Bedřichov - Písčiny - Smědava a zpět, běžky - video z lyžování

Toto video je záznamem z výletu na běžkách z pátku 28.12.2012, kdy jsme vyrazili z Bedřichova a dojeli až za Smědavu, skoro pod Smrk, a pak jsme se vraceli zpět do Bedřichova.

Video je doplňkem ke zprávě o aktuálních sněhových podmínkách pro běžkaře na Jizerské magistrále. Video je natočeno s použitím kamery primárně určené pro umístění na helmě (tady ale byla připevněna na opasku).

Komentář k trase zaznamenané na videu

Běžky jsme nazuli na nejznámějším nástupním místě v Jizerkách, na stadionu v Bedřichově. Z Nové Louky jsme zvolili delší cestu s pozvolnějším stoupáním přes Hřebínek (místo s občerstvením, kam jezdí snad nejvíc lyžařů z Bedřichova) a okolo Krásné Máří (místo, kde z trasy Jizerské 50 mizí sníh většinou jako první a ani tentokrát ho tam nebylo moc). Po asi 13 km jsme vystoupali až ke Knajpě, odkud jsme pak sjížděli po pravé straně Jizery (druhé nejvyšší hory Jizerek, nikoli řeky :-) po Kasárenské silnici. Následoval kousek po Soušské silnici a pak odbočení a stoupání po Hraniční cestě až ke kiosku na konci Promenádní cesty. Odtud jsme dojeli na Předěl a z něho po cestě s krásnými výhledy až k Paličníku. Nejvzdálenějším bodem od Bedřichova bylo rozcestí Na Písčinách, které leží jen nedaleko od Smrku, nejvyšší hory Jizerských hor.

Odtud jsme se vraceli přes Předěl a Smědavu, která může být také dobrým nástupním místem na běžky. Ze Smědavy jsme stoupali po trase Jizerské padesátky zpět na Knajpu a ještě kousek výše po novém úseku trati mezi Knajpou a Čihadly, který od roku 2013 zajistí, že se Jizerská 50 nepojede v tomto úseku tam i zpátky po stejné cestě. Z Čihadel jsme naopak zvolili trasu proti směru trasy Jizerské 50 a sjeli nejkratší cestou přes Kristiánov a Novou Louku zpět do Bedřichova. Trasa měří přibližně 45 km.

Mapa s GPS záznamem trasy