Hrubý Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2016/2017

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hrubý Jeseník ze zimní sezóny 2016/2017. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hrubý Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 27.4.2017 17:06
Čtvrtek 27.4. ČHS - Švýcárna, mlha, poletoval sníh, teplota -2 C, nový sníh cca do 10ti cm, stopa po někom z víkendu, ale rozšlapaná od chodců a navíc ty díry po stopách zamrzly, takže nahoru se člověk kymácel a vrávoral a sjezd zpět byl adrenalin. Co se týká chodců, tak souhlasím s Markétou viz. níže 23.4., ale použil bych peprnější výrazy na jejich adresu. Nebylo to o běhání, ale o tlapání. Každopádně to byl ale nevšední zážitek, zejména pro ty, co hledají extrémy. PS: od Švýcárny směrem na Praděd rozcestí to taky nebylo projeté ale rovnější a chodci se tam tolik nepropadali :-) Jel jsem jen kousek nebylo dostatek času a musím přiznat i sil !-) Všem hodně trpělivosti ve stopě a užijte si sníh, ještě chvilku asi vydrží...
Vloženo 24.4.2017 11:06
Neděle 23.4.2017, trasa ČH sedlo - Švýcárna - Praděd a stejnou cestou zpět.
Souvislá sněhová vrstva, někde i půl metru, někde víc, někde míň.
Žádné lyžování na vodě a trávě, prostě duben jako leden :-) Silné sněhové přeháňky, takže prasánek. Dle info lidí, lepší než v sobotu. Když ale slunce vykouklo, má sílu. Podle mě týden to ještě vydrží.
Jenom škoda, že nebyla projetá stopa ze sedla na Švýcárku roblou. Pak by to bylo ideál na jedničku s hvězdičkou.
Stopa projetá od lidí, nebylo jich málo. Jenom mi naštvalo, že tu pracně vyjetou stopu někdo podupal. Lidi - pěšáci - chápu, že se Vám to ve stopě míň boří, ale proboha! Když je půl metru sněhu a štve mě, že se to boří, nelezu do hor. Bořilo se to totiž i v té běžecké stopě. Měli jediný štěstí, že jsem je nepotkala, píchla bych je hůlkou!
Vloženo 22.4.2017 21:12
Dnes trasa ČHS - Švýcárna - Ovčárna - Kouty. Mokrý, těžký a měkký sníh. Ze sedla na Švýc. jen prošlápnutá hluboká stopa. Švýc. - Ovčárna neupraveno, ale udusáno, možno bruslit. Sjezd Kamzík - Petrovka hlubokou stopou. Cca 1 km pod Petrovkou cesta protažena, do Koutů nutno dojít pěšky. Příjemné překvapení z pozdní nadílky sněhu, jinak ale žádná sláva.
Vloženo 20.4.2017 9:22
Na trase z Ovčárny na Švýcárnu je úprava plánována před víkendem. Jak to bude s přístupností z Červnenohorského sedla těžko říct, středeční zprávy byly jen o tom, že je kvůli silnému sněžení uzavřena i silnice přes sedlo :-) Zdroj: importovaná data z Pradědu http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded. Každopádně ve středu večer bylo nového sněhu, že zapadla i rolba: https://www.novinky.cz/domaci/435513-snih-odrizl-od-sveta-vysilac-na-pradedu-zapadla-i-rolba.html Informace z www.figura.cz "Cesta na Švýcárnu je prohrnuta a je schůdná pro pěší turisty a sjízdná na horských kolech." platila asi naposled v první půlce velikonočních prázdnin.
Vloženo 25.3.2017 22:23
Ovčárna - Švýcárna
Ovčárna - rozcestník Praděd: Beze stopy (v poslední době normálka...), bramboračka.
Rozcestník Praděd - Praděd: Stopa zničena pěšími turisty.
Rozcestník Praděd - Švýcárna (asi až na ČHS): Dobrá dvoustopa, vhodné i pro skate, fatbike, pro bike ne.
Mokrý, relativně čistý sníh, minimum pasáží s blátíčkem. 100% pokrytí sněhem.
Kondiční běh OK. Mazání K22 + červený klistr.
Vloženo 23.3.2017 18:21
Od Černého potoka - Císařská bouda - paprsek a Hřebenové partie je to ještě dobře sjízdné ale sníh je místy dost špinavý,u dojezdu před paprskem už je jen led a jehličí, to stejné od Černého potoka do Petříkova. Myslím že po víkendu už zde bude pro běžkaře konečná.
Vloženo 20.3.2017 9:19
Zprávička z trasy Kouty - Petrovka, Červenohorské sedlo, Vřesová studánka, Vozka, Šerák rozcestí, Ramzová. V sobotu Kouty ráno v Koutech čerstvý mokrý sníh který rychle odtával kvůli dešti, na starších lyžích by se dalo kousek před Sokolkou nasadit, na nových cca 500 před Petrovkou, potom už pěkné, slušná vrstva mokrého sněhu a stopy. V neděli ráno čerstvá pěkně tvrdá strojovka z Červ.sedla směr Vřesová studánka, sněhu opravdu dostatek. Nikde vytátá místa, parádička. Hřebenovka směr Šerák luxusní nový sníh, všechny sjezdy velmi dobře sjízdné, šly jsme přes Vozku a tam velká krása, tvrdší krusta po které se fajně svištělo. Sjezd od Šeráku horší, k rozcestí nad Dobrou vodou sjízdné, potom už ne. Sjezdovka k dojezdu na vlak určitě skvěle posloužila:)) Nedělní krásné počasí s chladnějším vzduchem ale modrou oblohou rozhodně po vlahé sobotě potěšilo nejedno lyžařské srdéčko:) Doporučujeme, pokud se nijak výrazně neoteplí že by se roztopily spojky ze sedla směr Švýcárna apod.. hřeben bude bílý ještě dlouho. Kamila a Lucka
Vloženo 19.3.2017 18:39
Skřítek-Pod Ztracenými kameny pěšky, led, bylo to o hubu, první kilometr směr Alfrédka led, pak lepší, stopa dost měkká, bruslení výrazně lepší. Když to srovnám s minulým týdnem mám pocit, že příští víkend už to na běžky nebude.
Vloženo 17.3.2017 20:39
Ze Sedla na Praděd ze začátku špinavá stopa, pak dál lepší ale místy takové špinavější úseky, ale super jarní svezení. Sjízdné po celém úseku tam i zpět. Na Švýcárně nebylo v poledne kde sednout i ve všední den. Zítra má sněžit, tak snad není ještě konec zimy.
Vloženo 15.3.2017 8:46
Dlouhé stráně okruh - lanovkou nahoru i dolů, okruhy jak krátký tak dlouhý stále pěkná stopa a užehleno pro bruslení - úprava rolbou po sobotním sněžení. Sněhu dostatek, hůlky se opírají o sníh, ne o podklad. Okruh přímo na hrázi odtáto až na asfalt. Odpoledne sníh hodně měkne - na klister, nebo bruslení.
Vloženo 14.3.2017 16:19
Dnes trasa ČHS - Petrovka - Švýcarna - Praděd a zpět. Vyráželi jsme v 8:30 - stopa dobrá, upravená už od ČHS. Zpět jsme jeli okolo 11:30 - od Kamzíku to hodně tálo, stopa už celkem rozbitá a moc to nejelo. Máza: klistr SWIX KX35. Chce to vyrazit ráno. Bezva jarní lyžovačka. Luxusní počasí.
Vloženo 14.3.2017 9:11
Hrebenovka Skritek-Vys.Hole-Ovcarna-Praded-Kouty.
pod ztracenky zmrzlé nutno pěšky,hřeben ideální podmínky nový sníh(nezledovatělé).Ovčárna-Petrovka upravená stopa. Dolu do Koutu jen asi do 1/2sjízdené po cestě,pak po zelené turistické pěšky
Vloženo 12.3.2017 19:48
Ze Skřítku pod Ztracené kameny pěšky, směr Alfrédka strojová stopa a úprava na skate, od křižovatky Pod Zelenými kameny dvě strojové stopy, prý upravené až na Mravencovku. Sněhu méně, ale asi nejlepší úprava v sezóně, možná to bylo připravené na zrušenou J70. Kolem nuly, v55 a v60.
Vloženo 12.3.2017 21:51
Nemazal jsem, jel jsem hlavně skate. Těžko říct jestli teď se to nějak změnilo ale v pondělí má být ještě pod nulou a v úterý kolem nuly...

(Odpověď na dotaz uživatele Luk z 12.3.: Jaká byla máza na klasiku na okruhu Mravenečník nebo jaký je předpoklad pro po či út? Chystám se v pondělí či úterý.Díky)
Vloženo 12.3.2017 15:40
ČHS – Kamzík – Švýcárna – Kamzík – Petrovka – Kouty. Přes noc připapdlo pár cm sněhu, celý den oblačno až zataženo, severní vítr. Strojová stopa ze sedla upravená, máza tak na červený speciál. Se stoupající nadmořskou výškou čím dál lepší, klasicky po zkrtace na kamzík, výstup na Slatě parádní. Protože na Švýcárně mlha, tak jsme nakonec i Praděd oželeli. Dolů na Petrovku paráda, nový sníh umožňuje dobré plužení. Po uvážení s rizikem z Petrovky dolů, bohužel koncem pracovního týdne lesáci odhrnuli asfaltku do křižovatky pod Petrovkou, něco sněhu zbylo, tak zhruba do poloviny až 2/3 rovinky, pak už asfalt. Už to nešlo ani za zatáčkou jak je sníh, tak jsme to celý vyzuli a slezli dolů po zkratkách neboli po pěší zelené TZ k Pelikánovi.
Vloženo 11.3.2017 22:36
Okruh Mravenečník a Dlouhé Stráně paráda, možná 10-15 cm nového sněhu někde i napadlo, skvěle upravená stopa, na okruhu jedna stopa a zbytek na bruslení, super. Kolem horní nádrže západní strana v pohodě, východní částečně vyfoukáno až na asfalt. 3 km okruh pod horní nádrží parádní
Vloženo 11.3.2017 18:12
Ahoj,
chce to vydržet první cca 2 km. Dole je mokrý sníh, stopa je trošku vydřená. Ale čím dál od sedla a čím výš, tím je to lepší. Šutry ale nikde vyloženě nelezly.

(Odpověď na dotaz uživatele honza z 11.3.: jak to prosim vypada mezi CH sedlem a Pradedem?)
Vloženo 10.3.2017 17:42
Ramzova. Po celodenim snezoprseni to tu stale na bezky neni. Ale je videt ze o par metru vis uz se to docela drzi. Myslim ze z konce Petrikova smer paprsek uz to pujde. I kdyz to bude mokry snih.
Vloženo 10.3.2017 8:02
Na Ramzove dnes snezoprsi. Spis prsi. Na bezky se da kolem paprsku. Vice info v casti jeseniky-rychlebske hory.
(Odpověď na dotaz uživatele Franta z 10.3.: Bezkarum zdar,
jak to vypada na Ramzove? Napadlo tam neco? Od jake nadmorske vysky cca jsou trasy sjizdne?
Predem diky)
Vloženo 6.3.2017 21:44
Trasa Mravencovka-Alfrédka a zpět pohoda. Nikdo nikde a cestou zpět chumelenice jako v pohádce. Z Mravencovky na Vyhlídku z 80% na běžkách podél asfaltky. Super relax.
Vloženo 6.3.2017 8:57
Jsme na ramzove ted. Snih tu v podstate neni. Od par bezkaru mame info ze se da jet az od rozcesti nad petrikovem jak je odbocka na smrk smer paprsek. Ma neco malo napadnout. Tak dam info v prubehu tydne.
(Odpověď na dotaz uživatele Franta z 5.3.: Ahoj, jedeme příští víkend ( 10. - 12.3..) na Ramzovou, vypadá to ještě na běžky? Je ještě něco jiného sjízdného krom hřebenovky Šerák - Červenohorské sedlo?
Díky)
Vloženo 5.3.2017 22:03
Dnes avizováno, že trasa Ovčárna-Švýcárna upravena strojem. Od Ovčárny po rozcestí ke Kurzovní trasa upravena dokonce několika stroji, bohužel těmi nesprávnými (s boudou či sáňkami).
Od rozcestí ke Kurzovní po Sedýlko pod Praděded to docela ujde, dokud to "neupraví" davy pěšáků s pejsky, sáňkami, kočáry a dalšími rekvizitami, alespoň je zde relativně čistý sníh. Od Sedýlka ke Švýcárně totální katastrofa. Sněhu sice dostatek, ale po včerejší vichřici na trati skončilo několik tun mechů, lišejníků a jehličí, takže to téměř nejede. Docela ujde úsek od Sedýlka na vrchol Pradědu. Podle předpovědi má ještě něco v týdnu připadnout, tak snad se podmínky výrazně zlepší.
Vloženo 7.3.2017 10:14
Ramzová – Šerák – Keprník – Vřesovka – ČHS – Kouty
V sobotu slunečno teplo, jak avizovala předpověď. Vítr se dal snést. Zbaběle lanovkou až na Šerák, ale dosti lidí jelo z Čerňavy, která vypadala sjízdně (na Šerák).. Sníh odměklý takže sjezd na Trojmezí bez držkopádů. Na Vřesovku traverzem. Od studánky strojová stopa. Známé heslo tvrdí, že když něco nevíš, dozvíš se v hospodě. Ovšem hostinský nic o trase do Koutů (Stará cesta, žlutá) nevěděl. Tak jsme to riskli. Sníh místy špinavý, na dlouhé rovince po předpředposlední serpentině už teče potůček, jak je ale obvyklé. Sjeli jsme to v podstatě až k posledním chatám, čili v pohodě. Paráda. A protože má něco připadnout, tak to určitě vydrží na další víkend.
Vloženo 4.3.2017 16:36
Ovčárna - Švýcárna - Slatě
Ovčárna - Kurzák + 100m beze stopy, pak vyrolbovaná dvoustopa. Čistý bílý sníh bez špíny. Místy blátíčko, místy led. Sjezdy pohodové, bezpečné, spíše pomalejší. Na jarní sportovní běhání OK. Máza klistr K22 cajk.
Švýcárna +4C, lehký vánek, jasno, slunečno.
Vloženo 3.3.2017 21:27
Trasa Červenohorské Sedlo - Ovčárna . Z Ovčárny ke Švýcarně upraveno rolbou , podmínky dobré, dále ke ČH Sedlu přibývá ve sjezdu zledovatělý podklad s větvičkami, v nižší poloze je sníh rozbředlý. O víkendu bude záležet na teplotě ...
Vloženo 28.2.2017 19:46
Dlouhé Stráně - u nádrže chybí sníh, je sfoukaný, vůbec tam nejde jet. Okruh pod nádrží upraveny, namrzlý, ale OK. Okruh Mravenečník super, nejlepší svezení. Sjezd od lanovky (Medvědí hora) do Koutů místy horší, pozor hlavně při přejíždění sjezdovky, je tam před sjezdovkou vytáté místo a za ní nahrnutý sníh. Traverz cesta k rozcestí U obrázku místy hodně jehličí, bukvic, některé úseky s ledem a trochou vody, ale není zatím nutné přenášet. Dále od Obrázku do Koutů se dá už v podstatě jen po sjezdovce.
Vloženo 28.2.2017 19:38
Hřebenovka Šerák - Červenohorské Sedlo - Ovčárna - Pevný a zpět. Upraveno z Vřesové Studánky na Ovčárnu, ale prudší úseky jsou silně zledovatělé. Nejhorší úsek je pak na Vysoké holi, místy kouká tráva, silně fouká a stopa je jeden led. Zase jsou tam krásné výhledy, zejména z Pecného byly vidět Tatry a spousta dalších hor. Všude, zejména pod Keprníkem a směrem ze Sedla na Švýcárnu větvičky, šišky, jehličí. Na Červené hoře asi 20 m chybí sníh, jinak se dá jet vše. Snad situaci zlepší předpovídané sněžení. Pozor, chata na Šeráku je do středy zavřená!
Vloženo 27.2.2017 9:19
Skřítek - Žlutý potok - Zelené kameny: kromě prvních 500 m (led a jehličí) dobré. Stopa dost zmrzlá, mimo stopu ok (red vario klister).
Vrstevnice: super
Pod Malým kotlem - Mravencovka: dobré
Mravencovka - Alfrédka: v první polovině led, jehličí, občas kameny, vyše už ok.
Vloženo 26.2.2017 20:45
Chtěli jsme od chaty Na Vyhlídce nad Novou vsí na Alfrédku, ale sníh několik km není, takže okruh u chaty SKP, led, místy špinavá stopa, ale šlo to. Pod 1000m asi běžkování v Jeseníkách momentálně nehrozí.
Vloženo 26.2.2017 19:24
Dnes ze Skřítku na Alfrédku - cesta pod Ztracené kameny s běžkami v rukách - sníh špinavý - jehličí a šišky, stoupání na rozcestí zledovatělé. Od rozcestí stopa prima až na Alfrédku v dobrém stavu, okruh kolem Ostružné až na místa s jehličím dobrý. Sjezd od Zelených kamenů trochu zledovatělý - pluhem :-(
Vloženo 20.2.2017 9:22
Červeňák - Švýcárna - Praděd a zpět
Zmrzlý podklad, na tom pár cm prašanu, jelo se moc dobře. TAM je to pořád do kopce, ale žádný hardcore, dalo se i bruslit, navíc s občerstvěním na Švýcárně a na Pradědu. ZPĚT super sjezd, občas malinko zledovatělý, ale dá se to zvádnout i s těhotenským břichem (já jsem důkazem :). Navíc k večeru nově protažené stopy z Pradědu rozcestí - Švýcárna. Super, doporučuji.
Vloženo 19.2.2017 19:08
Ramzová-Petříkov-Smrk-Mates-Luční vrch-Lesní bar-Horní Lipová: po odbočku z Magistrály na Smrk zledovatělé, stopa upravená, dále přes Smrk stopa vyjetá dobrá, prašan, ažůro, panoramata, výborné pomínky, cca 1km před lesním barem led+asfalt pouze pěšky, na baru občerstvení všeho druhu, dolů do Horní Lipové pak už pouze led takže pěšom a pěkně pomalu, celkově ale parádní vejtet....
Vloženo 21.2.2017 14:37
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 20.2.: Ahoj, sim nevite jak je to meyi Serakem a CHS? Jeto tam na bezky oka? Diky predem) V sobotu to bylo sjízdné.
Vloženo 18.2.2017 22:30
Dnes skřítek - pod ztracené kameny - zelené kameny - alfrédka - zelené kameny - potok - škaredá jedle - skřítek. Měl jsem lyže na skate pod ztracené kameny stromečkem. Potom neprotažená cesta tzn. dřina v hlubším sněhu, na klasiku to bylo v pohodě. Až dole od potoka ke škaredé jedli protaženo rolbou - nádherné svezení.
Vloženo 18.2.2017 21:32
ČHS - Švýcárna - Figura - hl.hřeben - Ztracené - pod Zelenými - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek
V40, ze sedla čerstvá strojová, pak se ztratila, připadlo a vcelku se to spojilo s podkladem, takže všude jetelné, ale trochu divný sníh, ke konci obměklý a pokapaný ze stromů, na hřebeni jsem nestihl ažůro, dohlednost min. 5 tyčí, chvílemi takové to blbé světlo ve kterém nevidím muldy, výhledy dolů na bruntálskou stranu
Vloženo 18.2.2017 15:40
Skřítek-Alfrédka, kolem 0, 5-10 nového sněhu, v lese méně. Zapadaná strojová stopa prošlapaná běžkaři, skate v hlubším sněhu. Mazal jsem jen fialový swix a moc jsem to netrefil (měl jsem kombinovat). Alfrédka (jak se píše na dveřích) je zavřená z důvodu zdravotního stavu majitele. Manželka jela na Hvězdu, stopy byly protažené. Uvidíme co obleva.
Vloženo 18.2.2017 11:18
V Jeseníkách napadl nový sníh na zledovatělý podklad, takže se už dá běžkovat lépe ! Aktuální foto z okolí Švýcárny při akci Skřítek - K. Sněžník (67 km) viz https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208825502610402&set=a.10204829319188314.1073741826.1098804290&type=3&theater .
Vloženo 15.2.2017 10:17
Trasa Vřesová Studánka - Sedlo pod Vřesovkou - Trojmezí - Keprník - Pod Keprníkem - Černava lanovka: prakticky nesjízdné. Možná tak leda na skialpech. Až na tři velmi krátké úseky jsem šel pěšky. Dolů z Černavy na Ramzovou přes rozc. Nad Dobrou vodou ledové plotny, nedalo se po tom skoro ani jít.
Vloženo 15.2.2017 8:27
(Odpověď na dotaz uživatele kuba z 14.2.: zdravím, jak to vypadá na Skřítku prosím? popř. tip na dopravu z Olomouce, je nutné využít kombinaci vlak - bus?)
14.2. - Ze Skřítku 7:00, poněkud vymrzlá stopa, teplota odhadem -3°C, modrý vosk (používám Toko) držel dobře, ve stopě trochu jehličí. Nahoru na Ztracené kameny a Pecný se to dalo v poho vyšlápnout, jen jednou bylo nutno sundat běžky asi na 300-400m. Z Oomouce nutno kombinovat dopravu, jediný bus co tam stojí je linka Ostrava - Šumperk. Já jel vlakem v 5:13 do Zábřeha, pak dalším vlakem do Šumperka a pak busem. Dá se i přes Rýmařov busem z Olomouce, v Rýmařově přesednout.
Vloženo 13.2.2017 7:44
ČHS, modrá –Skalní tabule – U Výrovky po zkratce – Kamzík – Švýcárna – Kamzík – Petrovka – Kouty.
Podklad tvrdý, do toho napadaná námraza ze stromů tak 5 mm, stopa rychlá, zkratka poněkud rozbitá hlubokými stopami při oblevě, stoupání na Slatě ustojitelné, vzhledem k oblačnosti jsme Praděd zamítli. Zpět ke Kamzíku sice pěkný sešup, ale šlo to ustát. Hodně pěkné svezení k Petrovce, do Koutů to šlo, nicméně podklad poněkud poničený nějakým snowboardistou, který vyryl místy hluboké rýhy. Odpoledne mírná přeháňka, díky níž se stopa trošku sklidnila a šlo i připlužit.
Vloženo 11.2.2017 22:11
Prameny Javorné (Z Mikulovic), Rejvízbílá trasaDětřichov - Naprostá tragédie, nedá sa. Sníh místy zcela chybí, jinde jen namrzlá vrstva, jet se dá jen na krátkém úseku. Podle zimní mapy na mapy.cz je za Rejvízem strojově upravovaná trasa, ale kdybyste to viděli, jistě uznáte, že tam vlastně není vůbec co upravovat. Na této závětrné straně Jeseníků tuhle zimu sníh ani tak neslezl, jako spíše vůbec pořádně nebyl.
Vloženo 11.2.2017 20:22
Skřítek-Hvězda a zpět, -2, vymrzlá stopa, od rána spadlo pár vloček nového sněhu, překvapivě dobrý odraz, rychlé, v lese špinavá stopa.
Vloženo 11.2.2017 20:07
Dnes okruh Mravenečník - lanovkou nahoru (bohužel teda za 250,-, doporučuji aspoň využít skibus od nádraží), poté na Tetřeví chatu a nahoru k nádrži. Stopa a vše okolo velmi tvrdé ale jelo to dobře, nebylo to zmrzlé ani nějak moc nepodkluzovalo. Dookola kolem nádrže se nahoře moc nedá, z druhé strany místy vyfoukané až na asfalt. Sjezd od nádrže dolů na okruh přes Okení štolu velmi pěkný, nikde to nebylo vydřené, stopa super. U Margaretky jsme se rozhodli nejet zpět nahoru na Tetřeví ale už dolů směr Kouty. Nedoporučuji, není to prohrnuté, velmi hrbolaté bez šance plužit. Pod Tetřeví chatou jsme se napojili zpět na urolbovanou trasu a v pohodě až k U obrázku. Odsud jsme dojeli nad Loučnou, vcelku se to pomalu dalo, víceméně už ale hodně zledovatělé. Opatrně kolem cesty se dalo dojet až ke značce Loučná. Celkově dobré, hlavně nahoře, doporučuji se držet prorolbovaných tras, mimo to nemá smysl, všechno je jak beton a nedá se brzdit. Během dne začalo sněžit, zítra to mají zase projet, takže to bude asi velmi dobré.
Vloženo 11.2.2017 16:33
Ovcarna-Svycarna-ČHS-Vřesovka-Keprnik-Šerak-Ostruzna. Az po Vresovku parada. Tvrde ale pritom ne ledovate. I sjezd za Svycarnou na pohodu. Dole kolem ČHS ve stope misty zrcatka ale dalo se krasne. Od Vresovky na Serak je to proste turistika. Necekejte zadne rozumne stopy. Sjezdy a prudke vystupy doporucuju pesky protoze je to vypluzene na led. Navíc jsou tam z naveji pekni velbloudi:). Z Čerňavy do ostruzne hruza jak se odpoji modra na ramzovou tak se jede po zmrzle hrbolate od pesaku potapane ceste. Moc se v tom pluzit nedalo. Lepsi asi jet na ramzovou.
Vloženo 11.2.2017 14:00
Díky moc Romanv za aktuální info!!!
Vloženo 10.2.2017 19:27
Skřitek-Ztracene kameny-Jeleni-ovcarna. Na pod ztracaky tvrde spis ledovate. Sjezd asi nebude nic moc ale nahoru to slo dobre. Hrebenovka v poho. Sice sfoukane ale lwdovka to nebyla. Jen hodne tvrde ale slo se dobre. Sutry nelezou. Jinak dnes nahore mlha. Vitr nebyl velky. Opacny smer doporucuju urcite z jeleni na alfredku a nepadat nebo si natlucete zadky:) Zitra dame vecer info z trasy ovcarna- CHS- serak- ostruzna
(Odpověď na dotaz uživatele Helena F, z 10.2.: Ahoj, chystáme se o víkendu na běžky v okolí Pradědu, zřejmě směr Červenohorské sedlo a pak dál na Skřítek.. nemáte někdo aktuální info? Dííííky!)
Vloženo 10.2.2017 18:50
Dneska Skřítek-Hvězda-Rabštejn. V lese napadáno jehličí ve stopě, takže to drhlo. Stopa na Hvězdu pěkná, na hodně místech však zledovatělá, tak to klouzalo. Z Hvězdy na Rabštejn je stopa horší.
Vloženo 8.2.2017 21:55
Ahoj, dnes trasa Nad Karlovem - Mravencovka - Pod Malým Kotlem - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - Pod Malým Kotlem - Mravencovka - rozhledna Nová Ves - Nad Karlovem. Nikde na ceste nebylo větší množství jehličí.
potkal jsem čtyři ruzné kvality stopy:
1. Nad Karlovem - Mravencovka - zledovatělé a trochu to podkluzovalo, sjezd nebezpečný
2. Alfrédka - Pod Malým Kotlem - Mravencovka - méně zledovatělé, snih drží, sjezd s opartností bezpečný
3. Alfrédka - Pod Ztracenými kameny, včetně okruhu ostružná - krásné upravené stopy
4. Mravencovka - rozhledna Nová Ves - Nad Karlovem - kompletní led, nemožná jízda do kopce i z kopce
Jako bonus držkopád na plotně na modré sjezdovce Myšák
Vloženo 7.2.2017 7:31
Ahoj, Včera jsem byl na trase Karlov Moravice - Pod Vápenou - Hvězda a zpět. Nedávno projeté rolbou, sníh byl zmrzlý, ale při bruslení nepodkluzoval. Sjezdy byli uklouzane, ale stále se to dalo ubrzdit. Na cestě leží jehličí a sem tam větývka, ale ještě to celkem šlo, na to jak dlouho nesněžilo. Já jsem to celé odbruslil, na klasiku tam bylo místy už málo sněhu a moc nepořádku ve stopě. Jeden úsek je nutno přenášet a je to tam i trochu nebezpečné, protože je to za zatáčkou ve sjezdu. Toto místo je v prvním sjezdu (po 3km do kopce) od Pod Vápenou směrem na Hvězdu.
Vloženo 10.2.2017 8:40
Tipoval bych špínu, led a hlínu. Taková byla totiž situace na trase Hvězda - Malá Hvězda - Lovecká chata - Hvězda. Vhodné pouze na pěší turistiku a běh.
(Odpověď na dotaz uživatele Fousek z 10.2.: Neví někdo jak vypadá kapitánská z Hvězdy na Karlov?Rád bych tam s prckama.)
Vloženo 4.2.2017 16:35
Skřítek-Hvězda a zpět, 2 nad nulou takže dřina, v lese stopa dost špinavá, pak to bylo lepší. Uvidíme co s tím obleva dál udělá.
Vloženo 30.1.2017 13:23
Rýmařov a okolí dvě stopy+ bruslení nádhera
Vloženo 29.1.2017 16:40
Skřítek-Hvězda a zpět, dvě strojové stopy, skate možný, malý okruh na Skřítku jedna stopa, kolem -6, ale slunečno a azuro, pěkné.
Vloženo 29.1.2017 19:50
V Sobotu z Ramzové na Kurzovní, vše v pohodě (na Pradědu měli otevřený bar i o půlnoc O:-) .. V neděli přes Petrovy kameny na Skřítek a poté do Vikýřovic. Přes pole upravená stopa až téměř do Šumperku. Asi na 100m před Anenským domem vylézaly kameny, jinak v pohodě..
Vloženo 27.1.2017 21:40
ČHS-Praděd a zpět. Nádhera trvá, včera upravená trasa stále perfektní (jel jsem k večeru).
Vloženo 27.1.2017 17:50
Nová Ves - Nad Karlovem - Mravencovka - Štěrkovec - Nová Ves: Stopa projeta strojem hodně hodně dávno, a tak na skate ještě možná jakš takš, ale na klasiku utrpení. Běžky obalené jehličím všeho druhu a několik pádů po "zadrhnutí". Proč to proboha neupraví? Takové krásné terény a tak ubohé služby. Že jim není hanba..
Vloženo 26.1.2017 20:14
Červenohorské sedlo - Švýcárna - Praděd a zpět. Luxusní svezení, dvě stopy + střed na skate, 70-100 cm sněhu, modré nebe nad inverznimy mraky. Lepší už to být nemůže
Vloženo 22.1.2017 22:13
Dnes Skřítek - Rabštejn - Hvězda sníh i počasí super.Sluníčko azuro.Lidí docela dost.
Vloženo 22.1.2017 17:54
Trasa Švýcárna - rozcestník na Praděd: stopu na klasiku prořízli až ve 12:30 hod (sic!) skutrem v obou směrech.
Tzn. na trase Ovčárna - ČHS je stopa komplet.
Vloženo 23.1.2017 22:28
Ovčárna - Praděd - ČHS - Vřesovka - ČHS - Sedlo Videlský kříž. Poprvé upravena trasa z ČHS na Videlský kříž, dokonalé. Skvělé běžkování
Vloženo 23.1.2017 8:27
Kolem Senové, čili Háje.
P létech i slušné svezení kolem Háje u Šumperka. Klasicky z Prievidzské přes pole na Liščí hájovnu, v lese trošku bordel od těžby, kolem Čajové rokle k Červenému kříži, na Kostelíček stopa sice jen od běžkařů, ale fajn, po loukách na Zlatník, dolů k Vlčáku, horní konec Bludova, Bludoveček a je to.
Vloženo 22.1.2017 22:26
Skřítek - Alfrédka a okruh nad Alfrédkou super upravené stopy na klasiku i skate, sněhu dostatek a k tomu nádherné počasí.
Vloženo 22.1.2017 16:50
Malá Morávka -Suchá Rudná-Malá Hvězda-Hvězda-po červené zpět do M.M. Sněhu jakž takž, ale kolem Suché Rudné místy hlína a štěrk, některé úseky pluhované. Modrá značka Malá Hvězda-Hvězda vypluhovaná na hlínu, nesjízdná, arogance jesenického lesního průmyslu. Žlutá po hřebeni celkem ok, červená mezi Hvězdou a M.M. upravená. Kapitánská prý dobrá.
Vloženo 22.1.2017 14:30
Skřítek-Pod ztracenými-Afrédka a zpět. Sněhu moc, kolem 0, místy slunce a modro, dvě strojové stopy, skate možný. Dokonalé.
Vloženo 21.1.2017 23:20
Lázeňská cesta (Hvězda - Malá Hvězda) OK.

(Odpověď na dotaz uživatele Turista z 14.1.: Nezná někdo stav sněhu a stop z Hvězdy přes Malou Hvězdu na Vrbno,popř. Suchou Rudnou? Díky)
Vloženo 21.1.2017 23:15
Trasa Švýcárna - rozcestník na Praděd: Zcela beze stopy na klasiku v obou směrech. V poslední době je to stále častější.
Přitom Švýcárna - ČHS super, totéž Kurzák - rozcestník na Praděd. Nechápu.
Vloženo 18.1.2017 22:03
Tratě na hoře Ucháč nad Přemyslovem jsou upravené na klasiku i bruslení. Dnes paráda, azuro, skvělé poježděníčko, doporučuji. Byli jsme tam s manželkou poprvé a jsme nadšení.
Vloženo 16.1.2017 21:01
Skřítek - Rabštejn - Hvězda - Traťovka - Annenský dvůr - Vikýřovice Jirsák
krásné svezení, na Rabštejně narváno ale polévka výborná, v zatáčkách nad AD pozor na vybrabané kamení
Vloženo 15.1.2017 17:15
Kouty nad Desnou - U obrázku - Uhlířská - Medvědí hora - Tetřeví chata - Rysí skála - Dlouhé stráně (horní) - Malá Jezerná - Pod Homolí - Margaretka - Tetřeví chata - Kouty n. D. - Pod Suchou horou - Poniklý potok - Kouty n. D.

Velmi rozporuplné pocity - příroda, počasí a klid fantastické. Stav, údržba a koncepce běžkařských tras katastrofa. Místo projíždění horních partií (okruh Stadion, částečně Mravenečník), které jsou v tomto počasí během pár hodin zaváté nebo naopak vyfoukané na asfalt by se mohla údržba soustředit i na níže položené oblasti, kde je taky dost sněhu a za tohoto počasí to má větší smysl. Udržovaná není ani jedna ze 3 (!) cest na ČHS, sjezd do Kout od Obrázku je pro běžkaře o život, je tam buď ledovatá sjezdovka nebo úzká a prudká turistická stezka. Proč rolba nejezdí do Loučné nad Desnou k oboře nebo od Margaretky k Uhlířské? Na druhé straně údolí je cesta přes Suchou horu a Knížecí cestu na Přemyslov místy vypluhovaná, místy 30 cm hlubočáku s vyjetými kolejemi.. (na mapy.cz pošlu echo, ať tyto všechny trasy vyjmou z režimu strojově upravovaná trasa)

Suma sumárum stálo to za to na úseku Obrázek - Uhlířská - Tetřeví chata a částečně i na okruhu Mravenečník (tam, kde to nerozdupali pěšáci).

Kdo si chce zaběžkovat v Jeseníkách, tak raději na Paprsek, Skřítek apod.
Vloženo 18.1.2017 13:00
Ze Skřítku na Rabštejn (po lesní silnici modrá TZ), v pohodě sjízdná, na Rabštejně nával, upravená stopa na Hvězdu a dolů na Traťovku. Rolba jela až do křižovatky Nad Hraběšicemi. Dál vyšláplá stopa po žluté TZ na Anenský Dvůr (v prašanu dobrý sjezd). Jeli tam sice myslivci čtyřkolkou, ale moc to nedodělali. Přes louky až k Jirsákovi (Vikýřovice).
Vloženo 14.1.2017 22:46
Horní Město u Rýmařova projet rolbou okruh pod Dobrečovskou horou pro dvě stopy (ne na bruslení) přímo nám pod nosem:). Na Rýmařov přes Kamennou horu (až ke ski areálu v Rým.) pak projeto na jednu stopu i na bruslení (jen občas spíše v dolní úseku trošku kamínky -jen opravdu místy), jinak stejná úprava směřovala i z Kamenné h. na Žďárský potok a v dolním úseku na Janovice
Vloženo 14.1.2017 21:31
(Rejhotice) - Přemyslov - Pekařov - H.Bohdíkov - Prameny - vrtule - pod Osikovem a Městskýma - sanatorka (Šumperk)
cesty z Přemyslova až na Pekařov prohrnuté, ale zůstalo tam dost na bezpečné jetí, silnice v Pekařově drhla, tak jsem to šlapal vpravo a pak až na úroveň sedýlka za Městskýma ( ani od Osikova nebyla stopa ), dost krásného prašanu, za mnou jel ještě jeden blázen, tak už tam nějaká stopa je :-)
Vloženo 14.1.2017 20:44
Vikýřovice: Na loukách najeto skútrem asi 5 km stop, pěkné svezení, přes noc to umrzlo. Většina trasy se dá jet soupaž, na trénink na laufy ideální.
Vloženo 13.1.2017 21:23
V Koutech nad Desnou a na Přemyslově na to zatím dost dlabou, takže náhradní trasa:
Vikýřovice-Anenský Dvůr-Traťovka-Hvězda-Rabštejn-Skřítek-Hvězda-Vikýřovice

Zpočátku těžké prošlapávaní, u Hvězdy již projelo více lidí, stopa celkem OK. Odpoledne jela rolba z Hraběšic, ale bohužel celý úsek Nad Hraběšicemi-Hvězda zprasila, takže od lidí vyjetá stopa byla pryč :-( Stopovač položila až kousek za Hvězdou a vytvářela stopy na Rabštejn a Skřítek přes Alici. Možná toho do večera najela víc, třeba i ten úsek do Hraběšic... Zpátky od Hraběšic nějaký idiot musel jít pěšky ve vyjeté stopě, takže k Anenskému Dvoru dost o hubu. Tam ale příjemné překvapení. Někdo z Vikýřovic najel skútrem dost stop na loukách nad Vikýřovicemi směrem ke Krásné. Už byla skoro tma, takže jsem nezmapoval kam se dá dojet, ale pro běžkaře se Šumperka je super, že se nemusí trmácet na Skřítek, aby se projel. Zítra si tam asi zajezdím, jestli to přimrzne, tak to bude luxus. Škoda, že rolba z Hraběšic nesjede po žluté k Anenskému Dvoru, sněhu tam je myslím dost.
Vloženo 11.1.2017 19:27
Okruh kolem Mravenečníku a potom už za tmy dolů do Koutů. Nahoře krásně upraveno, na západní straně místy nepříjemně foukalo a stopa lehce zapadávala. Občas trochu jehličí a bukvic, ale nic hrozného, stejně to brzy zasype nový sníh. Nepotkal jsem živáčka a podle stop tu za celý den proběhli jen dva lyžaři, takže jestli nepotřebujete hospodu, je to ideál. Manšestr na bruslení perfektní. Sjezd dolů po tmě byl trochu adrenalin, ale je to stažené a na tom prašan, takže se dá.
Vloženo 10.1.2017 18:35
Ahoj.Jel jsem 8.1.z Třemešku na Hvězdu a potom na Skřítek.Sněhu docela málo v lese trpí skluznice,od Hvězdy stopa udělaná ratrakem,cca 200metrů nad Hvězdou už slušné podmínky.Stopa je i z Hvězdy směrem na Rabštejn(co jsem viděl z rozcestí).
(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 10.1.: Nemáte někdo informace, jak to vypadá se sněhem mezi Skřítkem a Rabštejnem?)
Vloženo 9.1.2017 20:32
Suchá Rudná - Malá Hvězda. Většinou pěkně upravená stopa pro klasiku, je tam tak 10-15 cm sněhu. Na několika málo (asi 3) prudších místech se objevují vyplužené drobné kameny, takže si dejte po cestě dolů pozor, rozhodně to ale není žádná hrůza. Každopídně díky moc za v daných sněhových podmínkách velmi dobře upravenou stopu.
Vloženo 9.1.2017 19:54
Velké Losiny - Prameny - nad Kopřivnou - pod Osíkovem a Městskýma - Šumperk ( za starodávna významná šumperácká trasa ) nasadil jsem pod Dianou na odbočce modré, ale jel zleva, sundal u Sanatorky, ( poponesl pod lomem ) cesty pod Městskýma prohrnuté, ale s opatrností sjízdné, podobně jako vyfoukané pláně nad Kopřivnou, občas se objevila nějaká stopa, zpod Osíkova už byla trvale, nejhezčí sníh od Diany na Prameny a od okraje lesa pod Osíkov, lepší základ by se hodil všude, ale po těch letech..., výhledy překrásné
Vloženo 9.1.2017 9:35
Skřítek: okruh přes Hvězdu a Alici najetý, i na skate, ale často vykukovaly drobné kamínky.
Okruh kolem Závory moc pěkný, bez kamínků.
Vloženo 8.1.2017 16:04
POZOR POZOR Dnes Karlov - Mravencovka - Alfredka - Pod Ztracene kameny a zpět. Rolba dnes nejela, takže pro skate nic moc clasika asi lepší. Jel jsem s dcerou, která si na Mravencovce schovala bundu do lesa , aby se po sjezdu v tomto mrazu zahřála odloženou bundou. Jaké nemilé zjištění , že pravděpodobně byla zima někomu jinému a bunda už v lese nebyla. Včera v sobotu se kolegovi ztratila mikina na Alfredce v altanu. Asi na běžky chodí nějaký nenechavý hajzl. Nemam pro takového člověka slušné přirovnání. Takže POZOR na odložené věci.
Vloženo 9.1.2017 9:55
Na bruslení i klasiku (vedle sebe) to bylo krásně urolbované na okruhu kolem Mravenečníku (kolem horní nádrže Dlouhé Stráně). Potkali jsme tam asi tak 4 lidi a krásné (ač mrazivé) počasí a výhledy nelze slovy popsat.
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 8.1.)
Vloženo 9.1.2017 9:34
Flemda Rýmařov: kolečka najeté skútrem.
Rýmařov - Stará Ves: ačkoli na webu bilestopy.cz je trasa podbarvena zeleně (měl tam jet skútr), tak je stopa jen od lidí. Vyfrézovaná je jen v lese před Starou Vsí.
Ptačák: stopa od lidí, místy je to vyfoukané.
Kolem Žďárského potoka na Skřítek: od lidí, ale velmi pěkné, sněhu hodně.
Vloženo 7.1.2017 23:25
Jeli jsme ze Skřítku přes Krtinec na Hvězdu, stopa perfektně upravená, sněhu dosti, počasí slunečno, bezvětří -10st., užili jsme si to skvěle.Doporučuji
Vloženo 7.1.2017 22:56
Skřítek-Hvězda a zpět, dvě strojové stopy, chtělo by to víc sněhu, ale i tak bylo svezení solidní.
Vloženo 7.1.2017 17:30
Dnešní trasa: Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka. Ze Skřítku k rozcestí Pod Ztracenými kameny je stopa vyjetá od lyžařů, nahoře od rozcestí Pod Ztracenými kameny směrem na Alfrédku je už upraveno strojově, jak pro klasiku, tak pro skate. Sněhu je dostatek (prašan), málo lidí, skvělé svezení.
Vloženo 3.1.2017 17:54
Skritek-Ztracene kameny-hrebenovka-Pecny-Jeleni studanka-Alfredka-Pod Zelenymi kameny-Skritek. Novy snih 5-10 cm, prasan, idealni podminky. Po dlouhe dobe jde zase jit hrebenovka celou cestu na bezkach. Kolem Ztracenych kam u ledove plotny. Na hrebeni spatna viditelnost a az pulmetrove jazyky, ale jinak parada. Sjezd z Jeleni studanky trochu komplikovany, nutno klickovat v kleci, potom v pohode. Bufet u Alfredky nepremava, restaurace na Skritku mela taky zavreno. Paradni svezeni, snad bude brzy i strojove upraveno.
Vloženo 2.1.2017 14:17
Ztracené kameny - Alfrédka - okruh Ostružná: na vrstevnici stopa jen od běžkařů, místy dost zapadaná jehličím. Okruh kolem Ostružné čerstvě najet stopovačem. Parádní svezení.
Vloženo 2.1.2017 10:37
Skřítek-Alfrédka-Malý Kotel-Velký Kotel-a zpět se sjezdem na Mravencovku. Pokud se chcete vyhnout davům v okolí Pradědu a netrváte na strojové stopě, tak ideální výlet. Pod Ztracené kameny je potřeba jít pěšky (zpět jsem to asi 1km zkusil sjet, ale jen pro velmi otrlé), pak vrstevnicová cesta perfektní, HS to jela stopovačem za čtyřkolkou, až do Velkého kotle stopa po pár lyžařích, lehce zničená od pěších, ale moc to nevadilo. Sjezd na Mravencovku z Malého Kotle v pohodě ... do půlky koleje od čtyřkolky, ale pak už upraveno rolbou z Karlova, dále jsem nejel ale rolba pokračovala nad Karlov, silnička na Novou Ves se zdála sjízdná, z Maravencovky po modré nahoru v pohodě, ale dolů bych to nejezdil - ke konci občas nějaký kámen ... tj. určitě z Malého Kotle je sjezd bezpečný a lepší. Bufet na Alfrédce zavřený, ale voda v Kotlích příjemně svěží :-)
Vloženo 30.12.2016 23:27
trasa ČH, švýcárna, praděd, barborka a zpět, ovšem po cyklostezce č. 6154 nad Vysokým vodopádem. Sníh cca 30cm, přemrzlý prašan na tvrdém podkladu. parádní svezení lesem od rozcestníku Slatě dolů na cyklostezku. Na pevné křupce leží asi 5cm prašanu, což umožňuje točit obloučky!
Vloženo 29.12.2016 22:55
Měl jsem na mysli ze super úsek je od Tetrevi chaty pres Margaretu az po zavoru pod horní nadrzi, úsek od závory pres boudu k Tetrevi chate je kousek pod závorou zledovately a sjízdny s opatrnosti, dal od boudy k Tetrevi chate je to v pohode.upravena je i odbočka k Rysi skale
Vloženo 29.12.2016 22:27
Dnes Dlouhe Strane a okruh Mravenecnik. Okruh Mravenecnik dnes cely upraven rolbou, perfektní svezeni, žádné kameny, snehu dost a perfektní pocasi. Při vyjezdu na Dlouhe Strane od závory je místy malo snehu ale dá se projet. Místy je to zledovatele tak pozor. Ale okruh Mravenecnik od Tetrevi chaty az po závoru pod horní nádrži super
Vloženo 29.12.2016 22:11
Skřítek, pěšky na Pod Ztracenými kameny. Teprve zde jsem nazul běžky. Dvě stopy, přemrzlé ale velmi slušné, až na Alfrédku. Ta bohužel zavřená do odvolání. Předpokládám z důvodu EET :-(((. Dále jsem zkusil 5km okruh kolem Ostružné. Místy bez stopy na ledové krustě, na běžkování nevhodné. Celkem najeto 26 km na tu bídu.
Vloženo 29.12.2016 21:16
Dnes trasa z Velkého Vrbna na Paprsek, pak okruh Pralinka (kolem hraničních kamenů super stopa na klasiku) a zpátky po trase Milíře kolem Císařskou boudy. Počasí : azuro, -2 C, stopa zmrzlá na ní asi 1 cm prašanu. Lidí docela dost. Jakmile připadne alespoň 5 cm nového sněhu budou trasy kolem Paprsku na jedničku.
Díky všem co zde píší. Bez nich bych nevyrazil.
Vloženo 29.12.2016 18:08
Trasa Ovčarna Švýcarna Červenohorské sedlo, stopy výborné, sněhu hodně, podklad namrzlý a na něm prašan, takže podmínky luxusní, i ve vetších kopcích se dá bez problémů brzdit
Vloženo 29.12.2016 16:35
hvězda-praded. počasí excelentní. žádný vítr. za to si na praded dnes vyrazila polovina republiky. desny motani pesaku hlavně při sjezdu. stopa trochu vycvachtana hold moc bezkaru. Misty premrzlo. ale i tak spokojenost
Vloženo 29.12.2016 6:30
Hvězda - Ovčárna - Praděd - Švýcárna - Kamzík - a zpět. Na promrzlé stopě asi 2 cm nového sněhu. Počasí mizerné, mlha a ledový vítr. K tomu hafo lidí, kteří se pletli do cesty. Ale svězení pěkný, dokonce i sjezd že Švýcárny se dal krásně sjet.
Vloženo 28.12.2016 14:09
Ze skřítka pěšky na rozcestí nad skřítkem...málo sněhu, led, místy vydřeno na asfalt. Dále ke škaredé jedli - sněhu celkem dost, místy led, a ve zmrzlé stopě jsem drhnul botama, takže to nebylo úplně komfortní, ale jelo to. Od jedle po zelené směr alfredka...az na junačku jsem to nesl. Cesta rozjetá od auta a zmrzlá. Z junačky dobrý. Od alfredky po žluté zpět na skřítek sněhu dost, jen jedna vyjetá stopa. Zbytek cesty rozšlapaný od pěších, neupraveno, občas se dalo bruslit. Na klasiku paráda. Sjezd na skřítek jen pro otrlé. Spodní část v lese je led a zmrazky. 20 km okruh. Skol.
Vloženo 28.12.2016 10:19
Skřítek - pěšky na rozcestí, odtud super na běžkách po vrstevnici. Bohužel bufet Alfrédka - zavřeno.Čerstvý prašan.
Vloženo 27.12.2016 15:49
Na Cervenohorskem sedle smerem na Svycarnu - zmrzly podklad a dnes cely den trochu snezilo,takze je na tom vrstva prasanu. Stopy na klasiku od rolby jsou.
Vloženo 25.12.2016 22:57
Chs - svycarna- ovcarna - Praděd a zpět - sněhu dostatek, padalo a fucelo, stopa neupravovana . Teplota na chs kolem nuly vecer uz nad nulou a na chs padal hodně mokrý sníh. Nahoře podmínky arktické umocnene silným větrem
Vloženo 23.12.2016 22:33
Dnes Ovčárna-Praděd-Švýcárna. Sněhu bylo spousty, ideální podmínky na skate. Lidí bylo málo. Cesta na ČHS dle informací v pohodě, až na sjezd pod Švýcárnou, kde je nutno sundat lyže.
Vloženo 23.12.2016 7:43
Až do 24.12. je parkování zdarma.

(to je odpověď na dotaz "Prosím jak je to na cervenohorskem sedle s parkováním? Je stále zpoplatněno?")
Vloženo 22.12.2016 17:33
Dnes: Červenohorské sedlo-Výrovka-Petrovka-Švýcárna- Praděd a zpět. Dobré podmínky, nově najeta stopa a inverze!
Vloženo 18.12.2016 20:14
Chtěl jsem jet z Ramzové přes Návrší do Hynčic, ale musel jsem to na Adeliných pramenech otočit. Stopa slabá - od Medvědí jen cca 1km od někoho, kdo jel přede mnou v protisměru, jinak zasněženo. Ten někdo to u Adeliných pramenů to sundal, vypadalo to tam dosti špatně. Jak to vypadalo na hranici dál, to nevím... Sjezd z Paprsku na Medvědí rozjetý od nějakého vozidla, opravdu to stálo za to... :(
Vloženo 18.12.2016 18:52
Na Skřítku malý okruh strojová stopa, ale na kameňačky, směrem na Alfrédku to bylo lepší, ale zase stopa od lyžařů,... lepší než nic.
Vloženo 19.12.2016 8:47
Z Koutů lanovkou nahoru (už opravdu neví, co by za to chtěli, 250,-Kč jedna jízda nahoru a dolů, řekla bych diskriminace běžkařů a turistů, nechápu). A pak po cyklostezce, kde byla super vyřezaná stopa až k přístřešku. Odtud nahoru k nádrži už to bylo horší, sněhu ubylo, místy vyfoukané, z poloviny byla cesta projeta pro auto, ale dalo se na běžkách vyjet až k nádrži. Pak jsme jsme se vydali po Okruhu Mravencovka a ten neměl chybu, sněhu dost, krásně upravená stopa až k Tetřeví chatě a pak dolů k horní stanici lanovky. Počasí slunečné, teplo, málo lidí, co víc si přát :-).
Vloženo 17.12.2016 19:44
Dnes skritek - pod ztracenymi kameny - alfredka. Dole byly trosku kameny. Nahore hodne snehu a nadherna projizdka. Bylo azuro a minusove teploty. Bufet na Alfredce je zatim zavreny.
Vloženo 17.12.2016 18:44
Ahoj. Skřítek - Alfredka perfektní stopa od lidí. Dnes bylo -2 s fialovým perfektní svezení. Akorát od rozcestí Pod ztracenymi kameny je asi prvních 400m sjezdu na Skřítek dost kamenů. Jinak se to dá sjet až dolů. Celkově dnes 98%.
Vloženo 17.12.2016 18:01
Dnes Skritek-Ztracene kameny-Jeleni studanka-Alfredka-Pod Zelenymi kameny-Zluty potok-Skritek. Snehu dosti,vyhledy luxusni. Po hrebenu zadna stopa - pouze jedna cesticka,kterou jezdi bezky i chodi lide pesky. Od Jelenky k Alfredce v horni casti nesjizdne-je proslapany ve snehu jen uzky pruchod mezi kosodrevinou.Pekne projeta cesta od bezkaru od Alfredky ke Skritku.Skvely sjezd Pod Zelenymi kameny-Zluty potok.Svisti to samo,pozor jen na misto v dolni casti,kde se pridaji autem vyjete koleje zleva a pak to bylo misty i lehce namrzle. Ale celkove silny zazitek! :-) A dekuji vsem,kdo sem pisi! :-)
Vloženo 17.12.2016 16:55
Dnes Ovcarna, Svycarna, Petrovka, CHS. Az na kratky usek za Slatemi krasna vyrezana stopa rolbou. Teplota kolem nuly. Mazano fialovym stoupacim voskem, super svezeni. Nadherne pocasi, na CHS boruvkove knedliky :-)
Vloženo 15.12.2016 21:16
no, těch zpráv by tu mohlo být i více
jel jsem přes ČHS autem a vypadalo to na ideální podmínky, ažůro a pár cm čerstvého prašanu tak na modrýextra, v neděli jsem tam byl na běžkách a to bylo počasí, že i na Švýcarně nebylo plno
Vloženo 4.12.2016 14:46
Včera Nová Ves, dnes Ovčárna. Super počasí rozhodlo ,že se dnes podívám jak to vypadá nahoře. A nic se nezměnilo. Ovčárna - Švýcárna asi je upraveno strojově, ale po desáté hod. už to není poznat , alespoň pro skate. Stopy rozježděné od rolby zásobující chaty.O turistech kteří neberou ohled na skatující běžkaře se nebudu rozepisovat , Sjezd na Švýcarnu ve stopě sem tam nějaký šutr.
Vloženo 3.12.2016 22:55
Ze Skřítku na Alfredku je spousta sněhu. Projete to není, ale už se tam vrhlo několik bezkaru, takže stopa je. Dnes tam bylo nádherně.
Vloženo 3.12.2016 16:31
Dnes jsem dal trasu Sedlo-Svycarna- Praded a zpet.Rolba ze Sedla jela uz vcera vecer.Krome cca 0,5 km pred Svycarnou (z me neznameho duvodu neupraveno) vse upraveno na dve stopy.Cca 300 m pred Pradedem misty vyfoukano na asfalt,nutno obchazet po loukach.Lepsi svezeni bude z rozcesti pod Pradedem ve smeru na Ovcarnu.Parkoviste na CHS zatim neupraveno,muzel jsem parkovat u hotelu,mist je omezene.Udajne verejne parkoviste se bude vyhrnovat az od pristiho vikendu,zpoplatneno 200 Kc na auto/den,ovsem jen vikendy 7-13 hod.Bylo to pekne svezeni,doporucuju I pro zitrek.
Vloženo 3.12.2016 9:52
Upravovatelé z Ovčárny hlásí: "Je rolbou upravená stopa na Švýcárnu a Praděd. Praděd = ideální podmínky pro běžecké lyžování." Zdroj tradiční, import ze středisek.

Jak to vypadá dál a Červenohorské sedlo, to už musí napsat sami lyžaři :-)
Vloženo 2.12.2016 10:01
Ranní Info z Pradědu "na víkend upravíme strojově stopu na Švýcárnu. Již pracujeme na úpravě." Téměř jistě je tím myšleno stopu z Ovčárny na Švýcárnu. Zdroj: importovaná data z http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Vloženo 1.12.2016 13:41
"Na starých běžkách je sjízdná trasa Figura - sedýlko a Švýcárna." - to je dnešní novinka, která se k nám dostala automatickým importem informací od z lyžařských středisek, viz http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Vloženo 12.11.2016 9:53
Takhle to dnes vypadalo mezi chatou Švýcarna a rozcestim pod Pradedem. Jezil tam i skutr a utuzoval podklad. Z Ovcarny na vrchol Pradedu to same. Kolem Cervenohorskeho sedla ja uz taky tak patnáct prašanu a mrzne!
- od Aleše, který nám přes FB poslal i fotku, viz https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

(Odpověď na dotaz uživatele Aladin z 10.11.: Jak to vypadá na Pradědu, byli jste tam teď někdo? Dá se jezdit mezi ovčárnou a švýcarnou? Díky za jakékoliv info...dle webkamer to vypadá, že by sním mohl stačit:-))
Vloženo 14.10.2016 13:49
Ovčárna - Švýcárna, skvělý sníh, 10-20 cm, udělaná jedna stopa, na jediném místě voda. jinak plocha na bruslení.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hrubý Jeseník