem do toho. Dále v jednom místě vytátý potok - ten je dobře vidět a lze bez problému projít. 99% cesty by to bylo i na "A" lyže - ten úsek s vyoraným kamením lze objet, když si ho člověk všimne.
Vloženo 21.1.2020 17:00
Dolní Morava po magistrále - dá se skoro od závory, ale první kilometr je potřeba hodně ale opravdu hodně opatrně. Od Vilémky už úplně v pohodě jen na dvou místech lezou kameny: nahoře na magistrále (tam, kde vždycky) a 200 m za Sedmi cestama směrem na Mokřiny. Letos asi nejlepší podmínky.
Vloženo 20.1.2020 0:20
v neděli Ostružná - Kladské sedlo - Návrší - Sedmicestí - Dolní Morava. konečně sněží, prašan, ale pořád místy málo - tam kde nebyl vespod zmrzlý základ nebo z něk koukalo kamení, na Ostružník pěšky, pak tratě kolem Paprsku super všechny upraveny, přes Kladské sedlo mizerné, pak bacha na horní cestě před připojením na vojenskou pod Mokřinami, sice projeto rolbou, ale bída, přenášení. Pak už dobré až na Slaměnku, sjezd po sjezdovkách na přemrzlém, umělém sněhu nicmoc, hlavně večer za šera:). spodek sáňkářské dráhy hodně špatný. Určitě je to na kameňačky, i ty dostaly dost zabrat.
Vloženo 18.1.2020 19:03
Auto jsem nechal na zadnim dolnim parkovišti a šel nahoru k lanovce (nechtělo se mě pěšky až k Vilemince). Pěšky pod černou sjezdovku kde jsem nasadil lyže a jel k vyhlídce a dál ke stezce v oblacích. Docela makačka po ránu, ale dalo se. Bylo 8 hodin tak sjezdaři moc nejezdili (cca 4 proti mě). Byl manžestr tak to jelo dobře. Dále dvakrát na Mokřiny a zpět ke sjezdovce a pak kolem laviček a dolů přes Vileminku. Cestou chumelilo tak se dalo bezpečně dojet cca 300 metrů k závoře. Za sedmi cestami lezou kameny, za lavičkama potok o 500 metrů dál je potřeba přenést 150 metrů. Jinak rozhodně na A lyže. Užil jsem si to a doufám, že napadne dost sněhu a podmínky nám to hodně vylepší
Vloženo 16.1.2020 20:44
Dnes odpoledne lanovkou nahoru, od Sněženky k Mokřinám. Jel jsem ještě kus za ně, ale ve sjezdu došel sníh, byl jen asfalt. Končila i stopa, tak jsem se otočil. Zpátky kolem Laviček a dolů k závoře. Nahoře to bylo výborný, na sluníčku trochu měkkčí vrch, většinou ale krásně tvrdý. Vyjímečně leze kamen (kousek za Sedmi cestami) a mimo asi 200 m v první zatáčce za Lavičkami směrem dolů, kde je to holý. Dá se to ale projet po kraji bez sundání lyží. Spodní části hodně ledovatý, ale sjet se to dá. Nahoru by to bylo horší, bruslit by se dalo až tak 3 km za závorou. Dneska krásný počasí, když jsem sjížděl od Laviček, tak jsem předjel rolbu, takže budou i lepší sjezdy, nebude to tak zmrzlý.
Vloženo 12.1.2020 20:11
z Dolní Moravy nahoru mastňácky lanovkou, od laviček na Mokřiny a zpět, po magistrále k zatáčce pod Kralickym Sneznikem a zpět a pak magistrále znovu až dolů. Na Slaměnce -2°C, celý den sluníčko. Nahoře stále parádní podmínky, krásně tvrdé stopy i pista na bruslení. Pozor na kamínky kousek za 7 cestami, potok v rokli před lavičkami se dá s trochou šikovnosti překročit i s lyžemi. Na to. dalším hřbetu klasicky vyfoukáno, je třeba kousek přenést. Sjezd bezpečný skoro až k Vilemínce, jen v tom posledním esíčku už jsou dost ledové plotny, tak opatrně. Dole v údolí led, ale dá se při troše opatrnosti dojet až na rozcestí skoro u závory. Podmínky jsou lepší na skate, na klasiku jsem neexperimentoval a dával klistry.

O oblasti

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky