Králický Sněžník – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Králický Sněžník ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Králický Sněžník - aktuální zprávy

Vloženo 27.2.2021 21:47
Urolbovano v pátek večer, ale poté na to v noci připadlo asi 5-7 cm sněhu. Z Dolní Moravy údolím to bylo nejdříve na mokrém prekrystalizovanem sněhu, s narůstající výškou pak už byla mokrá vata a nakonec nahoře prašan. Ve stopě umydleno, na mazání určitě oříšek. Stopa byla všude dobrá, na bruslení o něco horší, vrstvičku nového sněhu lyžaři ujezdili tak jet se dalo bez problémů
15:19
15:26
15:30
16:59

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 27.2.2021 21:37
Ahoj dnes Zbojnicka...asi vcera upraveno a pres noc do toho napadlo cca do 5cm lepivyho snehu...mistama dobry jinde na hraně...cim vys tim lip...na skate bo bylo...ale dost rozslapano od pěších...jaro prichazi no..🙂
(Odpověď na dotaz uživatele Mich z 26.2.: Ahojte, nevite jak vypadaji ted trasy kolem Kralickeho Snezniku na brusleni?dekuji)
Vloženo 17.2.2021 8:24
Zbojnicky okruh.... dobrý základ od rolby lidma projeto jel jsem navečer super svezení
Vloženo 15.2.2021 15:52
Z Hynčic přes Návrší a dále k Ludmile a na Králický Sněžník. KS je srdcovka, ale nic se nezměnilo oproti předešlým letům (dále v textu) a tak to byla víceméně každoroční "povinnost". Z Hynčic po Návrší pěkně upraveno, vypadalo to, že jsme šli jedni z prvních. Od Návrší ale začalo to, co je pro KS typické a běžkařovi radost nepřinese . Z nějakého důvodu je KS choďák a s ohledem na nedělní exklusivní počasí tam bylo lidí více než obvykle. Od Návrší cesta k Ludmile již solidně rozrytá, co mne překvapilo, že i dost skialpinistů neslo skialpy na zádech. To k tomu patří, jít pěšky po vysněžené cestě a lyže si nést? Od Ludmily pak už jen rozdupaný chodník a dokonce i ty alternativní vyjeté stopy kolem chodníku byly produpané. Když to odhadnu, tak jsem tam a zpět potkal na stovku pěších, dobře padesátku na skialpech a do 10 běžkařů. No a korunu tomu nasadil "fotograf", co fotil svou mámu, přitom stál ve vyfrézované stopě a nevěděl o světě. Když jsem na něj z asi 20 metrů zavolal "pozor", tak se docela sprostě rozkřikoval, že pozor mám dávat já a vztekle dupal ve stopě.
Tož tak, omlouvám se ale nedalo mi to. takže KS doporučuji v týdnu a ideálně brzy ráno.
Vloženo 6.2.2021 23:40
Zbojnický okruh od vrchní závory překvapivě pěkný svezení, sice neupraveno ale vzhledem k upravě asi ve středu nebo čtvrtek a pár centimetrum novýho sněhu to bylo dobrý, čím výše tím lépe, sníh trochu lepivý a umydlený, ale jinak nádhera...prostě jsou to hory no...:-)
Vloženo 6.2.2021 20:41
Zkusili jsme start ze St.M. směr Větrov, dál Paprsek - Palaš - po hranici směr Polská hora - Medvědí bouda - Kladské sedlo - Návrší - nad Hynčicemi - Štvanice - St.M. ...a nebyl to dobrý nápad. Bile stopy hlásí, že to rolba včera celé projela, ale až na Starý kopec bez stopovače, takže zmrzlé stopy po pásech a na tom trocha nového sněhu- dole se lipl, nahoře už spíš prašan. Kolem Větrova fučelo, od sedla už novější úprava, tak fajn, i když sjezd z paprsku je dost vyplužený, tak tam má dost lidí problémy. U chaty fronta, tak nemá smysl se zdržovat. Po hranici standard - konečně ksem se svezl, sjezd k Medvědí boudě bezpečný. Přes Kladské sedlo je to takové turistické běžkování beskydského typu, chce to víc čerstvého sněhu. Kolem Návrší už zas hezké svezení, které končí u sjezdovky nad Hynčicemi. Dál kolem Štvanice už bez stopy, od 700 m níž to bylo spíš o skluznici, poslední 3 km do St.M. s lyžema na ramenou. Prostě nevěřte vždy tomu, že kudy jela rolba, tam je upraveno.
Vloženo 31.1.2021 22:13
Kdo dnes vyrazil (kamkoli), tak ví, kdo nebyl, ať to zkusí ještě zítra, lepší už to být nemůže. Ráno na DM -12°C, u Vilemíny počítám aspoň -15, takže stopy tvrdé, krásně vymrzlé, tutový odraz, ale zároveň to na tom přemrzlém prašanu moc neklouzalo. Trasa zde: https://mapy.cz/s/covarelape. Na magistrále celkem provoz, včetně pěšáků, ale vážnější škody nepáchali, tak v pohodě. Dál od Laviček odpoledne už jen minimum lidí, stopy na spojce Tanková skoro neporušené. Sjížděli jsme od Sutínově protaženou cestou přes Smolkův most, pod 900 m už více ledovaté, ale furt krásné svezení.
Vloženo 31.1.2021 19:36
Dnes z parkoviště Pod Klepáčem okruh Zbojnická vzorně upraven. Jen hank od chaty nahoru má občas málo sněhu a kouká hlína ale tam je to stejně spíš na pěší...
Vloženo 31.1.2021 19:33
V sobotu 30.1. příjemné svezení z Hedče ke Svaté trojici. Hezky upraveno, pod cca 820 m n.m. stopa občas ledová, ale jinak dobrý i na hezké lyže. Díky!
Vloženo 24.1.2021 17:06
Dnes lanovkou na Slaměnku...odtud směr k Sedmi cestam v azuru...čerstvě upraveno..naprosto famozni svezeni na klasičkách v čerstve vyrizle stope...upravou se promichal cerstvy se starym snehem...pak zpet kolem lavicek k zavore...to se uz zakabonilo..namrzajici mlha...vitr...a zase mlha..upraveno cerstve nebylo..asi od patku ..ale napohodu...spodek byl ledovaty s popraskem cerstveho snehu..lyze jsem sundal 300m pred zavorou...dnes se to povedlo...🙂
Vloženo 22.1.2021 11:54
V pondělí dopoledne jsem jel od závory směr Slaměnka, vzhledem k tomu, že jsem neměl tolik času jsem to po 5km otočil, parádní podmínky, mínus 8stC, sníh přemrzlý, moc nejel ale jinak super, upraveno nebylo přesto stopa na klasiku po víkendu vypadala výborně myslím, pár lidí jsem potkal, spíš turisti.
Vloženo 17.1.2021 10:16
Šanov-Jeřáb 16.1. protaženo rolbou stopy v obou směrech. Na brusleni mnoho místa není, ale dalo by se.

(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 14.1.: Ahoj, nevíte někdo, jestli se Šanov, Jeřáb a okolí rolbuje i na bruslení? Předchozí roky se rolbovaly jen stopy na klasiku v obou směrech a na bruslení mezi nimi nezbývalo místo.
Diky.)
Vloženo 17.1.2021 8:20
Hanušovická vrchovina: z Písařovského sedla na Severomoravskou chatu (která byla otevřena, díky Bohu za to). Strojová stopa, teplota kolem -10°C, můžete vytáhnout A-lyže.
Vloženo 12.1.2021 18:48
Ze Staráku do Hynčic občas kamínek - Nad Štvanicí - Padesátky - Mokřiny - 7 cest přes Jasaní do Vojtíškova na bus. Kdo chce zažít tu pravou zimu, kdy jste v přírodě úplně sám (potkal jsem jen 2 rolbaře, co mi udělali část cesty stopu), bez davů jako před 20-ti lety (kontrast proti Paprsku), doporučuji. Sněhu všude dostatek.
Vloženo 13.1.2021 19:53
Potvrzuju Zprávu od Mareny.
Možná by bylo lepší stopu od Šanova jen utáhnout na hladko bez vyříznutí stopy. V lesích kolem Jeřábku hodně špatný traktorový podklad. Ze sedla kolem Jeřábu, Kamence a Boudy OK, místy kamínky
Severomoravská chata otevřená, díky.
Na zpáteční trase jsme to místy v lese nesli, závěrečný sjezd do Šanova po loukách mimo stopu parádní
Vloženo 10.1.2021 18:07
Pokus o nástup ze Šanova jsme po 2 km chůze s lyžema v rukou vzdali. Dole je sněhu málo a v trase rolby lezou šutry a voda. Nahoře kolem Svaté trojice to už asi je dobrý, ale zdola nástup nedoporučuju.
Vloženo 7.1.2021 14:36
Včera cca. 14:00-18:00 trasy okolo Paprsku - Pralinka + Velký Šengen - stopa projeta zřejmě z předchozího dne, tzn. ještě lehce dopadalo, ale naprosto v pohodě podmínky jak na skate i klasiku. Nebál bych se vytáhnout i áčkové běžky :-) Otevřené okno na Paprsku samozřejmostí.
Vloženo 5.1.2021 13:54
Okruh Zbojnická pod Klepáčem až na asi jeden kilometr v nejnižší pasáži super, nahoře 30 cm a skoro nikdo na trati :-). Skol!
Vloženo 1.1.2021 14:06
Dm lanovka červená hřebenovka super
Vloženo 1.1.2021 8:26
Ze Slaměnky k rozcestníku Mokřiny skvělé podmínky. Vytvářel jsem stopu po nočním sněžení a nad cca 1000 m je to bez pochybnosti i na áčkové běžky a to v celé oblasti. Ověřil jsem osobně od Slamenky až k rozcestníku Mokřiny, ale určitě skvělé podmínky budou i dále po traverse, nevím jedině závěrečná část od Zatáčky smrti k chatě Návrší, kde výška klesá pod 900m. Zpět jsem se vracel traversou přes rozcestník U Johannese a jelikož zde je výška k 900m, tak podmínky horší, sněhu méně, takže celkově je lepší vzít béčkové běžky.
Vloženo 29.12.2020 21:34
Čerstvé oficiální info: "Ve vesnici je jen poprašek, ve vyšších polohách je sněhu trochu více, bohužel to stále na strojovou úpravu není. Na kamenačkách se to ve vyšších polohách především nad 1000 metrů dá 🎿 Je zde 10 až 15 čísel prašanu bez podkladu, takže když víc zaberte jste na štěrku, ale pro nadšence to je ..."
Zdroj: http://www.bezkydm.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Sophie Habermann z 29.12.: Ahoj, nevíte, jak to vypadá na běžky z Dolní Moravy?
Děkuji)
Vloženo 27.12.2020 9:35
nad Slaměnkou - pár cm a bude to aspoň na staré běžky ovšem nahoru po svých
Vloženo 15.12.2020 18:34
Ahoj. Byl jsem to v neděli okouknout. Jel jsem na kole z parkoviště pod Klepáčem na polskou chatu a polskem na Kladské sedlo a zpět přes babuši až na Dolní Moravu. Je tam maximálně 5 cm někde. Není to v žádném případě ani na kameňačky. Na sjezdovce Slamník už jezdili kluci na skialpech. Tam mají dost nafoukáno. Snad to brzy příjde a budem moc vyrazit do stop. Jinak nahoře to je jak v pohádce. Stromy krásně pod sněhem a omrzlé
Vloženo 14.12.2020 12:17
ahoj, byls to risknout? taky bych rád nějaké info..díky

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 13.12.: Ahoj nemáte někdo info o Dolní Moravě podle webkamery to vypadá ze tam je snehu dost ale nenasel sem nikde nic o úpravě.
Díky)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Králický Sněžník