Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 1.3.2021 12:57
Ovčárna-Praděd-Švýcárna-běžecký okruh u Kurzovní, vše ráno výborně upravené, stopy čisté, rolba jezdila kolem 8hod.Nádherné počasí s dohledností až na Sněžku.
Vloženo 28.2.2021 17:10
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Pod Ztracené kameny pěšky, potom na Alfrédku hodně zmrzlá a hezky rychlá stopa (předběhli jsme rolbu), okruh Ostružná už v čerstvé úpravě, až na pár známých úseků ve velmi dobrém stavu. Zpět na Skřítek už to začalo hodně měknout a přibývat lidí. Jel jsem celé soupaž na hladkých lyžích.
Vloženo 28.2.2021 16:22
Červenohorsdké sedlo - Praděd. V cca 8.30 stopa krásně vyžehlená a zmrzlá (klístr zakrytý voskem dřžel jistě) - díky za skvělou úpravu a rozloučení za letošní sezónou.
Vloženo 28.2.2021 15:47
Klasická trasa ČHS – Praděd – a zpět. Vyrazili jsme relativně brzy v 8:00, mazali jsme modrý a na to trochu klistru abychom vůbec vyjeli první kopec. Od odpočívadla už to bylo dobré, a od Švýcárny přímo skvělé. Hladové okno na Švýcárně funguje. Počasí super azúro, lidí jak nasraných. Cestou zpět už se každý každému motal pod nohy. Ve 12:00 už jsme byli zpět na parkovišti, někteří zoufalci se tam ještě snažili zaparkovat – bezúspěšně.
Vloženo 28.2.2021 7:46
Nad 1000m je sněhu dost. Z Ovčárny se dá i po hřebenu na Skřítek. Trasa není zrušená, nýbrž neudržovaná. Je moc krásná, chodí/jezdí ji spousty lidí. Chce si ovšem pohlídat počasí (vítr, mlha...).
Ad Karlov - trasy které se upravují jsou f pohodě (i když ne zcela ideální).
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 27.2.: Dobrý den, mám trochu hloupy dotaz. Jaka je v tomto počasí snehove nejjistejsi trasa v Jesenikach? Je to CHS - Svycarna? Lze z Ovcarny jet jinam nez na Praded a Svycarnu? Az nyni jsem se dopatral, ze hrebenovka z Ovcarny na Skritek je zrusena. Nebo lze se dostat k Tetrevi chate (kdyz nejezdi lanovka v Koutech) a jet okruh kolem Mravenecniku?
Z Karlova mam strach, ze to bude spatne, kvuli nizsi vysce.
Diky moc)
Vloženo 28.2.2021 7:24
V sobotu Skritek-Alfredka-Skřítek. K rozcestníku Pod Ztraceným kameny jsme museli pěšky, potom ve stopě. Je v ní místy jehličí, je i zledovatělá, ale sněhu zatím dost, dalo se a ani nebylo příliš lidí.
Dotaz Vloženo 27.2.2021 21:35
Kolik dnes bylo lidí na trase ČHS- Švýcárna? Chceme tam jít zítra se slepým kamarádem. Bude se to dát?
Zodpovědět
Vloženo 27.2.2021 21:00
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimír Jonáš z 27.2.: Jaké jsou podmínky na běžky ze Sedla na Ovčárnu??)
Dnes jsem jel ČHS- Ovčárna a zpět. Za Sedlem trošku jehličí a zledovatělá stopa, ale v pohodě na A lyže. Nejlepší Petrovka přes Kamzík na Švýcarnu. Za Švýcarnou dnes nejela rolba, takže po nočním sněžení byl hlubší sníh na skate, na klasiku vyjeté stopy. Sněhu je zatím dost.
Vloženo 27.2.2021 14:42
Dnes brzy ráno z Koutů od Pelikána pod Petrovku, poté po Hladové cestě k dolní nádrži Dlouhé Stráně a zpět. Od Pelikána k odbočce na Hladovou cestu asi tři úseky hodně špatné (špinavý led) jinak v pohodě sjízdné. Hladová cesta celá v top stavu. Lidí minimálně.
Vloženo 26.2.2021 20:26
Dnes večer v čerstvé úpravě Skřítek - Hvězda - Skřítek + červený okruh. Dost špatné (ale sjízdné) je to v lese hned za Skřítkem, jinak jsou tam dvě tři horší místa a mimo ně pěkné svezení. Bruslil jsem, potkal jsem dvě srnky, člověka žádného.
Vloženo 25.2.2021 21:31
Po vybruslení z Karlovy Studánky jsem zkusil Kapitánskou cestu. Sněhu tam už moc nezbývá, plácal jsem se po tenkém ledě nebo špíně a jehličí. Trošku lepší je to až v nadm. výšce nad 1000 m. Od altánku jsem zkusil horem po Jelení cestě. Sníh tam poničily hluboké šlápoty, občas jsem málem zlámal lyže. Ve sjezdu zpět na Kapitánskou cestu už vykukují šutry a kořeny. Už bych tam nejezdil.
Vloženo 24.2.2021 22:10
Nová Ves -> Mravencovka: ve stopě místy voda, hodně jehličí. V tom krátkém kopci vylézá hlína - nahoru se to dá, směrem dolů je třeba jít pěšky.
Mravencovka -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny: stopa je výborná, relativně čistá
Ztracené kameny -> Jelení studánka -> Vysoká hole: na hřebeni to bylo dost rozměklé, hůlka se mi občas probořila do půlky délky.
70kový chodník -> Pod Malým kotlem: místy se lyže dost bořily, byla to ťapačka.
Mazal jsem KX75 a KN44, drželo to dobře na celé trase.
Vloženo 24.2.2021 9:51
Da se prosim vas jet na bezkach z CH sedla na Dlouhe strane na bezkach?
Vloženo 23.2.2021 18:07
Dneska ráno ji upravovali. info na fcbk: běžky Karlov Nová ves
(Odpověď na dotaz uživatele Lud´ka z 23.2.: Dobrý den, prosím jak vypadá stopa z Hvězdy do Karlova? D. Lud´ka)
Vloženo 23.2.2021 12:16
Sklínka už na výjezdu z Karlovy Studánky. Od Hvězdy po Kapitánské střídavě led a měkký sníh s větvičkami a jehličím. Obrátil jsem to u altánku na rozcestníku Jelení cesta, protijedoucí lyžaři, kteří měli problém udržet se při sjezdu ve stopě, mne varovali, že dál je to ještě horší.
S dobrými hranami mi sjezd na Hvězdu přišel bezpečný, a se staženýma půlkama jsem zvládnul i cikcak sešup lesem do Studánky. V lese sníh rozměklý, na cestě (červená značka) zdupaný a zledovatělý, na sjezdovce led, tohle bych už sjíždět nedoporučoval.
Vloženo 21.2.2021 20:26
Zledovatělá a rychlá jízda po Kapitánské přes Ledový bufet na vršku sjezdovky Kopřivná (upraveno rolbou v pátek). Pod Vápennou, poté sjezd po louce do Malé Morávky a pár set metrů pěšky za školou k začátku stopy v místě, kde červená značka vstupuje do lesa. Rolba tam byla asi před týdnem, ale jelo se fajn, klidně i mimo stopu po loukách.
Severně od rozc. Pod Železným vrchem cesta poničená těžaři, ale sjízdná. Občas jsem se drhnul o větvičku či jehličí, celkově ovšem nádhera. Sjezd dolů do Studánky zledovatělý.
Vloženo 20.2.2021 17:14
ČHS - Vřesová studánka, okruh Šindelná, hodinová projížďka. Upravená stopa, lidí přiměřeně, parkoviště v 11:30 plné, čekalo se 20 min., parkovné 100,- Kč. Nádherné počasí, takové už trochu jarní lyžováni, v lesních úsecích stopa 100%, jinak už trochu mokřejší, chce to správně namazat , teplota +4 st.😉
Vloženo 20.2.2021 17:11
Dnes výborné svezení, start v Koutech od Pelikána, nová nádherná netknutá stopa směr Petrovka, těsně pod Petrovkou odbočka vpravo a odtud po Hladové cestě k dolní nádrži Dlouhé stráně. Dále přejezd cca 500 m kolejemi od aut k odbočce na Františkovu myslivnu a odtud začínala luxusní upravená dálnice k horní nádrži Dlouhé straně. Poté od přístřešku pod horní nádrží odbočka k horní stanici lanovky Kouty, zde možnost občerstvení. Sjezd po Uhlířské cestě vyhrnutý, hodně ledový, ale dalo se sjet (i když jsme tu jeli jediní...), odbočka k obrázku do půlky vyhrnutá, poté jen lidmi projetá stopa, sjízdné. Od obrázku dolů k areálu Kouty po sjezdovce, zčásti pěšky. U dolní stanice lanovky opět doprava a pod el. vedením tak půl napůl pěšky a na lyžích zpět k Pelikánovi. Krásné počasí, minimum lidí. Od Pelikána až k přístřešku pod Dlouhými stráněmi nás předjel jeden bruslař, my předjeli cca 5 lidí, jinak vůbec nikdo, poté kolem horní stanice lanovky hodně skialpinistů a pěších, běžkaři v minimálním počtu, dolů zase téměř nikdo. Paráda
Vloženo 19.2.2021 18:55
Kopřivná - Karlov, Moravice - Karlov, vodárna - Mravencovka - Nad Karlovem přes Klobouk - Nová ves přes Jelení - okruhy na stadionu- Mravencovka - Alfrédka - zpět přes Malý kotel, Mravencovku, Karlov na Kopřivnou. Počkali jsme si do půl jedné až projede rolba, takže celá trasa v čerstvě upravené stopě, jen teda úsek
přes Klobouk je projetý bez stopovače(viz foto). Čekal jsem led, tak jsem dal Swix KN 33, ale ten se dole vůbec nechytal, po přidání KN44 už lepší, ale zas nad 1000 m je normální sníh, tak to chvilkama trochu drhlo. V lesích dost špína, takže nejhezčí svezení na loukách v areálu v Nové vsi.
12:55
14:07
14:40
15:47
16:36

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 19.2.2021 16:10
Páteřní komunikace na Mravencovku takřka beze stopy, přemrzlé, na bruslení vhodné, na klasiku ne. Boční trasa lesem a okruhy směr Vyhlídka nad Novou Vsí projeté čerstvě rolbou (několikrát jsem ji míjel), podmínky velmi dobré. Teplota -1, - +1*C.

(Odpověď na dotPáteřaz uživatele Yveta z 18.2.: Prosím o radu. Mám v plánu se synem (11let) v sobotu 20.2. trasu Nová Ves - Mravencovka. Jak vypadá stopa? Nejedete tam někdo v pátek že by jste mi dali info? Je už sníh rozbředlý? Ať to synovi nezprotivim...)
Vloženo 19.2.2021 10:10
klasická hřebenová trasa ČH sedlo - Praděd, teplota v sedle +4. Dole v Koutech +5, sníh ještě na silnici u mostu byl. Parkoviště sedlo za 100, na rolbu z toho nejde nic. Vcelku dost lidí, parkoviště z poloviny plné, půl běžky půl pěšáci. Stopa po Švýcárnu, pak na Praděd zaváté ušlapané zbytky. Většinou jedna stopa, bruslit se vcelku dalo skoro po celé trase. Z Ovčárny na Praděd jako obvykle davy a udusaná pěší zóna. Tady nahoře je to ale stále pěkné svezení, dnes to bylo navíc s dopoledním Sluncem a výhledy.
foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/7034076
Vloženo 18.2.2021 21:00
Stará Ves -> Kamenná hora -> Výhledy: Pěkná stopa, sněhu zatím dost, navečer to přecházelo z mokrého do zmrzlého rychlého sněhu.
Vloženo 18.2.2021 20:18
Dnes Hraběšice Rabštejn, při odjezdu odpoledne hodně měkký mokrý sníh, teplo, moc to nejelo, nad Traťovkou k závoře už místy leze asfalt, od závory lepší. Vpodvečer na zpáteční cestě to pořádně zmrzlo, dost pod nulou. Jel jsem celé soupaž a šlo to dobře. Zítra možná poslední možnost v těch nižších polohách.
Vloženo 18.2.2021 19:09
Z Ovčarny na Praděd a zpět - pěkný sníh, ale prakticky bez stopy, navíc sjezd kvůli davům pěšáků o ničem, přes Vysokou holi na Jelení studánku sníh dost utlučený, stopy od lidí, hodně skluzné, takže sjezdy dost nepříjemné. Dolů na Alfrédku se to dá sjet, níž už kape voda ze stromů. Přes Malý kotel na Mravencovku nahoře vata, tak to brzdilo, s ubývající výškou přibývalo špíny ve stopě, přes Karlov kus s lyžema v rukách, dál na Kopřivnou už vyloženě klistrové podmínky se špínou ve stopě. Rolba 2 dny nejela a je to znát, chtělo by to úpravu.
11:16
12:47
13:04
13:11
Vloženo 18.2.2021 17:08
Taje, sníh ubývá. Původní záměr objet kolečko Malá Hvězda, Suchá Rudná, Pod Železným vrchem, Školka, Hvězda jsme museli přehodnotit. Lázeňská cesta super, ale výjezd na Malou Hvězdu kazily koleje aut i kamení uprostřed cesty. Hned po odbočení z Malé Hvězdy se skutr upravující stopu občas dostal až na podklad. Místo sjezdu na Suchou Rudnou volba vrabce v hrsti - po cyklostezce do zatáčky hvězdovské silnice a přes Školku do Studánky. Pro bruslaře nic moc, ale klasici si tam ještě den dva užijí.
Vloženo 17.2.2021 17:32
Ze Studánky po červené na Hvězdu, odsud na Školku, kde parkovalo vozidlo pro lesácké koně, kteří stahovali klády těsně před výjezdem na louku Pod Železným vrchem. Potkali jsme je cestou na Ranou. Ani moc škody nenapáchali, navíc chvíli po nás (16:00) trasu zas upravila rolba. Teplota mírně nad nulou, mrholilo, ale jelo se docela dobře.
Vloženo 16.2.2021 18:35
Dnes opět z Karlovy Studánky přes Malou Hvězdu, Ovčí vrch a Školku dolů. Praděd dnes v oblacích, ale stopy v dobrém stavu, na Lázeňské pro klasiky po obou stranách, na hřebeni jen jedna.
Vloženo 16.2.2021 9:45
Pro nedostatek času jsem v pondělí před západem sluncestihnul objet jen Lázeňskou cestu (upravena včera po poledni) a přes vyhlídku Nad Ludvíkovem k Malé Hvězdě (místy tam už rolba drhla podklad) a přes Ovčí vrch (starší úprava, ale postačující) po žluté značce dolů do Studánky. Konečně počasí umožňovalo z různých míst vyhlídky nejen na Praděd, viz fotky.
15:50
16:36
16:36
Vloženo 15.2.2021 21:34
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Zelenými kameny.Dnes stopa nebyla všude pěkná.Často jehličí a malé větvičky.Trochu to drhlo.
Vloženo 15.2.2021 11:15
Nová Ves - Mravencovka a zpět, sobota i neděle, lidi moc nebylo, stopy krásné upravované, rolby projížděly kolem. V neděli nepříjemný střet s rolbařem, který nepochopil, že nejsem schopná během dvou vteřin skočit daleko z cesty do závěje 😁 Počasí v neděli luxusní, parkoviště ještě v 10.00 poloplné.
Vloženo 14.2.2021 21:10
Nádherné počasí vybízelo k delšímu výletu. Vyjel jsem na Hvězdu a po Kapitánské, Jelení a Kmínkové cestě jsem dobruslil na rozc. Pod Vápennou. Upraveno rolbou včera odpoledne, a přestože už moc nesněžilo, sjezd od vršku sjezdovky Kopřivná byl pěkně zafoukaný. Pokračoval jsem do Karlova, silnice od Garáže byla poštěrkovaná. Částečně jsem to objel po paralelní cestě s minimem sněhu, ale urval jsem na ní hrot hůlky. Od Vodárny už se dalo jet bez problémů přes Mravencovku, Malý kotel k občerstvení na Alfrédce.
Omylem jsem na Mravencovku dojel trochu netradičně po červené Pod Ostružnou, Kutiště a Štěrkovec. Dalo se.
Na bus v M. Morávce U Rychty jsem sjel po ráno čerstvě urolbované trase po jižní straně Klobouku, přes Karlovo náměstí s dojezdem po zelené lyžařské značce přes čerstvě upravené sjezdovky. Nádhera.
Vloženo 14.2.2021 15:05
Nejblíže to máte na Novou Ves. Zde bývají najety okruhy v lese i na loukách (pěkný přírodní stadionek) a pak se upravuje z Nové Vsi na Mravencovku. Je to oblíbená trasa v mírném terénu. Zpět to lze vzít nad Karlovem přes Jelení. Trasy z Mravencovky jinak dál pokračují na Alfrédku, což je do kopce, pak přijde pěkné svezení po rovině směr Zelené kameny nebo okruh Ostružná.

Další možností je zajet na Hvězdu a vydat se po Lázeňské cestě na Malou hvězdu a Anenský vrch nebo na opačnou stranu a podívat se do Rýmařova popř Staré Vsi, kde jsou pěkné trasy směr Kamenná hora, Horní Město nebo kolem Ptáčníka na Žďárský potok a Skřítek. Tady doporučuji vyhnout se jindy vděčnému úseku od Škaredé jedle na Žlutý potok, kde je nyní cesta proplužena.

(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 13.2.: Dobrý večer,
Chci se zeptat jestli mate nějaké doporučení pro začínající běžkaře, kam vyrazit. Příští víkend se chystáme na chatu do Dolní Moravice a nevíme kam vyrazit... popřípadě jestli dáte nějaké rady a tipy. Dekuji za odpověď.)
Vloženo 13.2.2021 23:11
Vybruslil jsem z Karlovy Studánky na Lázeňskou cestu. Stopa tam byla zasněžená, ale na prašanu se dalo pomalu ale jistě sklouznout. Z Malé Hvězdy jsem pokračoval na Suchou Rudnou, rolbování tam přerušily popadané stromy. Sundat lyže a přeskákat :-). Následovala odměna - manšestr na Peryho okruzích. Objel jsem vše, krásné bruslení, výhledy... Z křižovatky Podlesí jsem přejel na rozc. Pod Železným vrchem a následoval bruslařský orgasmus až k rozc. U školky. Poté zápas s kolejema od aut až na Hvězdu a pohodový sjezd dolů do Studánky. Přestalo sněžit, zítra bude super jízda :-)
Vloženo 13.2.2021 13:05
Žďárský potok -> Skřítek: podél potoka vyhrnuté lesáky, stopa se tam nedá udělat, na bruslení dobré.
Skřítek - zelený a červený okruh: ráno byla stopa zapadaná čerstvým sněhem, tak to moc nejelo, ale lidí přibývalo, tak se to určitě zlepšilo.
Podél Splavského potoka na Zelené kameny, Alfrédka: přede mnou jela rolba, ale díky prašanu to i tak bylo měkčí a dále to zapadávalo.
Alfrédka -> Stará Ves: nebylo projeto, jelo to dost pomalu. Ale jízda prašanem byla super:-)
Zima nebyla tak hrozná, na Alfrédce -9°, dole -5°. Po ránu začalo sněžit, ale tak snesitelně.
Vloženo 12.2.2021 22:00
Dnes po obědě ze Staré Vsi na Žďárský potok, Zelené kameny, Alfrédku, Novou Ves a zpět do Staré Vsi.

Ráno a vlastně celý den poměrně větrno a mrazivo (od -8 po -12°C na Alfrédce). Kolem druhé pak i kratší sněhové přeháňky.

Ze Staré Vsi místy zafoukané, dále ze Žďárského potoka na Žlutý potok vzdálenější levou variantou blíže silnici 11. Ačkoliv po celé délce koleje od aut, stopu to téměř nepoškodilo, byla v pěkném stavu.

Od Žlutého potoka projeto dnes ráno rolbou. Stopa jako nová už ale nevypadala, jelikož si ji pro sebe zabralo několik bruslařů, kterým nestačí skoro 2 m pás vedle. Jinak se mi moc nepodařilo na kopec namazat. V30 nedržel a měkčí taky ne, takže dřina rukama :-). Na rovině to jelo solidně byť sníh pomalejší.

Na Mravencovku kolem Malého kotle to moc nejelo, z Mravencovky na Novou Ves po lyžařské paráda. Pocitově nejlepší skluz i odraz dneska.

Na stadionku, v lese i na loukách krásné nové stopy, lidí jako i jinde málo. Nakonec jsem to vzal po loukách freeride na Starou Ves a naprostá paráda. Louky zcela rovné bez zámětů, na firnu do deseti cm prašanu, takže se dala vytlačit stopa srovnatelná se strojovou. Bez nějakého většího úsilí jsem sjel do Staré Vsi a lyže sundával až před školou.
Vloženo 12.2.2021 21:32
Dnes jsem kroužíl po stopách na Ovčím vrchu. Lázeňskou cestu od Hvězdy upravenou rolbou pokrylo několik cm prašanu. Klasickou stopu někteří lidé udržovali projetím, jiní ji podupali. Bruslit šlo poměrně dobře, nicméně žádný let nehrozil, ani sjezdy ve stopě moc rychlé nebyly. Ale stejně - projetí v téměř pohádkové atmosféře. Až na úsek po silnici od školky na Hvězdu. Ten dnes projela rolba, ale chvíli nato tam projela asi vejtřaska. A těsně před Hvězdou mne málem přejela škoda s náhonem 4 kol, řidič si nejspíš krátil cestu do Suché Rudné. Teď večer to tam dle serveru Bile stopy rolba opet upravuje, projela i hreben a usek k Luvikovu.
Vloženo 12.2.2021 13:35
Jezdím na horu skoro každý den (naposledy včera) obyčejným osobákem, bez řetězů a neměl jsem problém. Jezdí se jako každý rok, když nasněží, na posypané sněhové pokrývce. Dojet se dá až ke stadionku. Jen se člověk nesmí do toho kopce zastavit a z kopce se vyplatí brzdit motorem ;). Tratě jsou upravené i v lese, sníh je rychlý, takže pohádka.

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 10.2.: Chtěla bych se zeptat, jak vypadá momentálně silnice v Nové Vsi? Tam na vrchu, pod parkovištěm? Máme rozbité auto 4x4 a musíme jet záložním a já mám trochu obavy, jak po všem tom sněžení a ledovatění ten úsek vypadá... Děkuju !)
Vloženo 12.2.2021 9:45
Stopy tam bývají parádní, ale zdá se podle bílých stop, že už týden neupravili. Chce to prostě sledovat bilestopy, tam bude úprava vidět. Jinak rolbař z Čhs sliboval, že by dnes projel hladovou cestu od Petrovky k dolní nádrži a možná i nahoru - mrkni na jejich profil na fb.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 12.2.: Ahoj, neví někdo, jak vypadí stopy kolem horní nádrže Dlouhé Stráně? A jestli se dá na běžkách vyjet k horní nádrži z Koutů n. Desnou?)
Vloženo 12.2.2021 8:57
Žďárský potok -> Žlutý potok: dnes byla stopa (sice jen od skútru) přes velkou zatáčku na I/11. Konečně jsem ji zkusil - a moc pěkné.
Žlutý potok -> Zelené kameny: ve stopě 2 cm prašanu, stoupalo to pěkně
Zelené kameny -> Alfrédka: stopa zcela zavátá
Alfrédka -> Mravencovka -> Malý kotel -> Alfrédka: v lese 2 cm prašanu ve stopě, mimo les stopa zavátá
Alfrédka -> Stará Ves: opět prašan, takže sjezd pomalý. Po 3 km prohrnuté od lesáků, ale dalo se jet
Ptačák: stopa prošláplá od běžkařů: super
Stará Ves -> Nové Pole -> Kamenná hora -> Výhledy -> Stará Ves: v lese super, mimo les místy zaváté.
Mazal jsem zelený a na to trocha modrého a drželo to pěkně.
Vloženo 11.2.2021 10:05
Skřítek - Hvězda - Rabštejn a zpět po zeleném okruhu. Rychlé svezení po parádní stopě, -6. Okna Rabštejn a Skřítek v provozu.
Vloženo 10.2.2021 19:46
Rolba od Karlova navštívila Hvězdu naposledy 8.2., prašan ze včerejška asi sfoukal vítr a obnažil starý manšestr. Pár cm dnes napadlého čerstvého sněhu brzdilo bruslení natolik, že bylo rychlejší jet do kopce v klasické stopě. Normálně jsem se odrážel jakoby na mikrokontakt. A stejně jako včera ve vyšších partiích lyže přestaly drhnout a pěkně jsem se sklouznul.
Po cestě jsem navštívil ledový bar na vrchu sjezdovky Kopřivná, mají tam ledový pult i ledové sochy (viz fotky v příloze).
Ještě jsem se pomotal na stopách křížících sjezdovku a sjel dolů na bus.
19:05
19:05
Vloženo 10.2.2021 12:48
Vhodná je třeba Lázeňská cesta (modrá TZ) z Hvězdy na Malou Hvězdu. Stopa začíná hned za silnicí naproti parkoviště na Hvězdě. Je to rovina. Případně můžete zkusit dojet až na Anenský vrch. To už je trochu kopcovitější. Sledujte https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/ případně http://www.peras-ski.cz/ a https://lbt-v-okoli-vrbna-pod-pradedem.webnode.cz/ . Rolba tam projela tuším v pondělí a zdá se, že z Rudné protahují i dnes.

(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 10.2.: Dobrý den, prosím o tip na nenáročnou procházku na běžkách v okolí Karlovic, Karlovy Studánky, Vrbna pod Pradědem. Nejlépe zpět k výchozímu bodu (automobil).)
Vloženo 10.2.2021 9:26
Ovčárna - Praděd: měkký bořivý sníh po celé šířce rozšlapaný pěšími, hotový tankodrom.
Praděd - Švýcárna: měkký sníh, stopa udělaná skútrem.
Švýcárna - Kouty: parádní stopa udělaná rolbou.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky