Hrubý Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hrubý Jeseník ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hrubý Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 2.4.2020 7:30
Pozor, od 1. dubna je uzavřena silnice přes Červenohorské sedlo. Mohou tam jen linkové autobusy. Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3070160-posledni-etapa-rekonstrukce-silnice-pres-cervenohorske-sedlo-bude-cely-duben-zavrena. = částečná odpověď na dotaz týkající lyžování v okolí Pradědu.
Vloženo 27.3.2020 6:49
Parkování na ČHS v pohodě. Z ČHS po rozcestí pod Pradědem jen jedno vytáté místo cca 5m. Jinak ucházející. Na skate o něco lepší. Švýcárna - rozcestí pod Pradědem i částečně vyfrézovaná stopa. Super svezení. Praděd - Ovčárna rozježděno nákladními rolbami po celé šířce - bořilo se.
Vloženo 26.3.2020 21:15
Parkování na CHS zadara a bez problémů. V úterý byla trasa upravena až k Pradedu, teď už asi potálo. Ale v pondělí má prijit zase sníh...
Vloženo 24.3.2020 20:29
ČH Sedlo - Ovcarna super (My teda jeli jen po rozcestí pod Pradedem). Celé strojove upraveno, po Petrovku i na skate. Dále skate s mírným obtížemi ale lze. Busy na Ovčárnu nejezdí.
Vloženo 24.3.2020 17:48
Ne.
(Odpověď na dotaz uživatele Vojta z 24.3.: Ahoj, běžkuje se z Červenohorského sedla na Praděd nebo je vše uzavřený a vůbec se tam nemůže?
Díky)
Vloženo 16.3.2020 18:53
Ztracenky- Alfredka stale dobře jetelne, i když raději skate, protože se střídá namrzlý podklad s firnem. I sjezd na Žlutý potok možný, akorát vytatych mist už více.
Vloženo 15.3.2020 21:47
Dnes z ČS na Praděd v pohode nahore umrzlo dole obcas mokry tam kde svitilo slunko.
Vloženo 15.3.2020 18:49
Pod Ztracenymi - Alfredka - Pod Maly Kotlem
Tak tady je svět ještě v pořádku! Děkujeme lidem co se o to tu starají, že tu nepodlehli hysterii.
Super svezení, tedy spíš skoro let, na luxusním podkladu!! Díky
Pak výlet od Alfrédky na hřeben. Po sněhu se nechá v zásadě až na Vysokou Holi... ikdyž na ní už je to se sněhem slabší. A přes Ztracené nazpět na Skřítek.
https://mapy.cz/s/hupaferoga
Vloženo 15.3.2020 8:41
Aktualizace pro Alfrédku: v neděli 15.3. už nebude otevřen stánek u Alfrédky ani s pultovým prodejem přes okénko. Od neděle 15.3. bude provoz stánku pro zimní sezonu 2020 ukončen. Zdroj: http://www.alfredka.cz/
Vloženo 15.3.2020 8:33
Pod Ztracenými Kameny _ Alftedka pořád dobře. Ráno zmrzlé před polednem to již měkne a je firn. Stopy starší projděte lidmi. Klasika i skate možné. Okruh kolem Ostružné již téměř neprůjezdný - z každé strany tak do poloviny ale dobrý. Sjezd z magistrály do Žlutého potoka v pohodě.pouze 100 m dole úplně vytate misto v délce 10m. Spojka od tud ke Skritku použitelná pouze až na horizontální asfaltce . Spádová cesta pod Kameny v ledu nebo úplně holá. Sníh v terénu teprve až 100m pod Ztr. Kameny. Alftedka - částečně c provozu před okno.
Vloženo 14.3.2020 22:29
Ovčárna-Praděd-Švýcárna. Ráno zmrzlý, odpo písek, urolbovaný na skate, po krajích stopa na klasiku rozbitá. Od odbočky na Praděd po Švýcárnu jen skate. Dál směr ČHS dvě stopy na klasiku. Dál než na Slatě jsem nejel
Vloženo 9.3.2020 20:35
Cervenohor. Sedlo > Praded a zpet po magistrale. Teplota kolem 0'C bezvetri, obcas slunicko 🌞, idealni tvrda stopa skate/klasika. Cestou zpet od Kamziku uz trosku meknulo ale porad luxus ⛷ ❄ lyzovacka.
Vloženo 10.3.2020 8:35
(Odpověď na dotaz uživatele Market z 8.3.: Prosím o tip na pěknou nenáročnou bežeckou trasu se 7letou holčinou v okolí Ramzové.Děkuji.)

Přímo u Ramzové už si nejsem jistý, dlouho se tam neupravovalo, asi moc sněhu nebude. Paprsek je vzdušnou čarou nedaleko, jen je třeba se nahoru přes Petříkov nějak vydrápat (nebo vyjet z Velkého Vrbna lanovkou, ale to už je zas dál od Ramzové). A na Paprsku jet po magistrále z Paprsku k Císařské boudě (nejkratší, nejširší, nejrovnější), nebo okruh Pralinka po směru hodinových ručiček (pro lyžaře, co stojí poprvé na běžkách, to asi není, nějaké sjezdy tam jsou, ale ne moc náročné)
Vloženo 10.3.2020 8:31
(Odpověď na dotaz uživatele Miroslav Rajci z 8.3.: Zdravím všechny, chtěl bych poprosit radu kam se dá ještě na klasiku pro začátečníky? Nějaké pěkné projetí nic moc kopce. Děkuji za odpovědi a rady :))

1) Paprsek - když se člověk dostane nahoru lanovkou, větším kopcům se vyhne. Něco víc je na https://www.kamzasnehem.cz/video/paprsek-2012-12
2) pod Pradědem (Ovčárna - Švýcárna) - dostatečně široké a bez větších kopců, ale někdy tam může být moc lidí včetně převahy pěších
3) Dolní Morava, teď už je asi lepší pro začátečníky se nechat nahoru vyvézt lanovkou
Vloženo 8.3.2020 18:10
Trasa ČHS - Praděd - ČHS: trocha čerstvého sněhu, stopa upravená. Luxusní lyžovačka 😊
Vloženo 8.3.2020 20:51
ČHS - Švýcárna - Počasí sice nedovolilo výhledy, ale skvěle upravená stopa vše vykompenzovala. Pouze první stoupání od sedla trošku zledovatělé. Jinak nádhera bez větru.
Vloženo 7.3.2020 13:56
Dnes Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - a kolem Žlutého potoka zpět na Skřítek. Ráno po sedmé na Skřítku led + na tom trošku prašanu, na to že ještě na Klepáčově nebyl žádný sníh, tak dobré. Nahoru pod Ztracáky šlo ráno vyjít na lyžích, dolů bych to rozhodně nejel. Od rozcestí po Alfrédku podmínky dobré, i když oproti ideálnímu minulému víkendu viditelné zhoršení, ale v rámci sněhových možností upraveno kvalitně. Okruh kolem Ostružné buď ráno upraven nebyl, nebo stihl zafoukat, protože nahoře byl vítr dost silný, do toho sněžení, ale aspoň bylo málo lidí :) Sjezd kolem Žlutého potoka upraven a v parádním stavu. Spojka na Skřítek potom již místy téměř na hraně sjízdnosti.
Vloženo 6.3.2020 21:31
Karlova Studánka,,Hvězda aut.st. - Kapitánská cesta - rozcestník Jelení cesta
Kdy: 6.3.2020, 17:00
Směrem z Hvězdy nahoru prvních 1.5 km k prvnímu rozcestníku cca 2cm nového sněhu, docela bída, ale lyže na nohách, pak jako mávnutím kouzelného proutku krásná bílá krajina - dostatek sice mokrého, ale čistého a čerstvého sněhu, po kterém se dalo hezky doklouzat až k rozcestníku Jelení cesta. Z rozcestníku dolů směrem na Karlov pohledem pořád dost čistého sněhu (nejel jsem).
Na turistiku vzhledem deštivému týdnu paráda, na kondiční běh lépe jet v sobotu nahoru.
Vloženo 6.3.2020 6:38
Aktuální informace jsou na bilestopy.cz nebo fb: Běžky v Jeseníkách, Fotky z běžek Kam za sněhem, Paprsek, Běžky Skřítek, Běžky Karlov Nová Ves atd.

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 5.3.: jsou nekde na netu aktualne upravene trasy v Jesenikach? .. na skate?
díky.M)
Vloženo 5.3.2020 7:49
Odpověď na dotaz, skate, Ivana: dá se také: Pod Ztracenými kameny - Alfrédka, pravidelně upravováno, aktuálně se nahoru musí po svých, asi 200m výškových, že Skřítku 2km, z Nové Vsi je to delší.
Vloženo 4.3.2020 14:10
Odpověď pro Ivana:
Na skate Paprsek nebo Dolní Morava
Vloženo 4.3.2020 13:19
od 9.3 jsem na dovo v Jeseníkách, prosím, pokud vůbec lze, poradíte mi někdo trasu na skate? Jsem trochu rozmazlená z perfekt úpravy v Jizerkách, tak určitě i v Jeseníkách existuje skate úprava, jen to vůbec neznám.
Děkuji moc
Vloženo 1.3.2020 20:42
Ovčárna-Švýcárna-ČHS-Kouty nad Desnou
Sníh velmi proměnlivý, od Ovčárny na Švýcárnu to ještě šlo namazat na tuhý červený, od Švýcárny dolů už podmínky na klistr, odtud také velmi dobře upraveno a díky měkkému sněhu dobře sjízdné i prudké pasáže. Z ČHS po Šindelnou upraveno, dál směrem ke Koutů pouze prošláplá stopa(plně sjízdná bez přenášení), která končí 200m před rozcestím "Suchostránská cesta" ,(odtud dále do Koutů už není žádný sníh, doslova zmizne po pár výškových m). Jinak davové šílenství kolem Pradědu se kupodivu nekonalo, takže cesty naprosto bez problémů průjezdné nerozbité.
Vloženo 1.3.2020 19:50
Praděd - Švýcárna dneska docela dobré podmínky, sníh ještě sypký, kolem poledne projela rolba, ale bez stopy na klasiku. Pod Kurzovní chatou 3km téměř netknutý okruh vč. stopy na klasiku (i když je teda dost kopcovitý) :-)
Vloženo 1.3.2020 18:44
Jeli jsme to dnes, jen asi tři kiláky pod rozcestí u vodopádu a pak zase paralelní cestou zpět na Videlské sedlo. Podle jednoho mushera to ani nebylo dál upravené. Sněhu dost, ale hodně rychle to taje.
(Odpověď na dotaz uživatele Alena z 29.2.: Jel jste teď někdo Miliónovou z Videlského sedla na Červenohorské? Prosím, je možno na běžkách? Děkuji.)
Vloženo 2.3.2020 16:56
Dobrý den, z Ludvíkova se dá přímo po úbočí nad Karlovou Studánkou až na Hvězdu, ale nevím jak je to se sněhem. Jinak bych doporučil autem(autobusem)na Hvězdu a odtud si můžete vybrat z několika směrů. Buď zpět směrem k Ludvíkovu, (v půli cesty se dá odbočit na Andělskou horu) a nebo opačný směr ,,Kapitánská cesta" -směrem na Karlov pod Pradědem, Pokud by to bylo špatné se sněhem i tady,
tak asi nejlepší je z Hvězdy vyjet kyvadlem na Ovčárnu a pak směr Praděd, nebo dál na Švýcárnu( s pokračováním až na Č.Sedlo.)
(Odpověď na dotaz uživatele Hana Benešová z 2.3.: Dobrý den,chci se zeptat. Ve čtvrtek jedu do Jeseníků poprvé na dovolenou prosím o radu, kam nejlépe na běžky. Ubytování v Ludvíkově, kam dojet autem a kam pokračovat na běžkách? Děkuji za typy a rady .H.)
Vloženo 1.3.2020 9:36
Prejezd hrebene Skritek>Ztracenky>Pecný>Hole>Ovčárna>Praded>Cervenak + další hřeben Červenák>Vřesovka>Keprník>Šerák>Ramzová.
kolem Skřítku rolbováno, až na hřeben nad Ztracenky projeto sněžným skútrem. Hřeben občas zfoukaný ale v pohodě, nevyrolbovaná sjezdovka! nad Ovčárnou-zledovatelé tedy chvíli pěšky :-( Ovčárna-Praded-%Svícárna udržováno ajen občas naváté sněhové jazyky. Dále již hodně zaváte neudržované-ale pekně vyjeté na klasiku ideál. od Cervenáku rovněž často zafoukané, bylo hodně čerstvého prašanu :-) Keprním vyfoukaný, sjezdy ale ideál v čerstvém sněhu. Dolů po pivovarské konské (červená) hodně sněhových jazyků což při čerstvém sněhu se dá. Pozor na odtátý potok v dolnější části. Od Černav po lesní cesta dobé běz kamenů, pozor pak pod kapličkou hodně vytátý potok napříč. Ideál když byl sníh, málo kdy se podaří OK :-)
Vloženo 29.2.2020 10:17
Ahoj, včerejší výšlap z Koutů na Obrázek pěšky, běžky v ruce. Od Obrázku po modré havirske cestě na Medvědi horu hluboký sníh. Neupravené. Byla jsem zklamana velmi. Pro skialp ideální.
Vloženo 27.2.2020 19:33
Dnes v podvečer ČHS - Švýcárna - ČHS. Úprava (asi včerejší) skoro neznatelná, stopy ale dobře projety od lidi. Sněhu i nového dost, moc to v čerstvém nejelo, ale parádní zimní lyžování. Na Švýcárně jsem jednu chvíli byl jediný host, to se mi tam ještě nestalo...
Vloženo 27.2.2020 13:45
Nova Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod Ztracenymi kameny. Dnes novych 15 cisel nahore, rolby nejely, takze skate v hlubokem snehu. V Nove vsi velmi malo snehu, je to sice bile ,ale pri pokusu o skejt okamzite odhalen asfalt a ponicene lyze, tak bacha. Celkove otrava na neupravene trati.
Vloženo 25.2.2020 14:43
trasa Nová Ves (rozhledna) - pod Malým Kotlem - Alfrédka - Pod Zelenými kameny a zpět
je tam ledovka v okolí Nové Vsi, jinak trasa sjízdná, sníh většinou zmrzlý, v některých úsecích větvičky a šišky ve stopě- dalo se spíše bruslit vedle stopy
Vloženo 25.2.2020 10:38
Červenohorské sedlo -> Červená hora (studánka) - upraveno, stopa dobrá, měkký sníh.
Červená hora (studánka) -> sedlo pod Vřesovkou - museli jsme sundat bežky, protože svah byl zledovatělý a strmý.
Sedlo pod Vřesovkou -> pod Keprníkem - cesta přes les, neupravená, sníh na cestě rozšlapaný a zledovatělý, zvlněná cesta kvůli starým a zmrlým závějím (po stranách sníh hluboký).
Pod Keprnikem -> Šerák rozcestí - zledovatělý a strmý svah.
Šerák rozcestí -> cesta do Ramzové - zledovatělá a nešlo tam vůbec používat běžky (použili jsme mačky).

V neděli pršelo, a proto tam bylo moc zledovatělého sněhu.
Na celé cestě byl sníh nebo led.
Vloženo 24.2.2020 8:31
Červonohorske sedlo - Švycarnia - upraveno, stopa dobrá, lepkavý sníh, sníh po celé trase.
Švycarnia - pod Pradědem - stopa jen na začátku, upraveno a sníh po celé trase. Moc foukalo odpoledne a večer.
Pod Pradědem - Praděd - nepodarilo se nám vejít na Praděd, hrozné foukalo( tlačilo nás nahoru na běžkám) a skoro před vrcholem jsme se vrátili spátki.
Petrovka- pod hřbety - upraveno a stopa ale dobrý sníh jen na začátku (2-3 km) potom mokrý sníh a led.
Vloženo 22.2.2020 16:57
Dnes ráno 7:30 že Skřítku pod Ztracené kameny, potom Alfrédka. Krásná nová ranní úprava, ve stopě jsem byl druhý, paráda. Nahoře hodně foukalo, ale dalo se. Okruh kolem Ostružné v horším stavu, místy stopa vyřízlá na podklad, místy zafoukaná. Zpět kolem Žlutého potoka, vše OK, spojka na Skřítek v trochu horším stavu. V 11 zpět na Skřítku, zde totálně plno lidí, podmínky horší, já už naštěstí mířil domů...
Vloženo 20.2.2020 23:48
Dnes vyjezd lanovkou na Medvedi horu,dale na Dlouhe Strane a zpet,po vcerejsi snehove prehance prislo velke zklamani!! Stopa neuparavena a proslapnuta,podminky idealni...skoda!!
Vloženo 20.2.2020 23:41
Ze Skřítku pod Malý Kotel a zpět, lehce pod nulou, velká pochvala za úpravu po odpoledním a nočním sněžení. Sluníčko, polévka a pivo na Alfrédce, nemělo to chybu.
Vloženo 20.2.2020 17:47
Dnes odpoledne projeto ČHS - Vřesovka a okruh Pod Šindelnou. Upraveno krásně, na sedle kolem nuly, výše určitě lehce pod nulou. Střed cesty na Vřesovku klasicky rozdupán od pěších turistů, takže sjezd raději svištět ve stopě. Mazal jsem červený Swix a kromě úseku hned nad ČHS držel krásně.
Vloženo 18.2.2020 14:19
CHS-Svycarna-Kurzovní chata-Praděd pořad sjízdné. Místy zmrzlé a sjezdy rozdupany od pěšáků. Ráno zmrzlý odpoledne odmek, ale aspoň šlo pluzit.
Vloženo 17.2.2020 19:16
Dle podminem +5'C vyborne. Pochvala 👍rolbarum vse vcerejsi cerstve upraveno. Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Odpoledni skol ⛷ po 13hod, vse ideal jen dat pozor od Mravencovky po zelene vytaty potok napric, tedy doporuceni jet z Alfredky nejprve pid Maly kotel a pak dlouhym sjezdem k Mravencovce, pak po prudke zelebe nahoru. Rovnez jsme si uzili sjezd v rolbovane stope od Pod Josefinkou podel Zluteho potoka k mostku, 👌. Pak obcas jehluci a hlina ale vubec nevadi, budme radi za ty dary pri teto zime ❄️🌞
Vloženo 17.2.2020 19:09
Projel jsem kolem Skřítku všechny základní okruhy víceméně jsou s opatrností sjízdné. Směr Rabštejn hodně jehličí ve stopě a vyčnívající kamení.
Po sjezdu k Žlutému Potoku a odbočka směrem na Rýmařov je stále netknutá a musíte se probíjet neupravenou stopou. Bohužel, rýmařováci se skutrem stále spí!
Vloženo 16.2.2020 14:25
Červenohorské sedlo - po žluté do Koutů nad Desnou k vlaku: více než polovina lesní cesty je sjízdná, v druhé polovině jsou asi dvě místa,kde sníh úplně roztál (potok přes cestu), ale jet se to dá. Dole na začátku lesa už je jenom zbytek sněhové pokrývky, v Koutech je jaro :-).
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel T. z 15.2.: Dobrý den, nevíte, jestli je sjízdná stará cesta z Č. Sedla? -žlutá značka- nebo po vodovodní-naproti přes údolí?)
Vloženo 15.2.2020 14:10
Dnes Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Vyrazili jsme před osmou ráno, naprosto ideální podmínky, nahoře -2, a vše krásně nově upraveno. Pozor kdo by jel sjezd z Alfrédky kratší cestou na Mravencovku, je tam jeden úplně vytátý potok přes cestu, hodně nebezpečné. Spojka Žlutý Potok - Skřítek jehličí, hlína, kořeny. Dojeli jsme kolem 12, podmínky mnohem horší, na Skřítku na slunci 10 stupňů a sníh tál před očima.
Vloženo 14.2.2020 13:33
ČHS-Praděd-Kouty. Nahoře super sníh, stopa až od Švýcárny na Praděd. Zapomeňte na sjezd z Petrovky do Koutů.Asi po jednom dvou kilometrech bezohlední lesáci odhrnuli z cesty všechen sníh a to co tam nechali je led, po kterém se nedá ani jet ani chodit. Proč? Asi kůrovec, nebo jen potřebují prachy. Ten idiot co to vymyslel má bezpochyby mozek velikosti mravenčího trusu. Zdá se, že Kouty nestojí o turisty, proto doporučuji dojet na Sedlo.
Vloženo 14.2.2020 13:14
Kouty-Dlouhé Stráně-Ovčárna-Švýcárna-Kouty jako za starých časů, po svých na hřeben, backcountry jak řemen :) od vleku po skialpové stopě (hned na kraji lesní cesty kameny jako pěst, pozor při sjezdu) nahoru, asi 10-15cm nového, stopa přošlápnutá k Obrázku. Po vrstevnici kolem chaty Uhlířka, asi 4x překračování potůčku, zatím to bylo bez sundání lyží. Od Přístřešku po uhlířské cestě ke sjezdovce, nad 950 peřina už tak 20cm, po staré vyšlápnuté stopě až k rozhledně. Dál pouze uválcovaná stopa stašího data, poprašek as 8cm postupně víc a víc nahoru je vyfoukaný, takže na bruslení je to nahoře lepší. Až k nádrži jsem nejel. Od závory směr Františkova myslivna panenským hlubokým sněhem po skialpové trase, od Okenní štoly na chvíli zafoukaný náznak dřívější stopy. Pastva pro oči. Nahoru na hřeben směr Nad Malým kotlem samozřejmě trochu krkolomné, chvíli prudší stoupání, napříč prudkým svahem ale námaha je po chvíli vykoupena nádherou nahoře. Nad 1300 je to pohádka na druhou. Na hřebenu po magistrále nejdřív poprašek, pohodová ušlapaná stopa, ve stoupání muldy, ale Velký Máj a Vysoká hole jsou vpodstatě tvrdé vyfoukané skoro všude, sem tam led a dřina. Sjezd z Hole na Ovčárnu šlo už v pohodě sypým sněhem, ani nebyly vyfoukané místa. Na Ovčárně aspoň polévka, nic moc výběr. Dál je stopa na klasiku po obou stranách směr Praděd, uprosřed se v tom rozšlapaném dá bruslit jen tak tak. Od rozcestí Pod Pradědem je i stopa na klasiku, ve sjezdech vypluženo a lehké muldy. Švýcárna jako vždy paráda, dnes skoro nikdo, borůvkové knedlíky za odměnu. Ze Švýcárny jen klasika, další den už to ale zdá se projela rolba. Od Petrovky dolů do Koutů pohoda hlubokým sněhem do první serpentiny. Od začátku Hladové cesty vyhrnuto, pohyb těžké techniky, těžba dřeva o kus níž. Kamion sice neuhnul ale dalo se projet až dolů, kamínky neviděny. Od mostu pod dráty napětí asi 4x potůček, při překračování zatím bez sundání ale už na hraně. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6000923
gps stopa https://mapy.cz/s/murapolaka
Vloženo 14.2.2020 8:36
Děkuji dutohlavcum z českých lesů za vyhrnuti jediné běžkařské stopy z Petrovky do Koutů už jim ten brouček přeskočil ze smrku na mozek
Vloženo 13.2.2020 22:09
Nová Ves - Alfredka - Skřítek - Rabštejn a zpět. Všude dostatek sněhu, lyže bez škrábnuti. Ráno v půl deváté hodně pod nulou, modrý swix. Od rozhledny po Mravencovku ve stopě od traktoru, ale nebyl to žádný problém. K Alfrédce po magistrále po včerejší úpravě jako první, pod 1 cm poprašku pevný pruh na skate nebo perfektní stopa, nahoře místy zafoukaná, ale stále velmi dobře použitelná. Pouze první potok ve stoupání bylo nutné překročit. Přes Žlutý potok na Skřítek a dál na Hvězdu a Rabštejn. Sjezd k Rabštejnu má méně sněhu, ale většinou rolba vyorala jen listí a stačí se jen dívat před sebe a jízda je bez škrábnutí. Zpět na Skřítek podél silnice po modré, která se neupravuje a jen prošlapává, bez problémů. Přidal jsem k okruh kolem Závory a upravený je i delší okruh přes Klepáčov.
Zpět na Alfrédku stoupáním ke Ztraceným kamenům. Tento směr jsem volil záměrně z obavy před obvykle vypluženými ledovými plotnami a šutry. Obavy byly zbytečné, sněhu spousta a dá se to jet obousměrně, jen pozor na stopy od pěšáků, tedy od lyžařů, kteří si dolů netroufli a nahoru se nechtěli dřít a lyže sundali.
Přidal jsem i okruh kolem Ostružné a přes Alfrédku, Malý Kotel a Mravencovku dojel k autu pod rozhlednu v Nové Vsi. Krásných 60 km.
Předpokládám, že zítra budou zase upravovat stopy a doporučuji vyrazit. Sněhu spousta, není třeba se bát ani k ty nejlepší lyže a prostě si to užít.
...a tak nějak dnes bylo:
https://youtu.be/OKIe_XW8trU
Vloženo 13.2.2020 18:43
projel jsem všechno v upravené stopě kolem Skřítku-Hvězda-Alice-Klapáčov sjezdovka-Žlutý Potok a zpět Skřítek. Bohužel od Žlutého Potoka směrem k Rýmařovu stále NIC!
Vloženo 13.2.2020 18:03
Dnes odpoledne trasa Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Výjezd ze Skřítku pod ztracáky nic moc, nahoru se dalo, ale sjezd bych úplně nedoporučil, pro odvážné pozor asi 150 m pod rozcestím (skoro nahoře) lezou dvě velké větve/kořeny. Potom na Alfrédku totální paráda. Sjezd zpět ke Žlutému potoku též dobrý. Spojka zpět na Skřítek občas s jehličím a hlínou, ale dá se. Celkově nádhera. Mazal jsem fialový Swix.
Vloženo 9.2.2020 20:31
Projel jsem dnes trasu ČHS- Petrovka a tzv. Hladovou cestou k dolní nádrži. Stopy super, ale za Petrovkou to nějaký "dobrák" rozbil bruslením, tentokrát jsem jel klasiku, ale šlo to. Každopádně tento nově zrolbovaný úsek je nádherný a bez lidí, mírné klesání. zpět stoupání.
Vloženo 9.2.2020 19:34
Nová Ves - Alfrédka (po zelené) - okruh Ostružná - Nová Ves (po červené)

Z Nové Vsi mělčí, trochu rozmydlená stopa, občas nečistoty, zpočátku odraz hůlek z asfaltu, ale dá se. Prudké stoupání po zelené nic moc - bez stopovače a hodně kamení a hlíny. Sjezd tudy ne! Od hranice vysokého lesa k Alfrédce už dobré, i když sem tam se musí kvůli nečistotám ze stopy vyskočit. Na okruhu kolem Ostružné ve střední části ve stopě hodně kamenů, jinak ale svezení pěkné a prakticky bez lidí. Magistrála k Zeleným kamenům vypadala ve výborném stavu. Zpět kolem Malého kotle lepší jak "zelená", ale i zde ve spodních partiích lezou kameny! Naštěstí to dnes dolů moc rychle nejelo.

Celé dopoledne lehce pod nulou. Mazal jsem fialový swix. Do poloviny stoupání k Alfrédce odraz nic moc, výše už dobré. Celkově o něco horší, než když jsem tuhle trasu jel začátkem ledna, hlavně víc kamení. Chtělo by to pár čísel navíc. Kolem Rýmařova nesouvislá pokrývka. Parkoviště na Nové Vsi už o půl desáté skoro plné.
Vloženo 10.2.2020 17:40
ČHS - Švýcárna - Ovčárna. Azuro, sněhu dost, teplota kousek pod nulou. Z Ovčárny na Hvězdu nevede stopa, někdo to prošlápl na skialpech, ale pro běžky nevhodné.
Vloženo 8.2.2020 19:56
Dnes všechny okruhy,Paprsek,,nádhera,vše upraveno,sněhu dostatek,luxusní svezení,na neděli můžu jen doporučit,řekl bych luxus!!! Modrý speciál držel nádherně,super svezení...
Vloženo 8.2.2020 19:52
Luxus hreben Skritek>Alfredka>Jelenka Petraky Ovcarna>Praded>Cervenak a kolem Sindelne az do Koutu. 🌞 Slunicko, mrazivo, bezvetri a uzasna 👀 viditelnost az do Krkonos na Snezku. Dojezd z Cervenaku kolem Sindelne dobre, jen posledni 1km se uz mzsel pesky. Skol
Vloženo 8.2.2020 17:08
Nova ves - alfredka
Od nove vsi nahoru smerem na alfredku sem tam kameny, jehlici, misti ideal, nahore kolem alfredky perfektni podminky
Vloženo 7.2.2020 19:24
Paprsek. Velké Vrbno - Pralinka - Velký Šengen - Pohádka - Milíře - Velké Vrbno. Celkem 36 km. Nádhera, spousta sněhu, spíše vlhkého, tedy klasika s červeným Swixem, něco upraveno dnes, něco včera, ale všechno bez problémů. Na skate přece jen poněkud měkčí. Celý den lehce sněžilo.
Třebaže Paprsek upozorňuje na nevhodnost výjezdu autem až chatě, opět jsem u Medvědí boudy viděl klouzající debily, samozřejmě bez řetězů... Přitom Milíře je jedna z nejhezčích tras, po níž se z parkoviště u lomu dá dostat až nahoru po nádherně upravené široké ceste(2 stopy + pruh skate). A nikde ani noha. Jenže je to do kopce, 200m převýšení a sedmi kilometrech! A to je pro hodně značkově oděných a vyzbrojených "sportovců" těžký oříšek.
Vloženo 7.2.2020 19:06
Velký Šengen, dnes běžkařský ráj. Vyjet na Paprsek je trochu drsnější (borec před námi začal klouzat, nasadil řetězy, které jsme neměli, couval jsem kus dolů a rozjel to znovu, takže řetězy se vyplatí), ale nahoře nádherné stopy, s tuleními pásy velká pohoda.
Vloženo 7.2.2020 18:10
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět.

V 11hod na Skřítku +2 C , tak jsem to ani na Rabštejn nezkoušel. Nulová izoterma až kolem 1100 m. :-(
Problém na klasiku s mazáním ,lítalo to kolem 0. Sněhu relativně dost, vlhčí.
Ve 14. 30hod. Skřítek + 3C .
Byl jsem v přírodě, bezva. Ale ideální podmínky to nejsou.
Vloženo 7.2.2020 8:31
Paprsek - na okruzích bylo krásně - prašanová peřina, pěkná stopa. Fialový speciál držel dobře. Na skate trochu bořivé.
Vloženo 6.2.2020 21:08
Zdravím všechny...kdy už konečně někdo udělá pořádek s bezohlednými tzv.
turisty, kteří ničí strojově upravené zimní cesty...!!!...nejsou ani cedulky, které
by je upozornily, že tam nemají co dělat...!!!
Vloženo 6.2.2020 17:43
viz. bilestopy.cz z Mravencovky na Alfredku a Skritek dnes projeto rolbou
(Odpověď na dotaz uživatele Lu2 z 6.2.: Taky by mě zajímalo jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku a pak Alfrédku. Dík)
Vloženo 7.2.2020 13:48
Ahoj,byl jsem předevčírem, sněhu dost, stopa prošláplá, nejlépe se jede zcela bez vosku na klasiku nebo pak skate ale to podla kondičky...P.J.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 7.2.: Prosím jak to vypadá se sněhem z Červenohorského sedla na Ovčárnu a dále směr Praděd? Chtěli by jsme vyrazit zítra :-). Případně trasa okolo Skřítku?)
Vloženo 5.2.2020 21:24
Úsek z Ramzové ke Vřesové studánce se neupravuje (z Ramzové na Šerák si eventuelně můžete pomoci lanovkou nebo stoupáním po okraji sjezdovky). Od Vřesové studánky na Červenohorské sedlo se upravuje celkem často, z Červenohorského sedla k Pradědu se upravuje ještě častěji.

(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.2.: Dobrý den. Trasa z Ramzový na Praděd přes Červenohorské sedlo se asi neupravuje nevíte? Děkuji za odpověd.)
Vloženo 3.2.2020 10:04
Sjezd z Ovcarny>Svicarna>Petrovka>Kouty. Zmrzle hodne rychle s velmi mali prasankem se velice dobre dalo. I pod petrovkou svezeni az k traktoru s tezbiu dreva, pak uz pesky. Od mostu pod draty zase na bezkach az ke sjezdovce OK hodne jarne... ale na kamenacky jelo fajn
Vloženo 3.2.2020 10:01
Ovcarna>Jelenka>Alfrefka-Ostruznik-Josefinka.. zpet pres Jelenku na Ovcarnu.
Na hrebenu uplne bez snehu, jen vyjete zledovatele koleje,pod Jelenkou snehu dist i v lese, jehlici, vetvicky ale dalo se. Kolem Alfredky pekne pojezdeni. Pres Mravencovku ke Karlovu se jiz neda jet. Smer ke skritku vodnate ale sli to. Snih uz pomaly, jarni podminky
Vloženo 3.2.2020 9:42
Hreben Ramzova>Cervenak>Praded>Ovcarna. Snehu dost, neprselo tezky snih pri sjezdu z Keprniku ale hodne v pohode. Cervenak dosti jaro, ale stopa vynikajici, skoda ze teplota >0'C...
Vloženo 31.1.2020 18:40
Na Skřítku ráno po 8h 3 stupně a mrholení. Mrholilo i v nejvyšších bodech mého výletu něco nad 1100 m, naštěstí během dopoledne přestalo. Největší škody dělá voda kapajicí ze stromů, pod nimi je místy dost mokro.

Úvodní rovinatý úsek k rozcestí Nad Skřítkem je čerstvě upravený i když vodnatý. Nahoru pod Ztracené kameny nahoru schůdné na lyžích, ale to bylo ráno a na několika místech se tvořila brečka. Dolů možná na ultrakameňačkách. Ztracené kameny - Alfrédka upraveno ve středu, od té doby napadlo. Já měl ještě stopu na klasiku slušnou, ale bude se velmi rychle opotřebovávat, naopak bruslaři ten těžký sníh brzy ujezdí a nebude to už taková makačka. Tento úsek by měl oblevě dobře odolávat, jen na jednom místě se tvoří rybník. Zde klidně na nové lyže, když je tam nějak dostanete :-) Okruh okolo Jeleního hřbetu má taky slušný sněhový základ, jen v zadní části místy leze podkladové borůvčí a tráva plus je otázka, co se stane pod stromy. Stopa na klasiku tak na 1/3 okruhu komplet zapadaná, ale lyžaři si ji vyjeli sami. Návrat na Skřítek přes Žlutý potok je dobrá varianta, 2/3 sjezdu upraveno s krásnou stopou na klasiku, zbytek sice s kolejemi od auta ale dá se. Ze Žlutého potoku stoupání ke Skřítku uježděno slušně, zvládli to v pohodě i bruslaři. V opačném směru pozor na šutry v prudším sjezdu těsně před Žlutým potokem.

Odpoledne na okruzích na Skřítku na druhé straně silnice. Byly upraveny včera odpo tj. v ideálním čase, na dnešní teploty díky tomu zůstávají tratě dobře tvrdé. Ovšem rozhodně to není na nové lyže. Nikomu nedoporučuji okruh směrem ke Klepáčovu, ve nejnižší části jsem šel asi 500 m s lyžemi v ruce (a nechápal 2 lyžaře,kteří vše projeli) a i jinde je to technicky náročný slalom mezi kamínky. Jinde je kvalita střídavá, od vyloženě nádherných úseků přes mokré stopy pod stromy k místům po cestách s horším podkladem, které je třeba spíš přetrpět. Nejlepší jsou silnička na Hvězdu a úplně parádní je návrat po druhé cestě od odbočky na Rabštejn, ale i tam je to vykompenzováno horším závěrem. Sjíždění na Rabštejn za to spíš nestojí. Celkově při použití horších lyží pěkné svezení na současné možnosti, kromě výše zmíněného bez přenášení, co by za to třeba v Krušných horách dali :-)

GPS záznam: https://strava.app.link/nCVh2y9EH3
8:43
10:43
12:05
12:40

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 31.1.2020 18:35
(Odpověď na dotaz uživatele Verda z 29.1.: Tenhle dotaz sem moc nepatří, ale zkusím a zeptám se. Chtěla bych si udělat pěší výlet ze Skřítku k Jelení studance. Je možná pěší túra?)

Těžko říct z pohledu lyžaře. Z rozcestí Pod ztracenými kameny nahoru na hřeben nějaké stopy od pěších vedly. Sněhu tam asi bude dost. Ve stoupání ze Skřítku na toto rozcestí pěší výletníci lyžařům za těchto podmínek rozhodně vadit nebudou, viz moje novější zpráva. Přes Alfrédku pěšky prosím ne.
Vloženo 31.1.2020 16:57
Dnes dipoledne ..ČHS..směr pod Šindelnou...pak po zelené ..Bílý sloup.. Vřesová studánka a zpět po červené ..ČHS...pěkná stopa...i na skate..občas slunce..na tu bídu nakonec pěkné dopolední svezení
Vloženo 30.1.2020 18:44
Dnes odpoledne jsem projel všechny okruhy na Skřítku. Vše v pohodě sjízdné, strojově neupraveno, ale krásné svezení. Stopa pro klasiku místy dobrá, místy spíše neznatelná. Při odjezdu nahoře zataženo, -1 a velmi lehké sněžení, takže by to mohlo vydržet.
Vloženo 28.1.2020 18:24
Kouty nad Desnou>horni nadrz PVE. Snezilo mlha a vetrno, nahore silny vitr tak nebyli ani kolecko kolem prehrady. Snih se lepil, nic moc. Nahoru po cervene to slo ale kameny dolu by neslo sjet, pak podel sjezdovek, a peknou cestou kolem Tetrevi chaty az pod hraz, jen kouknout na vodu, pro mlhu nebyla videt jen slyset ve vichrici a rychle dolu. Od horni stanice uhlirskou cestou krasne svezeni kolem chaty Uhlirka a Obrazku dolu po ⛷ sjezdovce sesivat pomalym smykem az dolu. Snehu dosti.
Vloženo 26.1.2020 16:50
Dnes ČHS- Švýcarna , totální inverse v 8.30 h Kouty - 10 st , parkoviště -1 st , jen pár čmouhů na obloze a klidno! čerstvě najetá lehce promrzlá parádní stopa jen na více nasluněných místech lehce rozpadlá ,skvělá
jízda , v údolí oblačné moře. Zpět parkoviště 12 hod +10 st, Kouty -5 st
Vloženo 25.1.2020 17:26
Trasa Skritek Alfredka Jelenka Ovcarna Praded Svicarna Petrovka dolu do Koutu, pod dratama az ke sjezdovce a na nadrazi. Nahore nadherne inverze jasno a teplo (ztraci se snih :( ale porad dosti. Pozor nad Alfredkou v lese kameny, nad sjezdovkami rovnez trava a kameny, jinak po sjezdovce dolu k Ovcarne. Pod Petrovkou od zatacky Hladove cesty prohrnuto az dolu k mostu, uhlazeno tedy idealni ⛷ sjezd. Trasa se snehem sjizdna az k nadrazi v pohode. Tak toho vyuzijte 🌞
Vloženo 23.1.2020 19:22
Dnes odpoledne ČHS Švýcárna ČHS, pár set metrů od sedla podmínky dobré, nad prvním stoupáním potom vynikající. Nahoře modro, lehce pod nulou.
Vloženo 22.1.2020 22:18
Skřítek alfredka.. nastoupani na vrstevníci je led.. odtata místa a derouci se kameny.. takže jsme sundali lyže.. nahoře premrzly snih..hodně vyhlazeno a udusano od lyžařů.. takze skate casto odkluzovala hrana.. stopa byla upravena asi uz davno.. nebyl to ideál ale šlo to..
Vloženo 21.1.2020 23:31
Kouty - Petrovka - Skalní tabule - sešup Koutským žlebem - Kouty vlak.
Protože jsou v Šumperku nějaké nepořádky s rekonstrukcí autobusáku, bus na ČHS nezastavil u žst jak měl, a tak sem se svezla vlakem do Koutů. A bývala sem si raději měla počkat na další bus za 2 hodiny. Od vlaku se dá na hřeben s minimem sundávání lyží, ale až po napojení Hladové cesty je to jakási vyplužená hladká plotna, nedá se mluvit o stopě a navíc furt do kopce. Od Petrovky dál už ale jde o slušnou stopu pro klasiku, navíc dnes s krásným výhledem na inverzi v západu slunce. Od ČHS do Koutů nejkratší trasou dost prašanu, aby sešup nebyl nebezpečnej. Nebejt mrzutosti s busem, mohla to bejt best projížďka ever, ale aspoň sem posloužila mnoha protijedoucím lyžařům informací, jak to vypadá níž.
Vloženo 21.1.2020 20:13
Z Červeňáku na Švýcárnu strojovka, podmínky téměř ideální, azuro, prašánek. Zpět přes Petrovku do Koutů. Od Petrovky po první vracečku sněhu dost, projeto od běžkařů. Od vracečky až k Pelikánovi odhrnutý sníh lesáky, ale sjel jsem až dolů. Otázka, jako to bude vypadat za dva dny. Pozor na cestě lesáci s lanovkou.
Vloženo 21.1.2020 12:50
Po víkendu ve sněhové nadílce mi to nedalo a musel jsem vyrazit. Trasa Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd – a zpět. Teplota lehce pod nulou, nefoukalo, dokonce ani na Pradědu, vyšel jsem jenom v triku. Letos jednoznačně nejlepší počasí. Stopa je projeta běžkařema, jednoznačně na A lyže.
Vloženo 21.1.2020 11:07
Psali, že se nebude upravovat, protože se tam těží.
Vloženo 21.1.2020 10:52
Trasa Čvnh. sedlo - Praděd, nádhera, od Kamzíku slunečno, na Švýcárně -6 st.Stopa upravena, jen tak dál :-).L
Vloženo 20.1.2020 19:02
Klasicka magistrala Cervenohor.sedlo >Praded a zpet. Nejuzasnejsi podminky, diky rolbarum, diky prirode, bezvetri, maly mraz, krasne prosluneno
Vloženo 20.1.2020 18:34
Okruhy upravené dle bíléstopy.cz okolo Skřítku: dá se na skate s horšími běžkami, občas nějaký ten šutřík vykoukne. Směrem na Hvězdu je to pouze ušlapané/ujeté běžkaři, ale taky to šlo. Tvrdý podklad, takže to jede. Na klasiku bych se nevydával, není moc v čem ji provozovat. Každopádně sněhu je tak přesně na hraně.
Vloženo 20.1.2020 9:06
Nová Ves -> Mravencovka: malá vrstva sněhu na ledovém podkladu
Mravencovka -> Alfrédka po zelené: málo sněhu, plno kamenů. Nahoru se dalo jít s opatrností na starých lyžích, dolů jedině pěšky.
Alfrédka -> Zelené kameny: luxusní svezení, dobrá stopa v čerstvém sněhu
Alfrédka -> Mravencovka přes Malý kotel: v horní části dobré, ve spodní lezly kameny, s velkou opatrností sjídné.
16:04
16:05
16:05

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.1.2020 21:56
Dnes ČHS - Petrovka - Švýcárna a zpět, na starem zmrzlem snehu cca 10 cm vrstva noveho prasanu, takze to jelo dobre. Stopa nebyla cerstve upravena ale v pohode. Porad snezilo a mlha, ale dalo se. Celkove paradni ;-)
Vloženo 19.1.2020 17:48
Dnes ráno Skřítek - Hvězda - Rabštejn - a zpět pod bílými kameny na Skřítek. Ráno to po včerejším sněžení šlo dobře, byli jsme asi první na Ráblu, ale jinak pořád hodně málo sněhu, místy stopa od hlíny a kamínků, někde ledová (pod stromy kde nenapadlo). Přes den to začalo odtávat a obávám se, že od zítřka to bude na hraně sjízdnosti, takže asi lépe vyrazit že Skřítku přes cestu nahoru...
Vloženo 19.1.2020 14:30
Dnes ze Skřítku - Alfrédka - Malý Kotel - Mravencovka a zpět. Stopa rolbou začínala na Ztracených Kamenech, před Mravencovkou stopa končí na mýtince s posedem, dále jen uhlazené, vzhledem ke spoustě kamenů dá se projet jen s velkou opatrností. Ze zelených kamenů kolem k žlutému potoku rolba projela pasáž s prudším stupáním. Podmínky stále bídné.
Vloženo 18.1.2020 21:00
Jeli jsme jen z Kurzaku na Svycarnu a zpet. Pres den malinko padal snih takze ledovka neni ale stopy po krajich jsou hodne mizerne. Detem v nich lyze nedrzi. Na skate to musi byt super tvrdy podklad a na tom trocha cerstveho snehu. Jinak dnes bylo kolem nuly. Zitra ma drobne snezeni pokracovat.
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 18.1.: Ahoj, nejeli jste dnes někdo trasu ČHS - Petrovka - Švýcárna - Praděd? Jaké jsou podmínky?)
Vloženo 17.1.2020 10:36
ČHS - Petrovka - Švýcárna - Praděd - Ovčárna - Vysoká hole a zpět: Taková jarní (dubnová) lyžovačka. Nad ČHS v pravé stopě ve 2 zatáčkách vyorané kamínky, větší kameny vykukují ve sjezdu ze Švýcárny na Kamzík. Áčkové lyže bych nebral. Stopa celkem kvalitní zejména v úseku ČHS - Petrovka. Ze Švýcárny nahoru sice široká dálnice, ale stopa hodně "archivní", spíš podmínky na skate. Na klasiku doporučuji točit dokola úsek ČHS - Petrovka. Okolo Pradědu tradičně horší stopa a dost pěšáků, někteří (v mlze) přes celou šíři cesty :-( Z Ovčárny na Vysokou holi takové backcountry, ale nahoře na hřebeni celkem pěkná stopa směrem k Jelení studánce. Sjezd na Ovčárnu doporučuji po sjezdovce u Petrových kamenů nebo pěšky. Snad o víkendu připadne.
Vloženo 15.1.2020 18:45
Žďárský Potok-U Huberta je
odtáta cesta a nebezpečná ledová pole.Okruhy na Skřítku souvislé ledové plotny s napadaným jehličí. Lyžování jen pro skalní fandy a otrlé.
Vloženo 15.1.2020 6:38
Žďárský Potok-Skřítek-směr Hvězda a zpět.
S opatrnosti sjízdné, na cestě ze Žďarského Potoka k Žlutému Potoku nutno někde sundat lyže
Vloženo 12.1.2020 17:56
Skřítek - Alfrédka, skate. Na Skřítku kupodivu sněhu dost, sice je to zmrzlé, ale rovné, stopa žádná, na skate to šlo, cca těch 900 metrů. Pak nahoru pod Ztracené kameny raději pěšky, dolů bych to nejel - zmrzlé, vyplužené, občas kamení - o ústa. Na Alfrédku na skate celkem dobré, rovné, přemrzlé, odraz trochu problematický, stopa vymrzlá, občas s jehličím, na klasiku asi o dost slabší zážitek. Ještě jsem zkusil kousek na Mravencovku, jak po zelené, tak kolem Malého kotle, ale tam je to už horší - částečně rozbité, někdy i hlína, jezdí tam skůtr a lesáci. Zpátky ještě okruh Ostružná, na skate to celkem šlo, občas větvičky a tráva, ale jde to objet. Zpátky od Zelených kamenů na Žlutý potok, sjet to šlo, i když je to spíš zmrzlé, vyplužené. Na Skřítek už se pak dojet dá. Celkově jsem hodně rád, že jsem jel, na letošní bídu v pohodě. Howgh...
Vloženo 12.1.2020 17:29
Ahoj, koukni na můj příspěvek z dneška. Všechno mimo magistrálu je občas na sundání lyží.

(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 12.1.: Ahoj, nevíte jak to vypadá na Paprsku s bezkovanim? Chystam se tam v pondělí a potřeboval bych aktualni info. Diky)
Vloženo 12.1.2020 8:18
Ahoj, byl. Na Alfrédce sněhu dostatek, stopa směrem na Skřítek vyřezaná. Je ale poměrně namrzlá, takže lepší na bruslení. Dojet se dá bez problémů až na Skřítek. Na druhou stranu z Alfrédku směrem na Mravencovu je to se sněhem horší.

(Odpověď na dotaz uživatele jouza z 11.1.: Ahoj, nebyl jste někdo dnes nahoře na Alfrédce? Jak to tam vypadá? Díky)
Vloženo 11.1.2020 13:57
Na kolečkové lyže to tam není...
Vloženo 9.1.2020 19:06
Magistrala CervenohorskeSedlo az Praded idealni stopa. Protoze ☔ prselo tak zmeknuta. Trosku kaminku v zatacce nad sedlem, jinak OK, nad Svicarnou dosti nevyrazna rozdupana. Snehu zatim dost, vytate plochy na asfaltce pod Pradedem. Snad uz prestane tat a prisnezi :)) 🌞
Vloženo 9.1.2020 17:27
CHS-Švýcárna -Praděd a zpět, CHS - Vřesovka a zpět. Upraveno, teplota +1, mlha, na sedle a Vřesovce déšť. Stopa dobrá, upravená (zatím nerozdupaná) relativně na ty podmínky i držela (jel jsem skate). Vzal jsem A lyže a s opatrností to šlo - bez šrámu, místy je třeba opatrně. Sněhu málo a ubývá, chtělo by to připadnout.
Vloženo 9.1.2020 14:14
(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 9.1.: Zdravím,
zajímá mě stav sněhu ze skřítku na praděd. Lepší to vzit po hřebeni neupraveno a nebo po upravené přes Alfrédku?

Děkji)

Záleží na počasí. Když bude jasno a polojasno - po hřebeni. Jinak to vezmi přes Alfrédku a stopou pod Malým a Velkým kotlem na Ovčárnu.
Vloženo 8.1.2020 20:57
ČHS - Kamzík

Ráno krásný manchester po úpravě rolbou, bohužel nad Sedlem rolba odkryla i spoustu nečistot a kamínků. I výše nad Skalními tabulemi občas kouká ve stopě hlína/kamínky.

Na nové lyže rozhodně ne!
Vloženo 7.1.2020 21:09
Skřítek - Pod ztracenými kameny-Zelené kameny - Alfrédka - Malý kotel . Zpět až po Zelené kameny stejně, potom táhlý sjezd na Skřítek po červené.

Výstup v celé trase v pohodě na běžkách, rolbou projeta jedna stopa k Zeleným kamenům, odtud už dvě až na Alfrédku. Super na skate po celé délce. Prašan a troška jehličí .
Výška sněhu - na Skřítku kolem dvaceti cm, nahoře 30-40 cm. Oproti minulosti bída, s ohledem na současný stav zimy dobré.
Vloženo 7.1.2020 16:25
Nová Ves - Alfrédka - Josefínka a zpět

Nová Ves - Mravencovka (po asfaltce):
Na uježděné a ušlapané cestě pár cm sněhu. Stopa velmi mělká nebo žádná, podklad ale neleze. První půlku se píchá do asfaltu, pak je to lepší. Na bruslení tento úsek lepší, než na klasiku.

Mravencovka - Afrédka (po zelené):
Z Karlova včera jela rolba (úprava začíná právě od Mravencovky). Spodní úsek utažen bez stopovače, na cestě hodně kamení a čtyři strouhy. Nahoru se to dá prokličkovat, sjíždět tudy ale nedoporučuji v žádném případě. Za třetím "brodem" začíná krásná stopa. Rovina k Alfrédce zase trochu horší, ale špatné úseky se dají objet.

Mravencovka - Alfrédka (po červené kolem Malého kotle):
70% cesty krásná stopa, spodek jen utažen, ale sjezd bez problémů, jen na pár místech je nutno ze stopy vyskočit.

Okruh kolem Ostružné:
První a poslední třetina parádní čistá stopa, v prostřední partii ve stopách nečistoty (tráva, hlína, občas kámen), ale vše lze objet.

Magistrála:
Standardní úprava (dvě stopy a široký pás) v dobré kvalitě, sněhu zde tak 20-25 cm.

Sníh výborný suchý, zmzlý, teplota lehce pod nulou, azuro. Lidí málo. Bufet na Alfrédce otevřený út-ne 10-16 hod. Vzhledem k současné sněhové bídě to hodnotím jako super výlet.
9:46
10:13
10:14
10:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 5.1.2020 21:20
ČHS - Švýcárna - Ovčárna a zpět. Stopa upravená ČHS - Švýcárna. Ze Švýcárny do Sedýlka muldy místy i 50 cm vysoké, o úpravě z 5.1. nemůže být řeči.
Sněhu dostatek, nad ČHS místy špinavo. Podklad měkký, takže ve stoupání z Kamzíku na Švýcárnu se tvoří koryto. Těsně před vrcholem na pravé straně (z pohledu soupajícího) rolba obnažila kus pangejtu a jeho části rozesela po trati (hlína + kamínky).
Úsek Švýcárna - Sedýlko neskutečně rozrytý od peších, ale v celé šířce. Osobně jsem viděl mašírovat přímo ve stopě skupinu pěších. V davu je síla, to se pak smí všechno. Úsek Sedýlko - Ovčárna naštětí dostatečně široký, aby i přes nájezd stáda černé zvěře zůstal rovnější pásek pro lyžaře.
Vloženo 5.1.2020 19:36
Vlastně krásně. Sobotní sněžení sice přineslo jen max. 5 cm sněhu. Přesto se vylepšily stopy už poněkud přemrzlé. Jeli jsem klasiku Červenohorské sedlo – Skalní tabule – Petrovka – Kamzík – Švýcárna. Na Praděd už je prý stopa dosti prochozená, takže Švycka byl cíl i borůvkovými sny. Zpátky na Petrovku a trošku neplánovaně dolů do Kout. Rolba jela do přeředpsodlední serpentiny (tedy jak je rozcestí Hřbety (800 m), dál jen vyšláplá stopa, ale jede to v pohodě dolů k Pelikánovi, lyže jsme vlastně sundali u mostu. Na to že v Koutech není víc než 10 cm tak dokonalé.
5.1. 10:30
5.1. 10:35
5.1. 11:34
5.1. 11:46

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 5.1.2020 14:28
Sřítek,ráno -5°C,+10cm prašanu,po 9hodině projety obě stopy stopovačem od Alfrédky pod Zelené kameny,dolů ke Žlutému potoku jen prošlápáno,v poledne -2°C
Vloženo 5.1.2020 12:49
Byl jsem dnes s dětmi a strojově upraveno není ani podle mě nebude - málo sněhu. Jinak stopa od lidí na hlavní trase směr Hvězda prošláplá, občas jehličí, jinde netknuto. Na větší akce to není.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 4.1.: Dobrý den, nevíte, jsou-li již protažené běžecké okruhy na Skřítku?)
Vloženo 3.1.2020 18:09
Z Alfredky asi týden stará dvoustopa rolbou, místy s jehlicim ,na skate dnes dobré.Dole mlha mínus 3 nahoře plus slunečno inverze, až pod Ztracené dost snehu
Vloženo 3.1.2020 17:52
(Odpověď na dotaz uživatele Eli z 3.1.: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to vypadá ze Skřítku směrem na Alfrédku po magistrále na skate. Děkuju za případné info :))
Vloženo 2.1.2020 21:20
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka po zelené, až do 1000mnm pěšky (tzn. 5,5km), pak až na Alfrédku škoda kameňaček. Na Alfrédce to bylo lepší, směrem Pod Zelenými kameny prý dobré, aktuálně je tedy asi lepší vyrazit ze Skřítku směrem Pod Ztracenými kameny. Azúro, bufet na Alfrédce otevřený.
Vloženo 2.1.2020 17:04
Serak-Vresova studanka-Cervenohorske sedlo- na bezky nedoporucuji,stopa rolbou je jen mezi Sedlem a Vresovkou,snehu na hrebenech sice dost,ale i ta lidmi udelana stopa rozdupana od pesaku,misty bylo treba lyze nest,nedalo se jet.
Vloženo 1.1.2020 18:11
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 1.1.: Dobrý den,jak to vypadá na okruhu na Nové Vsi
Jel jsem druhou stranu od škaredé jedle na přehradu nad žlutým potokem . Málo snehu po cestě kamínky ,od rozcestí na Skřítek lepší ,směr Alfredka jsem ptal jedoucích svrchu a nahoře jsou rolbou stopy ,magistrála až k Ostružné. MirSit

Re
Vloženo 1.1.2020 8:22
Dobrý den,
včera kolem 7hodiny začátek na Skřítku,pak nahoru na hřebeny přes Ovčárnu Divokým dolem do Koutů...nahoře na nřebenovce sněhu soustu ale stopa projetá nebyla a pozor na dutiny pod sněhem /já šel sněžnice a nesmeky/ jinak myslím že z Vysoké hole na Pecný běžky a skialp úplně v pohodě...přeju hezký den
Vloženo 31.12.2019 17:18
Dnes z Hvězdy přes Kapitánskou cestu do Karlova. Cesta byla ráno zledovatělá, sněhu málo, nápadný bordel ve stopě a od sjezdovky Kopřivná už nesjízdné
Vloženo 31.12.2019 13:50
Dneska dopoledne Nová Ves - Mravencovka - Alfredka - okruh kolem Ostružné a zpět. Nad 1000 m. n. m. se da jet, jen misty jehlici ve stope - hlavne, kolem Ostruzne, doporucuji na ten okruh nejezdit. Pod 1000 m. n. m. docela bida, 2 - 3 cm ujeteho snehu, misty se da bruslit, misty jsme sli pesky.
Vloženo 30.12.2019 21:46
Ze Svycarny prez Ovcarnu na Jeleni studanku.Nejdriv pohoda, od Ovcarny dobrodrznejsi. Mimo stopu, ktera je hodne uslapana pesimi se to bori do boruvci. Ve vetsi rychlosti nebezpecne pri vyboceni ze stopy-videl jsem nekolik krasnych padu nosem napred. Jinak prekrasne pocasi, fajne odpoledne. Posledni sjezd k Ovcarne, lahudka. Dnes parada s cervankami na konec.
Vloženo 30.12.2019 21:32
Žďárský potok - Alfrédka a zpět
Sněhu minimum, zpočátku jen 2 cm, postupně přibývá. Cesta uježděná auty, běžkaři a ušlapaná chodci, ale projet se dá. Odraz hůlek z asfaltu. Stoupání k Zeleným kamenům trochu oraniště, ale alespoň je tu víc sněhu... Nicméně ve spodní části občas nějaký ten kámen vyčnívá. Bacha taky na pár odhalených odvodňovacích srážek. Sjezd tudy se ale s opatrností dá zvládnout. Od Zelených kamenů k Alfrédce celkem slušné dvě stopy, zřejmě upraveno skútrem včera. Tady se jede pěkně, stopa docela rychlá (od Žlutého potoka k Z. kamenům sníh vlhčí vatovitý). Od Kamenů pod Ztracenky stopa horší. Sněhu na vrstevnici asi 15-20 cm. Bufet na Alfrédce otevřený, teplota před polednem + 2°C. Celá trasa je určitě na horší lyže a pokud půjdou teploty nad nulu, bude spodní část kolem Škaredé jedle brzy zcela nesjízdná.
Vloženo 30.12.2019 18:41
Dnes pesi pruzkum Ovcarna-Praded. Snehu dost ale obcas stale nekde koukaji kaminky. Stopa pro klasiku v pohode ale vzhledem k silenemu mnozstvi netolerantnich chodcu na skate nema smysl. Parkovani na Hvezde a kdekoli v okoli kolem poledne. Autobusy na Ovcarnu preplnene, dle poctu lidi na zastavce na zpatecni trasu odhaduji, ze se do autobusu take vsichni nevesli. V Karlove Studance u Huberta pry lze jakz takz zaparkovat rano pred 9h, pozdeji uz problem.
Vloženo 30.12.2019 19:12
Hreben Ovcarna-Skritek (poZtracene skaly) v pohode. Od Jelenky dolu k Alfredce bylo tlapano sneznicema, tedy by melo jit v lese v pohode k Alfredce :)
(Odpověď na dotaz uživatele Viki z 29.12.: Je možné ze dostat z Ovčárny po hřebeni na Alfredku?)
Vloženo 29.12.2019 21:21
Dvoudenka 28-29.12.prejezd hrebene z Ramzove - Ch.sedlo - Praded-Skritek. Na hore snehu dost, i sjezdy z Keprniku, ideal. Ovcarna - Hole-Jelenka dosti hluboka stopa od pesaku ale vyborne. Mimo trasu se propada do ostruzini. Od Ztracaku dolu jiz jen pesky lezly kameny. Z opacneho smeru by slo na bezkach jiz od Skritku :)
Vloženo 29.12.2019 19:50
Žďárský potok ke Škaredé jedli pěšky, pak už se dalo na běžkách, nicméně stále je to na kameňačky. Od Žlutého potoka směrem pod Zelenými kameny je to o něco lepší. Na tu sněhovou bídu dobrý odraz a pěkné svezení.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 29.12.2019 18:58
Dnes z Červenohorského sedla na Švýcarnu a zpět. Stopa byla vyfrézovaná a nebyla zničená. Sněhu bylo dost. Lidí na cestě také nebylo moc. Takže toto bylo fajn. Ale!!!! Již v 9:45 se tvořila kolona na parkoviště na ČHS. V koloně jsme strávili 45 minut, než jsme zaparkovali. Podle mne jsme chytli jedno z posledních míst ... ale je to jen můj subjektivní dojem. Další "kolona" se vyskytovala na Švýcárně. Fronta až ven. Takže za mne ... ať už ty svátky skončí :-)
Vloženo 29.12.2019 18:47
Rolba neprojela a asi jen tak nepojede (málo sněhu). Včera jsem byl Hvězda - Malá Hvězda (https://mapy.cz/zakladni?x=17.3420047&y=50.0795653&z=15&source=base&id=1931794) a byla to bída (poškrábané lyže).
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 29.12.: Ahoj, projížděl někdo Kapitánskou cestu, Karlov-Hvězda? Kolik je tam sněhu? Podle mapy bílých stop není projeto. Děkuji.)
Vloženo 29.12.2019 18:08
Pro Romana: Z Nové Vsi po asfaltce 3-4 cm zašlapaného-uježděného sněhu, dá se. Po Mravencovce nejdřív cca 300 m špatné, šutry, pak již dobré v turistické stopě až na Alfrédku. Z Alfrédky na ZK super- zřejmě v sobotu projeto rolbou.
Vloženo 29.12.2019 10:56
Paráda, sněhu dost, neměl by být problém i s novýma lyžama.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 29.12.: Nevíte prosím někdo jak vypadaji tratě kolem Paprsku? Můžu tam vyrazit s novýma běžkama?)
Vloženo 28.12.2019 20:17
Michal: dle https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/ tam dnes rolba projela.
Vloženo 28.12.2019 19:16
Dneska z Ovcarny na Svycarnu celkem ok, ale mohli by dnes upravit.
Nevite nekdo jak to vypada na Dlouhych Stranich z Cervenohorskeho sedla?
Vloženo 28.12.2019 18:37
Ahoj. Trať od škaredé jedle směrem na Škritek je dvakrát projeta lidma. Sněhu potrebne minimum. Na asfaltce s opatrností. Viděno kolem Huberta a dolů k Žďarskemu potoku. Vyšší polohy ke Skřítku sněhu více. Cele jsem to neviděl, ale už je to mozno se staršími lyžemi jezdit.
Vloženo 28.12.2019 18:22
Ahoj, sjízdné jo, ale neupravené.Rano tam byl krásný prašan (jeli jsme první :)) a odpoledne už to bylo ušlapané. Z Karlova na Mravencovku sem tam kamínek, na Alfredku už pěkné poježdění.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza běžkař z 28.12.: Ahojte, nebyli jste někdo v oblasti - Nová Ves, Mravencovka, Alfrédka? Je to sjízdné a upravené? Díky!)
Vloženo 28.12.2019 11:22
Cervenohorske sedlo-Petrovka-Svycarna rano stopu protahla rolba a od rana snezi,cca 15cm noveho prasanu,vse krasne sjizdne,jen na Sedle dost fouka,v lese dobry.
Vloženo 28.12.2019 7:27
Ostuda Jeseníku všech co upravují tratě trat ovcarna svycarna rolba nikde stopa nikde lidi pěší alyzari bezkarl hodně místo aby tento krátký úsek jeli aspoň 2 * za den tak vůbec zarazit dotace a vyhodit.
Vloženo 27.12.2019 20:19
Ovčárna - Švýcárna
Stopa měkká plytká, špatná. Na rozcestníku omrzala huba.
Lidé: 1:50 běžkař/pěší. Psi, uvřískané děti předškolního věku, smrad z cigaret. Dekadence.
Tratě pod kurzákem: Když pominu, že jsou spíše parodií na tratě samy o sobě, tak z 1/2 rozpracované, málo sněhu, čouhá borůvčí, nepoužitelné.
Autobus: Karlova Studánka - Ovčárna 30,- ; 11 km; 28 min.
Vloženo 24.12.2019 20:34
Ovčárna - Švýcárna, sněhu dost, dnes min. 30-40 cm, stopa na klasiku i bruslení, dále na Kamzík/Malý Jezerník neprojeto, hluboký sníh.
Vloženo 24.12.2019 11:48
Podmínky v nejvyšších polohách se už 2 dny zlepšují. V okolí Pradědu je pravděpodobně čerstvě upravena trasa z Ovčárny na Švýcárnu a hlásí (pravděpodobně lehce nadsazených) 40-60 cm sněhu, v pondělí to bylo 20-40 cm. Zdroj: https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded tedy HolidayInfo, ale lepší než nic. Na kamerách byl dnes dopoledne spatřen sníh cca od 900 m n.m. (ČHS, Ramzová - mezistanice, nahoře v Koutech), naopak v nižších polohách byly poslední srážky ještě dešťové (např. Karlov, Kopřivná, Filipovice).
Vloženo 19.12.2019 10:05
Ovčárna-Švýcárna-ČHS-Vřesová studánka
Od Ovčárny po rozcestí pod Pradědem jak bylo řečeno vyrolbovaný sníh na stranu, v raních hodinách zmrzlý takže vhodný na bruslení, stopa pro klasiku není, dále na Švýcárnu sice sjízdné ale vzhledem k zmrzlému sněhu velmi adrenalinová jízda, od Švýcárny až na Petrovku tak ze 70% cesta pěšky. Od Petrovky sněhu dostatek, ale rozdupáno pěšími, od Výrovky až k zhruba 100m před silnicí ČHS i když zde nebyla stopa, tak v úseku od Švýcárny asi nejlepší svezení. Zkoušel jsem jet dále na Vřesovou studánku, ale cestu někdo projel autem, rozdupáno pěšími a plno vytátých úseku, takže tam to nestálo za nic. (fotky jsou převážně z úseku Švýcárna-ČHS)
10:04
10:04
10:27
10:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10) + jejich polohy na mapě

Vloženo 17.12.2019 17:23
Opět nezklamalo . Cesta z Ovčárny do Sedelka vypluhovaná na stranu a následně projeté rolbou. Da se bruslit, stopa není strojově upravena. Tam se dnes běžkovalo.. Cesta ze Sedelka .na Švýcarnu na zlomení končetin a lyží. Někdo musel dopravit pradlo na chatu autem. Jak to vypadalo si domyslete. Nebudu se sprostě vyjadřovat. Prostě na Pradědu nikdo z provozovatelů nemá rád běžkaře. Jo a člověk který podává informace na holidayinfo by se měl nad sebou zamyslet, vždyť dnes mohl někomu ublížit na zdraví lživými informacemi.
Vloženo 15.12.2019 19:11
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - směr Alfrédka. Neupravené, až po křižovatku Pod Zelenými kameny hodně mokré, lehce nad nulou, občas pršelo. Od Žlutého potoka je vyšlapaná stopa. Nahoře možná 15cm, kameňačky jsou nutné. Není to tedy o mnoha km v rychlém tempu, ale na zocelení dobré.
14:06
14:06

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 15.12.2019 17:32
Červenohorské sedlo - Švýcárna: projeto desítkami běžkařů, sněhu dostatek - teď bych vzal i lepší lyže než kameňačky a při troše štěstí a opatrnosti by se neškrábly. Stopa na klasiku je nebo není podle toho, jestli přede mnou zrovna projeli běžkaři nebo prošli pěší výletníci, ale dá se jet slušně. Bruslit tu zkoušel 1 lyžař, mě by to ani nenapadlo. Bonusové zpravodajství pro motoristy: od Petrovky nahoru se nedá vyjet ani terénním autem - jedno jsem potkal, nedokázalo vyjet ani ke Kamzíku a pak muselo couvat dolů, takže v tomto úseku trať trochu poničilo (přijelo odněkud z Koutů a povolení nějaké mělo).

Švýcárna - rozcestí pod Pradědem: dle mého lyžařsky nejlepší část výletu, strojově upraveno (1 stopa na klasiku + pro bruslení). Dolů na Ovčárnu také bylo upraveno a stopy na klasiku jsou, na bruslení v závislosti na tom, co tam projede jako poslední. Ale snad tam bude častěji jezdit rolba nebo skútry, než to auto mezi Kurzovní a Pradědem, jehož stopy jsem viděl já.

Dopoledne sněžilo, postupem času padal mokrý sníh a při mém návratu na Červenohorské sedlo okolo půl druhé už mrholilo + tál sníh ze stromů, pod některými byla stopa hodně mokrá. Ale sníh zatím neubýval. Na tuhé vosky to zítra nebude.
10:28
11:22
12:11
13:00

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hrubý Jeseník