Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně – rady a tipy pro běžkaře

KamZaSněhem.cz přináší zejména zprávy o aktuálních podmínkách - pro oblast Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně jsou zde.

Na této stránce ale najdete rady, které zůstávají platné dlouhodobě:

Tipy na výlety a další články

Na běžky okolo Černé a Světlé hory

Nejvýše položené upravované běžecké tratě v Krkonoších. Často jedno z prvních míst, kde se dá lyžovat. Zároveň na krkonošské poměry asi největší jistotu pravidelné úpravy pro běžkaře. To vše najdeme na Černé hoře.

Lyžaři radí lyžařům

Mezi zprávami o aktuálních podmínkách se objevily některé odpovědi na dotazy, které mohou pomáhat i po delší době. Přesunuli jsme je sem:

Dotaz Vloženo 15.1.2024 10:44
Máte někdo zkušenost jak je přístupná Sněžka na běžkách z Horní Malé Úpy přes Svorovou horu nebo po zelené
a pak na Luční ? Je to třeba srovnatelné s přejezem jako je Luční - Špindlerovka - Kameny - Vosecká nebo je to vyložené nevhodné pro běžky. Dík
Vloženo 15.1.2024 19:06
Z Pomezek na Jelenku to asi půjde, z Jelenky na Svorovou horu je to hodně prudké a klikaté, směrem dolů to ani pěšky často nejde moc sejít, dál je to rovina až ke Sněžce, ale na hřebeni hodně fouká, tak si dokážu představit, že to bude led, ze kterého koukají kameny. Tipuju, že dohromady tak kilometr nebude jetelný, ale letos jsem tam nebyl.
Vloženo 16.1.2024 7:56
K dotazu na Krkonošský přejezd doplním: úsek Sněžka - Slezský dům se z převážné části překonává s běžkami v ruce. Teoreticky by byla možná varianta objet to po asfaltce polským územím, ale tam je dle map zákaz vstupu. Úsek Slezský dům - Luční bouda je technicky nenáročný a je krásný.

Se sjezdem ze Sněžky k Pomezním boudám nemám osobní zkušenost, ale před pár týdny jsem se o něm bavil s jedním krkonošským lyžařem. Pro něj jako pro technicky zdatného lyžaře zvyklého na krkonošské podmínky to trasa pro výlet na běžkách vhodná je. Ale asi se počítá s jejich občasným sundáváním a náročnost tam bude určitě vyšší, než třeba zmiňovaný úsek Luční bouda - Špindlerovka.
Dotaz Vloženo 11.2.2020 13:59
Ahoj, budeme příští týden na pár pracovních dní ubytovaní na Erlebachově boudě, má smysl si brát běžky? Kam byste doporučili vyrazit? (prosím něco rozumně dostupného hlavně časově) Je dost sněhu a něco upraveno? Případně máte tip, co si projet (Trasu tak cca na 1,5 hodiny)? Skate/klasika?
Pedem mockrát díky, oplátkou můžu nabídnout perfektní informační servis na jizerské magistrále :)
Iva
Vloženo 12.2.2020 11:35
U Erlebašky asi týden jezdí vlek. Na běžkách se už dá na běžky všude, věřím, že to přežije i blížící se pondělní oteplení. Bohužel na skate, případně klasiku to tady je dle počasí a možnosti rolbařů, respektive skate se dá téměř vždy na Moravskou, ale za mizerných podmínek, pěší nebo skútry to hned po úpravě ničí...a to i vyříznutou stopu. Ale i tak běžkařů na klasiku je tu dost(turistů). Skol
Vloženo 12.2.2020 12:43
Doplněk k běžkám v okolí Erlebašky:
Na Moravskou jsou to necelé 3km, respektive od křižovatky nad Erlebaškou, kde už se nedává štěrk, to je tak 2,5km. Přesto bych si na tuto trasu tzv.áčkové lyže nebral( úprava tak 3xdo týdne, ale hned rozšlapané, ale na sportovní vybití OK. Další běžkařské trasy, jak i ukazují mapy.cz, jsou neupravované a i kvůli nyní neustále padajícímu sněhu a větru jsou do pár minut zafoukané. Je to spíše na backcountry, či tvrdé lyže, neboť terén je dost nepravidelný (samé propady a podobně...jako za starých časů), takže fakt turistika.
Vloženo 14.2.2020 21:43
K trasám blízko Erlebachovy boudy doplním ještě zkušenosti z lyžování 2 roky zpátky:
1) tohle zmiňoval už PetrM: trasa od Špindlerovy boudy k Moravské boudě, stejně tak i silnička někam k parkovišti na začátkem sáňkařské dráhy, prostě tohle https://mapy.cz/s/2sPXX. Celkem něco přes 3 km, 1-2 stopy po stranách + mezi tím se asi dá bruslit do té doby, než to rozdupou pěší.
2) ještě je rozumně dostupné trasa "Buď fit" v Labském dole - od Dívčí lávky cca 4km proti proudu Labe. Upravuje se jen pro klasiku.
Aktuální podmínky na obou těchto trasách se hledají těžko, takže napsání zprávy, jaké to tam bylo, určitě potěší. Další možnosti lyžování na upravených tratích už jsou vzdálenější, jak na Mísečky tak na Pláně sebere dost času se tam vydrápat.
Dotaz Vloženo 2.2.2015 10:11
Ahoj, chystáme se v pátek do Janských na běžky, poradíte nějakou pěknou trasu? Přijedeme busem na kolonádu tak kudy se dostat na stopu, odjíždět máme v plánu taky z Jánských. Děkuji :)
Vloženo 3.2.2015 23:42
Ahoj Lucko, nejblíž to máš na Modrokamenku a odtud to je rolbou projetý na Krausovky buď přímo, nebo přes Pražačku. Od Krausovek možno zvolit okruh okolo Světlé nebo přes Pardubky na Černou. Možností je hodně. Mrkni na fotky ze včera: http://nautilu.rajce.idnes.cz/Cerna_hora_26.1.a_2.2.2015#trasa2.2.2015.jpg
Vloženo 4.2.2015 6:56
Jééé, děkuji za pěkný report, pomohlo! Už se teda neskutečně těším :)

Našli jste zde rady, které již nejsou aktuální? Nebo mezi aktuálními zprávami leží dlouhodobě platné doporučení, které by se hodilo přesunout sem? Napište nám o tom na info@kamzasnehem.cz, něco s tím uděláme.

Odkazy pro oblast Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně

Další užitečné odkazy najdete i na úrovni nadřazené oblasti: