Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 24.4.2024 23:38
Parkoviště pod Bukovcem
Tak trochu jsme podlehli zprávám, že by tu mohl být ještě sníh na běžky. Není. Mám fotku, jen ji sem nemohu dát.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.4.2024 8:26
Sníh je všude. Já běžel bez lyží, ale na kameňačky je to všude od 800mAMSL. Mezi Kůrovcem Čihadlama a přes Rozmezí až k Jägerovi se dá vesele běžkovat tam je férová zima. Fotky jsou v pořadí Harrachov - Izerski Dzial - Orle - Karlovak - Pešákovna - Kiosek - Kůrovec - Knajpa - Čihadla - Rozmezí - Kristiánov - Béďov.
8:55
9:29
9:41
9:47

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (12)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.4.2024 19:56
Dobrý večer, myslím si, že v nejvyšších partiích to půjde. Je tam 18 cm sněhu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2024 19:35
Už jsem nechtěl nic psát, ale jen pro informaci cyklistům, ten okruh co jsem psal před 10 dny je už zcela sjízdný, z kola se již nemusí slézat, jen od čihadel jsem si odskočil na knajpu přes ten kopeček a na tom sjezdu ke knajpě byl asi 100 m úsek se sněhem, z čihadel k rozmezí to již skoro vše slezlo. Na trase cca 5 cyklistů, sem tam pár pěších, hlavně v těch bližších úsecích okolo Nové Louky. Co mě zarazilo byl ten bordel od těch harvestorů okolo Gregorova kříže, je to hrůza, po té jejich těžbě se do toho lesa ani nedá jít na houby přes ten bordel a větve, to by si člověk zlomil nohu leda, a to nikomu nevadí, ale jet tam nějakej motorkář nedejbože po lese, tak ho ekoteroristi ukamenujou. Tučňáci odešli a namísto nich vylezli mloci, tak šlapejte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2024 14:37
Už definitivně skončila zimní sezona, v dolních částech Jizerek už vylezli i mloci, tak máme jaro
12:06
12:07
12:08
12:11
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2024 15:59
Už jsem nechtěl nic psát, ale nedalo mi to.Na Smědavě + 10°C, po obědě azuro.Šli jsme s pejskama na procházku ze Smědavy ke kiosku na Promenádní a poté nahoru a po Vlašském hřebenu .Cesta místy je bez sněhu a občas i delší sněhové úseky.Chtěli jsme sejít buď na Promenádní nebo Knížecí, ale museli jsme se vrátit, protože na sestup bylo všude ještě hodně sněhu.
Pokud by chtěl někdo s dítkem jet na trénink , tak pokud vyjde ze Smědavy nad kiosek na Promenádní, tak tam je asi 300m rovinka s více sněhem, kde je možné si udělat kolečko a jezdit si tam.Takových míst je samozřejmě více, ale toto je asi nejblíže.Před pár lety jsem zde také po sezoně občas jezdil.
12:46
13:03
13:48
13:51
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.3.2024 21:52
Děkuji všem lyžníkům za komentáře k mým zprávám.Správce serveru mi řekl, že některé mé zprávy měly přes 7000 zobrazení, což beru jako velký zájem lyžníků o situaci v Jizerkách.
Každý den mně zastaví na Jizerkách hodně lyžníků , kteří mi říkají, že jsou zdaleka ( Děčín, Pardubice, Praha a jiné destinace) a říkají , že kdyby si nepřečetli mé zprávy, tak by do Jizerek nevyrazili.Hlavně se to týká období, kdy podmínky na lyžování nejsou ideální a říkají ať píšu.Někteří řekli, že když jsou v práci a nemohou vyrazit, tak je potěší podívat se na mé fotky.
Je jasné, že když vyrážím každý den z Raspenavy, tak nemohu dát informace o jiných nástupních místech,které neznám.Ze Smědavy vyrážím každý den na 2 až 3 hod kolečko dle úpravy a podmínek na trati.
Když mi bylo 50 let , tak jsem si dal dlouhodobé předsevzetí, že budu dalších 50 let běžkovat.Nyní , když je mi75 let, tak si dávám krátkodobé předsevzetí, že budu dalších 25 let běžkovat.
V příští sezoně budu všechny lyžníky opět o stavu lyžování na Jizerkách informovat, jak já to vidím.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 9.3.: @Honza 1949: Díky moc za pravidelné zpravodajství po celou zimu…)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.3.2024 19:59
Tak dnes jsme projely velký okruh Nová louka - kristiánov - čihadla - hřebínek a zpět N.L. Všude se jelo krásně, jediná taková lapálie byla mezi Jägerovým pomníčkem přes rozmezí k čihadlům, kde rozbředlý sníh střídal led a šlo se po tom mizerně i pěšky (jely jsme pochopitelně na e-kole), z čihadel už pak v pohodě. V horních partiích jsme potkaly jen pár cyklistů cca 5 a ještě méně pěšáků. Chce to ještě týden či dva počkat a průjezd bude bez komplikací. Já jsem na té fotce tam vzadu, dobře si mě prohlédněte.Tak Šlapejte !
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.3.2024 20:24
Na Smědavě v 11hod +3°C, azuro .Klára hlásí sice ze čtvrtka na pátek ochlazení, ale bez srážek a příští týden opět oteplení a deštivo.Tak jsem se rozhodl, že uklidím lyže a počkám do další sezony.
Prakticky už není nikde souvislý sníh , i v lesních partiích jsou občas malé hromádky zbylého sněhu.Takže se dá věnovat procházkám po Jizerkách jako na konci dubna.
Též je možné sbírat zbylé brusinky , které jsou chutné i po zimě.-viz foto
Tak se loučím se všemi lyžníky a přihlásím se až přijde nová lyžovačka.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 5.3.2024 11:23
Mořina - Jaegerova smrt a zpět.
26,5 km
Slunečno
podmínky: sníh, asfalt, písek, tráva, beton
V úseku Mořina - Kasárenská spíše pěší s lyžemi v ruce než jízda. Neopakujte, lépe již v pohorkách.
Místa se sněhem /v úseku Kasárenská - Rozmezí - Jaeger.smrt/ poměrně jezdivá. I tady dost přenášení, hlavně v dolní část Kasárenské Ale chvílemi je nahoře pocit i z jízdy. :-)
Doporučení?
Jedině zaparkovat na Smědavě a dojít pěšky na Kasárenskou, kde se dá z Čihadel na Rozmezí a kousek pod něj tj. k pomníku J.smrt. jezdit tam a zpět. Má se i trochu ochladit tak třeba si někdo tuto "Diagonelu" ještě dá....
Já letos končím a těším se na lepší zimu.
9:56
10:09
10:14
10:19

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.3.2024 22:54
Tak když se sajtna jmenuje "kam za sněhem", šel (vlastně jel) jsem to dnes ošahat z druhé strany (jak sportovní- na kole, tak světové - od jihu). Vyrazil jsem z Jedlového lesa a přes Desnou - k bývalému polesí a vodárně jsem směřoval ke studánce Gute Born. Tedy vlastně cesta, která vede západním úbočím Desenského hřebene. Abych to tam na kole projel začátkem vřezna, to nepamatuji. V pohodě jsem dojel k Tetřevce (Desenské, neplést s Tetřevkami "near" Krásné Máří). Pak na křižovatku s cestou od Darrské silnice. Zkusil jsem jet kousek po Pašerácké směrem k Hráznému, ale brzy začal sněho led a tak jsem se vrátil. Dojel jsem na Protržku, bufet byl otevřen, kouřilo se z komína a docela dost pěšoňů. I když jsem očekával sněholed, vyrazil jsem po silnici na Mariánskohorské boudy. Očekávaně celý pytel přes Spadlý most po sněholedu, ale i když nejsem Kopka, skoro 90% jsem na kole zvládnul - bylo to tvrdé a nebořilo se to. Z MHB jsem ještě vyjel tu krátkou stojku po Kyselovodké cestě, ale hned v lese - tedy ještě před odbočkpou ke Kammhütte zase začal sněho led a tak jsem to otočil a jel domů na kávu - do Josefáče už po čistém asfaltu - ten standard 60Km/h. Ale ten sníh co jsem viděl a projel (myslím pytel kolem Spadlého mostu) na lyžování není. A bojím se, že podobné to bude i nahpře. Ptal jsem se turistů na Protržce, co přišli od Darrské silnice, - tam už prý potkali i bruslaře. Takže na lyže už to asi momentálně není a na kole jen ošahat ty přístupy. Takže pro hory (a tetřívky) ideální kombinace- klid a ticho a skoro žádnej "Verkehr". A dobrá zpráva - Gute Born je plná vody -vloni byla v létě vyschlá. Lyžařům se omlouvám - já jsem sice taky lyžař - ale Old School- tedy na lyže jedu jen když se maže modrej extráč.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.3.2024 19:39
Na Smědavě v 12hod již +10°C, azuro, paráda jen sníh chyběl.Protože Jizerskohorští tučňáci již odešli, tak jsem vzal na procházku Jizerskohorské medvědy.
Chtěl jsem zjistit, jak to vypadá se sněhem v jiné oblasti.Šli jsme od Smědavy, přes Černou Smědou na Zelený kámen a přes rezervaci na Pytlácké kameny , dolů na Jizerskou silnici a zpět na Smědavu.Souhrně musím říct, že celá tato cesta je již úplně holá bez sněhu, když nepočítám občas 3m sněhová místečka.Z Pytláckých kamenů je vidět, že celá Velká jizerská louka na polské straně je bez sněhu.Jen na Jizerské silnici jsou občas delší ledové plotny, ale nic na lyžování.
Na Pytláckých kamenech jsme viděli Jizerinku, zkamenělou ještěrku, které jsem před léty dal šém, abych ji oživil, tak se na ní podívejte, až tam zavítáte.Pytlácké kameny jsou jedny z nejkrásnějších v Jizerkách, chystal jsem se tam i na lyžích, ale počasí mi nepřálo.Před lety dva naší Jizerskohorští medvědi se vydrápali na vrchol Pytláckých kamenů.
Tak to vypadá, že si letos už asi lyžování neužijeme, i když podle norských meterologů by měla přijít zima, ale pokud nebudou vydatné sněhové srážky, tak z toho nic nebude, protože chybí základ.
Lyže mám pořád za dveřmi.
13:53
13:53
13:59
14:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.3.2024 22:44
Od Montanie pěšky až k rozc. U studánky. Po přenášení na Kasárenské pak Knejpa - Čihadla - Rozmezí - Jägerova smrt, kde cesta končí a zpět.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.3.2024 19:07
Ještě dnes jsem vyrazil rozloučit se s letošní lyžařskou sezonou, která byla nejkratší za posledních 7 let, od kdy to sleduji.Byl jsem sice v letošní sezoně cca 100x na běžkách, ale podmínky byly daleko horší , bylo méně sněhu a méně azuro dnů ( napočítal jsem jich 16 za celou sezonu).Lyžníci, kteří začínali v nižších polohách byli na tom hůře.
Dnes jsem jel ze Smědavy jediné kolečko, které ještě šlo jet a to pěšky ke Studánce, poté po Kasárenské s 8x přenášení nebo obcházení.Při stoupání to ještě šlo a při sjezdu jsem měl dojem, že jakmile se to rozjelo, hned jsem zastavoval.Mezi Studánkou a odbočkou na Pašeráckou je trať dosti zledovatělá.Od Knejpy okolo tetřívků je to dobré, ale hned se musí zastavovat na křižovatce Čihadla, kde to v pátek ještě bylo sjízdné.Čihadla -Rozmezí ještě jdou, ale už v některých místech je trať zledovatělá.Ke křížku jsem už nejel, protože už včera první část byla zledovatělá.Z Čihadel ke Knejpě okolo tučňáků , kteří již odešli , je též větší úsek na přenesení,
Na trati jsem potkal více lyžníků než v minulých dnech, kteří se též přišli rozloučit s letošní sezonou.Lyže nechávám v pohotovosti, kdyby se náhodou stal zázrak a napadlo aspoň 10cm sněhu, i když předpověď zatím ukazuje jen ochlazení , ale bez srážek.
Když jsem byl mladší , tak jsme říkali: Nemožnosti ihned , zázraky do tří dnů, tak nevím jestli to ještě platí, když jsem starší.
Tak zatím se loučím a poslední dnešní fotku z tratě, která vypadá optimisticky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.3.2024 1:34
Nedalo mi to a vyrazil jsem na zřejmě letošní poslední návštěvu do Jizerek na rozloučení se sezónou. Bez větších ambic, s nouzovou výbavou (lyže kameňačky klasika nowax, turistické boty). Stav ještě horší než jsem čekal, situace se mění prudce k horšímu každým dnem a nyní už je 5 min před 12 či spíše po 12. Soušská silnice od Montanie holá se zbytky ledu (vyjímečně sněhu) až nahoru ke Kasáresnké. Ta již v dost špatném stavu, dolní úsek hodně špíny, dále řada problémových (ledovatých a vytátých míst). Většina mi nestála za přenášení, přeťapáno po trávě či asfaltu (těm lyžím je to dávno jedno), sundával jsem pouze na delší úseky. Na částech Kasárenské ještě uspokojivý stav sněhu a stop. Na Knajpě celá křižovatka vytátá, včetně začátku Kasárenské. Na Čihadlech už také vylézá podklad. Horem z K. na Č. pěkné, ale oběma směry končí sjezd ledovatým a vytátým. Spodem ledovatá křižovatka na Peklo, dále ke Knajpě delší vytátý úsek. Mezi Čihadly a Rozmezím relativně nejlepší (i nejčistší) úsek, ale i tam už se to výrazně horší. Okolo Rozmezí více podmáčených ledovatých míst (některá již částečně odtátá). Dále ve sjezdu na Kristiánov (od začátku lesa) opět hodně špíny. U Jägerovy smrti konec sněhu. Dále vytáto, rovněž tak od Čihadel na Žďárek. Nebylo to zcela tragické, stále ještě šlo se na řadě míst solidně klasicky sklouznout. Ale ty dobré úseky nyní dělají v součtu sotva pár km a problémových míst je již příliš. Postupuje to rychle, již zítra může být situace zase horší. Tedy i dotyčný poslední dosud sjízdný úsek v Jizerkách zřejmě již nebude mít dlouhého trvání. Toto je dle mého definitivní konec. Pokud se ještě zima neslituje a něco více nenapadne, aby bylo možno znovu upravit. To by mě ještě zlákalo k návratu, ale předpověď počasí stále nic moc neslibuje.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.3.2024 15:05
Na Smědavě v 11hod +6°C, oblačno, ale ne už mlhy a bez srážek.Na dnešek asi dosti mrzlo, protože tratě byly zmzlé a tvrdé a místy zledovatělé.Ze Smědavy stačí dojít ke Studánce na Kasárenskou cca 20min a poté již začíná sněhové království.Kasárenská oproti včerejšku trochu horší již 6 x menší přenášení a místy menší ledové plochy, které v dalších dnech odtajou.Od Knejpy přes tetřívky na Rozmezí a jede se až ke ,ke křížku. Zatím sníh drží, jen je vytátá křižovatka Čihadla jak psal i Radek 96 a za Rozmezím k mostíku ke křížku též pár menších ledových úseků.Situace se mění velmi rychle, tak hlavně pozor po setmění.Málo lyžníků , je to spíše pro skalní lyžníky, kteří se zatím nechtějí rozloučit s lyžováním.Doufám, že to vydrží ještě i příští týden.
Tak jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.3.2024 13:00
Dnes pulnocni dobrodruzna klasika z Smedavy na Knajpu a Rozmezi. Misty mlha, 5 stupnu. Nastup je stále od odbocky na Sous. Kasarenska nekolik prenaseni (asi 5..), kontinualni slusna jizda byla od rozcestniku "u Knejpy" az na Rozmezi. To jsem dal nekolikrat :) Celkove snih jarni, misty spinavy i led. Z Rozmezi se da jeste jet dale smer Kristianov, ale netestoval jsem kam az... Z Knejpy vrchem smer na Cihadla pozor, na rozcesti "Cihadlech" je vytaty pruh a pri jizde od Tetrivku se musi se brzdit a prenaset ! Zkousel jsem i kus z Cihadel na Zdarek, ale je tam led, zadny snih a dal jsem se nepoustel. Nekolik useku okolo Rozmezi je uz na hrane, castecne vytatych a jestli se nekdo chce jeste svezt, nevahejte - snih rychle taje.. Vytahl jsem 25let stare bezky i hole a docela pekne svezeni, prevazne soupaz. :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.3.2024 15:32
Na Smědavě v poledne +8°C, bez srážek, bez mlhy, teplý větřík, který rozpouští ledy na silnici.
Silnice ze Smědavy až na začátek Kasárenské již pouze na pěší přiblížení, je to jen cca 20min, tak se toho nebojte.Poté již na Kasárenské sníh v pohodě, sice nové tři asi 5m místa na obejití po trávě, jinak to jede slušně, i když je trochu víc špinavá od jehličí.Od Knejpy přes tetřívky na Rozmezí a křížku je hezké poježdění.Jen pozor na křižovatce Čihadla, zítra už tam bude menší písková skvrna.
Snad nám to ještě chvíli vydrží, tak jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.2.2024 21:09
Z Pekla kus pěšky, pod Čihadly už jedeš, Knejpa, Rozmezi a Kasarenskou az ke Studance, pak na Smědavu asfajt pěšky, ale stalo to za to! I bez slunce.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.2.2024 15:38
Na Smědavě v 12hod +3°C, zataženo, bez srážek.Po Soušské silnici je třeba přenést lyže k odbočce za Kůrovcem ( střídá se led,sníh a asfalt) cca 15 minut a poté již bez problému po Kasárenské na Knejpu, tetřívci, Rozmezí, křížek a zpět okolo tučňáků ( už zbývá jen jeden, ostatní odešli) na Knejpu a po Kasárenské .Kasárenská zatím v pohodě jen před Knepou již na 5m asfalt a stejně na křižovatce na Čihadlech.Někde již slabší místa,která se mohou změnit.Štolpišskou ze Smědavy nedoporučuji, je v dolních částech zledovatělá.
Okruh Knejpa-Rozmezí - zatím čistý a bez problému.
Tak jezděte
12:46
13:21
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.2.2024 15:01
Dnes ráno před osmou skatem z Jizerky, bylo lehce nad nulou, trochu přimrzlo. Od Mořiny k bunkru jedno cca 100m přenášení, na Promenádní ještě asi dvakrát, jinak ale super sklouznutí. Pak od bufíku ke Kůrovci tak třetina bez sněhu nebo málo sněhu. Kasárenská na Knajpu super a nahoře až Rozmezí i dál směr Kristiánov pár míst na hraně, ale zatím dobrý. Zpátky Jezdeckou přes Vlašský hřeben, tam se sice skoro nepřináší, ale je to více špinavé. Sjezd z Vlašského hřebenu skoro bez sněhu. Celkově tak 500-800m pěšky. Díky za reporty!
8:00
8:15
8:56
9:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.2.2024 13:48
Z Pekla asi 1km s lyzema v ruce a pak asi 500m jehličí. Pak už ale krásné lyžování směr Knajpa, kasárenská a zpatky na Knajpu a spojkou nad ni na Čihadla a pak zpet na Peklo. Krásné ježdění, chvilkama i se slunickem. Akorát je šílené, jak se všude těží a jak jsou lesy rozježděné od harvesterů.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 29.2.2024 12:37
Ahoj, jel jsem to v pondělí. Nástup až tak 300m za Montanií, muselo se 5x přenášel, ale dalo se. Možná už to bude horší.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 29.2.: Ahoj.
Mám dotaz.
Silnice od Souše na Smědavu je otevřená nebo ne?
Chtěli bychom zkusit běžky než to úplně sleze. Budem bydlet v Albrechticích, tak hledáme nejbližší nástup do stopy.
Díky)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 28.2.2024 16:11
Na Smědavě ve 12 hod +1,5°C, mlha , trochu mžilo , ale na trati již přestalo mžení , občas mlha, takže pohoda.Jeden lyžník z Polubného si na dnešek přivezl plastovou lopatu a pár kritických míst na Kasárenské zahazoval, což je záslužná činnost.
Ze Smědavy je Soušská silnice již ve špatném stavu a dobrá je až za odbočkou ke Kůrovci, a poté jsou v pohodě stopy až na Knejpu. tetřívci, Rozmezí a ke křížku.
Na trati bylo dnes prázdno, potkal jsem jen 6 lyžníků a 6 tučňáků, kteří byli již na odchodu, jak pomalu roztávali.Mluvil jsem s jedním lyžníkem, co jede na Vasův běh do Švédska a má informaci, že i tam je nad nulou a prší, takže počasí je vyjímečně na únor špatné všude.
Snad nám to ještě vydrží.Pár lyžníků , kteří dnes přijeli z Mořiny, tak řekli, že tam to bylo špatné a pořád platí, že oblast okolo Knejpy je nejlepší, včetně Kasárenské, i když malá vytátá místa se pomalu objevují, ale není to zatím kritické.Nutno to brát jako jarní lyžování Zítra má být lepší počasí.
Mimo tučňáků jsou i na trati hezká děvčata.
Tak jezděte.
13:17
13:41
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 28.2.2024 14:43
Rano po pulnoci klasika z Smedavy, teplota 2 stupne nad nulou. Postupne - potupne dest a mlha :(
Jel jsem dle Honzy a jinych nadsencu nejlepsi trasu po Kasarenske na Knajpu, Rozmezi a par useku Knajpa-Rozmezi. Nastup az +- u odbocky na Sous, snih mokry a spinavy, prselo a jen na Knajpu 4x prenaseni + nahore u Knajpy je uz odhalena silnice v prijezdu, pak kousek spodem smerem na Cihadla a dale je už na hrane krizovatka na Čihadlech. Kdyby par mist ke Knajpe a nahoře nejaka šikovná dobrá duše naházela lopatou, bude se lyznikovat jeste nekolik dnu. Jsem optimista, ale chtelo se mi brecet :-) Vetru a desti jsme porucili, snehu ne a ne...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 27.2.2024 20:39
Říkal jsem, že už nepůjdu. V podvečer z Mořiny na Promenádní, zpět s odbočkou na Vlašský hřeben. Na trase Mořiny na Promenádní 3 přenášení, 200, 400 a 50m. Další se chystají. Cesta na Vlašák na hraně sjízdnosti po zbytcích sněhu. Bohužel konec.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 27.2.2024 15:08
Na Smědavě v 10.30 +2°C, polojasno, na trati i chvílemi slunečno, velký rozdíl oproti Frýdlantsku, kde byla silná mlha, která odpoledne byla i na Smědavě, když jsem ve 14 hod odjížděl .
Na trati opět málo lyžníků, což byla škoda, protože bylo velmi pěkné lyžování.
Ze Smědavy již špatná cesta po Štolpišské na Knejpu, lepší jít po Soušské ke Kůrovci s malým přenášením a od Kůrovce po Kasárenské ( 1 přenášení ) na Knejpu a poté buď okolo tetřívků nebo okolo tučňáků na Rozmezí a ke křížku.Zde je stále bezvadná lyžovačka , stopy na dnešek nebyly zmrzlé jako včera, jely sice pomaleji, ale všude rovnoměrně,Stále platí , že zde jsou nejlepší podmínky a mnozí lyžníci,si jedou horní cca 6km kolečko vícekrát a užívají si to.
Tučňáci stále na vás čekají ve stejné lokalitě( do Zoo ani do kina neodešli), tak jezděte.
11:36
11:37
12:06
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 27.2.2024 14:04
Souš - U studánky - Knajpa - Smědava, nástup cca 300m za Montanií, mezi Souší a rozc. U studánky 5x přenášení, ale dalo se, překvapivě horší podmínky byly mezi Knajpou a Smědavou po Štolpišťské. Celkově pěkné lyžování.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 26.2.2024 15:10
Na Smědavě před 11hod +4°C, slunečno, perfektní počasí, odpoledne již oblačnost.Toto krásné dnešní počasí využila jen hrstka lyžníků, asi 20 jsem jich potkal během 2 hodin , což bylo škoda, protože byla dnes opět hezká, jarní lyžovačka. V noci dosti mrzlo, tak tratě ve stínu byly velmi rychlé, tvrdé stopy, ale na sluníčku již měkly.
Pár lyžníků mi řekli, že využili mé doporučení a přijeli na Smědavu, aby mohli nastoupit do stopy a nemuseli stoupat ze spodních partiích pěšky
Jel jsem ze Smědavy po Soušské silnici s 2x krátkým přenesením a od Kůrovce je to jen přenášení nebo obejití potůčku na Kasárenské.Po Kasárenské na Knejpu, horem okolo tetřívků na Rozmezí , ke křížku a zpět na Čihadla a spodem okolo tučňáků na Knejpu a po Kasárenské zpět na Smědavu.
Odborníci rozlišují 18 recentních druhů tučňáků a asi nepočítali Jizerskohorské tučňáky, kteří se vyskytují v této době poblíž rozcesti U Knejpy-viz foto.
Vzpomněl jsem si na starý vtip, když jsem dnes potkal tučňáky.
Dva policajti potkají na Václaváku tučňáka a jdou se poradit s velitelem , co mají dělat.Velitel jim řekne, aby s ním šli do Zoo.Druhý den jde velitel po Václaváku a potká opět stejné policajty s tučňákem.Ptá se jich kam s ním jdou, že jim včera řekl, aby s ním šli do Zoo.Oni mu odpoví, že jdou do kina, protože v Zoo byli s ním včera
Tak jezděte, tato trasa je nejlepší a když nepotkáte tetřívky, tak aspoň tučňáky.
11:10
11:41
12:03
12:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 26.2.2024 11:59
Morina - bunkr - Cimrman (podstatne lepsi nez spojka po Jezdecké) - Pod cernym vrchem - Kurovec - Kasarenska - Čihadla - Jägrova smrt: krasne jarni lyzovani, na trase celkem asi 6 přenášení, par mist mele z posledniho. V nedeli podstatne mene lyzniku nez v sobotu.
Bedřichov a Jizerská magistrála

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa. Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory