Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 2.4.2020 7:30
Pozor, od 1. dubna je uzavřena silnice přes Červenohorské sedlo. Mohou tam jen linkové autobusy. Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3070160-posledni-etapa-rekonstrukce-silnice-pres-cervenohorske-sedlo-bude-cely-duben-zavrena. = částečná odpověď na dotaz týkající lyžování v okolí Pradědu.
Vloženo 27.3.2020 6:49
Parkování na ČHS v pohodě. Z ČHS po rozcestí pod Pradědem jen jedno vytáté místo cca 5m. Jinak ucházející. Na skate o něco lepší. Švýcárna - rozcestí pod Pradědem i částečně vyfrézovaná stopa. Super svezení. Praděd - Ovčárna rozježděno nákladními rolbami po celé šířce - bořilo se.
Vloženo 26.3.2020 21:15
Parkování na CHS zadara a bez problémů. V úterý byla trasa upravena až k Pradedu, teď už asi potálo. Ale v pondělí má prijit zase sníh...
Vloženo 24.3.2020 20:29
ČH Sedlo - Ovcarna super (My teda jeli jen po rozcestí pod Pradedem). Celé strojove upraveno, po Petrovku i na skate. Dále skate s mírným obtížemi ale lze. Busy na Ovčárnu nejezdí.
Vloženo 24.3.2020 17:48
Ne.
(Odpověď na dotaz uživatele Vojta z 24.3.: Ahoj, běžkuje se z Červenohorského sedla na Praděd nebo je vše uzavřený a vůbec se tam nemůže?
Díky)
Vloženo 16.3.2020 18:53
Ztracenky- Alfredka stale dobře jetelne, i když raději skate, protože se střídá namrzlý podklad s firnem. I sjezd na Žlutý potok možný, akorát vytatych mist už více.
Vloženo 15.3.2020 21:47
Dnes z ČS na Praděd v pohode nahore umrzlo dole obcas mokry tam kde svitilo slunko.
Vloženo 15.3.2020 18:49
Pod Ztracenymi - Alfredka - Pod Maly Kotlem
Tak tady je svět ještě v pořádku! Děkujeme lidem co se o to tu starají, že tu nepodlehli hysterii.
Super svezení, tedy spíš skoro let, na luxusním podkladu!! Díky
Pak výlet od Alfrédky na hřeben. Po sněhu se nechá v zásadě až na Vysokou Holi... ikdyž na ní už je to se sněhem slabší. A přes Ztracené nazpět na Skřítek.
https://mapy.cz/s/hupaferoga
Vloženo 15.3.2020 8:41
Aktualizace pro Alfrédku: v neděli 15.3. už nebude otevřen stánek u Alfrédky ani s pultovým prodejem přes okénko. Od neděle 15.3. bude provoz stánku pro zimní sezonu 2020 ukončen. Zdroj: http://www.alfredka.cz/
Vloženo 15.3.2020 8:33
Pod Ztracenými Kameny _ Alftedka pořád dobře. Ráno zmrzlé před polednem to již měkne a je firn. Stopy starší projděte lidmi. Klasika i skate možné. Okruh kolem Ostružné již téměř neprůjezdný - z každé strany tak do poloviny ale dobrý. Sjezd z magistrály do Žlutého potoka v pohodě.pouze 100 m dole úplně vytate misto v délce 10m. Spojka od tud ke Skritku použitelná pouze až na horizontální asfaltce . Spádová cesta pod Kameny v ledu nebo úplně holá. Sníh v terénu teprve až 100m pod Ztr. Kameny. Alftedka - částečně c provozu před okno.
Vloženo 14.3.2020 22:29
Ovčárna-Praděd-Švýcárna. Ráno zmrzlý, odpo písek, urolbovaný na skate, po krajích stopa na klasiku rozbitá. Od odbočky na Praděd po Švýcárnu jen skate. Dál směr ČHS dvě stopy na klasiku. Dál než na Slatě jsem nejel
Vloženo 10.3.2020 8:35
(Odpověď na dotaz uživatele Market z 8.3.: Prosím o tip na pěknou nenáročnou bežeckou trasu se 7letou holčinou v okolí Ramzové.Děkuji.)

Přímo u Ramzové už si nejsem jistý, dlouho se tam neupravovalo, asi moc sněhu nebude. Paprsek je vzdušnou čarou nedaleko, jen je třeba se nahoru přes Petříkov nějak vydrápat (nebo vyjet z Velkého Vrbna lanovkou, ale to už je zas dál od Ramzové). A na Paprsku jet po magistrále z Paprsku k Císařské boudě (nejkratší, nejširší, nejrovnější), nebo okruh Pralinka po směru hodinových ručiček (pro lyžaře, co stojí poprvé na běžkách, to asi není, nějaké sjezdy tam jsou, ale ne moc náročné)
Vloženo 10.3.2020 8:31
(Odpověď na dotaz uživatele Miroslav Rajci z 8.3.: Zdravím všechny, chtěl bych poprosit radu kam se dá ještě na klasiku pro začátečníky? Nějaké pěkné projetí nic moc kopce. Děkuji za odpovědi a rady :))

1) Paprsek - když se člověk dostane nahoru lanovkou, větším kopcům se vyhne. Něco víc je na https://www.kamzasnehem.cz/video/paprsek-2012-12
2) pod Pradědem (Ovčárna - Švýcárna) - dostatečně široké a bez větších kopců, ale někdy tam může být moc lidí včetně převahy pěších
3) Dolní Morava, teď už je asi lepší pro začátečníky se nechat nahoru vyvézt lanovkou
Vloženo 9.3.2020 20:35
Cervenohor. Sedlo > Praded a zpet po magistrale. Teplota kolem 0'C bezvetri, obcas slunicko 🌞, idealni tvrda stopa skate/klasika. Cestou zpet od Kamziku uz trosku meknulo ale porad luxus ⛷ ❄ lyzovacka.
Vloženo 8.3.2020 20:51
ČHS - Švýcárna - Počasí sice nedovolilo výhledy, ale skvěle upravená stopa vše vykompenzovala. Pouze první stoupání od sedla trošku zledovatělé. Jinak nádhera bez větru.
Vloženo 8.3.2020 18:10
Trasa ČHS - Praděd - ČHS: trocha čerstvého sněhu, stopa upravená. Luxusní lyžovačka 😊
Vloženo 7.3.2020 13:56
Dnes Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - a kolem Žlutého potoka zpět na Skřítek. Ráno po sedmé na Skřítku led + na tom trošku prašanu, na to že ještě na Klepáčově nebyl žádný sníh, tak dobré. Nahoru pod Ztracáky šlo ráno vyjít na lyžích, dolů bych to rozhodně nejel. Od rozcestí po Alfrédku podmínky dobré, i když oproti ideálnímu minulému víkendu viditelné zhoršení, ale v rámci sněhových možností upraveno kvalitně. Okruh kolem Ostružné buď ráno upraven nebyl, nebo stihl zafoukat, protože nahoře byl vítr dost silný, do toho sněžení, ale aspoň bylo málo lidí :) Sjezd kolem Žlutého potoka upraven a v parádním stavu. Spojka na Skřítek potom již místy téměř na hraně sjízdnosti.
Vloženo 6.3.2020 21:31
Karlova Studánka,,Hvězda aut.st. - Kapitánská cesta - rozcestník Jelení cesta
Kdy: 6.3.2020, 17:00
Směrem z Hvězdy nahoru prvních 1.5 km k prvnímu rozcestníku cca 2cm nového sněhu, docela bída, ale lyže na nohách, pak jako mávnutím kouzelného proutku krásná bílá krajina - dostatek sice mokrého, ale čistého a čerstvého sněhu, po kterém se dalo hezky doklouzat až k rozcestníku Jelení cesta. Z rozcestníku dolů směrem na Karlov pohledem pořád dost čistého sněhu (nejel jsem).
Na turistiku vzhledem deštivému týdnu paráda, na kondiční běh lépe jet v sobotu nahoru.
Vloženo 6.3.2020 6:38
Aktuální informace jsou na bilestopy.cz nebo fb: Běžky v Jeseníkách, Fotky z běžek Kam za sněhem, Paprsek, Běžky Skřítek, Běžky Karlov Nová Ves atd.

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 5.3.: jsou nekde na netu aktualne upravene trasy v Jesenikach? .. na skate?
díky.M)
Vloženo 5.3.2020 7:49
Odpověď na dotaz, skate, Ivana: dá se také: Pod Ztracenými kameny - Alfrédka, pravidelně upravováno, aktuálně se nahoru musí po svých, asi 200m výškových, že Skřítku 2km, z Nové Vsi je to delší.
Vloženo 4.3.2020 14:10
Odpověď pro Ivana:
Na skate Paprsek nebo Dolní Morava
Vloženo 4.3.2020 13:19
od 9.3 jsem na dovo v Jeseníkách, prosím, pokud vůbec lze, poradíte mi někdo trasu na skate? Jsem trochu rozmazlená z perfekt úpravy v Jizerkách, tak určitě i v Jeseníkách existuje skate úprava, jen to vůbec neznám.
Děkuji moc
Vloženo 2.3.2020 16:56
Dobrý den, z Ludvíkova se dá přímo po úbočí nad Karlovou Studánkou až na Hvězdu, ale nevím jak je to se sněhem. Jinak bych doporučil autem(autobusem)na Hvězdu a odtud si můžete vybrat z několika směrů. Buď zpět směrem k Ludvíkovu, (v půli cesty se dá odbočit na Andělskou horu) a nebo opačný směr ,,Kapitánská cesta" -směrem na Karlov pod Pradědem, Pokud by to bylo špatné se sněhem i tady,
tak asi nejlepší je z Hvězdy vyjet kyvadlem na Ovčárnu a pak směr Praděd, nebo dál na Švýcárnu( s pokračováním až na Č.Sedlo.)
(Odpověď na dotaz uživatele Hana Benešová z 2.3.: Dobrý den,chci se zeptat. Ve čtvrtek jedu do Jeseníků poprvé na dovolenou prosím o radu, kam nejlépe na běžky. Ubytování v Ludvíkově, kam dojet autem a kam pokračovat na běžkách? Děkuji za typy a rady .H.)
Vloženo 1.3.2020 20:42
Ovčárna-Švýcárna-ČHS-Kouty nad Desnou
Sníh velmi proměnlivý, od Ovčárny na Švýcárnu to ještě šlo namazat na tuhý červený, od Švýcárny dolů už podmínky na klistr, odtud také velmi dobře upraveno a díky měkkému sněhu dobře sjízdné i prudké pasáže. Z ČHS po Šindelnou upraveno, dál směrem ke Koutů pouze prošláplá stopa(plně sjízdná bez přenášení), která končí 200m před rozcestím "Suchostránská cesta" ,(odtud dále do Koutů už není žádný sníh, doslova zmizne po pár výškových m). Jinak davové šílenství kolem Pradědu se kupodivu nekonalo, takže cesty naprosto bez problémů průjezdné nerozbité.
Vloženo 1.3.2020 19:50
Praděd - Švýcárna dneska docela dobré podmínky, sníh ještě sypký, kolem poledne projela rolba, ale bez stopy na klasiku. Pod Kurzovní chatou 3km téměř netknutý okruh vč. stopy na klasiku (i když je teda dost kopcovitý) :-)
Vloženo 1.3.2020 18:44
Jeli jsme to dnes, jen asi tři kiláky pod rozcestí u vodopádu a pak zase paralelní cestou zpět na Videlské sedlo. Podle jednoho mushera to ani nebylo dál upravené. Sněhu dost, ale hodně rychle to taje.
(Odpověď na dotaz uživatele Alena z 29.2.: Jel jste teď někdo Miliónovou z Videlského sedla na Červenohorské? Prosím, je možno na běžkách? Děkuji.)
Vloženo 1.3.2020 9:36
Prejezd hrebene Skritek>Ztracenky>Pecný>Hole>Ovčárna>Praded>Cervenak + další hřeben Červenák>Vřesovka>Keprník>Šerák>Ramzová.
kolem Skřítku rolbováno, až na hřeben nad Ztracenky projeto sněžným skútrem. Hřeben občas zfoukaný ale v pohodě, nevyrolbovaná sjezdovka! nad Ovčárnou-zledovatelé tedy chvíli pěšky :-( Ovčárna-Praded-%Svícárna udržováno ajen občas naváté sněhové jazyky. Dále již hodně zaváte neudržované-ale pekně vyjeté na klasiku ideál. od Cervenáku rovněž často zafoukané, bylo hodně čerstvého prašanu :-) Keprním vyfoukaný, sjezdy ale ideál v čerstvém sněhu. Dolů po pivovarské konské (červená) hodně sněhových jazyků což při čerstvém sněhu se dá. Pozor na odtátý potok v dolnější části. Od Černav po lesní cesta dobé běz kamenů, pozor pak pod kapličkou hodně vytátý potok napříč. Ideál když byl sníh, málo kdy se podaří OK :-)
Vloženo 29.2.2020 10:17
Ahoj, včerejší výšlap z Koutů na Obrázek pěšky, běžky v ruce. Od Obrázku po modré havirske cestě na Medvědi horu hluboký sníh. Neupravené. Byla jsem zklamana velmi. Pro skialp ideální.
Vloženo 27.2.2020 19:33
Dnes v podvečer ČHS - Švýcárna - ČHS. Úprava (asi včerejší) skoro neznatelná, stopy ale dobře projety od lidi. Sněhu i nového dost, moc to v čerstvém nejelo, ale parádní zimní lyžování. Na Švýcárně jsem jednu chvíli byl jediný host, to se mi tam ještě nestalo...
Vloženo 27.2.2020 13:45
Nova Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod Ztracenymi kameny. Dnes novych 15 cisel nahore, rolby nejely, takze skate v hlubokem snehu. V Nove vsi velmi malo snehu, je to sice bile ,ale pri pokusu o skejt okamzite odhalen asfalt a ponicene lyze, tak bacha. Celkove otrava na neupravene trati.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky