Krkonoše - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
V pátek 13.5. byla protažená cesta kousek od Památníku na Zlatém návrší až k Labské boudě, na Violík a k Vosecké již víceméně bez sněhu. V sobotu už šlo pohodlně dojet pouze ze Zlatého na rozcestí U čtyř pánů, dál už za sobotní dopoledne odtálo až na asfalt. Směrem ze Zlatého Návrší na Mísečky byl v sobotu sjízdný souvislý pruh sněhu od čističky pod Vrbatovkou cca 750 metrů, pak už jen občasná sněhová pole. Jestli bude takovéhle teplo, tak nejpozději v úterý už nebude na čem jezdit ani tady nahoře.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Kolem osmé jsem vyrazil z Míseček na Vrbatku, dále k prameni Labe a dál na Českou budku. Nasadit se dá v první zatáčce za Jilemnickou b., potom ještě asi dvě, tři krátká přenesení (vždy několik metrů), sníh byl po ránu tuhý, výše pak i přimrzlý, nahoře sněhu pořád všude dost. Dle porovnání fotek se stejným termínem vloni je sněhu letos o poznání více.. Až na ten začátek to ještě nějaký čas půjde.. Já se dnes s touto opět parádní sezónou rozloučil. Mějte se fajn a díky všem reportérům!
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Svážnice ke střelnici a sprinterské kolečko celkem solidní podmínky, dá se i trojka a s krátkým přenášením/přeťapáním na práskačkách ještě i pětka (ale vzhledem k celkově horší kvalitě ji už nedoporučuji). Lyže už se nedají nazout u auta, ale až v průseku ze sjezdovky na stadion.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Dneska poslední běžky – Harrachov – Norma – Pod Platenfalem – Kamenický vodopád – Kamenice – Most pod Jakšínem – Bílá voda – Lubošská bystřina – Pod Voseckou boudou – Krakonošova snídaně – U Čtyř pánů – U Růženčiny zahrádky – Dvoračky – Ručičky – Harrachov. V v tom neupraveném jarním firnu se to strašně bořilo, s lyžemi i bez nich, a jak jsem před čtrnácti dny větší část cesty jel na lyžích, dneska jsem je většinou nesl v ruce. Dřina to byla, ale pěkná 😎
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Z Míseček na Zlaťák smysluplná soupažová posilka. Jakýsi skluz tam je. Dál na Sněžné Jámy , Szrenica rozšlapané utahané, ale jde to. Musí se hledat stopa, ale odraz furt je, rukama, pevnost podkladu dobrá. Sněhu spousta. A rolba na závěr zaparkovaná nad Mísečkama. Myslím, že jí spíš uklidily, avšak úpravila. Krásný asi poslední běžkový den sezóny.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dnes z Míseček silnicí na Vrbatovu, dále Labskou boudu, osmičku na Petrovku a zpátky přes rozc. 4 pánů na Vrbatovu, Mědvědín a po sjezdovce dolů. Pak ještě mini okružík na okruhách. Co se týká sněhu, tak začátek na Masarykově silnici je prvních cca 300 m od Jílemnické boudy několik tmavých míst, ale dalo se vykličkovat. Pak už všude sněhu hodně s výjimkou úseku Černé sedlo - Mužské kameny (skoro celé v botách) a klasicky u Snèžných jam a kus k České budce
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Prvního května to občas bývá už jen symbolické svezení, ale letos je tomu stejně jako loni jinak. Na Horních Mísečkách je stále skvěle sjízdný 5 km okruh, sprinterské kolečko a svážnice ke střelnici. Tratě jsou až na výjimky relativně čisté (s nějakým tím jehličím a šiškami je třeba počítat) a dostatečně tvrdé na bruslení. Stopy na klasiku už chybí. Přenášení lze očekávat brzy na střelnici a nad sjezdovkou, ale většina míst má stále hodně sněhu. Kdo se chcete ještě pěkně sklouznout, vyražte. Parkoviště 30 Kč/hod, po 16. hodině zdarma, automat bere jen hotovost.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
No tak skvělou sjízdností Míseček, 5km okruh, bych to nenazval. Je to už písek. Zkoušel jsem najet i do 7km okruhu, vrátil jsem se. Sjízdnost asi taková, že na hladkých lyžích to byl střídák z 95% :), a odraz byl :)). Zasoupažit se dalo smysluplně jen před sjezdem padáčku na stadion. Situace je horší než loni touto dobou, ale dá se. Za týden už to nevidím.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dneska takové rozloučení se zimou - na Mísečky autem a pak po Masarykově silnici na Vrbatovu Boudu, ke Krakonošově zahrádce, ke Třem Pánům a Prameni Labe, na Hranici, kolem Violíku na Vysokou Pláň a přes Sněžné Jámy na Labskou Boudu. Tam dvě piva a pak po stopě rolby zpátky na Vrbatku, sjezd po silnici a po hřebeni na Medvědín, po sjezdovce dolů a teď za soumraku malý okruh v běžkařském areálu Horní Mísečky. Nepřenášel jsem ani jednou! Nádherné výhledy! Ty běžkařské trasy na Mísečkách mají od 10 do 50 cm utemovaného sněhu, bez poškození pěšáky, občas je znát ještě stopa na klasiku, musela to upravovat rolba. Nížiny krásně kvetou, ale tady je to taky fajn, střídají se skialpinisti, běžkaři, pěšáci a krásně se při tom opaluje. Skol!
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Z Míseček je na sjezdovce směrem nahoru na Medvědín ještě dost sněhu na výstup i sjezd. Kolem Šmídovy vyhlídky hodně jehličí a rozšlapaná cesta, nicméně stále pěkný zimní zážitek. Na hřebenu směr Labská velmi obměklý sníh, ale je ho zatím dost. Zpátky dolů z Vrbatovy po magistrále se dá až na Mísečky (zatím se projedete pouze po jehličí, asfalt nečouhá :)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Super. I v dešti překvapivě dobré podmínky. Mísečkové okruhy : Souvislý průjezd 5kou okruhem a svážnicí, ta už je horší, ale stále souvislá. Možná by šly i víc než 5ka okruhy. Překvapila mě pevnost tratě, relativní rovnost a snad i nedávná úprava. Firnovatí to pěkně. Vypadá, že to půjde i za týden.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ano, jde nasadit hned nad Jilemnickou boudou. Bez problémů na "jedničkové" lyže, žádné přenášení, žádné problematické místo ani na silnici na Zlaté návrší, ani nikde nahoře. (Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 21.4.: Ahoj, chtel bych vas poprosit, zda nekdo nevite, jak vypada cesta z Hornich Misecek smer Zlate navrsi/Labska? Daji se nasadit bezky hned nad Jilemnickou boudou? Je to jeste na "jednicky"? Radeji skate nebo klasiku? Nejaka mista k prenaseni? Dekuji za info.)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
V 7:30 z Rýžoviště (-2C) na Ručičky (sníh začne cca 1 km od Zátiší, ráno ledovaté, kupodivu nezasypané jehličím), cesta Ručičky-Dvoračky rozrytá od čtyřkolky, bylo lepší vyšlápnout modrou sjezdovku na Lysou, Z Lysé na Vrbatku to zachraňoval měkčí sníh z minulého týdne, bo starý sníh tvrdý na šutr. V cca 10h to začalo měknout, ale ve 12h už čvachta. Kolem Vysokého kola vyfoukáno, lepší jet na Špindlerovku přes Martinovku. Sjezd z Wawelu na Voseckou pěkné svezení až na jedno místo plně vysněženo. Je lepší jet mimo cestu udupanou od pěšců. Sjezd Vosecká-Krakonošova snídaně: střídání ledu ve stínu a čvachty na sluníčku, výsledkem komické semikopulační pohyby. Podél Mumlavy dobré první 2 km, pak špína a jehličí. Sníh končí nad místem odběru vody, ca 1,2km od vodopádu. Vyražte, kdo můžete,... více
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Okruh kolem Černý hory paráda potom ještě na chatu na Rozcestí úplně bez lidí místy krásně upraveno
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Bruslení, Strážného na Lucni boudu, od parkoviště v Lomu ca. 1,5km pěšky pak rano hezký upravený, jenom trosku rozzjezdeny skutrama, kolem rozcestí novy mokry snih, kolem Klinovky smerem Plan čerstve urolbovany, dekuju Klinovce 🙂👍🌞
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ahoj, na Velikonoce ještě přemýšlíme nad běžkama po hřebenech (Medvědín, Kotel, Pramen Labe, Sněžné jámy..), nebyl jste někdo v těchto končinách? Je to ještě na běžky reálný nebo už je to rozšlapaný, zmrzlý? Díky :)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
V jakém stavu je trasa Mísečky-Rovinka-Benecko? Díky za jakékoliv info
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Prosím lze se Modrým dolem a Obřím dolem na hřebeny jen v pohorkách Je nutné mít sněžnice? Děkuji, Jana
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Úpa a Rýchory
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

Nejen stav sněhu

O Krkonoších

Rozlohou nevelké, zato nejvyšší. Krkonoše jsou díky množství skiareálů a jejich velké hustotě známé hlavně sjezdovým lyžováním, ale dají se tu dobře využít i běžky. Zima v Krkonoších bývá dlouhá, snad jen na Pradědu v Jeseníkách sníh tak drží podobně dlouho. Běžkaři najdou v Krkonoších skoro vše - od závodních tratí na Mísečkách a v Harrachově přes velké množství dalších udržovaných tratí až po neupravované trasy po hřebenech, které jsou ale pro mnohé lyžaře tím nejkrásnějším.

Rady a tipy - Krkonoše

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Na běžky okolo Černé a Světlé hory

Nejvýše položené upravované běžecké tratě v Krkonoších. Často jedno z prvních míst, kde se dá lyžovat. Zároveň na krkonošské poměry asi největší jistotu pravidelné úpravy pro běžkaře. To vše najdeme na Černé hoře.

Lyžaři radí lyžařům

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
díky za odpovědi na hřebenovku :) tak se zeptám jinak, je někde v Rokytnici trasa na bruslení? Budu bydlet na lovčence na horní stanici jedny tý lanovky... takže bych potřeboval jezdit někde tam nahoře, abych se pak dostal na hotel... jde o to, jestli tam vůbec je kde reálně bruslit?
Přečíst odpověď

+ dalších 13 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Vítkovice - Aldrov - -
Pěnkavčí vrch (Velká Úpa) - -
Vrchlabí - Kněžický vrch - -
Harrachov -
Svoboda nad Úpou - -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Paseky nad Jizerou
Probíhá intenzivní zasněžování. Jiná technika však zatím v akci není - rolba se ve čtvrtek soustředila na úpravu běžeckých tratí - viz zpráva https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/50997, pro běžkaře je dostatečná pokrývka i bez technického sněhu. Ale sjezdovky potřebují víc sněhu a tento víkend se ještě lyžovat nebude. Ten příští možná ano. Jak je vidět z polohy fotek na mapě, zmzrlý krtek vyhrabaný rolbou se nachází kousek od horní stanice nejdelší lanofky.

Nejnovější články

Dobře vysušené boty jsou základ

Je to základní fyzika, vlhký izolační materiál má větší tepelnou vodivost, než když je naprosto suchý. A tak když ve stopě, na sjezdovce nebo na skialpech, mrzne až to praští, i v lehce navlhlé obuvi se chlad rychleji propracuje k chodidlům a prstům na nohou.

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2022/2023? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost. Zkusíme tedy termín, kdy bude možné poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 13 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 10. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Na lyže o Velikonocích? Ano!

Bude se o Velikonocích lyžovat? V Jizerkách, Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách určitě. A budou někde upraveny tratě pro běžkaře? Možná. Podívejme se, jaká je kde šance.

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz

Vybíráte vybavení na běžky?

Běžky = lyže

Boty na běžky

Hůlky na běžky

Vše pro běžecké lyžování - porovnávejte na Heurece