Jakuszyce a okolí – rady a tipy pro běžkaře

Aby KamZaSněhem.cz v oblasti Jakuszyce a okolí pomáhalo lyžařům i jinak než zprávami o aktuálních podmínkách, chceme sem časem umístit co nejvíce informací užitečných pro plánování výletů na běžkách.

Zatím tu najdete odkazy na další užitečné weby, které obsahují údaje o stavu stop od jejich upravovatelů, mapy a popisy běžkařských tras nebo další zajímavosti.

Lyžaři radí lyžařům

Dotaz Vloženo 31.1.2017 16:58
Prosim da se dostat z Harrachova (ubytko Novy svet vedle pivovaru) na trasy kolem Jakuszyc (skate), nebo je lepsi jet autem do Jakuzsyc. Budeme pristi tyden od pondeli. Diky
Vloženo 1.2.2017 13:19
Nejlépe busem z Harrachova za 20 CZK do Jakuszyc (jede tuším kolem 8:45), zpátky do Harrachova lze na lyžích .
(Odpověď na dotaz uživatele pete z 31.1.: Prosim da se dostat z Harrachova (ubytko Novy svet vedle pivovaru) na trasy kolem Jakuszyc (skate), nebo je lepsi jet autem do Jakuzsyc. Budeme pristi tyden od pondeli. Diky)
Dotaz Vloženo 23.1.2017 10:22
Kde je prosím nejlepší nástup na hraniční cestu (přes Žlabský vrch a Luboch) od Jakuszyc na Szrenicu? Hned na hraničním přechodu, nebo na okraji Jakuszyc, nebo ještě dál?
Vloženo 25.1.2017 10:52
Jen reakce na dotaz Jany- datum mé návštěvy neplatí. Doporučuji podívat se na www.mapy.cz, najít Jakuszyce a přehodit si na zimní mapu. Jsou tam standardní běžkařské trasy a je vidět kudy by ses běžkařskou trasou dostala nejlíp na hřeben, pokud by byla stopa přímo na něm, určitě z české strany od hraničního přechodu nebo z Harrachova. Na Szrenicu doporučuji standardní cestu pod hřebenem na české straně přes Voseckou (v létě cyklotrasa). Ze Szrenice jsem šla kdysi do Jakuszic polskou stranou v létě pěšky a říkala jsem si podle terénu, že tam by to v zimě na běžky asi nebylo - úzká cesta, prudké svahy. Tedy jestli se něco nezměnilo, ale to by byla běžkařská trasa v mapě. A samozřejmě, jestli Tobě jde o pohodové běžkování a ne o nějakou specialitku v drsném terénu. :-)
Dotaz Vloženo 22.1.2017 21:12
ahoj, jak je to prosím v Jakuszycích s parkováním? Je to tam tak nabouchané o víkendu jako v Jizerkách? Že po 8h je plno? Upravují trasy tak často jako v Jizerkách? Díky za radu
Vloženo 23.1.2017 7:25
(Odpověď na dotaz uživatele Veru z 22.1.: ahoj, jak je to prosím v Jakuszycích s parkováním? Je to tam tak nabouchané o víkendu jako v Jizerkách? Že po 8h je plno? Upravují trasy tak často jako v Jizerkách? Díky za radu)

úprava je téměř denně, tratí víc než dostatek, ale o víkendech mnoho lidí. Tak před devátou se dá zaparkovat slušně, pak je to hledání. Ceny za parkovné 100,- Kč na den, berou Kč.
Dotaz Vloženo 10.1.2017 8:30
Máte někdo zkušenost s trasou z Jakuszyc nebo ze Szklarszke Poreby směrem na Smrk po polské straně? Pak dále na Tišinu a Nové Město p. Smrkem nebo na Smědavu, v mapě je tato trasa značená. Díky
Vloženo 10.1.2017 13:10
(Odpověď na dotaz uživatele Ivan Skalský z 10.1.: Máte někdo zkušenost s trasou z Jakuszyc nebo ze Szklarszke Poreby směrem na Smrk po polské straně? Pak dále na Tišinu a Nové Město p. Smrkem nebo na Smědavu, v mapě je tato trasa značená. Díky)
Na Polské straně je letos úprava po velké Jizerské louce ale jen k mostku, tam obvykle dále rolba neprojede. Od nás tak po Tišinu... Na kole to jde, v létě, ale na běžkách by to asi byla výprava tak na ski-alpech...
Dotaz Vloženo 7.12.2016 6:45
Pojedu poprvé do Jakuszyc a rád bych tam byl v 6 ráno. Poraďte, kde zaparkovat, aby bylo parkoviště otevřené. Nebo je tam automatická závora jako v Bedřichově nebo samoobsluha jako Mořina?
Dík
Vloženo 7.12.2016 11:47
Ahoj, parkování v Jakuszycích nijak extra neřeš. Obzvlášť jestli tam chceš být na 6 hod. ráno. Při hlavní silnici jsou velká parkoviště hned nalevo od silnice, při příjezdu od Harrachova a stojí se taky hned u silnice, nemůžeš to minout. Místa bude takhle ráno dost. Přijde si tě zkásnout maník. Alespoň to takhle fungovalo před rokem. Jestli jsou letos nějaký změny tak to nevím.
Dalo se zaplatit Eurem a myslím že i korunama.
Dotaz Vloženo 6.2.2012 6:53
DOTAZ PARKOVÁNÍ - mám ještě dotaz k parkování o víkendu. V Bedřichově je o víkendu parkoviště obsazené po 8 hodině. Jaká je situace v Jakuszycích - do kolika hodin se tam dá o víkendu bez problémů zaparkovat ? Díky
Vloženo 9.2.2012 21:28
K dotazu na parkování - letos jsem tam ještě nebyl, ale v minulosti jsem se zaparkováním nikdy neměl problém i při dost pozdních příjezdech. Ale nikdy jsem tam nejezdil v den, kdy se tam konal nějaký větší závod. Při svěťácích 17.-18.2. bude určitě parkování komplikované :-) Jinak popis možností parkování je ve zprávě z 3.1.
Dotaz Vloženo 22.1.2012 9:02
Je možno vzít na trasu Jakuszyce - Orle psa ?
Vloženo 27.1.2012 21:52
@ Jinda: bohužel nejde. Měli jsme ho taky s sebou, protože jsme to nevěděli, ale jeden místní se nám na trase polsky snažil vysvětlit, že dostaneme pokutu, snad tisíc? Jeli jsme mimo hlavní okruh, na Orle, ale asi pět km se nedalo bruslit, stopa tam byla. I tak to stálo za to a pokutu jsme naštěstí nedostali.
Dotaz Vloženo 2.1.2012 20:18
Můžete někdo poradit, kde se dá na polské straně nejlépe a bezpečně zaparkovat? Kde přesně?
Předem díky za odpověď.
Vloženo 2.1.2012 20:45
Nevím jak letos, ale loni se dalo parkovat normálně u silnice před stadionem. Myslím, že tam chodil chlápek a vybíral pár zlotych.
Vloženo 3.1.2012 16:39
Dalo se platit i v eurech nebo v korunach.
Vloženo 3.1.2012 21:40
Od čtvrtka 5.1. do neděle se budou v Jakuszycích konat závody psích spřežení, které částečně zablokují východní část tratí. Zdroj: http://www.bieg-piastow.pl/ To abych sem napsal i něco o akt. podmínkách :-)

K parkování: Při příjezdu od Harrachova bývají tyto možnosti - 1) parkoviště vpravo, ještě před příjezdem ke stadionu, asi 100m od něj, ten kousek je třeba dojít po silnici: někdy nebývá odhrnuté, je zde největší pravděpodobnost, že nebudou vybírat parkovné. 2) vlevo podél silnice u stadionu, po celé jeho úrovni. Nejčastěji plné, většinou se vybírá. 3) za stadionem parkoviště vlevo od silnice, podle mého největší, vybíralo se tam snad vždy. Ceny parkovného jsou zmíněny zde http://www.jakuszyce.info.pl/aktualnosci.php a potvrzuji, že vždy akceptovali placení i v českých korunách, i když asi v mírně nevýhodném kurzu.

Odkazy pro oblast Jakuszyce a okolí

Další užitečné odkazy najdete i na úrovni nadřazené oblasti: