Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 17.1.2020 6:48
Aktuální stav sněhu na Jahodové louce u Božího Daru - závod v LOB (plánovaný na pondělí 20.1.) bohužel neumožňuje. Sněhové podmínky v biatlonovém areálu Eduardu jsou naštěstí příznivé a biatlonisté velmi vstřícní = tam se pondělní závod přesouvá. V areálu Fichtelberg se uskuteční jeden závod LOB a to ve středu. - Tyto informace o sněhových podmínkách jsou čerpány ze stránek závodů v lyžařském orientačním běhu v rámci Her IX. zimní olympiády dětí a mládeže, které se mají konat příští týden - https://mlokml.cz/odm2020/
Vloženo 12.1.2020 21:50
Na tu bídu dnes celkem dobré podmínky v hřebenové části běžeckých tras na Podmileské výšině.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 6.1.2020 21:57
Chápu že rolbaři potřebujou najezdit/ vyúčtovat kilometry, ale šutry by vyorávat nemuseli. Příště za podobného stavu sněhu prosím jezděte kolečka někde kde se neběžkuje, bude to lepší. Takhle to nemá daleko k lesákům s Lakatošem :/
Vloženo 5.1.2020 19:47
Od Mysliven k Mrtváku byla dnes dost slušná stopa od lidí, v lese za Mrtvákem ještě dobrý s pár kameny, ale pláň k maringotce špatný - víc drnů než sněhu. Velká Ježíškovka obdobně celkem slušná lidská stopa, malá samozřejmě rozhamtaná od pěšáků a Václavák 😵 Parádní svezení je na okruzích SkiArény Fichtelberg - na vrchol (z 5 km okruhu na vršek sjezdovky) jen nahoře trochu vyfoukáno na kameny. Traverz kolem Fichtlu bez údržby (nedostatek sněhu), lidská stopa spíše není než je.
Vloženo 28.12.2019 20:58
V okolí Božího Daru se dá lyžovat zatím jen ve stopách vyjetých od lyžařů a jsou doporučeny starší lyže, pokud tedy bereme jen území ČR. Ale dle fotek i textu na webu První Krušnohorské http://krusnehoryaktivne.cz/ je vidět, že pár kilometrů je upraveno kousek za hranicemi u Fichtelbergu.

(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 28.12.: Dobře den, chci se zeptat jak to vypadá s běžkováním v Božím Daru, jsou už upravené stopy ? Díky za odpověď)
Vloženo 16.12.2019 10:17
Milan mne predbehnul. Na Fichtelbergu v sobotu skvele olyzivani, viz fotky.
Bruslit se dalo na okruzich areny, zatim zdarma, jen za parkovne. Dale byla asi upravena, sice zasnezena, ale bruslitelna stopa kolem Fichtelbergu (Hirschfalzhutte, Oberwiesenthal). Stopa na vrchol Fichtelbergu rovnez upravena, nahore castecne sfoukano a vycuhovaly kameny. Ficelo, lidi primerene zacatku sezony.

V nedeli ale strasne lilo, snad nejaky snih prezil. Bohuzel obleva pokracuje.
Vloženo 14.12.2019 15:11
Na Fichtelbergu (ze Skiareny) výborné lyžování. Na tratích udusano na bruslení, na turistické trase najeta strojní stopa.
(Odpověď na dotaz uživatele M. z 14.12.: Ahoj, nemáte někdo INFO, zda se dá běžkovat (bruslení) v okolí Německa u hranic Boží Dar? Děkuji.)

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 6.4.2019 21:22
Jáchymovská spojka hezký, za Špičákem kličkovačka v močálku, u Božáku pěší turistika u Kazišuka jehličí a před Myslivnama krásná travička. Na bruslení to nebylo ale klasika hezký poslední běžky.
Vloženo 2.4.2019 8:59
Velké poděkování za úpravu tras.
Vloženo 1.4.2019 17:09
Myslivny - Velká Ježíškárna - Boží dar - Pod Špičákem - Myslivny
Hezky jsem si běžknul :-) občas jehličí ale žádné drama - tak popojdu kousek pěšky..
Škoda že končí úprava --- ještě to jde ----
Vloženo 31.3.2019 8:30
Se svítáním parádních 15 km po čerstvě upravených trasách - z Božího Daru Ježíškova cesta,oproti včerejšku navíc upraven okruh k rozcestí Hubertky, tam se asi bude otáčet dnešní závod pro ženy. Od včerejška vytálo jediné místo - ale je to jen 5 metrů u Mysliven, co se musí přeťapat po trávě. Upraveno i z Božáku nahoru k hranici podél sjezdovky Novako a podél hranice k celnici, to byl perfektní úsek. Od celnice dolů na Božák neupravené,sjízdné, ale po ránu nic moc. Díky za úpravu!
Vloženo 30.3.2019 15:22
Z Božího Daru po ránu paráda - upraveno cca 25 km směrem na Abertamy, stav víceméně odpovídá mapě úpravy KLM, jen odbočky z Ježíškovy cesty na hranici v reálu upraveny nejsou + úprava magistrály na západ končí už po vjezdu na louku za Slatinami, i když k silnici by se na lyžích určitě prokličkovat dalo.

Na okruhu směrem k Abertamům se na jednom místě kus od odbočky na Plešivec přenáší 20-70 metrů (podle toho,co kdo snese) + dalších 5 horších míst se dá překonat bez sundání lyží - objíždění vytátého místa mimo cestu viz foto, v obou směrech jedno místo, kam není dobré ve sjezdu v plné rychlosti, atd.

Ježíškova cesta je v lepším stavu, tam je jediným špatným místem asi 200 m dlouhý úsek v lese při výjezdu z louky u Wunderblume plný jehličí. Špína z jehličí je i na jiných místech, ale ve množství, které mně nevadilo.

Na trasách, které byly upraveny někdy dříve, by se taky dalo jet celkem slušně, nebýt jehličí. Vyzkoušel jsem to při přejezdu do Německa z rozcestí vraky po okruhu J. Weissfloga, v nejhorších místech byl povrch sníh vs. jehličí asi 1:1,to už se moc jet nedalo,na druhou stranu jako spojka do Německa to bylo nejlepší.

V Německu upraveno dle zobrazení na mapě, v průměru o něco horší lyžování než v ČR zejména kvůli jehličí. Nejlepší usek od arény k vrcholu Fichtelbergu, ten je bez jehličí. V aréně taky něco upraveno (to na mapě není), ale byly tam závody.

Při startu v 7 ráno rychlé tratě a liduprázdno, prvního lyžaře jsen potkal po 15 km, dopoledne začal sníh postupně měknout.
Vloženo 29.3.2019 20:27
Odpoledne mě příjemně překvapilo, že na mapě KLM zasvítily jako upravené trasy z Božího Daru k Loučné a Klínovci. Stav na mapě sice ne úplně všude odpovídá realitě, ale i tak děkuji za úpravu, aspoň mám co psát :-)

Z Božáku k celnici upraveno nahladko, stopa už se nedala vyříznout. Od celnice nahoru podél hranic paráda. Sjezd k Loučné má dva kraťoučké úseky s rizikem poškrábání lyží, většina je ale ok. Z 2 variant na mapě je upravena jen ta se serpentinou. Před Loučnou je vytáté křížení s potokem, dál jsem už nejel. Nahoru pod sjezdovky až moc jehličí, viz nejhnusnější fotka - na skate nemožné, dolů bych to jet nechtěl, nahoru ve stopě nejlepší varianta, lepší než sedět doma. Opět existuje jen jedna z variant v mapě, zas ta se zatáčkou. Ale po louce pak odbočovala další upravená trať dolů k Loučné, viz jedna z fotek, ale nejel jsem tam. Úprava končí u spodku lanovky Suzuki. Odtud jsem po traverzových cestách a mírných sjezdovkách dojel až ke spodku lanovky Dámská. Skiareál už měl upraveno pro další den,takže bez problému.

Odtud 1km pěšky po silnici na rozcestí Selský les - vyznačení jejího kusu jako upraveného je jen pro zmatení nás, co to tu neznáme :-)

Úsek Selský les - Traverz upravený, většinou pěkný, dohromady tak 300 metrů až příliš jehličí. Z rozc. Pod Macechou žádná stopa směrem Na Skalách upravena není, ač to mapa tvrdí, zato z Traverzu směrem na jih upraveno bylo - možná bude upraveno to,co jel před pár dny Karl. Já ale musel před soumrakem utéct na sever - úprava končí přesně dle mapy u sjezdovky Na Dámské. Odtud již po neupravených trasách, místy byly zřetelné pozůstatky stop lyžařů z minulých dní, nakonec jsem dojel bez sundavání lyží (když nepočítám křižovanou silnici na Klínovec) až na Božák.

GPS záznam: https://strava.app.link/oXLd1bbDsV

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 26.3.2019 19:58
Ráno z parkoviště v Loučné pod Klínovcem 1 km pěšky na rozcestí Selský les, odtamtud již běžky - Pod Macechou, Traverz, Na Dámské, traverz přes sjezdovky a nahoru na Klínovec. Sněhu hodně, cca 7-8 cm nového, stopa tušitelná, ale zapadaná, lepilo se to, dřina, ale v krásné přírodě. Po občerstvení sjezd části Dámské sjezdovky zpět na Traverz, jižně na Pytláckou rokli, Na Skalách a Pod Meluzínou. Měděnecká silnice směrem Na Halži vypadala dobře, ale jelikož ranní pohled z auta u Horní Halže odkrýval ze začátku cesty sníh pokračoval jsem už jen kousek zpět na Selský les. Odpolední fáze již jela poměrně dobře.

Běžkařů potkáno za den 0, stopy jiných běžkařů 0, takové príma backcountry, žádný nesmyslný sport, jen krásná příroda. Sníh všude, žádné kamení, žádné jehličí.
Vloženo 18.3.2019 18:35
Abertamy, Červená jáma , Hřebečná. Z parkovište na Cervenou jámu dopoledne - stopa v jednom směru od rolbařů udělaná, spoje od Červené jámy směrem k Bludné neprojety rolbou. Směr Hřebečná - stopy od rolbařů v obou směrech. Docela dobrá kvalita sněhu. Na pláních - sníh odvátý, podklad zčasti ztvrdlý, povrch měkčí. Dopoledne - lehké sněhové přehaňky. Na magistrále od Cervené jámy na Hřebečnou - psi na volno mezi běžkaři. Kolem poledne - jak pěší ve stopě, tak psi na volno ve stopě od Abertam směrem k Červené jámě.
Vloženo 16.3.2019 15:49
Boží Dar, Hubertky, tento úsek ráno neupraven, takže freeride v 10cm prašanu, od Tellehauseru pěkná stopa z pátku večer, kolem Fichtlu vše krásně upraveno, některé úseky dnes ráno, dokonalé svezení, dal jsem velké kolo přes vrchol v chumelenici, pohádková zima, pak zpět přes Hubertky na Tellehauser, to už poprchávalo, kazišuk neupraven, po ježíškovce na BD ke hřbitovu, čerstvě projeto rolbou, upraveno kolem poledne v dešti, takže na pohled ošklivé, křivé, ale stopa umydlená, rychlá. Škoda jen že z BD nerolbovali ráno, udelali by líp, vítr by tomu neublížil... Škoda deště, jinak by to bylo dokonalé a zítra by byl prašan za sluníčka..
Vloženo 15.3.2019 19:42
Abertamy - dopoledne - směr Červená jáma a zpět - stopa neprotažena, vlhký hrubozrný sníh, mlha a mokré sněhové přehaňky . Vosk pevný - směrem do kopce, později klistr . Větrno, padajicí sníh jako krupice. Ve stopě se nový sníh lepíl , na optevřenych pláních - vyfoukané větrem , se jelo na tvrdém povrchu lépe. Na novém jarním sněhu se bez protaženi rolbou jelo hůře .
Vloženo 13.3.2019 19:54
Dnes bruslící okruh kolem Božídarského Špičáku, magistrála k Mrtvému rybníku, Nová slatinská-Východní Abertamy, Šlajsna zpátky pod Špičák - krásně upraveno, sněhu snad metr kromě jednoho místa nad Abertamskou silnicí.
Zítra má hodně sněžit, tak doufejme, že to pak zase zvládnou upravit, jinak bude hluboko.
Vloženo 11.3.2019 21:50
(Odpověď na dotaz uživatele TomasC z 11.3.: Také by mě hodně zajímalo, jestli se bude upravovat magistrála z Božáku směrem na Pernink. Do zítřka tu bude tak 25cm nového, dneska v 10cm jsem ještě bruslit dokázal, ale zítra už to asi nedám :))

kopie z fejska : uprava na 12.3.2019

Po deštivém víkendu zima opět vystrkuje drápky ❄️🌨🌬. Vzhledem k nové sněhové nadílce vyrazí tedy rolby opět do terénu - v úterý ráno rolba z Jelení (magistrála směr Bublava, Chaloupky, Bučinská cesta) i jedna z božídarských roleb (Ježíškova cesta, magistrála na Červenou jámu). Úprava zbývajících tras u Božího Daru (bruslící okruh, okruh Karlova běhu) proběhne později během úterního odpoledne/podvečera. Nejpozději ve středu by měla proběhnout také úprava tras mezi Perninkem, Abertamy, Bludnou a Horní Blatnou.
Vloženo 3.3.2019 20:39
Na Božím Daru odpoledne +3C, takže obleva velmi decentní, v té by problém nebyl. Problémem je buď to, že dlouho nesnezilo nebo že krušnohorské lesy jsou jehličnatou monokulturou, zkrátka: toho jehličí je místy fakt už moc. Jedna věc je depresivní pohled na lesní souvisle hnědou stopu, druhá, že místy to fakt nejede. Jel jsem B.Dar-Milov-Haje-Bludna-H.Blatna-Pernink-Abertamy-Bd.Spicak-B.Dar a téměř každý les je špatenka, nejhorší asi Myslivny-Milov, Bludná-Pod Blatenským vrchem, Bludna-Pernink a u Bd.Spicaku. Mimo les velmi dobré i na skate, sice většinou oranice uprostřed (asi nejhorší z Abertam na Větrov), ale vše (pro mne celkem záhadně) jde celkem dobře jet. I úsek Háje-Bludna, kde to rozoral nějaký asi lesacky pásák, tam je to skatem pokus o překonání max.tepovky hrabákem.. Resumé: kde jde sabotovat les, sabotuje, a zbytek je na to horko pěkné lyžování.
Vloženo 3.3.2019 20:07
Tak odpovím si sám: vzhledem k tomu, že to podle mapového portálu KV kraje protáhla v pátek v noci rolba, tak to asi průjezdné bude ;-)
Vloženo 1.3.2019 20:31
Abertamy - Cervena Jama pres louky - mimo hlavni stopy- povrch snehu dopoledne od 10.00 vlhky, spodni vrstvy zmrzle- na postup do kopce pres louky - dobre podminky, ve stope z Cervene jamy na Pernink dost jehlici, ve stinu - namrzly snih. Mozno jet pres plane vsemi smery, mazani na klasiku- od nuly nahoru, na vlhkem snehu se jelo pomaleji. . Dopoledne na planich- vetrno. Jinak slunecno a modra obloha.
Vloženo 27.2.2019 19:01
skate BD skiareál Novaco - Bufík - Spičácká - Pod Špičákem - potom napojení na magistrálu z BD, starší stopa, ráno ledovka, v lese místy dost jehličí. Magistrála od BD - Červená jáma čerstvě upraveno (ve stínu po ránu manšestr tvrdý, že se nešlo místy odrazit, ale jinak paráda, žádný lidi, azuro). Od Červená jáma - Mílov starší stopa sjezd trošku přemrzlý, na slunci to měklo, Mílovská silnice dobrá jen občas jehličí . Dále U Myslivny zpět na Bufík a zadem přes Hubertku do BD.
Celkově paráda, místy sice bordel ve stopě a ráno přemrzlý sníh pak to povolilo a odpo na sluníčku už rozbředlé. Díky za úpravu, posílám peníze :-)
Vloženo 25.2.2019 10:50
Bublava – Přední Ostružník – Na Kammloipe – Aschberg – Bublava (https://mapy.cz/s/3phAD). Z Bublavy na Ostružník kvalitně upravená stopa, sníh byl umrzlý na kost, dalo se jen bruslit, klister se nechytal. Ve stopě je často jehličí. Kammloipe luxusně upravená, ale také tvrdá. Sjezd z Aschbergu do Bublavy byl brutální, tvrdý, rychlí sníh, místy rozježděný a znovu zmrzlý. Jeli jsme s dětmi byl to pro ně, myslím, nejintenzivnější letošní běžkařský zážitek. ;-)
Vloženo 23.2.2019 21:23
Abertamy - Spáleniště - U Mrtvého rybníka - Pod Špičákem - Šlajsnou zpátky na Abertamy: dopoledne -4,5 °C, odpol. -2, všude je stopa promrzlá, jede to rychle. Místy v lesích ve stopě jehličí a větvičky, opatrně zejména při sjezdech, jak ty nečistoty nekloužou. Nahoře na loukách lidí akorát, na magistrále už bylo docela plno, pak Šlajsnou k Abertamům zase lidí ubývalo.
Na mapy.cz není zaznačeno, že od směrovky Východní Abertamy se stopě-nestopě v děsivě zmrzlém sněhu, rozšlapaném pěšími, je kousek za směrovkou rozcestí a musíte doleva. Nikde není upozornění, ale původní trasa je plná spadaných stromů, nebyli jsme sami, kdo si naběhl. Sledujte mapu http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/ kde jsou údaje z rolby, udělali náhradní trasu pod kopcem (škoda, že tam není nikde oznam, šipka, cokoliv). Od potoka Bystřice nahoru do Abertam taky jenom pěšky, je to zmrzlé pomalu na kost, celý svah je rozšlapaný.
Vloženo 19.2.2019 13:00
Přebuz – Jelení a zpět. Stopa je po celé trase výborně upravená. Střídají se místa, kde je sníh přemrzlý s místy, kde je povolený. V lese je na hodně místech ve stopě napadané jehličí. Na klasiku se obtížně maže (dával jsme červený klistr, ale pak jsem ho v lese zase stahoval i s jehličím). Lepší to je na skate. Skvělé počasí, málo lidí.
Vloženo 19.2.2019 12:56
Bublavský okruh + Sonnenloipe. Krásně upraveno, zmrzlý sníh, chce to buď na skate, nebo klistr. Málo lidí, jezdil jsem s dětmi a moc jsme si to užili.
Vloženo 18.2.2019 13:28
Abertamy - Červená Jáma,, směr Pernink . Rolbařům vřelé diky- stopy projety. Louky projety malou rolbou. Snih pred polednem namrzly, pozdeji - mekci povrch- tudiz pohyb ve stope pomalejsi. Mimo stopu- pres louky dolu - pekne svezeni. Mazani na bezky od 0 na plus. Od Abertam na Červenou jámu - psi ve stope na volno. Sluneční den, teplo, dosti bežkařů .
Vloženo 18.2.2019 7:11
Horní Halže -> Klínovec sníh i stopa na většině trasy dobré, akorát na některých úsecích, kde se opírá slunce byla stopa na klasiku trochu klouzavá. Jinak super.
Vloženo 15.2.2019 20:20
Skatem za jarního počasí: Boží Dar -> Kaffenberská -> Pod Špičákem -> Červená jáma -> Pernink -> Abertamy -> Červená jáma -> Karlův běh -> Myslivny -> Hubertky -> Himmelsleiterhütte -> Sachsenbaude -> Boží Dar
Klasické podmínky posledních dní: ráno rychlý, zmrzlý, místy hrbolatý, odpoledně měkký ale pomalejší. Krásný den, jen by mohlo být chladněji.
Vše skvěle upraveno, veliké díky.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory