Krkonoše - lyžování

Běžky

Přidat zprávu
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Rezek 869 m.n.m. - odpoledne pondělí. Málo lidí. Skvely. Krásný počasí. Dalo se zaparkovat zdarma!!!!!! Exkurzni cestou nahoru, Vidlice, dále vedle Kozelského potoka, sedlo pod Dvorackami. 1026 m N.m. Na ukazatelích 5,5 km. Už nějakou dobu neupravene, bez nového sněhu, smrkové větvičky a jehličky na trati . Dolů po žluté Vlčí cestou 4 km pak 1 km pěšky po silnici na Rezek k autu. Vlčí cesta zničena od rolby lesníků, kteří tam odtahuji stromy z cesty. Dost cesta pro nadšence. ;) A to jsem takže spokojenost;) Trasy směrem ke krizlicim také jsou a v Jestřabí jsem viděl také běžkaře.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Jen opravuji svůj předchozí příspěvek. Nějak se mi zdvojily fotky. Znalci jistě poznají, co k čemu patř. Pro ty ostatní: 1) pěkně upravená cesta od Čtyř pánů k Vrbatce, 2) trochu ulízané a trochu udupadné cesty od Čtyř pánů dál (na Českou budku či na Labskou boudu) 3) silnice dolů z Vrbatky odpoledne pokrytá rozumnou vrstvou firnu
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Mísečky - Vrbatka - Česká budka - Sněžné jámy a zpět. Na Mísečkách je opravdu teplo, teploměry i ve stínu přes den přesahují +10 stupňů a v noci někdy ani neklesnou pod nulu. Sněhu je tu spousta a ubývá pomalu. Zítra (v úterý) to bude asi podobné. Na slunečných cestách kolem Míseček přes den sníh měkne v pomalý firn. Ve stínu (a po ránu všude) je to umrzlé. Tam, kde Slunce nezasvítí po celý den, jsou cesty tvrdé, ale ne ledovaté a je na nich příjemná hrabanka. Cesty na hřebenech jsou tvrdší, nikde to zatím nešlo do hlubokého firnu - spíš leďák nebo tvrdý ujetý sníh s hrabankou. Po okolních pláních se dá pěkně bruslit (hlavně dolů je to krása), ale na hraničním hřebeni a v dolících sníh měkne a lyže se do něj občas zaříznou. Silnice na Vrbatku je široce projetá, ráno v horních partiích trochu leďák, ale nic nebezpečného. Odpoledne už byla pokrytá slabou vrstvou firnu (viz foto 3), ve kterém se dalo brzdit. Spodní polovina cesty má firnu víc a je až pomalá. . Cesta z Vrbatky ke Čtyřem pánům je nejlépe upravená, je tam i pevná stopa (viz foto 2), ve které to odpoledne kupodivu drželo na klasiku. Od Čtyř pánů dál jsou cesty ulízané (viz foto 1), občas zdupané pěšáky, většinou pokryté firnovou hrabankou, ve které namazané lyže trochu drží. Hraniční hřeben je klasicky nejhorší, udupadný skoro leďák, hrabanky málo, lyže podkluzují. Dolů se dá jet po pláních, ale jede to pěkně rychle a při zatáčení se to zařezává. Mazali jsme gumu (KR30), na to corn violet (KR40) a do toho trochu univerzálu (K22N). Celkem to drželo, ale co jsme nezažehlili, rychle se sjelo (pomohlo před kopcem znovu přimazat univerzál). Jen na hraničním hřebeni nedrželo nic. Lidí bylo celkem dost, ale dalo se mezi nimi prokličkovat. Labská bouda je celou zimu zavřená, ale na Vrbatce měli otevřeno a trochu rozšířili nabídku jídel (i když ceny jsou už skoro stejné jako byly na Labské).
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Včera Krkonoše: Lysá hora - Vrbatova bouda - Vosecka bouda - Krakonosova snídaně - Kladova cesta - Ručičky. Na hřebenech stopa jen z Vrbatovky ke čtyřem pánům, jinde docela dost rozdupano, ale i tak se našly úseky na bruslení. Kladovka každopádně super na klasiku i skate :)
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Dnes z Klepandy na Ploužnici . Asi jedno z posledních svezení, stopa dva pruhy na klasiku, bruslení, pár míst už vytátých na oranici, ale to sluníčko....
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vítkovice - Roudnice - projeta jsem vše, co bylo upravené (19km), akorát cestou na Rezek jsem to otočila - zledovatělé, hrbolaté, občas jehličí a špína, ale bylo to čerstvě upravené. Vše sjízdné, je tam snad metr sněhu, na loukách je to ráno namrzlé, od 11hod to měklo, ve stínu to frčí. Úprava proběhla jak na skate, tak stopa byla po celé trase, ale dost často je to s hrudkama, což odpoledne nevadí, když to změkne. V lese je místama jehličí a špína,ale dá se to. Silnice z Hrabačova naprosto bez sněhu, sem tam led, což mě překvapilo vzhledem k těm metrovým mantinelům.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Celnice-Terex-Vosedká, pouze stopa pro klasiku, tedy kromě závěru na Veseckou. Dále na pramen Labe a Dvoračky umletý, rošlapaný led. Z Dvořaček na Studenov a Rokytnici slušná stopa, ale v lese už dost špinavá.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Některé úseky mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou jsou nebezpečně zledovatělé - až tak, že tam došlo ke zranění, o kterém píší i zpravodajské weby: "muž na běžkách v pátek před polednem uklouzl během traversu pod Malým Šišákem a sjel asi sto metrů z prudkého srázu. ... před několika dny se vytvořil mokrý sníh, který však dnes v noci umrzl a na mnoha místech jsou tak cesty silně zledovatělé, varoval náčelník Pavel Jirsa." Zdroj: https://krkonossky.denik.cz/nehody/bezkar-na-zledovatele-ceste-uklouzl-a-tezce-se-zranil-20190215.html Že se stane něco právě na této cestě mě ani nepřekvapuje, jde o neupravovanou trasu a to místo je zrádné. Loni v březnu mě tam zastihly podobné podmínky.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ahoj. Nejsem místní, ale slyšel jsem, že ve Vrchlabí, hned na příjezdu z Vašeho směru, je nově vzniklé středisko, kde zasněžují a upravují stopy. Je to úplná rovina s nadjezdem přes místní komunikaci. http://www.nabezky.cz/ (Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 12.2.: Prosim o radu. Mate tip na kratickou relativne rovnou trasu pro predskolni ditko, ktere s radosti objevuje kouzlo bezek? Budeme ve Vitkovicich, neni problem popojet nekam autem. V Krusnych horach je Jeziskova cesta primo pro deti, je neco takoveho v Krkonosich? Dekuji!!!)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ve Vítkovicích jsou udržované (ne zcela pravidelně) stopy hned nad horní stanicí lanovky na Aldrov. Malé kolečko na rovině je na louce od lanovky směrem na Roudnici, další trasy v okolí směrem na Křížlice, Jestřabí nebo na Rezek. Plánky jsou na stránkách skialdrov. V sobotu byly stopy minimálně týden staré a dost zaváté, ale podle http://bilestopy.cz/cs/krkonose/beneckovitkovice už je část nově projeta.
Úpa a Rýchory
Žacléř - běžkování v oblasti Bobr - včera stopy mírně zaváté, sníh ráno lepivý, odpoledne mokrý, ale sněhu dost, vše krásně sjízdné. Většina se upravuje na klasiku, ale jsou tam i kolečka pro skate.
Úpa a Rýchory
Trasa Pomezky ..Lysečinská ...a zpět...téměř bez lidí...na Pomeznich trochu foukalo ale dál už to šlo...na skate i klasiku supr
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Jilemnice - závodní tratě a okruh ke Konzinci najeto čerstvě rolbou jak skate, tak stopa. Směr nad Mříčnou nově nenajeto, lesem od obrázku kluziště. Trať tvrdá, zmrzlá, bílý klistr (universal) drží tak 6 km parádně, pak už po něm nebyly stopy.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Rokytnice nad Jizerou, kolečko U kapličky upravené pouze na skate.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Rovnou si odpovím sama :-D Popsaný okruh super, spodek cesty na Zlaťák je jako sjezdovka, ale ráno skoro nikdo, krásně upraveno, od odbočky na Medvědín upraveno dřív, ale pořád krásná cesta až k odbočce k prameni Labe ( jen manšestr, bez stopy). Dál až k Vosecká jen ujeté a ušlapané, ale dalo se, od Vosecká až na Ručičky paráda, i když tak od Krakonošovi snídaně už trošku zmrzlejší sníh. Z Ručiček na Dvoračky, jak už tu psal někdo dříve, uježděno sjezdaři, ale dá se,horší je přechod sjezdovek, samá ledová plotna a podjíždí to dolů. Sjezdařů ale málo. Od Dvoraček do Dolních Míseček upraveno i se stopou, k rozcestí Vidlice hodně ledovaté l, ale pak už směrem k Mísečkám paráda. Akorát namazat se mi nepodařilo,modrý extra tentokrát moc nepodržel a klistru jsem se bála... (Odpověď na dotaz uživatele Janka z 4.2.: Prosím, jak vypadají hřebenovky? Vymýšlím nějakou trasu z výhledy, jen jestli je nahoře sjízdné... Např. Mísečky - Labská - pramen Labe - Vosecká - Krakonošova snídaně - po Kládové cestě na Ručičky - Dvoračky. Případně jiné tipy, kam na výhledy... Děkuji)
Další zprávy od běžkařů

Nejnovější dotazy

Úpa a Rýchory
Ahoj, jeli jste někdo v posledních dnech z Pomezek na Rychory? Jaké jsou podmínky - množství... více
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Ahoj, zkousel letos nekdo skate v Harrachove od stare celnice na Voseckou (pod Jaksinem)?... více
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Ahoj dá se někudy skatem vybruslit ze Špindlu na trasy kolem Přední Planiny? Díky moc za odpověď.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Dobrý den. Jsme dvě začátečnice - na běžkách jsme byly jen párkrát. Jakou trasu (klidně i na celý... více
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Zdravím, jak to vypadá s tratěmi a sněhovými podmínkami v Jilemnici a Vrchlabí? Jsou upraveny... více
Zobrazit všechny dotazy

Další členění

Poslední zpráva
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Úpa a Rýchory
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

Nejen stav sněhu

O Krkonoších

Rozlohou nevelké, zato nejvyšší. Krkonoše jsou díky množství skiareálů a jejich velké hustotě známé hlavně sjezdovým lyžováním, ale dají se tu dobře využít i běžky. Zima v Krkonoších bývá dlouhá, snad jen na Pradědu v Jeseníkách sníh tak drží podobně dlouho. Běžkaři najdou v Krkonoších skoro vše - od závodních tratí na Mísečkách a v Harrachově přes velké množství dalších udržovaných tratí až po neupravované trasy po hřebenech, které jsou ale pro mnohé lyžaře tím nejkrásnějším.

Sjezdovky

Skiareál Sníh
cm
Nový
cm
Špindlerův Mlýn - Medvědín 100-200 cm -
Pec pod Sněžkou 80-150 cm -
Malá Úpa 80-140 cm -
Černá hora - Janské Lázně 50-120 cm -
Špindlerův Mlýn - Svatý Petr 90-150 cm -

Další skiareály

Nejnovější zprávy ze sjezdovek

Rokytnice nad Jizerou
Na Studenově měla dnes premieru dvousedačka na Hranicích. Jinak podmínky ideální, celý Studenov bez front.
Rokytnice nad Jizerou
Úžasné podmínky. Spousta sněhu a všechny sjezdovky otevřené. Lidí tak středně.
Vítkovice - Aldrov
Sněhu není úplně hodně, ale stačí to. Lepší je část u lesa, tam je více sněhu. Na druhé straně je asi jenom přírodní sníh a je to dost hrbolaté.
Špindlerův Mlýn - Svatý Petr
Ve Svatém Petru, kde je otevřená modrá sjezdovka, se dle pohledu na kameru lyžuje zcela bez front. Lanovky jezdí 2, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/krkonose/spindleruv-mlyn-svaty-petr/lanovky
Špindlerův Mlýn - Svatý Petr
Ve frontě jsem čekal jedinkrát 5 minut po mém příjezdu pod 6sedačku ze Svatého Petra v 11h, pak už všude zcela bez front. Sjezdovky se opotřebovávaly rychleji než na Medvědíně, více hluboké mokrého sněhu se objevovalo už dopoledne na červené a modré sjezdovce. Nejradši jsem jezdil na černé, horní část byla hezky tvrdá i odpoledne a i ve spodní části se v měkčím sněhu jezdilo slušně mnohem déle, jak tam jezdí méně lyžařů. Na sjezdovkách žádná problematická hnědá místa (platí pro sjezdovky ze Svatého Petra + Hromovku, na Stohu jsem nebyl), nepočítám tedy sjezdovku + vlek Krakonoš, která už sezónu zjevně ukončila.

Doporučujeme

Nejnovější články

Vypich = lyžování v Praze na umělém sněhu

Centrum pražského lyžování na technickém sněhu se od roku 2018 přesunulo z Chuchle na Vypich. Má to nějaké výhody i v době, kdy zrovna v Praze napadne přírodní sníh? A kde všude se na umělém sněhu lyžovalo v Praze v minulosti?

Jak vybrat snowboard

Správný výběr snowboardu je velmi důležitý proces, jelikož hlavní parametry jako jsou délka, šířka či prohnutí snowboardu nelze nikterak přenastavit. Také je důležité si uvědomit, pro koho snowboard vybíráme. Jiný snowboard potřebuje lehký junior, křehká dívka či starší aktivní sportovec. Pojďme si projít základní parametry snowboardů, které nám výběr usnadní.

Vyzkoušejte lyžařský orienťák na Cínovci

O víkendu 26.-27. ledna se v Krušných horách v okolí Cínovce budou konat závody v lyžařském orientačním běhu. Jeden den na české straně, druhý v Německu u Altenbergu - v místech, kam mnozí lyžaři běžně jezdí. Nabízí se možnost spojit výlet s účastí na závodě, při němž se dostanete i do míst, kam byste jinak asi nezajeli.

Další novinky a články

Obecná diskuse

315 příspěvků za posledních 14 dní. Nejnovější z 15.2.:

Té slečně k mazání klistrů.Ve sprayi klistry jsou viz stránky SWIXSHOP,mazání třeba univerzál s velkým teplotním rozpětím nebo speciálně pro různá...

Přejít do obecné diskuze