Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice – běžky

Archiv zpráv zimy 2021/2022

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice ze zimní sezóny 2021/2022. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice - aktuální zprávy

Vloženo 3.5.2022 20:24
Dneska poslední běžky – Harrachov – Norma – Pod Platenfalem – Kamenický vodopád – Kamenice – Most pod Jakšínem – Bílá voda – Lubošská bystřina – Pod Voseckou boudou – Krakonošova snídaně – U Čtyř pánů – U Růženčiny zahrádky – Dvoračky – Ručičky – Harrachov.

V v tom neupraveném jarním firnu se to strašně bořilo, s lyžemi i bez nich, a jak jsem před čtrnácti dny větší část cesty jel na lyžích, dneska jsem je většinou nesl v ruce. Dřina to byla, ale pěkná 😎
10:05
10:30
10:52
14:20

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Vloženo 23.4.2022 18:26
V 7:30 z Rýžoviště (-2C) na Ručičky (sníh začne cca 1 km od Zátiší, ráno ledovaté, kupodivu nezasypané jehličím), cesta Ručičky-Dvoračky rozrytá od čtyřkolky, bylo lepší vyšlápnout modrou sjezdovku na Lysou, Z Lysé na Vrbatku to zachraňoval měkčí sníh z minulého týdne, bo starý sníh tvrdý na šutr. V cca 10h to začalo měknout, ale ve 12h už čvachta. Kolem Vysokého kola vyfoukáno, lepší jet na Špindlerovku přes Martinovku. Sjezd z Wawelu na Voseckou pěkné svezení až na jedno místo plně vysněženo. Je lepší jet mimo cestu udupanou od pěšců. Sjezd Vosecká-Krakonošova snídaně: střídání ledu ve stínu a čvachty na sluníčku, výsledkem komické semikopulační pohyby. Podél Mumlavy dobré první 2 km, pak špína a jehličí. Sníh končí nad místem odběru vody, ca 1,2km od vodopádu. Vyražte, kdo můžete, jen bych asi vynechal údolí Mumlavy pro ukrutně špinavý sníh. Bacha cesta Labská-Vosecká je uzavřená kvůli ochraně přírody či čeho. Mazal jsem klistr univerzál stříbrný, po 11h červený.
Vloženo 20.4.2022 15:24
Lesní zátiší - Ručičky - Dvoračky - U Růženčiny zahrádky - U čtyř pánů - Labská louka - Vosecká bouda - Krakonošova snídaně - Mumlavský vodopád - Harrachov. Nahoře sněhu habaděj, místy až moc (naváto), stopy neupravené, neprošlapané, nepotkal jsem vůbec nikoho, takže to bylo trochu náročné - ale nádherné.
9:49
10:41
10:41
10:47

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 17.4.2022 22:06
ještě pár fotek z Krkonoš
10:43
12:02
12:41
13:23

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 17.4.2022 21:23
Nejlepší je nyní na hřebeni západních Krkonoš jen pro skialpinisty. Udělali jsme si okruh na běžkách od Szrenici na Vysoké kolo a k Martinské Boudě. Sníh je pokrytý silnou krustou ledu. Pěšky bychom byli rychlejší. Alespon byly tam opravdu krásné výhledy na východ až k Sovím horám. Stálo to za to. Martinská Bouda už byla zavřená. Tak jsme sjeli z České budky k Boudě pod Labskym Sztytem. Jídlo opravdu skvělé. A sjezd do Szklarse Porebe byl nejlepší část tohoto okruhu.
Vloženo 27.3.2022 17:54
Včera jsme vyjeli lanovkou na Lysou, odtamtud na Vrbatovku a pak k prameni Labe a na Labskou. Sníh byl od rána vlhký. Dneska pro velký úspěch akce zopakovaná, jeli jsme pro změnu ale na Sněžné jámy. Brzo ráno (8,30 výjezd lanovkou) hodně zmrzlé, moc se na tom nedalo jet, kolem Kotle až k Růženčině zahrádce jsme běžky radši sundali. U Vrbatovky už v pohodě, sníh zase začal měkknout a vlhnout. Dokonce tam bylo nově urolbováno (bez stopy), upraveno bylo ale směrem k Labské a tam my jsme dnes nejeli. Je to celkově spíš na takové turistické ťapkání, (dost rozšlapáno od pěšáků) seshora od Sněžných jam jsme se ale dneska docela i svezli. Včera foukal hnusný vítr, dneska skoro bez větru, ale zase strašný teplo. Co mazat netuším, máme skiny.
(Odpověď na dotaz uživatele Márty z 26.3.: Sím nebyl jste někdo kolem Lysé hory? Jak to tam vypadá momentálně na běžky? A ćím proboha namazat? Díky!)
Vloženo 23.3.2022 11:41
Ahoj Evo, byl jsem nahoře v sobotu a to to bylo hodně ledovaté. Pokud bude i na hřebenech nad nulou, tak to bude slušné, ale pokud zmrzlé, tak to asi nebude moc příjemné. Sněhu je dost, Vrbatova bouda by měla mít otevřeno od 10 do 16h.

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 23.3.: Zdravím, rádi bysme tento víkend vyrazili na běžky na hřebeny, chtěli bychom vyjet lanovkou na Lysou a odtamtud směrem na Vrbatovu boudu a pak třeba ještě k prameni Labe nebo na Labskou. Můžete mi prosím někdo znalý zdejších terénů, nebo kdo tam v tomto teplém týdnu byl, napsat, zda to je dobrý nápad a jak to tam vypadá? Má být nad nulou, vůbec nám ale nebude vadit, že to až tak nepojede, jde nám spíš o "tapkací" a kochací rodinný běžkovýlet, když je takové hezké počasí. Je Vrbatova bouda otevřená, dá se tam např. dát polévka? Díky moc za každou zprávu.)
Vloženo 16.3.2022 17:09
Ještě k dotazu: "je hřebenová v Rokytnici od ručiček, přes dvořačky na Voseckou a zpět vhodný na bruslení"
Od 15. 3. do 30. 5. je zavřená cesta z Labské louky na Voseckou (kvůli Tetřívkovi). Musí se to obejít přes Českou budku a Tvarožník a sjet ten sešup od Tvarožníku na Voseckou.
Co se týče bruslení, hřebenovky obvykle neupravují (v této oblasti jen silnici z Vrbatky na Labskou Boudu). Takže záleží na počasí - pokud nesněží a nefouká, lidi to občas do bruslící podoby ujezdí. Dnes to rozhodně na bruslení není, napadl mokrý sníh a je v něm vyjetá jen stopa na klasiku.
Na bruslení rozhodně není zmíněná zavřená spojka z Labské louky na Voseckou. Hraniční hřeben z České budky na Tvarožník bývá použitelný, opět záleží na počasí.
Vloženo 16.3.2022 9:37
(Odpověď na dotaz uživatele domino z 15.3.: zdravím, chci se jen zeptat, je hřebenová v Rokytnici od ručiček, přes dvořačky na Voseckou a zpět vhodný na bruslení? nikdy jsem tam nebyl...)
Od Ručiček na Dvoračky se dá nyní s obtížemi bruslit, nahoru na hřebeny se pak musí pěšky. Lepší je jet na Voseckou Kládovou cestou přes Krakonošovu snidani. Tam je to teď nejlepší. Jinak je to kolem Harrachova na běžky špatný. Jehličí a bordel ve stopě. Chtělo by to strojovou úpravu, s Čerťáku na Ručičky mizerný, kolem Mumlavy ještě celkem dobrý.
Vloženo 12.3.2022 16:53
Omlouvám se, píší z telefonu. Ne kladívka, ale kládovka, ne nesmėly ale nesmeky, ne po kabiny ale planiny. Pardyjékopyto!
Vloženo 12.3.2022 16:47
Terex na to, že od poslední úpravy proběhlo několik dní velmi slušný, kladívka luxusní, výjezd z rucicek na dvoracky použitelný (vše skate), kopec z Dvořáček na kotelske sedlo ukrutný (tvrdy sneholed, máčky nebo nesmělý by byly zcela adekvátní výbava), přes po kabiny na voseckou překvapivě použitelné (tvrdy sníh znemožnil pěším rozslapat), sjezd z vosecke k odbočce na Terex tvrdý ale sjízdný. Stopy na klasiku trochu zasvinene jehličím, ale asi použitelné.
Vloženo 23.2.2022 10:24
Potvrzuji, Harrachov katastrofa. Včera projeto něco málo z Rýžoviště, ale od nástupního místa je ještě krátký úsek prohrnutý, než začne upravená trať. Ta byla včera hned po úpravě rozdupaná od pěších. Z Čertovy hory dolů tratě neviděly rolbu už hodně dlouho…
Kombinace zanedbané úpravy a bezohledných pěších tu likviduje poslední zbytky cest pro běžkaře. Ten trend jezdit na hory venčit psy a chodit se projít po draze upravovaných tratích je poslední roky stále větší. Harrachov s tím nic nedělá, pomalu už nemá smysl sem jezdit a nechávat tu peníze za parkování/ubytování/služby.
Vloženo 20.2.2022 17:46
ANO, harrachovské zoufalství pokračuje. Dnes bez jakékoli úpravy, včera rolba z Vosecké udělala jen kus magistrály od Mumlavské boudy nahoru a Kládovku na Rejžák. Tratě- Čerťák- Ručičky- Kládovka a celý Terex se spojkami do Harrachova rolbu nepamatují. Navic v Jakušicích byly závody a příští týden bude Bieg Piastow. Harrachovští, prestaňte se dohadovat a udělejte s tím už konečně něco, tohle je zlý sen.
Vloženo 14.2.2022 14:18
Nebyl jsem tam, ale. Harrachováci mají rozbitou rolbu na úpravu. Už asi dost dlouho. Ale je to docela trapný, když úprava tratí takovýho střediska závisí na jedný podělaný rolbičce. Jiná ze skiareálu ji asi nahradit nemůže, hm.
Za parkovné na centrálním parkovišti za autobusákem chtějí 200 Kč, to by asi nikomu mi nevadilo, kdyby bylo upraveno.
Vloženo 14.2.2022 15:49
Harrachov, možná někomu pomůže:
Včera ráno byl čerstvě upraven Terex, jel jsem odpoledne od Celnice (zde přes svodidla pěšky 100 m lesem k Terexu) na Voseckou a zpět, pěkná, nerozbitá úprava, minimum stop po pěšácích. Nahlédl jsem také do svážné dolů z Bílé vody, také upraveno, ale nevím, zda až do města.
Vloženo 14.2.2022 16:21
12.2. Ideální počasí - azuro a pod nulou. Jeli jsme trasu z Harrachova kolem Mumlavy na Krakonošovu snídani, pak Kládovou cestou na Ručičky a na Dvoračky. Zde jsme si dali výborný oběd a vrátili jsme se zpět na Ručičky a Krakonošovou cestou jsme sjeli na Rýžoviště. Od Mumlavského vodopádu až na Ručičky byla super upravená stopa. Od Ručiček na Dvoračky to bylo trápení - úzké, rozdupané a hodně lidí. Navíc při přejezdu křižování vleku poma cestou zpět jsem čekal na vhodný okamžik přejetí mezi lyžaři a nevšiml jsem si, že stojím v dráze pomy zeshora. Trefila mě přímo mezi oči do nosu, krve ze mě bylo jak z vola a nos zlomený. Dojel jsem sice nakonec po svých, ale v nemocnici mi nos museli rovnat, to byl teprve zážitek... Takže na tuto cestu do smrti nezapomenu!
Vloženo 14.2.2022 10:38
Harrachov-ideální sněhové podmínky,sluníčko,víkend-nulová úprava běžeckých tratí!!!!!nechápu,kdy jindy?
Parkování neustále zdražují,ale parkovací místa nová ,ani po 30 letech žádná!!!Prostě české hory-klasika.
Vloženo 13.2.2022 9:38
Jeli jsme Terex, 4 km do kopce od Celnice brodění se ve 20 číslech sněhu. Stopa žádná, resp. stopa všude a nikde. Skate byl nemožný. Doufali jsme, že nahoře na hřebenu již bude upraveno jak uváděly mapy.cz a fb web Harrachov. Nedočkali jsme se. Velké zklamání, zbytečně projetý benzín a zaplacené parkování.
Vloženo 12.2.2022 23:54
Magistrála od Normy k Snídani standardně bez úpravy. Stará stopa na klasiku , na skaty rozdupané od pešáků. Terex na skaty vůbec, klasika těžká back country. Dobrá stopa jen z Vosecké přes Kládovku na Rejžák. Z Čerťáku do Harrachova jen pro odvážné , závodní stopy nikdo už týdny neupravuje....
Vloženo 13.2.2022 23:08
Dobrý den, byli jsme celá rozšířená rodina v Harrachově celý týden na dovolené, běžecké stopy absolutně neupravované, pro srovnání: výborné podmínky v Jakuzsycich,
tam upravovali stopy každý den! – prosíme o změnu kultury, přístupu a úpravu tratí pravidelně v Harr a okolí, takto neúnosné!,
Až v sobotu konečně pěkně upravené tratě, také jsme hned zakoupili známky – příspěvky na úpravu tratí. Prosba, apel: je možné se tomu lépe věnovat? Děkujeme.
Vloženo 12.2.2022 13:05
Byli jsme týden v Harrachově. Úprava nulová, s tím jsme počítali- jezdili jsme do Jakuszyc a do Příchovic, obojí perfektní. Ale: ve středu večer se na Mapy.cz objevila v Harrachově čerstvá úprava, tak jme ve čtvrtek vyrazili směr Krkonošova snídaně. Realita: opět nula, jen rozšlapané cesty, na Mapy.cz nepravdivá informace. Takže tak.
Vloženo 11.2.2022 19:48
K,Majkl: Snad to někoho napadne. Apartmány v Rokytnici a Vítkovicích pribejvaj a ty lidi budou chtít i na běžky. Já to tam znám bohužel jen v létě na kole, Videnskou, Paserackou, Kozi na Vlčí hřebeni. Stopu jsem tam jeste nevidel.... Jako druhý nastupni parkoviště by mohlo bejt nový, co je ve Františkove u Družby, propojka na Sachruv hřbet nad Rokytnici a Jabloneckou cestou nahoru. Kdyby se z parkovnyho hradila údržba, nikoho by pár korun navic neurazilo.

(Odpověď na dotaz uživatele majkl z 11.2.: Jo přesně , jak v předchozích komentářích, škoda že není uprava v těhle místech, přitom by to byla pěkná spojka z Dvoraček na Dolní Misečky, Vídenskou cestou, nebo na Rezek a kolem Vlčáku, škoda , velká škoda. Ted momentálně je asi problém se strojem na upravu, nevím přesně ale jestli to v těhle končinách neupravuje Harrachov)
Vloženo 10.2.2022 21:03
Máte pravdu. Loni to ale mám dojem kolem Vlciho hřebene celkem protahovali. Letos max. jednou týdně v pátek. Takhle budeme všichni jezdit do Polska.
(Odpověď na dotaz uživatele K. z 10.2.: Lou: A až to zmrzne, to se tam zase rozseká lidí...A takhle to vypadá na velké části Krkonoš. Výjimek moc není, Mísečky, Benecko, Černá hora...)
Vloženo 10.2.2022 16:17
Okolo Rezku a Vlčího hřebene - minimalne týden neupravené, rozhamtané, nechápu. Okruh z Rezka na Vítkovice to samé. Proč?
Vloženo 6.2.2022 19:54
Na zkoušku Jestřabí a Rezek. V Jestřabí nic, Rezek upraveno možná před časem ale aktuálně zapadáno přestože mapy.cz tvrdí něco jiného. Jediné co bylo upraveno tak kolečko v Křižlicích. Takže přesun směr Jakuszyce a maximální spokojenost. Upravují to tam snad každý den někdy i vícekrát.
Vloženo 5.2.2022 20:54
Hodně špatné, upraveno jen 0,5 km u stadionu. Norma, Snídaně, Kládovka, Ručičky velké trápení pro krátké i dlouhé lyže. Na Čerťák o něco lepší, ale dolů do Harrachova jen pro kaskadéry. Tratě nad stadionem neviděly rolbu hodně dlouho. Desitky naštvaných běžkařů. Ale tady to je normální a nikdo s tím nehne...
Vloženo 29.1.2022 20:48
Čtvrtek,pátek, sobota od Normy na Snídani to rolbu nevidělo, dnes už fakt rozdupaná bída. Z pod Čerťáku na Ručičky a po Kládovce i dnes docela ok.
Vloženo 16.1.2022 11:11
Dnes Harrachov - Krakonošova z. - Vosecká b. - Labská louka (po zelené) - Vrbatova b. - Mísečky - Špindl. Podél Mumlavy slušná stopa, stoupání na Voseckou čím výš, tím umrzlejší. Zelená značka na Labskou louku velmi špatné, snad je to lepší jet přes Tvarožník. K Mohyle zalidněná magistrála, stopa rozdupaná skialpinisty, dosti umrzlé, tvrdý sníh. Z Masarykovy silnice je skialpová sjezdovka, tak pozor, ať vás nesetřelí, ale místa dost, pěkný sjezd. Z Míseček do Špindlu pěkný sjezd, měkčí sníh. Až napadne, bude to ještě lepší.
Vloženo 15.1.2022 17:29
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 14.1.: Ahoj, je prosím možné jít na lyžích podél Mumlavy z Harrachova?)

Ano, dnes jsem tam šla a nádherná stopa!
Vloženo 9.1.2022 17:34
Dnes od Harrachovky při Kamenici na Terex pod Voseckou...Snídaně ..zpět kolem Mumlavy...snih hlavně na Terexu velká paráda...v nižších partiích s obezřetností ...ale nesundavali jsme ani jednou...
Vloženo 8.1.2022 17:02
Dnes klasikou Čertova hora, Studenov, Ručičky, Kládovka, Snídaně a Terex. Od Čerťáku na Ručičky málo sněhu, koukaly kamínky, ve sjezdu moc nešlo brzdit. Od Ručiček dál úplná paráda, Kládovka i Terex super, sněhu dost. Konec Terexu u hranic už zase horší a koukající kamínky, tak pozor při sjezdu!
Vloženo 7.1.2022 17:43
Z Harrachova (nástup od křižovatky k hotelu Sklář) skatem Harrachovou cestou a Krkonošskou magistrálou na Voseckou boudu, zpět pak po Terexu. Dole u Harrachova na asi 3 místech přenášení, pak pěkně upraveno (a bohužel místy rozšlapáno od pěšáků) až na Voseckou boudu. Terex pak na skate neupraven, jen projeto na klasiku od lyžařů. Vyjma dolních partií podél Mumlavy sněhu dost i na A lyže.
Vloženo 6.1.2022 12:43
Chtěl bych požádat všechny lyžaře, nebuďte tolerantní vůči pěšákům. Řekněme jim, že se nám to nelíbí a že to není normální likvidovat lyžařské tratě, jejichž údržba stojí nemalé peníze. Už i Harrachov má zimní trasy pro pěší, jsou vidět zde https://mapy.cz/s/gulufasoju .Není ale normální, aby třeba po Kládovce, po Terexu chodili "výletníci" bez lyží, bez sněžnic. A je jich čím dál víc. Během těch x desítek let, co tam jezdím se to jen zhoršuje.
Vloženo 31.12.2021 15:33
Dnes dopoledne Terex tam a zpět, po rozpačitém začátku (500m led a jehličí) v kontextu počasí a teploty úžasné, upravená utažená jarní firnovaćka, bohužel i tady občasný výskyt rozšlapavaćů ve ctyřstupu.
Vloženo 26.12.2021 16:41
Harrachov je na běžky katastrofa, doporučuji jezdit sem a nenechávat peníze za parkovné, ale radši pokračovat do Polska, nebo odbočit dříve do Jizerek, kde se upravuje denně. Všechny tratě až k Vosecké i směr Rokytnice jsou rozšlapané od pěších, Harrachov nedělá nic pro to, aby pěší odklonil na jiné cesty i za cenu toho, že by se pro to vymezila část stávajících tratí. Jenže to je i v lidech. Na hory už dávno nejezdí jen sportovci, ale i spousta méně bystrých gaučových povalečů, kteří si sem jedou vyvětrat sněhule a umělé kožíšky na kapucách a pojem Krkonošská magistrála jim nic neříká, proč se po ní neprojít, nenechat vyvenčit psa a rozjezdit na sáňkách.
Vloženo 26.12.2021 10:27
(Odpověď na dotaz uživatele JS z 25.12.: Dobrý den, byl jste někdo v posledních dnech na běžkách v Harrachově? Chci vyrazit terexem na Voseckou a možná pak na Labskou. Jak to vypadá se sněhem? Díky a krásné svátky.)

Zprostředkovaně na základě dojmů trénujícího lyžaře sledovaného na sportovní sociální síti - sněhu je minimálně na Terexu a výše dost, problémem je chybějící úprava: "Udělalo se nám (skoro) jasno
zato rolbaři v Harracově mají stále zatmění (úplné). Příležitost pro to vyšlápnout si letos poprvé na hřebeny nadýchat se trochu toho řídkého vzduchu." a odpoledne "rolbař pořád vyspává kocovinu asi, tak jsem nechal lyže v lyžárně, popadl hůlky a šel si zaběhat."
Vloženo 19.12.2021 18:18
Okolo Rezku, do Vidlice, Vlčí hřeben. Lesaci to celé protáhli. Buď strzeno az na povrch, nebo koleje od traktoru. Neskutečné. Po x letech krásně nasnezi pred Vanoci a KRNAP na nás ukáže F.OFF
Vloženo 11.12.2021 21:32
Upravené jako v Jizerkách to nebylo, okolo Harrachova vyjeté stopy na klasiku samozřejmě rozdupané. Terex byl fajn, jen už trochu zapadal.
Vloženo 11.12.2021 19:26
Musím potvrdit, šel jsem dnes na skialpech ze Studenova směrem na Dvoračky, na bežky nepoužitelné..... Velká škoda, sněhu mraky a trasy jsou tu uzasne, takto jsou všichni v Jizerkach.
Vloženo 11.12.2021 14:13
Nic se nezměnilo, jak je v poslednich letech pravidlem, platí, že do Harrachova na běžky NE. Snehu dost, úprava v podstatě nulová.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice