Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice - aktuální zprávy

Vloženo 11.5.2021 21:36
V pondělí z harrachovské celnice, Terex, Vosecká, Prameny, Lysá, Čertovka a zpět. 18km na lyžích (šutračkách) vč. 2 sjezdovek, 16km pěšky. Ty hlášený nehorázný haldy sněhu jsem teda čekal větší, než byly. Souvislá vrstva byla jen vyloženě na hřebenech a rozhodně to nebyl všude metr. Metr jsem nepotkal snad nikde, možná nafoukanej ze strany Kotle, kousek vedle ale zase bylo nula. Labská louka 60cm a celkem rovný, ale v tomhle teple dost měkký, i tak to bylo krásný, na hranici tak 20 a to oraniště od procesí polských pěšáků. Nahoře jsem potkal tak do deseti běžkařů, níž jen chodce. Amatéři se skialpama, který vůbec neumí používat, už maj naštěstí v kalendáři jaro/léto, nepotkal jsem ani jednoho. Terex těžká slabota, někdo mě pár dní do zadu namlsal, ale asi to za tu dobu dostalo dost zabrat. V těhle vedrech to taje doslova před očima. Původně jsem se tama chtěl i vrátit, ale už jsem to zklamání nechtěl trápit podruhý. I na Voseckou už to tenhle týden asi zmizí. Podle protijdoucích už se nedá sjet ani na Dvoračky, tak jsem to vzal na Lysou a sjel/sešel směrem k Ručičkám, odtud na Čertovku choďák a shora je jedna sjezdovka ještě sjízdá až dolů k řece - teda byla, v pondělí. Dneska už tam musí jedno dvě místa být bez. Vzhledem k tomu, ten metr nahoře opravdu není, a k tomu, co nás čeká za počasí, tak zavíračka. Někde pod Bílym Vrchem si někdo na cestě odložil oranžovošedočernej návlek Spohey, nejspíš tam ještě bude...
Vloženo 11.5.2021 14:01
Jel jsem od 4 pánů na K. snidani, potkal tam Nemce a tvrdil, ze z Harrachova je 1 km snih a zbyle 3 jsou asfalt. Na K. snidani uplne v pohode, sjezd sice spis na skiapl,ale snehu dost, krome dvou krátkych useku pres potoky. Dale na Voseckou (zavreno) asi 2x sundavani na 10 metru, jinak pohoda.
(Odpověď na dotaz uživatele Věra z 10.5.: Jak je to se sněhem Vosecká bouda,Krakonošova snídaně,Harrachov?)
Vloženo 8.5.2021 19:25
Mezi Voseckou boudou a Krakonošovou snídaní sněhu habaděj. Lyžařský zážitek je sice snížen tím, že cestu projela čtyřkolka, na druhou stranu sníh byl tak pomalý, že jsem při sjezdu neměl problém, a bruslaři směrem nahoru si taky nějak poradili. Níž jsem nejel, ale minimálně pod Krakonošovou snídani bylo sněhu dost, jela tam teda taky ta čtyřkolka..

Alternativou kudy do Harrachova, může být Terex. Ten má sněhu snad přes půl metru, jenom jak tam nikdo nejezdí, a rolba tam byla naposledy snad před dvěma měsíci, tak se to hodně boří. Dojel jsem jen kousek za Telefonku viz GPS https://strava.app.link/oAxbcWX25fb, pak jsem to otočil, ale ten jediný lyžař, jehož stopu jsem tam viděl, jel ještě dál.

Nadšený z velkého množství sněhu jsem si říkal, že z Krakonošovy snídaně po Kladové cestě na Ručičky to bude v pohodě. A zpočátku skutečně bylo, minimálně půl metru sněhu, navíc o stupeň až dva tvrdší povrch, než na Terexu, a minimum stop od pěších. Jenže jak mávnutím kouzelného proutku sníh zmizel, před rozcestím 15 - Kladová cesta u Matese jsem přenášel ještě jen 150 m, odtud dolů k údolní cestě z Rýžoviště téměř komplet bez sněhu, skoro 2 km s lyžemi v ruce.

Nahoru na Ručičky údolím jehličnatý sněholed, aspoň jsem si mohl pochválit volbu vybavení (ultrakameňačky a kombi boty), trochu po tom bruslit šlo, bez sněhu jen 10 + 10 + 20 m, dolů asi o hubu a lyže. Ručičky - Dvoračky nic moc, 6 úseků bez sněhu (20 + 50 + 20 + 50 + 200 + 10 m) plus ještě okolo Dvoraček žádný sníh. Pěší mají jasnou převahu, zaslouží si ji a doporučuji jim to.

Lyže jsem nasadil pár desítek metrů nad Dvoračkami a už je nesundal, i když v tom stoupáku je to asi jedno. Nahoře zas nádhera.

(Odpověď na dotaz uživatele Snoopy z 7.5.: Prosím nevíte, jak to vypadá se sněhem od Harrachova podél Mumlavy směrem k Vosecké boudě - kde lze nasadit běžky? A dále směrem na Labskou b.? Podle webkamery už i u Vosecké kouká na louce tráva...)
10:50
11:02
11:02
12:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 4.5.2021 17:26
Dneska rozloučení s dlouhou a nádhernou zimní sezónou, kterou jsem celou jezdil v Jizerských horách, takže na závěr Krkonoše. Pěšky od Hotelu Fit – Fun – Ručičky – Dvoračky – Růženčina zahrádka, kde během dvou set nadmořských metrů neuvěřitelný rozdíl – a zima se vším všudy, metr sněhu, občas sluníčko, ale strašně silný vítr, ze kterého šla na mě místy hrůza. Potom tedy – U Čtyř pánů – Labská Louka – Svinské kameny – Vosecká Bouda – Krakonošova snídaně – Mumlavské vodopády – Harrachov.
9:23
10:32
10:32
10:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Vloženo 2.5.2021 11:42
Vyrazil jsem na skate po poledni z Harrachva po sjezdovce nahoru, celá je krásně bílá a nahoře se dalo jet po běžkařské a objet tak vrcholek Čerťáku. Odbočka na Studenov kolem vypadá dobře, ale po asi dvoustech metrech sníh skončil, tak jsem se vrátil a pokračoval horní cestou, ale i tam jsem musel sundat a přezout na běžecké boty, sníh už tam není, pak dál směrem na Ručičky nejdřív nic, pak asi kilometr sníh na okraji cesty byl, ale pak ve stoupání zase nic. Nahoře na Čertově pláni už se nasadit dalo a přes Ručičky a dál na Dvoračky se jet dalo už dobře. Sjezdovak nahoru na Lysou je v horních partiích skoro bez sněhu, ale ještě se tam jet dalo. Pak dál ke čtyřem pánům to bylo hodně měkké a rozdupané. Více viz příspěvek v další oblasti
Vloženo 19.4.2021 6:58
Běžky nasazeny nad Mumlavským vodopádem, potom na Krakonošovu Snídani a Kládovku, bylo to překvapivě dobré. Nahoře, na Kládovce a Terexu, je asi 70 cm uježděného sněhu a vydrží ještě chvíli.
Jako už letos mnohokrát, podél Mumlavy jel skútr a táhnul nahoru dva běžkaře (!). Místní (včetně místních z Krnapu) musí tušit, kdo tohle provozuje. Ach jo.
Vloženo 16.4.2021 17:28
Dnes od Normy podél Mumlavy až na sedlo pod Voseckou. Všude sice mokrý, ale kompaktní sníh, daly se bez obav vzít i nové lyže. Pozor na mazání - dole v pohodě červený vosk, i když bylo lehce nad nulou, ale kolem Krakonošovy snídaně se to lepilo. Je to na klasiku, jelikož je uježděný takový širší pruh od skútrů a od lidí. Na bruslení by to bylo těžší, ale někdo to tam taky zvládl. Na Terexu je jediná klasická stopa od nějakého odvážlivce, Kládovka je na tom podobně. Ale sněhu je všude dost, i v lese, a ještě trochu padá, stojí to za to.
Vloženo 16.4.2021 11:44
Podél Mumlavy - Krakonošova snídaně všude sníh žádné stopy, pod Voseckou Terex plno sněhu žádné stopy. Sjezd z Bílé Vody supr prašan. Na úrovni Harrachova už malá vrstva sněhu, člověk občas škrábne, ale výš úplná pohoda, nahoře skoro metr vrstva a 15 cm prašan.
Vloženo 13.4.2021 20:42
V Harrachově se ještě upravuje aspoň něco - biatlonové kolečko naposledy nejspíš dnes. Část "hlavních" tratí se byla naposledy upravena v sobotu: "Naposledy se upravilo vše od Vosecké boudy přes Kladovku, Ručičky a po Studenov. Bez stopy na klasiku, ale extra šířka pro bruslení." Rolba nemá GPS, takže na žádných mapách nemá cenu hledat. Zdroj: https://www.facebook.com/mestoharrachov/

Kdy byl naposledy upraven Terex, by se možná taky dalo najít tam, ale nevím, jestli to má smysl. Dřív v sezóně se Terex upravoval, posledních pár týdnů už ne. Sníh tam bude určitě.

Omlouvám se, že neodpovídám úplně na otázku, ale zpravodajové KamZaSněhem.cz z této části Krkonoš letos stejně skoro žádní nejsou :-) Nicméně zpráva odtud by určitě potěšila, na Pá/So o těchto končinách taky uvažuju...

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk Kolář z 12.4.: Ahoooj, nevíte, jak vypadá Terex. Chci jet od Mumlavskejch směr snídaně na Voseckou a poté po Terexu až k celnici ?)
Vloženo 19.3.2021 19:00
Dnes na biathlonovém kolečku v Harrachově. V poledne neupraveno, odpoledne tam již řádila rolba, byl trénink mládeže. Upravena i Stará celní a v lesích za kolečkem. Před pátou začalo silně chumelit, mělo by do 21 h. Alespoň chvilku jsem si to užil, předtím to byla hančovina, i Misarova cesta. Všude plno nového sněhu.
Vloženo 17.2.2021 0:46
Naprosto špičkové běžecké tratě jsou kousek od Harrachova za polskými hranicemi u obce Jakuszyce. Parkování u silnice nebo na parkovištích za 15 zlotých na celý den (automaty na platbu kartou). Tratě vlevo od silnice při cestě z Harrachova. Bruslení i klasika, skvěle značené, malé převýšení, jen příroda a les, žádné občerstvení.
Vloženo 5.2.2021 18:09
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 5.2.: Zdravim poradil by jste mi někdo na běžkách jsme nikdy nebyli jen sjezdovky ale ty jsou zavřené tak chcem skusit něco jiného.
V neděli budeme v Rokytnici nad Jizerou kde se tam dá napojit na nějaký běžecký okruch idealně prkoviště a pujčovna běžek u startu. Předem vám moc děkuji za radu.)

Dokážu poradit aspoň částečně - z tratí popsaných u článku https://www.kamzasnehem.cz/video/dvoracky-2013-04 (který je sice víc o Harrachově, ale to nevadí) je blízko ta hřebenová mezi Ručičkami a Čertovou horou a tu bych doporučoval nejvíc. Podobně blízko je sice i okruh mezi Dvoračkami a Rezkem, ale ten bych pro první pokusy s běžkami nevolil.

Ohledně parkování, půjčoven a toho, jak se dostat na tratě, doporučuji kouknout na zimní mapy.cz - půjčovny nějaké na mapě nedaleko parkovišť pod sjezdovkami vidět jsou + co je upraveno, se tam taky ukáže. Třeba upraví i okruhy u kapličky na okraji Rokytnice, které mohou být vhodné pro začátek i pro start cesty na hřeben.
Vloženo 5.2.2021 16:57
Správný postřeh. Ano, měl jsem na mysli Voseckou boudu. Na Vrbatovu jsem chtěl dorazit původně, ale od Vosecké se dál kvůli mlze nedalo. Je to podobné, tak jsem to pomotal. :-)
(Odpověď na dotaz uživatele K. z 3.2.: Koblihson: Jste si asi spletl Voseckou boudu s Vrbatovou boudou, viďte. Jinak to nedává smysl...)
Vloženo 2.2.2021 21:38
Dnes klasicky z Harrachova přes Krakonošovu snídani na Vrbatovu boudu. Chtěl jsem původně na Labskou boudu, ale na Vrbatce byla taková mlha, že se dál nedalo. Sjel jsem tedy zpět a pokračoval na Ručičky, Dvoračky, pak zpět na Ručičky, Studenov, k lanovce na Čertovu horu a pak dolů Janovou cestou. Moc llidí jsem nepotkával, celou cestu na Vrbatku jsem potkal jen 1 běžkaře! Stopy většinou dobré.
Vloženo 1.2.2021 12:08
Z původního plánu Mísečky - Liberec sešlo už na Vrbatce. Skate.
Z Míseček nahoru neupraveno, bramboračka. Pod vrcholem se zkazilo počasí, asi jako Hančovi. Dohlednost 10m, sněžení, vítr 20m/s. Vrbatka zavřená, nikde nikdo. Sjezd zpět do Míseček OK. V Mísečkách otevřena výdejní okénka, jinak vše uzavřeno. Autobus nejel. Vydali jsme se Krakonošovou cestou na Dvoračky. Cesta je prošláplá od skiaplistů, ale přes Kotelní jámy není cesta vidět. Bořili jsme se po pás do sněhu a hledali cestu, rychlost 30 metrů za 30 minut. Za Jámama cesta zase prošlápnutá až na Dvoračky a plná skialpistů, kteří tam měli závod. Děkuji dvěma z nich, kdo mi půjčili šroubovák, protože jsem tam ulomil vázání, když jsem brzdil zadkem ve sjezdu, ale ještě se to dalo opravit.
Z Dvoraček na Ručičky neupraveno, ale uježděno běžkaři - rychlý sjezd, špatné brždění v davu lidí. Dál na Studenov upraveno kdysi a pak rozježděno - dobrý. Ze Studenova pod Čertovu horu dobrý. Pak navigační chybou doprava (namísto do leva) po zelené pod mamutí můstek a tam zase pěšky dolů pod můstky. Poslední sjezd po sjezdovce plné lidí k vleku na Deltu, kde jsem definitivně ulomil vázání po efektním kotrmelci před opravdu velkým davem dovolenkářů před všemi otevřenými hospodami přes okénka.
Nakonec potupně vlakem do Liberce.
Vloženo 30.1.2021 20:02
Rezek, Dvoracky, Studenov, Rokytnice... kdyz jsme dojeli do sedla pod Dvorackama byla uz vyjeta stopa rolbou zapadne od Vlciho hrebene, od Dvoracek na Rucicky mraky pěsaku, Rucicky-Studenov mraky "taky-skialpinistu" rozhamtavajicich stopu, ktera byla vyjeta uz z Dvoracek
Vloženo 30.1.2021 16:43
Trasa z biatlonových koleček kolem Mumlavy na Snídani, Kládovka a zpět k Mumlavě. Lidí mraky, půl na půl lyžaři vs. pěší. Stopa vzhledem k nočnímu sněžení zapadaná, ale projeto od lyžařů, takže to šlo. Samozřejmě stopa podél Mumlavy neexistuje, ale s tím se musí počítat.
Vloženo 25.1.2021 13:01
Harrachov super.
Běžecké tratě ve městě super na skate i klasiku. Ráno ještě rolba nebyla v kopcích, ale kolem oběda sem ji na Mumlavě už viděl. Prý rolbují vždy pravidelně Po-St-Pá.
Snih čerstvý na zmrzlém základu po sobotním dešti.
Cesty kolem vodopádu pošlapány pěšáky, ale to tak prostě je. Nahoře už ani noha.
Harrachovu dávám 1*
Vloženo 25.1.2021 14:32
Vodárna-Závodní tratě Čerťák-Janova cesta-Ručičky-Kládová cesta-Mumlava-Harrachovka-biatlon. Rozdupaný podklad od pěších, na tom 5-10cm čerstvého sněhu. Celkově na skate nic moc, 3-4. Určitě během víkendu rolba nevyjela. Nedá se zatím bohužel srovnat s Jizerkami nebo Jakusczyce, kde se upravuje rolbou téměř každý den a zároveň se tam nepohybuje tolik lidí pěšky po běžeckých tratích.
Vloženo 24.1.2021 14:13
Cesta od závodní tratě (bída)-biatlon-celnice-terex-snídaně-mumlava-norma 30km. Jo a vzadu na rýžovišti chtěj 200kč za parkovný.
Tvrdé a na tom 1cm prašanu. Úprava proběhla asi někdy ve středu? Hodně rozbořeno od pěšáků a plno hoven od psů. Dost to taky ničí ty sáňky. Jaký nemehlo je vlastní? Upraveno na terexu známka tak 3- bez stopy pro klasiku. Od snídaně k normě katastrofa pěších, psů a jiných stvoření s pekáči a sáňky s cigárkem a grogem, tam se nedá ani projet. Hodnocení: Harrachov už nikdy v životě.
Vloženo 23.1.2021 19:11
Pátek, sobota neupravené. Od Normy k Muml. boudě jakž takž stopa na klasiku, pak na Snídani a Kladovce rozmydlena. Na skaty po Snídani udusane, umydlene hrbolate. Na Kladovce se to boří a do toho zase pěší, kterých jsou po cestě stovky. Zkrátka žádná radost.
Vloženo 21.1.2021 10:47
Z Rezka (Rezku?) na Dvoračky a na Studenov a zpět. Čerstvě protažené rolbou, ale bylo to hodně měkké, na skate jsem se bořil. Na druhou stranu bylo naprosto nádherné počasí.
Vloženo 19.1.2021 8:12
okruh Rezek - Vurmovka upravený, trochu měkčí podklad a na pláních to během dne zapadalo prašném, ale na klasice paráda a nikde nikdo. Směrem na Dvoračky upraveny všechny cesty (i žlutá Vlčí)
Vloženo 21.1.2021 13:39
Upravuje občas rolba bez GPS, která není vidět na bílých stopách, viz facebook Harrachova.

https://www.facebook.com/mestoharrachov/
20.1.2020
DNES OPĚT 56km VE DVOU.👍
Terex je připraven velkou rolbou ze Skiareal Harrachov na bruslení (rolba nemá GPS na bílé stopy), menší ještě večer udělala tratě v Harrachově, Studenov, Ručičky, Zátiší.

(Odpověď na dotaz uživatele Lukas B. z 20.1.: netušíte někdo, proč není (od soboty 9.1. večer) dále upravována terex-janouškova cesta? co jsem pochopil, tak dohoda s krnapem je, že je možno strojně upravovat do konce února (tok tetřívků).)
Vloženo 15.1.2021 19:41
Pro Báru
https://bilestopy.cz/map/area/krkonose/paseky-nad-jizerou
Vloženo 15.1.2021 19:39
Ahoj Báro, asi bych stoupnul na lyže už ve Vysokým a po modrý značce dojel na Mexiko do Sklenařic a tam by měla za vsí (pořád po modrý) začínat upravená trasa do Pasek a až nahoru ke Štěpánce...Viz bílé stopy.
(Odpověď na dotaz uživatele Bára z 15.1.: Dobry den, jsme ve Vysokém nad Jizerou. Kam doporučuje tento víkend na bezky? Kde je upraveno? Není problém někam dojet autem. Díky!)
Vloženo 10.1.2021 20:05
Pro D: Informace na Bílých stopách jsou pravdivé, kudy jede technika s GPS, to se zaznamenává do mapy. Včera prostě vyjeli v Harrachově pozdě.
Vloženo 10.1.2021 18:15
Lysá hora, Vrbatova bouda, Labská (utaženo na hladko, bohužel dost rozslapane od pěších), Vosecká bouda (zavřeno) a po Kladove cestě (krásně upraveno klasika i skate) na Ručičky a dolů do Rokytnice. Krásný sníh, výborná úprava a naprosté minimum lidí. V Rokytnici se dá krásně zaparkovat kdykoliv přes den a bez kolapsu 😄 A k běžeckým trasám se pak přiblížit lanovkou. Skvělé běžkování!
Vloženo 9.1.2021 21:51
Potvrzuji upravené tratě v Harrachově, dnes někdy po třetí projetá Kládová cesta, od Snídaně to pokračovalo nahoru, tak jak to v tu dobu ukazovala Bílá stopa ( to mi dopoledne hladilo, že to tam rolba projela před 7 dny, což by asi tak odpovídalo, za tu dobu dost napadlo). Podél Mumlavy to odpoledne projeté nebylo, a vzhledem k frekvenci pěších ( co mají dělat, když vleky nejezdí ...) dnešní úprava asi moc dlouho nevydrží.
Jinak sníh pěkný, kolem Mumlavy to je hlavně dole tak tak, ale šutry nejsou, jen hůlky jdou občas až na asfalt.
Vloženo 9.1.2021 21:07
Ano, dle Bílých stop byly tratě dnes údajně upraveny, ovšem dnes v brzkém odpoledni nebylo upraveno bohužel nic, ani od Studenova směrem k Ručičkám a Dvoračkám, ani Kládová, ani údolí Mumlavy. Na Bílých stopách jsem přitom stav úpravy kontroloval ještě ráno, upraveno mělo být předevčírem, ale jakékoliv známky úpravy nebylo možné nalézt .... zkoušel jsem kvůli tomu pak ještě volat do Harrachova na turistické informace i na Skiareál, telefon nikde nezvedli. Berte proto informace na Bílých stopách v oblasti Harrachova raději s rezervou.
Vloženo 9.1.2021 20:34
Harrachov už má upraveno, viz bílé stopy...
Vloženo 9.1.2021 17:21
Stále platí, že do Harrachova na běžky NE! Sněhu dost, úprava na trase Mumlavska cesta, Kladovka Terex žádná. Nechápu, ale tady je to poslední roky standard.....
Vloženo 29.12.2020 22:09
Dnes na klasických běžkách. Z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu snídani s lyžemi v ruce. Pak po Terex Janouškově cestě na Alfrédku na lyžích, místy vyfoukané a zledovatělé, ale zasněžené a sjízdné (nicméně žádná stopa). Sestup od Alfrédky na Celnici tak zpola sjízdný, na druhé půli už kamínky (a pár záseků do skluznice na sjezdu), takže lyže opět do ruky a zbytek cesty zpět do Harrachova po vlastních. Poznatek dne: dostatek sněhu na běžky od 1000m výše.
Vloženo 29.12.2020 16:33
Dnes v poledne Terex - Janouškova cesta (což je skoro pořád nad 1000 m n. v.), od staré celnice. Je to na staré běžky, klasikou, ale dá se to. Občas nějaký ten kamínek, jednou jsem se kvůli tomu vymázl, ale sundávat jsem nemusel ani jednou. Teď tam trochu posněžuje, tedy bude to zítra spíš o něco lepší.
Vloženo 29.12.2020 19:27
Zkuste Jizerku - tam bývá sníh vždy ....
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 29.12.: Zdravím, jsem s rodinou v Jizerských horách kousek od Tanvaldu. Chtěli jsme užít běžky, ale sníh nepřeje, nedáte nám někdo prosím tipy na nějaké sjízdné trasy, které bychom našli, přestože jsme tady poprvé a neorientujeme se? Krkonoše/Jizerky. Moc díky. P)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice