Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice – běžky

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 9.4.2023 22:17
Lesni zatisi - Rucicky - Dvoracky - Ruzencina zahradka - Labska bouda

Asi 1km od Lensiho zatisi zacina jako zazrakem snih (viz foto). S jednim mensim prenasenim u Dvoracek jsme dojeli (skate) az na Labskou boudu. Od Rucicek na hrebeny to sice idealni na brusleni neni (spis na skialp - viz foto), ale s trochou dobre vule to jde. Nahore super - snehu jeste dost.
10:02
11:56
Vloženo 8.4.2023 18:52
Terex podle mě bude ideálním místem na skate, přestože se tu kvůli tetřívkovi už cca 14 dní neupravuje. Ze stopy na klasiku tu ale nezůstaly ani náznaky, tak jsem po Terexu ujel jen pár metrů. Sjezd z Vosecké z převážné část se stopou na klasiku, mimo ní dost rozdupáno. Severní část Kládovky pro klasika nádherná. Od rozcestí s přístřeškem pak 300 m přenášení, komplet bez sněhu je i cesta dolů směrem Luboch z tohoto rozcestí. Zbytek jižní části Kládovky zatím sjízdný (s občasným kličkováním mezi asfaltem, nejpozději v pondělí už se bude přenášet víc a nejen na jednom místě.

Petr udělal dobře, že nejel až na Dvoračky - za mě úsek Ručičky - Dvoračky dobrý jako spojovací úsek horské běžkařské túry a to jen směrem nahoru, ale dal jsem to bez sundání lyží. Na Dvoračkách jaro, ale po krátkém přenesení jsem na hřebeny už zas stoupal na lyžích. Ideál bylo asi to vzít po první ze sjezdovek nahoru na Lysou, ale já si říkal, půjdu až po té poslední, a tam už byly jen zbytky sněhu. V úseku ke Dvoračkám výrazná převaha pěších (a to není jejich kritika), běžkař jsem tam byl jediný.

Fotky ve vedlejší zprávě https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/61955 (přijel jsem z Míseček)
Vloženo 8.4.2023 12:07
Z Lesního zátiší na Kládovku, Snídani a Voseckou boudu. O trochu skluznější než při posledních mrazech, zároveň bezpečnější sjezdy, občas se sypal sníh, který to zpomaloval. Z Vosecké sjezd stále dost rychlý i při měkčím sněhu. Pak jsem jel na Ručičky a Pod Lysou horu, tam to bylo přes sjezdovky něčím projeto jakoby odfrézováno, ale souvislá vrstva až k sedačkové lanovce, pak jsem to otočil, protože šla další skupina šmajdáků. Na Vosecké skupina a všude možně hodně němců na běžkách :)

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 6.4.2023 20:15
Mísečky - Vrbatova bouda - Česká budka - Vosecká bouda - Harrachov

https://mapy.cz/s/racetusava

Stopa byla jen od Vosecké dolů a docela špatná. Od Lubochu už nesjízdné. Nahoře pevný podklad a sněhu dost. Šlo nasadit hned u parkoviště na Mísečkách. Pokud zítra nasněží, může to být ještě pár dní fajn trasa.
Vloženo 5.4.2023 10:17
Z Lesního zátiší na Krakonošovu snídani, potom kolem Mumlavy dolů a zpět na Kládovou cestu.
Je to už určitě na horší lyže. Na zmrzlém a nerovném povrchu napadaných pár centimetrů nového tupého sněhu. Skluzné to není vůbec, ale alespoň jsou díky tomu bezpečné sjezdy, které by jinak na rozbitém ledovatém povrchu byly o ústa. Na trase je vícero úseků hodně špinavých se spoustou spadaného jehličí - nejhorší je to dole u Mumlavy a u Zátiší. Přenáší se zatím ale pouze u útulny na Kládové cestě (křižovatka). Nástup je pár minut pěšky od Zátiší.
Na druhou stranu za celou dobu nepotkán ani jeden běžkař a pěší u Mumlavy bych spočítal na prstech jedné ruky. Myslím, že pár dní to ještě půjde docela dobře, po oteplení ale odtaje více míst, kde už teď je to hraniční a souvislé ježdění už nebude možné.
Vloženo 4.4.2023 22:08
Dnes jsem byla opět v Harrachově. Poprvé jsem jela z Lesního Zátiší přes Ručičky na Dvoračky. Výjezd už není tak hezký jako o víkendu. O něco méně sněhu a docela zledovatělý. Rychle se to zlepšuje a je lehký poprašek čerstvého sněhu. Mezi Ručičkami a Dvoračkami velmi pevný podklad, občas led a málo sněhu pod stromy, ale celkem bez problémů. Tento malý výlet za krásný výhled stál. Pak zpět stejnou cestou a pokračovala jsem na Kladovou cestu. Asi 200-300m přenášení. Začalo sněžit a to hodně pomohlo na zledovatělé úseky s malým sněhem v lese. Nahoře jsou stromy níže, tam je už sněhu dost a jede se lépe. Stopy z poslední upravy ještě vydrží. Z výšky 900m to vypadá pěkně zimně. Až na Voseckou boudu je taky vše slušné. Zde leží až 5cm čerstvého sněhu. Podél Mumlavy jsou všechny špinavé a zledovatělé úseky opět lehce zasněžené. Okružní cesta byla v neděli v dolní části jako beton, nyní je opět crispy. V horní části místy led a asfalt. Zítra možna další sněhové přeháňky a zůstane chladno. Každopádně doporučeno i na skate až do Velkého pátku.
11:11
13:37
13:59
14:01

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 2.4.2023 22:28
Dnes Lesní zátiší - Kládová cesta - Krakokonošova snídaně - Luboch- Kládová cesta u přístřešku - Lesní zátiší.
Sníh i na áčkové/nové/závodní lyže začíná tak 700 metrů nad budou Zátiší, celý výše uvedený okruh krásně sjízdný až na nějakých 300 metrů kolem přístřešku na Kládové. Místy led, kolem Mumlavy opravdu pomalé jehličí, ale jinak krása. Na Krakonošově snídani byla ještě romantická zima s omrzlými stromy, tak 25 cm sněhu tam ještě leží.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 2.4.2023 0:39
Včera jsme lyžovali z Lesního Zátiší na křižovatku u Kladové, pak po Kladové cestě na Krakonošovu Snídani, nahoru na Voseckou boudu, pak přes hřeben na Vrbatovu boudu. Na vrcholu hřebene byla mlha, občas pršelo a na firnovém sněhu s velmi mokrým čerstvým sněhem se lyžovalo pomalu, když nebyla stopa.
Vloženo 1.4.2023 22:54
Vydal jsem se od pily na Mýtě respektive na Janově, hned od silnice. Tratě v lesích vytáté, jen pár drtků + krusta na Pilské cestě. Dále jsem šel - Nová Janova cesta, bohuzě vytáto na asfalt až ke Kamlu. V zatáčce Na Kamlu jsem nasadil, jel ke sjezdovce, kus vytáto a blíže sjezdovce Červená zase dobrý. Propojovačkou k Modré sjezdovce se jakžtakž dalo, od Modré pak kolem Janovi skály, tam docela dobré se stopou, ale postupně se špinilo. Sjezdík do Studenova ještě sjet šel. Studenov kousek pěšky pak v lese nasadil a jel na Ručičky, tímhle směrem se to dalo, ale špinavé a ledové. Od Ručiček konečně začíná slušná čistší vrstva sněhu. Jel jsem dolů na Kládovku, sjet se dá v pohodě. Kládovka asi nejlepší ze všech. U přístřešku se kousíček přenáší. Dal jsem to k odbočce na Voseckou a zpět. Terex vypadal bez stopy, ale slušná vrstva sněhu. Na konci Kládovky jsem jel dolů k Rýžovišti, docela to frčelo, tak bacha. Pár set metrů před Lesním zátiší končí sníh. Příště bych vyrazil autem asi na parkoviště skiareálu v Rýžovišti, mělo by být za 100,- /den a je to cca 1,6 Km do stopy. To je teď asi nejideálnější řešení. -Sobota odpoledne, občas pršelo, mlha i krásno-

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 31.3.2023 19:36
Výjezd z Lesního Zátiší (když začina sníh) na Ručičky je výborný, sjezd taky, pěkně upravený. Čertova Pláň fajn. Poté na této trase žádné velké zázraky. Je to jarní lyžovaní. Sjezd z Planu je velmi špinavý a zledovatělý. Pro mě nesjízdný. Další překvapení dole. Do Studenova projelo auto. Na skate :-(
Tady je dobrá zpráva. Na Kladové cestě sníh stále vydrží a trať je trochu namrzlá. Žádné stopy skútru Jediné problematické místo je v délce asi 200m před chatou. Dál nahoru je stopa stejně dobrá jako podél Mumlavy až k Lubochu. Zítra ještě pujde.
Vloženo 31.3.2023 9:26
Na mapy.cz jsem viděla, že rolba v Harrachově je opět na cestě. Takže o víkendu můžeme ještě jednou vyrazit na běžkách. Byla jsem tam včera odpoledne a zatím okruh Mumlavská cesta - Kládová - Okružní cesta vypadá docela dobře, i na skate. Od Snídaně nahoru na Voseckou boudu a sjezd vždycky hezký, i když včera pomalý. Jako nástupní místo doporučuji Lesní zátiší. První km se musí lyže nést na asfaltu. Cesta má výhodu, že je kratší na Kládovou cestu nebo Čertovu Pláň. Na dolní části Kladové cesty je málo sněhu a 50m přenašení u chatky Kládovka. Odtud dostatek sněhu a rano je lyžování fajn. Pokud začínáte u Mumlavského vodopádu, musíte taky nést lyže alespoň 500m, až k Lubochu včera už docela břečka. Můžu taky doporučit lanovku nahoru. Mezi Čerťákem a Čertovou Planou je překvapivě pevný podklad, téměř ledový. Pokud upravený, tak to není tak špinavý. Za Studenovem na 200m sundat lyže, jinak byl celý hřeben dobře sjízdný včera. V opačném směru trasa je pokrytá sněhem zhruba až k zatáčce Na Kamlu, pak asfalt! Na Terexu nevím, spíš jen, pokud je upravený.
Vloženo 29.3.2023 18:18
I v Harrachově nám ráno!! upravili trať. Pěkná stopa podél Mumlavy k Vosecké boudě. Dole je asi 10 cm sněhu, podklad je trochu pevný. Občas hulka picha do asfaltu, ale to se s výškou rychle zlepšuje. Od Lubochu je sněhu dost a nahoře spousta. Cesta mezi Voseckou a Labskou loukou je zavřená, tak jsem pokračovala kousek po hřebeni. Sjezd jsem si užila po stejné cestě.
28.3. 14:14
28.3. 14:16
Vloženo 28.3.2023 15:34
(Odpověď na dotaz uživatele Jacob z 27.3.: Dobrý den přeji. Rad bych v sobotu 1.4. na bezky někam mezi Harrachovem a Voseckou boudu. Dle map se jedna o poslední místo, kde jsou upravovány stopy. Je tomu tak prosím? Jak se prosím dostat co nejvýš, aby nebylo nutne nosit bezky? Děkuji)

Ahoj. Dnes jsem jel z Harrachova nahoru pod Jakšín a pak pod Voseckou. Sníh teď není problém, měl jsem ho skoro po kolena.
Vloženo 23.3.2023 20:58
Ke zbylým dotazům od Ivy:
- já jel po sáňkařské nahoru před 7h ranní, to se nedalo vůbec čekat, že tam někdo bude sáňkovat :-) ale i tak v této době mimo sezónu byla pravděpodobnost setkání se sáňkařem mizivá. Nejvíc stop od sáněk jsme tam myslím udělali s dětma my.
- v úterý bych řekl, že úsek Terex - Čerťák byl nejlepším lyžováním v ČR v upravené stopě. Špagetka popisuje ale současnou realitu přesněji
- další zmiňované alternativy mají výhodu vyšší nadmořské výšky. Na Mísečkách pozor, Pá-Ne mají být na závodních tratích lyžařské závody. Cesty na Vrbatovku se netýkají, stopa tam bývá vyjetá jen od lyžařů. Lanovkou na Lysou a pohyb po hřebenech znamená asi největší jistotu sněhu, ovšem bude to hřebenové lyžování bez stop/se stopami od lyžařů. Odhadovat, co udělá očekávaný déšť, si netroufám.
Vloženo 22.3.2023 23:19
Taký děkuji za zprávy z Harrachova. Ráda vidím v tomto místě zase pár vice běžkařů. Ještě pár tipů pro Ivu. Nejjednodušší cesta na Terex je z hraničního přechodu. U celnice je několik parkovacích míst. Odtud se vydejte 100m nahoru do zatáčky v lese a jste na Terexu. Nebo asi 100m zpět po silnici, tam začíná cesta u závory. Tratě byly včera upraveny a jsou určitě stále slušné. Celý Terex je dlouhý 12km, takže jednou tam a zpět a možná až na Voseckou boudu. My parkujeme obvykle na parkovišti Mumlavský vodopád za 100Kč. Je to naproti Centrálu a stojí méně. Odtud je nejlepší vynést lyže až na Mumlavskou Boudu a možná ještě kousek dál. Pokud vám nevadí pár špinavých míst (jen na začátku), je to velmi hodnotná jízda podél Mumlavy k Snídani. Tam odbočte vlevo nahoru a Pod Voseckou začíná Terex. Pod Jakšínem můžete sjezdit a dole se asi 1km přenést zpět.

(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 22.3.: Ahoj. Mohl by, prosím, někdo poradit. Chtěly bychom zítra někam do Krkonoš na klasiku. Nejsme žádný borky. Uvažujeme do Harrachova. Čtu zprávy od Martina Salaje. Ale jelikož Harrachov moc neznám, mám dotaz, kam nejlíp dojet autem, a kudy nahoru na Terrex nebo kam jinam. Tak na půl dne přiměřený okruh a zase zpět k autu nebo busu.
Vloženo 22.3.2023 22:32
12.-18. h. Stadion v Harr.-Čerťák--Janova cesta-Ručičky-Kládová cesta-Krakonošova snídaně-Terex-Sáňkařská dráha dolu. Moc děkuji Martinovi Sajalovi za všechny příspěvky v posledních dnech, díky nimž jsem se na dnešní trasu vůbec odvážila.
Stav trasy k dnešnímu odpoledni: "Hořejšek"- sněhu stále dost, všude vyříznutá stopa i na klasiku, na skate se to ale v tom teple dost bořilo, velká námaha a to to skoro nebylo rozryté (minimum běžkařů, málo chodců), sníh extrémně pomalý, bruslila jsem i z mírnějšich kopců. Jediný špatný úsek - Janova cesta v kopci z Čertovy pláně směr Studenov je v podstatě nesjízdná. "Dolejšek", resp. přístupové cesty
- od zdola na Čerťák nelze doporučit. Zkraje za stadionem kousek pěkný, ale v lese potom hrůza, nesjízdné a dál Nová Janova cesta z větší části úplně holá (já měla kliku, že jsem potkala skútr, který mě svezl nahoru). Sjízdné to začlo být zhruba až od zatáčky Na Kamlu. K cestě nahoru doporučuji jednoznačně lanovku.
- Sáňkařská dráha - lepší než cesta na Čerťák, ale rychle taje. Dnes v podstatě nesjízdný dolní cca 1 km (od mostku k silnici).
Jinak krásné počasí, polojasno, trochu vítr... veskrze bezva jarní výlet!
Vloženo 21.3.2023 10:32
V pondělí večer překvapivě upravili tratě, takže jsem ani poslední den nevyrazil do Jakuszyc a zůstal na tratích v okolí Harrachova. A byla to paráda na současné možnosti. Nahoru na Terex stejně jako včera nejprve po sáňkařské trase (upravena bez stopy na klasiku), dál už se stopou. Po Terexu jsem nakonec nedojel až k celnici, otočil jsem to v místě, kdy to začalo být hnusnější viz GPS záznam a foto, ale sjízdné to nejspíš bude až k celnici. Zbytek Terexu parádní. Podobně sjezd od Vosecké a Kládovka.

Sjezd z Kládovky na Luboch tentokrát neupravený ale slušný, jen v závěrečné části sjezd rozrytější se zlikvidovanou stopou na klasiku. Podél Mumlavy po včerejším dešti přibylo jehličí. Od Mumlavské boudy k Normě už ani úprava ke zlepšení oproti včerejšku nepomohla, ale nějak sjízdné to je.
6:56
7:33
7:38
7:48

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 20.3.2023 13:51
Pondělní ráno úplně jiné než nedělní, protože díky vyšším nočním teplotám byl sníh pomalý, ale i tak na spoustě míst krásné. Z Harrachova nahoru na Terex nejprve po sáňkářské dráze (sněhu všude dost, mnohem lepší než údolím Kamenice, díky Michalovi za tip), dál trasa nahoru na Bílou vodu ve výborném stavu včetně stopy, přestože byla upravena v před 6 dny v úterý. Podobně Terex taktéž s úpravou z úterka, kam nesvítilo sluníčko, tak stopa jako nová, kam sluníčko může, tak sice jetá, ale slušná. Na skate to musí být super, lepší než v sobotu při mrazech, nerovnosti slehlé a uježděné, ale podklad tvrdý. Dojel jsem jen k Alfrédce, ale podobné to bude i dál.

Sjezd od Vosecké také velmi dobrý, stejně tak podél Mumlavy. Až k Mumlavskému vodopádu jsem nevystoupil ze stopy a ani jednou nepíchnul hůlkama, i když rychlejší by asi bylo občas píchat. Stopa výborná a bruslařům bych určitě doporučil tento směr, protože pás na bruslení je místy dost jehličnatý (určitě víc než stopa) a lehce podupaný. Dle poledního průzkumu u vodopádu 1-5 cm sněholedu, o kus výš zatím jediný vytátý flek na asfalt, pokrývá jen pětinu šířky cesty.

Od vodopádu k Normě už špatné, 50 metrů přenášení a místy kombinace ledu, jehličí a vody. Horší je ta část, kterou jsem nejel v sobotu. Sjezd od vodopádů k lávce nad obchvatem slušný, jen nejprudší část hned za sjezdem z magistrály na jednom místě z půlky vytátá na asfalt viz foto.

Na lyžích jsem byl mezi 6-9 h, nikoho jsem celou dobu nepotkal. Zbytek fotek je z pozdějšího průzkumu.
6:56
7:09
7:34
7:41

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 19.3.2023 23:54
9.00- 12.00. Ráno překvapivě čerstvá ledová stopa už od Kamenice na Snídani a po Kládovce dolů na Rejžák. Bezva i na krátké. Na Kládovce a Okružní na stávající podmínky bezva. Zpáteční cesta od M.boudy ke Kamenici už na hraně ale dalo se. Nahoře 50- 80 cm sněhu.
Vloženo 19.3.2023 17:42
Okruhy v Harrachově: hezká místa se střídají s horšími, čerstvě upravená s úpravou týden starou. Sám bych jel jinam, ale na krátké projetí s dítětem to byla dobrá volba.
14:46
14:48
14:55
15:00

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Vloženo 19.3.2023 9:01
Sobotní večerní úprava pomohla hodně moc, mimo jiné výrazně ubylo jehličí, parádní a rychlé ranní lyžování. Samozřejmě všechno jehličí nezmizí, na některých místech mezi Ručičkami a Čerťákem už nějaké zůstane napořád.

Janovu cestu jsem nakonec sjel bez sundávání, ale ten nejhorší úsek doporučím jen výborným sjezdařům s kameňačkami, co se neboji ledu. Na závodních tratích je asi lepší se držet čerstvě upraveného a neexperimentovat.

U Mumlavské boudy a kus nad ní místy jen 5-10 cm snèhu, ale ledový podklad odtává pomalu. Na Kládovce tak od 20 do 50 cm.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 18.3.2023 19:36
10.30-14.30. Norma Snídaně Vosecká- pivo Terex Alfrédka zpět k Jakšínu a dolů po Sáňkařské. Stopa na klasiku dobrá. Přenášel jsem jen 5m před M.boudou. Dole pochopitelně nalepíte, nahoře na Terexu čisté, stačí strhnout mázu a docela to jede. Ráno ke Snídani jsem potkal 6 běžníků. Tam už se sjíždějí "lanovkáři" z Čerťáku a ze shora z Lysé... a k tomu pěšáci z Polska. Ale na tuto zimu bezva!
Vloženo 18.3.2023 18:30
Dnes okruh z centralniho parkoviste Harrachov, nahoru kolem Mumlavskeho potoka, Vosecka a zpet pres Terex do Harrachova.Z parkoviste pesmo az na Mumlavsky potok,tam se uz dalo na lyzich.Stopa ledova,snehu malo cca 10cm a s vyskou snih pribyval. Nahore snehu dost,ale samozrejme jarni,pomaly,mokry. Spodni cast v Harrachove opravdu spatna, mista na prenaseni,ledovka bez stop a spinave. Jinak vyslo pocasi,takze hezky vylet.
Vloženo 18.3.2023 17:33
Nástupní místo na Rýžovišti "Armabeton" ze svých plánů vynechám, dobré leda pro ubytované v tamních hotelích. Na místo, ze kterého je fotka (viz mapa), jsem došel téměř suchou nohou (po asfaltu). I kus dál bychom asi s kočárkem škodu neudělali.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 18.3.2023 9:08
Rano podel Mumlavy na Kr. Snidani stopa velmi dobra, misty jehlici. Nahoru smer Vosecka stale uprava skoro jako nova. Terex ma pres pul metru snehu, na nektera mista tam ale pres den sviti slunce, takze stopa misty opotrebovana (odpovida uprave v Ut)

Z Bile vody dolu nejprudsi cast po ranu nic moc, ale zpluzit to slo. Dolu od Platenfallu 2x prenaseni 10 a 20m, misty rozdupano pesaky a kdo si mysli, ze to vyresi jizdou ve stope, tak ne, nekolikrat by projel asfaltem. Tohle chtelo jet opacnym smerem.
6:35
8:04

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 17.3.2023 19:48
V podvečer začátek na na závodních tratích v Harrachově. Občas hnědé místo, ale vše v pohodě průjezdné. Nenechat se odradit tím, že ze začátku chybí stopa na klasiku, pak už je.

Na Janově cestě tradiční špatný úsek, kousek pod skálou, která je na první fotce. Prokličkoval jsem mezi asfaltovými fleky po kouscích ledu bez sundání. V sobotu odpo nebo v neděli se bude přenášet a dolů to tudy nedoporučuji. Ovšem kus nad skálou (od 2. fotky) už sněhu dost a podmínky parádní.

Mezi "bábou" a Studenovem špatný kus nad vrškem studenovských vleků. Druhá cesta bude lepší.

Dál už všude sněhu dost. Úprava z úterka zůstává zpravidla ve velmi dobrém stavu. I sjezd z Ručiček k Rýžovišti v pohodě, díky běžkařům, kteří tam pluží, případné šlápoty zarovnají :-) Snad jen sluníčkem změkčená část Kládové cesty má pás pro bruslení trochu podupaný, stopa na klasiku je v pohodě. Jen úseky s méně odolnými jehličnany jsou trochu zašpiněné jehličím (místní znalci vědí, že takových míst je na hřebenu s Čertovou horou několik), ale já se s tím srovnal v pohodě.

V 18:30 už jsem z viditelnosti přestal mít dobrý pocit. Ale svěřil jsem svůj osud stopě na trase podél Mumlavy a nemohla být špatná, protože mě svezla dolů úspěšně a do řeky jsem nespadl.
17:18
17:21
18:06
18:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 12.3.2023 23:59
Dnes jsem vyrazil na běžky do Harrachova. Podél Mumlavy ke Krakonošově snídani a dále na Voseckou boudu. Super úprava stop, lyžařů jsem potkal minimum. Bylo nádherné slunečné počasí, tak jsem se rozhodl, že budu pokračovat dál. Vyběhl jsem na hranici s Polskem a kolem Tvarožníku, České budky k prameni Labe. Zde byla cesta prošláplá jen od lyžařů. Na hranici s Polskem bylo hodně Poláků pěšky. Cesta byla celkem fajn, občas byla místa vyfoukaná, až na menší ledové plotny. Na kratší úsek jsem raději sundal i běžky. Pokračoval jsem k Labské boudě. Odtud byla cesta projetá rolbou kvůli zásobování. Jel jsem na Harrachovy kameny a k mohyle na Vrbatově návrší. V nádherném počasí byly nádherné výhledy. Poté jsem sjel zpět na Labskou louku, k Vosecké boudě a Terexem zpět do Harrachova.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 12.3.2023 20:20
Jeli jsme dnes terex nad Harrachovem. Nástup u Celnice, nad Voseckou b.a zpět. Čerstvý manšestr, skvělá úprava. Bylo to přes den na slunci trochu měkkčí, ale při návratu kolem 16 h lehce přituhlo, takže se jelo dobře. Ve stopě super jízda. Na to, jak bylo v posledních dnech, naprostá nádhera. O panoramatech nemluvě.
Vloženo 12.3.2023 0:04
Můj přítel se chtěl dnes zúčastnit závodu Harrachov40. Takže jednou v zimě do Harrachova. Už výlet na Mumlavský vodopád stál za to. Tolik vody jsem tu viděla vzacné. Celý den hustě sněžilo, jen pár slunečních paprsků. Na pravém kraji Mumlavské cesty stopa, která byla docela dobře sjízdná. Na cestě už bylo několik běžkařů. Po půl hodině jsem potkala rolbu a radost byla veliká. Jen mezi snídaní a heliportem lepilo. Po chvíli byly tratě rychlejší. Pokračovala jsem přes Kladovou cestu až do Ručiček. Čerstvá stopa nahoru byla bohužel vyšlapaná od pěšáků. Říkala jsem, že tady je závod, ale je to zbytečné... Na Ručičkách jsem čekala asi hodinu a pak jsem jela za závodem. Nechtěla jsem závodit a jen jsem si užívala prašanu. Přes Čertovu pláň už byla trať trochu nepravidelná a zrcadlová, většina lidí jezdí tady. Dolů po Nové Janově cestě bylo prostě nádherně. Pevný podklad, trochu zledovatělý a pak prašan. Možná zítra po této trase pojedeme naposledy. Samozřejmě nevím, jestli bude upravená. Na ostatních trasách je sněhu dost. Cesty jsou většinou v lese a jsou trochu chráněné před větrem a sněžením. Takže dejte Harrachovu šanci. Nám se tam líbilo.
Velký dík Harrachovu za tento víkend. Ideální podmínky i v neděli a konečně nová rolba. To může být nový začátek pro běžkařský ráj Harrachov.
11:07
11:49
Vloženo 10.3.2023 22:23
Dnes začátek ve 14hodin z Rýžoviště - Pod Ptačincem, kde byla stopa na začátku špinavá, a koukal na nás kousek silnice. Ale po pár metrech to bylo ok. Jeli jsme kolečko přes Krakonošovu snídani. Stopa a sníh pak všude ok, jen od 16ti hodin nás chytil déšť. Snad se srážky změní přes noc z dešťových na sněhové.
15:26
15:53
16:11

O oblasti

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z Harrachova se lyžaři mohou dostat na hřebeny také částečně lanovkou na Čertovu horu a pak pokračovat k chatě Dvoračky. Další pěknou variantou je cesta údolím Mumlavy se závěrečným stoupáním na Voseckou boudu. Odtud (a také z Dvoraček) je to už jen kus na Labskou louku, kde uděláme pomyslnou hranici s oblastí označenou jako centrální Krkonoše.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krkonoše