Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 29.1.2023 15:09
Dnes Paprsek, parádní jízda. Start Petříkov od dolního parkoviště, původní plán byl na Smrk a Lesní bar a přes Ramzovou zpět, ale vzhledem k tomu, že včera okolo Paprsku pršelo a namrzalo to, tak stopy byly hodně ledové, tak nový plán byl jet tam, kde bude čerstvá úprava, což byla dobrá volba. Takže trasa Petříkov, po magistrále na Palaš, okruh Pralinka, chata Paprsek a zpět po Magistrále do Petříkova, vše v čerstvé ranní úpravě. Sněhové podmínky dobré, jen velký pozor ve sjezdu od rozcestí Černý potok dolů do Petříkova, na několika vyplužených místech lezou výrazně kameny. Ráno lidí velice málo, na Pralince skoro nikdo, potom po pivní pauze na Paprsku už davy, běžkaři, pěší, psi, jeden kočár bez lyžin a jeden cyklista. Celkově velmi dobré, leč pár cm sněhu navíc by to chtělo...
9:25
9:25
10:28
10:38

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.1.2023 22:26
I přes mrazivé mrholení luxusní stopy z Horní Lipové od Kovárny na Smrk,Lesni bar,Ramzovou, stačí si jen vybrat. Spousta spadaných větví i špiček stromů,ale dopoledne vzorně uklizeno rolbaři,za což jim patří obrovský dík.Děkujeme, že se tak vzorně staráte! Ale pod tíhou ledu vše padá dál, dejte pozor! Jinak neskutečně krásná zima. Užili jsme si to.
Vloženo 26.1.2023 23:03
Dnes Paprsek, hezké běžkování a projeto dosti km. Mrazivo zataženo bezvětří. Určitě stojí za to vyrazit a snad ještě trochu případne ať se horší místa vylepší. Užívejme si návrat sněhu a zimy
Vloženo 26.1.2023 19:32
Azuro se nekonalo, na některých úsecích starší stopy, ale během dne najížděla rolba z Paprsku trasy ,tak to bude zítra top. Kolem Ramzové bez stopy jen na hladko, ale dál od rozcestí Pod větrolamem parádní stopy ze včerejška. Cca do 850 mnm je ledová krusta, tak to dost smeká, výš už prašan.
9:59
10:18
11:10
12:03

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 25.1.2023 23:14
Ahoj :)
Dnes po trase Ramzová - Smrk - Pod Klínem - Horní Lipová. Nástup na Ramzové v mrazivé mlze, slunce poprvé vykoukne nad Petříkovem. Krásně upravený povrch, stopa pro klasiku místy mizí v prudších pasážích poblíž vrcholu, bruslení možné. Jak slunce získává sílu, postupně odtává námraza na stromech a padá dolů na trasu, takže dávat pozor na hlavu i na běžky.
Na Smrku máme krásný výhled (nejen) na sousední Kralický Sněžník. Slunce, čisté modré nebe a bílá krajina byly jako z pohádky. Dolů směrem na Horní Lipovou krásný lehký sjezd, pevná a rychlá stopa. Mezi stromy lze zahlédnout údolí zakryté mlhou, do které vjíždíme poblíž rozcestí Pod Klínem. Při sjezdu je třeba dávat pozor hlavně na spadené větve nebo stromy, trasa byla ale až do cíle v Horní Lipové všude průjezdná.
Po celé trase jsme potkali cca 30 běžkařů, nic strašného, takže krásný zážitek, ještě jednou díky MartinM za tip. ;)
Počasí: Zpočátku hustá mlha, kolem -2°C. Postupně téměř jasno a na slunci určitě nad 0°C. S mlhou se ke konci trasy vrací i slabší mráz.
Užívejte perfektní podmínky,
Martin. :)
Vloženo 24.1.2023 23:24
Dnes lehčí projížďka přes Lesní bar a rozcestí Pod Klínem zpět do Horní Lipové. Od Lesního baru až do Horní Lipové čerstvě upraveno rolbou, krásné dvě stopy pro klasiku, i bruslení bylo možné. Sem tam nějaká větvička na cestě, zřejmě po projetí rolby. U Pyšné louky byl nicméně na trase v podstatě kus stromu (čti opravdu velká větev) téměř přes celou šířku, šlo s opatrností objet, nezkoušeli jsme s tím hnout, bylo by to tak pro dva chlapy. Tuším ale, že to už někdo silnější odstranil, takže to zítra bude už v pořádku. Dále dolů směrem do Horní Lipové výborné, od viaduktu směrem dál do obce ale někdo po trase přejel autem, takže zrušil obě stopy, nicméně průjezdné to je bez problémů. Po cestě jsme potkali 3 běžkaře, jinak naprostý mrazivý klid. :)
Počasí: zataženo, převážně bezvětří, od rozcestí Pod Klínem mlha a více větru, teplota kolem 0°C.
A děkuji MartinM za tip na trasu Ramzová - Smrk - Lipová, zítra zřejmě vyzkoušíme. :)
Martin
Vloženo 24.1.2023 22:57
Zdravím, dnes jsme projížděli trasu od Lesního baru směrem přes rozcestí Pod Klínem a dolů do Horní Lipové. Naše trasa byla čerstvě projetá rolbou, dvě stopy pro klasiku (místy jedna stopa), dalo se ale i bruslit. Povrch pevný, pokud v noci ještě přimrzne, bude i rychlý.
Podobnou úpravu trasy jsme zahlédli u rozcestí Pod Klínem i směrem nahoru na Horní bar. Vaši trasu jsme tedy neprojížděli, ale předpokládám, že by měla být upravená podobně jako ta, kterou jsme využili my :)
Jinak doporučuji web jdemenabezky.cz, dá se tam najít, po jaké trase a kdy projížděla rolba. Není to stoprocentní záruka perfektní stopy, ale pro výběr trasy určitě užitečné ;)
Martin
(Odpověď na dotaz uživatele Anežka z 24.1.: Prosím, víte někdo, jestli se dá na běžkách proniknout z Horní Lipové na Smrk (od rozcestí Pod Klínem a pak přes Horní bar a útulnu Mates)? Nebo je to na backcountry?

S díky za každou odpověď, Anežka.)
Vloženo 24.1.2023 17:42
Jak jinak nez idealne pripravene stopy,velike pochvaly pro Mikovo snehove kralovstvi 😄 Velke Vrbno lom zleva na Paprsek, Maly Schengen, Travna Hora, Cisarska a Milirema zpet na parkink. Super 20km upravenych stop,pohadka, vyuzijte idealni snehove podminky 👉⛷️
Vloženo 23.1.2023 23:45
Ahoj, dnes jsme projížděli trasu od Lesního baru přes Pyšnou louku a do Ramzové. Od Pyšné louky směrem do Horní Lipové se stopa zdála solidní, podle map je projetá i strojově, nicméně my jsme jeli od Pyšné louky na Ramzovou. Hezká stopa je mezi Pyšnou loukou a rozcestím u viaduktu, byť není projetá strojem. Okolo rozcestí Pod Větrolamem se ale začala stopa ztrácet, zavál ji vítr, takže bylo třeba ji v podstatě projet znova načisto.
(Odpověď na dotaz uživatele garret z 23.1.: Ahoj, nevíte jak vypadá stopa z Ramzové do Petříkova, případně z Ramzové o Horní Lipové?)
Vloženo 23.1.2023 23:27
Dnes jsme projeli trasu Horní Lipová - Lesní bar - Pod Klínem - U Pyšné louky - Ramzová. Z Horní Lipové po cestě na ujetém sněhu, stopa žádná, zdatnější by zvládli bruslení. Od Lesního baru už projetá stopa, okolo spíše měkký sníh, takže lepší pro klasiku. Stopa projetá strojem a běžkaři až k Pyšné louce, směrem na Ramzovou už projeto pouze lidskou silou. Poblíž rozcestí u ramzovského viaduktu se stopa téměř ztrácí (vinou větru), nutné projíždět hlubším sněhem v podstatě znova. Pod vrstvou horních cca 10cm sněhu je tenká ledová krusta, což může být nepříjemné při občasných sjezdech nebo při vyřezávání nové stopy v hlubším sněhu.
Celou cestu mlha, slabé mrholení či sněžení, vítr silnější až mimo lesy poblíž Ramzové, kolem 0°C.
Martin
Vloženo 23.1.2023 20:10
Dneska Ramzová - Smrk - Velký Šengen - Paprsek - Ramzová.
Naprostá pohádka , a to i mimo Pohádku, sněhu dosti, strojová stopa zatím nebyla na Petříkovem ani z Černého Potoka na Smrk, prošlpané běžkaři a místy se to bořilo, jinak Velký Šengen čerstvě projeté a poté i magistrála zpět dolů z Paprsku do Petříkova. Jako vždy je zde poskytován běžkařům naprostý komfort, že se i v pondělí ráno projíždí stopy, klobouk dolů a moc děkuju.
Lidí naprosté minimum, jen kolem Parpsku sem tam nějaký běžkař, takže prostě paráda, sníh čerstvý občas ještě málo ujetý, že se bořily hůlky, ale to je tím, že napadlo 30 cm sněhu za víkend, a ne úplně nejrychlejší; dopoledne lehce pod nulou a drobně sněžilo, odpoledne se rozfoukal vítr a oteplilo se nad nulu a vytvořili se při zemi husté mlhy a drobně mrholilo. Mazal jsem modrý swix V30. Skol!
Vloženo 23.1.2023 13:32
Z Paprsku vyjela rolba až ráno těsně před běžkaři. Stopy tedy měkké, od spousty lyžařů hned rozježděné. Byl ale upraven Velký Schenghen, tak se dalo dostat do Polska. Zde bylo upraveno již večer. Stopy tedy byly vymrzlé a lidí málo. Super!
11:14
12:01

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 22.1.2023 20:32
Konečně krásná zima! Jeli jsme dole od parkoviště přes Paprsek, Velký Schengen, pauza v Paprsku (fronta 30 minut) a pak přes Smrk a Milíře zpět k autu. Sněhu dostatek. Akorát ten čerstvý sníh je trochu pomalejší, ale to neva.
10:14
10:37
11:39
12:33

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 22.1.2023 20:29
Vlastně jen musím potvrdit předchozí Martinovu zprávu. Napadlo mrtě sněhu a během dne připadával další. Na klasiku paráda, bruslaři si mákli. Sníh je sypký, stopa nestihne vymrznout, takže ji pár lidí rozjezdí.
Vloženo 22.1.2023 16:13
Přes Milíře včerejší stopou na Císařskou, ve stopě pěkný a rychlejší než v čerstvé stopě. Ostatní stopy kolem Paprsku dnes opět projety kolem poledne. Vsude krásný svezení. Na bruslení je to ale měkké, proste napadlo 30 cm prašanu😉
Vloženo 22.1.2023 14:40
Dnes trasa z Velkého Vrbna - Paprsek - Medvědi bouda. Stopa většinou neupravená a když byl kousek projetý rolbou tak se dost bořil. Rolba netihala dělat stopu. Nového sněhu kolem 30 cm. Dnes to byla spíše dřina než zážitek. Snad jak si sníh trochu sedne pojede se líp. Jinak zde by to chtělo více zpráv od běžkařů aby si člověk udělal představu jak to na horách vypadá . Díky 👍
Vloženo 19.1.2023 20:59
Bohužel nic moc dle sněhových podmínek, utáhnutou stopu na klasiku mají opravdu jen na pár místech. Jinak je lepší bruslit. Ale i tak krom Pradědu, asi moc podobných míst na Jesenicku a okolí ke sklouznutí není. Na lepší podmínky si musíme minimálně počkat do soboty.
Vloženo 19.1.2023 11:51
Nebyl jsem tam, ale dle nejnovějšího příspěvku mají útáhnuto a na tu bídu to nevypadá zle:
https://www.facebook.com/bohumil.vlasta.16/posts/pfbid0vbka7AUdxe37pXKbcKwt6fWqBNkkLCjKHFWNfGkfuup6LvyQxMGUwj4zsBXWR4gol
Vloženo 30.12.2022 16:58
Paprsek - Černý Potok - sedlo pod Travnou h. - Paprsek - Růžovka. Místy dobrá stopa, místy zledovatělá, místy jehličí a šišky. Kolem Černého potoka už méně sněhu, stopa se ztrácí. Nejlepší úsek asi Paprsek - Růžová bouda. Celkově slušné na tu bídu všude jinde.
Vloženo 29.12.2022 21:57
Celkem to ujde. Nejlepší svezení je směr Růžová bouda. Ostatní, kde jela rolba je sjízdné. Někde lépe, někde hůře. Lyže jsem nesundával.
10:56
13:25
Vloženo 29.12.2022 14:26
Na současné poměry celkem parádní svezení, magistrála Paprsek - Černý potok pěkná stopa, akorát dojezdy přemrzlejší, Pohádka byla horší, ale také sjízdná.
Vloženo 20.12.2022 18:58
Trasa Petříkov → Císařská louka → Smrk → Útulna Mates → Ramzová → Petříkov (20 km). Po stopě z rolby skoro ani památky, jen od několika předchozích běžkařů. Sníh hodně tvrdý a přemrzlý, zejména od Smrku dolů, ledové krusty zrádné při sjezdu. Ve spodních partiích po trase hodně napadaných větviček, jehličí, bukvic, šišek. Teploty lehce pod nulou, vyhlídky na následující dny nejsou pozitivní. Nicméně převažují kladné dojmy z příjemného svezení.
Vloženo 17.12.2022 6:55
Včera odpoledne z Petříkova na Paprsek a zpět, podmínky téměř TOP, čerstvá úprava i se stopami na klasiku, jen těsně pod rozcestím Černý potok směrem na Petříkov par kamínků. Jinak paráda - viz fotky.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 14.12.2022 15:24
Paprsek - Růžová bouda - Medvědí bouda projeto rolbou se stopou, ve sjezdu skoro dole pozor na pár míst s kameny. Medvědí bouda - V Mokřinách projeto rolbou bez stopy, pár vydřených míst uprostřed cesty, jinak super. V Mokřinách - Polská hora (sedlo) a dál po hranici až ke spojce na Trkač vyšlapaná stopa.
Vloženo 13.12.2022 16:44
Nad Petříkovem - Černý potok projeto rolbou bez stopy. V dolní části horší stav - na několika místech vyjeto na kameny. Černý potok - Císařská - Paprsek projeto rolbou se stopami, zvláště kolem Paprsku je ale horší kvalita, na mnoha místech tráva / větve / kameny. Nejlepší je úsek Císařská - Černý potok.
Vloženo 12.12.2022 22:56
Z Paprsku po hranici Travná hora - Brousek- Smrk - Brousek rozc. hodně nového prachového sněhu, vůbec neprojeté, hodně obtížné. Ostatní části na Pohádce byly trochu prošlápnuté, tak se trochu dalo jet. Hlavní trasa z Císařské lovecké boudy na Paprsek - vyšlápnutá stopa byla rozježděná bruslaři, ale večer to snad projela rolba.
Vloženo 11.12.2022 19:36
Z Paprsku na černý potok projeto rolbou bez stopy, na bruslení super, stopa pouze od lyžařů cca 10 cm sněhu dnes poprašek sněhu cca 3cm, malý šengen projeto od lyžařů v celku to šlo sportu zdar Pavel
(Odpověď na dotaz uživatele Z z 11.12.: Jak to vypadá se sněhovou situací na běžky z Ramzové a Petříkova na Paprsek? Je stopa upravená?)

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 10.4.2022 22:59
Dnes opět z Velkého Vrbna po sjezdovce nahoru a hurá do stopy… Malý Šengen vyšlapla stopa v prašanu paráda, ticho klid..,pak po hranici a po Magistrále ( ta jak psal Paprsek upravena včera po Císařskou) az k Černému potoku a zpět k Císařské, na Travnou horu a zpět na magistrálu a poježdění sem tam až do večera. Jak psal kolega vydatné sněhové přeháňky…stopy zapadávaly a nejelo to tak…ale nevadí hlavně že se dá vůbec ještě jezdit… lyžníků jsem potkal tak kolem deseti patnácti…. Tak budu z dálky sledovat jestli to ještě par dní vydrží a bude stát za to o Velikonocích přijet ukončit sezónu nebo byl finiš dnes…

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 10.4.2022 13:45
Start z Petříkova, malý kousek pěšky, na lyžích od rozcestí nad Petříkovem, k rozcestí Černý potok občas lezou kameny, nahoru v pohodě, dolů na starším materiálu taky s větší opatrností sjízdné. Potom už luxusní jízda až k chatě, tam jsme jeli vrchem - Malá pohádka, to byla nejlepší část v prašanu úplně bez lidí. Jinak lidí málo, mírná převaha pěšky, mimo magistrálu vůbec nikdo. Vytrvalé mírné sněžení, pár dnů to ještě půjde.
Vloženo 9.4.2022 18:15
Petříkov-Paprsek-Císařská b.- Smrk- Lesní bar
Ačkoliv ráno bylo upravena rolbou magistrála od Černého potoka na Paprsek a přilehlé okruhy okolo Travné hory, veškerá úprava přišla vniveč, jelikož kolem poledne napadlo cca 10cm nového sněhu, takže veškeré stopy bylo nutné znova vyšlapávat. díky novému sněhu ale bylo možné sjet ze Smrku až téměř k lesnímu baru, krom několika málo vytátých míst mezi rozc. pod klínkem a lesním barem bez přenášení, až k rozc. u lučního vrchu silný souvislý podklad starého sněhu(nicméně stopu jsem nově prorážel)

O oblasti

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky