Hrubý Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2014/2015

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hrubý Jeseník ze zimní sezóny 2014/2015. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hrubý Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 11.4.2015 0:14
Z Červenohorského sedla na Jelení studánku a zpět. Ze sedla na Švýcárnu neupraveno aktuálně, ale v podstatě velmi dobrá stopa. V dopoledních hodinách pěkný skluz i soupaž, s výjimkou prudkých stoupání, kde to je vyplužené a často i se stopami od těch, co to dolů nedají. Ze Švýcárny dnes kolem poledne nově upravená stopa. Sníh ve stínu kupodivu stále mírně (velmi mírně) namrzlý, jinak klasický jarní sníh, který by se dal místy nazvat firn, místy však již značně rozbředlý (díky tomu to ve sjezdech občas pěkně cuká, ale to asi nebude problém většiny těch, co nemají namazáno HF, protože bez toho to moc nejede). Kolem poledne to ale moc nejelo ani s ním (červený klistr Swix 70, HF Maraton), dopoledne a odpoledne však to bylo stále pěkné, téměř luxusní skluzné svezení. Na hřebeni se obávám, že to zítra a v neděli půjde již pouze po okrajích Kotle (zatím to tam ale projeto není), protože Vysoká Hole a Kamzičník jsou podél tyčí prakticky bez sněhu, a ten zbytek, co tam je, mizel před očima, dále od Máje až po Pecný sněhu dost. Nejspíš by se dalo sjet směrem na Skřítek až hodně dolů. Podle informací je sněhu dost i na vrstevnici kolem Alfrédky, stopa se tam však již neupravuje). Stopa na hřebeni v podstatě není, a byť ji třeba vyjedou tři čtyři lidé, za hodinu na slunci prakticky zmizí. Ale sníh se neboří, dokonce ani hůlky ne. Nicméně tento víkend to každoádně na 100 % naposled svezení v relativně dobrých stopách
Vloženo 6.4.2015 15:37
Praded-Skritek snehu vsude dost,na hrebenech vyfoukane ledove plotny a beze stopy,zaveje,lepsi na sneznicich.S vyskou dolu snih vice mokry.Na Skritku ted stale huste snezi.
Vloženo 6.4.2015 12:51
Nevíte prosím někdo, jak to vypadá Kouty-Dlouhé Stráně?
Vloženo 5.4.2015 20:06
Dnes cely den na hrebenech sypal prasan,stopy Sedlo-Ovcarna krasne,Serak-Sedlo jen od lidi,ale cele sjizdne,vedle lyzarskych stopy od sneznic.Idealni lyrarske podminky
Vloženo 5.4.2015 20:30
z ČHSedla se dá sjet po staré cestě až dolů do Koutů ( 2x potok )
Vloženo 4.4.2015 21:14
Dnes luxusní lyžovačka z N.Vsi stopy po Alfrédku a Skřítek projeté ,šlapali jsme akorád od Alfrédky na Jelenku a hřeben taky projetý.Nahoře prašan,dnes bych řekl že lepší podmínky nebyli ani v zimě.Určitě vyrazte stojí to za to. - od Františka, který napsal na náš FB https://www.facebook.com/Kamzasnehem, kde je i fotka.
Vloženo 4.4.2015 19:28
Jeli jsme z Cervenohorskeho sedla přes Petrovku, Kamzik na Švýcarnu. Stopy projete v obou směrech. Naprostá paráda. Sluníčko, spousta sněhu,bezvětří. Co víc si přát. Ideální podmínky na běžky. Lehce se to sice lepilo, ale celkový zážitek i tak neměl chybu.
Vloženo 4.4.2015 18:44
Ramzová-Paprsek,okruh Pralinka-Ramzová-Z Ramzové stopa nad Petříkovem projeto pouze běžkaři,od napojení na magistrálu jedna upravená stopa na klasiku+bruslení.Od Černého potoka celá trasa čerstvě vyjeta rolbou,2stopy+bruslení.Čerstvý prašan,sluníčko,krásné stopy.Celkem 25km.
Vloženo 19.3.2015 19:59
Někdo aktuální info ze Skřítku? Resp. sjízdnost na Zelené kameny a Alfrédku
Vloženo 14.3.2015 18:32
Ramzová-Paprsek,Velký šengen-Smrk-Luční vrch-Lesní bar-Horní Lipová žst.Přes noc připadlo 3cm sněhu a celý dnešek sněžení,na hřebenových trasách vítr,mlha.Po celé trase 1stopa na klasiku+bruslení,dojezd po Lesní bar-jinak asfaltka do Lipové zledovatělá.Celkem 35km.
Vloženo 11.3.2015 9:07
Jesenická magistrála od Stříbrnic (Návrší) směrem na Horní Moravu stále perfektní na bruslení, po ránu je to zmrzlé a rychlé, ale i odpolední sjezd dolů je pro odvážné. S voskem bych si neporadila. Nad tisíc metrů je stále mnoho sněhu, počasí lepší být nemohlo.
Vloženo 9.3.2015 8:33
Skřítek - ČH sedlo v rámci Jesenické 70: po trase tolik druhů sněhu, že se na to fakt nedá pořádně namazat. Dole ráno tvrdé, odpoledne kaše, v lese led a začíná lézt špína. Tady jsou jasnou volbou klistry. Cca od 1000 m vlhký sníh, ve stínu prašan, na osluněných místech se to mění, místy zrcátka, místy už kaše. Celkově rozhodně na tuhé vosky, protože s klistrem to děsně drhne. Je protažená strojová stopa ze sedla přes Klín a Jezerníky, to bývá jen výjimečně. Stejně tak jela rolba od Ovčárny na Vysokou holi, dál k Jelení studánce asi jel jen skůtr, stopa tam každopádně je, i když strojovka to zdaleka není - sjezdy jsou velmi zábavné :-)
Vloženo 7.3.2015 19:19
ráno z ČHS čerstvě frézovaná stopa, super svezení až na Švýcárnu, od Vysoké Hole krásně urolbovaná sjezdová trasa pro běžkaře k Ovčárně, chválím rolbaře a počasí
Vloženo 2.3.2015 8:37
skřítek - hvězda. V lese už špatné, jet se dá, ale hodně jehličí, zledovatělé, kameny ani bláto nikde neprostupují. Mimo les v průsecích stále pěkná stopa, i když hodně uklouzaná. je to tak tam a zpět, tam a zpět, na okruhy už nic moc. jaro je tady, díky všem za úpravu tratí.
Vloženo 28.2.2015 22:49
Stále kvalitní lyžování Mravencovka-Alfrédka-okruh Ostružná-Žlutý potok!
Vloženo 23.2.2015 7:45
z Koutů lanovkou pod Tetřeví chatu, Dlouhé stráně a okruh kolem Vřesníku a Mravenečníku. Skvěle upraveno, nahoře přes půl metru sněhu. od Margaretky dolů už byl sníh mokrý. cesta k dolní nádrži není strojově upravená, byla tam směs stopy od pěších, běžkařů, skialp atd. Cestou krásné výhledy na celé Jeseníky. Lanovka je za 175,-
Vloženo 22.2.2015 21:57
Ze Šeráku na Keprník a dále k Vřesovce tvrdý zledovatělý sníh - je to spíš na obdivování krás hor než na kvalitní běžkování - i tak ale stojí za to! C prudkých sjezdech jsme chodili "po svých". Z Vřesovky na ČHS ovšem krásná stopa a báječný sjezd. Z ČHS moc prima cesta až pod Praděd. Mírný provoz, dobrá stopa s červeným voskem. Z Ovčárny po hřebeni na Petrovy Kameny fičák, ale dobře sjízdná hřebenovka až k odbočce na Alfredku. Z Alfredky na Skřítek už hodně mokrý sníh, stopa místy vyšlapaná skoro na hlínu - chtělo by to aspoň pár čísel čerstvého prašanu... Celkově krásný zážitek, modré nebe, slunce zář. Díky!
Vloženo 22.2.2015 5:43
Skřítek-Alfrédka-Mravencovka-Okruh Ostružná-Skřítek-ráno velmi dobré podmínky, projeto rolbou, po obědě na slunci už dost míst s uklouzanou-zledovatělou stopou. strojovka i od žlutého potoka ke škaredé jedli.Sněhu 20-50 cm,na nové lyže. teplota těsně nad 0.
Vloženo 17.2.2015 15:01
Trasa Červenohorské sedlo - Ramzová . Na Vřesovku v pohodě, dobrá tvrdá stopa projetá strojem i sjezdy zpět jsou bez problémů, dál z Červené hory na Keprník a Šerák rozšlapaná , tvrdá, hrbatá, ledovástopa , víc asi trápení a pěšky
než běžkování. Ale počasí krásné , sluníčko , teplo.
Na skialpy v pohodě, i sjezdy bez problémů.
Vloženo 15.2.2015 20:33
Traťovka - Hvězda - Skřítek - Pod Ztr. kameny - Alfrédka - okruh kolem Ostružné- Zelené kameny- Žlutý potok - Skřítek - po zelené Rabštejn - Hvězda - Traťovka: povětšinou perfektní stopy, počasí z pohádky, odpoledne na slunku odměk, směs klistrů Rode violet spec+Rode rosa+ Swix vario držela prakticky všude. Horší úseky ze Skřítku pod Bílý kámen (obě trasy), část sjezdu ke Žlutému potoku a některé části zeleného okruhu ze Skřítku na Rabštejn - vesměs už jsou stopy hodně špinavé.
Vloženo 14.2.2015 21:48
Hvězda - Karlov - Nová Ves - Rýmařov
Stopy ve stoupání z Hvězdy po Kapitánské cestě silně znečištěné jehličím a chvostoskoky (lepší jet tudy nahoru). V klesání do Karlova už o dost lepší. Pěkně upravené a kvalitní jsou stopy kolem Nové Vsi na loukách i v lese. Pak freeride na Starou Ves (tenhle úsek považuji za nejhezčí z celé trasy) . Ze staré Vsi na Rýmařov poslední úprava od rolby, kvalita o stupeň horší, než u Nové Vsi (sem tam nadrcené hrudky ledu a na pár místech leze hlína), ale celkově pořád dobré. Slunečno a víceméně za větrem. Kvalita stop různá od ledu po kašovitý sníh v nižších polohách na slunci. Nad 1000 metrů přimrzlý prašan. Mazal jsem červený extra. Ve stoupáních kolem 5% držel, ale v prudších už se nechytal a chtělo to klistr.
Vloženo 14.2.2015 21:32
Nová Ves-Mravencovka-Alfrédka-Okruh Ostružná-Pod Ztracenými kameny-Žlutý potok - perfektně upravené stopy na klasiku i bruslení, sníh skluzný, teplota lehce pod nulou, slunečno! Nádhera!
Vloženo 14.2.2015 20:28
Ostružná-Paprsek-Černý Potok-Smrk-Luční vrch-Lesní bar-Horní Lipová-Ramzová-32km,po celé trase vyjety stopy,které jsou vymrzlé a tvrdé.V lesních usecích nad Lesním barem popadané jehličí a Lesní bar v obležení-udírna narvaná dobrotama,kotlíkovej guláš,kabík nad ohněm.Pozor na sjezd do Horní Lipové-samej led.
Vloženo 14.2.2015 19:01
Kouty - Dlouhé Stráně: perfekní široké stopy, nahoře parádní sníh na tuhé vosky, ale taky pořádný fukejř, který jednak stopu trochu zafoukával, druhak byl i nepříjemný pro lyžníky. Lidí pomálu, ono vyhrabat se sem odspodu je docela makačka a za lanovku dá člověk 175 Kč. Ale pokud vyjde počasí, tak si člověk užije fantastické výhledy a perfektní stopy.
Vloženo 14.2.2015 16:47
Ze Sedla smerem na Vresovku krasna stopa,dale na Keprnik a Serak uz dost hruza,na snehu jsou 2cm ledovky,vse zmrzle a rozdupane,na bezkach se clovek trapi,lepsi sneznice
Vloženo 14.2.2015 11:27
Ze Sedla az na Ovcarnu nadherne prololbovane stopy,je to dost siroke i na brusleni.
Z Ovcarny na Skritek pres hrebeny je to totalne zmrzle,radeji se tomy vyhnout a jet pres Alfredku,tam to rano ze Skritku projizdela rolba a delala stopy.
Vloženo 12.2.2015 17:23
Technická k dalšímu příspěvku: Jde o trasu Skřítek - Hvězda - Rabštejn - kolem chaty Alice (zelený okruh) - Skřítek + červený okruh Závora.
Vloženo 12.2.2015 17:19
Projetý zelený, žlutý a červený okruh (možná i modrý, ale ten jsem nejela:-) - 1 čerstvě vyřezaná stopa. Na sádlo to nedrželo, chtělo to klistr. První kilometr na Hvězdu nic moc - jehličí ve vypreparované stopě, pak super. Kdo má silné ruce, z Rabštejna to šlo vysoupažit:-) Sněhu dost i na dobré lyže.
Vloženo 10.2.2015 7:19
Jeli jsme ze Skřítku na Hvězdu a pak dále na Rabštejn. Zpět jsme se vraceli po stejné, žluté značce a pak směr modrá na Skřítek. Všude spousta sněhu, padalo se do měkkého a stopy byly super upravené. Na Rabštějně nás pohostili výbornou polévkou a studeným pivkem. Zrovna probíhala Rabštejnská kluzka, tak se bylo i na co dívat.
Vloženo 5.2.2015 23:29
Rýmařov-Kamenná hora-Žďárský potok-U škaredé jedle-U Huberta-Pod zelenými kameny-Alfrédka-Mravenec-Karlov-Kopřivná = LUXUS
Vloženo 3.2.2015 0:15
Ze Skřítku směrem na Rabštejn stopy projeté jen běžkaři, přestože na webu Skřítku je napsáno, že projetou rolbou...tu to nevidělo dlouho! Na skate absolutně nevhodné. Doporučují směr Alfrédka, tam super upraveno.
Vloženo 1.2.2015 22:36
Mravencovka, Alfrédka, Nová Ves - Vyhlídka zimní pohádka jak za starých časů. Stopa na Alfrédku, do Kotle i směr Skřítek (od Alfrédky) projeta rolbou. Super
Vloženo 31.1.2015 18:32
Ovčárna-Petrovy Kameny-Jelení st.-Alfrédka-Mravencovka-M. Morávka, nahoře vítr a mlha na 5 metrů od Jelení krása. Super sníh, bezva lidi. ahoj
Vloženo 29.1.2015 14:29
Cesta ČHS - Švýcarna - Praděd - Ovčárna a zpět. Bezva cesta, sněhu dostatek všude , den předem opět nasněžilo. Odpoledne krásně upravené dvě stopy pro klasiku v celé délce od ČHS po Švýcárnu a dále.Žádná ledovka, ale parádní sníh !!!
Vloženo 27.1.2015 16:33
čkoliv na internetu lžou o upravených stopách tak v okolí ČHS nic upravované není a chataři tvrdí, že už dlouhatánsky ani nebylo.
Vloženo 26.1.2015 16:38
Malá Morávka - Mravencovka - Alfrédka - po červené běžkařské v sobotu v noci krásně nasněžilo - pěkná stopa, nový sníh. Byli jsme moc spokojeni. Z malé morávky na mravencovku vyšlapaná běžkařema, z mravencovky na afrédku je stopa rolbovaná.
Vloženo 26.1.2015 8:11
Potvrzuju, stopa 1 nebo 2 ČHS-Švýcárna pouze nožně projeté, není to nicmoc ani na klasiku ani bruslení. :-/
Vloženo 25.1.2015 18:28
ČHS-Švýcárna-Praděd. Připadl nový sníh , cca 5-10 cm, jen na několika málo místech mírně sfoukaný. Problém je, že už nikdo neupravuje stopu ze Švýcárny na ČHS. Takže od Kamzíka na Slatě zhrnuto plužením, dolů se jelo daleko hůř než nahoru. Od Švýcárny - rolba stopu dělá na Ovčárnu. Ale na internetu všude lžou, že stopa na ČHS je upravená . NENÍ a jak jsem mluvil s rolž ani nebude.
Vloženo 23.1.2015 23:22
Jel jsem ČHS - Videlské sedlo - Švýcárna - Praděd - ČHS, 38 km. Sněhu bylo dost téměř všude, z Pradědu dolů krásná stopa. Mírně pod nulou, mlha.
Vloženo 21.1.2015 20:07
Jel jsem Červenohorské sedlo - Petrovka - Švýcárna a zpět. Trasa byla upravená na klasiku i bruslení. Stopa ze začátku trochu ledová, do kopce se líp jelo mimo. Před Švýcárnou v nejprudších pasážích je pár shrnutých míst až skoro na ledový podklad - sešel jsem je radši pěšky. Parkování na Červenohorském sedle bylo zdarma.
Vloženo 20.1.2015 22:31
Dnes zataženo, chvíli i prosvítalo sluníčko, bezvětří, teplota okolo -2°C, sníh velmi rychlý! Žlutý potok-Zelené kameny-okruh Ostružná-Alfrédka-U Malého kotle-Mravencovka výborně upravená trať na klasiku i bruslení! P.
Vloženo 19.1.2015 8:52
Start u motorestu Skřítek, šli jsme zelený okruh přes Krtinec na Hvězdu a pak zpět přes sedlo Skřítek. A pak jsme si ještě oběhli modrý okruh. Přes noc napadlo asi 10 cm sněhu, takže to vypadalo pohádkově a stopa byla projetá skutrem, místy sice lezly kameny a větve a občas asfalt, ale jinak to bylo v pohodě. Jinak musím moc pochválit personálna Skřítku, hned na parkovišti nám chlapík podal informace o stavu stop a co jde kde vyfrézované a v restauraci nám po doběhnutí uvařili skvělé jídlo :-).
Vloženo 19.1.2015 8:34
Škaredá jedle - Žlutý potok: stopa od lidí, místy nasáklá vodou, občas prosvítá asfalt. Pokud bude nad nulou, brzo odtaje.
Zlutý potok - Zelené kameny: pěkná strojová stopa, čerstvý sníh
Zelené kameny - Alfrédka: pěkná strojová stopa, čerstvý sníh střídaly tvrdší pasáže.
Přes den trochu sněžilo, což zpomalovalo lyže. Dole to bylo na klister, nahoře na pevný.
Vloženo 18.1.2015 20:42
Dneska trasa Ramzová - Paprsek - Velký Šengen a zpět na Ramzovou..nasadit se dalo už u vlaku, cesta od lidí, dále pak zmrzlé koryto projeté rolbou, od Císařské chaty a dál parádní vyřízlá stopa...Šengen taky OK, sem tam jehličí nebo led ve stopě ale svezení parádní, během dne to měklo, pak trochu zase nasněžilo..v celku dneska velmi dobré, 31km bez problémů
Vloženo 18.1.2015 18:51
ze Švýcárny přes Petrovku bez problémů až do Koutů ( Pelikán, "nový" most )
Vloženo 18.1.2015 16:39
Paprsek, rolba projela co se dalo (viz web Paprsku). Sníh během dne postupně měkl a stopa začala být mokrá a sníh se v ní vytrácel. Pro skate Šengen a Promenáda. Kamení nebo jiný podklad ještě v mezích.
Vloženo 18.1.2015 12:11
Trasa J70 - Skřítek-Žlutý potok občas nějaký ten kamínek nebo hlína-lze se vyhnout, od Žlutého potoka již perfektně řízlá stopa na Alfrédku-na jedničkové lyže, Alfrédka-Jelení studánka-slušně šláplé od turistů, hřeben sjízný až na vrchol Vysoké Hole-zde tak 500m sníh vyfoukaný, nutno jít pěšky. Ovčárna-ČHS - slušně projeté rolbou(2stopy klasika,skate), ve sjezdu ze Švýcárny pár vydřených míst, lze vpohodě objet. Hřebenovku z ČHS jsem vynechal a vrátil jsem se po lyžařské cestě. Na Praděd lze dojet cca 200m pod vrchol, pak vyfoukaný asfalt. V součtu perfektní lyžování, zvlášť okolí Alfrédky krásné stopy s minimem lidí, bufet otevřený. Při odjezdu z Pradědu začalo sněžit, a ráno v Horním Benešově tak 10cm mokrého sněhu ... ale nahoře to bude dnes perfektní.
Vloženo 17.1.2015 21:43
ČH sedlo - Praděd: Trasa sjízdná, poměrně pěkná stopa, asi ze včerejška. Ke Švýcárně mokrý sníh, který trochu tál, od Švýcárny na Praděd stopa přemrzlá. Odpoledne začínalo sněžit. Spokojenost.
Vloženo 17.1.2015 20:49
Na Skřítku dnes kolem 2°C, sníh je, ale mokrý. Na Alfrédce v poledne těsně pod nulou, sníh dobrý. Nejlepší lyžovačka od Zelených kamenů na Alfrédku. Okruh Ostružná z Mravenčího sedla také ujde, místy ale vydřené plochy.
Vloženo 17.1.2015 19:20
Ramzová-Petříkov-nesjízdné-sjízdné od rozcestí nad Petříkovem-Paprsek-sjízdné,místy ledová stopa,někde se drží voda.teplota+3st,mlha,celkový pocit jako začátek jara
Vloženo 17.1.2015 7:16
Info o stavu stop na skritku a alfredce píšou místní možná spis sem: http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/i7i2nc7ucbr4emjjktu0up363t12fu?hid=i7i2nc7ucbr4emjjktu0up363t12fu
Vloženo 16.1.2015 17:47
To tady opravdu nikdo neví, jak vypadají trasy v okolí Nové vsi, Karlova, Alfrédky a Skřítku?
Vloženo 16.1.2015 17:45
"Padědovo okolí"; odpoledne: tratě byly očividně včera (nebo ráno) protažené. Tratě nejsou umrzlé, nový sníh (trochu tupý). Na klasiku pořád pěkné stopy, na bruslačky už to začíná být dost rozbité a smysluplné je to jen "Barborka-Sedýlko". Od sedýlka k Švýcárně jen klasika, protože jsou tam závěje. Tratě pod Kurzákem: stopa+prostor na bruslení; "zachovalý" už je jen 5km okruh (trochu měkké, ale dobré), ostatní kratší okruhy jsou už zaváté.
Vloženo 15.1.2015 13:32
Nevíte někdo, jaká je sjízdnost lyžarských tratí okolo Skřítku? Skřítek - Hvězda i Skřítek - Alfrédka.
Vloženo 15.1.2015 11:17
Pěkný den, ví někdo aktuální podmínky na běžkařské trase v Jeseníkách - Žďárský potok (Stará Ves)-Alfrédka-hřebenovka nad Ovčárnu?, případně začátek trasy od Karlova na Alfrédku a dál stejně. díky :-)
Vloženo 14.1.2015 22:20
Neví někdo jak to vypadá okolo Alfredky ? A trasa z Nové Vsi na Mravencovku? Dík.
Vloženo 14.1.2015 22:04
Dnes jsem jel ČHS-Ovčárna a zpět. Výborně upravená trať jak na klasiku, tak i bruslení. Sněhu je dostatek a i při dnešním slunečném počasí byl rychlý, bruslil jsem většinu cesty. P.
Vloženo 13.1.2015 16:50
Nevíte, jak je to se stopou Červenohorské sedlo - Švýcárna? A na bruslení? Díky
Vloženo 8.1.2015 23:46
Dnes upravena trasa z Hvezdy na Vrbno byla odstranena pluhem :(
Ovcarna-Svycarna ve stope ok; na brusleni taky dobry. Odpoledne uz zacalo drobne prset a namrzat.
Okruh pod Kurzovni je protazen rolbou.
Vloženo 4.1.2015 18:58
Skřítek-Rabštejn a ostatní okruhy na tuto stranu: hezké stopy od lyžařů, sněhu dostatek, jen hned u Rabštejna je to slabší, občas šutr. Skřítek-Žlutý potok-Škaredá jedle: stopy od lyžařů, sjízdné (jel jsem jen po HUberta, ale dál to vypadalo taky OK), sněhu dost. Sněhu je 10-20 cm, nový prašan, celý den lehce sněžilo, teplota mínus 3st. pěkné lyžování téměř bez lidí.
Vloženo 4.1.2015 13:45
Na hrebenech nad 800m nasnezilo cca 15-20 cm,takze dnesni lyzovani v prasanu,par stupnu pod nulou,krasne podminky. Z CHS na Svycarnu stopa od lidi,ale pekna,kameny uz skoro nejsou,jen ve sjezdu ze Svycarny dolu.
Vloženo 4.1.2015 1:07
Vrstevnice Pod Ztracenými kameny - Alfrédka: Sněhu dostatek, stopa pouze od lidí. Na fialovej.
Sjezd od Zelených kamenů ke Žlutému potoku pěkný, dole pár kamenů, dalo se vyhnout. Je to vyplužené na tvrdý podklad, stopa tam není.
Od Žlutého potoka ke Škaredé jedli bez stopy.
Vloženo 3.1.2015 20:12
Z ČHS na Petrovku pěkná stopa od lyžařů, kameny lezou zcela ojediněle, sjezd Švýcárna-Petrovka slabší, místy vydřené na tvrdý podklad, ale kameny skoro nebyly (kolem poledne), Švýcárna-rozcestí pod Pradědem: krásně vyříznutá stopa, ale taky nejvíc lidí. Směrem z ČHS na Vřesovou stud. jsem jen nakouknul, cesta udupaná a uježděná v celé šíři, stopa nikde (ale byl jsem jen asi 500m od sedla). Směrem na Vidly a Pekárku první 1 km bez stopy, pak docela obstojná stopa od lyžařů a hlavně tam bylo úplně prázdno. Sníh: tvrdý zmrzlý podklad po pátečním dešti, na tom 2-5cm prašanu, jak kde. Na ČHS -2st, Švýcárna-5. Celkově pro mě nejlepší úsek ČHS-Petrovka-málo lidí a hezká stopa, ale i ta Pekárka byla fajn.
Vloženo 2.1.2015 16:16
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jak vypada stopa od Ztracenych kamenu pres Alfredku na Mravencovku?Diky moc
Vloženo 2.1.2015 14:52
Dnes do toho i nahore pada dest se snehem,snih je premrzly.
CHS - Praded vsude se da jet,v kopcich lezou sutry,takze ze Svycarny dolu opatrne.
Pan co jel proti jel po hrebenech az ze Skritku Na Praded a sundaval jen v nejprudsim kopci asi na 200m,takze i to je jetelne.
Vloženo 2.1.2015 11:48
Ovcarna - Praded - Svycarna - CHS a zpet

parada - sjizdne. Po modre znacce ideal, po cervene znacce krkolomny sjezd, lezou kameny, tak jsme to radeji sesli, jinak se da.
Vloženo 1.1.2015 11:08
Prosím, byl dnes někdo z CHS na Praded? Jaka je stopa? Da se bruslit? Lezou nekde kameny? Děkuji
Vloženo 31.12.2014 14:22
Šli jsme z Nové Vsi na Mravencovku, na běžky v pohodě, i když občas vykukovala větvička nebo kámen. Z Mravencovky po zelené na Alfrédku, dole občas led, kámen, ale nahoře už super sníh, stopa, sluníčko, azuro. Kiosek na Alfrédce fungoval. Díky za to. A zpět jsme jeli po modré cykloznačce na Mravencovku. Krásný pohodový sjezdík, stopa v pohodě, bez šutrů a větviček.
Vloženo 30.12.2014 22:51
Trochu lyžovat jde už i v okolí Suché Rudné: "V noci napadlo několik centimetrů sněhu a mohli jsme upravit některé části tratí. Skútrem jsou nyní upraveny úseky: Suchá Rudná - Malá Hvězda - Ludvíkov a Malá Hvězda - Hubertka - U Školky - Lázeňská. Bohužel sněhová vrstva je místy nízká a doporučujeme spíše lyže "kameňačky"... :-)" - zdroj: http://www.peras-ski.cz/
Vloženo 30.12.2014 22:09
Mně to zase tak úžasné na Pradědu nepřišlo. Všude se motají zpitomělí chodci, bruslení jakžtakž. Stopa se místy ztrácí, protože je vyřezaná dost mizerně.
Vloženo 30.12.2014 21:25
Ovcarna - Svycarna. Sněhu dostatek. Kazdym dnem lepsi a lepsi podminky. Stopy projete ale mistama zničené od pěších. Cesta na Svycarnu famózní.
Vloženo 30.12.2014 20:08
Ze Sedla na Petrovku v pohodě i na lepší lyže, stopa ale jen od lyžařů, rolba ani skůtr se stopovačem nevyjeli. Sjezd k Petrovce opatrně - jakmile někdo zapluží, vylezou šutry. Stoupání (Hausberg) od Petrovky na Švýcárnu spíš jen pěšky - není tam žádný podklad a lezou šutry.
Vloženo 30.12.2014 18:09
Trasa CHS - Svycarna je super sjizdna!:-)
Vloženo 30.12.2014 14:11
Dobrý den, jak prosím vypadá trasa z ČHS na Praděd? Dá se už projet? Děkui
Vloženo 30.12.2014 15:59
Vytrvale snězení. Trasa Ovčarna - Švycarna temer bez stopy. Za cely den nevyjela rolba na stopy.
Vloženo 28.12.2014 20:31
Ovčárna - Praděd - Švýcárna - Slatě upraveno a bez problémů sjízdné. Dále na ČHS jen s opatrností a přenášením. Hlavní hřeben Ovčárna - Vysoká hole - Jelení studánka - Pecny kupodivu dobře sjízdný, nejhorší sníh je od Ovčárny na Vysokou holi, pak je to v pohodě, trasa má 20-30cm nafoukaného sněhu a kameny téměř nikde nelezou.
Vloženo 28.12.2014 15:57
Červenohorské sedlo - Petrovka se dá jet, byť postupně vylézají kameny. Petrovka - Švýcárna špatné, není to ani na kameňačky.
Vloženo 28.12.2014 12:02
nejel někdo prosím opět aktuálně ČHS - Švýcárna? Vím, že není upravena, tak alespoň zda je to již slušněji sjízdné a kolik sněhu. (oficiální info je bohužel stále z minulé sezony) děkuji mnohokrát
Vloženo 28.12.2014 0:33
Dnes projeto Ovčárna - Praděd - Švýcárna. Celkem slušné svezení na to co je kolem. Kamení není téměř žádné. Jen stopa u rozcestí ke Švýcárně už na vrchol Pradědu téměř není a posledních 200m je vyfoukané. Sice dost lidí jak pěších i běžkařů ale dá se to. Při odjezdu začalo lehce padat.
Vloženo 26.12.2014 10:42
V okolí Pradědu se podmínky od Štědrého dne každým dnem opět zlepšují, dnes napadlo dalších 5 cm sněhu a www.figura.cz hlásí, že "je rolbou upravená stopa Ovčárna - Praděd - Švýcárna . Pěkné podmínky na běžky."
Vloženo 23.12.2014 10:08
Ovčárna-sedýlko rolbou na bruslení a 2 stopy, ze sedýlka na Švýcárnu jsou stopy skútrem, ale je to na dvojkové lyže-občas tráva, nějaký ten kamínek. Ze sedýlka na Praděd je to tak 500m super, pak kousek příkopou a závěr je vyfoukaný na asfalt - tj. s lyžema v ruce. Ze Švýcárny se dá pokračovat až na Červenohorské ... ale na kameňáčkách, hlavně sjezdy jsou bohužel neřešitelné bez škrábnutí (chybí podklad, takže je potřeba nebrzdit :-), bez sundání jsem to proletěl jenom s pár škrábanci, ale je to pro nadšence, pak ale traverzová cesta cca délky 6km je pěkně projetá lyžaři, tam je to pěkné svezení (pokud to ovšem neodtálo- bylo to tak 10cm mokrého sněhu, takže stačí den tepla a je to pryč).
Vloženo 22.12.2014 22:03
Aby byly zprávy z Pradědu kompletní: "Je upravena stopa Figura - Švycárna. Projeto rolbou na bruslení a je vyřezaná stopa." - tohle jsou zprávy z rána (importované info z http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded). A část z toho je úsek mezi Figurou a rozcestím pod Pradědem, který projela rolba s GPSkou, zmíněný na tom odkazu, který se mi tu teda moc nelíbí...
Vloženo 22.12.2014 18:21
Ovčárna - Praděd hlásí upraveno (zvětšit mapu) http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/vrbnopodpradedem
Vloženo 12.12.2014 14:17
tak figura hlásí, že se dá běžkovat na Pradědu - 20cm, byli jste tam už někdo? Máte nějaké informace z terénu? Podělte se:-)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hrubý Jeseník