Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice – běžky

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 17.2.2021 0:46
Naprosto špičkové běžecké tratě jsou kousek od Harrachova za polskými hranicemi u obce Jakuszyce. Parkování u silnice nebo na parkovištích za 15 zlotých na celý den (automaty na platbu kartou). Tratě vlevo od silnice při cestě z Harrachova. Bruslení i klasika, skvěle značené, malé převýšení, jen příroda a les, žádné občerstvení.
Vloženo 5.2.2021 18:09
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 5.2.: Zdravim poradil by jste mi někdo na běžkách jsme nikdy nebyli jen sjezdovky ale ty jsou zavřené tak chcem skusit něco jiného.
V neděli budeme v Rokytnici nad Jizerou kde se tam dá napojit na nějaký běžecký okruch idealně prkoviště a pujčovna běžek u startu. Předem vám moc děkuji za radu.)

Dokážu poradit aspoň částečně - z tratí popsaných u článku https://www.kamzasnehem.cz/video/dvoracky-2013-04 (který je sice víc o Harrachově, ale to nevadí) je blízko ta hřebenová mezi Ručičkami a Čertovou horou a tu bych doporučoval nejvíc. Podobně blízko je sice i okruh mezi Dvoračkami a Rezkem, ale ten bych pro první pokusy s běžkami nevolil.

Ohledně parkování, půjčoven a toho, jak se dostat na tratě, doporučuji kouknout na zimní mapy.cz - půjčovny nějaké na mapě nedaleko parkovišť pod sjezdovkami vidět jsou + co je upraveno, se tam taky ukáže. Třeba upraví i okruhy u kapličky na okraji Rokytnice, které mohou být vhodné pro začátek i pro start cesty na hřeben.
Vloženo 5.2.2021 16:57
Správný postřeh. Ano, měl jsem na mysli Voseckou boudu. Na Vrbatovu jsem chtěl dorazit původně, ale od Vosecké se dál kvůli mlze nedalo. Je to podobné, tak jsem to pomotal. :-)
(Odpověď na dotaz uživatele K. z 3.2.: Koblihson: Jste si asi spletl Voseckou boudu s Vrbatovou boudou, viďte. Jinak to nedává smysl...)
Vloženo 2.2.2021 21:38
Dnes klasicky z Harrachova přes Krakonošovu snídani na Vrbatovu boudu. Chtěl jsem původně na Labskou boudu, ale na Vrbatce byla taková mlha, že se dál nedalo. Sjel jsem tedy zpět a pokračoval na Ručičky, Dvoračky, pak zpět na Ručičky, Studenov, k lanovce na Čertovu horu a pak dolů Janovou cestou. Moc llidí jsem nepotkával, celou cestu na Vrbatku jsem potkal jen 1 běžkaře! Stopy většinou dobré.
Vloženo 1.2.2021 12:08
Z původního plánu Mísečky - Liberec sešlo už na Vrbatce. Skate.
Z Míseček nahoru neupraveno, bramboračka. Pod vrcholem se zkazilo počasí, asi jako Hančovi. Dohlednost 10m, sněžení, vítr 20m/s. Vrbatka zavřená, nikde nikdo. Sjezd zpět do Míseček OK. V Mísečkách otevřena výdejní okénka, jinak vše uzavřeno. Autobus nejel. Vydali jsme se Krakonošovou cestou na Dvoračky. Cesta je prošláplá od skiaplistů, ale přes Kotelní jámy není cesta vidět. Bořili jsme se po pás do sněhu a hledali cestu, rychlost 30 metrů za 30 minut. Za Jámama cesta zase prošlápnutá až na Dvoračky a plná skialpistů, kteří tam měli závod. Děkuji dvěma z nich, kdo mi půjčili šroubovák, protože jsem tam ulomil vázání, když jsem brzdil zadkem ve sjezdu, ale ještě se to dalo opravit.
Z Dvoraček na Ručičky neupraveno, ale uježděno běžkaři - rychlý sjezd, špatné brždění v davu lidí. Dál na Studenov upraveno kdysi a pak rozježděno - dobrý. Ze Studenova pod Čertovu horu dobrý. Pak navigační chybou doprava (namísto do leva) po zelené pod mamutí můstek a tam zase pěšky dolů pod můstky. Poslední sjezd po sjezdovce plné lidí k vleku na Deltu, kde jsem definitivně ulomil vázání po efektním kotrmelci před opravdu velkým davem dovolenkářů před všemi otevřenými hospodami přes okénka.
Nakonec potupně vlakem do Liberce.
Vloženo 30.1.2021 20:02
Rezek, Dvoracky, Studenov, Rokytnice... kdyz jsme dojeli do sedla pod Dvorackama byla uz vyjeta stopa rolbou zapadne od Vlciho hrebene, od Dvoracek na Rucicky mraky pěsaku, Rucicky-Studenov mraky "taky-skialpinistu" rozhamtavajicich stopu, ktera byla vyjeta uz z Dvoracek
Vloženo 30.1.2021 16:43
Trasa z biatlonových koleček kolem Mumlavy na Snídani, Kládovka a zpět k Mumlavě. Lidí mraky, půl na půl lyžaři vs. pěší. Stopa vzhledem k nočnímu sněžení zapadaná, ale projeto od lyžařů, takže to šlo. Samozřejmě stopa podél Mumlavy neexistuje, ale s tím se musí počítat.
Vloženo 25.1.2021 13:01
Harrachov super.
Běžecké tratě ve městě super na skate i klasiku. Ráno ještě rolba nebyla v kopcích, ale kolem oběda sem ji na Mumlavě už viděl. Prý rolbují vždy pravidelně Po-St-Pá.
Snih čerstvý na zmrzlém základu po sobotním dešti.
Cesty kolem vodopádu pošlapány pěšáky, ale to tak prostě je. Nahoře už ani noha.
Harrachovu dávám 1*
Vloženo 25.1.2021 14:32
Vodárna-Závodní tratě Čerťák-Janova cesta-Ručičky-Kládová cesta-Mumlava-Harrachovka-biatlon. Rozdupaný podklad od pěších, na tom 5-10cm čerstvého sněhu. Celkově na skate nic moc, 3-4. Určitě během víkendu rolba nevyjela. Nedá se zatím bohužel srovnat s Jizerkami nebo Jakusczyce, kde se upravuje rolbou téměř každý den a zároveň se tam nepohybuje tolik lidí pěšky po běžeckých tratích.
Vloženo 24.1.2021 14:13
Cesta od závodní tratě (bída)-biatlon-celnice-terex-snídaně-mumlava-norma 30km. Jo a vzadu na rýžovišti chtěj 200kč za parkovný.
Tvrdé a na tom 1cm prašanu. Úprava proběhla asi někdy ve středu? Hodně rozbořeno od pěšáků a plno hoven od psů. Dost to taky ničí ty sáňky. Jaký nemehlo je vlastní? Upraveno na terexu známka tak 3- bez stopy pro klasiku. Od snídaně k normě katastrofa pěších, psů a jiných stvoření s pekáči a sáňky s cigárkem a grogem, tam se nedá ani projet. Hodnocení: Harrachov už nikdy v životě.
Vloženo 23.1.2021 19:11
Pátek, sobota neupravené. Od Normy k Muml. boudě jakž takž stopa na klasiku, pak na Snídani a Kladovce rozmydlena. Na skaty po Snídani udusane, umydlene hrbolate. Na Kladovce se to boří a do toho zase pěší, kterých jsou po cestě stovky. Zkrátka žádná radost.
Vloženo 21.1.2021 10:47
Z Rezka (Rezku?) na Dvoračky a na Studenov a zpět. Čerstvě protažené rolbou, ale bylo to hodně měkké, na skate jsem se bořil. Na druhou stranu bylo naprosto nádherné počasí.
Vloženo 19.1.2021 8:12
okruh Rezek - Vurmovka upravený, trochu měkčí podklad a na pláních to během dne zapadalo prašném, ale na klasice paráda a nikde nikdo. Směrem na Dvoračky upraveny všechny cesty (i žlutá Vlčí)
Vloženo 21.1.2021 13:39
Upravuje občas rolba bez GPS, která není vidět na bílých stopách, viz facebook Harrachova.

https://www.facebook.com/mestoharrachov/
20.1.2020
DNES OPĚT 56km VE DVOU.👍
Terex je připraven velkou rolbou ze Skiareal Harrachov na bruslení (rolba nemá GPS na bílé stopy), menší ještě večer udělala tratě v Harrachově, Studenov, Ručičky, Zátiší.

(Odpověď na dotaz uživatele Lukas B. z 20.1.: netušíte někdo, proč není (od soboty 9.1. večer) dále upravována terex-janouškova cesta? co jsem pochopil, tak dohoda s krnapem je, že je možno strojně upravovat do konce února (tok tetřívků).)
Vloženo 15.1.2021 19:41
Pro Báru
https://bilestopy.cz/map/area/krkonose/paseky-nad-jizerou
Vloženo 15.1.2021 19:39
Ahoj Báro, asi bych stoupnul na lyže už ve Vysokým a po modrý značce dojel na Mexiko do Sklenařic a tam by měla za vsí (pořád po modrý) začínat upravená trasa do Pasek a až nahoru ke Štěpánce...Viz bílé stopy.
(Odpověď na dotaz uživatele Bára z 15.1.: Dobry den, jsme ve Vysokém nad Jizerou. Kam doporučuje tento víkend na bezky? Kde je upraveno? Není problém někam dojet autem. Díky!)
Vloženo 10.1.2021 20:05
Pro D: Informace na Bílých stopách jsou pravdivé, kudy jede technika s GPS, to se zaznamenává do mapy. Včera prostě vyjeli v Harrachově pozdě.
Vloženo 10.1.2021 18:15
Lysá hora, Vrbatova bouda, Labská (utaženo na hladko, bohužel dost rozslapane od pěších), Vosecká bouda (zavřeno) a po Kladove cestě (krásně upraveno klasika i skate) na Ručičky a dolů do Rokytnice. Krásný sníh, výborná úprava a naprosté minimum lidí. V Rokytnici se dá krásně zaparkovat kdykoliv přes den a bez kolapsu 😄 A k běžeckým trasám se pak přiblížit lanovkou. Skvělé běžkování!
Vloženo 9.1.2021 21:51
Potvrzuji upravené tratě v Harrachově, dnes někdy po třetí projetá Kládová cesta, od Snídaně to pokračovalo nahoru, tak jak to v tu dobu ukazovala Bílá stopa ( to mi dopoledne hladilo, že to tam rolba projela před 7 dny, což by asi tak odpovídalo, za tu dobu dost napadlo). Podél Mumlavy to odpoledne projeté nebylo, a vzhledem k frekvenci pěších ( co mají dělat, když vleky nejezdí ...) dnešní úprava asi moc dlouho nevydrží.
Jinak sníh pěkný, kolem Mumlavy to je hlavně dole tak tak, ale šutry nejsou, jen hůlky jdou občas až na asfalt.
Vloženo 9.1.2021 21:07
Ano, dle Bílých stop byly tratě dnes údajně upraveny, ovšem dnes v brzkém odpoledni nebylo upraveno bohužel nic, ani od Studenova směrem k Ručičkám a Dvoračkám, ani Kládová, ani údolí Mumlavy. Na Bílých stopách jsem přitom stav úpravy kontroloval ještě ráno, upraveno mělo být předevčírem, ale jakékoliv známky úpravy nebylo možné nalézt .... zkoušel jsem kvůli tomu pak ještě volat do Harrachova na turistické informace i na Skiareál, telefon nikde nezvedli. Berte proto informace na Bílých stopách v oblasti Harrachova raději s rezervou.
Vloženo 9.1.2021 20:34
Harrachov už má upraveno, viz bílé stopy...
Vloženo 9.1.2021 17:21
Stále platí, že do Harrachova na běžky NE! Sněhu dost, úprava na trase Mumlavska cesta, Kladovka Terex žádná. Nechápu, ale tady je to poslední roky standard.....
Vloženo 29.12.2020 22:09
Dnes na klasických běžkách. Z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu snídani s lyžemi v ruce. Pak po Terex Janouškově cestě na Alfrédku na lyžích, místy vyfoukané a zledovatělé, ale zasněžené a sjízdné (nicméně žádná stopa). Sestup od Alfrédky na Celnici tak zpola sjízdný, na druhé půli už kamínky (a pár záseků do skluznice na sjezdu), takže lyže opět do ruky a zbytek cesty zpět do Harrachova po vlastních. Poznatek dne: dostatek sněhu na běžky od 1000m výše.
Vloženo 29.12.2020 16:33
Dnes v poledne Terex - Janouškova cesta (což je skoro pořád nad 1000 m n. v.), od staré celnice. Je to na staré běžky, klasikou, ale dá se to. Občas nějaký ten kamínek, jednou jsem se kvůli tomu vymázl, ale sundávat jsem nemusel ani jednou. Teď tam trochu posněžuje, tedy bude to zítra spíš o něco lepší.
Vloženo 29.12.2020 19:27
Zkuste Jizerku - tam bývá sníh vždy ....
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 29.12.: Zdravím, jsem s rodinou v Jizerských horách kousek od Tanvaldu. Chtěli jsme užít běžky, ale sníh nepřeje, nedáte nám někdo prosím tipy na nějaké sjízdné trasy, které bychom našli, přestože jsme tady poprvé a neorientujeme se? Krkonoše/Jizerky. Moc díky. P)

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 14.3.2020 7:15
Nejlepší zajet na Jizerku. Tratě upravené a sněhu dostatek.
T.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 13.3.: Dá se na skate v okolí Harrachova nebo Rokytnice? Díky)
Vloženo 13.3.2020 19:16
Pro mě je nejlepší varianta z Harrachova, je to i nejbezpečnějši z hlediska počasí. Z Míseček přes Vrbatovu boudu je to hezký, když je pěkný počasi. Od Rezku se lze na Dvoračkách rozhodnout, zda jet přes hřebeny nebo dolů na Ručičky, Kládovkou na Snídani a na Voseckou... V případě zledovatělýho sněhu je ten sjezd dost divokej...
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 13.3.: Ahoj prosim poradte kudy nejlepe na Voseckou boudu? Da se z Vrbatovi boudy? Nebo z sHarrachova ci Rezku? Diky)
Vloženo 6.3.2020 9:40
Terex upraven ve čtvrtek večer, přes noc a ráno ale napadlo 3-5 cm sněhu. Stopa na klasiku je níže z půlky, výše komplet zapadaná. Na skate to asi bude super, dostatečně široké. Nestihl jsem tedy kvůli nutnosti přemazávat (červený swix se lepil) celé, ale i úsek směrem pod Voseckou by měl podobný. Od Bílé vody dolů do Harrachova dobré včetně stopy na klasiku až do zatáčky Pod Platzenfalem. Odtud poděl potoka dolů už horší, upravené bez stopy, několik míst vytátých na asfalt skoro po celé šířce, ale na kameňačkách se sjet dalo. Dole v Harrachově dopoledne přešlo sněžení do deště.

Spojka na Terex od biatlonových okruhů sjízdná, horší místa hned za napojením na okruhy a pak stoupání k silnici, to je směrem dolů kvůli nerovnému povrchu a kamenům spíš na sundání lyží. Na cestě je jeden spadlý strom, překročit se dá v pohodě, ale rolbu sem letos už nepošlou.
Vloženo 5.3.2020 22:00
Začátek v Harrachově na závodních tratích - zkracoval jsem si trasu i po úsecích upravených hodně dávno a nahoru se to dalo, ale držet se čerstvější upraveného je asi jistější. Nad tratěmi za rozcestím Janova cesta cca 500 metrů mizerných, převládá asfalt a párkrát se lyžuje po zbytcích sněhu na okrajích cesty. Směrem dolů nesjizdné. Tohle GPS záznam z rolby, která tam jela ve středu, neřekne. Dál už jen místy vytátá stopa na klasiku, čím výš tím líp a od první serpentiny už OK.

Z Čerťáku na Ručičky bez problémů a pěkné, stejně tak z Ručiček na Krakonošovu snídani, to byly nelepší úseky výletu.

Podél Mumlavy až k rozcestí Luboch stopa na klasiku pěkná, pás na bruslení docela rozdupaný od pěších, kteří tu mají převahu. Dál směrem dolů sníh ubývá, místy stopa vytátá na asfalt, kus na vodopády je jedno kritické místo, kde se možná už v pátek bude 10 metrů přenášet. Od vodopádů po magistrále sice místy jen tenká vrstva sněhu/ledu, ale podařilo se mi sjet až k Normě.
Vloženo 4.3.2020 20:59
Harrachov - okruhy v biatlonovém areálu: na projetí před večeří použitelné, ale určitě na starší lyže. Úprava asi z doby před oblevou (?sobota) je ještě znát, častěji je tam i stopa na klasiku. Doporučuji vynechat nejvzdálenější nejsevernější okruh a když na něj někdo přijede od Terexu (to jsem ale netestoval), tak ať se dá na rozcestí Stará celní doprava - úsek rovně překonává pár štěrkových polí a je tím nejhorším.

Odpoledne a večer tak 1-2 cm připadly.

O oblasti

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z Harrachova se lyžaři mohou dostat na hřebeny také částečně lanovkou na Čertovu horu a pak pokračovat k chatě Dvoračky. Další pěknou variantou je cesta údolím Mumlavy se závěrečným stoupáním na Voseckou boudu. Odtud (a také z Dvoraček) je to už jen kus na Labskou louku, kde uděláme pomyslnou hranici s oblastí označenou jako centrální Krkonoše.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí u Harrachova na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše