Krkonoše - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Na asfaltce z Míseček na Vrbatovu boudu zbývá sníh na posledním cca 1.5 km. Je tam většinou mokrý led, jenom někde mírně natátý, dobře se po tom bruslí, ale na klasiku to není. Jízda dolů příkopem protože ten led je moc rychlý a nedá se brzdit :) Bude to odtávat, ale pokud někdo chce bruslit na pár stech metrech tak to by se tam snad dalo ještě pár dní najít.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dnes ráno jsem se rozloučil s touhle senzační běžkařskou sezónou. Před sedmou ranní jsem vyrazil z Míseček na Vrbatku a dál na pramen Labe. Nasadit se dalo mezi druhou a třetí serpentýnou (tedy prvních 1,5 km pěšky). Pak na Vrbatovu boudu dvě krátká přenesení (několik desítek metrů), ze začátku sníh dost špinavý, ale dostatek (vrstva většinou tak 20-40 cm). Nahoře jsem musel přenést asi 200 m kolem Vrbatova návrší, pak už pohoda. Dojel jsem na Českou budku, tam sníh končil a nezdálo se mi, že by šlo někam rozumně pokračovat. Užijte si ne příliš parné léto, díky všem reportérům a hlavně díky za tenhle web!
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Ahoj, se skvelou sezonou jsem se byl rozloucit v utery: Spindlerova bouda - Slonecznik - Lucni bouda - Vyrovka - Klinovky - Plane - Spindleruv Mlyn. Na temer pulku kvetna paradni svezeni: nasadit bezky slo jiz 200 m nad Spindlerovkou, pak az po Lucni jen jedno prenaseni, cca 100 m kousek za rozcestim se zimni cestou na Lucni. Mezi Lucni a Vyrovkou jiz vyfrezovano na asfalt, ale temer cely usek lze jet vedle mantinelu. Stejne tak usek Vyrovka - Na Rozcesti. Na Klinovkach jiz jaro, ale dalo se dojet az k utulnam, pak 100 m prenest do lesa, dalsi prenaseni jiz 500 m pres paseky, nasledne 50 m u srubu, pak jeste 50 m pred Planemi a Hromovka sla sklouznout az do 2/3 bez prenaseni, pak uz sebehnout pesky k autu. Shrnurti: po Klinovky na pulku kvetna vyborne, pak uz s kompromisy, se kterymi jsem ale pocital.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
V pondělí z harrachovské celnice, Terex, Vosecká, Prameny, Lysá, Čertovka a zpět. 18km na lyžích (šutračkách) vč. 2 sjezdovek, 16km pěšky. Ty hlášený nehorázný haldy sněhu jsem teda čekal větší, než byly. Souvislá vrstva byla jen vyloženě na hřebenech a rozhodně to nebyl všude metr. Metr jsem nepotkal snad nikde, možná nafoukanej ze strany Kotle, kousek vedle ale zase bylo nula. Labská louka 60cm a celkem rovný, ale v tomhle teple dost měkký, i tak to bylo krásný, na hranici tak 20 a to oraniště od procesí polských pěšáků. Nahoře jsem potkal tak do deseti běžkařů, níž jen chodce. Amatéři se skialpama, který vůbec neumí používat, už maj naštěstí v kalendáři jaro/léto, nepotkal jsem ani jednoho. Terex těžká slabota, někdo mě pár dní do zadu namlsal, ale asi to za tu dobu dostalo dost zabrat. V těhle vedrech to taje doslova před očima. Původně jsem se tama chtěl i vrátit, ale už jsem to zklamání nechtěl trápit podruhý. I na Voseckou už to tenhle týden asi zmizí. Podle protijdoucích už se nedá sjet ani na Dvoračky, tak jsem to vzal na Lysou a sjel/sešel směrem k Ručičkám, odtud na Čertovku choďák a shora je jedna sjezdovka ještě sjízdá až dolů k řece - teda byla, v pondělí. Dneska už tam musí jedno dvě místa být bez. Vzhledem k tomu, ten metr nahoře opravdu není, a k tomu, co nás čeká za počasí, tak zavíračka. Někde pod Bílym Vrchem si někdo na cestě odložil oranžovošedočernej návlek Spohey, nejspíš tam ještě bude...
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Jel jsem od 4 pánů na K. snidani, potkal tam Nemce a tvrdil, ze z Harrachova je 1 km snih a zbyle 3 jsou asfalt. Na K. snidani uplne v pohode, sjezd sice spis na skiapl,ale snehu dost, krome dvou krátkych useku pres potoky. Dale na Voseckou (zavreno) asi 2x sundavani na 10 metru, jinak pohoda. (Odpověď na dotaz uživatele Věra z 10.5.: Jak je to se sněhem Vosecká bouda,Krakonošova snídaně,Harrachov?)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ahoj, dnes z Hornich Misecek na Zlate navrsi a zpet. Nasadit bezky by slo jiz v prvni ostre pravotocive zatacce nad Jilemnickou boudou, ale tam jsem potkal dnes rano frezu, kterou jsem predbehl, ale vsem za mnou se jiz pristup na hrebeny s bezkami na nohou zkomplikoval. Nahore porad parada a spoustu snehu. Dolu jsem jel pres Smidovu vyhlidku a Medvedin, kam akorat freza okolo 10:30 hod. dorazila. Musel jsem tedy dolu po sjezdovce (2x sundani lyzi, nahore cca na 100 m, dole jen na 10 m), jinak to slo az temer k parkovisti.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Lyže možno nasadit už 10m od parkoviště v Mísečkách (výstup po sjezdovce na Medvědín a co nejrychleji na hřebeny). Tam všude moc pěkné svezení (vyfoukaný sníh akorát u vysílače Sněžné jámy ale i tam bez sundání lyží). Sníh spíše pomalý ale neboří se. Opalovací krém nutnost.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Mísečky-vrbatovka-pramen labe sníh přesně jak výše popsáno, ale bez opalovacího krému a slun. Brýlí pěkně spálený obličej i při včerejším polojasnu, dnes v neděli to jistě chce kůži chránit.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Mezi Voseckou boudou a Krakonošovou snídaní sněhu habaděj. Lyžařský zážitek je sice snížen tím, že cestu projela čtyřkolka, na druhou stranu sníh byl tak pomalý, že jsem při sjezdu neměl problém, a bruslaři směrem nahoru si taky nějak poradili. Níž jsem nejel, ale minimálně pod Krakonošovou snídani bylo sněhu dost, jela tam teda taky ta čtyřkolka.. Alternativou kudy do Harrachova, může být Terex. Ten má sněhu snad přes půl metru, jenom jak tam nikdo nejezdí, a rolba tam byla naposledy snad před dvěma měsíci, tak se to hodně boří. Dojel jsem jen kousek za Telefonku viz GPS https://strava.app.link/oAxbcWX25fb, pak jsem to otočil, ale ten jediný lyžař, jehož stopu jsem tam viděl, jel ještě dál. Nadšený z velkého množství sněhu jsem si říkal, že z Krakonošovy snídaně po Kladové cestě na Ručičky to bude v pohodě. A zpočátku skutečně bylo, minimálně půl metru sněhu, navíc o stupeň až dva tvrdší povrch, než na Terexu, a minimum stop od pěších. Jenže jak mávnutím kouzelného proutku sníh zmizel, před rozcestím 15 - Kladová cesta u Matese jsem přenášel ještě jen 150 m, odtud dolů k údolní cestě z Rýžoviště téměř komplet bez sněhu, skoro 2 km s lyžemi v ruce. Nahoru na Ručičky údolím jehličnatý sněholed, aspoň jsem si mohl pochválit volbu vybavení (ultrakameňačky a kombi boty), trochu po tom bruslit šlo, bez sněhu jen 10 + 10 + 20 m, dolů asi o hubu a lyže. Ručičky - Dvoračky nic moc, 6 úseků bez sněhu (20 + 50 + 20 + 50 + 200 + 10 m) plus ještě okolo Dvoraček žádný sníh. Pěší mají jasnou převahu, zaslouží si ji a doporučuji jim to. Lyže jsem nasadil pár desítek metrů nad Dvoračkami a už je nesundal, i když v tom stoupáku je to asi jedno. Nahoře zas nádhera. (Odpověď na dotaz uživatele Snoopy z 7.5.: Prosím nevíte, jak to vypadá se sněhem od Harrachova podél Mumlavy směrem k Vosecké boudě - kde lze nasadit běžky? A dále směrem na Labskou b.? Podle webkamery už i u Vosecké kouká na louce tráva...)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Okolo 14 h na silnici z Míseček na Vrbatku 3 kraťoučké úseky bez sněhu (4m, 4m, 1m), sníh začíná kousek nad Mísečkami u místa, co odbočuje ze silnice zelená turistická do Kotle. V dolní části špinavější, lepší na skate než na klasiku (stopa není), sdílené s pěšími, ale na květen paráda. Výdejní okénko na Vrbatce dnes otevřeno. Nahoře ujeto několik cest rolbou z Labské, po ránu to je na skate nádhera. Cesta na Voseckou je povolena pouze po hraniční hřebenovce, sice tam chodí spousta pěších výletníků (z Polska na na Szrenici jezdí lanovka), ale to vůbec nevadí. V neděli to bude stát za to. GPS záznam viz https://strava.app.link/oAxbcWX25fb (část už je popsaná ve zprávě z rána, část bude v jiné oblasti později).
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Na Miseckach cca 3 cm nového sněhu. Okruhy mají poslední úpravu asi tu týden starou,viz zprávy níže. To by nevadilo, ale až na pár stovek metrů jsou zničeny ctyrkolkami. Na skate nedoporučuji vůbec, na klasiku stopa místy přežila, ale stejnak je asi lepší hned zamířit na hřebeny. Což jde i po svážnici k Medvědínu (taky upraveno před týdnem a 4kolka byla jen na menší části) a pak vzhuru po sjezdovce.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dnes v pátek nástup 300m nad Jilemnickou na Miseckach.Na Vrbatovce opět zavřeno ale odměna na mě čeká vzápětí slunce a hlavně rolbou upravená cesta pře Čtyři Pány na Labskou tam káva,Pivko,klobáska a hurá na pramen Labe tam je vše pod sněhem k České budce sněhu spousta. Začalo sněžit tak zpět na Labskou a pak krásně na Martinovku.Jeste jednou díky klukům z Labské boudy za krásný svezení (mimochodem celou zimu upravovali cestu jen oni skiarel to měl...)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dnes super svezení bez přenášení lyží.Nastup cca.300m nad Jilemnickou boudou.Od Vrbatovky přez Čtyři Pány na Labskou boudu upraveno rolbou(Budou do neděle upravovat každý den)tak i bruslení možno.A navíc na Labské otevřeno okénko každý den relativně velký výběr a rozumné ceny.Tak kdo nezazimoval tak se tam určitě potkáme můžu jen doporučit!
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Dneska rozloučení s dlouhou a nádhernou zimní sezónou, kterou jsem celou jezdil v Jizerských horách, takže na závěr Krkonoše. Pěšky od Hotelu Fit – Fun – Ručičky – Dvoračky – Růženčina zahrádka, kde během dvou set nadmořských metrů neuvěřitelný rozdíl – a zima se vším všudy, metr sněhu, občas sluníčko, ale strašně silný vítr, ze kterého šla na mě místy hrůza. Potom tedy – U Čtyř pánů – Labská Louka – Svinské kameny – Vosecká Bouda – Krakonošova snídaně – Mumlavské vodopády – Harrachov.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dnes v 15:00 z Míseček směr Vrbatka.... cca 200 m na H. Mísečkama možno nasadit lyže..... sníh mokrý, ale podklad byl rovný. Bylo to bez stopy, ale napadlo cca 3-5 cm noveho mokrého sněhu, tak to bylo čisté bez jehličí.... kousek pod Vrbatkou, šla teplota pod nulu. Nahoře na hřebenu ledová krusta...nový sníh nafoukaný do sněhových jazyků..... viditelnost téměř na 20m.... Sněhu stále dostatek.... Určitě to půjde i příští víkend, ale záleží jak to bude s kvalitou podkladu..... Jinak při cestě zpět přes Medvědín.... a pak dolů po sjezdovce... stále to šlo sjet.... a překvapení nakonec... upravené stopy na H.Mísečkách (závodní okruhy) jel jsem jen kousek, ale dnes upraveno rolbou .... ale moc to nejelo... pokud to ráno přituhne, bude to krásné poježdnění.... jinak krásné ukončení sezony.... Parkování na Mísečkách 30CZK/hod. Bohužel ani Vrbatka ani na Medvědíně nebylo otevřené okénko, ale není se co divit. Potkal jsem 2 lidi na skialpech a 2 další běžkaře :).
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Ahoj. Kde nejblíž možnému místu nasazení v těchto dnech se dá zaparkovat zdarma? V západní... více
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Mam prosbu. Mohl by nekdo tuto sobotu nebo nedeli pribrat spolujezdce do auta na Horni Misecky? O... více
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Omlouvám se, že toto vlákno zneužívám pro VZKAZ PRO EVU A MILANA, ale prostě si nemohu pomoci:... více
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Jak to prosím vypadá z Plání směr Klínovky, Rozcestí, Výrovka? Případě pak z Míseček na... více
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Ahoj, nevite někdo jak to vypadá kolem Černé hory a pak směr přes prazskou na Vodovod? Dá se... více
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Úpa a Rýchory
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

Nejen stav sněhu

O Krkonoších

Rozlohou nevelké, zato nejvyšší. Krkonoše jsou díky množství skiareálů a jejich velké hustotě známé hlavně sjezdovým lyžováním, ale dají se tu dobře využít i běžky. Zima v Krkonoších bývá dlouhá, snad jen na Pradědu v Jeseníkách sníh tak drží podobně dlouho. Běžkaři najdou v Krkonoších skoro vše - od závodních tratí na Mísečkách a v Harrachově přes velké množství dalších udržovaných tratí až po neupravované trasy po hřebenech, které jsou ale pro mnohé lyžaře tím nejkrásnějším.

Rady a tipy - Krkonoše

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Na běžky okolo Černé a Světlé hory

Nejvýše položené upravované běžecké tratě v Krkonoších. Často jedno z prvních míst, kde se dá lyžovat. Zároveň na krkonošské poměry asi největší jistotu pravidelné úpravy pro běžkaře. To vše najdeme na Černé hoře.

Lyžaři radí lyžařům

Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Ahoj, budeme příští týden na pár pracovních dní ubytovaní na Erlebachově boudě, má smysl si brát běžky? Kam byste doporučili vyrazit? (prosím něco rozumně dostupného hlavně časově) Je dost sněhu a něco upraveno? Případně máte tip, co si projet (Trasu tak cca na 1,5 hodiny)? Skate/klasika?
Pedem mockrát díky, oplátkou můžu nabídnout perfektní informační servis na jizerské magistrále :)
Iva
Přečíst 3 odpovědi

+ dalších 12 zodpovězených dotazů

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Špindlerův Mlýn - Medvědín - -
Vrchlabí - Kněžický vrch - Kebrlák - -
Luisino údolí - Dolní Dvůr - -
Paseky nad Jizerou - -
Pec pod Sněžkou - -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr
Ve Svatém Petru se v poslední dne provozu v roce 2020 tj. 26.12. lyžovalo na nejdelší modré sjezdovce jménem Turistická (2700 m) a na sjezdovce Hromovka II.(1500 m).
Mladé Buky
Poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) se lyžovalo na 600 m dlouhé sjezdovce Buky + v dětském parku.
Malá Úpa
Poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) byla otevřena sjezdovka Pomezky 1 dlouhá 1 km.
Pec pod Sněžkou
V Peci se poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) dalo lyžovat na sjezdovkách Javor 2, Smrk, Zahrádky (každá dlouhá cca 1 km) + na spojce "Lyžařská".
Černá hora - Janské Lázně
Poslední den lyžování v roce 2020 (= 26.12.) byla v provozu červená sjezdovka Anděl dlouhá 1100 m.

Nejnovější články

Kdy začne a jaká bude zima?

Jaká bude zima 2021/2022? Kdy se bude poprvé lyžovat? Dlouhodobé předpovědi počasí nemívají vysokou úspěšnost, tak zkusíme termín, kdy půjde poprvé vyrazit na běžky, odhadnout jinak. Statistiky za předchozích 12 sezón provozu KamZaSněhem.cz říkají, že se v průměru začíná lyžovat 9. listopadu. Jak jsme k tomu došli a jak velká bývá odchylka?

Nové členění zpráv dle okresů!

KamZaSněhem.cz mění po 12 zimách provozu strukturu webu. Rozdělení ČR na 12 hlavních lyžařských oblastí je minulostí. Zprávy o sněhových podmínkách budou nově členěny dle okresů.

Kam z Harrachova po upravených tratích

Harrachov je známý hlavně skokanskými můstky a skiareálem. Běžeckých tratí se však v okolí nachází snad ještě víc, než sjezdovek. Nastoupit na běžky můžete na více místech na okrajích města. Kam až můžete dojet z Harrachova po upravovaných tratích?

Další novinky a články

Obecná diskuse

Přejít do obecné diskuze

Poradna pro běžkaře

Jak namazat běžky

Jak se obléct na běžky

Lyže se skinem - výhody a nevýhody

Více článků s radami na Sporticus.cz