Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 21.1.2020 17:00
Dolní Morava po magistrále - dá se skoro od závory, ale první kilometr je potřeba hodně ale opravdu hodně opatrně. Od Vilémky už úplně v pohodě jen na dvou místech lezou kameny: nahoře na magistrále (tam, kde vždycky) a 200 m za Sedmi cestama směrem na Mokřiny. Letos asi nejlepší podmínky.
Vloženo 20.1.2020 0:20
v neděli Ostružná - Kladské sedlo - Návrší - Sedmicestí - Dolní Morava. konečně sněží, prašan, ale pořád místy málo - tam kde nebyl vespod zmrzlý základ nebo z něk koukalo kamení, na Ostružník pěšky, pak tratě kolem Paprsku super všechny upraveny, přes Kladské sedlo mizerné, pak bacha na horní cestě před připojením na vojenskou pod Mokřinami, sice projeto rolbou, ale bída, přenášení. Pak už dobré až na Slaměnku, sjezd po sjezdovkách na přemrzlém, umělém sněhu nicmoc, hlavně večer za šera:). spodek sáňkářské dráhy hodně špatný. Určitě je to na kameňačky, i ty dostaly dost zabrat.
Vloženo 18.1.2020 19:03
Auto jsem nechal na zadnim dolnim parkovišti a šel nahoru k lanovce (nechtělo se mě pěšky až k Vilemince). Pěšky pod černou sjezdovku kde jsem nasadil lyže a jel k vyhlídce a dál ke stezce v oblacích. Docela makačka po ránu, ale dalo se. Bylo 8 hodin tak sjezdaři moc nejezdili (cca 4 proti mě). Byl manžestr tak to jelo dobře. Dále dvakrát na Mokřiny a zpět ke sjezdovce a pak kolem laviček a dolů přes Vileminku. Cestou chumelilo tak se dalo bezpečně dojet cca 300 metrů k závoře. Za sedmi cestami lezou kameny, za lavičkama potok o 500 metrů dál je potřeba přenést 150 metrů. Jinak rozhodně na A lyže. Užil jsem si to a doufám, že napadne dost sněhu a podmínky nám to hodně vylepší
Dotaz Vloženo 17.1.2020 13:50
Dobrý den. Jaký je stav tratě z Hynčic p. S.? Podle bilestopy.cz to tam projela rolba. Je lepší skate nebo klasika? Díky
Zodpovědět
Vloženo 16.1.2020 20:44
Dnes odpoledne lanovkou nahoru, od Sněženky k Mokřinám. Jel jsem ještě kus za ně, ale ve sjezdu došel sníh, byl jen asfalt. Končila i stopa, tak jsem se otočil. Zpátky kolem Laviček a dolů k závoře. Nahoře to bylo výborný, na sluníčku trochu měkkčí vrch, většinou ale krásně tvrdý. Vyjímečně leze kamen (kousek za Sedmi cestami) a mimo asi 200 m v první zatáčce za Lavičkami směrem dolů, kde je to holý. Dá se to ale projet po kraji bez sundání lyží. Spodní části hodně ledovatý, ale sjet se to dá. Nahoru by to bylo horší, bruslit by se dalo až tak 3 km za závorou. Dneska krásný počasí, když jsem sjížděl od Laviček, tak jsem předjel rolbu, takže budou i lepší sjezdy, nebude to tak zmrzlý.
Vloženo 12.1.2020 20:11
z Dolní Moravy nahoru mastňácky lanovkou, od laviček na Mokřiny a zpět, po magistrále k zatáčce pod Kralickym Sneznikem a zpět a pak magistrále znovu až dolů. Na Slaměnce -2°C, celý den sluníčko. Nahoře stále parádní podmínky, krásně tvrdé stopy i pista na bruslení. Pozor na kamínky kousek za 7 cestami, potok v rokli před lavičkami se dá s trochou šikovnosti překročit i s lyžemi. Na to. dalším hřbetu klasicky vyfoukáno, je třeba kousek přenést. Sjezd bezpečný skoro až k Vilemínce, jen v tom posledním esíčku už jsou dost ledové plotny, tak opatrně. Dole v údolí led, ale dá se při troše opatrnosti dojet až na rozcestí skoro u závory. Podmínky jsou lepší na skate, na klasiku jsem neexperimentoval a dával klistry.
Vloženo 12.1.2020 20:02
Z Dolní Moravy od závory je první kilometr téměř nesjízdný. Je to čistý led a místy asfalt. Od druhého kilometru po Vilémku je to jakž takž, ale chce to dávat pozor. Od Vilémky výš už bez problému na A-lyže, zmrzlé a rychlé, perfektní skate.
Vloženo 11.1.2020 18:56
Dolní Morava - od Slaměnky doleva po cyklotrase. Strojová zledovatělá stopa a manšestr na skate. Na tu bídu celkem fajn - sjel jsem až k dopravní ceduli začátek obce (u Vilemíny). Žádné kamínky, vhodné i na A lyže. Pokud nenasněží, tak příští víkend to bude nesjizdné.
Vloženo 11.1.2020 16:06
Dnes pěšky k Vilemince dá se už jet skatem kilometr před ní uplně napohodu (žádný kamínky).Stopa začíná u Vileminky. Dále k lavičkám a na mokřiny a zpět. Jen na tom jednom slunném místě v zatáčce to chce přenést cca 150metrů. Dnes nejlepší skate co jsem tam byl tuto zimu po šesté. Krásně rychlé, tvrdé, manžestr jsem jel jako první 😘 Žádné ledové úseky. Rozhodně na A lyže. Díky za skvělou úpravu i při horších sněhových podmínkách 👍👍
Vloženo 6.1.2020 22:33
Zbojnický okruh stále velmi pěkný, -3 a později namrzala mlha. Na klasiku lepší zažehlit nějaký base, protože je stopa místy vyřízlá až na ledový podklad a je to abrazivní, nahoře pohádka. S áčkovými lyžemi opatrně od parkoviště i na některých místech spodní části, spíš bych je nebral. Pro skejt ideálně tvrdé a vymrzlé.
Vloženo 5.1.2020 22:07
Dnes od závory na Dolní Moravě - hnedka od závory to šlo s opatrností i na Ačkové lyže, a podmínky se jen a jen zlepšovali jak člověk stoupal po Jesenické Magistrále, až to byla úplná nádhera. Krásně projeté rolbou, většinu času stopa jak na klasiku tak na bruslení, ... Jediné místo, kterému bych se vyhnul velkým obloukem (alespoň o poloměru 2km) je oblast okolo "nad zatáčkou" (smrti). Lezou tam kameny, místy vytáté, hodně umrzlé. Rolba často se zvednutým finišerem jak málo tam bylo sněhu.
Vloženo 5.1.2020 14:32
Okruh Zbojnická - perfektní i na jedničkové lyže, v dolní části s trochou opatrnosti.
Vloženo 2.1.2020 17:21
Zbojnicky okruh z Pod Klepace proti směru h. Ručiček. Po rozcestí stopa žádná, pak měkký sníh trpící deštěm kapajicim že stromů, v prudké pasáži lezou sutry, doporučuji nejezdit. Kolem sedla puchača super podminky, ve sjezdu zpět kolem serpentin vytata místa. Skol
Vloženo 1.1.2020 19:18
Jel jsem od závory přes Vileminku na Mokřiny a zpět. Od závory jsem šel cca jeden kilometr pěšky než jsem nasadil lyže. Na skate i klasiku parádní podmínky. Skvěle připravená trať i tam kde je méně sněhu. Před poslednim údolí k lavičkám jsou kamínky asi na 20 metrech (to je ten úsek kde padá většinou kamení a před jarem je to tam nejvíc vytáte). Ze Sedmi cest směrem na Mokřiny po 100 metrech jsou taky na cca 20 metrech. Tak opatrně na skluznici. Rozhodně na jedničkové lyže. Krásně umrzlé a frčelo to. Dnes bezvětří a sluníčko. Parádá to byla
Vloženo 1.1.2020 18:20
Potvrzuji, Jesenická magistrála ze Slaměnky na Dolní Moravu je ve vynikajícím stavu až k odbočce na okruh Zbojnická, pro skate i klasiku. Nahoře v jednom místě, kde je silvestrovský vítr různě vyfoukal a nafoukal sníh, se hodí dát pozor na kamínky, ale to je jen kraťoučký úsek, v pohodě na dobré lyže. Zbylé cca 3 km k závoře sice bez čerstvé úpravy (stejně by nepomohla) a strojové stopy, ale i tak ok.

Spojka na okruh Zbojnická: problém je stoupání Hlubokým dolem, spodní cca pětina toho stoupání je směrem dolů na běžkách nesjízdná (viz nejhnusnější foto), nahoru jsem to vyšel bez sundání, zbytek v pluhu sjel, ale není to kdovíjaký zážitek. Spodní část spojky pěkně urolbovaná bez stopy, ještě je tam manšestr takže na skate se starými lyžemi ideál, jsou tam asi 3 místa, kde je kvůli nedostatku sněhu potřeba hodně zpomalit a pár úseků s kamínky.

Okruh Zbojnická včetně spojky k hranici na cca 3/4 délky (zhruba nad 950 m n.m.) paráda včetně strojové stopy na klasiku, zbytek bez stopy a na pár místech kamínky. Sjezd ke Zbojnické chatě sjízdný v pluhu jen pro magory jako jsem já, protože moc podupáno a pár šutrů je tam taky, ale to by mi asi místní znalci řekli, že ten okruh se má jezdit proti směru hodinových ručiček :-) Spojka k parkovišti pod Klepáčem podobná jako spodní část Zbojnické. Dál jsem nejel, podle mě tam rolba jen přejížděla a neupravovala.

GPS záznam včetně polohy některých fotek na https://www.strava.com/activities/2973528984

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 1.1.2020 17:49
Ze slamenky na dolni Moravu přes lavičky a vileminu skvělá stopa od závory na klasiku i skejt, klidně lepší ski. Skol
Vloženo 1.1.2020 17:18
Dnes z Návrší na dolní Moravu. Po sjezdovku v Hynčicích pěkná stopa, vyjma sjezdu ke sjezdovce kde lezou kameny. Další špatný úsek je u zatáčky smrti, tam jsem to sundal. Stoupání na Mokřiny, čím víš tím lepší. Nejkrásnější část z Mokřin k sedmi cestám. Od čtyř rohu po zatáčku smrti, rozbité od čtyřkolky a kolem kaskád prudkého potoka lezou kameny. Celé projete rolbou. Místy bez stopovace. Doporučuji horší lyže.
Vloženo 1.1.2020 17:07
Z Návrší na Králický Sněžník a zpátky. Čerstvě upravená stopa od rolby na vyhlídku pod Ludmilou je téměř celá zničená off-roadem nějakého pupkatého bezmozka, který si potřeboval dokázat jaký je borec. Dál je to spíš na běžky v ruce nahoru i dolů, protože sníh ušlapaný, nerovný a přitom hodně rychlý. Tak jsem si spravil chuť na úseku od Návrší směr ke Štvanici a smekám před rolbařem jak i z malého množství sněhu dokázal vyrobit perfektní stopu téměř bez vyoraných kamínků. Směrem na Dolní Moravu jsem už dál nejel, ale předchozí dny to tam bylo horší se sněhem ať spodem nebo horem, hodně vytátých míst kolem pramenišť, kamínky apod., rozhodně na starší lyže. Dál zhruba od Morkřin ale perfektní na jedničky.
Vloženo 31.12.2019 8:03
V pondělí večer proběhla v okolí Dolní Moravy další úprava tratí - dle jejího rozsahu to vypadá, že z mé včerejší zprávy již nejsou platné 3 ze 4 fotek, ale upozornění na horší místa stále ano, stejně tak info, kde se nedala vyříznout stopa na klasiku - do většiny těchto míst rolba znovu nejela. A pozitivní součástí zprávy na http://bezkydm.cz/ je i následující: "Upravili jsme dnes také okruh Zbojnická, kde jsou vrchní partie i na klasiku, spodní pouze na bruslení."
Vloženo 30.12.2019 17:30
Tratě z Dolní Moravy po sobotní úpravě stále v dobrém stavu, za mě příjemné překvapení a v této sezóně zatím nejlepší lyžování, bez problému na nové lyže, tedy pokud se vyhnete následujícím úsekům: 1) Nad zatáčkou smrti - Jasaní: hodně kamenů, po rolbě to projelo i auto. Nahoru ke 4 rohům už je to OK. 2) sjezd Nad zatáčku smrti - projela ho čtyřkolka pásovec = sjezd, kde bych jinak jen občas připlužil, jsem takhle jel celý v pluhu, ve spodní části občas nějaký štěrk. Podobně dolů k Zatáčce smrti - tam se otáčela rolba, dál nad Hynčice je projeto od lyžařů (tou spodní cestou), viz jedna z fotek, ale tam už je sněhu málo, jednoznačně na kameňačky, rychle jsem to otočil.

Strojová stopa na klasiku chybí vedle úseků zmíněných výše už jen na prvních 4,5 km údolím od Dolní Moravy (měřeno od závory, kde jsem lyže nasazoval) a na Vojenské od serpentin dolů. V nejlepším stavu je úsek U šterku - U sedmi cest, pro klasiku i dál po magistrále. A ze svého pohledu klasika bych doporučil jet spíš klasikou, na skate jsou některé úseky podupané, ale ne nějak moc.

Díky za úpravu a díky i Dóčovi za včerejší zprávu, která mě finálně přesvědčila. Projet vše upravené bez přiblížení lanovkou znamenalo najet 50 km, viz GPS záznam https://www.strava.com/activities/2968164889
Vloženo 29.12.2019 19:45
Od slamníku 5 kilometrů okruh ke včelínu neprojeté ale sněhu dost a od vcelina již perfektně trasa rolbou i s dokonale vysoustruhovanou stopou směr Hynčice kam jsem nejel, ale vrátil se zpět k Slamniku vse již najeté a dále od laviček pod Kralický Sněžník - Vileminka - Dolní Morava sjízdné až dolu. Nádhera, trať skvělá, sněhu dost i na jedničky.

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 25.3.2019 10:58
DM - od Slamníku-U laviček jsem jel zhruba 6 km směr Vilemínka a zpět. Moc pěkné svezení. Na druhou stranu k Sedmi cestám se už konají pochoďáky takže rozdupaný, Pod Babuší jsem to otočil. Škoda, sněhu je ještě docela dost.
Vloženo 17.3.2019 10:02
Dolní Morava od závory to úplně nejde, ale hned po sto metrech už je to na pohodu. Pak údolím mokrý, ale v pohodě..Od zatáčky luxusní sníh, tvrdej, pohoda a krása. Doporučuju.
Vloženo 10.3.2019 0:08
Dnes přejezd Ostružná - Smrk - tratěma kolem Paprsku - magistrálou Kladské sedlo - Návrší - Vojtíškov.
Dopoledne trochu nasněžilo, akorát aby překrylo špínu a jehličí, mokré, takže to na čerstvém sněhu moc nejelo. Stopy ale všude pěkně projeté, od Ostružníku (kam se musí pěšky, případně po horní sjezdovce, kde ještě byl sníh). Klesání na Kladské sedlo už mizerné, kouká už docela hlína, ale dalo se. Jestli nepřipadne, asi poslední úprava přejezdu. Nad Vojtíškov upraveno tak do půlky, ale dalo se sjet ještě dál, někam cca na kótu 800m.n.m.
Vloženo 9.3.2019 16:04
Dnes od závory k Vilemince a dále po magistrále. Dole déšť od Vilemínky husté sněžení. Cca od 1100 mnm silný vítr tak jsem to otočil. Až na to počasí pěkné svezení.
Vloženo 7.3.2019 10:03
Dolní Morava - včera přes poledne od závory nahoru na Slaměnku, super svezení, pár centimetrů nového sněhu, takže schovaný jehličí, trochu pomalejší, ale na skate ideální. Zpátky dole už to bylo hodně měkký, i ta vrstva pod novým sněhem, ale dalo se.
Vloženo 2.3.2019 12:35
Dolní Morava - Zbojnicky okruh
V 9:00 - 1, stopa zmrzlA ve spodní části víc jehličí ale nijak to neomezovalo, v horní čas cca 1cm poprasek čerstvého sněhu, v 11:00 jsem odjížděl a bylo stále pod nulou ale pod mrakem
Minimum lidi za mě max spokojenost
Vloženo 13.2.2019 22:44
Dnes odpoledne skate z Hedeče na Severomoravskou chatu a zpět. Počasí jako v prádelně a okolo nuly, ale i tak stopa super.Na klasiku byla prošláplá od běžkařů, ale skate bylo v čertvém 3 až 5cm prašanu.
Docela rychlé svezení hlavně díky zmrzlému podkladu.
Celková spokojenost a doufám, že hlášená obleva nebude pro stopy moc devastujicí.
Vloženo 10.2.2019 12:55
Včera z Kunčic na hřeben, Chlupenkovec, Kladské sedlo, Návrší, Hynčice, Staré město. Z Kunčic po loukách dost zledovatělé, nad hranicí lesa už perfektní. Sněhu dost, úprava ukázková, lidí minimum. Sjezd od štvanice do Starého města upravený, ale dost zledovatělý. Celý den cca -2 stupně.
Vloženo 8.2.2019 0:13
hřebenovka Slaměnka-Podbělka-Sušina-Stříbrnická-Kraličák a dolů na Zbojnickou, po stopě k Vilemínce a k závoře. Na běžkách to je trochu dřina, velká škoda že poprašek sněhu byl občas sfouknutý tak ty sjezdy byly hodně cik cak opatrné, nicméně výhledy epesní. Klesání z hřebene pod Malý Sněžník po prošláplé stopě k hraniční spojce je plné děr po lidech bez sněžnic, nepřeju nikomu. Pak už po Zbojnické krásné svezení. Ráno to vypadalo na bloudění v mlze, naštěstí se to protrhalo do azura. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5086447

O oblasti

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky