Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol…

Číst celý text

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Kr…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 18.2.2024 21:38
Ze Slaměnky na Mokřiny a zpět. Upraveno v pátek v noci, ale vzhledem k tomu, že tam běžkaři téměř nejezdí, místy stopa jak nová. Vzhledem k tomu, že ze soboty na neděli mírně mrzlo, byla stopa místy hodně tvrdá, tam, kde svítilo slunce, zase docela pěkný firn. Táhlý kopec v části k Mokřinám hodně tvrdý, sjíždět dolů chtělo jistou opatrnost. Jinak ovšem pohodová jízda, vzhledem k zmrzlým částem stopy možná pěkná soupaž i do kopců.. Ovšem při současném stavu bych si tak tipl ještě dva či tři dny, a bude to na mnoha místech nesjízdné. Odpoledne sjezd od nástupu na stopu ke Slaměnce zcela v pohodě, dopoledne by to asi moc nešlo, sjezdovka byla hodně umrzlá. Počasí po několika dnes mimořádně pěkné (slunečno, max. 4 stupně nad, vítr v normě.
Vloženo 30.1.2024 22:35
Krásná slunná neděle nás lákala vystoupit z Návrší až k mixéru. Nahoře ani nefouklo a byla to opalovačka - :D Od Návrší do stříbrnického sedla krásná stopa. Dál, tím jak svítilo slunko, tak bylo na hřebeni vše změklé, ale jak to vypadá přes noc nevím. Běžky jsme nechali u horské služby a nahoru šli pěšky, ale dalo by se na běžkách, jen je to takový tobogán, ale sníh příjemný. Dál jsme jeli po hřebení turistickou a nad Dolní Moravou nás čekal u 7 cest krásný mažestr.
11:12
12:16
Vloženo 28.1.2024 18:25
Ahoj lyžníci, s ohledem na stav sněhu jsem se vydal lanovkou na Slamenku a pak smer Vilemina po vrstevnici, stopa velice dobra, misty zledovatela, ve stinu pevna obcas s prašanem, za me pekny bezkovani na klasiku, na skate by me to pripadalo tvrdy.Otacel jsem to po cca 7km a jel jsem zpet na Slamenku. Pocasi nadherne, lehky vetrik nebo bezvetri, teplota asi lehce pod nulou.
Vloženo 27.1.2024 21:43
Okruh Zbojnická: na webu Jdemenabezky.cz stopa upravena 26.1. cca kolem 21 hod. večer, komplet celý okruh od parkoviska ako prejdený,hodnotenie rolbaře ako stav skvělý- bohužiaľ,hlúpy,kto tomu uverí...vďaka počasiu kvalita snehu a stopy ako keď nastúpi jar a sneh ubúda a v noci ešte stále mrzne.Rozhodne kvalita nie skvelá, ale povedzme dobrá.Iný by však i oprávnene povedal jeden veľký ľad.Trasa evidentne rolbou prejdená, ale miestami pre klasiku stopa nevykrojená, asi z obavy nízkej vrstvy sbnehu. Je nutné od parkovicka pešo až k Nad sršňovkou a odtiaľ už regulérna stopa- spodné rameno okruhu je však starý zmrznutý sneh a veľkým množstvom lesných nečistôt.Stopa pre klasiku ľadová, pre skate tvrdý pevný koberec, ale s miestami kde je problém zabodnúť palice- hodil by sa skôr cepín.A sú miesta, kde je i polovica trate odtavená až na zeminu. Po vystúpaní nad 980-990m.n.m. sa kvalita výrazne mení, niečo novšieho snehu so starým premiešaný, tiež premrzlý, ale nie tak ľadový a i tej špiny je znateľne menej.Teda horné rameno okruhu by sa dalo hodnotiť ako veľmi dobrý vzhľadom k teplotám a absencii snehových zrážok v týždni.Avšak už cca 300 m nad Pramen Lipkovského potoka treba bežky vypnúť a dôjsť k parkovicku pešo po ceste plnej ľadu. Vis foto.
13:22
13:24
13:58
14:20

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 27.1.2024 20:17
Okruh Klepáč - nástup z parkoviště pěšky po ledovaté cestě cca 500 metrů. Potom spodní cestou solidní stopa. Horní cesta na konec na otočku rolby a zpátky až po sedlo Puchača krásná stopa. Čím víc dolů, tím přibývá ledu. Definitvně nesjízdný led je do křižovatky pramen Lipkovského potoka. Na podmínky krásné svezení.
Vloženo 23.1.2024 22:34
zdravím, kdo postrádá levou rukavici Dynafit ? našla se pod Klepáčem ..mob.723972680
Vloženo 22.1.2024 7:55
Ahoj všem, jeli jsme na vrchní parkoviště do Dolní Moravy (parkoviště v neděli kupodivu prázdné:-), lanovkou nahoru ke Slaměnce, bufet, sahara, panorama, foto a poté po vrstevnici zpět do Dolní Moravy-trasa cca 14 km. Krásná trasa s výhledy do údolí a na rozhlednu (mixér) na Kraličáku. Stopa skvělá na klasiku i bruslení, sjezdy bezpečné, povrch super. Kdo má fyzičku, tak ať jede rovnou z parkoviště nahoru a pak zpět = cca 28 km. Dávám 95%. Otázkou je co udělá obleva a déšť teď v týdnu:-((( Dobrý skluz přeje František
Vloženo 21.1.2024 22:09
Ráno -10°, celý den mráz a sluníčko. Dole starý sníh víc ledovatý, nad 1000 m přemrzlý prašan. Bylo to rychlé, ale strašně abrazivní, takže bez zažehlené gumy se vosk ve sjezdu hned sjel. Dost jsem se s tím pral a ty kopce si moc neužil,ale počasí to vyvážilo.
10:02
11:28
11:37
11:39

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Vloženo 30.12.2023 21:50
(Odpověď na dotaz uživatele Helena z 28.12.: Poradíte kam s detmi, mensi okruh a sjízdny, nenáročný? Dekuji)

Za současných podmínek je nejlepší vyjet lanovkou z Dolní Moravy na Slaměnku a odtud vyrazit po magistrále na sever. Tak dlouho, jak to bude děti bavit, a aby se zvládly vrátit stejnou cestou zpět. Upraveno dnes večer. Za lepších sněhových podmínek bych doporučoval pokračovat dál dolů až do Dolní Moravy, ale tam teď chybí sníh.
Vloženo 27.12.2023 19:32
Dnes okruh Zbojnická z parkoviště pod Klepáčem. Místy se musí přenést (asi tak 6x) prudší kopce se jet také nedají. Ale jinak na tu bídu celkem příjemné svezení. Stopa zmrzlá na kost. Jedině klistr nebo skate. Kdo najede na šišku, jde na hubu :)
Vloženo 3.12.2023 16:17
Na Klepáči téměř nikdo. Krásné svezení jak na skate tak klasiku, protože jsme dorazili po úpravě stop (okruh Zbojnická).

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 19.3.2023 19:41
Presne po roku identická trasa- D. Morava- smer na Slamník a späť. Oproti minulému roku je o 10 cm snehu menej, o +5 st. viac, a za celú trasu iba 2 bežkári. Pred rokom ich boli desiatky. A novinka- rovno 100 Kč za parking ( asi potreba strediska odradiť návštevníkov- na parkovisku sme stále 10 OA dokopy) .
Kvalita trasy podľa stránok ski strediska DM je skvelá a rolba upravovala naposledy 16.3. večer v celom rozsahu. Mám silné pochybnosti o serioznosti ich stránok, pretože podľa vzhľadu úprava stopy skôr zo začiatku týždňa, miestami je asfalt, tak neviem ako rolba mohla na asfalte upravovať stopu - vis foto.Poporiadku - bežky šlo obuť asi 300m za závorou. Údolím/ v lese špinavý sneh veľmi - dané počasím predošlé dni+ prebiehajúca ťažba dreva + odstraňovanie popadaných stromov. Miestami mokrý sneh, miestami ľadové platne. Na vrstevnici slušná kvalita, pevne ududsaný podklad, takže rozmrza iba tenká vrstva snehu a neborím sa, ako pred rokom. Na 2 miestach treba lyže prenášať a pred Slamníkom asi 1 km už súvislejšie miesto bez snehu úplne- to bol asi dôvod pustej stopy. Dnes to bolo asi naposledy možné sa zviezť na bežkách s dobrým pocitom v jarných podmienkach.
11:28
11:58
12:31
12:52

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 18.3.2023 8:45
Udoli Moravy po Vileminku ledova plytka stopa, na skate dobre, od Vileminky po Panoramaticke dobra stopa i pas na skate, jeden kratky usek s prenesenim lyzi na Panoramaticke. Od sjezdovky po rozcesti u Sedmi cest zatim velmi dobry stav.
Sjezd pres Ctyri rohy, Jasani ke kaskadam Prudkeho potoka s opatrnosti sjizdny, rolba tam jiz nejela, od kaskad pesky na vojenskou silnici a dale pesky po vojenske silnici az do zatacky pod Susinou. Odsud k rozcesti u Sedmi cest pekna stopa i skate.
Vloženo 17.3.2023 13:51
Včera 16.3. projeli až k Černému potoku viz. mapy.cz nebo https://jdemenabezky.cz/?x=17.023128877589045&y=50.215552752689185&z=14&layers=1044,624,600, hlásili skvěle, ale tvrdý firn, čili níž už to bude špatné a je třeba se tam dostat vetšinou po svých. Petrikov je přes den kolem 4 jen v noci chvíli mrzne čili co neroztálo bude led. Nahore naopak vetsinou mrzne jen chvíli nad nulou takže ještě by mělo byt ok ale bez další úpravy bude tvrdý rychlý povrch tak opatrně
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 16.3.: Poradíte prosím někdo, v jakém stavu budou v sobotu ještě stopy z Ostružné na Paprsek kolem Travné hory a dál? Projeto rolbou 14.3..
děkuji)
Vloženo 16.3.2023 16:34
Dobrý den Iveto, dojela jsem tam v neděli později odpoledne (17,30h) a sníh byl až k parkovišti. Vzhledem k mínusovým nočním teplotám tam snad ještě něco zbylo:) Těžko posoudit, snad někdo podá úplně čerstvé info.
Krásný víkend, Kamila

(Odpověď na dotaz uživatele Iveta H z 16.3.: Nevíte, prosím, někdo, jak to vypadá na Dolní Moravě - Zbojnický okruh? Je od parkoviště na Klepáči ještě sníh?
Vím, že rolba upravovala v neděli 12.3., ale to je už dlouhá doba vzhledem k počasí. Díky moc.)
Vloženo 11.3.2023 18:17
Zbojnicky okruh po vydatném sněžení sněhu dost. Bohužel stopa jen vyšlapnutá od běžkařů. Nerozumím tomu, proč rolba projela kompletní okruhy na Dolní Moravě včera, když bylo jasné, že má hodně napadnout. Skoda nafty, a víkendu bez protažených tratí😔
Vloženo 5.3.2023 19:13
Zbojnický okruh přes poledne, -2°, drobně sněžilo. Hned za závorou flek bez sněhu, dál už dobrý, spodní cesta ke Zbojnické chatě taky ve skvělém stavu, jen trochu víc ledovaté než horní a na začátku stopa trochu hrbatá. Krpál od chaty na horní vrstevníci pořád vysněžený, ale lepší v horní části vynést lyže v ruce, spousta ledových hrud. Sjet to taky nějak jde, ale nedoporučuji. Nahoře parádní sníh. Pozor v první zatáčce ve sjezdu k prameni Lichkovského potoka, je to tam vytáté na šutry. Téhle části mezi Sršňovkou a pr. Lich. potoka je lepší se vyhnout, ale třeba ještě připadne. Padající sníh stopu zpomaloval, bylo rychlejší jet mimo ni, stále je to na tuhé vosky.
13:20
13:20
13:52
13:56

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 3.3.2023 8:36
Klepáč - s opatrností na A lyže. 200 m úsek už je nutné přenést.
Vloženo 2.3.2023 23:09
Hodně to utálo, dá se jezdit tak nad 800-850 m. Níž jen severní svahy a "kameňačky". O víkendu ale má snad sněžit.
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 2.3.: Jak to prosím vypadá se stopou ze Stříbrnic? V sobotu vyrážíme na týden a nevím jestli s sebou brát běžky nebo to nemá cenu. Díky)
Vloženo 28.2.2023 19:57
Okruh z parkoviště pod klepacem, krasne počasí, zadní lidé, ale ač píšou upraveno pred 2 dny, je tam asi 10 cm nového sněhu takže možná jen klasika.
Vloženo 19.2.2023 9:09
Trasa Hynčice - Návrší byla celý týden výborně sjízdná pro klasiku i skate, díky rolbařovi za pravidelnou úpravu!

Po pátečním vichru s deštěm stopa velmi změkla, je dost špinavá, plná jehličí a větviček. Pozor: Od Návrší dál po Stříbrnický potok je cesta vyhrnutá až na asfalt.
Vloženo 8.2.2023 22:25
Od Sutě, přes zatáčku na mokřiny a zpět. Perfektně upravené, nerozšlapané od chodců. Paráda.
Vloženo 8.2.2023 14:10
Okruh Zbojnická - naprostá paráda, upraveno. Jen pozor při sjezdu z horní cesty k prameni Lipkovského potoka, jsou tam hlubší šlápoty od pěšáků! Mimochodem nevíte někdo, proč už o úpravách nejsou informace na Facebooku? Ani na www.bezkydm.cz není aktuální info.
Vloženo 6.2.2023 10:56
Včera byl na DM Zbojnický okruh krásně upravený od rolby, po té náloži prašanu je to pořád trochu měkčí a pomalejší, ale i tak nádherné svezení.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 6.2.2023 8:29
Z Ramzové na Paprsek, Velký Schengen. Prostě všechny trasy super. Krásná práce rolbaře.
Vloženo 25.1.2023 14:01
Dnes dopoledne z Horní Lipové přes Luční vrch na Smrk, odtud na Paprsek, zpátky přes Císařskou boudu, Černý potok, Petříkov do Lipové.

Stopa perfektně upravená, bez problémů sjízdná po celé délce, je ale třeba počítat s tím že chybí podklad, místy se hůlky dost boří. Velká pochvala rolbaři, který v úseku z Lipové na Luční vrch natáhl stopu pro klasiku v dostatečném odstupu od škarpy, takže se dalo odpíchnout. Na zmíněném úseku také sem tam leží docela velké větve z buků, co se dalo jsem odstranila.
Vloženo 23.1.2023 18:29
Jel jsem dopoledne na bruslich ze Slamenky horem Nad zatacku a spodem zpet. Bylo to cerstve protazeny, trochu mekci, ale spica. Pri trochu pozornosti na jednicky bretle.
Vloženo 30.12.2022 19:12
Celkem pěkné svezení od Johanese až pod Slamník. Nejhorší část mezi Johanesem a U 7mi cest. Pak překvapivě velmi hezké svezení i na skate. Ještě zítra a pak už to taky bude bída.
Vloženo 25.12.2022 22:39
Od hotelu Vista z Dolní Moravy po sjezdovce a pak po běžkařské cestě nahoru na Slamnik to ještě šlo. Od Slamniku směrem k Vilemínce jsme místy museli sundat lyže, ale celkově to tam šlo, sníh ale totálně zmrzly, na staré lyže,
stopa strojova stará. Cesta zpět od sjezdovky Slamnik směrem k rozcestí U štěrku a U včelína už nesjizdne, většinu trasy jsme nešli bezky v ruce. Zítra už bych tam nejela, po dnešním slunečném počasí tam nezbude už asi žádný sníh.
Vloženo 22.12.2022 17:04
Dnes okruhy zbojnické. Čerstvě upraveno, za což patří velké díky. Mlha, pršelo. V nižších polohách sněhu na hraně, místy je třeba se vyhnout nečistotám nebo i kamínkům. Ve vyšších částech to bylo lepší. Celkově fajn pojezdeni, otázka, jak dlouho sníh vydrží. Byl hodně mokrý.

O oblasti

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky