Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 17.2.2019 21:51
Jak to vypadá na Rejvízu? Máme jet příští víkend 22.2.,zbyde tam při tĕchto teplotách ještĕ nĕjaký sníh?Díky za případné info...
Zodpovědět
Vloženo 17.2.2019 1:54
Žďárský potok - směr Pod Zelenými kameny. Strojová stopa i bruslení, +7 a azúro. Místy jarní svezení, klistr swix -3 - 10, odraz se ale nekonal, takže spíš bruslení nebo soupaž.
Vloženo 16.2.2019 20:05
Kurzák-ČHS-Vřesovka-Keprník-Šerák-Ramzová-Ostružná. Rano do deviti jeste bez lidi a cerstve upravena stopa byla luxusni. Na sjezdu na ČHS už to na sluníčku měklo. Po Vřesovku upravene pak turisťárna. Místy měkké misty zmrzle. Sjezd z Keprniku plny velbloudu😀 ze Šeráku jsme to vzali po turisticke červené a nebyla to dobra volba. Uzke spinave rychle jeste ze se dalo brzdit v pravem brehu. Doporucuji spis po sjezdovce. Z cernavy lesni cestou opet led a spina😐
Vloženo 16.2.2019 18:35
K předchozímu příspěvku ještě dodávám - sníh je velice tvrdý, zledovatělý, pokud nepřipadne a nezmění se počasí, myslím, že letos to bylo poslední svezení (Ramzová, Lesní bar, Horní Lipová)
Vloženo 15.2.2019 21:22
Nová Ves-Alfrédka-Jelení studánka-Ovčárna. Po Alfrédku strojova stopa. Ve stope hodne zmrzle mimo se s klistrem docela dalo. Na jeleni turistarna zmrzla stopa na slunicku mekla. Hrebenovka peklo na mazu- nenasli jsme recept. Jakoby sklenene strepy na tvrdem podkladu. Ale ta panoramata to vynahradila😀
Vloženo 13.2.2019 22:34
Rýmařov odpoledne + 1°C, mokrý sníh. Stopa na Starou Ves celkem rychlá, umydlená. Mazáno červeným swix stříbro - moc nebral, přemazáno červený extra - to už bylo lepší. Dál směr Výhledy sníh víc vatovitý a tupější- na odraz dobré, na skluz trochu horší, okruh na Výhledech částečně zafoukaný, ale celkově dobré. To samé kolečko pod Kamennou horou. Subjektivně nejlepší stopa byla mezi Výhledy a Kamennou horou. Sjezd na Janovice přiměřeně rychlý a bezpečný. Nahoře mlha a velmi jemné mžení, které člověk ani nevnímal. Všeho všudy jsme potkali asi 15 běžkařů. Nakonec z toho byla ještě pěkná lyžovačka, lepší, než jsem čekal.
Vloženo 12.2.2019 22:25
Mám informaci od známého, že dnes projížděli stopy na Rýmařovsku a jelo se výborně. Sněhu zatím dost a včera prý připadlo 10 cm nového.
Vloženo 11.2.2019 8:05
To máte asi nejlepší přejet do Ostružné/Ramzové/Petříkova a jít na Paprsek, nebo do Koutů a jet nahoru ke Švýcárně/Pradědu nebo vyjet na Červenohorské sedlo a tam pak na Vřesovku nebo na Praděd, ale tam se platí myslím 200,- za parkování. Nebo si razit vlzstní stopu někudy kolem Přemyslova :)

(Odpověď na dotaz uživatele Vladka z 10.2.: Ahoj!Kam prosim na lyze v okoli Premyslova?Ze sedla na Tri kameny trsgedie,rozbombardovane od lidi bez sneznic.Dekuji)
Vloženo 9.2.2019 22:13
Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - U Škaredé jedle - Žlutý potok - Pod Zelenými kameny a směr Alfrédka. Skvělá úprava na klasiku i bruslení, občas jehličí, většinou jedna stopa.
Vyjížděli jsme kolem 14, bylo kolem nuly, dole byl přemrzlý sníh, chtělo to asi klistr, růžový swix začal zabírat až kolem Huberta, sjezdy byly hodně rychlé. Na vrstevnici na Alfrédku byla mlha a lehce foukalo. Dnes jsme potkali relativně hodně lyžařů.
Vloženo 8.2.2019 18:46
Rýmařov parádně upravené stopy, hodně tras na klasiku i skate, už jen to slunce (dnes nám nesvítilo) a je to ,,běžkařský raj''.
Byli jsme tu poprvé, maximální nadšení! Teď si jen přát,aby nasnežilo a nebude moc tát! Přijedeme zas!Moc děkujeme správci tratí;-);-);-)
Vloženo 6.2.2019 23:10
Žďárský potok, Alfrédka po červené, okruh Ostružná, Zelené kameny, Žlutý potok. Super podmínky, tvrdá stopa, jelo to rychle. Dole byla stopa trochu namrzlá.
Vloženo 6.2.2019 20:18
Vrbno Pod Pradědem od Andělky - po plynu - před Anenskou myslivnou doprava - Malá Hvězda - po modré zpět do Vrbna - po polích zpět k Andělce. Upraveno pěkně - ale stopa od lidí je lepší než strojová protože skůtr to vykrojí až na ten zmrzlý základ. Úsek Malá Hvězda - Vrbno po modré začíná krásně, ale ve sjezdu jsou kamínky a nad Ludvíkovem v lesních úsecích hodně nečistot. Skol.
Vloženo 5.2.2019 22:12
Tak, tak, Skřítek, Hvězda, červvený okruh, super počasí, super stopy, luxus ...
Vloženo 5.2.2019 21:54
Klasikou v 9:30. Ovčárna - Praděd - Švýcárna a zpět na Ovčárnu. Luxusní stopa, počasí nádherný. Málo lidí. Máza tutová (Modrý Svix extra). Skol.
Vloženo 4.2.2019 21:19
Rýmařov-jako vždy paráda!Upravená hromada stop na klasiku i skate rolbou.Teplota -1 °C
Vloženo 3.2.2019 1:06
Červenohorske sedlo - Červená hora. Slabě nad nulou. Mrholení, silný vítr v mraku. Sníh na povrchu mokrý, ale dobře sjízdný, stopa ještě trochu vymrzlá, na Červené hoře končí. Sněhu je v té výšce hodně, ale vítr výlet poněkud ztížil. Do kopce s větrem, zpět protivítr, Na běžky jsou v Jeseníkách lepší místa.
Vloženo 31.1.2019 14:24
Rymarov,opet parada.Nikde nikdo,-3 stupne,cerstve,premrzle stopy jak na klasiku tak skate od rolby.
Vloženo 30.1.2019 17:46
Dnes Skřítek-Hvězda-Rabštejn, čerstvě upraveno jak na klasiku, tak na skate. Luxusní svezení. :-)
Vloženo 30.1.2019 0:47
Skřítek -Ztracené kameny-Jelení studánka-Vysoká hole-Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-Červenohorské sedlo-Kouty nad Desnou. Skvělý výlet! Ze Skřítku pohoda, prašan, ale úsek mimo pásmo lesa od Pecného po Vysokou holi byl krutopřísný! Mlha, silný vítr s vodorovným sněhem a závěje, o stopě se nedá mluvit, teď už vím, jak se cítil Loprais v písečných dunách na Dakaru :-))) Parádní výzva! Z Ovčárny do sedla oraniště a Václavák pro pěší, ale ze Švýcárny po ČH sedlo paráda. Na sedle jsem změnil plán dojet až do Ramzové přes Keprník, časová ztráta z hřebene byla příliš velká, tak jsem se pustil neznačenou cestou podél silnice do Koutů. Parádní sjezd, ale už dlouho jsem nebyl tak vyděšený, Jelo to opravdu hodně rychle a v úzkém koridoru v hlubokém sněhu se moc brzdit nedá:-)). Každopádně dobré pivko v Koutech bylo příjemnou tečkou za vydařeným výletem.
Vloženo 28.1.2019 22:23
Okolí Přemyslova. Z Nových Losin po lesní neznačené cestě - sněhu do půlky stehen, přelézání stromů. Pak po traktorem prohnuté vrstevnicové cestě a sjezd po Slunné stráni. Z Přemyslova stoupání směr Tři kameny a okruh okolo Ucháče. Vše jen prošlápnuté od běžkařů, hůlky se bořily čtvrt metru do země. Nechápu, proč to neupravují strojově, okruhy typově jako Suchý vrch. Hlavně, že píšou na webu skiareálu, že se trasy upravují:-(
Vloženo 28.1.2019 16:40
Tratovka krtinec skritek a rabstejn jela rolba v patek v noci.
Vloženo 27.1.2019 21:34
Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - U Škaredé jedle a směr Pod Zelenými kameny. Po Škaredou jedli stopa nebyla dokonalá, pak strojová stopa, po Žlutý potok dvě, pás na bruslení tentokrát nebyl. Vyjížděli jsme po 14, nahoře kolem -2, růžový swix v45 většinou držel. Jedno z rychlejších svezení v sezóně.
Vloženo 27.1.2019 21:08
Rýmařov - Stará Ves - Ptačák: tvrdá vymrzlá stopa, v +2 st. nedržel červený speciál, relativně zabíral fialový klistr.
Stará Ves - Alfrédka po červené: starší, ale dobrá stopa pro klasiku, na skate by to něšlo - nový sníh neprohrnut.
Alfrédka - Mravencovka, Alfrédka - Skřítek - Žďárský potok: čerstvý prašan projet rolbou - trochu se bořily hůlky, ale super svezení.
Vloženo 27.1.2019 20:37
Traťovka - Krtinec - Rabštejn - Hvězda - Traťovka, nic strojového, ale paráda ( výjezd autem na Traťovku je jen pro zkušenější a vybavené řidiče, kteří se umí modlit, aby nepotkali jiné auto )
Vloženo 27.1.2019 14:14
Rymarov a okoli,hromada cerstvych stop od rolby jak na klasiku tak skate.-1 stupen,mlha.Diky mlze pouze 99,9% spokojenost 😉
Vloženo 26.1.2019 23:29
Skřítek, okruh 10 km. Strojem udělané dvě stopy a mezi prostor pro bruslení. Parkoviště na Skřítku překvapilo, že bylo skoro plné, že 50,- a že obsluhoval nějaký Ind mluvící jen anglicky :) Lidé příjemní. Sněhu všude dost. Happy.
Vloženo 26.1.2019 19:37
Vy místní to ani nectete, toto je další návod pro neznalé. Poprvé jsem vyzkoušel běžecký ráj zvaný Alfredka-Mravencovka. Je skvěle dostupný ze Skřítku (motorest na silnici 11 ze Šumperka do Rýmařova), bohužel ale ne pro ty Pražáky, kteří rádi hrom.dopravu (třeba pro mne). Bus na Skřítek vyjíždí ze Šumperka v 7 55, tedy dříve než první spoj z Prahy. Chce to tedy mezinocleh. Projezdil jsem co nejvíc tras v okolí páteřní trasy Skřítek-Alfredka-Mravencovka-Karlov-Nova Ves-Stara Ves-Skritek.
Všechny lyžařské trasy, které jsou v zimní mapě vedené jako upravované, upravené byly (klasika i skate) až na tyto tři výjimky: 1) když stojíte v Karlově u MZLU, tak na Mravencovku je strojově upravená jen ta jižnější trasa, ta zelená; 2) úsek Nová Ves-Stara Ves (po žluté); 3) úsek Žďárský Potok-U škaredé jedle. Tyto úseky jsou udržované jen za použití nebojácných lyžníku. Trochu zklamáni můžete být z průjezdu Karlovem, od MZLU ke konečné busu to bylo posypáno štěrkem a ani výpadovka směr Hvězda není moc hvězdná, je to místní cesta pro auta, pěší, lyžaře a podle toho vypadá.
Jinak popsanou trasu doporučuji, když se povznesete nad ten krutý výplaz ze Skřítku na Pod Ztracenými kameny (velkou část jsem musel stromkem), tak si užijete parádní trasy.
Vloženo 23.1.2019 20:55
Dnešní trasa: Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět. Teplota -9, ale slunečno a bezvětří, takže pocitově nižší. Výhledy díky skvělé viditelnosti parádní. Stopy v dobrém stavu, jen sjezd ze Ztracených zpátky na Skřítek byl po namrzlém sněhu náročný, cestou nahoru jsem potkala několik lyžarů, kteří to šli radši pěšky.
Vloženo 22.1.2019 21:10
Dnes odpoledne Rýmařov - Nové Pole - Javor - Výhledy - Kamenná hora - Stříbrné Hory - Rýmařov

Stopy stále ve výborném stavu a ze stadionku čerstvě najetý okruh nad Stráleckým údolím, tady je to asi úplně nejlepší. V Janovickém lese trochu nečistoty ve stopě, jinak vše OK. Celou dobu azuro a mrazivo (po Ondřejov mlha) a jen slabý větřík.
Vloženo 22.1.2019 18:56
Karlov - Mravencovka - Alfrédka - Mravencovka - Vyhlídka na Vsi - Mravencovka a Karlov. Všude krásná stopa, z Alfrédky na Mravencovku pohodový sjezd. Počasí vyšlo nádherné.
Vloženo 22.1.2019 11:28
V neděli trasa na Hvězdu - krásné lyžování, stopy upravené, počasí nám také vyšlo, paráda.
Vloženo 20.1.2019 22:44
Skřítek - Hvězda: -4, hodně sněhu, dvě dokonalé stopy, uprostřed pás na bruslení, modrý swix s fialovým pruhem skvěle držel. Zatím nejlepší svezení v sezóně.
Vloženo 20.1.2019 20:31
Dnes Rýmařov - Stará Ves - Žďárský potok - Kamenná hora - Horní Město - Rýmařov

Vyjma Ž. potok - Výhledy (zelená TZ) a kousíčku u Skal stopy ve výborném stavu, tvrdé, vymrzlé. Na fialový speciál to do kopce trošku střílelo, ale nepřemazával jsem. Chvíli (kolem jedenácté) slunečno, zbytek pod mrakem, ale bezvětří. Nad Rýmařovem je rolbou vyjetá stopa i nad Stráleckým údolím podél lesa. Zde nikdo nejezdí a stopa je ve výtečném stavu. Nedoporučuji ale sjíždět do údolí k bývalému areálu - v lese to nevypadalo nic moc. Na Žďárském potoce výborná dršťková polívka.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 20.1.2019 17:21
Dnes okruhy v Nové Vsi, Mravencovka, Alfrédka, okruh okolo Ostružné a zpět do Nové Vsi - vše skate. Naprosto fantastické podmínky, obzvláště okruh okolo Ostružné je luxusní, i když sníh byl místy měkčí, mohl by být více utlačený. Lidí docela dost, v pozdějších hodinách problém s parkováním u rozhledny na Nové vsi. Jinak ale jedny z nejlepších podmínek, jaké jsem tam kdy zažil. Doporučuji. I klasika musí být luxusní svezení, zřejmě by měl bez problému držet klasický "modrý extra". No ale jedním zadkem na dvou židlích sedět nelze, takže klasika až příště. Počasí má vydržet.
Vloženo 20.1.2019 14:10
- Hvězda směr Vrbno: podle bilestopy.cz zde měla být čerstvá stopa. V reálu to tam projel jen skútr, bez kopyta, bez ničeho. Hodně listí a větviček.
- Hvězda - Kapitánská cesta - Karlov: super svezení, čerstvý manšestr, málo lidí
- Karlov - Mravencovka - Alfrédka: dobrá stopa, hodně lidí
- Alfrédka - Jelení studánka - hřeben: dobrá stopa od lidí po cestě tam. Nahoře nebeská nádhera. Stopu bohužel zcela zničily 2 nány, co si v ní vykračovaly pěšky.
- Alfrédka - Zelené kameny - Žlutý potok: pěkná stopa
- Žlutý potok - Škaredá jedle - Ždárský potok: pěkná stopa
- Žďárský potok - Ptačák - Kamenná hora - Rýmařov: i přes pokročilo hodinu stále dobrá, tvrdá, rychlá stopa. Najíždí se tu nové okruhy, doporučuju.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 20.1.2019 13:16
Kouty - okruh Mravenecnik kolem Dlouhych strani, stopa neupravena,rozjezdena,hodne rozdupana (nejvic kolem horni nadrze) a v ceste na mnoha mistech stromy do pulky cesty. Navic za vyjeti lanovkou v Koutech chteji nehoraznych 300,- za jednu jizdu! (zdrazeni o 50% oproti lonsku). Na bezky nedoporucuji,jsou aktualne mnohem lepsi mista.
Vloženo 20.1.2019 9:38
Skřítek – Alfrédka – Nová Ves – Karlov p.P. Výtečné. Ze Skřítku přes Žlutý potok na Zelené kameny, ráno zcela nová stopa s manšestrem. Tam minimální provoz. Od Zelených kamenů už tradičně hustší, ale bez tlačenice. Bufet na Alfrédce skutečně v provozu, bývá fronta, ale nakonec jsme si i sedli k pivu do kelímku.
Pak pokračujeme pod Malý kotel, stopa je tu už užší, ale místa nakonec dost. Sjezd na Mravencovku velmi příjemný. Pak modrou cyklo k Nové Vsi a do hospody Na Vyhlídce, kde jsme celkem rychle chytli místo (jinak je restaurace kolem poledne dosti obsazená). Na parkovišti u rozhledny dosti plno aut, slunečno vylákalo kdekoho. Dokončujeme do Karlova po žluté TZ, už je to přeci jen níž takže sníh má už jinačí strukturu než nahoře, ale rolba tu jezdí pravidelně. Bohužel tu chodí i dosti pěší, takže je třeba počítat s pošlapanou stopou pro bruslení.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 15)

Vloženo 20.1.2019 5:15
dal jsem modrý, ale často jsem musel přidávat, občas to ustřelilo. ale nejsem dobrý mazač:)
(Odpověď na dotaz uživatele Zbyněk z 19.1.: Sysel:
Díky za informaci, zrovna tuhle trasu chceme jet zítra. Ještě bych se chtěl zeptat, co jsi mazal. Je to na modrý extra nebo jsou stopy ledovaté?)
Vloženo 19.1.2019 20:36
Stará ves- Stříbrné Hory - Horní město - Rýmařov. Sněhu dost, projeto dnes rolbou. Za mě výborné.
Vloženo 19.1.2019 18:37
Annenská Huť v 9 hod. -13st, cesta na Škaredou jedli jen hluboká stopa od traktoru na hranici sjízdnosti, dál slušná stará stopa na Žlutý potok, dál na Alfrédku čerstvá parádní rolba. Skluz na promrzlém sněhu velmi tupý.
Zpět odbočka ze Škaredé jedle po zelené zn. hnus na hranici sjízdnosti, louky pod Ptáčníkem najeta čerstvá rolba. Parádní slunný a mrazivý den.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky