Hrubý Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hrubý Jeseník ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hrubý Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 15.1.2021 21:43
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z Jizerek z 15.1.: Dobrý den Marku, reaguji na Vaši odpověď Petrovi z 15. ledna . Mám sněžnice a chodíval jsem na nich v Jizerských horách, těžko přístupné cesty, kde nebyly žádné stopy, najdou se takové trasy i v Jeseníkách? Určitě bych nerad ničil stopy, běžkuji také rád, ale výhodu sněžnic vidím v tom, že se člověk dostane na nedostupná místa, navíc bez lidí....

Předem děkuji za Vaši odpověď.)

Dobrý večer Pavle, se sněžnicemi za hezkými výhledy (pokud přeje počasí) se vyplatí určitě projít celou jesenickou hřebenovku od Ramzové až po sedlo Skřítek. To je ale na dva poctivé dny s velkým převýšením, takže třeba jen i její část. Atraktivní jsou výstup okolo Obřích skal, skalnatý vrchol Vozky, vrchol Červené hory. Z ČHS na Švýcárnu letní hřebenovkou po červené TZ s minimem bežkařů. Mezi Švýcarnou a Ovčárnou je to 5 km opruz vzhledem k množství lidí na urolbované cestě. Od Ovčárny po hřebenu na Skřítek již jen podél stopy od běžkařů s dostatkem místa pro všechny druhy zimního vyžití.
Vloženo 15.1.2021 15:44
V těchto podmínkách bez sněžnic jít pěšky nejen hřeben ale i jiná místa v horách je holý nesmysl. Všude je 40 až 60 cm prašanu, leckde nafoukáno i více. Stopa od bežkařů moc nepomůže, jen ji budete zbytečně ničit. I se sněžnicemi je to namáhavější. Cca 10 km na sněžnicich jako 20 km beze sněhu. Nepodceňuje zimní podmínky.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 14.1.: Cau,
Chtěl bych se zeptat jestli je v tomto počasí dobře schůdna cesta ze Šeráku na keprnik pěšky.
Díky)
Vloženo 15.1.2021 15:36
Krnov Ježník nelze, ve Vrbně ani stopa, výborné podmínky jsou na Hvězdě směr Malá Hvězda, v Suché Rudné a na Nové Vsi.
Dotaz Vloženo 15.1.2021 15:54
Zdravím všechny!
Nebyli jste někdo prosím projet trasu z Ovčárny na Petrovy kameny přes Vysokou holi směrem na Pecný?
Nevíte prosím v jakém je trasa stavu?
Díky a přeji krásný víkend.
Zodpovědět
Vloženo 15.1.2021 8:51
Po práci z Bludova do Šumperka (k rodičům). Jezdím přes pole od Cihelny (Bratří Čapků). Pár prošláplých stop, ale skoro až na hlínu (je tam řepka, naštěstí ne oranisko), k Bludovečku jsou louky a pak po Příčné k Nové. Nemá to podklad, ale se starými lyžemi se jakž takž dá. V lese jsem nebyl, ale třebas to dnes někdo prošlápne, venku trošku sněží.
Vloženo 14.1.2021 15:58
Dnes jsem viděl několik běžkařů kolem Krásného, jak směr Malín a letiště, tam to moc dobře nevypadalo, tak směr Anenský dvůr, tam byli na poli krásné stopy. Takže lyžovat se dá. Já chci zítra zkusit nějaký okruh okolo Háje a Lováku.
(Odpověď na dotaz uživatele Tuma z 14.1.: Ahoj. Nevite jak to po tom snezeni vypada v okoli Sumperka?)
Vloženo 14.1.2021 9:13
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny: sněhu dostatek, i na nové běžky. Večer stopa zapadávala, když jsem odjížděl byla úplná chumelenice. Modrá extra držela dobře. Cestou jsem potkal asi 10 běžkařů s čelovkou - loni se mi to nestávalo, tak mě to dost překvapilo.
Vloženo 13.1.2021 12:53
Třeba Nová Ves. Tam bude ale asi o víkendu mrak lidí. Pokud by do té doby připadlo a upravili rolbou, tak je ideální Rýmařov nebo ze Žďárského potoka kolem Škaredé jedle k rozcestí Žlutý potok a zpět.
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Diky za typ na Zbojnicky okruh. Já jsem myslel něco hodně nenáročneho po rovině tak 5 km. Rene)
Vloženo 13.1.2021 11:11
za mně je dobrý na naučeni Zbojnicky okruh nad Dolni Moravou
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Ahoj. Poraďte mi prosím kde by se dalo o víkendu učit bezkovat pětiletou dceru. Mimo Skřítek, Paprsek a CHS. Diky za radu.)
Dotaz Vloženo 13.1.2021 19:41
Ahoj. Nevíte jak to vypadá na Rejvízu? Jsou stopy ještě v pohodě? Díky za odpověď
Zodpovědět
Vloženo 11.1.2021 17:51
Dnes ráno že Skřítku pěšky pod Ztracené kameny, poté Alfrédka (občas ze stopy leze materiál různého druhu), super sjezd přes Malý kotel na Mravencovku, tou druhou cestou zpět nahoru na Alfrédku (zde dva vytáté žlaby - sjezd tudy nedoporučuji), poté u Zelených kamenů doleva na rozcestí nad Žlutým potokem (celý sjezd luxusně upraven, lze celé ve stopě), a odtud zpět na Skřítek, ale odtud už bez úpravy, nejprve v lese jízda v boulích, poté na cestě slalom mezi větvičkama a šiškama, probíhá zde těžba, ale lze na lyžích dojeď až na Skřítek k cestě. Celkově málo lidí, ☀️, luxusní svezení.
Vloženo 14.1.2021 8:18
Ahoj Katko.
Doporučuji Vám jet na Skřítek.
Pokud ale pojedete o víkendu, tak už abyste tam byly tak po půl 8 mé.
Pak vyšlapete kopec cca35 min. s lyžemi v ruce, ale pak směr Alfrédka, jen rovina a vyfrézovaná stopa. Dojedete taky k úseku, který se nazývá Okružník. 4,5 km, tak po rovině a ve stopě.
Pro začátečníky je to opravdu ideální. Pojedete buď po dálnici na Olomouc, Šumperk, Sobotín.
Anebo z druhé strany- Opava, Bruntál, Rýmařov.
Sněhu by mělo bát dost. Skřítek je Chajda, která je teď zavřená, ale je tam výdejní okénko.
Ještě ale opět zdůrazňuji, přijeďte brzy, nejlépe o půl 8.
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 13.1.: Zdravím,
poradí nám (mě a kamarádce)někdo trasu, tak do cca 30km? Nikdy jsme na běžkách v Jeseníkách nebyly, jsme z Beskyd a na běžkách jsme stály asi 5x v životě:), nicméně rády se učíme a něco málo už zvládáme. Tak prosím doporučte něco, co bysme určitě měli v Jeseníkách vyzkoušet.)
Vloženo 11.1.2021 17:14
10. LEDNA - SKŘÍTEK - ALFRÉDKA a zpět
10:30 příjezd na parkoviště, parkoviště plné, po deseti minutách čekání se uvolnilo místo a my mohli jet. Parkovné je jako vždy - 50,-
Cestou na Alfrédku davy, sněhu bylo dost, stopy většinou rozjeté. Na Alfrédce základní jídlo - klobása, pití. Boční cestou na Skřítek - ze Zelených kamenů doleva - stopa je krásná, ale ke konci méně sněhu, tedy na horší běžky :-(
Vloženo 10.1.2021 21:17
Sněhu dost, lidí moc nebylo, stopa neupravená, místy vyjetá, na bruslení to moc nebylo, ale na klasiku v pohodě.
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 10.1.: Prosím, nevíte někdo jak to vypadá na tratích z Přemyslova směr na Ucháč?)
Vloženo 10.1.2021 20:02
Ramzová,Pralinka,Růžovka,a zpět,cca 35 km,pěkné,minus 4st.C,pěkné.
L
Vloženo 10.1.2021 19:46
Rejvíz. Sněhu na loukách tak tak, ale dá se to, hlavně spodní část kolem lesa je v pohodě. Strojové stopy už nejsou, buď jsou rozježděné (dá se bruslit) nebo jsou vedle v hlubším sněhu prošlápnuté. Cesta od Jestřábské silnice přes Opavský most nad Horní údolí docela slušná, uprostřed prošlápnutá stopa, kraje ujeté autem, ale kameny ani hlína nelezou. Od Horního údolí zpět na Rejvíz kolem Lurdské jeskyně to moc pěkné není, občas hlína, kameny, uklouzáno do ledovata, ale projet se to taky dá. Celkově fajn.
Vloženo 10.1.2021 19:32
dnes Kouty bezvadný, na okruhu Mravenečník parádní podklad s dobrou stopou a bez pěších, horní stadion už horší
Vloženo 10.1.2021 19:19
Ano, ale Pod Ztracené kameny musíte pěšky. Skate se dá i na okruhu kolem Ostružné, v polovině leze na pár místech podklad, ale je to na áčkové lyže. M

(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 9.1.: Ahoj, je to projeté ze skřítku až na Alfrédku (na skate). Dle bilych stop je tam úsek vynechaný. Díky.)
Vloženo 10.1.2021 19:16
Jeli jsme na 12 a bez čekání jsme na Skřítku zaparkovali, parkoviště bylo ale plné. M

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 10.1.: A jak to vypadalo se zaplněním dnes v neděli při parkování na Skřítku a jak na Nové vsi!)
Vloženo 9.1.2021 22:49
Dnes Dlouhé Stráně od horní stanice lanovky (zavedli běžkařský skipas, nahoře wc i okno), krásná stopa v obou směrech, po poledni více pěších, ale bez problémů, zatím úplně nepřelidněno... Nahoře kolem nádrže neupraveno, ale v pohodě sjízdné.
Vloženo 9.1.2021 22:44
Okolí Paprsku výborné. Prašan, stopy... Proč si na Paprsek musí každý vyvézt zadnici? Proč neparkují ve Vrbně? Samé otázky...
Vloženo 9.1.2021 19:17
Karlov směr hvězda po rozc Jeleni cesta a zpět. Sníh OK, níže tak 12 cm, výše ke 20 cm. Strojově neupraveno. Pro výletní běžkaře OK. Chybí více či méně stopa. Tedy chybí bezkarska stopa. Skútr, pěší, psi, kolo, saně, boby těchto stop je dost.
Vloženo 9.1.2021 18:08
Trasa Skritek>Alfredka>Jelenka>Ovcarna, Praded 🏔️ 🎿 radeji vynechan, >Svicarna>Petrovka> krasne az do Koutu k Pelikanovi. Pak pod dratama az k parkovisti u nadrazi 🌞
Rano od 7hod krasne volno bez lidi a od Karlova projizdela rolba. Alfredka okenko az od 10h jsme necekali. V lese hodne snehu az na Jelenku. Hreben madhera hodne noveho snehu, jen z druhe strany pesaci bez sneznic delaji hluboke diry :( Trosku narolbovana sjezdoka na⛷️na bezkach super. Ale ty neskutecne proudici davy pesaku mezi Ovcarnou a Pradedem 🙀 hruza (odhadem tak na 300>500) vubec to nestalo za to tam jet 🏔️🎿. Radeji pohona na Svicarne z okenka 🍻 polivka. Pres Petrovku nadherny ⛷ az dolu do Koutu k Pelikanovi
Vloženo 9.1.2021 17:30
Po 9 hodine byla pred parkovistem Skritek fronta, otocili jsme to a parkovali niz vedle silnice, kde nebyl zakaz, do 5 minut byl plac plnej aut. Pres kopec ke Zlutemu potoku, neupravene, ale dost snehu. Kdyz jsme videli ty davy, misto nahoru na Alfredku jsme jeli proti vsem dolu do Zdarskeho potoka a objeli si tam okruh, malo lidi, dost snehu, ale vic mokry. Uz at jim otevrou ty sjezdovky a obchodnaky!
Vloženo 9.1.2021 17:29
Dobře.. akorát mraky lidí při parkování v Nové Vsi.. Parkování se podél silnice, přiro na parkovišti u rozhledy byly ještě volná místa..takže špatná organizace.. Sněhu na této trati až směrem na Alfredku dost.. i dál..


(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 9.1.: Nevíte někdo, jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku?)
Vloženo 9.1.2021 16:03
Skřítek- Rabštejn a zpět. V 8:30 už plné parkoviště na najetí jsme čekali 45 minut. Stopa po Hvězdu upravená, pak občas větve, kamení, led. Tolik lidí jsem nezažila, jezdíme mnoho let ve stejný čas. Zpět pak hodně pěších, kteří ničili stopu😱 . Nechápu. Okýnko funguje.
Vloženo 9.1.2021 14:47
Skritek- Alfredka. Skvele pripravene stopy. Idealni podminky. Rano pocet lidi OK, kolem 11 h. Pak davy lidi.
Vloženo 9.1.2021 12:22
Dnes trasa Skřítek - Rabštejn + projety okruhy na Skřítku. Ráno po sedmé velmi málo lidí (úsek Hvězda - Rabštejn jsem jel první), při návratu po desáté už davy, naprosto natřískáno. Kolem Skřítku sněhové podmínky dobré, včerejší úprava plus pár cm čerstvého sněhu, lze jet bez problému klasika i bruslení. Spojka z Hvězdy k cestě na Rabštějn se musí velmi opatrně, v lesíku lezou kameny a jsou tam dvě úplně vytátá místa hned za Hvězdou. Potom na Rabštějn celkem solidní stav, s opatrností se to dá celé projet, ale občas ze sněhu něco leze (i kamení), poslední les před Ráblem tam je to jako vždy špatné, ale projel jsem...
Dotaz Vloženo 9.1.2021 23:56
Dobrý den, dotaz na Kouty nad Desnou. Je na větším okruhu kolem Horní nádrže úprava pro bruslení? Díky za odpověď.
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 9.1.2021 14:54
Ahoj/dobrý den, předem se omlouvám, pokud to sem nepatří. Na běžkách jsem jezdil před xx lety, nyní bych se rád na běžky vrátil. Pořídil jsem běžky na bruslení, a chtěl bych od Vás zkušenější poradit, kam je nejlepší zajet pro začátečníka (ideálně rovnější širší úsek na skate, ne moc frekventovaný) v okolí Koutů, Pradědu apod. Děkuji moc
Zodpovědět
Vloženo 8.1.2021 22:30
Příjezd na ČHS, parkovišťě dost plné,vyrazili jsme na Švycarnu, cca 50 cm sněhu, stopa skvělá, lidí tak akorát, v sobotu a v neděli to bude mazec
Vloženo 8.1.2021 21:14
Snehu je tam dostatek. Jela js z CVH na videlske sedlo dnes odpoledne. Ze zacatku i stopa, dale js hrunula naznakem zavate stopy, cca v puli cesty jel par z protismeru a mirili na cvh sedlo. Ticho, klid ani zivacka a jelo se pekne!
(Odpověď na dotaz uživatele PetrP z 8.1.: Zdravím, netušíte prosím někdo jak vypadá "Miliónová cesta" od Červenohorského sedla? Zvažuji to jako alternativu "Jesenické magistrály" na zítřejší výlet s dětma. V plánu cca 10km a pak se otočit zpět.
Děkuji za jakékoliv informace či připomínky.)
Vloženo 8.1.2021 18:21
Dnes Alfredka super strojová stopa. Stejně i na Rabštejn.
Vloženo 8.1.2021 11:27
Dnes jsem projel trasu z Hraběšic na Skřítek. Od traťovky k závoře neupravené ale sjízdné, od závory na Skřítek včerejší úprava, na množství sněhu dobré, stopa na klasiku místy nepoužitelná, ale většinou OK, bruslení v pohodě. Od pohledu upraveno i směr Rabštejn, ale nezkoušel jsem. Z traťovky dolů směr Vikýřovice nesjízdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 7.1.: Zdrvím, rád bych se zeptal, jak to vypadá se sněhem na běžky kolem skřítku a v údolí až do Šumperka - dá se sjet do Vikýřovic? Díky...)
Vloženo 8.1.2021 10:25
Nová Ves, tratě super, nejlepší pro začátečníky, pokud má někdo zájem, tak je možná výuka běžkování.
777008371
Vloženo 8.1.2021 8:43
Dle bilestopy.cz to právě projíždí rolba.

(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 8.1.: Dobrý den, ví někdo jestli je projetá stopa ze Skřítků pod Ztracené kameny a na Alfrédku?Děkuji.)
Dotaz Vloženo 8.1.2021 18:31
Neznáte nějakou téměř absolutně rovinatou trasu v Jeseníkách, Kralickém,nebo Rychlebských ?? Treba hrebenovku, tam se nejak dostanem. Mám hyn koleno a muj kamarad rovnez.idealní tak 5-10 km takovych jako je rovina pred Skritkem..
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 8.1.2021 16:34
Přeji pěkný den,
nevíte prosím někdo, jak vypadá trasa směrem ze Skřítku přes Ztracené kameny, Jelení studánku na Ovčárnu?
Kolik sněhu je tam sněhu, je to na starší běžky? Chtěl bych zítra ráno vyrazit.
Děkuji za odpověď.
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 8.1.2021 9:58
Dobrý den, jak to, prosím, aktuálně vypadá s množstvím sněhu od Koutů přes Mravenečník, Malou Velkou Jezernou, Kozí hřbet a podobně ? Mimo vyjetou stopu, na BC běžky, SkiAlp. Nebo obecně, od jaké nadmořské výšky je dostatečná sněhová pokrývka, i třeba v lese ? Díky moc.
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 8.1.2021 9:44
Zdravím, podle všeho se už strojově upravuje i areál v Nové Vsi. Nevíte někdo jaký je aktuální stav mezi areálem a Mravencovkou?
Zodpovědět
Vloženo 7.1.2021 22:50
Dobrý den,
Zkuste Paprsek nebo Skřítek, viz bilestopy.cz, tam najdete i trasy bez prudkých sjezdů.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 7.1.: Dobrý den potřebují poradit nějaký lehčí okruh i pro začínající běžkaře. Jedou poprvé 13 let aby tam bylo mírně do kopce z kopce i rovina. Kdekoliv Jeseníky)
Vloženo 7.1.2021 20:31
Odpoledne ČHS - Červená hora. Stopa byla projetá jen běžkaři a v horních partiích zafoukaná sněhovými jazyky, ale na rychlé sklouznutí po práci vhodné. V týdnu tu není tolik sportuchtivých.
Vloženo 7.1.2021 18:07
Odpověď na dotaz,kam na běžky s 12tiletýn klukem ,cyklistou, z Oder.
Doporučuji Dolní Moravice - Nová Ves,sportovní areál policie olomouc-lyžaří
Z Oder ca 80 km,1,5 hod cesty-v zimě asi víc
odkaz lyzari.skpolomouc.cz.Na stránkách popis tratí(na loukách téměř rovina nebo les.cestou na
Mravencovku -podobné)
taky odkaz na online kameru webcamline
Chce to asi vyrazit brzy ráno,lidí všude plno a parkoviště není nafukovací.
Vloženo 7.1.2021 17:36
ČHS - Švýcarna - Praděd, strojově upravená stopa, sníh pomalejší, ale parádní :).
Vloženo 7.1.2021 17:29
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 7.1.: Ahoj.
Nevíte někdo jestli je z Červenohorského sedla na Švýcárnu upravená stopa na klasiku? Děkuji)
Dnes nová stopa od rolby
Vloženo 7.1.2021 15:10
(Odpověď na dotaz uživatele IV z 7.1.: Dobrý den všem,

můžete mi prosím někdo poradit, ráda bych vzala syna 12let prvně na běžky, ale jinak závodní sportovec cyklista, v rámci zimní přípravy (cyklotrenažér ani turistika 20km/den už ho nebaví), u nás v nížinách sníh není ani na běžky. Nějakou nenáročnou trasu bez velkého stoupání či sjezdu pro něj v Jeseníkách (z Oder)? Děkuji za typ a omlouvám se za spam.)
Dotaz Vloženo 6.1.2021 11:05
Chtěla bych se zeptat na běžkařske tratě na Rejvízu, prý tam napadl sníh, tak jak to teď vypadá. Byli jsme tam na Silvestra do 3.1., ale nebylo nic, tak jsme jezdili na Praděd. A co teď??
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 6.1.2021 17:16
Dobrý den, jak to prosím vypadá se sněhem v Nové vsi?
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 6.1.2021 17:01
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na stav stopy okolo Afrédky. Je již upravená, popř. pokud byste mohli poradit nějakou upravenou stopu poblíž, děkuji.
Zodpovědět
Vloženo 5.1.2021 22:18
Dnes parádní jízda okolo Paprsku, nový prašan, málo lidí, na Paprsku okénko. I na nové lyže. Stopa zatím neupravená rolbou.
Vloženo 5.1.2021 18:44
Klasicka trasa Cervenak>Svicarna>Praded a zpet. Idealni snehove podminky 3>8cm noveho prasanu. Od Cervenaku vyslapane po Svicarnu, pak jiz strojova stopa. Pevny podklad, i na A ⛷. Dalo se i skate. Vydejni okenka Svicka a Praded 🏔️ s bufetem. Malo lidi.
Vloženo 5.1.2021 17:29
Dnes Ovčárna - Švýcárna - 2 strojové stopy,lidí málo, je to i na nové lyže, 30 cm.
Vloženo 5.1.2021 18:13
Davide, dá se celkem v pohodě. Od střítku do rozcestí pod Ztracenými kameny momentálně málo sněhu a je to spíš led... Ale do 10.1. má dost sněžit, tak že na pohodu. Od rozcestí na Alfrédku v pohodě sněhu celkem dost stopa od lidí. Na rolbu to bude až připadne, tak ještě 20 cm, což by neměl být problém v dalších dnech.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.1.: Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá na Skřítku směr Alfrédka? Chtěl bych 10. ledna zajet. Díky.)
Vloženo 4.1.2021 15:46
Skřítek,v 9h +1C,pěšky pod Ztracené kameny,vrstevnice k Alfrédce dost sněhu,jen stopa od běžkařů,Alfrédka -1C,od 9,30h do11h slabé sněžení, na Skřítků po obědě břečka a taje
Vloženo 6.1.2021 8:34
Odpověď,parkovné na Červenhors.sedle se v neděli neplatilo.
L

(Odpověď na dotaz uživatele Karel K. z 6.1.: Ahoj ,je parkovné na Červenohorském sedle pro běžkaře zpoplatněné?. Děkuji za odpověď)
Vloženo 5.1.2021 8:59
Ahoj, byli jsme v neděli a neplatilo se.
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš K. z 5.1.: Ahoj, vybírá se na Červenohorském sedle parkovné pro běžkaře?
Případně za kolik.
Děkuji za odpověď Luboš)
Vloženo 4.1.2021 12:05
Dobrý den, na Skřítku je zatím minimum sněhu, bežkovatelný sníh je až od rozcestí Pod Ztracenými kameny, což je ale opačným směrem než Hvězda.

(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 4.1.: Zdravím běžkaře! Nevíte jestli je už sjízdná trasa Skřítek-Hvězda-Rabštejn?
Díky za odpověď.)
Vloženo 4.1.2021 11:11
Ovcarna, Praděd, švýcárna - sněhu dostatek, jel jsem na skate, dalo se v pohodě. Nicméně problém bylo množství lidí z ovcarny na praděd. 2x jsem při sjezdu srazil člověka, který sel ve stopě. Na Švýcarne méně pesaku, to bylo nejkrásnějši 😉.
Vloženo 3.1.2021 18:52
Dnes z Čer.s.přes Svycarnu na Praděd a zpět parádní svezení.pripadl nový sníh takže paráda.doporučuji.👍
Vloženo 3.1.2021 17:52
Červenhor.sedlo,Praděd a zpět,sněhu dostatek,krom pár míst,0 st.C,horší mazání.
L
Vloženo 3.1.2021 9:15
V sobotu jsem byla na Dolních stráních, nejdříve lanovkou z Koutů ( zpáteční lístek 350,- Kč ), po výstupu se jde chvíli po uježděné cestě, pak už upravené stopy až k závoře a dál na okruhu.Málo lidí
Vloženo 1.1.2021 14:34
Dnes ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Ze Skřítku pod ztracené kameny po svých ledovým korytem, dolů to byl celkem adrenalinový sport, potom už na lyžích krásně až na Alfrédku. Stopa vyšlapaná po celé délce, skate nemožný. Okruh Ostružná také sjízdný. Ráno jsem byl v podstatě sám, před polednem davy pěších turistů.
Vloženo 1.1.2021 9:11
Červenohorské sedlo – Švýcárna. Na Silvestra dokonalé slunečné počasí. Narváno, po trase spousty běžkařů i pěších, naštěstí jsou lidé ohleduplní. Ze sedla spíše umydlená trasa, stopy se nevyřezaly. Občas náznak kamení, ale s opatrností i na nových lyží, s kameňačkami bez problému. Nahoru jsme šli (někteří pěšky) zkratkou. Jak se leze výš je i víc sněhu, na Švýcárně okýnko a na sluníčku ani nevadilo, že je hospoda zavřená. WC otevřeno. Zpět zase na sedlo přes Petrovku, sjezd ze Slatí se dá, byť je koryto dosti rychlé.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 31.12.2020 20:48
Ze Skřítku na Ztracené kameny turistů mnohem víc než na Václaváku. Po vrstevnici na Alfrédku naštěstí jen minimum turistů.
Vloženo 31.12.2020 16:22
Od horní stanice lanovky z Koutů k horní nádrži Dlouhé Stráně a zpět. Kolem nádrže dále upravený okruh. Naprosto luxusní, čerstvě upravené rolbou, 2 stopy na klasiku, střed bruslení. Dle mého názoru nyní nejlepší běžkování v Jeseníkách. Tam témeř bez lidí, zpátky kolem 13 hod. již pár lidí, sáňky, boby atd. Ale rozhodně žádná masová turistika viz. Praděd nebo Paprsek. Vynikající, k tomu azuro. Lanovka zpáteční (bohužel) 350,- Jezdí pouze pro běžkaře a pěší.
Vloženo 30.12.2020 15:07
Skřítek Alfrédka Pod Malým kotlem a zpět. Stopa od běžkařů, sníh 25 cm. Ze Skřítku pod Ztracené kameny pěšmo dále super podmínky. Na skate to není.
Vloženo 30.12.2020 13:43
Dnes ráno jsem projel s dětmi červený okruh na Skřítku, místy vcelku dobré, ale úseky v lese na hraně sjízdnosti, vzhledem k počasí při odjezdu (+ 2), tak pokud nenapadne, už to tam nepůjde. Nahoru směr Alfrédka chodilo dost běžkařů, ale jak to vypadá nevím.
Vloženo 29.12.2020 19:06
Dneska úprava na Švýcárnu, dále na petrovku turistická stopa, a dál na čhs zase strojová úprava. Ale všechno bez vyřezaných stop. Sem tam kameny.
Byly dobré starší lyže.
Vloženo 29.12.2020 0:10
Červenohorské sedlo - Švýcárna: sněhu málo, ale dá se to projet. Místy kamínky a ledové plotny. Cca 1km pěšky. Nových běžek škoda.
Vloženo 28.12.2020 10:25
Stav běžeckých stop na Pradědu: Od Ovčárny na Sedélko celkem ucházející, občas ledová plotna. Od Sedýlka na Švýcárnu tragické, na několika místech zmrzlé ledové potoky, kameny, sněhu málo, strojovou stopu upravit nelze. Na vyvětrání dobré, ale v žádném případě nedoporučuji "áčkové lyže". Pochopitelně jako obvykle davy neukázněných pěšáků se psy, dětmi saněmi, tak hlavně ve sjezdech dávejte pozor. Snad brzy nějaký ten sníh připadne.
Vloženo 27.12.2020 16:34
Dnes na Rejvízu protažené okruhy na loukách, dalo se to.
Vloženo 28.12.2020 17:34
Červenohorské sedlo,Praděd a zpět,čím výše,tím více sněhu,občas kamínky,cca 1 km pěšky,minus 7 st.C,oblačno.L
Vloženo 26.12.2020 13:00
Z Pradědu dnes hlásí: "Strojově upravená stopa od Ovčárny na sedýlko na Švýcárnu. Na Švýcárnu je možno na běžkách dojet." Zdroj: https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded - importovaná data ze skiareálu Praděd. Toto bude aktuálně asi jediná rozumná možnost pro běžkaře v Jeseníkách, upravené něco jiného těžko bude. Parkování asi na Hvězdě/na Ovčárně, z Červenohorského sedla viz popis v článku https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 se teď nedá očekávat dostatek sněhu. Ale neznám informace o aktuálních omezeních.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavlina z 25.12.: Ahoj! Zitra chceme jet na bezky - klasiky/skate - směrem Praděd (ale jsme flexibilní). Kde byste doporučili bezkovat a kde nejlépe zaparkovat? Moc děkuji za rady & doporučení...)
Vloženo 21.12.2020 12:13
Bez sněhu
(Odpověď na dotaz uživatele Novák z 19.12.: Zdravím, chtěl bych se zeptat jak to tam vypadá se sněhem, zítra bych to tam chtěl projet, Praděd, Švýcarna, Ovčárna, Skřítek. Tak jestli někdo nemáte nějaké info. Díky.)
Vloženo 13.12.2020 13:29
Z Ovčárny na Praděd se dá. Spíš skate. Na Švýcárnu šutry.
Vloženo 13.12.2020 9:34
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 12.12.: Ahoj, nemáte někdo info o tom jak to vypadá na Pradedu ? Díky.)


Ahoj, taky něco hledám. Zítra nejspíš zkusím na skialpech se dostat z Červenohorského sedla směr na Praděd, popřípadě na Ovčárnu a zpátky do sedla. Podle webkamer budu mít sněhu dost.
Vloženo 4.12.2020 20:38
Z CHS - Výrovku - Petrovku a směrem na Kamzík.

Na to jak to vypadalo kousek po sedlem celkem dobré sněhové podmínky.

Sněhu cca 10 - 15cm, stopa slabá, místy prošláplá, některé časti dost zapadané jehličím, některé úseky dobré. Na kameny jsem narazil pouze na dvou místech v poslední zatáčce ve sjezdu na Petrovku a v otevřeném větrem vyfoukaném místě kousek pod Kamzíkem, tam jsem to otočil a poté pendloval mezi Petrovkou a Skalní tabulí. Cca půl cesty od CHS a Skalní tabulí projeté autem od lesáků.

Na kameňačkách nebo horších lyžích to ještě zítra půjde.
Vloženo 20.10.2020 12:47
Ovčárna - Rozcestí pod Pradědem. Upraveno, na říjen super. Uvidíme co s tím udělá obleva
Vloženo 19.10.2020 21:44
Odpolední lyžování na Pradědu. Sníh mokrý ale stále velmi příjemné svezení. Sněhu dost. Z Ovčárny po rozcestí upraveno. Běžkařů málo.
Vloženo 18.10.2020 18:56
Dneska dopoledne Ovčárna - Praděd TOP podmínky, děkujeme za parádní úpravu!

ZDROJ: https://www.facebook.com/jesenikbezky/posts/1810574352427349
Vloženo 17.10.2020 13:05
Ovcarna - Praded - stopa upravena na rozcesti pod Pradedem, cesta napul pro pesi a pro lyzare, da se klasika i brusleni. Nahoru na Praded uz horsi, slaple jen od lidi, napul orasan kolem nuly a napul zmrzle a vyfoukane. Ale jet se na tom da 😃 Lidi v sobotu celkem dost, funguji vydejni okenka na obcerstveni.
Vloženo 16.10.2020 21:56
Z Ovčárny na rozcestí pod Pradědem do polovina silnice upravená na bruslení a částečně i na klasiku(odpoledne celkem hodně běžkařů, což nebylo nic moc vzhledem k tomu že se museli všichni vejít na polovinu silnice), ráno sníh zmrzlý tvrdý, klistrové podmínky, odpoledně začal padat sníh takže pak nastoupil smývač a modrý vosk, od rozcestí na Praděd už úprava znatelně horší, bylo nutné párkrát sundat běžky, od rozcestí až na Švýcárnu nějaký blb vyhrnul sníh až na asfalt, takže to bylo nesjízdné po celé trase(snad leda pokud připadne nový sníh tak to půjde jinak ne - ukázka viz 3.foto), od Švýcárny dolů po Kamzík(dál jsem nepokračoval) sněhu plno, akorát teda rozoráno od pěších takže se dalo na běžkách jet jen stoupání do kopce, dál na Petrovku to nevypadalo že by sníh ubýval tak to možná bude sjízdné až tam, příp odhadují že snad až ke skalní tabuli (což nemohu zaručit, ale hranice kde začínala sjízdná sněhová pokrývka se nacházela někde v 1100 m n.m.)
Vloženo 16.10.2020 19:40
Tak na Praďedu je už upravena stopa a běžkuje se. https://www.figura.cz/
Vloženo 15.10.2020 8:35
Různě posbírané zprávy z okolí Pradědu:

Na běžkách je sjízdná trasa Ovčárna - Švýcárna, prozatím bez strojové úpravy. (Zdroj: Panorama ČT dnes ráno).
S největší pravděpodobností / pokud se nezmění podmínky/ bude na víkend strojově upravena běžecká stopa z Ovčárny až na Švýcárnu. ... Okýnko je na Švýcárně otevřeno. (Zdroj: https://www.figura.cz/)
Ale přesto už něco upraveno je: "prozatím jen z Ovčárny ke Sporthotelu Kurzovní." - to psala ve středu večer Renata z týmu Figura v komentáři hluboko schovaném na jejich Facebooku.

Další zprávy od lyžařů jsou samozřejmě vítány, stejně tak zde nechám někomu aktuálně lyžujícímu dotaz k Červenohorskému sedlu, to přece jenom leží o dost níže a i ze zkušeností popsaných v https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 vím, že na okraji sezóny při podmínkách jako v těchto dnech se směrem k sedlu často situace zhoršuje...
Vloženo 15.10.2020 6:15
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 14.10.: Zdravím nebyl jste někdo na Pradědu udlž
Dnes se tam chystáme, dam vědět jake jdou podmínky.
Vloženo 16.10.2020 11:16
Byli jsme ve středu odpoledne.
Cca 30 - 40 čísel sněhu. Úprava byla od Ovčárny až po sedýlko pod Pradědem. Dvě stopy na klasiku + malý pruh na bruslení. Dále na Švýcárnu projeté skútrem.. ale Sjízdné. Na Švýcárně to bylo už se sněhem horší.. Ale na Říjen bomba! Chystáme se zítra ještě..Podle zpráv od známého Ovčárna - Sedýlko krásně sjízdné.. na Švýcárnu už jsou vytáté kaluže,ale s opatrností se dá dojet až na Švýcárnu.(Okýnko na Švýcárně jede)
Vloženo 15.10.2020 8:52
Na FB stránkách Kurzovní jsou i fotky z včerejší úpravy. Aktuálně do toho prý zapršelo, ale úprava na víkend stále platí.
https://www.facebook.com/kurzovni

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hrubý Jeseník