Hrubý Jeseník – rady a tipy pro běžkaře

KamZaSněhem.cz přináší zejména zprávy o aktuálních podmínkách - pro oblast Hrubý Jeseník jsou zde.

Na této stránce ale najdete rady, které zůstávají platné dlouhodobě:

Tipy na výlety a další články

Z Červenohorského sedla k Pradědu

Nejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíme-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostaneme se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Lyžaři radí lyžařům

Mezi zprávami o aktuálních podmínkách se objevily některé odpovědi na dotazy, které mohou pomáhat i po delší době. Přesunuli jsme je sem:

Dotaz Vloženo 27.2.2022 10:38
Zdravím. Chtěl jsem se zeptat on se neupravuje okruh Mravenecnik a kolem Dlouhých stranu?
Vloženo 27.2.2022 11:53
Okruh Mravenečník se upravuje, jen ne úplně nejčastěji. Stav úpravy je potřeba sledovat na jdemenabezky.cz, tato trasa patří mezi ty, kde se info o úpravě nedostává na mapy.cz a další místa. Aktuálně je tam vidět, že rolba právě v tuto chvíli začíná okruh upravovat, předtím tam byla ve středu 23.2. Po úpravě to tam bývá za slunečného počasí krásné, podobně jako při tomto výletu https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/51591
Dotaz Vloženo 21.2.2022 21:32
Dobrý den. V sobotu bychom rádi někam s ženou( oběma nám táhne na padesátku- a tím nemyslím tu jizerskou) na běžky. Žena na nich nestála snad třicet let a já vlastně podobně. Letos jsem si na ně stoupl poprvé po takové době a zejména ze sjezdů jsem měl fakt strach. Prosím o tipy kam vyrazit a pokud možno si ten sport oblíbit. Limitující je možná i to, že pro ženu musíme vybavení půjčit.
Vloženo 22.2.2022 12:50
středisko Dolní Morava, dvě možnosti: parkoviště Pod Klepáčem, odtud 12 km Zbojnický okruh nebo lanovkou na Slaměnku, odtud doleva na Jesenickou magistrálu směr Vilemínka, po 6 km to začne hodně klesat takže otočit a zpět k lanovce, pokud by to vám bylo málo tak ještě od Slaměnky na druhou stranu k Sedmi cestám a na Mokřiny
Vloženo 22.2.2022 13:50
Dobrý den,
dost záleží, kam všude můžete. Pokud se týká čistě Hrubého Jeseníku. Tak asi nejlepší je se nějak dostat na Červenohorské sedlo (parkování myslím 200,- nebo bus) a pak vyrazit směr Vřesová studánka a zpět. Nebo Švýcárna a zpět. Do kopce to je, ale zpátky jedete z takového průběžného kopce (Vřesová je asi příjemnější ale bez občerstvení). Potažmo dojet na Skřítek a tam vyrazit buď na Alfrédku (první km je prudký) nebo nějaká trasa směr Rabštejn (tam je otázka, jaký je ted sníh). Ale tam třeba nejsou moc vyhledy.
Další alternativa je pak Paprsek, což už jsou sice Rychlebské hory, ale zase mají krásné a nenáročné trasy. Když se necháte vytáhnout lanovkou z Velkého Vrbna nahoru. Dá se i z Ramzové, ale tam to teď bude horší s kvalitou sněhu a je to více do kopce.
Vloženo 23.2.2022 15:04
Posílat někoho komu bude padesát a třicet let nestál na běžkách z Červenohorského sedla na Švýcárnu není dobrý nápad. Nahoru se upodkluzují k smrti (dostanou infarkt), dolů zabijou sebe a několik dalších běžkařů (sklon černé sjezdovky a davy lidí).
Vloženo 24.2.2022 16:03
Vřesová Studánka je samozřejmě lepší, ale to byly možnosti, ale čekal jsem běžky s šupinkami, což výstup značne zlepší :) A s černou sjezdovkou to nepřehánějte, stěží modrá a to jen po Petrovku. Z Kamzíku na Petrovku máte sklon cca 10%.
Dotaz Vloženo 17.12.2020 22:01
Ahoj prosim o radu. Jeseníky a bežky. Ktorá oblast sa pravidelne upravuje a je velká šanca že tam je alebo bude sneh? Tipoval som Praděd a okolie. Zaroveň aby som mal blizko zjazdovky pre decka. Idealne na jednom mieste. Plus radu na lokalitu ubytovani. Aby som nemusel jazdit pol dňa autom ale na bežkach.
Ak to niekto takto kombinuje tak to pozná co myslím. Ja poznam JIzerky a Krkonoše + Jakušice. Chcem skúsit Jeseníky pretože tu je problém - není sneh. A býva až po sviatkoch.
Inak Jizerky a Jakusice uprava - dialnica.
Dik za info.
Vloženo 18.12.2020 10:22
Ahoj, pokud chceš mít "jistotu"( nikdy nic není jistého), tak se ubytuj přímo na Ovčárně třeba u Figury, u Fíry na Sabince nebo v hotelu Ovčárna, je to ve výšce 1350m, pokud není sníh tam, tak už nikde.
Vleky i malinký vlek pro děti jsou hned u hotelu a magistrálu směrem Praděd a Červenohorské Fíra projíždí pořád.
Jediný problém může být, že je to tam obsazené ... a druhý je ten, že když je špatné počasí, tak je fakt lepší nevylézt, protože tam "trošku fouká:-)" ... jseš prostě nejvýš, co to jde. (pokud tedy nechceš spát přímo na věži na Pradědu, ale tam to není moc pro děti.
Jinak samozřejmě je fajn Karlov, okolí Paprsku ... hlavně kolem Paprsku běžecké tratě udržují jak to jen lze.
Dotaz Vloženo 3.1.2020 22:05
Dobrý den,
Od pondělí bydlíme s kamarádkou na chatě v Klepáčově - kterou nejbližší běžkařskou trasu byste nám doporučily pro začátečnice? Děkujeme moc za odpovědi a tipy. Přeji všem krásnou zimu.
Vloženo 5.1.2020 16:59
Nejbližším nástupním místem na běžky z Klepáčova je Skřítek - umístění na mapce je vidět třeba zde https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/klepacov/lanovky. Pro začátečnice je ideální na začátek nějaký úsek po rovině - a jeden pěkný je tam mezi rozcestím Pod Ztracenými kameny a Alfrédkou. Nevýhodou je prudší kopec, který se ze Skřítku musí vylézt Pod Ztracené kameny a pak se dostat zas nějak dolů - ale i tak mi to přijde za současných sněhových podmínek jako ideální varianta, kdyžtak ho půjdete pěšky. Za dobrých sněhových podmínek by pro začátečníky měly být vhodné i některé z okruhů na Skřítky západně od silnice. Tam to ale se sněhem bude asi horší. Případně se podělte, jaké to bylo, díky.
Dotaz Vloženo 22.12.2018 11:55
Dobrý den, mohli byste doporučit začátečníkovi běžkařský okruh se stejným místem výjezdu i dojezdu?
Předem děkuji :)
Vloženo 22.12.2018 20:05
Asi trasy kolem Skřítku nebo některé trasy na Paprsku, ale počkal bych až se vrátí zima.
Dotaz Vloženo 23.3.2018 14:59
Dobrý den, nejsme znalci Jeseníků, nejsme běžkaři nároční na vymazlený terén, jsme běžkaři výletníci. Rádi bychom o Velikonocích přešli Jeseníky, od pátku do pondělí, takových nějakých 25km na každý den třeba... Co byste doporučili? Věřím, že sníh ještě bude. Koukám třeba na trasu Ovčárna - Ramzová - Kralický Sněžník - Dolní Morava. Je to optimální? Možná moc krátké. Dá se vyjet ještě někde dřív než na Ovčárně? Děkujeme za případnou radu, Ondřej a Eliška
Vloženo 23.3.2018 16:32
Lze vyjet ze Skřítku, buďto vystoupat přímo na hřeben přes Ztracené kameny a pokračovat na Petráky a Červenohorské sedlo, což je dohromady těch cca 25, je to esence Jeseníků , nebo z rozcestí pod Ztracenými kameny jet kolem Alfrédky na Jelení Studánku a dále po hřebeni (tam si více zajedete v možná upravené stopě (viz příspěvek Petra níže. Další pokračování jste si již navrhli sami:), ovšem z Ramzové na Kraličák a do Dolní Moravy je to docela náročných cca 40 km, takže byste si to museli nějak rozvrhnout.
Dotaz Vloženo 20.3.2018 14:06
Ahoj, uvažuji o návštěvě sedla-švýcárna teď o víkendu. Můžete mi někdo prozradit, jak moc to je o víkendu "václavák" nebo se to dá přežít? Nerad bych se vyhýbal tisícům běžkařů.
Díky Petr
Vloženo 20.3.2018 14:49
Vyrazte před devátou a davům utečte
Dotaz Vloženo 1.2.2018 15:30
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak vypadá hřebenovka Skřítek- Pecný - Ovčárna? Nidky jsem to nejel, tak by mně zajímalo, jak je to těžký terén, kolik km je případně potřeba jít pěšky či zda je to dobře sjízdné i na běžkách, podle mapy by to strojová trasa být neměla.
Předem díky
Vloženo 2.2.2018 11:06
Letos se tam chystáme až o příštím víkendu, ale obecně:
Skřítek - Pod Ztracenými kameny (cca 3 km) je po upravené cestě rolbou -s tím, že většina z toho je stoupání stromečkem.
Pod Ztracenými kameny - Ztracené Kameny - Pecný -toto je prudké stoupání, dle množství sněhu a vyšlapané stopy,.. se buď chodí pěšky (pokud je tvrdý podklad) nebo se dá stromečkovat, prostě náročný úsek:)
Pecný - Jelení studánka - Ovčárna - nejhezčí úsek za hezkého počasí. mírně zvlněná vrstevnice, sem tam nějaké to stoupání a klesání. Je se po holém vrchu, kde může dost foukat a bývají naváté závěje, ale je to paráda. Stopa jen vyjetá od běžkařů, nebo zafoukaná, nebo ledová, prostě dle počasí. Sjezd dolů na Ovčárnu je většinou lepší opustit tyčové značení a vzít to radši po sjezdovce.
Dotaz Vloženo 20.1.2018 15:46
Dobrý den, plánuji se s mužem poprvé postavit na běžky. Příští víkend jedeme k Rejvízu. Budem střídat sjezdovky a běžky. Sleduji přes Holiday info upravené stopy na trase cca od Šternberku směrem k Rejvízu. Doporucite mi něco vhodného pro začátečníky, s půjčovnou běžeckého vybavení? Měla jsem zatím na Karlov, Vrbno a Rejvíz..popř. Ostružná...a ideál začátek stopy tak, aby mě tam nemusela vyvést lanovka
Vloženo 20.1.2018 19:51
Dobrý den,
ideální pro začátečníky jsou stopy kolem Rýmařova. Podle serveru bilestopy je upraveno, jak to ale vypadá v reálu si netroufám říct. Podle mapy jsou najeté i stopy mezi Vrbnem a Karlovou Studánkou (pro vás víc po ruce). Obzvlášť "Lázeňská" mezi Hvězdou a Malou hvězdou je ideální. http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/malamoravka Do stop je to ze zmiňovaných míst od auta pár desítek metrů. S půjčovnou neporadím.
Dotaz Vloženo 4.1.2018 19:22
Chtela jsem se zeptat,zda jeste v okoli lazni Jeseniku je moznost chodit na bezky i kdyz nebudou upravovane trasy - zda je tam trochu rovina :) Nebo zda jsou v okoli dostupnem autem ( tak okolo 10 km) jine upravovane trasy. Jeseniky neznam, jsem z Prahy a chtela bych tam jet s 12ti letou dcerou do lazni.
Vloženo 5.1.2018 13:26
Dobrý den,
Jeseníky jsou dost kopcovité a rovin tam moc není. Možná kolem Rejvízu, ale tam to se sněhem nebude žádné terno. Do slušnější stopy se nejlépe dostanete, když vyjedete na Červenohorské sedlo (stopy vedou směr Švýcárna nebo Vřesová studánka) nebo na Ramzovou/Ostružnou (směr Paprsek). Rovinaté to ale moc není. Zkuste ještě sledovat www.bilestopy.cz .
Dotaz Vloženo 11.2.2017 9:44
Kudy se pohodlně dostat na běžecké okruhy kolem Dlouhých Strání bez použití drahé lanovky?
Vloženo 11.2.2017 17:47
Pohodlně to půjde bez lanovky na Dlouhé Stráně těžko. Sice to odhaduji z pořádné dálky, ale tipuji, že minimálně ten nejspodnější úsek bude podobně nepoužitelný jako je ve zprávě z 29.12.2011 zde http://www.kamzasnehem.cz/bezky/jeseniky/hruby-jesenik?rok=2011_2012. Nebylo to jediné hodnocení tohoto typu.

Našli jste zde rady, které již nejsou aktuální? Nebo mezi aktuálními zprávami leží dlouhodobě platné doporučení, které by se hodilo přesunout sem? Napište nám o tom na info@kamzasnehem.cz, něco s tím uděláme.

Odkazy pro oblast Hrubý Jeseník

Další užitečné odkazy najdete i na úrovni nadřazené oblasti: