Úpa a Rýchory – běžky

Pracovně jako "nejvýchodnější Krkonoše" jsme měli označenu asi nejméně známou oblast Krkonoš, ležící východně od řeky Úpy, resp. na horním toku Malé Úpy, kde leží i obec Malá Úpa. Ta zasahuje až na Pomezní boudy, kde končí hlavní hřeben Krkonoš, dá se odtud však pokračovat na lyžích směrem na jih až na Rýchory a do Žacléře. Na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 2.12.2023 8:59
Žacléř - Královec a Bobr jsou projeté, vždy na klasiku a většinou i pruh na skate,někde širší, jinde hodně úzký. Za mě krásné svezení, ale je to měkké a nejede to. Jely jsme s kamarádkou klasiku a byly jsme první ve stopě, až to ujezdí víc lidí, bude to super 👌Místy podmáčená místa nebo ledovaté. Tam, kde to bylo mokré, tak to po projetí namrzalo na lyže,ale 90% trasy v pohodě, vše šlo objet, občas nějaká hrudka nebo tráva,ale na béčkové lyže naprosto v pohodě 🤩👍
10:07
10:08
10:30

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 13.3.2023 20:02
Pomezky už jen na béčkové lyže.Lyzarska a Dlouhý hřeben nový prašan,stav skoro perfektní🤩👍,ale od Moravanky po Cestník katastrofa, zledovatělé, hrbolaté,místy asfalt,místy potok a u Krmelce pozor na kamínky, na louce skoro nic není, leze tráva, takže to brzy odtaje. A nástup z louky za pivovarem za chvilku možný nebude,je to podmáčené a bez lyží se tam ten led propadá,tak opatrně.Jinak parkování někdy kolem 11hod už na Letce 😉
11:24
11:27
11:38
11:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 5.3.2023 21:29
Z parkingu na Pomezkách na Rennerovy boudy a na okruh Kraví hory. K Rennerovkám pěkné, pak nic moc po cestě ke Krmelci. Okruh Kraví hora ujde jen je na pár místech hodně zledovatělý, je i stopa. Nejlepší mezi Rennerovkami a parkingem, jsou tam i dvě stopy. Lehce sněžilo, foukalo, teplota cca -3 stupně.
Vloženo 10.2.2023 13:01
Lví důl - vynikající úprava stará cca. 3 dny stále drží. Skate i klasika (1 stopa).
Bez lidí. Je to mimo provoz chatarskych rolb a skútrů i lyžařů - sjezdařů. Nerozdupano, nepoškozeno, místy stále manšestr. Téměř bez lidí. Super.
Vloženo 8.2.2023 19:33
Včera v noci protažen okruh okolo Červeného vrchu u boudy Jana, ca. 3,7 km. Stopa pro skate i klasiku. Místy měkčí. Od rozcestí k chatě Borůvka už nechodí pěší, takže kvalita super.
Vloženo 7.2.2023 18:54
Okruh Dlouhý hřeben upraven včera večer. Dnes nádhera. Místy měkké - propadaly se občas hůlky. Výhled na Sněžku nádherný ;-)))
Příjezdová spojnice k okruhu z Malé Úpy na Cestník bohužel už během dopoledne poškozena pásy skútrů apod. Perfektně upravená stopa nevydržela ani půl dne :-(
Vloženo 6.2.2023 20:31
Okruh Kraví hora v Malé Úpě upraven cca. před dvěma dny. Stav stále velmi dobrý. Výhledy splendidní.
Vloženo 6.2.2023 13:10
Okruh Pěnkavčí vrch včera večer protažen. Bruslení + 2 stopy na klasiku. Paráda.
Vloženo 31.1.2023 9:35
(Odpověď na dotaz uživatele Šárka z 31.1.: Dobrý den, jsem začátečník a chtěla bych poradit kam na běžky v Krkonoších. Které jsou aktuálně sjízdné ?)
Dobrý den.
Jako začátečnici bych Vám poradila - Skibusem se dopravte na Pomezní boudy a odtud se na běžkách vydejte k Červenému kostelu a potom na Lysečinskou boudu a zpět. Je to nenáročná trasa, pouze sjezd k Červenému kostelu okolo sjezdovky je trochu těžší, ale s opatrností to dáte. A v případě krásného počasí nádherné výhledy na Sněžku a Rýchory.
Bude se Vám tam moc líbit.
Vloženo 30.1.2023 15:29
Tak nakonec opět Malá Úpa a perfektní.Nevěřte zimním mapy.cz,že není upraveno,včera upravila Horní Malá Úpa všechny trasy včetně Lvího dolů a Haidy.Stopa skvělá vymrzlá,jen na Dlouhém hřebeni občas leze tráva ve stopě,to ve středu nebylo, nejhorší úsek viz foto,ale zase už nekoukal nikde asfalt😉Jinak skvělé podmínky, lidí velice málo,krásná zimní atmosféra,sice zima,ale bezvětří🤩Parkování bylo plné v 9:30,takže jsme stáli zadara podélně na Letce mezi prvnima😊
10:11
10:47
11:13
11:14

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 27.1.2023 18:38
Děkuji Janule za skvělé doporučení. Svezení dnes po tvé trase úžasné. Já skate, ale stopa všude krásně vyfrézovaná. Spáleňák, Kostel, okruh Dlouhý hřeben, Lysečinská bouda, Kraví hora, Pomezky a zpět Spáleňák.
Nevíte někdo zda se dá bruslit až do Žacliku přes Rýchory? :-)
Vloženo 25.1.2023 19:29
Horní Malá Úpa dnes naprosto famózní 👌🫶 Počasí perfektni a ráno čerstvě upravena Lyžařská až na Lysečiny, Dlouhý hřeben (nejlepší),Kraví hora (pár pěšáků to rozdupalo,ale nic hrozného),celkem 21km.
Všude perfektní stopa, pruh na bruslení měkčí, sněhu dost ,občas leze tráva nebo zem, ale opravdu jen minimální plošky a jde to objet,takže jsem docela litovala,že jedu na starých šupinách😉, protože odpoledne cukaly,jak se sníh na slunci měnil.Ze stromu pršelo (námraza a sníh),takže pod stromy hromádky někde ledovaté,jinde skoro na vodní lyže 😉skate pruh moc nejel,jak je to měkké,stopa byla lepší,hezky držela.Jo a u Kostela byla asi nějaká havárka,je tam vylita voda na cestu u křižovatky,která zmrzla na led,ale jde to objet.Vyražte než to zapadá 🤩
10:22
10:43
10:54
11:25

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Vloženo 20.3.2022 19:32
Janule byla dnes naposled v Malé Úpě😊Start až po 11hod,ale přesto dopoledne strašně ledovaté a oproti min.neděli už to není přemrzlý prašan,ale zmrzlý firn, led nebo měkkouš.Lyžařská až ke kostelu celkem čistá,odpo super svezení, ráno ledovaté.Od kostela k cestníku už na 1mistě kouká asfalt,lze objet lesem a je tam několik opravdu ledových ploten.Dlouhý hřeben má pár míst s jehličím a větvičkama,ale ve většině čistý,ale ráno ledovaté, u lavičky v zatáčce to hodně taje,za týden ubylo tak 15cm.Kraví horu jsem vzdala-na zač.zmrzlé a hodně jehličí. Malá Úpa už upravovat nebude a nedivím se,lidí už málo a úprava by stav moc nezlepšila.
11:21
11:33
11:38
11:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 19.3.2022 22:08
Odpovídám Aninnka, Janule je z Podkrkonoší a nejblíž to má na Černou h. a Pomezky. Jezdím často a podle úpravy - stačí sledovat bilestopy.cz a pak stránky FB Malé Úpy a Krmelce. Minulý víkend jsem se ptala na Informacích a SKIMU tratě neupravuje (upravuje obec) což je škoda, když nám část běžkařské změnili na sdílenou cestu se sjezdaři, tak by se mohli finančně podílet ;-) Pěšáků je čím dál víc a nerespektují značení, na to si stěžovala i paní na Informacích, která bydlí u Kostela. Mě teda víc štve letos to Taxi mezi Krmelcem a Lysečinama. Chápala bych to, kdyby to bylo zásobování, ale ono fakt vozí jen lidi, možná je snaha, jak omezit pěší na lyžařské, aby to nebylo rozdupané, ale taxi zase rozjede stopu a rozryje to. Jednou za sebou táhlo manšestrovač, ale to bylo opravdu jen jedinkrát. Zítra tam asi pojedu, tak dám report;-)
Vloženo 18.3.2022 20:55
Janule asi bydlí někde v oblasti,co? Dává docela pravidelně pěkné info,ale má nějak štěstí na upravené stopy.. máme chalupu u Lysečin a poslendí roky je to docela mizérie s údržbou stop!! Na to letos je pěšáků víc,kdy který rok zpět..Nechápu,proč někdo chodí po sněhu na výlet,když v údolí se projde na pohodu v lese..Hlavně by neměli chodit na běžkařských trasách..ani rodiny s dětmi na saních...ať jezdí u vleku..Jak to,že tohle Češi dodržují jen v cizině :-( SKIMU,PROSÍM, POLEPŠETE SE..NEŘÍKEJTE,ŽE SE NEDAJÍ SEHNAT PENÍZE NA ÚPRAVU-kraj,města,vesnice,sdružení,dotace ministerstvo..Jak to dělají v cizině,že tam úpravují denně!!!!! SKOL :-)
Vloženo 18.3.2022 15:34
Souhlasim. Trate v Upe a okoli jsou bida. Jezdime sjezd i bezky. Odpol.je uz snih na sjezdovkach marny. Trate na bezky jsou ale marne cely tyden. Muz nas priste odtahne jinam, proroze pro nej jsou bezky dulezitejsi. Uz zacina byt videt, ze Cechum prestavaji ceske hory stacir a neni divu.
Vloženo 18.3.2022 7:22
Možná až provozovatele Skiarealu pochopi, že spousta rodin nejezdí jen sjezdovat, ale i bezkovat a budou si vybírat místa, kde se nejen sjezduje, ale i bezkuje, tak se třeba o běžkaře začnou více starat, až jim začne ubývat sjezdovka klientela. A pak budou všichni brečet, kde jsou t
Vloženo 18.3.2022 7:12
Musím se přidat k Jardovi.
V Krkonoších jsme byli před měsícem na osm dní a nebylo nic upravené. Magistrála z Horní Malé Úpy ke kostelu a dál na Lysečiny neupravená hodně dní, rozšlapaná. Jediný úsek, který se dal trochu sjet byla trasa nad Albeřicemi po Vápenku, ale i tato úprava už byla starší.
To samé magistrála v úseku Modrokamenná bouda - Horní Maršov. Rádi jezdíme z Černé hory do Pece pod Sněžkou, ale když jsme trasy viděli, tak jsme si to odpustili. Škoda peněz za lanovku.
Do Krkonoš jezdíme od roku 2010 a je to s úpravami tratí rok od roku horší.
Je to velká škoda, protože běžkařské trasy v této části Krkonoš jsou nádherné a konkrétně trasa okolo Lysečinské boudy ať už do Albeřic nebo přes hřeben na Rýchorskou boudu patří k nekrásnějším. A letošní zima je bohatá na sníh a slunečné dny.
V dobrém slova smyslu závidím běžkařům v Jizerských horách. Trasy upravené několikrát do týdne a ještě na vyžádání zasílá JIZERSKÁ o.p.s. e-maily s přesnými informacemi o úpravách.
Příště pojedeme do Jizerských hor a rádi přispějeme na úpravu běžeckých tratí.
Vloženo 17.3.2022 13:32
Tak evidentně nikdo nic neupravil. Evidentně mají místní restaurateri vydelano a bezkarskou klientelu nepotřebuji. Jedeme tedy zítra s celou rodinou na černou horu. Tam si bezkaru váží, tak si dáme oběd s občerstvením tam.
Vloženo 13.3.2022 21:49
Upraveno v pondělí, ale stav stop celkem dobrý, dneska ani nefoukalo - jarní opalovačka. Start až 11:30, ráno je to jedno velké kluziště. Část lyžařské ještě ráno ledovatá, sjezd ke kostelu v pohodě (už to bylo měkčí, ale ne vodovaté). Nejlepší část od kostela po Cestník - ve stínu je to pořád přemrzlý prašan. Škoda, že to tam zase rozrylo to pásové vozidlo Taxi (jako by lidi nemohli ty 3km na Lysečiny jít pěšky nebo na běžkách, jsou na horách, tak ať využijí benefity čerstvého vzduchu-bych toto zakázala - taxík je ve městě, kdo to neujde, ať na hory nejezdí).
Dlouhý hřeben - východní část ze začátku ledovatka, pak měkké, na západní části mi to přišlo lepší. Ráno bych tam nejezdila, bude to, jak beton - hodně tam svítí sluníčko.
Kraví hora - na začátku trošku jehličí, ale nic extra a pak ve stopě vytály nějaké exkrementy, vypadá to jako hlína, ale sněhu je tam tak 20-30cm, takže hlína to nebude. Ta západní část je čistá - zase se tam střídá přemrzlý prašan ve stínu a ledovaté nebo měkké části na slunci.
Jo a při výjezdu z lesa od Cestníku ke kostelu je tam úsek asi 2m na vodní lyže :-D ale stále sjízdný (tam to taje vždycky) :-D
Pokud chcete přispět na úpravu, tak v Informacích lze koupit známku nebo zaparkujte na parkovišti pod Íčkem, parkovné jde obci, která tratě upravuje.
11:38
11:55
12:20
13:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 2.3.2022 15:26
V poledne jsem vyjel ze Spáleného mlýna Lvím dolem na Žacléřské boudy a Horní Malou Úpu. Klistr silver universal držel dobře. Dokonalà stopa a pás na bruslení/plužení. Skoro nikoho jsem nepotkal.
Vloženo 24.2.2022 17:56
Dnes jsem vyrazil od Spáleného Mlýna, zkratkou přes Lví důl na Pomezky, dále okruh kolem Kraví hory a pak dál k okruhu kolem Dlouhého hřebene (ten jsem dal pro jistotu třikrát) no a pak přes Pomezky a Lví důl zase ke Spálenému Mlýnu. Dohromady 60 a půl km. Úprava vzorná, lidí málo, počasí super, jen odpoledne to na sluníčku moc nechtělo jet. V okruhu na Haidě je ta spodní cesta horší, v lese je ve stopě hodně jehličí. Celkově velká spokojenost.
10:37
10:37
10:52
10:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 13.2.2022 0:56
Trasa: Výjezd Portášky lanovkou, sjezd ke Spálenému mlýnu, kde špatná zrolobovatělá a od skútrů zničená cesta. Poté odbočka a stoupání kolem Lvího dolu/Jelení hory až na Pomezky. Krásné panoramatické svezení, prašan, kvalitní strojová úprava. Pak magistrála od Pomezek v pohodě, od Kostela po Lysečinky zničené total od chodců, bobistů, ignorantů, apod. Kolem Albeřic trasy namrzlé a sníh odvátý. Kolem Mravenečníku a Rýchorského kříže úprava solidní, sjezd do Žacléře dolů po zelené ok, obráceně bych to šlapat od Žacléře ale nechtěla. Krásných 38km.
Vloženo 5.2.2022 18:56
Z Pomezek ke Krmelci asi upraveno-pres noc zapadano,ale dalo se-ujezdeno.Od Krmelce cerstve upraveno az nad Alberice a dal na Rychory.Skoda,ze to tam nici taxi na pasech😕Dlouhy hreben zapadany tak 10cm a strasne se to lepilo,vzdali jsme to.Okruh Kravi hora,taky zapadana,ale dalo se to,ujezdeny od lidi,jen na zapadni strane nafoukane zaveje,ale sjizdne.
10:49
11:01
11:12
11:12

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 29.1.2022 16:46
Bezvadné běžkování! Jela jsem z Horních Albeřic, přes Lysečiny na Cestník, pak Dlouhý hřeben pak ke Kostelíku a zpátky do Albeřic. Trať upravena, dvakrát jsem potkala rolbu. Jak stopa, tak skate. Dílem Dlouhého hřebene byly stopy prošlapané běžkaři. Pár jich tam prošlo, ale byla to idylka klidu.
Vloženo 26.1.2022 16:39
Z Pomezek na Cestník, pak okruh Dlouhý hřeben, okruh Kraví hora a zpět na Pomezky (20km). Všude dost sněhu, jela jsem na nových lyžích, ale na západní straně Dlouhého hřebenu občas větvička či leze tráva, ale dá se objet (když jedete proti směru hodinových ručiček - stopa vpravo, tak jsou ta místa v kopci a nepřejedete to). Jedna ledová plotna na silnici u Krmelce u smrků (je to obvyklé místo, kde to vždy taje). Upraveno včera a na tom 1cm prašánku. Škoda, že to někdo projel autem od Krmelce asi až na Lysečiny - zničil stopu:-( Luxusní úprava na Dlouhém hřebeni, na to, že to projeli poprvé, tak pevná stopa, jen hůlky občas zajely hluboko ;-) Přede mnou tam jel asi jen 1 člověk - krásný manšestr ;-) Za mě TOP podmínky, minimum lidí a ráno bylo chvilku i sluníčko, co víc si přát ;-)
9:45
9:58
10:10
10:27

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 23.1.2022 21:03
Z Pomezek kolem Kraví hory, k Lysečinské boudě pak po hřebeni k Rýchorské boudě. Všude v pohodě na jedničkové lyže, stopa spíše na klasiku, na skate jen místy a bude to dost dřina, je to měkké a boří se. Bez problému byl i sjezd z Rýchor po žluté do Horního Maršova, na lyžích až k prvním domům. Po loukách je to tam projeté rolbou se stopařem.
Vloženo 18.12.2021 18:12
Hotovo,prakticky bez sněhu.Par lidi zkoušelo,ale na tohle bych nevzal ani starý lyže co vozím v autě. Ale hezká procházka z Úpy ke kostelu 🙂
Vloženo 11.12.2021 19:24
Stopa jen kolem Kraví hory a na Lyžařské z Pomezek po Moravanku,zbytek až nad Albeřice částečně rozdupaný od pěšáků,je to ještě dost měkký,ačkoliv na skate bylo asi v pátek upraveno😉Podklad je sice měkký,takže lepší pro klasiky,ale jelo to parádně😊Tvrdší podklad z Pomezek na magistrále,ale už je z toho smíšená cesta se sjezdaři v rámci propojení skiareálů😕Sněhu všude dost, běžkařů minimum a parkování v 10 hod na Pomezkách v pohodě.
10:40
11:20
12:17
14:15

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 22.4.2021 8:12
Zdravím, od Pomezek nad Kostel cca 3 km paráda, sněhu dost,ale mokrý a těžký. Dolů ke kostelu se pak dá ještě sjet,ale už bída. Dál jen po louce bez úpravy. Na Lyseciny lese se dá, ale dost vytatych míst. Nedojel jsem tam. No,už je to pro nadšence.

O oblasti

Pracovně jako "nejvýchodnější Krkonoše" jsme měli označenu asi nejméně známou oblast Krkonoš, ležící východně od řeky Úpy, resp. na horním toku Malé Úpy, kde leží i obec Malá Úpa. Ta zasahuje až na Pomezní boudy, kde končí hlavní hřeben Krkonoš, dá se odtud však pokračovat na lyžích směrem na jih až na Rýchory a do Žacléře. Na Rýchory se dá vyrážet i z obcí v údolí řeky Úpy, jako je např. Horní Maršov nebo Svoboda nad Úpou.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše