Krkonoše - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
V Harrachově se ještě upravuje aspoň něco - biatlonové kolečko naposledy nejspíš dnes. Část "hlavních" tratí se byla naposledy upravena v sobotu: "Naposledy se upravilo vše od Vosecké boudy přes Kladovku, Ručičky a po Studenov. Bez stopy na klasiku, ale extra šířka pro bruslení." Rolba nemá GPS, takže na žádných mapách nemá cenu hledat. Zdroj: https://www.facebook.com/mestoharrachov/ Kdy byl naposledy upraven Terex, by se možná taky dalo najít tam, ale nevím, jestli to má smysl. Dřív v sezóně se Terex upravoval, posledních pár týdnů už ne. Sníh tam bude určitě. Omlouvám se, že neodpovídám úplně na otázku, ale zpravodajové KamZaSněhem.cz z této části Krkonoš letos stejně skoro žádní nejsou :-) Nicméně zpráva odtud by určitě potěšila, na Pá/So o těchto končinách taky uvažuju... (Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk Kolář z 12.4.: Ahoooj, nevíte, jak vypadá Terex. Chci jet od Mumlavskejch směr snídaně na Voseckou a poté po Terexu až k celnici ?)
Úpa a Rýchory
Pomezky nedoporučuji,pokud nechcete dokolečka jezdit po úvodních 2km na Běžkařské-tam je sněhu dost,stopa vyjetá od lidí.Cesty vytáté na asfalt a na loukách už taky kouká tráva a hlína.U kostela jsem to obrátila zpět.Ještě se dá jet po spojnici z magistrály ke sjezdovce Renerovka
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Z centra Strážného 1km pěšky, bouda Klinovka pripravovala trate na brusleni rolbou od zadních Struhadel, okruh kolem Plane az na Roscesti, od krásné pláně sněhu dost.
Úpa a Rýchory
Běhal jsem jen po Magistrále(Václaváku), sněhu dost, ale musíš si projet stopu. Pokud by se tam otočil zájezd skatařů, tak by se dalo i bruslit. Podklad je tvrdý, ale každý den tam padá prašan, který vždy v poledne slehne. Stálo by to ještě za poslední úpravu. Jinak 5.4.jsem jel až na Lysečiny i Kravý horu a už jsem píchal asfalt. Na lyže dobré, ale mokré. Zítra dám zase jen Magistrálu. (Odpověď na dotaz uživatele David Krause z 1.4.: Skol! Nemáte někdo čerstvé dojmy z okolí Pomezek? Díky.)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Na Mísečkách upraven okruh 5 km, ještě po poledni manšestr. Snad měla být upravena ještě svážnice, ale tam jsem nejel. Připadlo 5+ cm prašanu, na Vrbatovku čerstvě poježděný pás, dalo se to v pohodě vybruslit. Od mohyly na Pančavskou louku a dále vyjetá stopa pouze na klasiku. Počasí super, sluníčko, modrá obloha. Na Mísečkách se parkuje za 30Kč/1hod (automat).
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Trasa jako minule viz mapa z centra Strážného 2km pěšky, nasazovala jsem u Zadních Struhadel, odpo už více vytátých míst na asfalt.Od Krásné pláně sněhu dost. Připadlo od 3 do 15cm prašanu,který se dost lepil. Odpoledne Bouda Klínovka upravila tratě rolbou a čtyřkolkou se stopou z Plání až k Chalupě na rozcestí a pouze stopařem pak od Srubu po magistrále na Krásnou pláň a nahoru na Pláně.K Výrovce ráno asi upraveno, odpo rozdupáno pěšáky.Svážnice nad Klínovku projeta lidmi.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Z parkoviště Jezerní domky Strážné přes Krásnou pláň na Pláně a nad Klínovku, svážnicí na Stoh a po magistrále zpět.Na Krásnou pláň jsme to vyšli po zelené,sníh tam je,ale bylo to na pár místech vytáté a ledovaté,nahoře všude sněhu dost a čistý.Bouda Klínovka má otevřené okénko i v týdnu a okolní tratě v pátek upravila čtyřkolkou,takže se to nebořilo,jen měkké.
Úpa a Rýchory
Lví důl, start až ve 13hod ze Spáleňáku, upraveno před týdnem, po celé délce měkké a sněhu dost (tak 45cm), na skate špatné, i ve stopě jsem se bořila. Jedno obvyklé vytáté místo viz foto.
Úpa a Rýchory
Pomezky-Albeřice, upraveno před týdnem, sněhu dost. Běžkařská měkčí, ale odpoledne stopa hezky ujetá od lidí. Od kostela nad Albeřice to bylo uježděné od skútru, tvrdší, krásně to klasikou jelo i bez stopy. Okruh Kraví Hora tvrdší na straně u Sněžky, ve sjezdu trošku muldy a jehličí,ale míň, než na konci února.Stále dobré podmínky na březen🙂
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Dnes na biathlonovém kolečku v Harrachově. V poledne neupraveno, odpoledne tam již řádila rolba, byl trénink mládeže. Upravena i Stará celní a v lesích za kolečkem. Před pátou začalo silně chumelit, mělo by do 21 h. Alespoň chvilku jsem si to užil, předtím to byla hančovina, i Misarova cesta. Všude plno nového sněhu.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Mísečky - Vrbatka - Violík - Sněžné jámy: Dopolední cesta na Vrbatku byla překvapivě dobrá - tvrdý sníh, na něm hrabanka, dalo se po tom bruslit a ve stínu držel i univerzální klistr na klasiku (viz foto 1). Ale odpoledne už tam byl skoro všude písek, v nižších partiích firnový hnůj. Nevím, jestli to další dny po ránu bude zase lepší. Na hřebenech (i odpoledne) cesty s velmi tvrdým podkladem, na nich většinou trochu hrabanky (viz foto 3), občas vedle cesty stopa (ale tvrdá, umrzlá). Po pláních mimo cesty se dalo jet celkem dobře, ale občas už se lyže zařízla (viz foto 4).. Nejhorší jsou cesty, kde chodili pěšáci a pak to zmrzlo (např. z Vrbatky přes mohylu na Harrachovy kameny - viz foto 2). Poměr návštěvníků skialpisti /pěší / běžkaři byl odhadem 4:3:2.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Viz. příspěvek níže.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ráno zmrzlý, upraveno od sjezdovky Kejnis v Benecku na H.Mísečky kolem Třídomí, ale posledních asi 3km asi včera rozjeté rolbou bez hladítka - dnes zmrzlá oranice. Na H.M. okruh 7 km upraven, v dolní části před půlkou nic moc (špinavé v lese). Zmrzlý manšestr až do cca 12h. Zpátky na Benecko přes Janovu h. lepší. Po vyjetí z lesa cca 1km před Rovinkou to začíná být vytáté, ale to je krátký kus, přejel jsem vše. Místy mi připadalo, že napadlo trochu čerstvého sněhu.
Úpa a Rýchory
Ve čtvrtek ráno upraveno, cesta ze Spáleňáku k Janovým boudám už hodně špinavá, ale díky úpravě byla ještě sjízdná. Okruh Červený vrch paráda, jen kousek v lese je ledovatý, špinavý, běžky jsem sundala (jela jsem na nových). Cesta mezi Janovými boudami a Pěnkavčím vrchem nic moc - hluboký, špinavý, rozrytý sníh, občas led, občas leze asfalt na sluníčku, ale šlo objet. Pěnkavčí vrch - paráda, sněhu dost, krásná stopa, ve čtvrtek už hodně měkké. A k tomu krásné výhledy z obou okruhů. Fotila jsem i ty špatné úseky. Cestou ani jeden běžkař :-)
Úpa a Rýchory
Pomezky - Lysečiny + okruh kolem Dlouhého hřebene. Upraveno skate+stopa, na Pomezkách krásná tvrdá stopa, ačkoliv jsem startovala ve 13hod, nejměkčí v lese od kostela k Lysečinám, občas nějaké jehličí (minimálně). Okruh kolem Dlouhého hřebene top podmínky, občas měkčí, ale pořád s pevným podkladem+ty nádherné výhledy, pokud se jede proti směru hodinových ručiček, tak pozor na poslední prudký sjezd, nyní dobře upraveno, dalo se sjet. Lidí nejvíc na Běžkařské a k Lysečinám, na okruhu jsem jela téměř sama. Parkování ve 13hod na Pomezkách naprosto v pohodě, volná místa všude, stejně tak ve Spáleném mlýnu bylo před 13hod volno :-) Uzávěra je znát.
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Zdravím, nemáte někdo ponětí, jak to vypadá na Černý? Dá se na běžkách už od Hofmanek? Díky moc... více
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Chtěl jsem se zeptat, jaké jsou podmínky pro běžky? Díky
Úpa a Rýchory
Ahojky. Prosim, kde je upraveno na skate v okolí Adršpachu, Police n. M., Machova, v Kladskem... více
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Dobrý den, moc prosím nejel jste někdo v posledních dnes trasu ze Strážného směrem na Dvorskou... více
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Zdar všichni, nevíte někdo v jakém stavu je Rudolfova cesta z Horního Maršova přes Pražačku a... více
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Úpa a Rýchory
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

Nejen stav sněhu

O Krkonoších

Rozlohou nevelké, zato nejvyšší. Krkonoše jsou díky množství skiareálů a jejich velké hustotě známé hlavně sjezdovým lyžováním, ale dají se tu dobře využít i běžky. Zima v Krkonoších bývá dlouhá, snad jen na Pradědu v Jeseníkách sníh tak drží podobně dlouho. Běžkaři najdou v Krkonoších skoro vše - od závodních tratí na Mísečkách a v Harrachově přes velké množství dalších udržovaných tratí až po neupravované trasy po hřebenech, které jsou ale pro mnohé lyžaře tím nejkrásnějším.

Rady a tipy - Krkonoše

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Na běžky okolo Černé a Světlé hory

Nejvýše položené upravované běžecké tratě v Krkonoších. Často jedno z prvních míst, kde se dá lyžovat. Zároveň na krkonošské poměry asi největší jistotu pravidelné úpravy pro běžkaře. To vše najdeme na Černé hoře.

Lyžaři radí lyžařům

Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Ahoj, budeme příští týden na pár pracovních dní ubytovaní na Erlebachově boudě, má smysl si brát běžky? Kam byste doporučili vyrazit? (prosím něco rozumně dostupného hlavně časově) Je dost sněhu a něco upraveno? Případně máte tip, co si projet (Trasu tak cca na 1,5 hodiny)? Skate/klasika?
Pedem mockrát díky, oplátkou můžu nabídnout perfektní informační servis na jizerské magistrále :)
Iva
Přečíst 3 odpovědi

+ dalších 12 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Harrachov 30-50 cm -
Špindlerův Mlýn - Medvědín 30-50 cm -
Černá hora - Janské Lázně 20-40 cm -
Špindlerův Mlýn - Svatý Petr 20-40 cm -
Pec pod Sněžkou 20-40 cm -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr
Ve Svatém Petru se v poslední dne provozu v roce 2020 tj. 26.12. lyžovalo na nejdelší modré sjezdovce jménem Turistická (2700 m) a na sjezdovce Hromovka II.(1500 m).
Mladé Buky
Poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) se lyžovalo na 600 m dlouhé sjezdovce Buky + v dětském parku.
Malá Úpa
Poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) byla otevřena sjezdovka Pomezky 1 dlouhá 1 km.
Pec pod Sněžkou
V Peci se poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) dalo lyžovat na sjezdovkách Javor 2, Smrk, Zahrádky (každá dlouhá cca 1 km) + na spojce "Lyžařská".
Černá hora - Janské Lázně
Poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) byla v provozu červená sjezdovka Anděl dlouhá 1100 m.

Doporučujeme

Nejnovější články

Nové členění zpráv dle okresů!

KamZaSněhem.cz mění po 12 zimách provozu strukturu webu. Rozdělení ČR na 12 hlavních lyžařských oblastí je minulostí. Zprávy o sněhových podmínkách budou nově členěny dle okresů.

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Stožec a okolí: méně známá Šumava

Stožecko v jihovýchodní části Šumavy zůstává stranou pozornosti většiny lyžařů. Je pravda, že častěji bojuje s nedostatkem sněhu. Když ale přijde bohatší zima, míst s tolika různorodými možnostmi výletů na běžkách v ČR moc nenajdete.

Další novinky a články

Obecná diskuse

42 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 10.4.:

Vážení mistři Jizerských hor a přilehlého vesmíru,s oblibou si před spaním pročítám Vaše komentáře a říkám si ,,Jirko nejsi na tom tak špatně,jsou...

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz