Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 8.4.2018 9:59
Brzo ráno pěšky od parkoviště po sjezdovce nahoru a od sedmi hodin už jsem jel od Slaměnky až na Mokřiny po paradně umrzlém manžestru. První stopa byla moje. Vlastně i druhá a třetí než se objevilo prvních 5 nadšenců. Tuhle trasu jsem jel skoro třikrát. Krasně čisté a bez bordelu. Sníh byl hodně rychlej. Kde svítilo sluníčko od rána tak kolem 10 začlo měknout. Lepší zakončení sezony si nedokažu ani představit. Naprostá paráda a užasné počasí to ještě podpořilo. A tímto bych rád poděkoval za skvělou práci, úpravu a vše kolem toho :-) Už se těšim na další zimu. Mějte se
Vloženo 2.4.2018 0:49
V neděli Dolní Morava - s lyžema v ruce parkoviště Pod Klepým - Prameny Lipkovského potoka - pak už s lyžema na nohách sedlo Puchača - po červené s odbočkou na Schronisko a pak nahoru na Sněžník - dolů na Stříbrnické sedlo - Sušinu - Mokřiny - 7 cet - U včelína - a přes Vyhlídku zpět na Dolní Moravu.
Občas jehličí a větve, ale sjízdná bude většina ještě alespoň do středy. Na duben dobré podmínky.
Vloženo 31.3.2018 10:08
Z parkoviště pod Klepáčem pěšky po červené na horní část Zbojnického okruhu, pak už na lyžích na rozloučenou se sezónou pod Malý Sněžník a zpět. Byl jsem až odpoledne, kdy to měklo, ale úsek sedlo Puchač-pod Malý Sněžník bylo stále výborné. Ostatní také na tuto roční a denní dobu fajn, ale už přeci jen dost špíny a tahalo to za nohy. Děkuji obci Dolní Morava za skvělou práci při údržbě tras po celou sezónu a těším se na příští. Skol!
Vloženo 31.3.2018 8:38
Ráno od závory kus pěšky a cca 1km před Vileminkou se dá už jet na jedníčkových lyží. Krásně přimrzlý manžestr a zařezával jsem do něj hezky první stopu. Za Mokřinama jsem se otočil a jel zpět. Kde to bylo i později ve stinu tam to frčelo.Na sluníčku to dávalo trošku zabrat.Potkal jsem asi 20 lidí. Na závěr dubna parádní podmínky. Díky, díky za supr úpravu
Vloženo 27.3.2018 19:58
Dnes večer okruh Zbojnická,poprášeno novým sněhem,všude souvislá vrstva sněhu,pěkné svezení.
Vloženo 26.3.2018 0:22
Info od Marka:
Za mě poslední vyjížďka. Od parkoviště Pod Klepáčem pěšky přímo k prameni Lipky. Odtud už na lyžích do sedla Puchače a pod Malý Sněžník. Kromě jednoho místa hned na začátku, kde je to pod stromama na hraně, všude snehu dost. Stopa parádně tvrdá, ale jak fučí , tak dost svinstva . Zpátky ze sedla ještě po hřebeni na Klepáč, ale to moc na běžky není, navíc dost foukalo a ani výhledy se kvůli mrakům nekonaly. Na parkovišti -1°C, dole je to firn a led, nahoře je ještě normalni snih. Celkově hodně rychlé, mazal jsrm klistry Rex gold + univerzal a docela to drželo, jen to chce si hodně hlídat odraz.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/897261193778801/
Vloženo 24.3.2018 12:42
Dnes ráno okruh Zbojnická: včera projela rolba - umrzlý manšestr s popraškem. Ve spodní části je pár míst kde je potřeba dát pozor na skluznici, ale dá se. V horní části perfektní! Pro mě krásné zakončení sezóny a velké diky všem, kteří se podílejí na úpravě stop.
Vloženo 21.3.2018 2:53
Zbojnicky okruh skate, spodní část nic moc-hodně jehličí, vetviček, vršek parádní
Vloženo 13.3.2018 16:11
Přejezd od bobové dráhy přes Slamník Mokřiny - zatáčku smrti na Návrší v sobotu. V neděli z Návrší na Stříbrnické sedlo - modrá hřebenovka a ze Sušiny přejezd přes Uhlisko na vrstevnicovou cestu a dále směr k Vilemínce a po žluté na DM k závoře.
Okruh Sněžníkv sobotu bez úpravy, projeto od lesáků, šutry nečouhají, ale ve stopě občas nepořádek )jehličí a piliny), průjezd ale jde. Od Kaskád Malé Moravy a dále směr U Včelína nádherná upravená stopa. To platí o zbytku cesty až po Návrší a Stříbrnické Sedlo. modrá hřebenovka je projetá od běžkařu a skialpů. Z pod Uhliska a kolem Vilemínky až cca 500 m před závoru souvislá sněhová pokrývka bez šutrů. posledních 500 m vodnatá, ale stále souvislá stopa. Sníh mokrá, velmi, bylo to na klistr, bruslit se také dalo. Na nadcházející víkend to určitě bude ještě na jízdu a možná i ten další.
Vloženo 11.3.2018 22:48
Dnešní skate ze Slaměnky na Mokřiny a zpět se "sjezdem" na D. Moravu.
Počasí sice luxusní, ale stopa hodně měkká a v těžkém sněhu šlo bruslit dost ztěžka. Jinak ale ve vyšších partiíchsníh čistý, akorát níže od Vilemínky po závoru už nějaké jehličí a větvičky. Ale sněhu dost až k závoře, jen kousek před ní už občas kamínky a voda ve stopě. Sice dřina, ale spokojenost :-)

Fotky zde: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/889224364582484/
Vloženo 8.3.2018 20:07
Dnes večer okruh Zbojnická-nový sníh,čerstvá strojová stopa,lehce přimrzlá,byla to pěkná rychlá jízda.Na kopcích krásná zasněžená krajina.
Vloženo 1.3.2018 21:52
Dnes odpoledne skate z Dolní Hedeče na Severomoravskou chatu a zpět. Stopa pošlápnutá pouze běžkaři, takže na klasiku OK, ale skate mizerie. Navíc ve stopě spoustu jehličí a větviček. Personál chaty mi nedokázal odpovědět, zda budou na víkend stopy protaženy. Doufejme, že jo.
Vloženo 22.2.2018 7:28
Dnes po obědě že Slaměnky na Návrší a zpět, pak kolem Vilemínky dolů k závoře.
Stopa přemrzlá rychlá čerstvě upravená. Pouze od Slaměnky k Pod Babuší narušena pešími. Takže parádní svezení a luxusní počasí. Díky za úpravu, užil jsem si to
Vloženo 19.2.2018 8:54
Pardon, myšleno Kladské sedlo.
Vloženo 11.2.2018 9:40
Včera přechod Kralického sněžníku. Od Slaměnky, pod Babuší, Podbělka, Sušina, Stříbrnická sedlo hřeben prošláplý od běžkařů, místy i docela pěkná stopa. Sjezdy v prašanu, padá se jako do peřin. Od sedla na vrchol vydupané koryto od všech. Sjezd z vrcholu k Malému sněžníku cik cak lesem v prašanu, cca pod Hraničními skálami už upravená stopa až nad Větrný vrch. Potom sjezd po loukách do Velké Moravy. Celý den dole mlha, ale už od Babuše nahoru bylo úplně azuro. Až kolem poledne se mlha zvedla i na vrcholy. Celkově OK, ale asi by to bylo lepší na skialpech. Vhodné spíš pro turisty než pro milovníky upravené stopy.
Vloženo 7.2.2018 11:45
Včera jsem vyjížděl z Horní Moravy po Okruhu Sněžník přes kaskády Malé Moravy. U Čtyř rohů, Slamník a Jesenickou magistrálou přes U Vilemínky zpět do Dolní Moravy.
(Od Horní Moravy až po kaskády Malé Moravy rozježděná trasa a v nižších polohách méně sněhu). Od kaskád Malé Moravy krásně upravená stopa jak na klasiku, tak na bruslení s cca 1-2 cm popraškem, takže ideální podmínky. Navíc krásné azuro s minimem lidí. Teplota hluboku pod nuou, takže určitě vyražte, sníh je zmrzlý, takže rychlý. Krásně se povozíte.

Moje včerejší trasa:
https://www.strava.com/activities/1395075477
Vloženo 4.2.2018 15:52
Od závory kolem Vileminky nahoru, Sedm cest, U čtyř rohu k zatačce smrti. Nahoru na mokřiny kde je v předposlední zatáčce málo sněhu, ale ten usek je vždycky kritický. Ve stopě až na asfalt. Z Mokřin na Sedm cest a dolů ke Kaskádám malé Moravy, Včelín a nahoru k Babuši a zpět už jenom traverzem a sjezdem do Dolní Moravy. počasí luxus. Krásně svítilo, ale kolem 12 se nasunuly mraky. Trať byla parádní jelo se dobře a bylo jen pár lidí
Vloženo 29.1.2018 8:25
Dvoudenni trasa Paprsek-Dolni Morava. Na Paprsku kolem 0°C, sjezd na Medvedi boudy upraveny, z Boud na Kladske sedlo pekne projeto, do kopce to chtelo cerveny ktery perfektne drzel. V miste kde potok tece trasou nutne jit kousek lesem nebo prenest. Sesup pred Kladskym sedlem se dal vpohode sjet, dobre se pluzilo. Pred sedlem to hodne talo, stopa pomalejsi, dost vetvicek. Mezi Kladskym sedlem a Navrsim pekna stopa na klasiku i na skate. Z Navrsi dojizdime pres Stvanici do Stribrnic kolem lanovek, dojet se dalo az dolu, je to ale na hrane. V Ne lanovkou na Stvanici, extremni vichr a mlha. Nadjizdime lanovku a jdeme horem na Mokriny. Rolba tu asi ve CT jela, zmrzle korytko s vetvickama, dolu bych to jet nechtel, nahoru docela ok. Pred a dal od Mokrin krasna stopa, je pod nulou, mlha. U Sedmi cest to balime a mirime dolu na Kaskady Male Moravy, paradne projeto a super sjezd. Od cca 800m a niz teplota stoupa a snehu rapidne ubyva, hodne mrholi. Okruh Sneznik projet autem v delce asi 2km. U Smolkova mostu mirime po silnici dolu do Dolni Moravy. Dojeli jsme az do vesnice, na loukach uz jen minimum snehu, s oteplenim vsechno sleze. Cca 45km, pekne projeti na tuto "zimu", nad 800m je snehu jeste hodne, nize to s oteplenim a mrholenim asi pujde do kytek. https://mapy.cz/s/2m32Z
Vloženo 26.1.2018 17:25
Kralická magistrála, okruh pod Slamníkem. Sněhu dost i na áčkové lyže, úprava tras perfektní až na horní rovinnatý úsek Kralické magistrály, kde do bruslařského pruhu vyryla nějaká čtyřkolka místy i dost hluboké koleje. Takže na klasiku OK, na bruslení nic moc.
Vloženo 21.1.2018 19:50
Sněhové podmínky vynikající, nahoře magistrála strojově jakžtakž upravena, ovšem dole od Závory, Babská nic. Snad jen kdyby se více snažili o strojovou úpravu tak, jak sdělují veřejnosti.
Vloženo 21.1.2018 19:50
jak teď jezdívá rolba přes Kladské sedlo směrem na kapličku, tak tam nemám moc radost z toho sešupu na Rampu, zkusil jsem pokračovat po té vrstevnicové cestě dál a za 15min jsem byl i se šlapáním stopy zpátky na hranici u patníku 61/7, šlo by to trefit i lépe, takhle jsem se chvíli po hranici vlastně vracel, po hranici samo není strojová ( spíš sněžnicová ), ale třeba se tato info někdy někomu bude hodit
Vloženo 20.1.2018 20:26
Včera v noci projeto všechno, dnes od 8 hod sněžení a připadlo 10 - 20 cm čerstvého sněhu. Na klasiku si lidi stopu prošlápli, skate byl utrpení v hlubočáku. Přesto všechno pěkné podmínky, sněhu metr, možná i víc. Jel jsem po svážnicích mezi sjezdovkami nahoru na Vyhlídku Kaskády Nad Zatáčkou U Sedmi cest Pod Chlumem po svážnicích dolů. Počítám ale s tím, že podmínky byly minimálně podobné všude. Dokud neprojedou znova, super to nebude.
Vloženo 16.1.2018 20:52
Dopoledne od parkoviště Pod Klepáčem spodní cestou na Zbojnickou chatu a vrchní zpět včetně zajížďky pod Malý Sněžník. Výborné podmínky upraveno na klasiku i skate. Asi dvě místa kde protékal potůček, ale šlo to objet. Sníh přimrzlý, takže to bylo rychlejší. Paráda !!!
Vloženo 15.1.2018 12:09
V neděli Hynčice nástup Štvanice - magistrála přes Zatáčku smrti a Mokřiny na Slaměnku (Dolní Morava) a zpět. Podmínky opravdu ideální (tuto sezonu mi přišly nejlepší). Tvrdý podklad s cca 1cm popraškem. Bez větší újmy na lyžích. Krásné počasí. Směr z Hynčic na Návrší jen cca 500m od Hynčic sjízdných, pak je sníh odhrnutý technikou.
Vloženo 14.1.2018 10:39
Kolem Paprsku všechny trasy super upraveny. Sice víc lidí, ale zimní počasí, jen sluníčko chybělo. Tady z nížiny se ani nechce věřit, že je zima a taková parádní. Osobně Velký Šengen, Smrk a okolní trasy. Vše v pohodě.
Vloženo 13.1.2018 16:42
sobotní parádní skejt od závory nástup asi kilometr za. Jde to i dřív kdo nemá rád svoje lyže. Paradně upravené až na Mokřiny, sjezd k zatačce smrti, opatrně dál směr Nad Štvanicí a tam je to směrem na Návrší vytrnuté traktorem. Nechápu důvod jinak by to bylo luxusní. Dál směrem na Padesátku, 2 krát potok nutno sundat. Od Padesátky na vojenskou silnici asi 600m jen projeto rolbou bez ůpravy a přitom tam je minimalně půl metru sněhu. Důvod? Mockát díky za skvělou upravu tratí. Vše krásně čisté bez bordelu na trati
Vloženo 12.1.2018 23:12
Dnes od závory pod Klepáčem spodní cestou na Vilemínku a dál na Slaměnku a zpět. Upravené ze včerejška, připadlo cca 7-10 cm sněhu. Obleva tomu dala v nižších partiích trochu zabrat, takže nejlepší podmínky jsou mezi Vilemínkou a Slaměnkou. Do odpoledne byl 1 nad nulou, takže bylo těžké mazat v tom výškovém gradientu na klasiku. Místy se totiž stopovač dostal až na tu mokrou a hrubozrnou vrstvu, kde by to chtělo asi spíš klistr zatřený tuhým, který by ale zase výše namrzal. Taky úsek pod Zbojnickou k Vilemínce je celkově horší s dvojím přenášením v rozmáchaném terénu. Tam by to bylo i na horší lyže. Mazal jsem VR 60 a zpátky po lehkém ochlazení to pěkně bral červený Rex. Skejt slušný a bude to zřejmě dál umrzat a zrychlovat.
Vloženo 12.1.2018 18:32
A máme opět všechno upraveno - Jesenickou magistrálu, okruhy Pod Slamníkem a Mokřiny a okruh Zbojnická. Připadl nám nový sníh, takže ve vyšších polohách je to oproti zbytku světa beze sněhu jiný svět, však se podívejte na fotky ;-) Sníh je mokřejší, má přituhnout, takže to trošku přemrzne. Jsou upraveny i navazující stopy na Staré Město, ale zde je sněhu trochu méně.

ZDROJ: www.facebook.com
Vloženo 9.1.2018 0:20
Dnes v noci po odpolední úpravě projet okruh Zbojnická. Přestože dole v Lipce byly -2 stupně, u závory už 4 nad nulou, takže slušná inverze. Špatně jsem zvolil klistry (měl jsem jen oba univerzály od Swixu), takže krásný skejt a soupaž na klasičkách :-) Lyže jsem nasazoval na spodním traversu asi po půl kilometru, ale dál už to byla v daných podmínkách paráda! Jen u Zbojnické chaty je ledová plotna a nezbytné lavory od těch co jeli zhora. Na horní travers s běžkama v ruce (rolba ani nautahovala) a nahoře manšestr neposkvrněný a stále hromada sněhu, jen v jednom místě nutno přenést přes potůček.. Jel jsem i pod Malý Sněžník. K závoře jsem sešel od obrátky po červené. Začalo vyfukovat, takže místy už stihlo napadat jehličí a větvičky, v dalších dnech se to bude asi zhoršovat. Dnes ale paráda, zhutněno, upraveno a bylo to rychlé.
Vloženo 7.1.2018 21:49
Dneska okruh Zbojnicka z parkoviste pod klepacem. Bida a bezmoc. Mokry, zmrzly, mekky, rozdupany. Na klasiku asi ok. My to na skejtu otocili u Zbojnicke.

O oblasti

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky