Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice – běžky

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 24.1.2020 18:21
Zdravím, nevíte prosím někdo, jak to vypadá z horní stanice lanovky Rýžoviště na Studenov a dále pak k Ručičkám? Kolik tam je sněhu, zda je hodně zledovatělý, atd. Podle bílých stop tam rolba jela včera. Nebyl tam někdo osobně? V kolik hodin je třeba dojet na parkovišti v Rýžovišti, aby se chytlo ještě volné místo? Vezmou nás s běžkami na nohách lanovkou nebo se musí vzít do ruky? Díky za jakékoliv info, neznáme to tam.
Zodpovědět
Vloženo 24.1.2020 10:27
Hotel Sklar - Mumlavsky vodopad - Krakonosova snidane - Heliport - pod Voseckou boudou.
K Mumlavskemu vodopadu je cca 1cm snehu a pod tim led, ale da se. Od Mumlavskeho vodopadu dal krasna cesta na brusleni, stopa i na klasiku.
Dotaz Vloženo 23.1.2020 22:42
Ahoj, nevíte, jak to vypadá aktuálně na terexu a cesta na něj z Harrachova, Krakonošova snídaně, podle mumlavy a okolí?
A co Jakuszyce?
Běžkám ZDAR!
Díky za info, chystáme se na víkend.
Zodpovědět
Vloženo 21.1.2020 22:07
Jakuzsyce podle rolby, dostatek sněhu a skoro bez lidí. Harrachov terex, Krakonosova snídaně super
Vloženo 21.1.2020 22:04
Ahoj, terex je ok, upraven rolbou, ale jsem od zdola od Mumlavy pri Harrachove, zmrzle, ale jakmile se to stocilo nahoru, snehu dost cekni rolbu na bilestopy.cz, mam info ze z Harrachova na certovu horu ok, Mumlavske vodopady-Krakonosova snidane super -na ryzoviste potom OK
(Odpověď na dotaz uživatele Saša z 21.1.: Skol!
Tusite nekdo jak vypada Janouskova cesta?)
Vloženo 19.1.2020 13:43
Cesta od horní stanice lanovky Rokytnice - Horní domky na Ručičky je zledovatělá, obtížně sjízdná.
Z Ručiček na Studenov se dá dojet na běžkách, ale cestou je hodně zledovatělých úseků, především v prudším sjezdu od Ručiček směrem na Studenov jen s velkou opatrností.
Janova cesta ze Studenova kolem vrcholu Janovy hory k modré sjezdovce na Rýžovišti je hodně zledovatělá, místy rozježděná od aut, občas i koukají kameny, jen malé úseky mimo les mají trochu lepší sníh.
Od modré na Rýžovišti k horní stanici vleků Studenov je pěkný sníh projetý rolbou. 400m úsek od vleku Studenov k rozcestí Studenov je ale na lyžích zcela nesjízdný, jsou tam kameny a hlína.
Asi nejlepší podmínky na klasiku i skate jsou na Kládové cestě od Ručiček po Heliport (a zřejmě i dále na Krakonošovu snídani, ale tam jsme už nejeli).
Z Ručiček na Dvoračky se jet dá, ale povrch je rozježděný, rozšlapaný, místy ledové plotny.
Pokud nenapadne aspoň 5-10 cm sněhu, tak to lepší nebude...
Vloženo 18.1.2020 16:57
Dnes rano z Rezku na Vidlice, 1. km tragedie, slusnejsi od Vidlice do Sedla, nahoru na Dvoracky, zmrzle nerovnosti od rolby, svaznici na Rucicky, asi nejlepsi cast, dale na Studenov, lesni useky ledove, hlavne pozor na prudsi sjezdy. Zpet na Rezek pres Peticesti, opet nebezpecne sjezdy a obcas kameny. Urcite dvojkove lyze.
Vloženo 5.1.2020 21:18
Info od Ondřeje:
Harrachov - Čertova hora - Ručičky - Krakonošova snídaně - Mumlava; 2.1.2020
kryticke useky: trate v Harrachove, Hledsebe-Studenov, obecne tam, kde je husty porost a snih nespadl na cestu; tyto useky jsem sel bez lyzi. Rolba to projela, ale napachala vic skody nez uzitku
Stadion: na stadionu se zasnezuje, ale trate rolbou rozryte, sjizdne tak mozna na sanich
Nova Janova cesta: od skaly nad tratema s opatrnosti sjizdna, vytata mista, sem tam kaminek, vyssi casti v pohode
Magistrala smer Hledsebe/Studenov: od sjezdovek rozryte ale sjizdne, od odbocky na Studenov to vypada moc hezky, ale ke konci sjezdu POZOR -> od chaty (Hledsebe) koukaji kameny + napadany bordel, az ke Studenovu je to jen pro otrle
Studenov - Rucicky: v pohode vyjma pasazi okolo rozcesti a prudkych srazu, tam treba jet opatrne
Kladova cesta: nejlepsi usek cele trasy, projeta i stopa, akorat v nekterych mistech jsou od rolby hroudy snehu uprostred cesty, takze se nebrusli uplne nejlip
Krakonosova snidane - Vosecka bouda: neprojel jsem to az na vrh, ale vsechno v pohode sjizdne, bez stopy (resp. mozna tam byla, ale podlehla pluzicim)
Janouskova cesta: projeta stopa od lidi
Mumlava: v pohode sjizdne skoro az k hospode, v nizsich pasazich obcasna ledova plotna nebo slabsi usek, bez stopy, hlavnim nebezpecim pesi turisti
Trasa: https://en.mapy.cz/s/nomepaguju
Vloženo 1.1.2020 23:24
manzel dnes projel Terex - pry snehu dost, jen to je rozhamtany od pesaku, takze pozitek z jizdy nic moc. Za dnesniho azura mu to ale ani nevadilo :)
Vloženo 1.1.2020 23:21
Vylet pres hrebeny s detmi, lanovkou na Lysou (jezdi 10:00-16:00), pramen Labe, Snezne jamy,Vosecka,podel Mumlavy do Harrachova.Snih nebyl zledovately, uslapano od pesaku, ale dalo se po tom docela dobre jet.Snehu dost, jen na hranicich v nejvyssi casti od Sneznych jam smer Vosecka byly obcas vypluzeny sutry. Dalo se dojet az do Harrachova na most pres silnici, samo ze na praskackach, ale kaminky jsem nedrhla.

jedine negativum byla osizena horka cokolada na Vosecky, jeste loni se to dalo pit, letos to byla uz jen kakaova brecka
Vloženo 1.1.2020 12:40
Od Lesního Zátiší přes Ručičky na Dvoračky, zpátky přes Luboch a Mumlavu, můstky až na Rýžoviště. Všude hromady sněhu, jen v Harrachově od můstků na Rýžoviště občas vykoukne kámen. Na okolní podmínky krása, 15 km zimní pohádky!
P.S. stopy nikde, většinou umydleno na rychlý podklad, ale nahoře by se již určitě upravovat dalo
Vloženo 29.12.2019 17:39
Harrachov, nad Rýžovištěm, trasa pro běžky sjízdná od restaurace Lesní zátiší, dále v pohodě na Ručičky a Dvoračky a všude se dá klasikou. Dále nahoru na Labskou pláň a na Voseckou - krásná cesta, až na ty chodce všude. Poté na Krakonošovu snídani a do Harrachova, vše sjízdné, dokonce i cesta od vodopádu k Normě.
Vloženo 28.12.2019 21:53
Dnes jsme jeli úsek Luboch - Krkonošská snídaně a úplně bez problému. V této části všude min. 20 cm prašanu, na cestě udusané od pěších, ale jelo se hezky. Níže než Luboch nevím, ale věřím že cca tak 1 km níž stále ok.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 28.12.: Ahoj, nevíte prosím, jestli je sníh na lyže z Harrachova podél Mumlavy?)
Vloženo 27.12.2019 17:03
Dnes cesta od staré celnice (Harrachov) na Terex (Janouškova cesta) směrem na rozcestí pod Voseckou. Všude krásný čerstvý sníh, možná i 30 cm. Nemuseli jsme si ani brát staré běžky. Stopu (klasickou) jsme museli dělat sami, jako za starých časů, no nádhera.

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 13.4.2019 21:01
Cesta Vrbatovka-U čtyř Pánů mělo být "urolbovano" za případné chyby se omlouvám za hloupý android našeptávač. ;-)
Vloženo 13.4.2019 20:59
Dál trasa z Dvoraček přes Ruzencinu zahrádku a Vrbatovka: místy zmrzlý sníh bez stopy u Kotle dost větrno -5C. Vrbatovka po žluté směr U čtyř Pánů paráda uvolňováno první skvělý úsek jinak zatím doprocuji jen pro adrenalisty na běžkách nebo skialpy úplně v pohode. Úsek od Labské louky směr Vosecká: velká výška sněhu stopa není všude zmrzlé stopy od pěších turistů. Opravdu pro otrle sjezd na běžkách. Vrbatka směr Krakonosova snídaně (Mumlava) pekelně drsný sjezd, hodně zmrzlého sněhu-ski alpinista jistě však zajásá. Jen pro info: Vosecká od 1.4 do 18.4 ZAVŘENO! Od odbočky na Terex-Janouškovu cestu - upřímně nejlepší cesta možná nyní pro bezkare v západních Krkonoších!! Potkal jsem i několik bezkaru (jinde po cele 32km snad jednoho) je zde i docela náznak stopy a měkčí sníh. Jede to z celé cesty parádně! Jel jsem až na konec Terex cesty do Harrachova. Bohužel i zde asi cca 10-12 popadanych stromů které lze i s bězkami překonat ale zamrzí to. Cca 1,5 km před dojezdem na konec cesty (končí u asf. silnice směřující na Polský hran. přechod- několik vytátých míst i s vícero stromy. Trasa však dle mě nejlepší pokud se ještě letos chcete projet. Buď doporučuji sjet do Harrachova před Kamenice-most pod Jaksinem - modrá dolů zapadana stromy a beze stopy. Nebo pak až z rozcesti Alfredky jet po modré až na Harrachov Celnice a dám snad téměř ruku za to že pojede po sněhu až do onoho cíle ale musíte mít odvoz. Cesta opravdu paráda. Jinak skialpinisti vyrazte nebojte se pro vas teren idealni! Zdar ČM
Vloženo 13.4.2019 13:00
Cesta z Čerťaku po vyvezení lanovkou až na Studenov opravdu hrozná. Sněhu by snad bylo dost ale všude a to krom sněhu na horních partiích sjezdovky před odbočkou na cestu směr Studenov polámane špičky stromů a všude tzn snad na 80%plochy cesty jehličí. Mezi popadanymi stromy musíte klickovat a zapomeňte na plynulou jízdu. Certak-Studenov spíše pro pěší po vichřici s popadanymi stromy nedoporucuji! Úsek Studenov - Ručičky: kousek za chalupou na rozcesti nandate bezky a opět asi 50% cesty kličkujete mezi popadanymi špičky stromů a mraky jehličí - doporučuji spíše pro pěší resp. pro jarní bezkare se starými bezky kteří chtějí výzvu. Dá se ale úplná pohoda to není. Úsek Ručičky - Dvoračky: pohoda sice žádnou stopu nikde nečekejte ale sněhu dost krom pár míst ale ale dá se plynule. Úsek před Dvoračky v lese poněkud zmrzlý- klouže. Těsně u Dvoracek vytaty sníh nutno dojít cca 80m k chatě pěšky. V noci ma sněžit možná se situace poněkud zlepší a věřím že horní úsek nad Dvoračky tzn. Vrbatovka-Zl.Navrsi-Labska-Vosecka bude na pohodu ještě o Velikonocích pokud nebude pršet.
Vloženo 10.4.2019 0:52
Tak v Harrachově už úplně sucho, ale cca 0,5 km nad Mumlavským vodopádem se už dá nasadit lyže, až po Luboch je to místy s přenášením. POZOR pokud pojedete dolů - i když je sněhu až 0,5 m, jsou v něm občas díry až na asfalt. Cca 100 m nad Lubochem byla poslední díra a potom už bez problému, sněhu spousta, samozřejmě v lesních úsecích s jehličím, ale co čekat v dubnu.

Kvalitu stop nehodnotím - jsem zhýčkán Jizerkami:-). Řekl bych, že jediné trochu pěkné svezení je v úseku Zlaté návrší - Labská louka, jinak je to už taková turistika s běžkami. V terénu už převládají pěšáci, případně lidé se skialpy, běžkaři jsou zde ohrožený druh:-).

POZOR - cesta z Brádlerovek přes Medvědí boudu k Medvědímu koleni je už protažená, muselo se místy přenášet. Nechápu proč, když jsem tam cestou potkal 2 rolby. U Medvědího kolene už sucho.

Vosecká, Labská a Martinovka mají aktuálně zavřeno (Vosecká do 18.4., Martinovka asi až do konce dubna).
Vloženo 7.4.2019 20:42
(Odpověď na dotaz uživatele Snoopy z 6.4.: Nevíte, jak to aktuálně vypadá od Harrachova směrem na Voseckou boudu?)

Odhad ze sobotního průjezdu přes Harrachov autem + zkoumání možností před minulým víkendem: Ani tehdy už se z Harrachova neupravovalo, takže poslední úprava je stará 14 dní. Dle množství sněhu podél silnice se dá usuzovat, že trasa podél Mumlavy bude v horším případě na mnoha místech vytátá, v lepším plná jehličí. Stoupání od Krakonošovy snídaně na Voseckou si netroufám odhadovat, to musí někdo, kdo tam byl.

Nevím, jestli odpověď ještě k něčemu bude, ale po sobotním lyžování v Jakuszycích, které jsem popisoval sem https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/jakuszyce, jsem večer vytuhl dříve, než přišel tento dotaz :-)
Vloženo 17.3.2019 22:43
V patek Janova cesta z Čertovy hory minimalne 25 cm nedotčeného prašanu. Po rolbě ani památky. Potkal jsem ji až v 13.30 na Kladovce.
Vloženo 14.3.2019 20:01
odpoledne z rýžoviště do Rokytnice ptes studenov. snih mokrý těžký ale stále to jelo. k veceru uz misto sněžení déšť.
Vloženo 11.3.2019 12:56
Koukám na Bílé stopy (http://bilestopy.cz/cs/krkonose/harrachov), že z Harrachova vyrazila rolba, v pondělí v poledne...
Vloženo 11.3.2019 7:23
Neupravené už delší dobu, díry po chodcích, dokonce i na Kládovce a vzdálenějších místech. Na tom nový sníh. I vzhledem k tomu, že byly prázdniny, tak je to velká ostuda...
Vloženo 8.3.2019 19:05
Trasy na běžky naprosto neupravené, takže na klasiku téměř nepoužitelné. Hned za hranicí Jakuszyce to je úplně jiný level, vypadá to, že to tu upravují každý den. Když jsme šli zkusit sáňkařskou dráhu, tak nás zastavila cedule zákaz vstupu-zimní období. Mají zde asi smysl pro humor. Prostě vítejte v Harrachově!! 😁
Vloženo 24.2.2019 0:11
Harrachov (centrum) -> Anenské údolí -> Pilská cesta -> Nová Janova cesta -> Pionýrka -> Studenov -> Růženčina zahrádka -> Harrachovy kameny -> Labská bouda -> Sněžné jámy -> Vosecká bouda -> Luboch -> Kládovka -> Harrachov (Rýžoviště)
Kolem Harrachova vše špičkově upraveno, kromě Terexu (letos se vůbec neupravuje, nevíte proč?). Nahoře zajela rolba z Míseček ke Čtyřem Pánům. Rolba z Labský boudy letos nejezdí, páč je celá Labská mimo provoz. Všechno tvrdý a zmrzlý. Nahoře ledová krusta, velice náročný povrch, místy hodně o hubu, boj s ledem, k tomu ale dokonalý výhledy a parádní zimní krajina.
Tratě kolem Harrachova jsou moc pěkný a skoro nikdo na nich neni. Je to zajímavý kontrast: přelidněný Jizerky jsou jen pár kilometrů vedle a tady je spousty desítek kilometrů pěkně upravených tras většinou úplně bez lidí. Z Harrachova až na Studenov jsem nepotkal vůbec nikoho, od Lubochu na Rýžoviště tři běžkaře (celou dobu krásný manšestr). Kolem Mumlavy lidi jsou. Upravený tratě jsem jel skatem, nahoře jsem chtěl jet klasikou, na ledu to ale prakticky nešlo, víceméně jsem volně bruslil pláněmi nebo jen bojoval s ledem a šontal.
Nepříjemný je traverz rokytnického skiareálu, kolegovi to na Slalomáku uklouzlo a sjel po boku až někam k Lovčence, hodně nepříjemný zážitek.
Měl jsem radost, že i nahoře stále převažují běžkaři nad skialpinisty a pěšáky. :-)
Super den, celkově velice pozitivní dojem.
Vloženo 19.2.2019 18:02
z Rezku Mysliveckou,Okruzni,vcera vecer upraveno,takze dnes rano to bylo luxusni svezeni.Bohuzel Dvorackovska rolba,ktera jela pro zasoby, totalne znicila stopu na klasiku mezi rozcestim U sklepu a Sedlem. Zpet dolu Exkurzni vypadala projeta. Z Dvoracek na Ruzencinu zahradku to slo jen pesky. dal z Mohyly na Ceskou budku to bylo dobre na brusleni dalo se bruslit vsude na planich.dolu z Vosecke na Mumlavu to krasne frcelo.Kladova taky super
Vloženo 19.2.2019 0:44
Rezek 869 m.n.m. - odpoledne pondělí. Málo lidí. Skvely. Krásný počasí. Dalo se zaparkovat zdarma!!!!!!
Exkurzni cestou nahoru, Vidlice, dále vedle Kozelského potoka, sedlo pod Dvorackami. 1026 m
N.m. Na ukazatelích 5,5 km. Už nějakou dobu neupravene, bez nového sněhu, smrkové větvičky a jehličky na trati .

Dolů po žluté Vlčí cestou 4 km pak 1 km pěšky po silnici na Rezek k autu. Vlčí cesta zničena od rolby lesníků, kteří tam odtahuji stromy z cesty. Dost cesta pro nadšence. ;) A to jsem takže spokojenost;)
Trasy směrem ke krizlicim také jsou a v Jestřabí jsem viděl také běžkaře.
Vloženo 18.2.2019 13:09
Včera Krkonoše: Lysá hora - Vrbatova bouda - Vosecka bouda - Krakonosova snídaně - Kladova cesta - Ručičky. Na hřebenech stopa jen z Vrbatovky ke čtyřem pánům, jinde docela dost rozdupano, ale i tak se našly úseky na bruslení. Kladovka každopádně super na klasiku i skate :)
Vloženo 16.2.2019 5:19
Celnice-Terex-Vosedká, pouze stopa pro klasiku, tedy kromě závěru na Veseckou.
Dále na pramen Labe a Dvoračky umletý, rošlapaný led. Z Dvořaček na Studenov a Rokytnici slušná stopa, ale v lese už dost špinavá.
Vloženo 7.2.2019 16:55
Rokytnice nad Jizerou, kolečko U kapličky upravené pouze na skate.

O oblasti

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z Harrachova se lyžaři mohou dostat na hřebeny také částečně lanovkou na Čertovu horu a pak pokračovat k chatě Dvoračky. Další pěknou variantou je cesta údolím Mumlavy se závěrečným stoupáním na Voseckou boudu. Odtud (a také z Dvoraček) je to už jen kus na Labskou louku, kde uděláme pomyslnou hranici s oblastí označenou jako centrální Krkonoše.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí u Harrachova na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše