Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 10.1.2021 14:46
Dnes na Paprsku hezky. Začínali jsme kolem 8, koncili v 11:15. Ráno hezky, jeli jsme Magistralu, Smrk a Shengen azpet přes Polskou horu. Ráno v podstatě nikde nikdo, čerstvé stopy, s postupujícím časem lidé přibývali, ale nic hrozného. Cesta zpět po hranici kolem 11h k překvapení pouze s pár lidmi. Nicméně jeste 20 čísel sněhu by to chtělo, místy leze podklad. Milire k parkovišti jsou a starsi lyže. Díky za úpravu.
Vloženo 9.1.2021 16:12
Vrbno - Paprsek - Smrk - Milíře , sníh ❄️a hory super . Jen ty davy lidi po 10h byl masakr 👎Už tam o víkendu nejedu 😢 Někteří kaslou na nějaká pravidla . Už aby otevřeli obchodaky a vrátili se tam ti co tam trávili víkendy !
Dotaz Vloženo 8.1.2021 20:33
Prosím jak to vypadá přímo z Ramzové od vlaku? Kde se už dají nasadit běžky? Děkuji :)
Zodpovědět
Vloženo 8.1.2021 19:30
Plán "v pátek tam nikdo nebude" nevyšel. Parkoviště plná jako o víkendu, dokonce se parkovalo I na Palaši. Zakázat vjezd nahoru!!!! Úprava tratí I sníh bez připomínek, na Paprsku to ani jinak nebývá. Zítra pojede i lanovka z Velkého Vrbna, nechejte auta dole a dejte se stopou Miliře, stejně jako my dnes!!! Pár obrázků z luxusního dne viz odkaz
https://youtu.be/Tnwwx59KzCo
Vloženo 8.1.2021 17:39
Paprsek-cisarska-Cerny potok hore na Smrk 🌲 pak na velky schengen naprosto luxusni podminky. Velika pochvala za pripravu stop 👌⛷️. Otevrena 2okenka a luxus vyhrivany 🎪. Vikend bude super uzijte si to 🌞 👍 ❄️❄️
Vloženo 8.1.2021 17:04
tak lanovka i v neděli.
Nemají aktualizaci běžkařských tras, ale vše se strojově upravilo včera a myslím že na víkend to
(jak je znám, kluky parádní) projedou znova. Kdo by šel z Petříkova tak opravdu v pohodě je to od Č.Potoka.
Cís. Bouda a vše dál už je naprosto parádní. Na Šengenu jsem ale nebyl, je možné, že tam to trochu může být místy zafoukané. Ale věřím, že zítra to tak určitě nebude, pojede i dost lidí.
Vloženo 8.1.2021 16:56
pro všechny kdo mají podobné dotazy :

http://www.paprsek.cz/

zatím super !
Vloženo 8.1.2021 16:48
Dobrý den, na stránkách Paprsku píšou, že pojede v sobotu z Vrbna sedačková lanovka na Paprsek. Autem bych tam nejezdil...je to zbytečné a dál, potřebujete řetězy a stále někomu vyhýbáte. Ve V. Vrbně parkoviště a k lanovce to není daleko. Občerstvení formou okénka na Paprsku funguje ! Krásné stopy :Doporučuji okruh Pralinka - když tak na Polskou horu vyjdete pěšky a pak zpět na Palaš . Zvlněné, lehké sjezdy. Budete nadšeni.
Roman
(Odpověď na dotaz uživatele Aneta z 8.1.: Zdravim, poradite prosim, kam zitra v sobotu 9. 1. v Jesenikach na jednodussi beykarskou stopu s detmi? Dekuji.)
Vloženo 8.1.2021 9:19
Je to normalni horska cesta, nepotrebujes retezu. Je to zimou udrzovane z polske a ceske strany. Zimni pneumatiky a bude v pohode ;-)

(Odpověď na dotaz uživatele Fila_PV z 6.1.: Zdravím. Zřejmě většina z vás tu zkušenost nemá, nicméně jsem se chtěl zeptat, zda někdo neví, jak to vypadá se zimním přejezdem autem přes Kladské sedlo směrem do PL do Nowe Morawy a dále na Stronie Śląskie? Napadlo mě jet do Bielice, zvažuji totiž alternativy na Paprsek buď z Velkého Vrbna, Petříkova nebo z pl. Bielice. Nejlépe na A lyže.)
Vloženo 6.1.2021 17:33
Dnes v 10.30 z Ramzové do Petříkova a obchvat Petříkova na kameňačky, dál přes Č.Potok, Palaš, Ružová bouda, Malý Šengen hezký. Strojně projeto asi v neděli, Npvý sníh 5-10cm. Skol
Vloženo 3.1.2021 21:15
Dnes nejlepší za poslední čtyři dny připadlo 7cm a super svezení za 4dny nejlepší. Ráno vyjela rolba byla to zatím v téhle mizerné zimě opravdu Pohádka. Jen mě mrzí lidé co musí do čerstvě upravených stop s pejskem na procházku bez vodítka bez košíku a skupiny lidí v botách procházející se po upravených tratich, hadam že to nebyla jedna rodina, leda Hujerovi. Je to hodně smutné jaký jsme.
Vloženo 3.1.2021 12:49
Dnes dopoledne Paprsek, cca 5cm nového mokrého sněhu okolo 0C, stopa upravená, na magistrále k Černému potoku je sjezd stále špatný. Skol.
Vloženo 2.1.2021 23:13
Dnes Černý potok - Paprsek - Velký Schengen - Paprsek a zpět na ČP a pak do Petříkova. Jel jsem Velký Schengen prvně a sjezd přes Růžovou byl teda dost o hubu, stejně tak z Mokřin k Medvědí.

Stav trati - mezi ČP a Císařskou jsou místa, kde jde vyloženě o běžky (vyčuhují kameny, větve a kořeny). Cca 0.75km pod Císařskou až na Páleš super svezení. Pralinka - Mokřiny - hlavně pod stromy katastrofa. Skate prakticky nemožný (čouhají větve uprostřed). Drtivá většina kolegů jela soupaž.

Jinak se fakt vyplatí přivstat si, kolem 14:30 již magistrála silně přelidněná pěšáky, jež běžkaři nezajímají.
Vloženo 2.1.2021 20:25
Byla jsem dneska, sice něco málo připadlo, ale jak se pluží, tak je to vydřené. Projela jsem Velký Šengen a s opatrností se dá.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 2.1.: Dobrý den, mohu se zeptat, v jakém stavu jsou upravené běžecké tratě kolem Paprsku? Děkuji)
Vloženo 31.12.2020 12:02
upraveny to je ale prostředek vetve, trava jehlici takže skate nemozny.... lyze se kousaji, hrozi pady....jak zavreli lanovky tak vsichni jezdi na Paprsek auty a cesta je zablokovana, tech 8 km nam zabralo hodinu....
Vloženo 30.12.2020 13:50
Dnes rano z Paprsku po magistrale, Smrk a na Polskou horu. Snehu dost. Frezovana stopa. Smrk bez udrzby. Misty leze podklad. Pokud chcete sjizdet nize, tak na kamenacky, jinak spise starsi lyze. Co je neprijemne je spise cesta autem dolu - Vyhybky plne parkujucich aut. Je to dost bezohledne.
Vloženo 29.12.2020 14:46
Od Paprsku nádherná upravená stopa. Nový sníh cca. 20cm. Doporucuji
Vloženo 29.12.2020 14:09
Paprsek na celkovou situaci se sněhem super. Dá se i turisticky mimo projeté stopy po hranici. Lidí pomálu okno restaurace otevřeno.
Vloženo 29.12.2020 12:46
Paprsek, jenom po magistrále, docela dobré na béčkové lyže, ale asi tak do cca 0,5 km před odbočkou od Černého potoka, tam spíš kameňačky..
Vloženo 29.12.2020 10:27
Právě se strojově upravují stopy na Paprsku. Cca 20cm sněhu.
Vloženo 28.12.2020 16:31
Od Černého potoka směr Paprsek už se dá na běžkách, je tam kousek cesty k Císařské boudě horší, rozrytý od těžby, ale jinak to na starších lyžích jde a lidí docela málo.
Vloženo 14.12.2020 9:15
ahoj, nad Ostružnou směrem k Císařské boudě to není ani na "kameňačky". V tisícovce jsou asi 3 cm sněhu. Takže pouze pěkná procházka.
Vloženo 2.12.2020 21:27
Dnes Paprsek (Jeseníky). Docela solidní strojní stopa z Paprsku k císařské boudě... ovšem následně projeta nějakým dobrodincem autem, takže už tak dobrá není. Jinak jen protaženo rolbou z Palaše přes Pralinku až na Polskou horu. Sněhu je ovšem dost málo, ze stop i potažené dráhy čučí občas kořeny, kamínky, hlína a borůvčí. Musí se hledět a vybírat trasu. Na velké sjezdy s plužením to není.... Přes to všechno parádní první běžky 🙂

Zdroj: Facebook/Filuip Zubík
Vloženo 2.12.2020 16:08
Sjízdné levým údolím z Petříkova, zatím jen zhutnili a je tam dost kamenů, na fakt staré běžky, sjezd dost nebezpečný.

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 6.4.2020 9:23
(Odpověď na dotaz uživatele Mišopus z 2.4.: Ahoj, nemáte prosím někdo info o sjízdnosti tras v okolí Paprsku? Díky!)
Pristup na Palas Z chaty je pod sněhem. Hrubozrnny měkký firn Jarní lyzovacka. Sem tam pěšky.
Vloženo 9.3.2020 15:02
Kolem Paprsku okruhy upraveny, celý den pod nulou a slabé sněžení. Dojezd do Petříkova mokrý sníh. Od rozcestí Nad Petrikovem už spíše-kameny.
Vloženo 6.3.2020 12:41
Na Paprsku určitě ještě lyžovat jde,jsou upravené asi menší desítky km tratí, něco z toho i dnes. Jaká místa jsou v horším stavu by musel napsat někdo, kdo tam byl... pokud tam vyrazíte, zkuste to :-)

(Odpověď na dotaz uživatele beda z 6.3.: Dobrý den, jak to vypadá dnes s běžkařskými stopami? Dá se ještě v rychlebských horách běžkovat?)
Vloženo 3.3.2020 7:57
Paprsek - Malý Šengen - Pralinka čerstvě projeté. Zvlášť kolem Travnaté hory nádherný sníh bez známek oblevy. Jen je potřeba vyjet na Paprsek lanovkou a večer sjet po sjezdovce dolů, po cestě to do Vrbna už nejde.
Vloženo 24.2.2020 14:50
Ráno z Petříkova Levým údolím na Paprsek, pak trasa Jelymana (okruhem Pohádka na Smrk, pak Velkým Šengenem až k Mokřinám a Pralinkou dolů přes Medvědí boudu na Paprsek). Zpět odpoledne Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Celý den pršelo, ale nahoře sněhu pořád dost, na většině trasy čistý. Led dole u Medvědí boudy a hodně špinavý sníh (jehličí, větvičky) v zadní části Šengenu. Dalo se sjet skoro k poslednímu sjezdu před parkovištěm v Petříkově, ale spojka už byla místy na hraně sjízdnosti. Cesta dál nahoru k Ramzové už byla vytátá.
Vloženo 22.2.2020 20:54
Z Petříkova Levým údolím, pak částečně okruh Pohádka a okruh Velký Šengen. Zpět Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Všechno parádně upraveno ze včera i z dneška, nahoře prašan a pod nulou. Větvičky v nejvzdálenější části Šengenu, dost foukalo. Dole v Petříkově už nad nulou, lepivý sníh. Pozor na poslední sjezd k parkovišti, už leze hlína.
12:33
13:02

O oblasti

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky