Králický Sněžník – běžky

Archiv zpráv zimy 2014/2015

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Králický Sněžník ze zimní sezóny 2014/2015. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Králický Sněžník - aktuální zprávy

Vloženo 6.4.2015 18:53
na zadním parkovišti na Dolní Moravě bylo po 9hod poměrně dost aut, posádky ale nevěřícně hleděli nahoru, kde se nic nehýbalo. od vedlejšího auta odcházeli dva běžkaři asi z Králík a hlásili, že lanovka opravdu nepojede, že prý už skončili. no nic, zprávu posílám dál, přehodnocuji plány a vyrážím k závoře, nasadit se dá hned, jede se pěkně, ale nikdo mne nedojíždí, pár lidí do protivky, pak hodně dlouho nic, až někde kolem druhého mostku, se vrací ti dva z Králík, že mi to ještě kus prošlápli, ale pak že to nedám. čína, že jsem viděl sotva na pár kroků tam byla, ale ne dlouho, 1,5m závěje taky, ale ne napříč, jak jsem se blížil k lavičkám, tak ubývalo sněhu a přibývalo slunce. k lavičkám mi to trvalo 4hod, tam byly stopy z druhé strany. z dálky to vypadalo, že je horní cesta přes horní sjezdovku prohrnutá, takže možná skončili kvůlivá kalendáři (lesy?). dál pod chlum a pak šikmo dolů k mramorovému lomu a zpět na parkoviště. krásný pestrý výlet, jen bloudění žádné. končím, přepínám na server kamnavodu
Vloženo 4.4.2015 21:53
Petříkov - Paprsek. Krásné upravené trasy, sluníčko. skvěle podmínky.
Vloženo 4.4.2015 15:41
Neváhejte a doražte na krásné běžkování z Dolní Moravy. Zaparkujte na horním parkovišti a rolba už jela od závory po obou stranách Moravy až po druhý mostek nad Vilemínkou. Naprostá nádhera :). Žádné kamení a ideální podmínky jak v lednu :). Děkujeme za úpravu stop :)
Vloženo 23.3.2015 19:03
Paprsek - úsek malý Sengen projeto v patek rolbou. Dve stopy upravene pro klasické lyzovani. stopy tvrdé a dostatek sněhu.
Vloženo 22.3.2015 21:33
zkusil jsem lanovku z Dolní Moravy ( za Mokřinama dolů už jsou kratší asfaltové úseky ) a opravdu se dá stále dojet dolů zpět do Dolní Moravy skoro až k závoře, ani to nepovolilo, tak jsem plužil na tvrdém ( ale ne ledovaté )
Vloženo 15.3.2015 15:51
Okruh Zbojnicka perfektne, vcera napadlo cca 1-2cm, idealne
Vloženo 14.3.2015 10:50
Okruh Zbojnická v perfektním stavu, hlavně horní vrstevnicovka. Sníh čistý, stopa pevná, nemělo to chybu!
Vloženo 9.3.2015 11:37
Nad Dolní Moravou pořád sněhu dost. Ráno a večer zmrzlé (stopy vyloženě ledovaté), přes den sníh mokrý, ale nádherné jarní poježdění, sluníčko, výhledy...Mezi Sedmi cestami a Mokřinami je trasa většinu dne ve stínu, a tak je tento úsek opravdu v dobrém stavu - stopy i bruslařský pás velmi rychlé. Překvapivě dobře je na tom i trasa dole v údolí Moravy. Neváhejte a vyražte, sezóna ještě nekončí!
Vloženo 3.3.2015 19:50
Dolni Morava od Slona nahoru lanovkou a dal Pod Chlumem a cely okruh Slamnik plus okruh Mokriny. V noci pripadlo 5 a nahore skoro 10 cm snehu. Vetsinu trasy jsem jel sam a jako prvni v nedotcenem cerstvem snehu. Stopa zadna, na otevrenych mistech az pulmetrove naveje, v lese krasny rovny povrch. Pekny svezeni, ale drina. Proslapavace stop i vymenu lyzi na 45.kilometru jako u Bauera bych uvital:-) Podle stop to dnes odhaduju na max. 10 bezkaru v teto casti Kralicaku. Kdyz pripocitam cerstvy snih a vitr, ktery stopy zafoukava, jsou to asi ty hlavni duvody, proc nebylo upraveno. Ale v druhym okne cucim na bilestopy.cz a tam hlasi vse upraveno v poslednich 24 hodinach. Mozna vecer vyjeli a nebo ze by kec???
Vloženo 22.2.2015 20:14
Běžkování nad Dolní Moravou stále fantastické! Zejména úsek Sedm cest - Mokřiny nemá chybu. Stopy tam byly tak rychlé, že ve sjezdech jsem z nich před každou ostřejší zatáčkou radši vyskočila. K večeru sjezd k Vilemínce, to se zatáhlo a stopy začaly ledovatět. Poslední sešup k Vilemínce děsně zmrzlý, skoro na tom nešlo ani plužit.
Vloženo 22.2.2015 0:06
V pátek odpoledne úžasné běžkování. Teplo, slunečno. Dole v údolí Moravy střídavě mokrý, střídavě zmrzlý sníh a spousta jehličí. Zato nahoře směrem k Slaměnce perfektní, nádherná čistá stopa, mazala jsem fialový klistr a měla jsem pocit, že letím. Mimochodem, dnes jsem byla (bez lyží) v Polsku v oblasti Boleslawowa a Kletna, měli tam nádherně urolbováno. Pokud někdo máte cestu do těch krajů, vemte si lyže.
Vloženo 21.2.2015 22:55
Ráno Dolní Morava Vilemínka zmrzlá stopa plná jehličí,nahoru nad Slaměnku nádhera,dále křižovatka Sedm sest ,Zatáčka smrti,chata Návrší střídavě zmrzlé na slunci změklé,pěšky Stříbrnice,Stará Město dříve upravená stopa jarní firn.
Vloženo 16.2.2015 7:29
vlekem zadarmo v 9 hod na Větrný vrch, úsek rozcestí pod Klepáčem (parkoviště)-Pod Sršňovkou je stopa plná ledu a jehličí a i dál na Zbojnickou chatu (žlutá) je dost úseků se špinavou stopou. Na vrchní části okruhu je situace podstatně lepší, dopoledne takřka ideální, odpo do toho svítilo. Směrem na Kraličák (červená) je turistická stopa od lyžařů,ale není moc v dobrém stavu-skialpy, sněžnice,pěší, psi-stejně vypadá i zelená "Horní Morava-CZ/PL" směrem po hranici dolů-ale sjízdné to je.Ze sedla Puchača je na polské straně hezká stopa od skútru směrem pod Trojmorski wierch a na opačnou stranu směrem na Schronisko - ta je ale po 1,5 km rozšlapaná pěšími. sjezd zpět od "Pod Klepáčem" volně po loukách až dolů k vleku byl super. sněhu je na celé trase dost, dole tak 20-30 cm, nahoře až metr-kde není trasa od rolby, nebylo se hůlkama jak opřít:) klidně na nové lyže. když jsem v 16 hod odjížděl, bylo dole na slunku 8st, ve stínu 3.
Vloženo 14.2.2015 18:40
Trasa Slamenka-Dolni Morava,horní parkoviste.Naprosto dokonalá,krásně vyfrezovana stopa, dost místa i na bruslení . Misty azuro,sjezd do Dolni Moravy neměl chybu.Kvalitní stopa i po obou stranách Moravy v údolí.
Vloženo 12.2.2015 18:40
Tip na oblast trochu stranou zájmu: Jeřáb, Severomoravská chata a okolí, super svezení, perfektní stopy. Nastupoval jsem z Písařova - v tom prvním lesíku leze občas nějakej šutr a při sjezdu je třeba dát bacha. Od Hájenky doprava k Čečeli se stopou prošel kůň , ale nic hroznýho. Dál paráda. Sjel jsem to i do Šanova - je protažená i odbočka na Křížovou horu a potom i na Horní Hedeč - všude pefektní tvrdá stopa, kde leze trochu hlíny, dá se vyhnout. Možná bude trochu problém s mázou, dole je to na klistr, který se ale ve sjezdu při plužení rychle sjede. Nahoře to k mému překvapení bral tuhý fialový, ačkoli teploměr na SM chatě ukazoval +2 - ale v lese je určitě chladněji. Stopy jsou tvrdé, vymrzlé, jen mezi nimi není moc prostoru na bruslení a ze stromů už začíná paadat bordel, tak to už není úplně čisté a občas to zadrhne.
Vloženo 2.2.2015 13:27
Z Dolni Moravy na Slamenku upraveno v Nedeli rano jak bylo slibeno na http://www.bezkydm.cz/. Jedna vyrezana stopa a pas na brusleni, snehu dostatek, misty mekci (na brusleni) jinak vyborne podminky.
Vloženo 2.2.2015 8:10
od nádraží Červený Potok rolba přes Trojici až do Písařova ? jinak stopy až do Zábřeha
Vloženo 27.1.2015 9:39
Zprávy z oblasti Králičáku patří do sekce Jeseníky!
Jinak pro Petra: Kolem Dolní Moravy je lze jezdit skate skoro všude, kde se upravuje. Určitě okruh Zbojnická (od parkoviště nad Horní Lipkou - velmi omezená kapacita směr Przelecz Puchacza) a také na trase Slaměnka - Mokřiny.
Vloženo 26.1.2015 14:11
Dolní Morava - okruh Zbojnická: Za slabého sněžení a mrznoucího mrholení projet celý okruh i se slepou cestou směrem od rozcestí "Nad Zbojnickou chatou" až téměř k česko-polské hranici po červené turistické na Králický Sněžník. Sněhu všude dostatek, pouze na jednom místě na spodní cestě tekl potůček, který se obcházel. Stopy kvalitní, je poznat, že jsou pravidelně rolbovány. Krátké nakouknutí k polským sousedům a rychlý návrat zpátky do ČR. Poláci si mohou o takových stopách nechat jenom zdát...
Vloženo 26.1.2015 10:30
V sobotu za krásného slunečného počasí jsme jeli magistrálu na Slaměnku. Krásná vyříznutá stopa, nicméně po páteční oblevě ledovatá, takže to bylo na klistry. Na bruslení, ale skvělé. Dole u závory to jet nešlo, ale tak po km už v pohodě.
Jeli jsme i okruh pod Slamníkem. Běžku jsem nadzvedával jen asi 3x kvuli kamínku ve stopě. 1x prudké brždění za zatáčkou, v nepřehledném úseku stopa přerušena potokem. U kaskád stopa opět ledovatá, V neděli padal takový krupicovitý sníh. Dopadly tak 4 cm.
Vloženo 24.1.2015 20:05
Slaměnka-U sedmi cest-Mokřiny, zpět a dolů na Dolní Moravu naprosto parádní podmínky-perfektně vyříznutá stopa a upravený pás na bruslení, sníh tak 20-40 cm, žádné šutry, stopa čistá. sjezd z Mokřin k zatáčce smrti nic moc, v lese je to dost tvrdý a místy lezou šutry a asfalt-otočil jsem to. krásná je stopa od lyžařů z Mokřin na Tetřeví horu (ČTZ) a pod Podbělku. teplota mínus 2.
Vloženo 21.1.2015 21:48
Nahoře v okolí Slaměnky čerstvý poprašek na vymrzlém upraveném podkladu, naprostá paráda jak na klasiku tak na skejt.Na tratích leží okolo půl metru sněhu, nikde ani smítko natož kamínek.
Vloženo 19.1.2015 20:59
Dolní morava a dále na Kraličák spousta sněhu. Včera pěkných 5-10 cm prašanu. Stopa z Dolní moravy po žluté od zákazu 7km na rozcestí Pod Vilemínkou perfektní. Od rozcestí vede urolbovaná dálnice až na vrchol Kraličáku, prvních pár stovek metrů po žluté, pak dlouho nic a pak po červené.
Vloženo 18.1.2015 0:24
Dnes odpoledne jsme dali okruh Zbojnická (od parkoviště nad Horní Lipkou) a bylo to zatím nejlepší letošní běžkování. Sněhu dost, hlavně na horní cestě, podklad z toho nelezl, krásně upraveno na klasiku i na skate, mokrý sníh, klistr nutný. Se soumrakem začalo chumelit, jestli připadne, bude to prostě paráda.
Vloženo 17.1.2015 20:19
Z Horní Moravy kolem Moravy po české straně první 2 km nic moc, dost ledu, rozbředlého sněhu, špinavá stopa, pak už mnohem lepší až na Slaměnku a pak na "U sedmi cest.", všude nahoře moc pěkné podmínky. Všude strojová stopa a pás na bruslení, sníh je měkčí, byly +2st, šutry nelezou nikde, snad jen úplně dole na začátku, ve stopě občas led, ale ne voda, boty suché. běžky je potřeba sundat jen na jednom místě (potok), jinak je celá trasa sjízdná. Sjezd zpět na Horní Moravu úžasný, celkově super. Určitě je ale lepší nechat se vyvézt navrch lanovkou a jet to naopak, ten výstup dá docela zabrat:) Odpo začal padat trochu sníh, pod 800mnm mrholilo.Foto pro představu https://picasaweb.google.com/tomasspacek
Vloženo 12.1.2015 18:11
Na FB Dolní Moravy se píše, že dnes ráno obnovili úsek Pod Vilemínkou - Mokřiny.
Vloženo 12.1.2015 16:11
Dobrý den,
nevíte jak to teď vypadá se sněhem směr Králičák, je to na běžkách sjízdné? Děkuji
Vloženo 5.1.2015 0:06
Tak dnes konečně první lyžování. Byla jsem na Dolní Moravě až odpoledne/navečer, proto jsem zůstala v údolí Moravy. Žlutá značka od točny busu k Vilemínce nádherně sjízdná, luxusní stopa vyšláplá od lidí, sněhu dost i na lepší lyže. Od Vilemínky pokračuje stopa dál (těžařskou cestou - červenou cyklotrasou zřejmě až pod Slamník, ale tam už jsem nejela). Myslím, že nahoře to musí být nádhera, netřeba váhat. Mám jen dotaz na znalce místních komunikací. Lze někde parkovat tak, aby člověk rovnou z auta nastoupil do stopy a vyšel na hřeben po svých bez nutnosti použít lanovku? Chtěla jsem dnes původně auto nechat ve Skleném, na jeho konci je takové rozšířené místo, parkovávali jsme tam, když jsme šli jednou přechod na sněžnicích, ale dnes tam byl zákaz zastavení s dodatkem "Otáčení vozidel údržby". Dá se např. nechat auto na konci Vojtíškova?
Vloženo 3.1.2015 18:07
Ahoj byl dnes někdo na Dolní Moravě?A jaké to tam bylo.CHtěl bych zítra jet na SLAMĚNKU.(BĚŽKY)
Vloženo 3.1.2015 11:19
Ahoj, byl dnes ( v sobotu ) někdo na Dolní Moravě ? Pokud ano, jak to vypadá a čím jste mazali ? Podle webu by snad zítra mělo sněžit, tak o tom přemýšlím. Díky za zprávu.
Vloženo 2.1.2015 17:07
Trasa Slaměnka - Mokřiny naprostá paráda. Sice na bruslení je to těžší ale sněhu dostatek. Doporučuji všem a nemusí se jezdit daleko :). Vstup ze ski areálu Dolní Morava a sedačkou na Slaměnku.
Vloženo 1.1.2015 10:45
Upravené tratě jsou již i v okolí Dolní Moravy - "I když podmínky nejsou ideální, podařilo se nám upravit Jesenickou magistrálu v úseku U válce - Mokřiny - (Zatáčka smrti) s odbočkou ke Slaměnce. Celkem cca 19 km stopy." - z https://www.facebook.com/bezkyDM

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Králický Sněžník