Hrubý Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2018/2019

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hrubý Jeseník ze zimní sezóny 2018/2019. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hrubý Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 21.4.2019 7:47
Na uzavreni sezony paradni. Je treba si privstat, protoze po 11 uz je stopa rozslapana pesimi davy.
Vloženo 17.4.2019 21:09
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 16.4.: Dá se na trase Ovčárna-Praděd bruslit nebo jsou stopy pouze na klasiku? Díky) V tu něděli, kdy jsem byla já, tedy 14.4. , tam byli i "bruslaři", takže se určitě dalo.
Vloženo 14.4.2019 21:55
Ovčárna - Švýcárna ....na Švýcárnu dobrá upravená stopa, jela jsem dále za Švýcárnu, ale po cca 2 km už málo sněhu, kameny, sem tam jehličí, tak jsem to otočila. Pak výstup na Praděd, taky pěkná stopa. Na poslední běžkování moc pěkné. Jen turisti by více mohli dávat pozor na stopy a nelézt do nich.
Vloženo 14.4.2019 9:37
Dneska taky paráda, zatím sluníčko, čerstvě upravená stopa Praděd-Švýcárna, mírně nad nulou :)
Vloženo 14.4.2019 7:24
ČHS-Švýcárna-Praděd teplota cca -4°C ráno slabé sněžení, které během dne zesílilo, původně nesjízdné úseky(ČHS-u Výrovky) díky novému sněhu v odpoledních hodinách opět sjízdné na starších lyžích. Od Švýcárny dál zafoukaná novým sněhem strojová úprava. Rozhodně pro mě bylo překvapení že pravděpodobně při posledním běžkování se ještě sklouznu na prašanu a bez jehličí ve stopě.
13:38
13:54
14:00
14:08

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 11.4.2019 20:23
Mezi Ovčárnou a Švýcárnou se nakonec ještě upravuje: "10.4.strojově upravená běžecká stopa na Švýcárnu.Budeme i dále upravovat" - to se píše v přebíraných zprávách od skiareálu Praděd, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Vloženo 10.4.2019 11:20
Tak z Červenohorského sedla už nepoužitelné. Ke Skalní tabuli více pěšky než na lyžích (jsou tam dva souvislé cca 500metrové úseky se sněhem, jinak se to střídá natolik, že se nevyplatí sundavat a nandávat lyže), dál jsem to vzdal.
Vloženo 7.4.2019 8:11
Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-ČHS. Dle infa se v sobotu konala poslední úprava této trasy. Po Švýcárnu super svezení,100cm sněhu, stopa pěkně upravená, pěšáci cesty ji ještě nestihli rozdupat, od jehličí v rámci možností většina úseků čistá.Sníh firn s ledovým podkladem, takže to jelo celkem rychle.(mazáno klistr hnědý Rex+na skluz žlutý parafín) Klesání směr na kamzík, i když se evidentně rolba snažila tak nejprudší část byla dost zasypaná jehličím a bylo potřeba na krátký úsek sundat běžky, jinak až ke Skalní tabuli to bylo velmi dobře sjízdné. Dále na ČHS už to se sněhem bylo dost proměnlivé někde až 50cm, jinde už sníh zmizel a bylo nutné přenášet (takových úseků bylo cca 5, ale byly naštěstí krátké), ale přesto stopa upravena až k silnici na ČHS. Jinak koukal jsem ještě, jak vypadá cesta směr Vřesová studánka a souvislý sníh na cestě začíná od sjezdovky a vypadá to že to bude taky sjízdné ale už neupravené a zašpiněné.
Vloženo 2.4.2019 19:24
Záleží na tom, jestli jsi masochista nebo ne. Jak to vypadá od Skřítku nahoru, nevím (stejně to asi člověk musí pěšky). Hřebenovka (Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - U Malého kotle) byla dneska dopoledne umrzlá, sněhu celkem dost, ovšem místy docela hustě, jinde méně, pokrytá jehličím, což moc jízdu neulehčuje. Samozřejmě už to taky trochu zdupali pěšáci. Skatem to jakž takž šlo, ve stopě jsem soupaž místy taky docela frčel, ovšem pokud bych měl něco namazáno, tak bych stál hned....
(Odpověď na dotaz uživatele Radomír z 2.4.: zdravím, dá se ještě ze Skřítku na hřebenovku (Ztracené kameny,jelení st. atd),děkuji Radek.)
Vloženo 23.3.2019 20:47
Skřítek - Alfrédka, 10 nad nulou, hodně měkké, po Zelené kameny hodně jehličí, pod Ztracené kameny pěšky. Skate, nebylo to špatné, spousta lidí jela klasiku. Pokud počasí potrvá, asi poslední běžky.
Vloženo 22.3.2019 22:46
Nová Ves -> Mravencovka: led, jehličí, sníh. Několik vytátých míst se musí přenášet. Ale pořád se dá.
Mravencovka -> Pod Malým kotlem -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny, Ostružná: super svezení, rolbař to v pátek večer protáhl, takže čistej sníh a rychlá stopa. Zítra ráno to bude super.
Bude se protahovat zřejmě i příští víkend.
16:59
17:29
17:47
18:07

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 20.3.2019 17:08
ČHS - Praděd - Ovčárna. Paráda.
Vloženo 19.3.2019 21:18
Dnes po měsíci opět ve stopě. Z Nové Vsi na Mravencovku nic moc. Málo sněhu s ledem a špínou. První kilometr je už na hraně (tady to do víkendu určitě nevydrží). Dál k Mravencovce přece jen lepší. Odtud po zelené TZ pěkná vyřízlá stopa, občas špinavá (ale nic hrozného) s tradičním vytátým místem v polovině stoupání. Od Alfrédky okruh Ostružná i směr Zelené kameny skvělé podmínky jak na klasiku tak především na bruslení. Díky klesající teplotě (po čtvrté hodině na Alfrédce těsně pod nulou) byly tratě tvrdé a rychlé. Sjezd kolem Malého kotle rychlé mimo stopu, ve stopě pomalejší a cukavé. Sníh se během výletu měnil několikrát, ale bylo to celé na tuhý vosk. Lidí jsme potkali asi sedm.
Vloženo 19.3.2019 20:10
Ovčárna - Švýcárna a zpět. Výborné podmínky, krásná stopa. Lidí minimum.
Vloženo 18.3.2019 11:43
ČHS -Praded-ČHS. Ráno v 9 projeto rolbou, ideální stopa, od Švýcárnu již hodně pevný podklad a kolem Pradědu čistý led, tzn pro s běžkaře náročné. Podmínky ideální. ..
Vloženo 17.3.2019 8:03
Ze Skritku pesky pod Ztracene kameny, jen kvuli tomu, ze jsem mel zavodni lyze, dnes uz ale na kamenacky. Pod Ztracenymi kameny - Mravenci sedlo - okruh Ostruzna - U Maleho kotle perfektni, docela rychla a uplne cista stopa. Nahore obrovske mnozstvi vlhkeho snehu, odpoledne +1,5°C polojasno, vecer -1,5°C zatazeno, mlha. Vyborne podminky a na polovinu brezna zcela perfektni. Obsluha na Alfredce jako vzdy usmevava, velke dekuji i panu rolbari.
Vloženo 19.3.2019 12:21
Byli jsme tam min. Týden, stopa byla dobrá, v horní části krásně výhledy, ale zpátky když přituhne, musí se opatrně, aby se to moc nerozjelo.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 18.3.: Prosím o informaci jak to vypadá na trase ČHS- Vřesová studánka, jsem začátečník, nikdy jsem tu trasu nejel a rád bych dne 20.3 vyzkoušel.)
Vloženo 15.3.2019 21:04
Dnes ČHS - Švýcárna - Praděd a zpět. Podmínky dobré, cca 15 cm nového sněhu, pod ním u ČHS tenký zmrzlý základ, ve vyšších polohách pak celkem přes metr sněhu. Stopa neupravená vyjetá běžkaři. Na závěr sezóny to byl pro mě luxus.
Vloženo 15.3.2019 17:26
Co udělat těm co vědomě ničí stopu. Nakopat je do zadku. Hotovo.
(Odpověď na dotaz uživatele Stopař z 5.3.: Zdravím vsechny běžkaře-tak jako mně, tak určitě i další štve, když se po stojově upravených cestách procházejí lidi bez lyží.Dokonce s dětmi v kočárku a volně pobihajícími psy-Nová Ves-Mravencovka-ale i jinde.K tomu ještě přibývá nový bum kolaři. Bohužel je málo "cedulek" které vystižně upozorňují, že na těchto cestách nemají co dělat. Myslím si, že je třeba s tím něco dělat...POMOŽTE !!!!!)
Vloženo 16.3.2019 12:38
Niceni stop vadi urcite vsem, jen nikdo nic nedela. Kdyz jim bude kazdy bezkar nadavat, tak jim to zneprijemni a treba toho casem nechaji.
Vloženo 16.3.2019 9:42
Zdravím-plně souhlasím s názorem -nakopat do zadku-na problém ničení stop bezohlednýmí chodci-bohužel je nás asi málo kterým to vadí. Nejvice by to mělo vadit těm, kteří tyto cesty upravují -dík za názor.
Vloženo 10.3.2019 19:22
Odpovím si sám, jel jsem ze Skřítku na Mravecovku s okruhem kolem Ostružné a zpět. Hustě sněžilo, jehličí většinou pod sněhem, kolem 16 začalo ještě hustěji pršet. Skřítek - Pod Ztracenými kameny spíš bez sněhu. Stopy na vrstevnici docela projeté, ale rychle se ztrácely pod novým sněhem. Bruslení bylo dnes za trest kvůli vrstvě nového sněhu, kdo vzal namazané lyže nebo zvládne soupaž, udělal lépe. Trasa Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka na tom byla o poznání hůř než zbytek. Snad po dnešním slejváku ještě nějaký sníh zůstane.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 9.3.: Ahoj, nemáte prosím aktuální, tedy sobotní, zprávy z trati Mravencovka - Pod Ztracenými kameny? Je tam po sněžení upravená stopa? Dá se bruslit? Mám to na Paprsek o dost dál, tak se ptám. Děkuji za odpověď.)
Vloženo 10.3.2019 17:26
na ČHS jsem čekal pár cm čerstvého, ale byl tam jen symbolický poprašek, na horu se to nelepšilo, pro bruslaře a soupažníky asi dobrý, ale pro mne nic moc, tak jsem to otočil přes Petrovku dolů a se zavřenýma očima sjel až k Pelikánovi
Vloženo 8.3.2019 0:10
Nová ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny:
Dole led a jehličí, nahoře 3 cm čerstvého těžkého sněhu.
Na klasiku to bylo pomalé, na skate trošku lepší. Mohli by to protáhnout.
16:00
16:58
16:58

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 7.3.2019 20:23
Skřítek - Alfredka a nadreny jak kůň, na klasiku už to není. Po Žlutý potok les plny jehličí, klistr se totálně zaspini a pak se s tím nedá jet.

Po včerejším sněžení na promocene podložce 5 cm nového sněhu, skate mnohem lepší, ac taky pomalé.

Chata na Alfredce otevrena středa až neděle 10-16.
Vloženo 7.3.2019 15:24
Včera jsme se ženou prošlápli stopu z Videlského Kříže směrem na ČHS t. zv. milionovou cestu (modrá cyklo). Ráno 5cm prašanu na V45. Cesta je hodně zničená od pěšáků, ale bokem to jde. Čím výš, tím líp. V oblasti nad
Vysokým vodopádem se již jedná o extrémní běžkování pro téměř nesjízdné obrovské návěje, nicméně je to velmi fotogenická oblast. Po překonání sněhových dun zimní pohádka a dále na sedlo super svezení. Dost tam fučelo a byla zima, rozhodně žádný jaro, fukýráky se hodily. Trasa je hodně ve stínu a severně orientovaná. Sjezd k zpět k autu na Videlský Kříž přes duny nad Vysokým vodopádem je adrenalinový zážitek. Informace na holidayinfo o sjízdnosti této trasy je dost zavádějící. V popisu této trasy se píše, že když si chcete odpočinout od davů běžkařů, tak zde nikoho, protože zde není hospoda, nepotkáte a opravdu jsme nikoho nepotkali.
Jirka
https://horlo.rajce.idnes.cz/Milionova_cesta_Videlsky_Kriz_CHS#milion_cesta2.jpg
Vloženo 5.3.2019 12:34
Okruh Žďárský potok - Nová Ves - Nad Karlovem - Mravencovka - U Malého kotle - Alfrédka - Žďárský potok
Žlutá turistická trasa ze Žďárského potoka do Nové vsi a úsek mezi Jelení a Nad Karlovem již s minimem sněhu (jsou to přece jenom jižní svahy). Ostatní úseky okruhu s velice slušným množstvím sněhu a perfektně upravenou stopou, na kterou už několik týdnů nezasněžilo (je trochu špinavá od jehličí). Závodní areál v okolí Nové vsi upraven, ačkoliv sníh už i tam řídne. Sjezd z Alfrédky do Žďárského potoka je lahoda, jen až na samém konci trochu zledovatělé.
Vloženo 2.3.2019 20:50
Ovčárna - Jelení studánka hodně zmrzlé, vyfoukané, ale sjízdné
dále na Alfrédku docela dobře sjízdné
Alfrédka-Mravencovka přes Malý kotel krásná stopa.
Mravencovka-Karlov po zelene většina cesty jehličí a led, některé úseky jsme vyzouvali
Karlov-Hvězda začátek místy úplně bez sněhu, ale asi po 2 km potom krásná stopa až na Hvězdu
Vloženo 2.3.2019 19:59
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Pod Zelenými kameny - okruh kolem Ostružné - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka, zpět na Skřítek jsem to vzal přes Žlutý potok. Bruslení a soupaž, na klasiku to už spíš není. Úprava po celé trase skvělá, bruslení i stopa, jen místy hodně jehličí, jak se dá očekávat když nesněží. Pod Ztracené kameny jsem to sundal, ale s dvojkovými lyžemi by to asi šlo. Zelená z Mravencovky na Alfrédku je na hraně, takže je lepší to vzít přes Malý kotel. Ze Žlutého potoka na Skřítek místy divoké, ale šlo to. Jinak dobré, skluznice to vzala. Lidí docela dost, bufet na Alfrédce otevřen.
Vloženo 2.3.2019 18:31
Parkoviště restaurace na Hvězdě pod Ovčárnou - Jelení cesta.
Upraveno rolbou v pátek 1.3.2019, 1 stopa + skate.
Stav v sobotu: Na Hvězdě zledovatělé, směrem nahoru to měklo, od cca 965 n.m. bílý, čistý namrzlý sníh, klasika fantazie. Sjezdy bezpečné.
Vloženo 27.2.2019 23:31
* Žďárský potok -> Žlutý potok: na slunku měkké, ve stínu tvrdé. Pěkná stopa.
* Žlutý potok -> Zelené kameny: pěkná stopa
* vrstevnice: pěkná stopa
* Pod Ztracenými kameny -> hřeben: tvrdé, ušlapaná cestička. Jet se to moc nedá, pěšky se to neboří.
* hřeben: tvrdé
* Jelení studánka -> Alfrédka: dobré, ani ne moc rozbité. Spodek dokonce protažen rolbou.
* Alfrédka -> Žďárský potok: dost jehličí. Poslední kilometr protažen traktorem - bez stopy, ale dá se jet.
12:33
14:06
14:06
14:07

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 28.2.2019 14:35
U Nové Vsi u Rýmařova je na tratích sněhu dost, ale také dost jehličí. Účastníci závodů v lyžařském orientačním běhu, které se tam budou konat o víkendu, mají zvážit použití dvojkových lyží - "Pořadatelé po dnešní práci v terénu konstatují, že závody se uskuteční dle rozpisu. Sněhu je v prostoru dostatek, nicméně teplé počasí posledních dnů značně zašpinilo sníh jehličím, což je místy problematické. Proto si pro jistotu připravte i dvojkové (horší) lyže" - zdroj: http://www.ski-o.cz/novinky-sekce-lob/posledni-zavodni-vikend-bude-dle-planu
Vloženo 27.2.2019 9:17
Skřítek- Zelené Kamney-Alfredka-Žlutý Potok-Skřítek
Místy už hodně špinavé, ake jinak to šlo. Jarní lyžování, na slunci cukr v lese je to ještě ráno trochu namrzlé. Sjezd na Žlutý Potok PARÁDA.
Vloženo 24.2.2019 23:48
červený, zelený a modrý okruh u Skřítku: poprašek čerstvého sněhu vylepšil stopu zejména v lese, kam se nedostala rolba a zmírnil ledovatost stopy. Kde mohla projet rolba (zejména větší část zeleného okruhu na Hvězdu a zpět) byla krásná, tvrdá, rychlá stopa na soupaž a skvělé podmínky na bruslení. Díky všem, kdo zajišťují rolbování.
Vloženo 24.2.2019 22:41
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova, zřejmě poslední v letošní sezóně.

Vyráželi jsme za teploty cca 0°C. Stopa zmrzlá, pod stromy hodně znečištěné jehličím. Mimo vysoký smrkový les čisté a super na skluz i odraz. Sjezd na rozcestí Karlov/M. Morávka příjemný, vcelku rychlý a jelo to dobře i po jehličí. Poslední kilometr klesání do Karlova problematický - málo sněhu, led, špína... Asi dvacet nejhorších metrů jsem raději přenesl. Karlovem k vodárně se musí asi 1 km pěšky, silnice je ledovatá, je to nepříjemné. Od vodárny na Mravencovku ledovaté a špinavé nicméně stříbrný červený swix v kombinaci s nalepeným jehličím fungoval, takže jsem to zvladl celé ve stopě. Dolů to ale tudy nedoporučuji... Od Mravencovky kolem Malého kotle už poměrně čisté a sněhové, sníh se ale postupně měnil, takže jsem musel přemazávat. K Alfrédce super sníh, od Alfrédky (+ 1,5°C) k Zeleným kamenům tvrdé, rychlé, umydlené, na odraz nic moc, takže většinou soupaž. Na bruslení ale výborné a platí to v podstatě o celé trase... Sjezd ke Žlutému potoku rychlý ale bezpečný. Kolem potoka ke Škaredé jedli velmi příjemné (i tady stále 30-50 cm), Žďárský potok - Ptáčník - Stará Ves už sníh poměrně mokrý, ale stopa tvrdá. Sníh zatím drží i na jižních svazích. Přes Janovický les špinavější, ale dá se, z Nového Pole do Rýmařova občas vykukuje hlína, ale zatím překvapivě souvislé, takže jsme dojeli až k nemocnici bez sundávání. Nakonec lepší, jak jsem čekal a od Malého kotle vyjma Janovický les stopa víceméně čistá. Kopce na opačné straně k Ondřejovu a Stránskému z pola bez sněhu, a směrem na Jamartice, Štáhle a Břidličnou sníh zmizel docela. Oblevu příští týden určitě nepřežije Nové Pole a osluněné svahy kolem Staré Vsi, od Žďárského potoka by to mohlo vydržet.
Vloženo 24.2.2019 21:18
Žďárský potok - Pod Zelenými kameny, lehce nad nulou, sníh byl přemrzlý i na vrstevnici na Alfrédku, ale klistr jsem nemazal, takže bruslení nebo soupaž. Stopa nicméně strojová, docela dost jehličí, trochu to působilo jako konec března.
Vloženo 23.2.2019 20:27
Jeli jsme z červenohorskeho sedla přes švycarnu na kurzovni a ovcarnu luxusně upravena stopa kvalitní sníh super počasí mrzlo že švycarny na sedlo už více lidí a že sedla na kurzovni zástupy nazpět už davy pominuly celkové nádherné bezkovani korunován výhledy až někam k Orlický horám se sluníčkem
Vloženo 23.2.2019 19:59
Ramzová -> Lanovka na Šerák -> Keprník-> nazpět na Šerák a po sjezdovce do Ramzové na vlak.
Z tohoto hřebene zde dost chybí reference a proto mi dost vrtala hlavou, a není divu - není tu běžkařská stopa, o které by se dalo mluvit. Povrch sněhu přemrzlý, na jižní straně popuštěné a s plotnama, všechno rozdupané od pěšáků. Jízda se podobá spíše skialpinismu a freeridingu mezi stromkama podél cesty, a v závěru sjezdovému lyžování (strašné vyjeté plotny na sjezdovce - sjízdná běžkama jen částečně), ale zkoušet tohle na obyč běžkách není zrovna výhra. Rovná stopa nahoře stejně ani nejde udělat kvůli navátým vlnám sněhu mezi stromky. Na Šeráku víceméně brněnské ceny, dá se slušně najíst po vymrznutí na lanovce. Běžkový zážitek to moc nebyl, ale myslím že letošní zimu můžu s klidem uložit k ledu. Díky všem co vyšlapují a upravují stopy, doufám že do nich znovu vyrazím již letos.
Vloženo 23.2.2019 16:58
Ráno nádherné počasí, krásně upravená stopa. Bohužel se v upravených tratích někdo prošel, takže skate ze Sedélka přes Švýcarnu na Červenohorské sedlo nepříjemné. Zpáteční cesta ze Švýcarny na Ovčárnu velice nepříjemné díky chodcům kteří neuhnou, jdou vedle sebe a když se zeptám proč ničí stopu tak mi začnou vyhrožovat. Zvláštní Praděd. Zase dlouho ne.
Vloženo 22.2.2019 10:32
Odpoledne 13-17h ČervenohorskéSedlo>Praded zpět 13-17h , 1den staré vyrolbované krásně pevná stopa.
Ze sedla trošku měkké a drobné sněžení, >1100m drobné sněžení, Praděd klasicky vánice, cca 3cm nový sníh, jistě sněžilo i přes noc. Mělo by být 10cm nového. Chystám se na sobotu hřeben Skřítek-Praděd a do Koutů co půjde dojet :)
Vloženo 23.2.2019 14:50
Z Nové Vsi na Mravencovku zledovatělá, špinavá stopa s jehličím. Dál na Alfrédku nový sníh cca. 7 cm. Trasy po obědě krásně upravené rolbou.
Vloženo 21.2.2019 23:14
Skřítek-Mravencovka klasika i skate 😉 Po rozcestník Pod Ztracenými kameny jen skate nebo sundat běžky ☺️ Dále už parádička zejména bruslení - byli jsme včera
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 21.2.: Ahoj, rolbuje se v oblasti Skřítek - Karlov pod Pradědem jen na klasiku nebo i na skate? Díky.)
Vloženo 17.2.2019 1:54
Žďárský potok - směr Pod Zelenými kameny. Strojová stopa i bruslení, +7 a azúro. Místy jarní svezení, klistr swix -3 - 10, odraz se ale nekonal, takže spíš bruslení nebo soupaž.
Vloženo 16.2.2019 20:05
Kurzák-ČHS-Vřesovka-Keprník-Šerák-Ramzová-Ostružná. Rano do deviti jeste bez lidi a cerstve upravena stopa byla luxusni. Na sjezdu na ČHS už to na sluníčku měklo. Po Vřesovku upravene pak turisťárna. Místy měkké misty zmrzle. Sjezd z Keprniku plny velbloudu😀 ze Šeráku jsme to vzali po turisticke červené a nebyla to dobra volba. Uzke spinave rychle jeste ze se dalo brzdit v pravem brehu. Doporucuji spis po sjezdovce. Z cernavy lesni cestou opet led a spina😐
Vloženo 16.2.2019 18:35
K předchozímu příspěvku ještě dodávám - sníh je velice tvrdý, zledovatělý, pokud nepřipadne a nezmění se počasí, myslím, že letos to bylo poslední svezení (Ramzová, Lesní bar, Horní Lipová)
Vloženo 15.2.2019 21:22
Nová Ves-Alfrédka-Jelení studánka-Ovčárna. Po Alfrédku strojova stopa. Ve stope hodne zmrzle mimo se s klistrem docela dalo. Na jeleni turistarna zmrzla stopa na slunicku mekla. Hrebenovka peklo na mazu- nenasli jsme recept. Jakoby sklenene strepy na tvrdem podkladu. Ale ta panoramata to vynahradila😀
Vloženo 13.2.2019 22:34
Rýmařov odpoledne + 1°C, mokrý sníh. Stopa na Starou Ves celkem rychlá, umydlená. Mazáno červeným swix stříbro - moc nebral, přemazáno červený extra - to už bylo lepší. Dál směr Výhledy sníh víc vatovitý a tupější- na odraz dobré, na skluz trochu horší, okruh na Výhledech částečně zafoukaný, ale celkově dobré. To samé kolečko pod Kamennou horou. Subjektivně nejlepší stopa byla mezi Výhledy a Kamennou horou. Sjezd na Janovice přiměřeně rychlý a bezpečný. Nahoře mlha a velmi jemné mžení, které člověk ani nevnímal. Všeho všudy jsme potkali asi 15 běžkařů. Nakonec z toho byla ještě pěkná lyžovačka, lepší, než jsem čekal.
Vloženo 12.2.2019 22:25
Mám informaci od známého, že dnes projížděli stopy na Rýmařovsku a jelo se výborně. Sněhu zatím dost a včera prý připadlo 10 cm nového.
Vloženo 11.2.2019 8:05
To máte asi nejlepší přejet do Ostružné/Ramzové/Petříkova a jít na Paprsek, nebo do Koutů a jet nahoru ke Švýcárně/Pradědu nebo vyjet na Červenohorské sedlo a tam pak na Vřesovku nebo na Praděd, ale tam se platí myslím 200,- za parkování. Nebo si razit vlzstní stopu někudy kolem Přemyslova :)

(Odpověď na dotaz uživatele Vladka z 10.2.: Ahoj!Kam prosim na lyze v okoli Premyslova?Ze sedla na Tri kameny trsgedie,rozbombardovane od lidi bez sneznic.Dekuji)
Vloženo 9.2.2019 22:13
Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - U Škaredé jedle - Žlutý potok - Pod Zelenými kameny a směr Alfrédka. Skvělá úprava na klasiku i bruslení, občas jehličí, většinou jedna stopa.
Vyjížděli jsme kolem 14, bylo kolem nuly, dole byl přemrzlý sníh, chtělo to asi klistr, růžový swix začal zabírat až kolem Huberta, sjezdy byly hodně rychlé. Na vrstevnici na Alfrédku byla mlha a lehce foukalo. Dnes jsme potkali relativně hodně lyžařů.
Vloženo 8.2.2019 18:46
Rýmařov parádně upravené stopy, hodně tras na klasiku i skate, už jen to slunce (dnes nám nesvítilo) a je to ,,běžkařský raj''.
Byli jsme tu poprvé, maximální nadšení! Teď si jen přát,aby nasnežilo a nebude moc tát! Přijedeme zas!Moc děkujeme správci tratí;-);-);-)
Vloženo 6.2.2019 23:10
Žďárský potok, Alfrédka po červené, okruh Ostružná, Zelené kameny, Žlutý potok. Super podmínky, tvrdá stopa, jelo to rychle. Dole byla stopa trochu namrzlá.
16:16
17:14

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 6.2.2019 20:18
Vrbno Pod Pradědem od Andělky - po plynu - před Anenskou myslivnou doprava - Malá Hvězda - po modré zpět do Vrbna - po polích zpět k Andělce. Upraveno pěkně - ale stopa od lidí je lepší než strojová protože skůtr to vykrojí až na ten zmrzlý základ. Úsek Malá Hvězda - Vrbno po modré začíná krásně, ale ve sjezdu jsou kamínky a nad Ludvíkovem v lesních úsecích hodně nečistot. Skol.
Vloženo 5.2.2019 22:12
Tak, tak, Skřítek, Hvězda, červvený okruh, super počasí, super stopy, luxus ...
Vloženo 5.2.2019 21:54
Klasikou v 9:30. Ovčárna - Praděd - Švýcárna a zpět na Ovčárnu. Luxusní stopa, počasí nádherný. Málo lidí. Máza tutová (Modrý Svix extra). Skol.
Vloženo 4.2.2019 21:19
Rýmařov-jako vždy paráda!Upravená hromada stop na klasiku i skate rolbou.Teplota -1 °C
Vloženo 3.2.2019 1:06
Červenohorske sedlo - Červená hora. Slabě nad nulou. Mrholení, silný vítr v mraku. Sníh na povrchu mokrý, ale dobře sjízdný, stopa ještě trochu vymrzlá, na Červené hoře končí. Sněhu je v té výšce hodně, ale vítr výlet poněkud ztížil. Do kopce s větrem, zpět protivítr, Na běžky jsou v Jeseníkách lepší místa.
Vloženo 31.1.2019 14:24
Rymarov,opet parada.Nikde nikdo,-3 stupne,cerstve,premrzle stopy jak na klasiku tak skate od rolby.
Vloženo 31.1.2019 10:53
Blbě
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 29.1.: Zdravím, nevíte jak to vypadá v Koutech?)
Vloženo 31.1.2019 11:28
Před včerejškem jsem psal dotaz jak to vypadá v koutech....dnes mi odpověděl uživatel Radek, že blbě. Pokud nevíte, neodpovídejte na dotazy. Včera 30.1. jsem tam byl a všechny stopy upravené. Výstup na Dlouhé stráně asi nejhezčí svezení tento rok. Jen škoda, že chtějí 300kč za lanovku, to bych jim nedal. Takže jsme si to vyšlápli - není to nic strašného.
Vloženo 30.1.2019 17:46
Dnes Skřítek-Hvězda-Rabštejn, čerstvě upraveno jak na klasiku, tak na skate. Luxusní svezení. :-)
Vloženo 28.1.2019 16:40
Tratovka krtinec skritek a rabstejn jela rolba v patek v noci.
Vloženo 27.1.2019 21:34
Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - U Škaredé jedle a směr Pod Zelenými kameny. Po Škaredou jedli stopa nebyla dokonalá, pak strojová stopa, po Žlutý potok dvě, pás na bruslení tentokrát nebyl. Vyjížděli jsme po 14, nahoře kolem -2, růžový swix v45 většinou držel. Jedno z rychlejších svezení v sezóně.
Vloženo 27.1.2019 21:08
Rýmařov - Stará Ves - Ptačák: tvrdá vymrzlá stopa, v +2 st. nedržel červený speciál, relativně zabíral fialový klistr.
Stará Ves - Alfrédka po červené: starší, ale dobrá stopa pro klasiku, na skate by to něšlo - nový sníh neprohrnut.
Alfrédka - Mravencovka, Alfrédka - Skřítek - Žďárský potok: čerstvý prašan projet rolbou - trochu se bořily hůlky, ale super svezení.
Vloženo 27.1.2019 20:37
Traťovka - Krtinec - Rabštejn - Hvězda - Traťovka, nic strojového, ale paráda ( výjezd autem na Traťovku je jen pro zkušenější a vybavené řidiče, kteří se umí modlit, aby nepotkali jiné auto )
Vloženo 27.1.2019 14:14
Rymarov a okoli,hromada cerstvych stop od rolby jak na klasiku tak skate.-1 stupen,mlha.Diky mlze pouze 99,9% spokojenost 😉
Vloženo 30.1.2019 0:47
Skřítek -Ztracené kameny-Jelení studánka-Vysoká hole-Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-Červenohorské sedlo-Kouty nad Desnou. Skvělý výlet! Ze Skřítku pohoda, prašan, ale úsek mimo pásmo lesa od Pecného po Vysokou holi byl krutopřísný! Mlha, silný vítr s vodorovným sněhem a závěje, o stopě se nedá mluvit, teď už vím, jak se cítil Loprais v písečných dunách na Dakaru :-))) Parádní výzva! Z Ovčárny do sedla oraniště a Václavák pro pěší, ale ze Švýcárny po ČH sedlo paráda. Na sedle jsem změnil plán dojet až do Ramzové přes Keprník, časová ztráta z hřebene byla příliš velká, tak jsem se pustil neznačenou cestou podél silnice do Koutů. Parádní sjezd, ale už dlouho jsem nebyl tak vyděšený, Jelo to opravdu hodně rychle a v úzkém koridoru v hlubokém sněhu se moc brzdit nedá:-)). Každopádně dobré pivko v Koutech bylo příjemnou tečkou za vydařeným výletem.
Vloženo 28.1.2019 22:23
Okolí Přemyslova. Z Nových Losin po lesní neznačené cestě - sněhu do půlky stehen, přelézání stromů. Pak po traktorem prohnuté vrstevnicové cestě a sjezd po Slunné stráni. Z Přemyslova stoupání směr Tři kameny a okruh okolo Ucháče. Vše jen prošlápnuté od běžkařů, hůlky se bořily čtvrt metru do země. Nechápu, proč to neupravují strojově, okruhy typově jako Suchý vrch. Hlavně, že píšou na webu skiareálu, že se trasy upravují:-(
Vloženo 26.1.2019 23:29
Skřítek, okruh 10 km. Strojem udělané dvě stopy a mezi prostor pro bruslení. Parkoviště na Skřítku překvapilo, že bylo skoro plné, že 50,- a že obsluhoval nějaký Ind mluvící jen anglicky :) Lidé příjemní. Sněhu všude dost. Happy.
Vloženo 26.1.2019 19:37
Vy místní to ani nectete, toto je další návod pro neznalé. Poprvé jsem vyzkoušel běžecký ráj zvaný Alfredka-Mravencovka. Je skvěle dostupný ze Skřítku (motorest na silnici 11 ze Šumperka do Rýmařova), bohužel ale ne pro ty Pražáky, kteří rádi hrom.dopravu (třeba pro mne). Bus na Skřítek vyjíždí ze Šumperka v 7 55, tedy dříve než první spoj z Prahy. Chce to tedy mezinocleh. Projezdil jsem co nejvíc tras v okolí páteřní trasy Skřítek-Alfredka-Mravencovka-Karlov-Nova Ves-Stara Ves-Skritek.
Všechny lyžařské trasy, které jsou v zimní mapě vedené jako upravované, upravené byly (klasika i skate) až na tyto tři výjimky: 1) když stojíte v Karlově u MZLU, tak na Mravencovku je strojově upravená jen ta jižnější trasa, ta zelená; 2) úsek Nová Ves-Stara Ves (po žluté); 3) úsek Žďárský Potok-U škaredé jedle. Tyto úseky jsou udržované jen za použití nebojácných lyžníku. Trochu zklamáni můžete být z průjezdu Karlovem, od MZLU ke konečné busu to bylo posypáno štěrkem a ani výpadovka směr Hvězda není moc hvězdná, je to místní cesta pro auta, pěší, lyžaře a podle toho vypadá.
Jinak popsanou trasu doporučuji, když se povznesete nad ten krutý výplaz ze Skřítku na Pod Ztracenými kameny (velkou část jsem musel stromkem), tak si užijete parádní trasy.
Vloženo 23.1.2019 20:55
Dnešní trasa: Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět. Teplota -9, ale slunečno a bezvětří, takže pocitově nižší. Výhledy díky skvělé viditelnosti parádní. Stopy v dobrém stavu, jen sjezd ze Ztracených zpátky na Skřítek byl po namrzlém sněhu náročný, cestou nahoru jsem potkala několik lyžarů, kteří to šli radši pěšky.
Vloženo 22.1.2019 21:10
Dnes odpoledne Rýmařov - Nové Pole - Javor - Výhledy - Kamenná hora - Stříbrné Hory - Rýmařov

Stopy stále ve výborném stavu a ze stadionku čerstvě najetý okruh nad Stráleckým údolím, tady je to asi úplně nejlepší. V Janovickém lese trochu nečistoty ve stopě, jinak vše OK. Celou dobu azuro a mrazivo (po Ondřejov mlha) a jen slabý větřík.
Vloženo 22.1.2019 18:56
Karlov - Mravencovka - Alfrédka - Mravencovka - Vyhlídka na Vsi - Mravencovka a Karlov. Všude krásná stopa, z Alfrédky na Mravencovku pohodový sjezd. Počasí vyšlo nádherné.
Vloženo 22.1.2019 11:28
V neděli trasa na Hvězdu - krásné lyžování, stopy upravené, počasí nám také vyšlo, paráda.
Vloženo 20.1.2019 22:44
Skřítek - Hvězda: -4, hodně sněhu, dvě dokonalé stopy, uprostřed pás na bruslení, modrý swix s fialovým pruhem skvěle držel. Zatím nejlepší svezení v sezóně.
Vloženo 20.1.2019 20:31
Dnes Rýmařov - Stará Ves - Žďárský potok - Kamenná hora - Horní Město - Rýmařov

Vyjma Ž. potok - Výhledy (zelená TZ) a kousíčku u Skal stopy ve výborném stavu, tvrdé, vymrzlé. Na fialový speciál to do kopce trošku střílelo, ale nepřemazával jsem. Chvíli (kolem jedenácté) slunečno, zbytek pod mrakem, ale bezvětří. Nad Rýmařovem je rolbou vyjetá stopa i nad Stráleckým údolím podél lesa. Zde nikdo nejezdí a stopa je ve výtečném stavu. Nedoporučuji ale sjíždět do údolí k bývalému areálu - v lese to nevypadalo nic moc. Na Žďárském potoce výborná dršťková polívka.
9:57
10:04
10:38
10:40

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 20.1.2019 17:21
Dnes okruhy v Nové Vsi, Mravencovka, Alfrédka, okruh okolo Ostružné a zpět do Nové Vsi - vše skate. Naprosto fantastické podmínky, obzvláště okruh okolo Ostružné je luxusní, i když sníh byl místy měkčí, mohl by být více utlačený. Lidí docela dost, v pozdějších hodinách problém s parkováním u rozhledny na Nové vsi. Jinak ale jedny z nejlepších podmínek, jaké jsem tam kdy zažil. Doporučuji. I klasika musí být luxusní svezení, zřejmě by měl bez problému držet klasický "modrý extra". No ale jedním zadkem na dvou židlích sedět nelze, takže klasika až příště. Počasí má vydržet.
Vloženo 20.1.2019 13:16
Kouty - okruh Mravenecnik kolem Dlouhych strani, stopa neupravena,rozjezdena,hodne rozdupana (nejvic kolem horni nadrze) a v ceste na mnoha mistech stromy do pulky cesty. Navic za vyjeti lanovkou v Koutech chteji nehoraznych 300,- za jednu jizdu! (zdrazeni o 50% oproti lonsku). Na bezky nedoporucuji,jsou aktualne mnohem lepsi mista.
10:37
10:55

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 20.1.2019 14:10
- Hvězda směr Vrbno: podle bilestopy.cz zde měla být čerstvá stopa. V reálu to tam projel jen skútr, bez kopyta, bez ničeho. Hodně listí a větviček.
- Hvězda - Kapitánská cesta - Karlov: super svezení, čerstvý manšestr, málo lidí
- Karlov - Mravencovka - Alfrédka: dobrá stopa, hodně lidí
- Alfrédka - Jelení studánka - hřeben: dobrá stopa od lidí po cestě tam. Nahoře nebeská nádhera. Stopu bohužel zcela zničily 2 nány, co si v ní vykračovaly pěšky.
- Alfrédka - Zelené kameny - Žlutý potok: pěkná stopa
- Žlutý potok - Škaredá jedle - Ždárský potok: pěkná stopa
- Žďárský potok - Ptačák - Kamenná hora - Rýmařov: i přes pokročilo hodinu stále dobrá, tvrdá, rychlá stopa. Najíždí se tu nové okruhy, doporučuju.
8:15
8:22
11:06
11:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12) + jejich polohy na mapě

Vloženo 20.1.2019 9:38
Skřítek – Alfrédka – Nová Ves – Karlov p.P. Výtečné. Ze Skřítku přes Žlutý potok na Zelené kameny, ráno zcela nová stopa s manšestrem. Tam minimální provoz. Od Zelených kamenů už tradičně hustší, ale bez tlačenice. Bufet na Alfrédce skutečně v provozu, bývá fronta, ale nakonec jsme si i sedli k pivu do kelímku.
Pak pokračujeme pod Malý kotel, stopa je tu už užší, ale místa nakonec dost. Sjezd na Mravencovku velmi příjemný. Pak modrou cyklo k Nové Vsi a do hospody Na Vyhlídce, kde jsme celkem rychle chytli místo (jinak je restaurace kolem poledne dosti obsazená). Na parkovišti u rozhledny dosti plno aut, slunečno vylákalo kdekoho. Dokončujeme do Karlova po žluté TZ, už je to přeci jen níž takže sníh má už jinačí strukturu než nahoře, ale rolba tu jezdí pravidelně. Bohužel tu chodí i dosti pěší, takže je třeba počítat s pošlapanou stopou pro bruslení.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 15)

Vloženo 20.1.2019 5:15
dal jsem modrý, ale často jsem musel přidávat, občas to ustřelilo. ale nejsem dobrý mazač:)
(Odpověď na dotaz uživatele Zbyněk z 19.1.: Sysel:
Díky za informaci, zrovna tuhle trasu chceme jet zítra. Ještě bych se chtěl zeptat, co jsi mazal. Je to na modrý extra nebo jsou stopy ledovaté?)
Vloženo 19.1.2019 20:36
Stará ves- Stříbrné Hory - Horní město - Rýmařov. Sněhu dost, projeto dnes rolbou. Za mě výborné.
Vloženo 19.1.2019 18:37
Annenská Huť v 9 hod. -13st, cesta na Škaredou jedli jen hluboká stopa od traktoru na hranici sjízdnosti, dál slušná stará stopa na Žlutý potok, dál na Alfrédku čerstvá parádní rolba. Skluz na promrzlém sněhu velmi tupý.
Zpět odbočka ze Škaredé jedle po zelené zn. hnus na hranici sjízdnosti, louky pod Ptáčníkem najeta čerstvá rolba. Parádní slunný a mrazivý den.
Vloženo 19.1.2019 12:10
Skritek - Hvezda - Rabstejn - rano krasna dvojstopa i prostredek na brusleni,skoro celou cestu,jen posledni 3 km ze Sedla Skritek na Skritek jel jen skutr a stopa byla trochu rozjezdena. Krasne lyzovani

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 18.1.2019 8:18
Skřítek
večer v cca 19 hod jsem projel na běžkách trasu Skřítek - Rabštejn-Hvězda-Skřítek. Je poměrně hodně nového sněhu ( 10-20 cm), místy závěje, projeto pouze o běžkařů, skate nereálný, teplota - lehce nad nulou. U Rabštejnu kvalita sněhu horší, ale kolem Skřítku parádní. Chce to ale rolbu na úpravu, vlivem závějí to je spíš o chůzi než o běžkování.
Vloženo 17.1.2019 20:36
Trasa: Skřítek - Hvězda, na začátku rolbou upravená stopa, která po cca 2 km končí, dál už jen prošlápnutá stopa, takže jsem se otočila a zkusila Skřítek - Žlutý potok, kde byla dnes čerstvě strojově upravená stopa, jelo se výborně.
Vloženo 16.1.2019 13:34
Zdravím,
ze Staré Vsi můžete jet kolem Ptáčníka na Žďárský potok a dále kolem Škaredé jedle na rozc. Žlutý potok. Odtud buď stejnou cestou podél potoka nebo přes kopec blíže silnici zpět na Žďárský potok. Lze také pokračovat na Skřítek nebo přes Zelené kameny na Alfrédku. Tady už je ale náročné stoupání.
Další možností ze Staré Vsi je vyrazit na druhou stranu na Výhledy, Kamennou horu, Horní Město, Rýmařov. Vyjma stoupání na Kamennou horu jde o lehký terén s minimem lyžařů. Nedoporučuji ale za větrného počasí. Stav stop můžete sledovat tady: http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/rymarov Pár fotek z této lokality: https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6529564753882147713
(Odpověď na dotaz uživatele Vít z 16.1.: Ahoj ,
Chtěl bych v pátek 18.1.vyrazit z Staré Vsi někam na běžky .Nikdy jsem tam nebyl .Prosím o nějaký typ na upravenou stopu pro začátečníky .Díky)
Vloženo 16.1.2019 12:57
Nad Karlovem-Mravencovka-Alfrédka-dopoledne nic nebylo upravené,jen zasněžené trasy cca 20 cm čerstvého sněhu.
Vloženo 15.1.2019 12:13
Asi takto
(Odpověď na dotaz uživatele Marena z 15.1.: ad Jana: při vkládání je tam druhá záložka "Přidat dotaz", pak se dá odpovědět přímo.
Obecně platí: kamkoli, kde je to projeté rolbou - mrkněte na bilestopy.cz. JInak z Ramzové dolů do Horní Lipové, další možnost z Petříkova po magistrále na Paprsek.)
Vloženo 15.1.2019 12:33
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Malým kotlem - Mravencovka - Nová Ves
Jeli jsme navečer, s čelovkou. Čekala nás čerstvě urolbovaná stopa. Bylo to parádně tvrdé a rychlé, na modrý vosk. Rolbu jsme potkali cestou na Alfrédku, jak se vracela. Nahoře začalo chumelit, takže cestou zpět už byly stopy dost zapadané.
Vloženo 15.1.2019 8:32
Už nevím, kdo se ptal na prechod z Seraku, my teda byli jen u chaty, ale vse zafoukane, mega zaveje...a horska sluzc nedoporucuje hrebenove tury.
Vloženo 14.1.2019 19:14
Trasa: Stará ves - Alfrédka - Pod Zelenými kameny - Žlutý potok - Stará Ves
Vcelku příjemný okruh, cca 20 km dlouhý, třetina do kopce, třetina po rovině, třetina z kopce. Kdybych ho šel znovu, asi bych šel opačným směrem (sjezd od Alfrédky je plynulejší a tudíž delší).
Sněhové podmínky: Výborné, v dolině kolem 30 cm, nahoře určitě přes metr, velké množství čerstvého sněhu, teplota pod nulou, zima jako v pohádce.
Stopa: Do kopce i z kopce (tzn. Stará ves - Alfrédka a Pod Zelenými kameny - Stará ves) nebyla žádná stopa, jel jsem prakticky v panenském terénu kvůli novému sněhu, který všechno zakryl, do prašanu jsem se každý krok propadal nad kotníky. Po vrstevnici od Alfrédky k zeleným kamenům byla stopa prošlápnutá od celkem 6 lidí (z nichž jeden jsem byl já), strojovou úpravu nečekejte. Okruh kolem Ostružné projetý ani prošlápnutý nebyl.
Vloženo 14.1.2019 16:38
Ve stredu to vypada ze aspon po 6te ranni uz spis nebude snezit. V utery na to co mozna dosud vyslapli bezkari napadne kolem dalsich deseti cisel, takze zadna stopa minimalne ze Seraku videt nebude. Ale je to tam jak v pohadce dle webkamer. Do kopce makacka, ale zas z kopce se to v tom prasanu pojede tahlymi obloucky vyborne, ani nebude treba zadne skialpy. Od CH na Svycarnu uz bude vetsi sance ze bude proslapnuto, jestli projedou rolbou tezko rict. Neslapat moc na svahy nad 30stupnu, lavinove zpravodajstvi https://www.horskasluzba.cz/cz/pocasi-na-horach/lavinova-predpoved/jeseniky

(Odpověď na dotaz uživatele Rada z 14.1.: Ahoj. Myslíte, že půjde udělat ve středu 16.1. přechod z Ramzové na Ovčárnu po hřebenu? Díky. Rada)
Vloženo 14.1.2019 16:19
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 14.1.: Jde prosim nekde najit, kde jezdily rolby v Jesenikach? Neco jako je skimapa.cz v Jizerkach? Nebo na to v Jesenikach vsichni "kaslou"? Diky.)

http://bilestopy.cz/cs
Vloženo 17.1.2019 8:57
Karlov-Mravencovka-Alfredka-Ostruzna, celý víkend sněžilo cca 15cm, stopy projeté pouze v pátek, o víkendu největší nápor běžkařů a všichni znechuceni úpravou stop se vraceli zpět. Nenašel by se někdo odpovědný, kdo může do problematiky úpravy stop mluvit a ty dva pány (nechci tady jmenovat) co mají na starost úpravu v okolí Karlova vyměnit a dosadit tam někoho schopného, který vyjede dle dané situace a né jen striktně v úterý a pátek a ještě podle nálady? Peníze na to dostávají z kraje, jen se jim nechce a odnáší to X desítek běžkařů. Děkuji
Vloženo 13.1.2019 20:40
ČHS - Švýcárna - Praděd - Petrovka - Kouty, nikde ani (čerstvá) stopa po rolbě, někde návěje do pasu, na Pradědu dost foukalo, dohlednost 50m, tak tam nebylo narváno, mají tam tmavého, několikrát jsem neodolal, což se projevilo ve sjezdu + takové to světlo, ve kterém nevidím muldy, dole v Koutech už to padalo dost mokré, podařený vejlet
Vloženo 13.1.2019 18:11
Karlov - Mravencovka - Nová Ves - Jelení - Nad Karlovem - Karlov
Sněhu spousta, ale ohromně lepil (ještě, že mi nějaký super chlap namazal lyže modrým voskem, díky). Ráno byla stopa jen prošlápnutá, kolem poledne projetá rolbou. Počasí fajn.
Vloženo 16.1.2019 22:11
Z nádraží Ostružná kolem větrníků na rozcestí Pod Stráží a potom vlevo do Branné. Po počátečním stoupání jsou to již rovinky. Viz zimní verze mapy.cz a bilestopy.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.1.: A muzete nekdo poradit trasu pro uplne zacatecniky? Z Ramzove nebo Ostruzne?)
Vloženo 16.1.2019 22:11
Z nádraží Ostružná kolem větrníků na rozcestí Pod Stráží a potom vlevo do Branné. Po počátečním stoupání jsou to již rovinky. Viz zimní verze mapy.cz a bilestopy.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.1.: A muzete nekdo poradit trasu pro uplne zacatecniky? Z Ramzove nebo Ostruzne?)
Vloženo 12.1.2019 22:59
Skřítek - Hvězda a zpět + červený okruh, idealní podmínkky ...
Vloženo 12.1.2019 22:06
Jezdil jsem dnes v dobe 9:30-13:30 na trase Skritek - Alfredka - Maly Kotel - Mravencovka a zpet. Stopa strojove neupravena, zavata. Proslapnuto lyzari. Vypadalo to, ze rolba tam jela naposledy vloni. Okruh kolem Ostruzne byla ztrata casu. Kdybych vedel, ze nebude upraveno, nebudu se s*at 80 km autem a pujdu nekde pobliz bydliste. Zdravim rolbare. Jinak bufet na Alfredce v provozu utery-nedele 10-16 hodin, takze v tomhle super.
Vloženo 12.1.2019 20:44
Jesenická magistrála: Stará Ves - Žďárský Potok - U Škaredé jedle - Žlutý potok - směr Pod Zelenými kameny. Skvělá úprava, dokonalá strojová stopa, kolem Podolského potoka stopy dvě (po Žlutý potok), vedle většinou pás na bruslení, 500m úsek v lese mezi Žďárský potokem a křižovatkou U Škaredé jedle byl divočejší. Sněhu hodně, ale kolem nuly, takže mazání nebylo dokonalé. Naprostá spokojenost.
Vloženo 12.1.2019 17:11
Dnes pecička. Z Ramzové na Paprsek a ani nevim kudy zpět.
Chybí jen sluníčko. Jinak totální pohoda
Vloženo 12.1.2019 14:01
Sumperk a okoli - snehu je nad 300m dost,netreba jezdit nahoru,komu staci slapnute stopy na klasiku. Okruh Nove Domky-Nad lomem-Nad skalami po zlute a zelene,jen se vyhnout Mestskym skalam po ceste okolo. Nikde to nedrhlo,stopa celou cestu,dole projete traktorem,nahore krasny prasan. Lehce nad nulou.
10:44
11:25

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 11.1.2019 6:13
Hraběšice - Skřítek, na Traťovce okolo -2°C trochu zapadaná strojová stopa, která byla však slušně projetá od lidí.
Vloženo 10.1.2019 17:18
Stará Ves-Alfrédka,-2°C,po Žlutý potok hluboká stopa,pak nahoru projeto rolbou +3cm sněhu z noci,jedna stopa prošlapaná běžkaři
Vloženo 9.1.2019 10:43
Skřítek -> Jelení -> Ovčárna -> Petrovka -> Kouty
Hodně čerstvého sněhu, vítr, sněžení.
Stoupání na hřeben v pohodě, v některých místech se ale hůlky bořily až po ručku. Hřeben po Jelení byl dobrý, dále návěje (zde klasika). Cesta na Švýcárnu a dále byla i přes nedávnou úpravu kompletně zasněžena. Byla to dřina - odrážet jsme se museli i v klesání na Kamzík.
22:12
22:12

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 7.1.2019 9:25
Letošní první svezení. Nová Ves - Maravencovka - Alfrédka - Ztracené kameny. Sněhu tak kolem 35 cm někde sfoukaný. Celkem pěkné svezení. Teplota - 5 až -7 vítr a sněžení. Velké plus- bufet na Alfrédce otevřen od 10,00h. Jinak fůra lidí na Nové Vsi málem dopravní kolaps.
Vloženo 6.1.2019 21:39
Rýmařov- Stará Ves- Žďárský potok-Kamenná hora- Janovice a zpět
16km, Z Rýmařova stopa v 11:15 rozbitá. Nejhorší úsek ze Staré Vsi nad hřištěm směrem nad Katr. Nejlepší stopa byla od Staré Vsi-nad Anenskou Hutí dále až do Janovic, kde je také nejvíce sněhu cca 25-35cm. Závěrečný úsek okolo Edrovic pak byl asi dodatečně strojově upraven, protože ráno to tam bylo všelijaky. Kolem Kamenné hory byly stopy již docela zafoukané, ale dále od vrcholu v lese úplná pohoda, jelo to skoro samo z kopce dolů až k Novému Poli. Celý den trochu sněžilo.
Vloženo 6.1.2019 17:15
Přejezd z Hvězdy na Rýmařov
Kapitánská cesta větrno, částečně zafoukané, na skluz ale slušné, na odraz ještě lepší, sjezdy bezpečné. To samé i od vodárny na Mravencovku. Tam projety všechny cesty rolbou a díky závětří ve velice slušném stavu. Stopy rychlé, vymrzlé. Jeli jsme na Karlov a dále přes Jelení na Novou Ves. V úseku Nad Karlovem - Jelení je několik vytátých míst, které lze objet, v jednom případě překročit. Jinak OK. Pokračovali jsme přes stadion na Janovice chvíli v turistické stopě, posléze freeride. Pláně byly pokryté tenkou krustou, která se nebořila, takže i tady bez problémů. Z Janovic kousek pěšky a kousek (zám. parkem) na běžkách na Nové Pole a nakonec do Rýmařova na stadion v turistické stopě vyjeté po zafoukané úpravě skútrem. Tady je méně sněhu a občas prosakuje zespodu voda, ale hroudy nelezou a s opatrností je to i na lepší lyže. Teplota lehce pod nulou, místy drobné sněžení. Nad 800 m n.m. odhadem 30 cm sněhu, nad 1000 m n.m. bude přes 50 cm. Mazal jsem červené Toko univerzál a ve stoupáních držel parádně. Pro mě zatím nejlepší letošní svezení.
Vloženo 5.1.2019 20:06
Z Horního Města ze hřiště směr Sfinga (potud strojová stopa), dál na Výhledy a Žďárský potok - stopa od běžkařů. Trošku zavádějící mapky na stránkách Bílé stopy - podle nich projeto rolbou celé. Dopoledne -1°C, odpoledne to hodně měklo, +2°C.
Vloženo 5.1.2019 19:04
Projeli jsme takovou naši malou specialitu, tedy od motorestu Skřítek po modré k silničce na Rabštejn, ale dál po okruhu kolem Alice. V tom případě nic mimořádného. V pátek večer jela rolba, takže stopa mírně zapadaná. Po sjezdu k Hvězdě jsme pokračovali na Rabštejn. Tady už byla stopa trošku mýdlovatá jak se oteplovalo. U hospody mají v ohrádece prasátko.
Pak pokračujeme zpět na Hvězdu a sjezd na Traťovku. Tady už zřetelné oteplení. Váhali jsme mezi žlitou na Anenský Dvůr, ale tam asi bude míň sněhu (je tam prý na lesní cestě makadam), ale protože to už trošku známe, u Hraběšic jsme sjeli na zelenou TZ k Sobotínu. Lesní cesta byla projeta nějakým gazíkem, takže posloužilo jako provizorní stopa. Trasa poměrně dlouho drží vrstevnici nad 600 m takže je tam kolem 25–30 cm sněhu. Zelená značka drží souběh až k rozcestí Farský vrch, pak už je cesta bez značení, ale je blízko civilizace takže není kde zabloudit. Sněhu sice ubývá, ale vydrželo nám to skoro až k Petrovu nad Desnou, konkrétně na Aktos, kde se pasou krávy.
10:06
10:33
11:20
12:15

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 4.1.2019 17:19
Trasa Skřítek po zelené na Hvězdu, dále Rabštejn a po modré zpět Skřítek + červený okruh Závora - po dvoudenním sněžení pouze vyšlápnutá stopa, přibylo cca 20 cm prašanu.
Vloženo 2.1.2019 19:32
Skřítek - Hvězda a malý okruh na Skřítku, -3, asi 15cm čerstvého sněhu a padal další, stopa nožní, místy dvě, bylo to docela pomalé.
Vloženo 2.1.2019 15:39
Branna - od rana sype,od 500 mnm jistota snehu,teplota lehce pod nulou. V Branne nad vlekem znacene stopy projete nejsou,slapla jsem si kolecko 2km po poli a za 30 min stopa skoro nebyla videt. Podklad je ledovy a prasanu vsude dost. Vlek bezkare vyveze zdarma,jak inzeruji na strankach,takze super. Do auta pro jistotu pribalte retezy.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 3.1.2019 12:18
Nebyl jsem nahoře, jen na Alfrédce, ale nějaké stopy nahoru na Jelení vedly. Takže přes hřebenovku to na Alfrédku asi sjízdné bude. Pokud počasí dovolí. Stopu nečekej, nahoře bývá projeto jen od běžkařů, což v tomto počasí vydrží tak 5 min :)
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 2.1.: Dobrý večer, nevíte prosím zda se dá z Ovčárny k Alfredce, přes Karlov na Hvězdu? Jde mi především o úsek Ovčárna > Alfredka.

Děkuji.)
Vloženo 1.1.2019 23:08
Skřítek 850mnm, 16-17, směrem na Žlutý potok a Zelené kameny. Sněhu dost na závodní lyže. Jedna stopa, vedle na bruslení, sice úzké, ale stačí... Od parkoviště mírně prší, od cca 1000mnm přešlo do hustého chumeleni ... nahoře protaženo na široko, prý jsou dál i stopy, ale neviděl jsem žádnou.

Dole je stopa ledovatá a mokrá, dal jsem stříbrný klister. Docela držel, i když tutovka to nebyla. Bohužel ... jak začal padat čerstvý sníh, tak to začalo namrzat ... brutálně, vubec nešlo jet. Opravdu hrozně podmínky na klasiku ... asi by bylo lepší bruslit. Dole opět déšť, docela silný, tak to zase začalo fungovat.

Parkoviště volné, ale docela mne překvapilo, že mne i ve 4pm zkásli o 50Kč :-)

Nevím jak jinde, ale podle okolí to vypadá, že sníh není minimálně do 700 mm.
Vloženo 1.1.2019 22:30
Dnes dopoledne trasa Skřítek - orkuh okolo Závory - Hvězda - sedlo Skřítek - Skřítek, první úsek rozjetý po celé šířce do hladka, potom stopy na klasiku a mezi nimi hrbaté a mokré, místy ledovka, na bruslení to není v podstatě nikde. Pak jsem jela zkusit opačnou stranu Skřítek - pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět, projeté celkem čerstvě rolbou, poměrně zmrzlé a místy dost fičelo spolu se zmrzlým deštěm, ale bruslilo se fajn. Dopoledne skoro nikdo, kolem oběda se to zalidnilo (včetně spousty pěších). Když jsem ve 12 sjela na parkoviště, pršelo, tak nevím, jak to bude vypadat příští dny.
Vloženo 1.1.2019 18:10
Nová Ves - Mravencovka - Pod Malým kotlem - Alfrédka - Pod Zelenými kameny a zpět
po mravencovku bez rolby, ale po cestě se bruslilo dobře..na zmrzlém podkladu byla vrsva ujetého měkkého sněhu (stopa na klasiku po obou stranách od pěších) o Mravencovky čerstvě projeto rolbou -parádní svězení, místy měkčí čím výše tím tvrdší. Na Alfrédce lehce sněžilo.
Vloženo 31.12.2018 23:03
Dnes 31.12 dopoledne, polojasno
skoro 10 cm čerstvého prašanu na tvrdším podkladu
Okruhy Skřítku OK.
přírodní stopa, bez rolby
//parkovné 50kč (refundovatelné při útratě v restauraci nad 250kč)//
Vloženo 31.12.2018 17:11
Dnes rano.
Nova Ves - Alfreda - Stara Ves - Nova ves
Super. Snehu dost, lidi přiměřeně.
ALFREDKA opet v provozu.
Parada
Vloženo 31.12.2018 16:43
Dnes 31.12. odpoledne : Z Červenohorského sedla - Skalní tabule přes Výrovku sjezd do Koutů. Nahoře parádní podmínky, čerstvý prašan. Poslední 4 km sjezdu stopa místy namrzlá. Sněhu dosti. Od chaty U Pelikána už jedině bez běžek. viz. foto
13:56
14:25
14:26
15:08
Vloženo 31.12.2018 8:46
CHS smer Serak ted projela rolba a je tu cca 7cm prasanu a lehce pod nulou
Vloženo 30.12.2018 20:22
Nová Ves u Rýmařova - Mravencovka: pár cm nového prašanu na ledovém podkladu, k Mracencovce postupně sněhu přibývá. Na Mravencovce samotné už je stopa a sněhu dost.
Vloženo 30.12.2018 9:22
Cervenohorske sedll - 200 kc za parkovani pro bezkare opravdu davat nehodlam. Jsou to vydridusi.
Vloženo 29.12.2018 22:33
Skřítek - Hvězda většinou led, občas sníh, stopa spíš není, zřejmě to při oblevě projelo něco s velkejma kolama. Překvapivě dobrý stav malého 2.5km okruhu na Skřítku.
Vloženo 29.12.2018 13:48
Skřítek - Žlutý potok - Zelené kameny - Alfrédka - Malý kotel, Ostružná
Tvrdý podklad a na tom cca 4 cm čerstvého sněhu. Na Alfrédce -2 st. Stopa od lidí, rolba projela zřejmě v pátek, před sněžením. Dole po Žlutý potok moc sněhu není, ale dá se jet i na lepších lyžích. Místy prosakuje voda.
Ptal jsem se lidí na okruhy kolem Skřítku - je to tam projeto, ale prý celkem ledovaté.
27.12. 10:02
27.12. 10:03
27.12. 10:03

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 29.12.2018 11:43
Ramzova - Serak,nahoru po cervene zmrzle a asi 3cm snehu,stopa jen od lidi, trochu snezi,nahore je vic prasanu. Na skialpy je to pekna trasa,na bezkach dolu trochu trapeni.
Vloženo 29.12.2018 11:30
Skřítek: včera ráno déšť ze sněhem,ale stopa dobrá,pod stromy rozbředlá,ale jinak fajn,zajezdili jsme si bezva
Vloženo 28.12.2018 23:59
Nová Ves-Mravencovka-Maly kotel-Alfrédka-Mravencovka-Nad Karlovem-Nová Ves. Po Mravencovku jen od pěších. šli jsme lesem hodně měkké ale šutry neležely.z Mravencovku upravené rolbou místy zmrzlé většinou měkké cestou kolem kotle je to lepší. Zpět jsme jeli kratší cestou a ve sjezdu se musí brzdit přes potoky. Z Mravencovku nad Karlov nedoporučuji sníh mizí před očima šutry občas přenášet. Rolba se sice snažila ale kde nic není...mazali jsme stříbrného klíště a jelo se fajn.
Vloženo 27.12.2018 18:35
Cervenohorske sedlo - Praded - Kouty
Sice zadny vyhled ale super pojezdeni ,vosk cerveny 0 a vis , sjezd do koutu za tmy na pohodu ,dost snehu vsude
Vloženo 27.12.2018 17:39
Ještě jsem zapomněl dodat (škoda, že se nedají vlastní zprávy editovat) - stopy jen od lyžařů, ale dobré. Rolba tam projela zřejmě před posledním sněžením, od té doby nic.
10:02
10:03
10:03
10:03

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 27.12.2018 17:35
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny
Čerstvý sníh, vlivem tepla velmi změklý. Na Alfrédce +1, kapalo ze stromů. Na klistr.
Vloženo 27.12.2018 14:37
Cervenohorske sedlo - Svycarna, snehu dost,lehce mokry,pres svatky jeste urcite napadlo. Nad nulou a kape ze stromu i v 1200mnm. Stopy na klasiku jete od rolby celou cestu,bruslit se da take vsude. Urcite vyrazte 😃
Vloženo 26.12.2018 18:46
Ovčárna - Švýcárna
Stopa na klasiku v dezolátním stavu již několikátý den. Jediná a víceúčelová (...) komunikace v celé šíři rozdupaná od pěších. Na 1 běžkaře cca 20 pěších. Většinou škaredých a škaredě oblečených. Psi na volno, rodiny s dětmi na bobech, neustálý smrad z cigaret. Neustálé nárazové větry na rozcestníku k Pradědu a Ovčárně.
Vloženo 26.12.2018 18:16
Paprsek
Všechny okruhy luxusní, spousta sněhu, málo lidí....super!!!!!
Vloženo 26.12.2018 16:33
Dnes krásné zimní počasí. Hromady sněhu, jen ta rolba chyběla. Nemůžu pochopit jak se tohle může stát. Ráno v osm hodin razím stopu v 15cm prachového sněhu,z Mravencovky na Alfredku a doufám ,že rolba dorazí. Nedorazila. Běžkaři znechuceni. Kdy vyjede? můžu dostat odpověď.
Vloženo 24.12.2018 8:48
Včera Skřítek - Alfrédka. Na Skřítku břečka, ale běžky se daly nasadit hned od začátku. Až pod Ztracené kameny jsem vyšel v běžkách, ale bylo to tak na hranici sundání...Nicméně nahoře až k Alfrédce sněhu plno, stopa ucházející a hlavně netálo a sem tam i trošku sněžilo. Sjezd od Zelených kamenů k Josefínce taky celý bez problémů. Dnes koukám, že už zase sněží a mrze i na Skřítku, takže to bude v pohodě.
Vloženo 23.12.2018 12:07
Cervenohorske sedlo - Petrovka, vcera cca do 1200m prselo,takze dnes tezky snih,v lese horsi,stopa vyslapana od lidi,nic extra,ale da se bruslit i na klasiku celou cestu. S pribyvajicimi metry uz lepsi snih,vic prsan,jen se trochu lepil. Pocasi bezva,lehce nad nulou. Takze urcite se vyplati vyrazit 😃 Jen na parkovisti na sedle potopa a rybnik..
Vloženo 22.12.2018 20:01
Skřítek - Pod ztracenými kameny a směr Alfréda. Kolem 7 nad nulou, občas déšť, foukalo, prostě slota. Pod ztracené pěšky, pak na podmínky solidní stopa, občas voda. S klistrem dobré svezení. Motorest na Skřítku už byl dnes otevřen.
Vloženo 22.12.2018 9:41
Trasa Ovčárna-Praděd-Švýcárna-ČHS-Vřesová studánka-Šerák-Čerňava-Ostružná. Úprava stopy byla již od Ovčárny, ale místy zafoukaná, na Pradědu byl silný Vítr a zde i na zbytku trasy dost mlha. Jinak stopa velmi dobrá až na ČHS. Dále na Vřesovou studánku stopa čerstvě upravená, bohužel rozdupaná od pěšáků a lidí, co si pletou běžkařské tratě se sjezdovkou (po cestě jsem krom pěšáků potkal snowboardistu, který v pravidelných úsecích ničil pravou stopu a jeho pes levou). Od Vřesové studánky dál na Šerák je to velmi obtížně sjízdné (zaváté úseky, hluboký sníh, při pokusu o chůzi bez běžek jsem místy zapadl skoro po pás) od trojmezí už to bylo lepší (cca 1,5m široká ulička projetá rolbou) Díky dostatku sněhu se dalo dojet po červené až do Ostružné.
Vloženo 20.12.2018 9:47
Ostružná - Paprsek - Velký Šengen - Petříkov. Ze strany Ostružné začíná strojová stopa od Ostružníku, ale je pevná místy mírně zafoukaná. Jinak podmínky dobré, drtivá většina tras strojove projetá, sníh rychlý slehlý prašan. V Petříkově se dá dojet na běžkách po silnici až do Ostružné, jelikož není zatím ničím posypaná.
12:57
13:01
13:42
13:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 19.12.2018 21:32
Skřítek- Hvězda prošlapaná stopa středem cesty, dobré,kolem Alice jen ujeté koleje od aut.
(Odpověď na dotaz uživatele H8me z 19.12.: Ahoj! Jak to vypadá se stopami Skřítek, Hvězda, Rabštejn, Alice případně Traťovka? Děkuji moc za info!)
Vloženo 19.12.2018 19:35
Louky v Nové Vsi u Rýmařova - -3°C upravena stopa jak na klasiku tak upravený pás na bruslení.
Vloženo 18.12.2018 16:30
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova. Kapitánská cesta na jedničku s hvězdičkou, níže nad Karlovem už málo sněhu a lezou kameny. S opatrností se dá sjet až k potoku. Z Karlova na Mravencovku totálně zničené klaďákem, který ve své destrukční činnosti pokračoval dál na Starou Ves. Nahoru to až tolik nevadilo, i vzhledem k tomu, že dnes lyže držely jak přibité, ale dolů na Karlov nedoporučuji do nové úpravy! Co nezničil klaďák, tak dokonaly čtyřkolky, takže z Mravencovky zůstala neporušená pouze cesta na Alfrédku kolem Malého kotle. My jeli na Novou Ves po vyšlápnuté stopě - nic moc, ale lepší, jak to oraniště. Okruhy na stadionku na loukách v perfektním stavu, v lese neprojeto. Pokračovali jsme po hezké turistické stopě, která oproti předpokladu nesměrovala na Starou Ves, ale Rýmařov. Idylka trvala snad tři km, než opět zaúřadovali lesáci, závěr jsme si tak prošlápli sami a končili nakonec v Rýmařově u Lidlu. Zde už bylo málo sněhu a sem tam vykukovaly hroudy. Až na úsek Karlov - Nová Ves pěkné svezení v teplotách lehce pod nulou a bezvětří, a v poslední třetině i pod modrou oblohou. Mazal jsem fialový swix a drželnečekaně dobře i v prudších stoupáních. Když nepočítám pár dětí na stadionku, tak jsme potkali na Mravencovce asi pět běžkařů a to bylo za celý den vše.
Vloženo 16.12.2018 21:40
Jel jsem jen Skřítek-Hvězda, je tam jedna stopa, jde to.

(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 14.12.: Dobrý den, jak to vypadá s běžkostavem Skřítek - Hvězda - Rabštějn - Skřítek (po zelené - žlutočervené - modré). Díky)
Vloženo 16.12.2018 21:39
Skřítek-Hvězda, -7, do 30cm nového sněhu, jedna stopa, šlo to. Motorest na Skřítku uzavřen do 26.12. kvůli rekonstrukci.
Vloženo 16.12.2018 19:42
Nová Ves - Zelené kameny a zpět
Dnes zahájené sezóny. Sníh prašan, nahoře na vrstevnici asi 30 cm, dole zhruba polovina. Projetý je i okruh kolem Ostružné. Stopa slušná (občas trochu zafoukaná) a drželo to i ve stoupáních. Na bruslení dobré mezi Alfrédkou a Zelenými kameny (rychlé, tvrdé). Na Alfrédce -9°C, mlhavo, frišno, bezvětří... prostě pravá zima.
Pozor: bufet na Alfrédce od 28.12. v provozu, údajně až do konce zimy!
Vloženo 17.12.2018 8:37
Z ČHS na Švýcárnu a dolů k Pelikánovi.
Naprosto dokonalý sníh. Sice zataženo a větrno ale po modré komunistické naštěstí v závětří. U Kamzíku jsme potkali i rolbu jak sjížděla od Švýcárny. Stoupání na Slatě díky opravené cestě (dělalo se přes léto) je pohodlnější, povrch je z velkých kamenů, takže zatím nevzniká vyjetý rygól na jedné straně a dá se plužit pěkně po celé šířce. Kupodivu jsme viděli značně oreklamovaného běžkaře, který šel dolů pěšky, přitom by to měl krásně sjet. Zřejmě začátečník.
Pěkná stopa samozřejmě i na Petrovku, jen od serpentiny pod ní už nějaký dobrák znehodnotil část stopy nějakým terením vozem. Nevypadalo to na myslivce, co by vezl krmení. Vyšlápnutá je i stopa pod vysokým napětím do areálu v Koutech, ale tam už je sněhu míň a místy lezou potůčky.
10:52
11:02
11:12
12:04

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 15.12.2018 18:05
Dnes Nová Ves - Alfrédka - paráda, pak trochu zafoukaná Ostružná,ale šlo to.
Vloženo 15.12.2018 11:18
Svycarna - Cervenohorske sedlo, pocasi parada, super zazitek, stopa bohuzel chybi :-(((
Vloženo 17.12.2018 16:41
Červenohorské sedlo- Praděd a zpět, -10st. na Kamzíku, dopoledne, minimum lidí, sníh luxus, čerstvý, ujeto rolbou.první svezení.
Vloženo 14.12.2018 11:27
(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 13.12.: Dobrý den, jak to prosím vypadá se sněhem/stopou v úseku Skřítek - Alfrédka a okolí? Děkuji.)

Ve středu to bylo dobrý, od motorestu k potoku neprošlápnuto - a dál to vypadalo dobře.
Vloženo 10.12.2018 19:29
Z Ovčárny včera strojově upraveno, do středy by mělo ještě dost připadnout, od čtvrtka už by sněžení mělo ustat. Z Paprsku dnes projeta magistrála na Císařskou a Černý potok a taky Pralinka, zatím bez stopovače.

Fotky: https://www.facebook.com/jesenikbezky/posts/1216917258459731

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hrubý Jeseník