Úpa a Rýchory – běžky

Pracovně jako "nejvýchodnější Krkonoše" jsme měli označenu asi nejméně známou oblast Krkonoš, ležící východně od řeky Úpy, resp. na horním toku Malé Úpy, kde leží i obec Malá Úpa. Ta zasahuje až na Pomezní boudy, kde končí hlavní hřeben Krkonoš, dá se odtud však pokračovat na lyžích směrem na jih až na Rýchory a do Žacléře. Na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 18.3.2019 20:14
Naposledy upraveno v únoru. Haida i odbočka z ní do Lvího dolu rozrytá od skútru den po úpravě tratí, která probíhá sotva jednou týdně. Souhlasím s Anninkou, Malá Úpa na běžky celkem tragédie a spíš než snahu o zlepšení jsem tu za celou sezónu zaznamenala jen výmluvy, namátkou že běžkaři tu nenechají peníze... No já bych si za upravené tratě chráněné proti chodcům, skútrům a rolbám mileráda zaplatila, dát v Rakousku 10 EUR za den pro mě není problém, ale tam je kvalita úpravy tratí jinde (přitom nadmořská výška a sněhové podmínky srovnatelné).
(Odpověď na dotaz uživatele Alena z 11.3.: Dobrý den.

Jaká je sjízdnost běžecké tratě Haida a do Lvího dolu? Děkuji za odpověď.)
Vloženo 14.3.2019 12:57
Jsem zklamaná. Neupraveno..každý běžkař kouká, kde je s blížícím se jarem snih a upravená stopa a v Krkonoších u Pomezek na to každý rok kašlou. Chápu, že jsou pro ně prioritní sjezdari, ale běžkařů není tak málo a hlavně, prijelo by jich na chalupy víc! Chtělo by to, zeptat se v Rakousku a Itálii, kde na to berou, že denně upravují!! I v malinkých střediscích.
Vloženo 27.2.2019 18:53
Počasí sice na jedničku, ale stav trati v některých částech zoufalý. Sněhu je tam do dubna, ale v lese popadalo jehličí a větvičky natolik, že je nutné sundat běžky ve spodní části okruhu Kraví hora a v lesní části okruhu Haida (to nejhorší jsem nefotila).Asi nejlepší stav je z Pomezek na Lysečiny - jen pár horších úseků, ale dají se projet. Jinak stav sněhu odpovídá počasí, tedy ráno a ve stínu zmrzlé, na sluníčku měkké. Je třeba dávat pozor při přejezdech do stínu.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 14)

Vloženo 25.2.2019 9:08
Pomezky - U Kostel = dobrý 2-3,
U Kostela - Horní Albeřice / zmrzlý 4
Horní Albeřice - Ski Žacléř / zmrzlý + jehličí 5 = nedoporučuji
Vloženo 10.2.2019 14:40
Žacléř - běžkování v oblasti Bobr - včera stopy mírně zaváté, sníh ráno lepivý, odpoledne mokrý, ale sněhu dost, vše krásně sjízdné. Většina se upravuje na klasiku, ale jsou tam i kolečka pro skate.
Vloženo 9.2.2019 17:31
Trasa Pomezky ..Lysečinská ...a zpět...téměř bez lidí...na Pomeznich trochu foukalo ale dál už to šlo...na skate i klasiku supr

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 20.1.2019 18:37
Potvrzuji níže uvedené i dnes z Pomezek na Rýchory optimální podmínky, tvrdá, hluboká stopa skoro po celé trase. Akorát jsem sjížděla do Žacléře. Z Rýchor k Hubertusce pořád optimální podmínky, ale od Hubertusky sjezd do Žacléře je horší, jsou tam zledovatělé úseky, občas zmrzlé hroudy, ve stopě to skáče a houpá, tu a tam větvičky, ale sjízdné to je v pohodě až na Žacléř (z této části nemám fotodokumentaci, protože to z kopce frčelo ;-))

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 20.1.2019 0:08
Pomezky, Rýchory, Maršov - Ideální podmínky, viz fotky.

Fotky na: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/1119893914848860/
Vloženo 1.1.2019 23:12
Úžasné, že máme někde na horách sníh a hodně sněhu!

Z Pomezních bud ke kostelu v Malé Úpě a zpět.
Trasa nebyla super upravena ale jde to. Samozřejmě v tento den tam bylo hodně lidí.
Od 9 h cca se už dalo parkovat jenom na silnici, ale je to zdarma!
Vloženo 29.12.2018 21:02
Od Spáleného Mlýnu ke kostelu v Malé Úpě měkký mokrý krystalický hluboký sníh, rolba sice jela v 11 hodin,ale cestou zpátky odpoledne už to nebylo znát - rozdupáno pěšákama, sáňkama, bobama. Od kostela nad Albeřice jela rolba kolem 12hodiny, upravena částečně i stopa, ale je to měkké, hrudkované, nerovné, v některých částech špinavý sníh a v kopci od kostela koukal asfalt přes celou šířku cesty, ten však rolba zarovnala, takže je to sjízdné, ale chtělo by to,aby napadlo a přimrzlo. Odpoledne opět rozdupané pěšákama.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 14.12.2018 17:31
Ze Žacléře od zámku na Kraví horu (Malá Úpa u kostela) a zpátky - skate - kameňačky, lyže jsem nasadil na loučce 100m nad zámkem, pak chvíli sledoval kameny atd., ale s drobným a ne moc častým zadrháváním jsem to dal celé na lyžích (s občasnou soupaží). V lesíku před Hubertuskou začátek rolby, ale občas ještě bordel a kamínky, za Hubertuskou se přidala i stopa na klasiku, pak už skoro pořád paráda, jen dole u Albeřic zase lezly ze sněhu kamínky.

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 9.3.2018 19:39
Pomezky-Lysečiny a zpět, okruh Kraví hora a okruh Haida - neupraveno pouze od Cestníku k Lysečinám a dál na Rýchory. Nebo spíš upraveno bylo asi 8. nebo 7.3.,ale zapadalo to novým prašanem (tak 7cm).Ráno luxusní čerstvá úprava tvrdé, pomalejší, odpoledne to rychle měklo na lepící se hmotu a na slunci i dost mokré. Kolem Haidy kouká občas hlína a brzy to asi odtaje - nejměkčí, odtávající, bořící se, ale jinak všude dost sněhu bez koukajícího asfaltu a ledových ploten.Pokud to však v noci zmrzne,tak to budou úseky na slunci ledovaté.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/888119488026305/
Vloženo 7.3.2018 10:01
Z Pomezních Bud přes Cestník a Lysečinskou boudu stopy upravené, čisté, dobře sjízdné. Po zelené značce /po hranici s Polskem/ na Rýchory se nedalo - v lese zledovatělé stopy, tak jsme jeli přes Albeřický hřeben. Cesta neupravená, zledovatělá. Sjezd z Rýchorské hory do Horního Maršova nemyslitelný - celá cesta zledovatělá.
Vloženo 11.2.2018 20:43
Okruh Pomezky - Haida sjízdný, v lese na vracečce zpět na Pomezky málo sněhu s misty s vystouplou hlínou a jehličím od rolby. Pomezky - U Kostela v pohodě a podmínky dobré jak na klasiku, tak i na skate.
Vloženo 30.1.2018 19:16
Žacléř - Rýchorská bouda - Horní Albeřice: Bohužel téměř nesjízdné, v lese zbytky zmrzlého sněhu - nahoru to nejde, dolů až moc :) Zbytky stopy hodně znečištěné jehličím, větvemi apod., často bylo lepší jít pěšky. Na loukách je to trochu lepší, ale po zmrzlém sněhu se dá jet jenom na rovině.
Vloženo 29.1.2018 7:14
AHoj. Tento víkend Albeřice-Malá Úpa. Upraveno,stopa dobrá. Hory plné,takže i dost pěšáků.
Vloženo 15.1.2018 20:19
Pomezky-Albeřice
Byli jsme tam včera. Jen jsme zvolili běžky na skate. Jde to, ale jak jsou tam ty ledové plotny, tak je velmi náročné se odrazit a vedle je celkem luxusní stopa na klasiku. Takže doporučuji v tomto úseku spíš klasiku.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/856403387864582/
Vloženo 14.1.2018 19:16
Pomezky-Albeřice a zpět, vše sjízdné-tvrdý podklad, na něm 2-3 měkčího prašanu, místy zledovatělé. Stopa k Lysečinám, od nich neupraveno a nad Albeřicema je nutné jet po louce, ostatní běžkaři dole šli pěšky. Zkratka po zelené po hranici má 3 kritická místa v hustém lese-kameny,led,kořeny, ale na zbytku je krásný prašan. Jedna ledová plotna s asfaltem od Kostela k cestníku-dá se objet.

Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/855898437915077/
Vloženo 30.12.2017 17:16
Trasa z Pomezek přes Okruh Kraví hora na Lysečiny a zpět (15km): napadlo 2-3cm prašanu, pod tím je led. Čerstvá úprava asi nebyla, ale stopa i skate možný po celé trase. Dvě velké ledové plotny od kostela k Cestníku (nedá se to objet, ale po zpomalení přejet ano), od Cestníku ještě více sněhu a kvalitnější. Okruh Kraví hora - začátek led a jehličí, ale dá se to a cestou jedna ledová plotna, co se nedá objet.Jinak vše krásně sjízdné.
Vloženo 3.12.2017 21:59
Upraveno od Pomezní boudy ke kostelu, pak okruh kolem Kraví hory a taky okruh kolem Pěnkavčího vrchu.
Prostě paráda, jen občas v lese rolba hrábne do hlíny ale dá se jet i na lepších lyžích.
Vloženo 16.2.2017 15:39
mrkni tady na nějaké informace k trasám...já myslím, že tam bude všude dost sněhu na sjezd, taky to plánuji
http://www.skimu.cz/lyzarske-stredisko/lyzovani/bezky
Vloženo 2.1.2017 0:43
V Trutnově jsem byl jen ve městě, a myslím, že tam žádný sníh není, takže není šance. Na Silvestra jsem byl jinde v Krkonoších a tam začínal sníh na běžky od 750 m - o 300 m výš než je TU.

(Odpověď na dotaz uživatele Boris z 1.1.: Ahoj chtěl bych se zeptat, studuju skolu v trutnově a zajimalo by mne jestli okolo trutnova neni nejaky okruh nebo stezka kudy bych se mohl dostat na černou horu a je upravovana a jak je to ted vubec.v trutnově a okolí se sněhem :-) Děluji)
Vloženo 14.12.2016 12:25
Spojnice ke kostelu neupravená, proježděná skutry, ale sněhu tak 20 - pěkně klouzavý prašan
Vloženo 5.12.2016 1:18
Dnes jsem vyrazil na Pomezky. Silnice pěkně namrzlá, ale na kopci paráda. Projetá rolbou stopa od parkoviště ke kostelu. pěkná lyžovačka. Jel jsem potom přes Rýchory až ke Stechelberku - http://prntscr.com/dfesn2 , http://prntscr.com/dfesw7 , http://prntscr.com/dfet4g , ještě Rýchory - Hubertuska 900mnm projeto rolbou bez stopovače - http://prntscr.com/dfetsg
Vloženo 16.3.2016 20:31
Dnes dopoledne ze Spáleňáku nahoru ke Kostelu pohoda, okruh na Kraví hoře hezky upraven, škoda, že nějaký ignorant to rozjezdil se čtyřkolkou a pak ještě nějaký další se skůtrem... Potom přes Lysečinskou až do Albeřic krásně čerstvě upraveno, spousta sněhu a sluníčko. Po obědě na Pomezkách jsme jeli okruh na Haidu a i ten byl parádně upravený i pro skate. Místa na sluníčku se už odpoledne trochu bořila, ale sněhu dost. Potom při sjezdu do Spáleňáku už ke konci více vytátých míst, jak tam jezdí auta po té urolbované silnici, tak už to dole na slunci vytálo, ale dá se to před tím ubrzdit a ten kousek na parkoviště už donést.
Vloženo 9.3.2016 22:53
Dnes odpoledne na Pomezkách vše čerstvě výborně upraveno - Hajda, Kraví hora a pak až na Rýchory. Na 9.3. nejlepší letošní sněhově podmínky na klasiku i skate. Máza Swix 55. Doporučuji na víkend.
Skol, Pavel
Vloženo 5.3.2016 20:24
Trasa Pomezky-Žacléř dne 5.3.2016 parádní svezení, většinou prašan, stopa upravená, v nižších polohách už byl sníh měkčí, ale dalo se dojet skoro až do Žacléře. Nutné dojít cca 1km pěšky. V lese v úseku od chaty Hubertus do Žalécře místy bláto, větvě, ale dalo se to objet, horší až tak dolní část. Akorát jsme nesjížděli do Albeřic a brali to po zelené po hranici - tam byl parádní prašan i vyjetá stopa.
Vloženo 29.2.2016 10:08
Rýchory-Pomezky vřele nedoporučuju, zhruba polovina nesjízdná vůbec, zbytek na starých běžkách možná, my to prakticky celé nesli.
Vloženo 11.4.2015 12:36
Má trasa: Pomezky - Malá Úpa - Lysečinská bouda - po zelené k přechodu do Niedamirówa - Rýchorská bouda - Horní Maršov. Bylo asi 15 cm nového sněhu, kolem poledne + 2 °C, odp. slunečno. Stopa většinou neupravená, vyjetá na klasiku. Na asfaltce v Malé Úpě a u Lysečinské boudy vytátá místa, ale dala se objet. Za Lysečinskou boudou pak sníh na asfaltce uplně roztátý, bylo třeba jet po zelené po polské hranici.
Vloženo 27.2.2015 21:00
Dnes od kostelíka na rychory a zpět.projeto.jen dole u alberic.trošku horší ale jinak celkove dobrý..dobry na skate i stopu.večer jela rolba na haidě.tak snad jela i magistrálu.

O oblasti

Pracovně jako "nejvýchodnější Krkonoše" jsme měli označenu asi nejméně známou oblast Krkonoš, ležící východně od řeky Úpy, resp. na horním toku Malé Úpy, kde leží i obec Malá Úpa. Ta zasahuje až na Pomezní boudy, kde končí hlavní hřeben Krkonoš, dá se odtud však pokračovat na lyžích směrem na jih až na Rýchory a do Žacléře. Na Rýchory se dá vyrážet i z obcí v údolí řeky Úpy, jako je např. Horní Maršov nebo Svoboda nad Úpou.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše